DAQBLAD VOOR ALKMAAR RN OMSTREKEN Ja 270 touttard en rj; en tiende Japrgang. 1017 4 VRIJDAG 16 NOVEMBER. Aardappelen. FEUILLETON. BetrrffiDdoPETSQLKBRDISTRIBDTIE. Deze Conrant wordt eiken avond, baiiaAve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per maanden voor Alkmaar f LEQ, foan co door hut ge- heolo Rijk f L5Q. j Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cent». Per regel f 0.15* Bij groote ©ontraoten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Bzioven franco aan de N.T. Boek- en Handelsdrnkker| v/h» HEBMs. CO STEE ZOON, Voordam C 9. NEDERLAm Mededselingen m het DlstrUmtiabiirflf. Een man's werk. Prijs der gewone AcSvertentiën a. ALKMAAR, 16 November. De verzoening tusschen den president dei Fransche republiek Poincaré en den minister- dooder Clemenceau is tot stand gekomen. Sa men hebben ze gesproken en de eerste heeft den laatste de opdracht gegeven een nieuw ministerie samen te stellen, welke opdracht aanvaard en bereids uitgevoerd is. De samenstelling van «het nieuwe ministe- rie-Clemenceau heeft alvast één bitter bij smaakje. Voor binnenlandsche zaken is be noemd de heer Pams, de candidaat voor het presidentschap in 1913, toen de heer Pqinca- I ré gekozen is en de héér Clemenceau zoo hartstochtelijk voor den toenmaligen minister van landbouw in het krijt trid. De samenstel ler van het nieuwe ministerie is zelf minister president en minister van oorlog, de porte feuille van buitenlandsche zaken krijgt de heer Pichon. Deze namen wijzen er op, dat het nieuwe ministerie zal pogen de regee- ringsactie te versterken en een krachtige oor logspolitiek te voeren. Maar de heer Cle menceau heeft vele persoonlijke tegenstanders. En van socialistische zijde is reeds ronduit verklaard, dat men met een ministerie-Cle- menceau niets te maken wilde hebben. De re- geeringsverklaring en het kamervotum daat- over zullen leeren, hoe sterk het kabinet staat en of de 76-jarige politicus het geschokte ver trouwen tusschen regeering en kamer zal kunnen herstellen. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de tele grafische gemeenschap met St.-Petersburg is hersteld. Veel nieuws wordt échter nog niet geseind. Het heet, dat er onderhandelingen worden gevoerd tusschen socialisten en maxi malisten over de vorming van een socialisti sche regeering, welker progrqgi zou zjjn het sluiten van een spoedigen vrede, het overge ven van alle landbezit aan landcomité's en het bijeenroepen der constitueerende vergade ring. De maximalisten zouden aanspraak ma ken op vertegenwoordiging in de nieuwe re geering en alleen onder die voorwaarde een binnenlandschen wapenstilstand willen slui ten. Zoolang de onderhandelingen over een wapenstilstand gaande zijn, is een spoorweg staking uitgesteld. Over den burgeroorlog wordt verdek niets vernomen. In de Italiaansche Kamer is de godsvrede hersteld in een geestdriftige fitting. Duidelijk kwant aan het licht, dat Italië thans weer stand wil bieden tot eiken, prijs. En de woorden In de kamer zujleü wei zijn gespro ken om op het bedreigde front een bezielen den invloed uit te oefenen. De toestand heeft zich aldaar de laatste da gen weinig gewijzigd'. De troepen der mid- denmogendheden maken zich met moeite los uit het gebergte, terwijl ze aan de Piave thans hevigen tegenstand ondervinden. De eenige vooruitgang van beteekenis wordt thans gemaakt door de Engelschen in Palestina. De spoorweg naar Jeruzalem in reeds bezet en deze stad zal evenals de haven stad van het heilige land Jaffa wel spoedig in Engelsche handen zijn. KORTE BERICHTEN. De maximumrkleinhandeiprijs voor mar- j, garine is in Londen gesteld op 60 cent per pond en voor oleomargarine op 80 cent. In Duitschland is men begonnen 25 millioen K.G. marmelade, 10 millioen kunst- honig en> 3,750,000 K.G. stroop aan de distri- butiebureaux te verdeelen. De verkoop am het publiek zal 20 dezer teg!nrs*a. De laatste maand zijn alléén in Kruien 1628 personen verbaiiseerd wegens overtre ding der levensmiddelenvoorschriften. De Londemche politie deed Woensdag een inval in de bureau's van het No Con scription Fellowshipvan de internationale liga voor vrijhandel en van verscheidene pa cifistische vereenigingen. Zij nam brochures, bescheiden en brieven' mee. Uit Londen wordt gemeld dat de heer Venezilos Donderdag een conferentie aldaar had met minister-president Lloyd Oeorge. Een bekend Londensch priester, de heer Newton, vond bij em bezoek in de loopgraven een Duitsch gasmekér met het inschrift. Ma de in Germany 1913, waaruit blijkt dat de Duitsehers zich reeds in 1913 voor den oor log, gereed maakten. De intergeallieerde oorlogsraad zal waarschijnlijk den 17en November voor het eerst te Parijs bijeenkomen. Generaal rlayolle is met zijn staf Vrij dag naar Italië vertrokken. De opstelling van het Fransche leger in Lonsbordije en Venetic is bijna voltooid, terwijl men bezig is een tweede leger af te zenden. VARIA. WEIGEKINp VAN LORD NORTMCLjIFFE. In een brief, aan den heer Lloyd George, weigert lord Northcliffe de leiding van het nieuwe ministerie van luchtvaart op zich te nemen. Als reden geeft hij daarvoor op,dat hij ontevreden is over het gebrek aan kracht bij de oorlogvoering en bij het dempen van op standen in Engeland, vergeleken met het vuur en de geestdrift in de Ver. Staten en Canada. „Ik gevoel", zegt hij. „dat ik in de te genwoordige omstandigheden beter werk kan doen, indien ik mijn onafhankelijkheid be waar en mij niet het zwijgen' is opgelegd door de loyauteit, die ik net gevoel ten opzichte uwer geheele regeering. SPIONNAGE-TRUCS. Een Noorsch blad vertelt een staaltje van de spionnage-organisatie der Duitsche mili taire autoriteiten. In Noorwegen verbaasde men zich er over, hoe de Duitsche onderzee- ers-commandanten steeds de tijden wisten, waarop de schepen de havens verheten en de plaatsen waar ze zich op een zeker oogen- bltk moesten bevinden. De oplossing vond nevel terug men bij een huisonderzoek, bij epn van api- j papieren af'ondêr bevel óp de plaats der aan- onnage verdacht persoon. Een teekemng der 1 f Noordzee werd gevonden, verdeeld in kleine vakjes, als een dambord, elk genummerd en gekleurd. Ook vond men een seinsleutel. Met enkele signalen en met behulp van dit „dam bord" wisten de kapiteins de plaatsen te vin den waar ze met succes de schepen konden aanvallen. Zij begaven zich dan naar zoo'n vakje en konden hun slag slaan AANGEHOUDEN OP DE NOORDZEE. De gisterenavond van Kalmar te IJmuiden aangekomen Nederlandsche schoener „Ren- sina II" rapporteert op zee door een Duitsch watervliegtuig te zijn aangehouden. Een over gekomen officier dreigde het schip ln brand te zullen' steken. De bemanning moest in de booten gaan. Toen men zich klaar maakte om het schip te verlaten, kwam' de officier op zijn bevel terug. Hij nam van den kapitein de SP1" papieren af onder bevel óp de plaats der aan- ^cl' houding te blijven tot hij zou terugkeeren met orders^ .waarmede ongeveer een uur gemoeid zou zijn. Na twee uren te hebben gewacht, was het vliegtuig nog niet teruggekeerd, zoo dat de kapitein besloot de reis naar Amster dam te. vervoleng. WEER EEN VISSCHERSSCHIP GEZONKEN. De in IJmuiden aangekomen stoomdrifter IJ.M. 403 „Geertruida" rapporteert op zee van Havas opgenomen, waarin verzekerd werd, dat het gerucht, volgens hetwelk de Fransch-Russische overeenkomst ook over een deel' van Nederland (ten gunste van België) zou beschikken, een Duitsch verzinsel Zou zijn. „Hierbij merkte de „N. Rott. Crt." op, dat het gerucht in de Nederlandsche pers zijn in trede deed op gezag van den Parijschen kór- respondent van den chrisfelijk-historischen „Nederlander," welke korrespondent uiter mate Franachgezind is en dus moeilijk als een Duitsche spreekbuis voorgesteld kan wor den. „Men de^lt ons nu intusschen van uitne mend ingelichte zijde mede, dat in weerwil van de tegenspraak van Havas de geheime Fransch-Russische overeenkomst inderdaad bepalingen ten nadeele.van Nederland en ten bate van België inhoudt, terwijl onze zegs man ons verklaart, dat hij deze kennis uit ge heel andere dan Duitsche bron putte en ze reeds verwierf voordat in die geheime zitting van het Fransche parlement het bestaan van het verdrag of van de afspraak werd bekend gemaakt' en dus lang voor de onthullingen van den vorigen Duitsch en rijkskanselier Mi- chaelis." KAAS. Het Bestuur der Kaasvereeniging heeft aan de exporteurs bericht, dlat in verband met de stagnatie bij de jnkoopen, onder intrekking van den datum, genomen in Circulaire Kaas export N. 47, bepaald wordt, dat de expor teurs tot 25 November e.k. slechts kaas mo len koopen welke vóór 15 October gemaakt 3. van-het verbod sub 1 gesteld kan, zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, ontheffing worden verleend door het Rijks bureau voor Koper, gevestigd Buitenhof 8, 's-Gravenhage. 4. Deze beschikking treedt in werking 25 November 1917. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen: 1. de verkoop, de aflevering en het ver voer is .verboden van oud rood koper, oud brons in soorten en oud geel koper (messing) 2. van het verbod sub 1 gesteld kan, zoo noodig ondier daarbij te stellen voorwaarden, ontheffing worden verleend door het Rijks bureau voor Koper, gevestigd Buitenhof 8, 's-Gravenhage; 3. vast te stellen de volgende maximum prijzen oud rood koper 3.50 per K.G. oud brons in soorten 3. oud geel koper (messing) geslagen of licht 2. oud geel koper (messing) gegoten of zwaar 2.50 af plaats van levering; 25 November 191Ï deze beschikking treedt in werking op "17. Op bon 76 wordt 1 K.0 .KLEIAARDAP PELEN verstrekt. DE ENGELSCHE OORLOGSBUIT. In een zitting van het Engelsche Lagerhuis ^"sdi^^Tng^hen loggeT "tehebten g" Tlge, ai>ierf ,nV0/!°fbUlt, me^ praaid, welke een «lisboot met een IJmui- gideeld. Van 1 Juni 1916 ai tot nu toe be- dens(dl visdmummei had opgevischt Men draagt het doorjteBntten veroy^d^of tor- maakt zich dterhalve te iJm^den 0Ilgeiust dat een nieuwe ramp de plaatselijke vloot heeft getroffen omdat nog geen schip zonder boot is teruggekeerd. Meestal geschiedt dit dadelijk, omdat men bij verlies van een booi van alle reddingsmiddelen is verstoken. Rooaa van Sll-AS 1L HÜGMIWQ. Utt tost 37) Het is niet noodig over die reis te .spreken. Zij duurde een maand en was zoo vol avon turen als het hart van een man maar kan ver langen. Toen zij eindelijk in het gezicht van een zendelingskolonie kwamen, verliet het escorte Drysdale en hij ging alleen verder. Bij het zien van een wit gezicht en bij 't hooren van zijn moedertaal, welden er tranen in zijn oogen op. De zendelingen behandelden hem uiterst vriendelijk en in de veronderstelling dat hij een koopman was, die met tegenspoed had te kampen gehad, vielen zij hem niet met vervelende vragen lastig. Zij voorzagen hem van schoon linnen en van wat bijeengegaarde kleeren en brachten hem ten slotte aan boord1 van een landverhuizersboot met bestemming naar Engeland. Hij arriveerde te Londen den dag voor dien waarop Adela's huwelijk was bepaald Hij had een gevoel alsof hij een landlooper was toen hij door de straten liep, want zijn kleeren waren versleten en vuil en pasten hem slechts waar zij zijn lichaam raakten. Geluk kig had hij nog genoeg kleeren achtergela ten in zijn oud logies, in de hoede van mrs. Duggan. Toevallig had mrs. Duggan nog een slaap kamer vrij. Zij ontving hem met open armen en vele tranen en bestormde hem in vijf mi- nüten met meer vragen dan hij in een week zou hebben kunnen beantwoorden. Nadat hij zich bij een barbier had laten overde grondgebied ongeveer 128.000 vier kante mijlen. Het totaal aantal Turksche ge vangenen vanaf 1 Juli 1916 bedraagt 30.197, het aantal kanonnen op hen veroverd 186. Het aantal gevangenen op het Westfront vanaf 1 Juli 1916 bedraagt 101.534 man, ter wijl in cfie periodte 519 kanonnen werden ver overd. "Milds hei van den oorlog namen de fciritsche leg^a op al! houten ltx).00h ge vangenen en 800 kanonnen. scheren, zijn haar had laten knippen en in een iiisch pak kleeren was gestoken^ voelde hij zich bijna weer den man dien hij vroeger was. Hij sliep dien nacht weinig. Al zijn ge dachten waren bij Adela. Zijn eerste tmpulr sie was geweest haar een telegram te zenden om haai van zijn komst te verwittigen, doch zijn eindbesluit was den stouten stap te wa gen en zich den volgenden dag te btonehurst te verloonen. Hij wist niets van het bericht van zijn dood af. Mrs. Duggan had er uiels van gezegd, trouwens zij had er ook niets van gehoord. Zij was een veel te bedrijvige vrouw om haar tijd met het lezen van cou ranten te verspillen. Hij wist, dat Adela in Januari meerderja rig werd en ofschoon zij, volgens haar zeg gen, zonder haar vader's toestemming wil de trouwen, maakte hij zich, wat dat betrof, niet bijzonder ongerust. Bardell was dan mo gelijk wel voor rede vatbaar; zoo niet, dan zou men hem aan 't verstand brengen, dat verder verzet hem niets zou geven. Voordat hij zich bij de Parker-expeditie aansloot, had Drysdale het professoraat in de bacteriologie aan de universiteit te Bazel aangenomen, welke betrekking men voor hem had opengehouden, totdat hij zou terugge keerd zijn. Hij had zijn ontslag ingediend, maar dat weigerden de autoriteiten te accep teeren. Die waren er zoo op gesteld zich van zijn diénsten te verzekeren, dat zij zich be reid verklaarden een redelijken tijd' op hun te wachten. Qtysdale had dien nacht gedroomd, dat hij zijn jonge vrouw zou meenemen als hij zijn nieuwe betrekking ging aanvaarde». Hij voel de zich te gelukkig om te slapen. Hij stelde het volste vertrouwen in Adela's trouw en toewijding. Zij bezat een even sterken wil als haar vader en haar standvastigheid was Betreffende: Verbod van vervoer en aflevering van GRAANSTROO aan Stroocartonfabrieken. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen: 1Het vervoer van GRAANSTROO naar en de aflevering van dit stroo aan Stroocar tonfabrieken is verboden; Het voornoemde verbod is niet van toepas sing op: a. op partijen op den dag van afkondiging dezer beschikking in oe Nederlandsche Staatscourant in schip of op wagon geladen, mits de aflevering geschiedt binnen 7 dagen EEN GEHEIM VERDRAQ. „Het Vol'k" schrijft: „Een paai dagen geleden hebben wij een telegram van het Fransche oflicieele bureau even onwrikbaar als de sterren. Hij stelde een kleine speech op, die hij tot haar vader wilde richten wanneer zij elkaar zouden ontmoeten en met het zelfvertrouwen van een minnaar was hij er zeker van, dat hij eindelijk zou triomfeeren. Hij stelde zich zijn ontmoeting met Adela voor als hij den vol genden dag werd aangekondigd, hoorde naar blijden welkomstkreet, zag den glans der liefde uit haar oogen stralen, voelde haar wtmue armen om zijn hals haar kussen op zijn lippen. Wakend had hij dezen heerlijken droom BaideJi zou natuurlijk in de city wezen en er zou niets zijn, dat hun verrukking kon ver storen, tenminste niets van eenige beteekenis, niets, dat niet gemakkelijk uit den weg kon worden geruimd. Hoe deze droom eindigde weet de lezer. Hij kwam juist van het station te Stonehurst aanwandelen, toen hij de menigte voor die kerkdeur zag. Nieuwsgierigheid dreef hem te onderzoeken wat er aan de hand was en in een paar oogenblikken was hij de waarheid te weten gekomen. In het eerst weigerde hij het te gelooven. Het was onmogelijk, ondankbaar. Hij wachtte tusschen de menschen als iemand die in steen is veranderd en toen Hij ontmoette haar oogen met een vasten, verwijtenden, langen blik, zag den glimlach van haar gelaat verdwijnen, de uitdrukking van schrik, die haar oogen aannamen; zag dat zij haar handen ophief als in protest. Toen keerde hij zich om en snelde weg. Wat er daarna gebeurde wist hij niet en dat kon hem ook niet schelen. Dienzelfden avond bevond hij zich bi] zijn vader en moeder in een eenzame boerenwo ning in Wiltshire. Hij was van plan geweest bij het hoofdkwartier van de Parker-expeditie verslag uit te brengen, maar hij had dat niet na afkondiging dézer beschikking; b. op partijen gedekt door een vervoerbe- wijs afgegeven door den Groninger Land- bouwbond; II. Vervoerbewijzen, als bedoeld onder sub 1 b, wordten uitsluitend afgegeven voor partijen stroo, ongeschikt voor veevoeder en niet dan tegen voorafgaande betaling van 0.25 per 1000 K.O. stroo, waarvan vervoer en aflevering wordt toegestaan. 12 November 1917. Betreffende KOPER. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen: 1. het vervoer van Nederlandsche bronzen of nikkelen pasmunt is verboden 2. het verbod sub 1 gesteld is niet van toepassing op hoeveelheden van niet meer dan 2 K.G.; gedaan en zou dat nu ook niet doen. Nie mand wist van zijn terugkomst af, behalve zijn vader en moeder en mrs. Duggan. Adela telde niet langer mee. Zij was dood voor hem. Op dat oogenblik had zij Londen verlaten en bevond zich op de huwelijksreis. Naar alle waarschijnlijkheid zou zq zijn naam niet noemen Zij zou evenzeer wen- schea te vfergeten ais hq. Hfl voelde zich bit terder gestemd jegens baar dan bij zich ooit jegens iemand ui zijn leven had gevoeld. In dien bij haar met zoo.had geïdealiseerd, zou hij haar ontrouw misachten minder ttherp gevoeld hebben Hij kon geen excuus voor naar vinden. Nog geen negen maanden gele den had zij eeuwigen trouw beloofd en hij had gemeend, dat zij nooit zou veranderen, dat zij haar eens gegeven woord zou houden, d!at evenmin bedreigingen als beloften haar van haar voornemen zouden afbrengen. „O, onstandvastigheid, uw naam is vrouw", herhaalde hij telkens bij zichzelf, een variatie makend op net gezegde van den dichter, Het scheen zijn hart wat verlichting te geven, als hij dat met het oog op die sekse declameerde. Dien nacht sliep hij in 't geheel niet Hij' ,had Adela zoo oprecht en zoo hartstochtelijk 'bemind, had zoo voortdurend van baar ge droomd, had zoo menig mooie fantaste om haar naam geweven, dat de gedachte, dat zij nu in de armen van een ander lag hem zoo zeer kweldte, dat hij er bijna gek van werd. Toen hij den Volgenden morgen opstond, .voelde hij zich ontdaan' en ziek. Gramschap, ^verdriet en teleurstelling woedden ia hart als een door storm opgezweepte zee. Een week lang zag hij niemand anders dan zijn vader en moeder en die goede menschen meenden, dat hij leed aan de gevolgen van zijn wederwaardigheden in Afrika. Op Lone-Rid'gelarm viel het gemakkelijk de menschen te vermijden. Zij waren vijf mijlen Ik heb de eer U hierbij afdruk aan te bie den van mijne bekendmaking dd, heden ln de Nederlandsche Staatscourant, betreffende den geldigheidsduur van bon No. 3 der verstrek te Rijks-petroleumkaarten. Ik vestig er uitdrukkelijk Uwe aandacht op, diat ln het aangegeven tijdvak op voorafge gane bons niet meer mag worden geleverd, terwijl dit ook niet mag geschieden op vol gende. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Voor den Minister, De SecretafisrGeneraal, VERSTEEO. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat bon No. 3 der Rijkspetroleumdistributiekaarten geldig zal zijn van 16 tot en met 30 Nov. 1917, voor cene hoeveelheid van twee liter. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEO. BINNENLAND. Me»ws. HET DUITSCHE VERSPERDE GEBIED. Naar „Het Vad." verneemt za) Duitschland binnenkort zijn „versperd gebied" dichter aan onze kust brengen. ü«lijk men weet liet het, bij den aankondiging van den verscherpten duikbootoorlog op 1 Februari, langs onze kust een vrij vaarwater open van 20 mijl, van het Zuiden tot aa nhet vuurschip Terschel ling. Dit vaarwater zal nu aanzienlijk worden vernauwd, nl. 4 of tot 7 mijl uit onze kust, van hei naaatbijzijnde spoorwegstation al en twee mijlen van het dichtsibijzijudi doip. Al- dus kwam eu ging hij zonder dat iemand £9 iets van merkte. In het laatst van Mei was hij goed en wel in zijn nieuwe betrekking geïnstalleerd en vond in werk, voornamelijk in onderzoekin gen, het beste geneesmiddel voor zijn ver driet Hij schreef aau den secretaris van de Parker-expeditie, deelde hem zijn terugkomst in Europa mede eu de redenen, die hem ge leid hadden lot liet in den steek laten van zijn werk in Afrika. Op dien brief kieeg hl] een kort waardeerend schrijven, maar ei werd geen bericht naar de pers gezonden om het vroegere bericht, dat hij door inboorlingen' was gedood, tegen te spreken. Hij was alles welbeschouwd niet een persoon van bijzon der gewicht en nieuwsbladen zijn er zeer ka rig mee om iets, dat in hun kolommen opge nomen is, terug te nemen. Aldus verstreken de weken en maanden en Drysdale was feitelijk vergeten' door degenen, die hem eens kenden. Hij was échter spring levend en( had het verschrikkelijk druk. Hij gunde zich weinig of geen tijd om te peinzen of een blik in zijn binnenste te werpen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat was hij aan 't werk. Als hij zich niet prepareerde voor zij niezingen of die niet hield, was hij in zijn laboratorium om te beproeven de gehei men van ziekten te ontsluieren en de beste ma nier te vinden om die te voorkomen. Nu en dan bad hij zijn kwade dagen en wel wannéér herinneringen uit het verleden als een stroom over hem heen gingen, wan neer de neer de gedachte aan Adela's on trouw hem ongenadig kwelde; maar over het geheel echter was hij tamelijk opgewekt. Hij lad zijn werk en hetw erk was zijn eenige be looning. Zijn oogmerk was niet onedel. Het was SSi r

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1