i DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. de oorlog. ledcri. Adojnlstratie-11 Contiüt-Saititi he?kmerk Fleur de Marie. J. HEITKÖNIG Blstrlbaite taa Isrcmldteo. Diitriliötls Zolen in Mien. Mantels, Blouses, Bokken. Centrale Keuken. 271 'ió'ifeul fn jdjntieide /aarg&ng. 1917. Deze (Jonrantwordt eiken avond, behalve op Zon- an Feestdagen, uitgegeven, Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per S maanden voor Alkmaar f 1J1G, franco door hot po li mie FJjk f LAG. Afzonderlijke on bewijsnummers 5 Gents. ZATERDAG Prijs der gewone Aavertentién Per regel f 0.15, Bij groote eon trasten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de KJ. Book- on Hanéefoérnkkerg v/h. HEEMs. COSTER ZOOA, Voordam C 9 17 NOVEMBER. Uit den Raad. Belast zich met het Bijwerken va» Administratis». Kirma H. Damstraat UTRECHT Hilllgeweg 80 KEDE&LAm SPIJSLIJST. nummer bestaert uM 2 bladen. ALKMAAR, 17 November. Het gordijn, dat Rusland! van de buitenwe reld afsluit, blijft ondoordringbaar. Onmoge lijk is het zich ook maar eenigermate een beeld van den1 toestand te St.-Petersburg en daarbuiten te vormen. Meer dan dat de rust nog steeds niet is ingetreden en de ohle niet is hersteld, valt er op het oogenblik niet te zeggen. In de entente-landen slaat men niet zonder vrees de ontwikkeling der gebeurtenissen in het oosten gade. Men is beducht voor een af zonderlijke vredéssluiting, zeker niet wegens haar practische beteekenis, maar om haar moreeien invloed op de bondgenooten. Er is reeds sprake geweest van de instelling van een Fransch-Engelsehe-Anierikaansche com missie om controle uit te oefenen op den gang van zaken in Rusland. Thans wordt ver klaard, dat de toestand in het vroegere tsa renrijk bezorgdheid wekt in Japan, dat de mi nisterraad bijeen gekomen is en dat er alge meen belangrijke uiteenzettingen worden verwacht Dit doet veronderstellen, dat ook Japan zich met de Russische aangelegenheden gaat bemoeien, kan het zijn, om ze ten beste te keeren. In Italië blijven de troepen kraohtigen tegen stand bieden in het gebergte tusschen de ri vieren Brenta en de Piave. Daar leent zich de terreinsgesteldheid beter voor de verdediging dan de laagvlakte, terwijl bovendien het mo reel der troepen daar op hooger niveau schijnt te staan. Waarschijnlijk zal de Piave- iinie thans spoedig worden prijsgegeven (en daarmede ook Venetië). Dan is het mogelijk, dat de Italiaansche troepen uit de bergen zich in den rug bedreigd zien en dat de Brenta-ti- nie gevaar loopt. Hoezeermetdiemogelijkheid aan Italiaansche zijde rekening wordt gehou den, leert de omstandigheid, dat het hoofdL kwartier, eerst van Udine naar Padua aan de Brenta overgebracht, westelijker verplaatst is. Maar het is ook mogelijk, dat de strijd spoe dig leidt tot den grooten slag, waarop men in ententekringen groote verwachtingen koes tert en waarvoor men groote Fransche en En- geische troepenmassa's ter beschikking wil stelten om de balans ineens te doen over slaan. In Palestina zetten de Engelschen hun vor deringen snel voort. Zij staan reeds op min der dan 5 K.M. afstand van de havenstad Jaf fa, welke zij spoedig zullen bezetten, waarna de verovering van Jeruzalem wel zal volgen. Het aantal gevangenen bedraagt daar in deze maand meer* turn. youu. Engviand tmen ncze expeditie flink aangepakt en doorgezet en Turkije een geduchten klap gegeven. Of Tur kije daardoor spoedig in de positie van Rusr land wordt gebracht, valt evenwel te betwijfe len. Uit Frankrijk wordt gemeld, dat het blad van den nieuwen minister-president Clemen- ceau, „de geketende man" zijn ouden naam „de vrije man,", diep het in d)en oorlog had verloren, herkrijgen zaL Overigens zijn er veel beschouwingen over het nieuwe ministe rie, over welks lot nog weinig valt te zeggen. In Engeland heeft de heer Lloyd' Oeorge zijn positie zeker niet versterkt door de wijze, waarop hij gepoogd heeft zich te ontdoen van zijn medewerker, die de leiding van het hichtministerie had en zonder wiens medewe ten de minister-president de leiding heeft aan geboden aan lord Northcliffe, die er echter geen heil in zag en daarom voor de eer be dankte. Misschien loopt het Maandag goed voor hem af, maar een gemakkelijken dag zal de heer Lloyd Oeorge overmorgen zeker niet hebben! ALKMAAR, 17 November. Vóór de schorsing van de openbare verga dering van den Raad kwam er Donderdag een tweetal punten in behandeling: de inter pellatie-Westerhof en de hoofdelijke omslag. De beteekenis van de interpellatie, .welke vijf kwartier in beslag nam, is ons niet dui delijk geworden, hoewel de interpellate haar in een rede van drie kwartier heeft toegelicht. Formeel kan er thans evenmin als den vori- oader Directie vin F. MA88ETTK. ftslisahutrsal 42, Amsterdam. ii Yeleloen Usa trant ISO. HEER^M ROOKERSI Verlangt U een prima oent sigaar gen keer van een interpellatie worden gespro ken. Inlichtingen van burgemeester en wet houders nopens het dagelijksch bestuur art. 183 der gemeentewet zijn er niet ver langd. Van vraag of vragen, op de interpella tie betrekking hebbende, en welke volgens art. 24 van het reglement van orde „vóóraf duidelijk geformuleerd moet(en) worden aan gekondigd", is geen sprake geweest Stapt men over den formcelen kant van de zaak heen ofschoon deze toch wel eens aangeroerd mag worden dan blijft de vraag, niet wat de heer Westerhof heeft be toogd, maar wat hij heeft beoogd. Het be staan van ontzettenden woningnood zal door niemand worden ontkend. Elke uitweiding daarover is overbodig, laat staan dan eene, gelijk de interpeilant zich veroorloofde en die I hem een verdiende terechtwijzing van den i voorzitter bezorgde Niemand zal durven be weren, dat het gemeentebestuur plotseling afdoende in dien nood! kan voorzien. De weg der geleidelijkheid moet ook hier worden be wandeld. Maar het staat vast, dat het college van B. en W. in dezen doet wat het kan, al zou misschien een stelselmatige uitvoering, van een uitgewerkt plan wenschelijk zijn. Op het beleid van B. en W. in dezen beeft de heer Westerhoi clan ook niet willen afdingen. Ai- leen heeft hij een motie willen zien aangeno men, liefst met algemeene stemmen. Doch welke beteekenis valt er aan zulk een motie te hechten Wij willen niet aannemen, dat er alleen voor de tribune beslag op een groot deel van de raadszitting is gelegd, maar bet is ons niet mogelijk een andere aannemelijke verkla ring voor de z.g.n. interpellatie te vinden. Blijkbaar heeft de heer Westerhof in bet openbaar een lans willen breken voor de huurcommissie en ook via den Raad zich t<jt den kantonrechter willen wenden, maar be zwaarlijk kan dit zijn hoofddoel zijn geweest. Wij stellen ons voor, dat de Raad ook van zulke „interpellaties" gaarne verschoond blijft! En dat een dergelijk optreden van den heer Wester hof zijn prestige, in den Raad al thans, niet versterkt en niet strékt tot bevorde ring van zijn loffelijk voornemen, om het ge voel van saamhoorigheid onder de raadsle den aan te mo-^igeL De verordeningen op het heffen en invorde ren van den hoofdelijken omslag naar het bi komen zijn herzien. Een dergelijke herzie ning pleegt de belangstelling van het groote publiek te missen.' Toch rekenen we de vast stelling dezer verordeningen tot de belang rijkste besluiten, welke de gemeenteraad kan nemen. Men overwege maar eens even, dat het maximum van de opbrengst, verleden jaar nog 200.000 bedragende, door B. en W in Juli voorgesteld op 300.000, thans is be paald op 500.000.' Nu is het waar, dat diit cijfer een maximum betreft en dat niet te zeg gen valt, wanneer dit maximum zal worden bereikt, maar niet minder waar is het, dat deze aanzienlijke vermeerdering te denken geeft. Juist bij deze stijging mag met te meer nadruk worden vastgesteld, dat de regeling zeer democratisch is, om een dikwijls mis bruikt tijdwoord te bezigen. De progressie ia doorgevoerd tot de wettelijke grens, de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud is van 550 op 650 gebracht. Ook andere aftrek ken zijn billijk geregeld!1 Zelfs de oorlogs- winstbelasting mag worden afgetrokken, j daar 's raads meerderheid zich niet kon ver eenigen met het sociaal-democratische voor stel om dezen aftrek te laten vervallen en dus de overweging van B. en W., dat het betalen van oorlogswinstbelasting invloed heeft op de draagkracht vaa da belastingplichtigen tot de hare heeft genaakt. Hoog genomen is voorts de aftrek voor pre- miën voor levens- en ziekteverzekering,, bij dragen in ziekenfondsen, lijfrente of pensioen, tot een bedrag van niet meer dlan 10 ten hon derd van het inkomen en niet hooger dan 100. Dit sociaal-democratische voorstel werd aangenomen, vermoedelijk ten koste van het voorstel van die zijde, om den 'kinderaf trek niet op 25 doch op 50 te bepalen. Daarvoor deinsde de Raad na de reeds be- toonde goedgeefschheid terug en de heerea j Westerhof en Verkerk kregen alleen den heer Cloeek mee een verrassing ongetwijfeld voor velen, dat dit amendement niet meer ,j stemmen verwierf. Ook de hr.Elfring kon geen meerderheid erlangen voor zijn voorstel om in aftrek te brengen de vergoeding aan de ge meente, tengevolge van de verplichting om de kosten van verpleging in een krankzinnigen gesticht voor een nabestaand1 familielid terug te geven. De consequentie van dit voorstel werd niet aangedurfd, omdat men moeielijk een dergelijk bedrag wel en de verplegings- kosten van andere zieken niet in mindering zou kunnen brengen. Op één punt werd geen beslissing geno men. Het aloude strijdpunt, de openbaarma king van het kohier, bleef onbeslist. De heer Udo. schijnt ten dezen aanzien een voor velen beslissende stem te kunnen uitbrengen. Zoo is het dus mogelijk, dat een inspecteur van 's rijks directe belastingen de openbaarma king verhindert, waarvoor een ontvanger dier belastingen zooveel jaren heeft gestreden 1 Het was kwart vóór, vier toen de verorde ningen werden goedgekeurd als Gedepu teerden nu maar niet. weer met wijzigingen komen, zooals in 19161 en de voorzitter de openbare raadsvergadering schorst^ teneinde in geheime zitting het eerste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag en een reclame in beroep te behandelen. Als de heer Spiesz met een bundel van paperassen den drempel der raadzaal overschrijdt, weet men in den regel hoe laat het is. Wij rekenden er dan ook maar op, dat het te laat zou worden voor een heropening, maat ditmaal hebben wij misge- rekend. De raadsleden waren vermoedelijk den voorzitter zoo erkentelijk voor 'zijn hij zonderen maatregel, dat al heel spoedig „het publiek" weer kon worden toegelaten. Wi] hebben voor het overzicht de rest van deze zitting «iet meer bijgewoond en moeten dus verwijzen aaa: het erslag. Slechts zij aange- ieekend, dat er voor het electriciteitsbedrijf een tijdelijke geldl ening van 92,500 is ge sloten, om daarmede de buitengewone be- drijfsuitgaven te dekken, dal dit bedrijf thans in sitaat is zijn oude schuld van 5700 aan de gasfabriek af te doen, omdat er over 1916 een winst is gemaakt van ruim 10.000, dat het pogen van den heer den Boesterd, om maatregelen te beramen voor het bouwen van gemeentewege of met steun van de gemeente van huizen van een huurwaarde van 300 tot 700 op niets is uitgeloopen en dat de heer Cloeek even voor de aanstelling van een armenbezoeker heeft gedemonstreerd, door tegen de begrooting van het burgerlijk anü- bestuur te stemmen. Heeft de heer Cloeek öl bij de behandeling der gemeentebegrooting óf door zijn lidmaatschap van dé commissie van onderzoek inzake de verhouding van het burgerlijk armbestuur en den armenraad geen betere en meer practische gelegenheid om de aanstelling van een dergelijken ambtenaar te bevorderen, juist omdat hij dan waarschijn lijk wel niet zoo „éénig" zal zijn? opgevorderd, waarmee men er de matrassen vult. De Servische premier, Pasttsj, ia naar Parijs vertrokken om deel te nemen aan de geallieerden-conferentie. Britsche vliegers wierpen bommen op Kpnstaniinopel. Zij troffen volgens het Brit sche vlootbericht de kruiser Ooeben en het ministerie van oorlog. De heer Geddes. wees in het Britsche la gerhuis er op dat dte Dmtsche onderzeeërs bedreiging nóg niet is overwonnen en de scheepsbouw de geleden verliezen nog niet goed maakte. HSj maande tot groote zuinig heid bq overzeesche artikelen aan. I Tegen het einde der maand zullen de drie koningen van de Noordelijke rijken te Christiania bijeenkomen1. Lord Cowdray, de president van het En- gelsche luchtdepartement heeft zijn ontslag genomen naar aanleiding van den brief van lord Northcliffe, die, zooals hij mededeelt, de eerste dóór hem ontvangen, aanwijziging was, dat Lloyd George wijziging wenschte te brengen in het luchtministene. m sterdam m Qroote »erteering ONZE SCHEPEN IN AMERIKA. Het departement van buiten landsche zaken j deelt mede, dat het stoomschip „Nieuw-Am sterdam" vergunning heeft gekregen Nieuw- York voor Nederland te verlaten, nadat de reeder ij met toestemming der regeering de garantie had gegeven dat het schip naar de Vereenigde Staten zou terugkeer en. Deze re geling werd getroffen om te voorzien in den moeilijken toestand, waarin zich talrijke, vooraf uit Nederlandscli-Indië afkomstige, Nederlanders bevonden, die in de onmoge lijkheid verkeerden hun, reis naar het vader land voort te zetten. Onlangs was in de pers sprake van Neder - iandsche schepen, die uit San Francisco ver trokken, geen lading hadden kunnen innemen voor Java maar enkel voor Japan en. Singapo re. In scheepvaartkringen in Indië leidlde men daaruit af, dat de Vereenigde Staten geen uit voer naar Nederiaudsch-Indië toestonden. Aan het ministerie van buitenlandsclie zaken beschikt men nog niet over nauwkeurige in lichtingen omtrent deze zaak, doch onze ge zant te Washington heeft op de vraag, of het bedoelde bericht gegrond was, geseind, dat de tijrfing, uit Indië ontvangen, onjuist was. BUITENLAND. KORTE BERICHTEN. Daar zich wederom belangrijke hoofden van inboorlingen in Portugeesch Oost-Afrika overgaven, wordt de opstand in het Zuverbo- gebied thans als geëindigd beschouwd. Uit Britsch Oost-Arika wordt gemeld dat het totaal aantal gedoode en gevangen genomen vijanden! in dte laatste twee weken, 436 blanken en 661 Askari's bedraagt. Acht tien kanonnen, waarbij1 de laatste twee vier- duims-kanonnen der Duitschers, zijn buitge maakt De inwoners van Oent zijn verontwaar digd omdat de Duitschers alle wol hebben VLEESCHWAREN. De minister van landbouw heeft een be schikking genomen, welke neerkomt op een verbod van aflevering en vervoer van an- dere dan regeeriugsvarkens. Het slachten zal 1 slechts kunnen geschieden voor ten hoogste de helft van het vroegere aantal regeerings- 1 varkens. 1 Aan alle fabrikanten van vleeschwaren en 1 aan exportslachterijen is tot nader aankondi ging verboden qf te leveren: geslachte var- kens, gezouten of gerookte halve varkens, verscb varkensvleesch, spek, worst, geslachte runderen, kalveren, schapen, rund-, kalis- en schapenvleesch en bereide vleeschwaren. Var dit verbod kan ontheffing worden verleend door de Rijkscommissie van toezicht op de rcedersvereeniging. ZADEN. De Minister van Landbouw, oordeelende dat het gewenscht is de landbouwers in staat te stellen boterzaad, dederzaad, blauwmaan- zaad en lijnzaad voor den zaai geschikt te koopen of te verkoopen, heeft bepaald, dïat alle in zijne beschikking van1 21 Augustus 1917, zooals die gewijzigd is bij zijne beschikkingen I van 4 September 1917 en van 14 September 1917, gestelde voorschriften, voor zooverre zij daarvoor vatbaar zijn, ook van toepassing zijn op boterzaad, dederzaad, blauwmaan- zaad en lijnzaad, zoodlat overal, waar in ge- 1 noemde beschikkingen staat: het graan en de peulvruchten, wordt gelezen: het graan, de Gedurende dte week van 18 tot en met 24 November 1917 zal verkrijgbaar gesteld op: Bon 77 100 gram bak- en braadvet. 78 250 peulvruchten. 79 100 rijst. 80 100 gort. „81 50 havermout (voor zoover bij den winkelier voorra dig 82 100 zeep. 83 4 K.G. zandaardappelen. Door Z.Excelltentie den Minister is be paald, dat alleen zandaardappelen wordten verstrekt Voor havermout is het rantsoen 75 gram per hoofd per maand. Alkmaar, 17 November 1917. MELK. Voor goedkoope melk zijn geldig bon 14B tot en met 20B. Woensdag 21 November, Aardappelen met aavoyekool (roode spijsbon). Donderdag 22 November, Aardappelen met lapen (bruine spijsbon). Vrijdag 23 November Aardappelen,met zuur kool (gele spijsbon). Zaterdag 24 November, Rijst met vleesch en uien (groene spijsbon). Maandag 26 November, Bruineboonensoep (blauwe spijsbon). Dinsdag 27 November, Aardappelen met snijboonen (grijze spijsbon). Voor spijsbon op Zaterdag 24 November (rijst met vleesch en uien) moei distributiebon 79 en voor spijsbon Maandag 26 November (Bruineboonensoep) distributiebon 78 twee dagen van te voren worden ingeleverd. Alkmaar, 17 November 1917. De DIRECTEUR voor de distributie maakt hekend, dat de volgende week de BONS wor den afgegeven, alléén aan hen, die geen ge meente-belasting behoeven te betalen. De bon# worden op vertoon van legitimatiekaarten aan het DIS'l RIBUT1EKANTOOR LUTT1K- OUDORP C 8 afgegeven en wel op de na volgende dagen MAANDAG n.m. 24 uur de nos. 2701—3300, DINSDAG n m. 24 uur de nos. 3301—4000 WOENSDAG n.m. 2-4 uur die not. 4001-4500. DONDERDAG n.m. 24 uur de nos. 4501—5000. VRIJDAG n.m. 24 uur de nos. 5001—5500. ZATERDAG n m. 24 uur de nos. 5501 en daar boven. Htet distributie leder is voorzien van een stempel, welk stempel na de reparatie niet ver wijderd mag worden. Alkmaar, 17 Nov. 1917. De Directeur voor de distributie J M SUKKEL BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat bij gelegenheid der SCHEI-VEE MARKT op WOENSDAG 21 NOVEMBER as., welke des MIDDAGS TE 12 UUR AANVANGT, HET VEE NIET VóóR DES MORGENS 11 UUR TER MARKT ZAL MOGEN WORDEN AANGEVOERD. In het algemeen mag geen vee ter markt geplaatst worden zonder voorafgaand des kundig onderzoek en in geen geval vóór des morgens zes uur. Alkmaar, 17 November 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. peulvruchten, het boterzaad, dederzaad, blauwmaanzaad en lijnzaad. Artikel 10a dezer beschikking zal worden aangevuld met: boterzaad 95: dederzaad 53; blauw maanzaad 90; lijnzaad' 61. Artikel 10b van bovengenoemde beschik-

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1