Alomaria Viotrlx I Cadetten F, C. VEBÜADEMKGr m den gemeentsraad nan Alkmaar, Telegrammen van heden. ZONDAG A.S. omtrent de juiste breedte konden wij geen ze kerheid krijgen. Daartegen, zal de smalle vaargeul, die in het Nloorden naar het zoogenaamde vischwa ter leidt en waardoor ook onze schepen naar Skandinaviê, Amerika, enz varen, aanmerke lijk worden verbreed en1 ook dlat vrije visch- water uitbreiding krijgen. te dit laatste voor onze scheepvaart en voor onze visschers een aanwinst, de vernau wing van de vrije vaart lang» onze Westkust te er een nieuwe en groote hinder voor. Voor al de visschere zullen het pijnlijk voelen. Niet alleen, dat him vischtererin opnieuw beperkt wordt, maar te grootser zal gevaar worden, datrvisschersvaartuigen, buiten hun enge vaart in het -versperde gebied geraken. En zoolang er ong duikbootcommandanten zijn, olie even roekeloos en onbarmhartig, naar de letter van hun bevelen, elk visschersvaartuig onder vuur nemen dat even buiten het vrije gebied is gekomen, als dezer dagen, met zoo noodlottige gevolgen, den logger Hui- bertje, uit Vlisslngen te wedervaren, kan er voor ons vdsscherevolk een bange tijd aan breken. V Het blad zegt verder: Wat de Duitsche regeering tot haar nieu wen maatregel heeft genoopt? Wij houden het voor het naast, dat zij. rekening houdende met de mogelijkheid dat de Engelsche vloot bi] het offensief in Vlaanderen zal medewerken, in de buurt het vaarwater, waar die zich bui tien gevaar van mijnen en duikbooten rou kunnen vertoonen, wil beperken. Wij kunnen wel aannemen, dat onze regee ring tegen deze nieuwe beperking van de vrij heid van de zee heeft geprotesteerd, gelijk zij het tegen vorige beperkingen van Duitsche of Engeüche zijde heeft gedaan, maar verder zal zij er zich evenals tevoren bij moeten neer leggen. TEGEN) HET VLIEOERSGEVAAR. Te Vlteingen is men aan de Kon. Maat schappij „De Schelde" bezig de daken* van de machinelood» in de nationale kleuren te schilderen, teneinde vreemde vliegers te waarschuwen, dat zij boven neutraal gebied zijn. Ook te Sas van Gent worden maatregelen getroffen om de vlieger» te waarschuwen. De suikerfabriek heeft voor den nacht electrischen booglampen in nationale kleuren laten aan brengen. KRANT MET SCHORSING BEDREIGD. In de Middelburgsdie Courant van 9 dezer kwam een ingezonden stuk voor van een sol daat, waarin deze er zich over beklaagt, dat hij, om dien dag voor d)en dokter in het hos pitaal te Middelburg te kunnen verschijnen, reeds den vorigen dag uit Breda had moeten vertrekken en toen hij te 6.26 te Middelburg aankwam, in de kazerne geen voeding of slaapgelegenheid kon krijgen, niettegenstaan de er zeker 20 onbeslapen stroozakken waren. Toen de soldaat hierover een kapitein aan sprak, gaf deze ten antwoord, dat de man daarvoor niet bij hem, doch op het garai- zoensbureau moest zijn, maar ook daar kon men hem niet helpen. Schrijver is toen naar het politiebureau gegaan om als een bedelaar nachtverblijf en voedsel te vragen, wat hem daar door tusschenkomst van den commissa ris van politie, wien hij voor deze behande ling dank zegt, werd verstrekt. De man ein digt met de mededeeling, dat hij vernomen heeft, dat de vorige week op het bureau bij tientallen naditverbllil kregen. De redactie m de „Mtdd. Crt." plaatste onder dat stuk een onderschrift, waarin wordt betoogt dat het door dien militair be sproken geval niet het eemge is van dien aard en de militairen niet altijd met de door de koningen gewilde zachtheid en immdille vendheid worden behandeld. Dit artikel heeft groote ontevredenheid ge wekt bij de militaire autoriteiten en de redac tie is op het garnizoensbureau ter verant woording geroepen, waarbij de garnizoens commandant met schorsing van. het blad dreigde. In een nader artikel over deze kwestie deelt de redactie thans eerst mede. dat volgens de inlichtingen van de militairen de bedoelde soldaat zich niet had moeten aanmelden bi; de kazerne, maar aan het hospitaal, waar hij den volgenden dag om elf uur moest zijn, en waar voor zulke gevallen slaapgelegenheid is. niet om rijk te worden o! naam' te maken, dat hij zich afsloofde, maar vóór het welzijn van het menachdom, voor het lenigen van men schelijlk lijden en het opvroolijken van het menachelijk bestaan. De wereld denkt te gering van zulke man nen, die dag en nacht worstelen met de ge heimen van de natuur en ze haar trachten te ontrukken, maar al krijgen ze hun belooning niet in goud of toejuichingen, dan toch wei in iets. dat veel beter ia dan een van die bei de. Hij, die in de wereld een man's werk doet, hoe nederig en obscuur dat ook moge zijn, die dat eerlijk en nauwgezet doet, is daardoor een beter en grooter man, hij kweekte in zijn karakter hoedanigheden aan, die de aarde, tot een hemel maken. Toen de lange vacantie aanbrak ging hij al leen op rejs om te voet het Beraer Oberland door te trekken. Hij had zijn ouders nog zoo pas gezien, dat hij geen roeping gevoelde wilde hij elke mogelijkheid voorkomen om Adela of haar familie te ontmoeten. Hij wenschte zichzelf volkomen in de macht te hebben, voordat hij weer naar Engeland Tij wist zeer veel van botanie en zoölogie af en wenschte zijn vacantie te wijden aan 't verzamelen van nieuwe kennis. Aldus stiet hij, door een van die vreemde toevalligheden, waarvan de wereld zoo vol is, op Richard Bardell. Hij was de laatste man in de wereld dien hij verwachtte of verlangde te zien. Des niettemin verheugde hij er zich over hem een dienst te kunnen bfewijzen, maar toen hii alles gedaan had wat in zijn vermogen stond, stel de hij verder geen belang in hemhij zette, ten zeerste geschokt, zijn tocht over de bergen voort, terwijl de oude wonden opnieuw bloedd#, maar daar het een onmisbaar dc-el vap een man's werk is zichzelf te overwjpnen, accepteerde hij den oogenblikkelijkcn terug slag zonder te vertwijfelen. Hij zou ten slotte toch overwinnen. Wordt vervolgd. HET BOELLAARD FONDS. Naar aanleiding der bezwaren van offid- eele zijdie geopperd tegen het beschikbaar stellen van belooningen voor het neerschieten door militairen van zich boven Nederlandsch grondgebied bewegende vliegtuigen of lucht schepen van een der oorlogvoerende mogend heden, heeft het bestuur van het tot dat doel opgelichte „Boellaaid-ionds" gemeend dit te moeterf*opheffea. Naar uien ons mededeelt zullen de gekten van dit fonds tot aan hét einde dezer maand ter diapositie der schenkers worden gehou den 'daarna zal het restant aan het Konink lijk Nationaal Steun-Comite worden afgedra gen. UIT SCHOOiRL St.crt. no. 267 bevat die statuten van de afdeeling Schoor 1 van den Diocesanen R. K. Land- en tuinibouwbond in het Diocees Haar lem. UIT HOORN. In het R. K. Weeshuis te Hoorn is een jon gen aangetast door nekkramp. De dienst van de paardetram Hoorn Enkhuizen, in exploitatie bij de R. T. M.» wordt 1 Jan. opgeheven. Gebrek aan voer voor de paarden is een der oorzaken. Het ge meentebestuur van Hoorn heeft reeds de be sturen der aan de lijn liggende gemeenten uitgenoodigd tot een vergadering. UIT HEILOO In de gisteravond, onder voorzitterschap van den heer Veldkamp, gehouden vergade ring van de afdaeling van den Bond voor Staatspensionneering in het café van mej. de wed. Ruyter werd een motie aangenomen in verband met de bekende voorstellen van het hp fdbe&tuur. In deze motie wordt verklaard, dat bij de behandeling biji punt 4 zeer ernstig verschil van mening ontstond, dat de goede bedoeling van den heer van der Velde wel is waar wordt gewaardeerd, maar dat de voorstellen ontij dig worden geacht, dat gevreesd' wordt, dal de aanneming van die voorstellen schade zal cFoen aan de verwezenliiing van het Idee staatspensioen, zooals dit neergelegd Ia in artikel 1 der statuten, nat daarom 9p dit oogenblik wordt besloten daartegen te stem men doch dat het Hoofdbestuur wordt ver zocht deze voorstellen ter getegenertijd ander maal ter sprake te brengen, terwijl tenslotte op plaatsing dezer motie in het maandblad wordt aangedrongen. Met 16 stemmen voor, 1 tegen en 1 blanco werd' deze motie aangenomen. (Ongecorrigeerd). BEPERKING VERBOUW OEW ASSEN. Nader is bepaald, dat de minister van land bouw, indien naar zijn oordeel de verbouw van andere gewassen van meer belang voor de voeding van mensch en dier is, het ver bouwen van dte navolgende gewassen in het algemeen of in bepaalde gedeelten des lands verbieden, beperken of niet dan voorwaarde lijk kan toestaan bruin mosterdzaad, geel mosterdzaad, kar- wijzaad, blauwmaanzaad, kanariezaad, zaai- uien, Westerwoldsch raygraszaad en andere rassen voor zandwinning, koolrapenzaad, aollenzaad, peenzaad,, uienzaad, spinazic- zaad, alle groentezaden voor zoover in dit besluit nog niet genoemd, suikerbieten, vlas, hennep, dchorei, tabak, pootuien, kool, penen, koolrapen, knollen, pastinaken, alle soorten groenten voor zoover in dit besluit nog niet genoemd. RIJWIELBEWAARPLAATSEN BIJ POSTKANTOREN Aan den minister van Waterstaat is door het dagelljksch bestuur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, het verzoek gericht, te willen bevorderen, dlat bij den bouw van nieuwe postkantoren, in de be grooting van 1918 genoemd, tevens een be waarplaats voor rijwielen van het publiek in het bouwplan wordt opgenomen. VERBOD VAN UITVAART. Gemeld wordt, dat het achepenuitvaartbu- reau inet het verbod van uitvaart door de trei ters niet het stopzetten van de treitervaart be oogt, maar dat net in de bedoeling ligt om de uitvaartvergunningen, die thans voor onbe- paalden tijd gegeven worden, te vervangen door uitvaartvergunningen voor beperkten tijd. VERZET TEOEN LEVERINO VAN ELECTRICITEIT. In verband1 met het verzet van de N. V. Renkumsche Gasfabriek tegen het plaatsen van een transformator van de Provinciale Electridtelts- Maatschappij te Heelsum, Is voor de civiele kamer der rechtbank te Arn hem een e'sch ingesteld tegen de gemeente Renkum, strekkende tot afbreking van de in stallatie voor electrisch licht in het dorp Ren kum en schadevergoeding. KORTE BERICHTEN. Qisteren vermeldden wij de benoeming van een nieuwen burgemeester van Limmcn 'Dit moet zijn Emmen. Koopers van vaten carbid te Landsmeer kwamen tot de ontdekking dat ze voor véél geld keislag hadden gekocht. Alleen boven in de vaten bevond zich een laag carbid. De va ten zijn in beslag genomen. Oud-minister mr. Van Gijn heeft aan verschillende kieskringen van de Liberale Unie, die lieon een Kamercandidatuur aanbo den, medegedeeld, voor zoodanige Kamercan didatuur niet in aanmerking te willen komen. Len werkman te Heemskerk stiet bij het spitten in een tuin op een hard voorwerp, dat een rijwiel bleek te zijn. Toen de man door groei, haalde hij üog negen fietsen uit den grond, all/ontdaan van de banden. Naar gemeld wordt, zal ongeveer de ïeHt van het graaii, dat geborgerl was in de gedeeltelijk afgebrande fabriek De Maas te Rotterdam, nog voor veevoeder geschikt zijn. Hoeveel voor menschelijk voedsel nog goed is, valt nog niet te zeggen. Een landbouwer te Hoogezand (Qron.) kocht deze week op de markt te Groningen een varken van ongeveer 400 pond. Toen hij na de afrekening liet beest zou meenemen, was het „gegapt." Alle nasporingen bleven vruchteloos Bon No. 3 der Rijks-petroleum distribu tiekaarten zal geldig zijn van 16 tot en met 30 Nov., voor eene hoeveelheid van twee liter. De burgemeester van Tilburg heeft weer een bemiddel mgsvoorster gee ran in de crisis daar ter stede. op Itouderdsg IS' 1917, 'i namiddags 1 Uur. Vooreitter de Heer Q» RIPPING, Burge meester. Secretaris de Heer DONATH. Na heropening van de zitting kwam aller eerst punt 3 in behandeling. BOUWEN VAN WONINGEN De commissie ad hoe ingesteld om te die nen van advies op het voorstel van den heer üen Boesterd om maatregelen te beramen, dat van gemeentewege of met steun van de ge meente huizen worden gebouwd van eene üuurwaarde van 300 tot 700, heeft den Raad bericht, dat: ais vaststaande kan woorden aangenomen, dat er gebrek ts aan woningen van 7 300 tot 500. Het bouwen van woningen met hoo- ger huurprijzen kan aan het puoliek zelf wor den overgelaten. De meerderheid der commissie was van oordeel, dat het geen aanbeveling zou verdie nen, dat de gemeente voor eigen rekening en risico buizen zou bouwen of laten bouwen. De eemge mogelijkheid om den bauw van de bedoelde woningen te bevorderen werd gezien in het stelsel, wat ten grondslag ligt aan de AmsterdaiÊsche verordening, t.w. het verleunen van hypotheek aan eene Naamlooze Vennootschap of vereemging deze hypotheek zou door oe gemeente moe ten worden verstrekt tegen eene rente van 1 X A 2 pet.de af loes mg» termijnen zouden moe ten geregeld worden in dier voege, dat de schuld na 50 jaar voor 80 pet. afgelost was; de statuten zouden moeten bevatten eene bepaling, dat de Vennootschap of Vereeuiging met meer dividend uitkeerde dan hoogstens 5 pet. De coirmjussk berekende, dat voor het bou wen van tien woningen van eene huurwaarde' van J 400 noodig zou zijn een kapitaal van 140.000; dat de daarvoor te betalen reute voor de gemeente zou bedragen 6300, dat de gemeente zou terug ontvangen 2100 A 2800, zoodat het directe offer door de ge meente-schatkist te brengen het eerste jaar zou bedragen 3500 A 4200, welk offer steeds geringer zou worden in verband met de lossing van de hypotheek. De commissie berekende echter dat van den anderen kant de gemeentekas van de bewo ners een direct voordeel trekt van ongeveer 1800, -zoodat het nadeelig saldo voor de gemeentelijke schatkist zou blijven 1700 A 7 2400 per jaar. Tegenover dit directe nadeel voor de kas der gemeente staan echter voor deden voor de gemeentelijke gemeenschap, welke niet onder bepaalde cijfers kunnen worden gebracht. Waar de appreciatie van deze voordeelen zoo zuiver subjectief Is, meent de oommissie zich te moeten onthou den van een bepaald advies ten aankien van het ingaan op het denkbeeld van den heer den Boestera. Mocht de Raad genegen zijn het directe of fer dooi de gemeentelijke schatkist te latm brengen, tian zou de commissie bereid rijn pogingen aan te wenden eene Vennootschap of Vereeniging in den hier bedoelden geest in het leven te roepen. De' heer R1 n g e r zegt dat de commissie het er over eens was, dat er behoefte is aan deze woningen. Het bouwen van gemeente wege ontraadt de commissie, omdat leder huis dan. 14000.— zal kosten. De schade zal dan jaarlijkse!» voor de gemeente 300. per perceel bedragen. Wordt gebouwd op het particulier initiatief dan zal het wellicht goedkooper kunnen. Het eind van de bespreking is dat de bouw kosten per gebouw goedkooper zullen zijn als men er tO tegelijk bouwt. Spr. licht het advies van de commissie nadét toe. De heer v. d. Bosch verklaarde zich in de commissie voor een Indeeling als tuindorp voor de huizen, doch de commissie ging daar mede niet accoord. De grond mag niet duur der dan 4 A 6 per M* zijn. Spr. citeerde uit een artikel in de „Amster dammer" van den heer Clerck. De voorzitter had met belangstelling kennis genomen van dit advies. Spr. meent dat er na den oorlog veifchlllende huizen vrij zullen komen. Wanneer ingegaan wordt op punt 3 dan bindt men de gemeente 63 jaar aan een leening van 63000.— waarvoor ze maar IX pet. krijlgt. Spr. meent dat als men gaat bouwen, dit van de gemeente moet geschieden, die brengt het offer en heeft na 63 jaar wel het recht dat de huizen dan van de gemeente zijn. Spr. meent echter dlat de woningnood na afloop van den oorlog wel niet zoo groot zal zijn. De heer W e s t e r h o f oordeelde het een gebrek van het rapport dat het een conclusie mist. Spr. wijst op het opschuivingssysteem waardoor velen boven htm draagkracht wo nen. Brengt men ruimte in de woningen dan zal er vanzelf ruimte in de duurdere komen. De heer v. d. Bosch herinnert aan den steun die het Nat- Steuncomité geeft voor een dergelijken bouw. De heer Ringers meent dat de conclusie van het rapport is dat de meerderheid geen voorstellen meent te moeten doen-. Het rapport werd hierop, onder dankzeg ging aan. de rapporteurs, voor kennisgeving aangenomen. RESTITUTIE VAN TEKORTEN OVER VORIOE JAREN DOOR HET ELECTRISCH BEDRIJF. De tekorten op de exploitatie van hot elec- triBdi bedrijf, werden zoolang dit niet bij machte was zich zelf te bedruipen, aangezui verd uit de winsten van de gasfabriek. Deze tekorten hebben bedragen: over 1913 510.32K, over 1914 4507.80X en over 1915 640.19X, totaal 5664.32X. Over het jaar 1916 is d'oor genoemd be drijf voor het eerst winst gemaakt. Deze winst, ten bedrage van 10388,12, maakt liet mo gelijk aan het bedrijf der gasfabriek terug te geven, hetgeen door deze administratie over de jaren 1913 tot en met 1915 ten behoeve van het electrisch bedrijf werd betaald. Overeenkomstig een oaArtoe door dien direc teur der gasfabriek namens de commissie van bijstand tot B. en W. gericht verzoek, stelt dit college voor, aan het bedrijf der gas fabriek uit de winsten van het electrisch be drijf over het fliénstjaar 1916 genoemd be drag terug te (jetalen. De heer Verkerk wilde ook rente bereke nen. De heer E 1 f r i n g had daar niets tegen. Besloten werd 4 pet. rente te heffen. TOEKENNING VAN EEN DUURTE- TOESLAG. Werd aangehouden. TIJDELIJKE GELDLEENING. B. en W. stellen, den raad voor, gezien de noodzakelijkheid om aan het gemeentelijk electridteitsbedrijf ter bestrijding van buiten gewone bedrijfsuitgaven een voorschot te ver strekken van 92500, daartoe een tijdelijke 4 X pet. geldleening aan te gaan, met de be doeling deze leening'in haar geheel af te los sen na het aangaan van epn vermoedelijk in het volgend! jaar te sluiten definitieve lee ning, onder voorwaarde dat: a. zóólang deze tijdelijke leening loopt, door het electrisch bedrijf aan de gemeente de verschuldigde renten zullen worden te rugbetaald evenals de op het sluiten der lee ning vallende kosten; b. na het omzetten dezer tijdelijke voorzie ning in een vaste leening, door 'het bedrijf aan de gegieemte zullen worden gerestitueerd de voor het voorschot verschuldigde rente be nevens de eerste vijf jaren, aanvangende in 1919, aan aflossing 7500 en de volgende elf jaren 5000 per jaar, en wel op hetzelfde tijdstip,' waarop de schuld def gemeente op- eischbaar zal zijn. Punt 6 werd comform aangenomen. AANKOOP PERCEELEN OOSTE RRO LKSTRA AT. B. en W. deden den raad mede, dat rij op dracht hebben gegeven, ora in de op 22 Octo ber 1.1. gehouden openbare velling aan te koopen de pcrceelen Oosterkolkstraat Ns. 13 en 15 mei daarbij, beboerende crv. Deze op dracht hielu verband met den door dcu di recteur der gemeentewei ken reeds meermalen uitgesproken wensch te trachten het daar heen te willen leiden, dat in de omgeving van de 4e gemeenteschool de gemeente de beschik king krijgt over een tweetal woonhuizen, ten naar Engeland terug te keerenbovendien einde deze te kunnen aanwijzen als ambtswo ning voor een brugwachter en van den schoenmaker cfer genoemde school. De beide genoemde perceelcn rijn bij afslag aange kocht voor 3365, terwijl wegens veilloon en oukostten zal rijn te betalen 294,45. B. en W. stellen voor dezen aankoop goed te keuren. Comform besloten. AE-EN OVERSCHRIJVINO OP DE BEGROOTING VAN HET BURGERLIJK ARMBESTUUR DIENST 1916 EN REKENINO VAN DIEN DIENST. De commissie tot de belastingzaken stelt voor het Burgerlijk Armbestuur te machtigen tot het doen van de navolgende af- en over schrijvingen op de begrooting, dienst 1916 ten bedrage van 932.63 X en de rekening goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 37193.29. Atevoren. Begrooting vereenlging Gezinsverpleging. Alsvoren. BEOROOTING VAN HET BURGER LIJK ARMBESTUUR, DIENST 1918. De ontvangsten van het Burgerlijk Armbe stuur worden voor 1918 geraamd op een be drag van 2476.50 eu de uitgaven op 40590; de uit de gemeentekas te verstrek ken subsidie zal derhalve moeten bedragen 38113y50 (voor 1917 was dit geraamd op 35000, in 1916 is deswege genoten f 34500). De commissie tot de belastingzaken stelt voor de begrooting goed te keureu. De heer Cloeck zal tegen deze motie stem men. Er staan 2 posten op die spr. er liever niet op zag en miste er --en dte hij er graag op zag. Een armbezoeker oordeelt spr. noodig. Een nieuwe weg moet ingeslagen worden. Meer controle op het werk van het armbestuur ts noodig. Het gaat om een f 40.000. Daar zljln nog wel hoogstaande menschen voor te vinden. De heer Wolzak was het met den heer Cloeck eens. De heer d e W11 meent dat de heer Cloeck maar een voorstel moet doen. Het burgerlijk armbestuur gevoelt weinig voor een armbe zoeker. Reeds meermalen1 werd het uit den raad aan het armbestuur gelanseerd. De heer E 1 f r i n g was voor reorganisatie van het burgerlijk armbestuur. Afstemming van de begtooting oordeelt spr. ongewenscht. Men kan zijn wensch en wel op andere wij ze kenbaar maken. De heer W e s t e r h o f oordeelt het voor de arbeidersstand van groote waarde dat ook het arbeiders-element In het armbestuur zit ting heeft. Spr. hoopt dat met dezen wensch ter gelegenerüjd rekening gehouden zal wor den. De heer Verkerk herinnert er aan dat hij reeds 2 jaar geleden de wcnscheLijkheid van een armbezoeker betoogde. Spr. zal niet tegen de bcgrooting stemmen, maar dringt ook op het opnemen van de arbeiderskringen in het armbestuur aan. De voorzitter zal de opmerkingen ter ken nis van het bestuur brengen. Spr. ziet niet in waarom het noodig Is de begrooting af te stemmen. De heer Cloeck meent dat dit noodig is, dan komt er een andere begrooting. De heer E1 f r 1 n g bestreed deze meening. De voorzitter bracht hierop de be grooting in stemming. De heer Cloeck stemde tegen. De vergadering werd hierop gesloten. PETERSBURO NIET OVERGEGEVEN AAN KERENSKI. BERLIJN, 16 Nov. Uit Stockholm wordt gemeld, dat volgens een telegram uit Ha- Caranda de chef van het verdedigingsgel- ied wan St.-Petersburg een proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin het gerucht dlat St.-Petersburg zich aan Kerenski zo.u heb ben overgegeven, wordt tegengesproken. nimnwiAarp. AMSTERDAM, 16 Nov. De 5e Kamer der Amsterdlamsche rechtbank deed heden uitspraak in de zaak van den diefstal bij, de firma Begeer. De verdachten J. A. B., W. - G. V. en I. F. KL werden tot 6 jaar gevan genisstraf veroordeeld, de eisch was 8 jaar. De beklaagden Q Lust en H. Kors, tegen wie wegens heling 3 jaar was geëiecht, weiden vrijgesproken. ONZE SCHEPEN IN AMERIKA. 's-GRAVENHAGE, 16 Nov. Wij verne inen aan het departement van buitenland- sche zaken, dat bij de regeering geenerlei voorstel is ingekomen van Amerikaansche zijde tot regeling van den toestand onzer schepen in navens der Vereen igde Staten en dat evenmin tot dusverre antwoord is ont vangen op voorstellen tot eene zoodanige regeling, van Nederlandsche rijde gedaan. .VLIEGONGELUK. 's-GRAVENHAGE, 16 Nov. Oemeld wordt dat de luitenant ter zee vliegenier Soesterberg zoodanig is gevallen, dat zijn Soestergerg zoodanig is gevallen, dat zijn toestand gisteren althans levensgevaarlijk werd geacht. Hij bleef geruimen tijd bewus teloos. Na rijn overbrenging naar de Em- makliniek te Utrecht schijnt er ia den- toe stand echter eenige verbetering te rijn in getreden. De nacht werd tamelijk rustig doorgebracht. E>e korporaal-konstabel Theunissen, die mede in het vliegtuig zat, bekwam ook letsel. Ook zijn toestand is be vredigend. HET VERSPERDE GEBIED EN HET UTT- VAARVERBOD VOOR VISSCHERS- SCHEPEN. 's-ORAVENHAOE, 16 Nov. Omtrent het voornemen van Duitscblaad betreffende een verandering in het afgeaperde gebied-in da nabijheid oer Nfderlandsclie kust is welis waar nog geen officieel bericli. ontvangen, m iar eer dergelijke muatregci ia wel té wichten Hij neeli echter niets uitslaande ■uet het verbod van uitvaren van eeu <le«l der viaachersvloot. I»it verbod geldt thans voor gtoomtreilers, stoombeugm en mo- tor-visschers-vaartuigen. AANVANG C UUR GEVONDEN VOORWERPEN. Een zweep, een kinderbaret, een schrift, een schrift, een spatlap van een rijwiel, een ril- verbon, een horloge, een portemonnaie met tip-top portretjes, twee hondjes, een zilveren armbandje, een schaar, twee portemonnaie's met en zonder geld, een koralen halsketting, een gouden speld en een fluweelen kraagje van een mantel. Alkmaar, 15 November 1917. De Commissaris van Politie, W. TH. VAN OHIETHUIZEN. STADSNIIUWS. GESLAAGD. Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde heden voor het doctoraal-cxamen in de rechts wetenschappen mej. A. P. Fortuin van hier. ZANGKOOR. Merf verzoeïf ons mede te deelen dat de hier ter stede opgerichte zangvereenlging niet is een onthouders-, maar een socialistisch ge mengd koor. De naam ervan is „Ontwaking." PROTESTVERGADERINÖ. Vol, stampvol was gisterenavond de groo te zaal van de Harmonie. Er waren zeker een duizendtal ntenschen aanwezig, om te hooreo wat de heeren Feuijn zan hier, Hulselman vai Wormerveu en D. Wijnkoop vat» Amsterdam zouden zeggen over .Jiet opdrijven van de levensmiddel i en het daarin betrokken zijn van Alkmaarschs laadsleam" er naar wat aangevoerd »ou worden vóór Ma uigaaeane rantsoeucering. Een aantal mensahen kondien wegens tekort aan ruimte niet meer worden toegelaten. De heer D. A. Klomp sprak m rijn ope ningswoord zijne vreugde uit over de groote opkomst en hoopte dat die niet mocht worden toegeschreven aan sensatiezucht, maar een protest zou rijn tegen den kettinghandel. Spr. zette uiteen, dat de vergadering, sanuair geroepen door Alkmaais Belang, het Chr, Comité van actie tegen de duurte en het Rcv. Comité tegen den oorlog en zijne gevolgen, op initiatief van eerstgenoemde vireenlging, na de comedie in de raadsvergadering van verleden Donderdag, moest rijn eeu protest van de arbeider» tegen de tegenwoordige ma nier van handelen. Hij meende dat dé ge meenteraad moest weten, dat het volk anders denkt dan de heer Udö, die van oordeel was, dat handel van de eeüe hand in de andere ge oorloofd is. In den raad rijn er wel, die er an diers over denken. Spr. noemde de heeren Sluis en Ringers. De gewraakte manier van handel noemde spr. een zaak van dieven en diefjesmaats en aat de interpellatie van den heer Elfring daartegen (geschied krachtens diens persoonlijke tneening) op een fiasco uitliep, lag aan hare wijze van opstelling. De betrokken raadsleden waren uitgenoodigd te genwoordig te zijn, maar de heeren zullen wel niet komen, zei spr. De heer Klomp deelde voort» mede, gegriefd te rijn door de woorden van den heer Ver kerk, waarbij; dte heer Fenljn van chantage werd' beschuldigd, hij meende dat men1 eerder mocht zeggen dat de heer Verkerk chantage pleegde toen hij den heer Spaan bewoog tot het schrijven' van een tweede ingezonden stukje. Vervolgens sprak dc heer Klomp over dt vrouw, die thee had verkocht boven den maxi mumprijs eu over de groenteboeren, die 'het zelfde deden met aardappelen en die daarvoor veroordeeld werden tot hoeten van f 25 of eenige dagen hechtenis. „Tot welke straffen moeten dan zij wel wordten veroordeeld, die levensmiddelen inhouden?" vroeg spr. Spr. had het vervolgens over de zaak-Elfring en constateerde dat de mededeeling van den heer Lubbe. daaromtrent alleen berustte op een briefje van dén heer Englander. De heer

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2