DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN li NOVEMBER JNV 269 Honderd en negentiende 'Jaargang. 1917. Deze Lonrant worat eiken avond, beiiaive op Zon- m Feestdagen, uitgegeven» Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f LEO, franco door liet ge- heele Eijk f Löö. Afzonderlijke en bewijanmnmerB 5 Cents. DÜIDEHDAO Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HEBJHs. COSTEB ZOON, Yoordam C 9. FËUILLJtöTO.N. Een man's werk. MËDlRLAm Dittribntie Zolen en Hakken. Tétefooamanmer L Hrijs der gewone Aavertentiën 0 ALKMAAR, 15 November. Belangrijk nieuws is er heden niet. Van Rusland kan men nog steeds denken, wat men wil- De berichten zijn het er over eens, dat de burgeroorlog voortduurt, maar verder gaat de overeenstemming niet. Men kan lezen, dat de heer Kerenski verslagen, gevangen en ontsnapt is, dat hij baas is in St. Petersburg, dat de heer Lenin daar baas is, dat generaal Komilof baas is in Moskou, zoodat men ge neigd is aan te nemen, daf van die bazen nie mand werkelijk baas is. Is de revolutionnaire strijd om de macht in Rusland bloedig, in Frankrijk en m Engeland is dezelfde strijd niet revolutionnair en niet bloedig, maar al wordt hij in die landen ge voerd met tong en pen, daarom is hij niet minder belangwekkend. Het Fransche ministerie-Painlevé is geval len, omdat de Kamer er genoeg van had. Coulissen-kwesties hebben tot den val aanlei ding gegeven. Eerst kreeg het kabinet met een kleine meerderheid een blijk van vertrouwen, maar met een meerderheid van 91 stemmen, terwijl er veel onthoudingen waren, werd het vertrouwen weer ontzegd, toen het ministerie voorstelde de behandeling der interpellaties over verschillende rechtzaken", d.w.z. allerlei schandalen en schaandaaltjes, ta verdagen. Zoo viel het vierde ministerie in Frankrijk binnen één jaar. Op 13 December kwam het nationale ministerie-Briand tot stand, dat 19 Maart werd 't opgevolgd door 't kabinet-Ri- IX/i, dat ld September plaats moest. voor het ministerie-Painlevé, hetwelk 22 Oc tober zijn ontslag nam, maar na de vervan ging van den heer Rtbot door den heer Bar- thou opnieuw in functie trad. Een „zondebok" schijnt er nu niet te zijn, 'het Kamervotum richt zich tot het geheele kabinet, reconstruc tie zal wel niet mogelijk zijn. De moeielijk- heid van den toestand, door de verwarring en ongetwijfeld ook door de ramp inN Italië in het leven geroepen, blijkt het best uit de vefe oplossingen van de crisis, wélke er aan de hand gedaan worden. Men spreekt van een ministerie-Clemenceau en veronderstelt dan een verzoening van den ouder tijger met den president der republiek en het heet, dat de heer Clemenceau voor het eerst sinds het presidentschap van den heer Poincaré dezen zal bezoeken. Men gewaagt van een radicaal- socialistisch kabinet, waaraan de namen Al- bert Thomas, Caillaux, Viviani verbonden rijn en voegt raan toe, dat als een van die twee er kamt, hei andere t spoedig zal op volgen! Ook is er sprake van een natiqnaal ifeoua van SlLtAS IL fcOÜUm UU tHt 30) Op oen dag dat hij in 't vervullen van de taak. die hij zichzelf had gesteld, vrij ver van het kamp was afgedwaald, bemerkte hij1 op eens, dat er oen prop in zijn mond werd ge stopt, dat hij geboeid werd. waarna hij moest wegmarcheeren in het midden van een groep je grijnzende wilden. waarom hij aldus werd overrompeld, wist hij niet en niemand van degenen die hem mee voerde was genegen hem opheldering te ge ven. Na een marsch van verscheidene urea werd1 de prop wel uit zijn mond genomen, doch zijn armen bleven stevig gebonden. Hij kreeg bij tusschenpoozen voedsel en af en toe rustte hij een paar uren, maar met die rustpoozen werd dé marsch dagen en nach ten achtereen voortgezet. Hoeveel mijlen zij aflegden heeft hi] nooit te weten kunnen komen. Somtijds baanden zij zich een weg door diepe ravijnen en op andere oogenblikken werkten zij zich met moeite door dichte en ongebaande bosschen. Hij verbeeldde zich somtijds, dat het doel van de wilden was te voorkomen, dat hij ooit weer den weg naar het kamp zou terugvin den. Dit gaf hem hoop, want als zij van plan waren hem te dooden, dan hadden zij dht ie der oogenblik kunnen doen en geen enkele zijner vrienden zou er iets van gewaar wor den. Hij was bijna dood van vermoeidheid1, toen zij eindelijk bij 'n inboorlingendorp kwamen. Daar werd hij na eenig oponthoud en vrij kabinet van den heer Briand. Het komt in de binnenlandsche politiek van Frankrijk dikwijls anders dan men denkt, zoo dat er niets te voorspellen valt. Zeker is, dat dé oplossing van de crisis moeielijk zal val len. Te meer, omdat, gelijk de Temps zegt, het land verzadigd is van beloften, van wel sprekendheid en van gunstige toestanden. In Engeland heeft de heer Lloyd George op verzoek van den heer Asquith een verkla ring afgelegd en de overeenkomst voorgele zen, gesloten door de regeeringen van Frank rijk, Italië en Groot-Brittannië, betreffende de vorming van een oppersten oorlogsraad1 d'er geallieerden. De raad heeft, zoo is gebleken, geen uit voerende macht en de eindbeslissingen in strategische aangelegenheden en bij de vast stelling der beweging van de verschillende Legers blijft aan de geallieerde regeeringen. Het doel is enkel geweest, een centraal lichaam te vormen,, belast met een onophou delijk toezicht op de oorlogsoperaties in haar geheel, dat inlichtingen zou verkrijgen van alle regeeringen tot overeenstemming der plannen, door de verschillende generale sta ven gemaakt en diat zoo noodig zelf voorstel len zou indienen voor de leiding van dien oorlog. Aan het slot van zijn redevoering verklaar de de heer Lloyd George dat, zoo het Lager huis bespreking van dit onderwerp en van zijn Parijsehe redevoering wenschte, dit Maandag zou geschieden. „Een krijgbsman wint genoegh, al wint hij niet dan tijd" schreef Vondel. Zou de staatsman Lloyd George er ook zod over denken Van de fronten is er ook al geen bijzonder nieuws. Alleen mag aangeteekend een hevige artillerie tusschen het Houthulsterbosch en Passchendaele, welke een nieuw Engelach offensief zal aankondigen. mk VARIA. SCHEEPSRUIMTE VOOR AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld: De onderhandelingen met de noordelijke het zin laatste stadium gekomen. De Ver. Staten heb- Europeesche neutralen en Japan omtrent verschaffen van scheepsruimte zijn in haar ben schikkingen getroffen om honderdduizen den1 tonnen scheepsruimte toe te voegen aan de vaartuigen, die troepen en voorraden voor de geallieerden vervoeren. Naar men verneenit, hebben de uropeesche nep'ra ten er in toegestemd, aan de Vtr.' Sta ten en de geallieerden hepen te verstrejuaa in ruil voor levensmiddelen, welke de Ver. Staten aileen kunnen verschaffen. De hoeveel heden voedingsmiddelen zullen latex worden vastgesteld, maar de neutralen ontvingen de verzekering, dat in voldoende mate zal wor den tegemoetgekomen aan alle noodzakelijke behoeften. Japan heeft toegestemd in den verkoop van een aanzienlijke hoeveelheid scheepsruimte in ruil voor staal. De eenige nog te regelen kwestie is ae prijs, dien japan zal ontvangen. Tertvijl niet békend is. hoeveel scheeps ruimte de Vereenigde'Staten verkrijgen, weet men, dat meer dan 400.000 tón .scheepsruimte der neutralen in Amerikaansche havens lig gen, welke op een of andere wijze ten dienste van Amerika zullen komen. In de onderhandelingen is de regeering op verschillende wijzen te werk gegaan met Noorwegen, Zweden, Nederland en Denemar ken. De meeste Nederlandsche schepen, die ter beschikking gesuild zijn, zullen vermoede lijk Argentijnsche en Australische tarwe en Javasuiker naar Amerika vervoeren. Men verneemt echter, dat eventueel de ge heele Nederlandsche vloot gebruikt zal wor den om voorraden^ naar Amerika te brengen en vrachten van daar naar Nederland. De Vereenigde Staten hebben besloten, dat geen Amerikaansch veevoeder naar Nederland ge zonden zal worden, zoolang de suivelproduc- ten van Nederland hun weg vinden naar den vijand. De tarwe uit Argentinië en Australië zal in de Vereenigde Staten worden gemalen om weder uitgevoerd te worden. De „lood administration" besloot in het vervolg alleen meel uit te voeren, waardoor scheepsruimte zal worden uitgespaard, voe der verschaft aan het Amerikaansche vee, een voldoende hoeveelheid meel verzekerd en de Amerikaansche molens aanhoudend aan het werk gehouden zullen worden. Ef is nog geen tijd bepaald voor ret over geven van-de neutrale tonnage Aan de hier !j vastgehouden schepen zal thans waarschijn- lijk verlof worden gegeven bunkerkolen in te nemen zoo spoedig zij ze kunnen krijgen, i1 Verschillende belangrijke details moeten nog vastgesteld worden. Bijvoorbeeld, hoeveel le vensmiddelen de neutralen noodig hebben en hoever zij mogen gaan in de verzending van voorraden naar' Duitschland Het eerste zal vastgesteld worden op de basis van statistie ken over den vroegeren uitvoer naar de neu tralen uit de Vereenigde Staten. Het tweede echter levert meer moeilijkheden op. Naar verklaard jvordt, zijn Noorwegen en Zweden bereid de verscheping van alle le vensmiddelen naar Duitschland stop te zetten. Nederland heeft tot dusver geweigerd om verzekeringen te geven inzake de voorziening van zuivelproducten. KORTE BERICHTEN De Duitse/te posterijm nemen van 9 tot voor net jr pakketten aan" zoodat de Kerstgeschenken 25 December geen et front bestemde pro ïiik wat heen en weer gepraat bij het bed ge bracht van het opperhoofd, die op sterven scheen te liggen. Hij begon na eenigen tijd te begrijpen wat er van hem werd verwacht. De daar geboren geneesheeren hadden al hun kunsten aange wend en al hun tooverfonnulea gezongen en het opperhoofd werd in plaats van beter steeds erger. Nu moest hij zijn kunsten bc- roeven. Hij was oen blanke dokter en moge- in het bezit van geheimen, die zij tot dus ver nog niet hadden ontdekt. Men moest het aan hem overlaten of hij hem goed of slecht zou behandelen. Het opperhoofd kon niet meer doen dan sterven. Dit was zijn laatste kan3. v Als de blanke man hem beter maakte, dan zou diens leven gespaard worden. Indien hem dit mislukte en het opperhoofd stierf welnu dan Hij verkeerde er niet over in twijfel wat zijn lot dan zou wezen. Hiertoe waren heel wat uitleggingen noo dig hoofdzakelijk in teekens, want Drys- dale had' tot dusver niet meer dan een paar woorden van hun taal geleerd. Toen men hem eindelijk de condities aan het verstand had weten te brengen, waarop het hem vergund' werd in het leven te bMjven, toog hij aan t werk om den zieken man te onderzoeken. Hij had eeni sterk lichaamsge stel, dat echter droevig door zijn langdurige ziekte ondermijnd was. Hij was iii den bloei zijns levens, n.l. wat zijn leeftijd betrof en verlangde vurig beter te worden'. Hij was be reid'zich aan elk soort van behandeling te onderwerpen, of elk geneesmiddel in te ne men, dat men hem mocht toedienen. Toen Drysdale een weinig later ontdekte welke be handeling hij reeds had ondergaan, was hij verbaasd, dat hij nog leefde. Hij was bijna dood gedokterd. Nog een paar dagen langer zulk medicineeren en menschelijke kennis zou staken. Beweerd wordt, dat de schepen een gedeel te yan de lading bestemd voor de Belgische Relief-Commissie zullen vervoeren. De schikkingen tot het verstrekken van meer dan 40.000 tos Zweedsche schepen in Amerikaansche havens zijn reeds vele dagen geleden voltooid. niets meer gebaat hebben. Drysdale's hoop was voornamelijk geves tigd op hetgeen de natuur mocht verrichten als zij aan zichzelf werd overgelaten. Hij had een paar medicijnen in zijn knapzak en een paar eenvoudige chirurgische instrumenten, maar het was gelukkig geen chirurgisch ge val, het was eerder een geval voor zorgvul dige verpleging en, een Btreng diëett. Als het hem mocht geluken de koorts te overwinnen, die in zijn bloed woedde en te gelijkertijd zijn krachten te behouden, dan zou hij nem er mokelijk door kunnen halen, zoo niet, dan zou de man sterven en zijn ei gen leven verbeurd zijn. Zanzebua'a verlangen om te leven was niet sterker dan dat van Drysdale. De laatste had zijn geliefde achtergelaten en hoopte te'eeui- ger tijd terug te keeren en haar op te eischen. 1 lij twijfelde er niet aan of op den duur zou den Adjeta en hij samen Bardell's verziet krachteloos maken en dan stond hun beiden een gelukkige toekomst te wachten. Terwijl hij dus vocht om Zanzebua's le ven, vocht hij voor zichzelf en Adela. Nacht en dag waakte hij bij het opperhoofd, slechts nu en dan deed hij een dutje van een paar minuten als zijn patiënt sliep. Zoo verstreek er een week en het getij van 's mans leven, dat tot zijn uiterste grens was afgenomen, begon weer terug te vloei- vóór 9 Dec. op de post bezorgd moeten zijn. Die voor Zevenbergen, den Balkan en Italië zelfs reedis voor 1 December. Volgens de Köln. Ztg. is dr. Frartz Schelmann. hoofdredacteur van de Wesm Zeitung, belast met de leiding van de afdee- ting perszaken in het departement van Bin~ nenlandsche Zaken. De Engelsche transportschepen, met oor- logsmateraal en levensmiddelen onderweg naar Archangel hebben bevel gekregen, naar Engeland terug te keeren, zonder hun lading te losen. In kringen van het Vaticaan verwacht mien, dat de Paus een- nieuwe nota zal publi- ceereny gericht aan de afzonderlijke oorlog voerenden en die de vredesvoorwaarden zal behandelen. Er zal, naar verluidt, slechts een ver gadering van het Italiaansche parlement ge houden worden. In het ministerie zal een mo tie van vertrouwen aangenomen worden, met algemeene stemmen, op die van de socialisten na, die echter zullen verklaren, dat zij soli dair zijn In den tegenstand tegen de inval lers. Lord Rhondda, controleur der voedings middelen in Engeland, zal een deputatie ont vangen van de vrouwenpartij, bestaande uit de vroegere suffragettes, die aandringen op Invoering van verplichte rantsoenen. Een Engelsche torpedojager en een Veine monitor zijn door een onderzeeër der centralen in den grond! geboord, terwijl ze met het leger in Palestina samenwerkten. Verlies aan dooden 33. Uit Zürich wordt via Parijs gemeld dat nd een' enkele zitting, de pacifistische confe rentie te Bern verdaagd is tot einde Decem ber. De afwezigheid1 van entente-vertegen- woordigra heeft de conferentie doen misluk ken. De heer Demburg en Karolyki, die geko men waren om met bun tegenstanders over den vrede te spreken, vonden niemand. EEN OVEREENKOMST TUSSCHEN AMERIKA EN NEDERLAND. Naar het Persbureau Vas Dias uit Washing ton verneemt, zijn de onderhandelingen tus schen de Vereenigde Staten, Noorwegen en Nederland betreffende de voedselvoorziening ten' einde gebracht. Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat de- Vereenigde Staten de beschikking over 400.000 ton scheepsruimte zuilen verkrijgen als tegenprestatie voor de voedeelzend'ingen. De eenige punten, die nog bepaald moeten worden, betreffen de vaststelling van dé te exporteeren levensmiddelen en waarborgen tegen bevoordeeling van Duitschland door deze transactie. DE DISTRIBUTIE IN DE PRAKTIJK Het Bureau voor Mededeel ingen inzake de Voedselvoorziening meldt: haar weer in zijn armen zou houden en op nieuw de bekentenis van i'a«t Liefde zou ver nemen. Da Direatenr voor de distributie maakt bekend, dat Wouatdsg 14 lor. a.a. be gonnen zal wordfn met het afgeven van bene voor zelen en hakken. De geringe f hoeveelheid maakt noodzakelijk dat allereerst in aanmerking komen zt] die geen ge meentebelasting behoeven te betalen. De bons worden afgegeven aan hen, dia geen belasting bekosven te betalen op vertoon van da legitimatieknarten aan het distributiekantoor Luttlk-Oidsrp, C I, en wel ep da navolgende dagen t Woensdag n.m. 2—4 uur de nas. 1—750 Donderdag 3— 4 751—1400 Vrijdag 2-4 .1401-2100 Zaterdag 2-4 „2101—2700 Het distributieleder is van ean Stempel voorzien, welk stempel na de reparatie niet verwijderd mag worden. Alkmaar, dan 11 Nov. 1017. De •irecteur voor de distributie, J. M. STIKSEL. Van welken omvang de regeeringsbemoei- ingen zijn ten aanzien van de rechtstreetóche verschaffing van levensbehoeften, moge blij ken uit de volgende djfers, welke ontleend zijn aan het verslag van het Rijks-Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen over dé levenamiddelenvoor- zienning in het tijdvak 1 Jluni 1916—1 Jan. I! 1917. In totaal werden in genoemd tijdperk ver- natrekt de volgende hoeveelheden rijst aan 1087 gemeenten 39.955.900 K.O ;ort aan 1028 gemeenten 7.969.000 K.G.: avennout aan 1026 gemeenten 3 567.500 K.G.; peuvruchten aan 1068 ei 15.801.600 K.O.; boter aan 529 g j 6.653.450 K.G.; eiren aan 345 gemeen' 32.884.926 stuks; bak- en braadvet aan 871 j gemeenten 4.829.186 K.G.; aardappelen aan 763 gemeenten 20.388 wagons; zand- en veenaardappelen; 5517 wagons klciaardappe- len; hiervan vóór Januari ruim 9000 wagons. Groenten werden aan 478 gemeenten gele verd en wel als stapelgroentenroode Icool IQ 104.207 K.G., gele kool 9.237.920 K.O.. uien 8.937.090 K.O., knolrapen 6.805.009 K.O. en peen 5.694.694 KG.; als vatgroen- ten: pronksnijboonen 14.836 vaten; dubbele sperdeboonen 6.768 vaten; enkele spercieboo- nen 2.685 vaten; zuurkool 21.677 vaten en andijvie 1.097 vaten. Voorts werd" geleverd spinazie in blik aan 310 gemeenten 218.418 stuks 3 liter-blikken. Zachte zeep werd gele verd aan 1037 gemeenten tot een hoeveelheid van 14.801.006 K.O. Varkensvleesch is geleverd: als gezouten carmonaden aan 103 gemeenten 156.702 K.G., ais gezouten varkensvleesch aan 704 meenten 3.489.600 K.O.; als levendé var ens aan 630 gemeenten met een totaal slacht- ewicht van 68.351.711 K.O. Voorin is aan koks van de kraal konden spoedig alles wat was bereikt te niet doen ais zij hun eigen gang gingen. Er was slechts weinig keukengereedschap en dat was van het primitiefste soort, waar altijd 'n overvloedige voorraad versch vleesdi als ook eieren wild. Drysdale bereidde soepjes zooals het opperhoofd nooit eerder had geproefd. Maar eigenlijk en, maar zoo langzaam en zwak, dat h^t bij na onmerkbaar was. Drysdale lette met de pijnlijkste belangstelling en bezorgdheid op het geringste symptoon. Alles hing in de weegschaal niet alleen leven, maar alles wat het léven levenswaard kon maken. Mis schien dacht hij in die benauwde dagen meer aan, Adela dan aan zichzelf. Zij had hem zoo oprecht lief, dat, als er iets met hem gebeur de, .het haar hart zou breken. Hij droomde voortdurend van dien gelukkigen dag als hij rekende hij ze met veei naar zijn meening misten ze allen smaak, doch hij accepteerde zonder klagen, wat zijn blanke dokter hem ook maar mocht ■brengen Hij had verwonderlijk veel vertrou wen in Drysdale's kunde gekregen en wensch te hem aan te stellen als hoofddokter of be zweerder van zijn stam, maar, wat naar Drys dale's meening nog beter was, er was ook een sterk gevoel van dankbaarheid bij hem ont staan. Hij wist, dat als hij beter werd, hij zijn leven aan den blanken man had te dan ken. Hij herstelde langzaam en dat was een vervelenden tijd voor hem en toen zijn krach ten gaandeweg terugkwamen, werd hij, on geduldig en soms prikkelbaar, hij wilde op staan en rondloopen, weer het beheer in handen nemen en zijn gezag uitoefenen. Drysdale legde hem zoo goed hij kon uit, dat hij zoover in het land der schaduwen was afgedaald,- dat zijp. reis terug langzaam moest geschieden en moeilijk was. Hij spoor de hem aan voorzichtig te wezen en te doen wat men hem zeide. Aldus verstreken twee maanden en Drys dale begon naar zijn bevrijding te snakken 02 gemeenten vergunning verleend tot zelf aankoop tot een totaal slachtgewicht van 9.266.233 K.G. Spek werd geleverd aan 538 gemeenten 648.568 K.G. Normaal mar- gevangene was. dat er streng op al zijn bewe gingen werd gelet; somtijds vreesde hij, dat zijn leven er ten slotte mee was gemoeid. Hij g HQ waa zich al den tijd bewust, dat hij een vertrouwde Zanzebua en geloofde aan zijn oprechtheid, maar hij waa volatrekt niet zeker van sommige der andere mannen van den slam. Enkele van de geneesheeren keken hem met allesbehalve vriendelijke oogen aan, terwijl, om allea nog ingewikkelder te maken, de vrouwen van liet huishouden van het op perhoofd lietn veel meer aanhaalden dan hem aangenaam was Tom hij eindelijk de vraag opperde wan neer hij weer naai zijn eigen volk kon terug- keeren aarzelde Zanzebua en vroeg hem tijd de zaak te overwegen. Maar toen de eene dag ua den anderen verstreek, begreep Drysdale, dat Zanzebua niet wenschte dat hij naar Apo- ko zou teruggaan. Hij was beducht voor iets, beducht, dat er vragen zouden worden ge daan. Hij was volkomen bereid zijn dank baarheid te toonen, maar wenschte blijkbaar buiten alle moeilijkheden te blijven. Het blan ke ras was machtig en Drysdale was onwet tig en met geweld weggevoerd. Eindelijk werd het Drysdale vergund te vertrekken, doch niet naar Opoko. In die rich ting dreigde gevaar werd hem gezegd, een naburige stam was plotseling oorlogzuchtig geworden. Hij werd er ook voor gewaar schuwd zich in te laten met blanke kooplie den, als hij die op zijn reis mocht ontmoeten. In het midden van den nacht verliet hij met een escorte van drie mannen heimelijk en in stilte de kraal van het opperhoofd en dade lijk begaven zij zich in een dicht bosch. Zij waren voor een week voldoende van voedsel voorzien en ook van geweren en munitie om wilde dieren en wild te kunnen schieten. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1