HERSCH0UW. Telegrammen van heden. king tel worden aangerold met; boferatfd 80; dedlerzaad 45; blauw- raaarz&ad 76; lijnzaad 62. IN DEN GROND GEBOORD. - De Dinsdag j.l. van IJmuidien uitgevaren zeillogger ,,K W. 85 Van der Duin van Maas dam"", is blijkens een aldaar ontvangen offi cieel bericht in de Noordzee door Duitsche strijdkrachten in den grond geboord, waarbij een der opvarenden, de 20-jarige matroos J. van der Plas uit Katwijk, moet zijn omge komen. De andere leden der bemanning wer den te Wilhelmshaven aangebracht. Volgens een gerucht zou ook de logger „Jacoba", van de reederij Ossendorp, in den grond zijn geboord. Alle opvarenden zouden hierbij zijn omgekomen. Dit gerucht is oog niet bevestigd. HET UITVAARVERBOD OPGE HEVEN. Van een deputatie uit het bestuur der ree- deipvereeniging te IJmuiden is het volgende telegram uit 's-Gravenhage ontvangen: bewerkstelligden, dat verbod tot uitvaren Voor zeilloggers en kustsleepboot wordt in getrokken". BINNENLAND. PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND. Ged. Staten stellen o.a. de volgende subsi dies vooraan1 de Vereeuiging voor doofstom men-onderwijs te Amsterdam, met ingang van het jaar 1918 eene jaarlijksche bijdrage van ten hoogste 2700 (tot heden was de subsi die 2300); aan de Vereeniging „Centrale Ambachtsschool voor die Zaanstreek" voor elk dier jaar 1917 en 1918 ten hoogste 2879aan de gemeente Helder ten behoeve van hare zeevaartschool met machiniatenaf- dieeling en visscherijschool met ingang van 't jaar 1917 ten hoogste 2120 per jaar (tot heden was de subsidie 2050)aan de Ver eeniging voor vakonderwijs voor Varensgezel len en Schipperadochtera in Nederland eene bijdrage van ten hoogste 180.75 voor het jaar 1917 en van ten hoogste 241 voor het jaar 1918; ten behoeve van de verdere vol tooiing der herstellingswerken van de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem een bedrag van 10,000 met dien verstande dat het genoem de bedrag, te beginnen met het jaar 1918, in vijf achtereenvolgende jaarlijksche termijnen van 2000 zal worden uitbetaald; aan de vereeniging „Openbare Leeszaal en Biblio theek te Hilversum" ten behoeve van die in richting met ingang van het jaar 1918 tot wederopzeggent eene jaarlijksche bijdrage van ten hoogste 2200 (thans is de subsidie 2000)aan de gemeente Zaandam, ten be hoeve harer hoogere handelsschool voor elk der jaren 1917 en 1918 eene bijdrage van ten hoogste 850 (het gemeentebestuur vraagt 1245)aan de gemeente Zaandam, ten be hoeve harer faandelsdagschool, met ingang van het jaar 1918 tot wederopzeggens een subsidie van ten hoogste 2500 per jaar (het gemeentebestuur vraagt 3750); aan de „Vereeniging van Handeldrijvenden" te Me demblik, ten behoeve van haren handelscur sus, met ingang van het 1918 ten hoogste Sus, met ingang van 't jaar 1918 ten hoogste Schoolmuseum te Amsterdam met ingang van het volkslogies een geheimen toegang tot het bijdrage van ten hoogste 500. Aangeboden wordt een 2e suppl. begroo ting dienst 1917 van 't prov. geneesk. ge sticht „Duinenbosch" opgemaakt tot een bedrag van 132600. INBRAAK IN HET STATION. Hedennacht is in het station alhier inge broken. Toegang tot het dienstlokaal werd verschaft doorhet indrukken van een ruit aan de achterzijde van het station. Een paar laden werden opengebroken, doch geldswaar de was er weinig of niets in, de brandkast bleef onaangeroerd. Uit de bergplaats werd een rijwiel weggenomen. Dit is reeds de derde maal dat er in dit onbewoonde station werd ingebroken. TREURIG. Geruimen tijd ging te Goes reeds het ge rucht dat een vrouw in een woning aan Jen 'a-Heer Hendrikskinderendijk in ergerlijken staat van vervuiling verkeerde. De gemeente lijke autoriteiten verschaften zich toegang tot de woning en vondlen de vrouw in een hoop vuil liggen. Haar eenige dekking bestond uit een ouden1 zak vol' ongedierte. De vrouw was ziek en kon niet meer loopen. Zij- is naar het gasthuis overgebracht. Voor het m de woniug aanwezige kindje zal een plaats gezocht wor- den. DE SLUIZENBOUW TE RUSTENBURG. Gistermorgen kwamen in het lokaal van den heer Kok te Rustenburg een 30-tal verte genwoordigers van polder-, waterschap- en genwoordigers van polder-, waterschaps- en Eet maken van een atuis te Rustenburg te be spreken. Het plan, gemaakt door den bouwkundige, den heer Wartenihoret, beoogt een sluis van 26 M. lengte te maken, waarmede ook met een lengte van 17 M. geschut kan worden. De doorvaartwijdte zal 4.50 M. bedragen, terwijl de slagdrempeldiepte 2.40 M. onder A. P. zal zijn. De vergadering werd geleid door burge- meester van Ouidorp in zijn kwaliteit van dijkgraaf van Geestmerambacht. Na lezing van de notulen door den secre taris van de voorloopige commissie, burge meester Lommen, van Ursem, die onveranderd werden goedgekeurd, hield de voorzitter een inleiding. Spr. zeide in het laatst van Mei bezoek te hebben gekregen van den heer Lommen over de sluis te Rustenburg, omdlat de sluis eigen dom is van Geestmerambacht. Spr. gevoelde als dijkgraaf veel voor de zaak, met het oog op de uitbreiding van den landbouw, besprak fee met zijn bestuur en.dat was ook dadelijk van het nut van de doorvaart overtuigd. Met andtre besturen werd de zaak bespro ken. Velen wilden met het oog op de Zuider- zeeplanhèn een sluis op grootere schaal, maar Geestmerambacht meende, dat met het oog op de urgentie het kleine plan moest worden uitgevoerd, aangezien men dan spoe diger een doorvaart had. De voorzitter van West-Friesland deelde in een volgende vergadering mede, dat men de bestaande deuren wel mocht gebruiken. Een opgemaakte begrooting kwam op een bedrag van J 35Ü00. Het Geestmerambacht was ge negen het werk op zich te nemen, wanneer men de rente en een jaarlijksche aflossing ga randeerde van 3750; de kosten zullen nu wel hooger worden. Staande die vergadering werd toen reeds 1200 per jaar toegezegd. En deze bijeenkomst maakt het nu noodig, de garantie van 4U00 per jaar bijeen te brengen. De heer Lommen zegt dat Opmeer, groot 500 H.A., nu 40 cL per H.A. en per jaar heeft toegezegd. De voorzitter zegt dat er nu dus 1400 is. De heer Spaans van den polder Mijnse be treurde het dat de Schérmeer zich had terug getrokken, doch de Mijnse had toch gemeend jaarlijks voor de töt standkoming J 120 te moeten geven. De heer Lommen zegt dat de gemeente Ur sem een jaarlijksche garantiebdjdrage van 300 wil geven. Burgemeester Dekker van Obdam zegt dat de polder Obdam voor de zaak is, doch nog geen bedrag stelde, 100 per. jaar Wilde men wel geven, doch anderen achtten dit te gering en daardoor hinkt men daar nog op twee ge dachten. Wanneer de zaak tot stand komt, dan zal Obdam zich zeker niet aan het ver leen en van geldelijke steun onttrekken. De heer Verburg had met genoegen verno men dat Obdam ook wil medewerken om de afsluiting ongeddan te maken. De vrees van Obdam dat men boven de garantie ook nog in het onderhoud moet bijdragen is onjuist, de onderhoudskosten zijn in het garantiebe drag begrepen, bovendien komen de sluisgel den in mindering en spr. verwacht dat deze niet gering zullen zijn. Door de Zeswielen kan slechts een schuitje van 20 ton en verder is de geheele kop van den bovenkant van N.-Holland afgesloten, dat doet ons geen eer. Spr. hoopte dat men nu niet langer over het bedrag moest praten. Men moest zeggen: „wij zullen het doen1." Wij staan in een stadium dat de toestanden zich zullen wijzigen. Er is een drang om wei land in bouwland om te zetten. Spr. meent dat deze wensch straks door den minister kenbaar gemaakt zal worden. Dit is het alge meen belang, maar ook ons belang. Het algemeen belang is, dat onZe bodem zooveel mogelijk zal voortbrengen. Al komt er morgen vrede, dan kocnt onze oude positie niet terug. Ons land komt er ook ander» uit. Per bunder is het bedrag het noemen niet waard. Spr. hoopt dat men vandaag zal be slissen en wijst er p dat sommige ingelan den van de Schermeer ook wat willen doen, in tegenstelling met het bestuur. (Applaus). Burgemeester Dekker was overtuigd dat al len het over het belang van de sluis eens zijn, doch spr. was het met het begin van de speech van den heer Verburg nog niet eens. Spr. meent dat in de jaarlijksche garantie het onderhoud niet is begrepen. Het is mogelijk dat de sluisgelden voor een deel' de garantie onnoodig maken, maar bij de verhooging' van de inkomsten door de sluisgelden zal stijging van het onderhoud mede het gevolg zijn. Spoedig zullen dan wachterswoningen noo dig zijn. De heer Verburg bestreed deze meeaing nog eens uitvoerig, er op wijzende dat de sluis in 20 jaar afbetaald kan worden. Spr. wijst er nog op dat Geestmerambacht die re paratie niet vreest. Gister besloot ze zelfs eenigen steun te moteen toezeggen, om een blijk van belangstelling te geven, hoewel het niet op haar weg lag. De voorzitter zegt nog dat men de sluis wil verpachten. Lidhebbers zullen er genoeg zijn en huizen staan er te Rustenburg genoeg. De Zeswielen te Alkmaar brengt bij verpach ting reeds 1800 op. Spr. verwacht dit niet van de te bouwen sluis. Maar de doorvaart zal ook voor bouw- en andere materialen1 van veel nut zijn. Wanneer later een wachterswo ning noodig is, dan zal dit slechts een bewijs van bloei zijn Spr. vraagt bij rondvraag of men den sluisbouw nog algemeen noodig acht De heer v. d. Stok, de Rijp, bad met pijnlij ke verbazing gehoord, dat de Eilandspolder, waar de tuinbouw zich zoo uitbreidt, dat de grond daar 6500 per H.A. Opbrengt, niet deelneemt. Spr. zegt namens die tuinbouwver- eeniging te ae Rijp, dat men voor den afvoer van de producten veel belang heeft bij de tot standkoming van de sluis. Spr. zegt toe, dat in de Rijp particuliere pogingen gedaan zul len worden om een bedrag bijeen te brengen. Spr. doet nog mededeelingen over het werk van de Kanaalvereeniging west-Friesland, in verband1 met de Z u i derzceplannènSpr. vraagt of het een het ander niet zal tegenwer ken. De voorzitter meent hoe beter en meer ver keer te water hoe meer gewenscht Het werk op groote schaal van de Kanaalvereeniging kan nog wel 10 jaar duren en mag het plan op kleine schaal niet tegenhouden. Spr. Is overtuigd dat Ged. Staten, wanneer ae ga rantiebewijzen overgelegd wordën, wel Zullen medewerken. De heer Wonder deelt mede reeds 40 jaar de nadeden van den: vasten dam te hebben on dervonden, alsmede van de krenterige sluis te Zeswielen. Spr. deelt mede, dat een bouwboer alle jaren wel 200 er voor zou willen ge ven en dacht, dat waar er zulke kapitaal- krachtigé" lichamen en personen voor ijveren, er niet over gdd gesproken' moest worden. Spr. vreest dat door de totstandkoming zijn zaakje, dat thans goed is, overvleugeld zal worden, doch met het oog op het algemeen belang heeft ook spr. die weinig geld heeft, er nog wel een bedrag voor over. •De heer Verburg zegt nog, dat men een schuit van 60 ton op dezelfde diepte kan hou den als een van 20 ton, wanneer men maar meer lengte kan maken. Nadeel voor de wal len behoeft daarom niet gevreesd te worden. De schepen moeten 27 M. lang wordfen en door de Zeswielen kunnen ze maar van 13 M. lengte en 3.10 M. breedte. Het voordeel is ook, dat men de groote schepen die door de lengte meer gang houden, met hetzelfde pe- trofeumgebruik kan voortbewegen. Spr. wijst nog op het groote voordeel voor alle vervoer. Het land boven de afscheiding is het beste land van Nederland. Deze groote hoek met zijn duizenden H.A. mag niet lan ger gedrukt blijven döor gemis aan vaarwa ter. Ingevolge een vraag deelde de heer Lom men mede waarom men eerst verwachtte in de naaste omgeving het plan wel te kunnen ver wezenlijken. Toen dit niet het geval bleek, moest men zich tot meerderen richten* U neer Breebaai i, Hoogwoud, betoogde nog het groote belang voor ersamienue ge meenten en polders -~.e nog met an.wezig waren en zag gaarne, dat ook die ungenoo- digd werden. Burgemeester van Siooten üeeide mede voor eten polder H.-Hugo waard aanwezig te zijn. Aanvankelijk was men er niet erg voor, dooü tenslotte besloot men auüaesie te betui gen en spr. vertrouwt dat men een volgende maal wei een bedrag zat toezeggen. De heer Koomen, Schager- en Groetpolder, deelt nog mede welke polders nog wel zullen wtlieu bijdragen. Ook deze moeten gelegen heid krijgen uit den hoek te komen. De heer P. Kramer, Schenneer, deelde me de dat vele ingelanden van de Schermeer het besluit van hun bestuur betreuren en wan neer het bedrag door de organisaties niet bij elkander komt, zullen zij als personen willen bijdragen. De voorzitter zegt dat aan allen een teeke- ning en opgave van kosten gezonden zal wor den met het verzoek definitieve beslissingen te nemen, opdat van het voorjaar met het bouwen begonnen kan worden. Spr. ver heugde zich er over, dat allen thans voorstan ders van den sluisbouw waren. Het bestuur is thans van meenihg aan al len een teekening en begrooting met een ver slag van de vergadering te moeten inzenden, opdat allen de zaak in de vergaderingen van hun colleges kunnen bespreken. Spr. verzocht dat zoo spoedig mogelijk te doen. Men kan dan daarop bijeen komen en een definitieve beslissing nemen. Met het oog op tie verga dering van de Schager- en' Niedöjjier kogge zal deze vergadering begin Februari gehou den worden. Spr. hoopt dat allen dan voor hun yereenigingen een bedrag zullen toezeg gen, daar het gewenscht is van het voorjaar met den bouw te kunnen beginnen. Waar schijnlijk kan men nog in December bijeenko men en voor het bedrag van de Schager- en Niedorper kogge een ruimte laten. Het is dus zaak, dat al'len spoedig hun definitieve mede- deeiing doen. Op een vraag van den heer v. d. Stok deel de ae secretaris nog mede, dat het bestuur van den Eilandspolder, dat verklaard had te meenen dat het op haar weg lag eerder tegen den sluisbouw te moeten werken dan er voor, nooit aanwezig was geweest om zich op de hoogte te stellen. De heer Wartemhorst zegt dat enkelen af brokkeling van kaden vreezen. In spr. gebied vindt men juist de beste kaden waar het drtikjjt gevaren wordt. Sneller varen dan men volumen1 water heeft gaat niet. Men ver- lieze dit niet uit het oog. De heer Lommen dankte in zijn kwaliteit van burgemeester van Ursem in de eerste plaats degenen, die reeds een financieele bij drage toezegden. Spr. bracht ook dank aan hen die het geven van een bijdrage ernstig willen overwegen. Tot den voorzitter richtte spr. een speciaal woord van waardeering. Applaus. De voorzitter zegde nog zijn blijvende me dewerking toe, omdat hij de totstandkoming in het algemeen belang achtte. Spr. hoopte dat het spoedig zal kunnen geschieden en sloot hierop de vergadering. UIT HEILOO. Ter voorkoming van verdere teleurstelling melden we even, dat het maximum-aantal van kunstlievende leden voor de Rederijkerskamer ,,'t Ontluikende Roosje" reeds is bereikt, zoo dat ziji hen, die zich nog als zoodanig zou den willen' opgeven, niet meer kan aannemen. STADS NI BUWS. BEGROETING VAN IIET GEMEENTE LIJK DISTRIBUTIEBEDRIJF, DIENST 1918. E>e commissie tot de belastingzaken' stelt voor de begrooting goed te keuren in ontvang op 730182.60 en in uitgaaf op 837660.25 met toekenning eener bijdrage uit de gemeen tekas tot dekking van het tekort ad 107400.65 gulden. DISTRIBUTIE VAN SCHOEISEL LN SAJET. B. en W. stellen den Raad voor, hen een blanco crediet te verleeneu tot dekking van de kosten, welke verbonden zullen zijn aan de distributie van schoeisel, zool- en repara- tieleder, sajet en eventueel andere artikelen, indien tot distributie hiervan mocht worden overgegaan en deze aan de voor dë eerstge noemde artikelen ingestelde commissie mocht worden opgedragen. 'T NUT. Voor een goedi/bezette zaa( hield gister avond het departement Alkmaar van de Maatschappij tot nut van 't algemeen, in de Unie, 'n bijeenkomst. De voorz. de heer J. A. Verkuyl heette de aanwezigen welkom. Het is Hater dan gewoonlijk, zeide spreker, dat de eerste bijeenkomst van dit seizoen gehouden wordt. Hij wees op het doel der Maatschap pij, zooals de stichter het zich heeft voorge steld en zooals het in den loop der jaren is nagestreefd en op dë taak, welke ze in onze dagen heeft. Daarbij betreurde hij het, dat het aantal leden voor Alkmaar klein is, dit bedroeg slechts ongeveer 150, terwijl personen uit alle kringen kunnen toetteden. Spr. wees op hetgeen het „Nuf in de stad' Alkmaar heeft gedaan, en stond bij haar verschillen de instellingen even stil. Spr. leidde tenslotte de dames Engel in .en sprak de hoop uit dat .de aanwezigen de voor drachten van Mevrouw Engel en haar doch ter met aandacht zouden volgen. In het kort vertelde mevrouw Engel een en ander over het ontstaan van het Afrikaansch- Hollandsch tooneel. De Nederlandsche taal werd' door het Engelsch op den achtergrond gedrongen, toch werd de liefde van dien eigen taal weer opgewekt door mannen als Gelliers, Duplessy e.o., waaronder ook vrouwen. Door hun. toedoen werd het Ho 1 landsch-Afrikaan- sche tooneel opgericht, waarvan spreekster di rectrice werd. Met groot succes werden in Zuid-Afrika tooneelstukken opgevoerd' en voordrachten gehouden. In tal van steden waar men optrad, werden amateurs tooneel- gezelschappen gesticht. De eerste opvoering, die van „Oue Da niël" had plaats te Pretoria. De grondsteen van het Afrikaansche tooneel wa3 toen ge legd, ook gaven zich nu meer dichters en schrijvers,. Na deze inleiding diroeg mevrouw Engel een lied'van den Kapenaar-Mellebrinck „Mijn land, mijn volk, mijH taa l," voor, daarna volg den meerdere voordrachten, afgewisseld döor' zangstukjes: duo's en solo's, vroolijke en droevige, maar vooral droevige. Ook zelfs nog een brokstuk uit Hamlet, 'een vertaling door Treffers van het bekende „to be or not to be," te wezen of niet te wezen nie. als de Transvalere zeggen. Droevige iieujes waren er uit dien tijd van den Boerenkrijg: De kamp- zusters, van Celliere, het lied van den ster venden' boer, dat een diepen indruk op de aanwezigen maakte. Een vroollijker liedje was o.a. „Jansjes eenige troost." Indruk maakte de voordracht „keretmisavond" en dan het aangrijpende „die president gaat voorbij", de overbrenging van Paul Kniger's lijk naar Pretoria. Mevrouw Engel eindigde met een voor dracht door haar broeder de heer Wilson ge maakt, getiteld „Waarom," een protest tegen den hedendaagschen oorlog. Haar en haar dochter viel bijl ieder nummer warm ap plaus ten deel. De voorzitter dankte de dames Engel uit naam van het bestuur en de aanwezigen, voor haar uitstekend spel en voordracht, waarvan allen dien avond zoo zeer genoten hadden. JUBILIUM. Naar wij vernenien, zal op Woensdag 21 November a.s. de heer H. J. Kuijmans, sergeant-majoor-administrateur, den dag herdenken, waarop hij vóór 40 jaar ais volontair te Kampen in dienst is getreden. Vanaf de oprichting der Cadettenschool was hij aan die inrichting werkzaam-. Men deelde ons mede, dat genoemde adminis trateur de oudste actieve sergeant-majoor van het leger is. VOETBAL. In de maand April van dit jaar, ter gele genheid van dë Alkmaareche Bekerwedstrij den), werd o.a g .speeld de wedstrijd Alcma- riaCadetten F. C. Voor dien winnaar van. dezen wedstrijd had de Burgemeester van Alkmaar een medaille beschikbaar gestela. De uitslag was een gelijk spel. In plaats vaa te loten1 werd besioten de wedstrijd' op eut na der te bepalen datum over te spelen' en dit zal nu morgen op het Alcmaria-terrein geueuren Naar wij vernemen beschikken d§ Cadetten momenteel over een sterk elftal, dat zich reeds weken lang serieus geoefend heeft. Alcmaria zal, op een enkele wijziging na, uitkomen met hetzelfde elftal dat j.l. Zondag de Stormvo gels klopte. Dat het dus een vurige spannen de wedstrijd zal worden, spreekt van zelf. 0.i. zal morgen geen enkele echte liefhebber ont breken. Is de uitslag weer een gelijk spel, dan komt de medaille aan> de Cadetten al» zijnde bezoekende vereeniging. Om half twaalf speelt Alcmaria II tegen W. F. C. III. IJSVEREENIGINO DE QUINT. 1 Nu de winter meer en meer nadert, maakt de ijsvereeniging de Quint zich gereed hem te kunnen ontvangen. Zij hdfodt Maandag avond in de Nachtegaal een ledenvergade ring. Of allen het koude jaargetijde met even veel genoegen zullen begroeten, staat te be zien, maar dat belet toch niet, dat men' rijn genoegen mag zoeken in de ijssport, als ae winter toch eenmaal het water gestremd houdt. En genieten van de Ijsport kan men op de banen van de Quint, die een veilige ge legenheid bieden voor schaatsenrijden door kleinen zoowel als grooten. De wedstrijden, door de vereeniging uitgeschreven voor hard en Bchoonrijiden onder leerlingen onzer on derwijsinrichtingen enz. en waaraan de beste rijders en rijdsters van het land deelnamen, zij trokken altijd, evenals de avondfeesten, veel volk. Een ruime consuinptieteitt aan de gaan giedt gelegenheid tot rusten. Een en an der kost natuurlijk veel geld, dat niet is te krijgen zonder een groot ledental. Dat de liefhebbers dit bedenken- BIOSOOOP NOVUM. •Gisteravond is'de vertooning begonnen van de film „Het fied des levens," waarvan de inhoud op het volgende neerkomt: Anseitn Adam wordt te vondel ing gelegd en in een klooster opgenomen en daar opge voed. Spoedig blijkt dan dat hij op weg is een bekwaam vioolvirtuoos te worden AIS hij op zekeren dhg voor den prior Benedictus wordt geroepen' om zijn belofte af te leggen daar te blijven, is rijn wensch de wijde wereld1 in te gaan. Hij komt in kennis met „Melissa," dochter van baron von Gahl. Bij zijn eerste optreden in de stad bemerkt hij echter, dat zij hem ontrouw is geworden. Dan is het hem onmogelijk„Het Lied des Levens" (in het klooster gecomponeerd) verder ten uitvoer te brengen. In een hierop volgende ziekte krijgt hij bezoek van gravin Tolzeck, die zich voorstelt als zijn moeder, die als zijn vader noemt dën muziekleeraar Marcel Sem per. Nla kennismaking gaat zijn vader er toe over hem als den neef van zijn zuster voor te stellen1 aan zijn huishoudster Giuletta, die poogt hem voor zich in te nemen. Hij wil daarvan evenwel niet weten en zij wreekt zich door hem te beschuldigen haar zijne liefde te hebben opgedrongen, waarop de vader hem het huis ontzegt. Anselmus wil zelfmoord plegen, maar schiet bij' ongeluk zijn vader dood en wordt daarvoor veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. Nla 20 jaar lang wordt hem gratie ver leend. Eenmaal buiten de deuren1 der gevan genis zijnde, begrijpt bij door een ieder te zul Hen worden' veretooten en besluit weder naar het klooster terug te keeren, waar hij liefderijk wordt opgenomen, door den ouden prior „Benedictus." Deze film is rijk aan enscéneering, vooral blinken uit de schitterende natuuibeelen, als ook het spel van dën acteur Alwim Neuss. Gisterenavond reeds mocht de bioscoop zich in een flink bezók verheugen. EEN NIEUWE ZAAK. De heer Flentrop, pianohandel en orgel fabrikant te Zaandam, opent heden in dien winkel Ritsevoort, hoek Vrouwenstraat, waar in voorheen de beddenzaak van den heer Fe- ndjn gevestigd was, een filiaal van zijn zaak in piano's, huisorgels, muziek en muziek-in- strumentën. De leiding van dat filiaal berust bij den' heer W. Mossel, die als vakman mét een veel jarige ervaring, de gewenschte voorlichting bij den aankoop en bij eventueele reperaties, die in de bij het pand behoorende werkplaats worden uitgevoerd, gaarne zal verschaffen. Ook op die Iww en hei oocThouden van kerkorgels legt ac firma zich reeds vele jaren toe. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dier gemeente ALKMAAR brengen' ter ken nis van belanghebbenden1, dat door den op richter over den Hout en de plantsoenen op 28 NOVEMBER a.s. EEN HERSCHOUW ZAL OEHOUDLN WORDEN over de sloo tan en wateren in deze gemeente. Eigenaars of gebruiker» van perceelen aas en langs siooten en andere wateren1 liggend# worden voor zoover rij dat door den hoogen waterstand op 14 November LI. in 't geheel niet of onvoldoende gedaan hebben, uitdruk kelijk aangemaand hunne verplichtingen vóór genoemden datum na te komen. Alkmaar, 16 Nov 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. INGEZONDEN «TUKKEN. Alkmaar, 17 Nov. 1917. Geachte redactie. Beleefd verzoekt ondergeteekende een plaatsje voor onderstaande regels. De heer B. C. Loevens is een beschaafd mensch. Wie rijn ingezonden stuk in de „Alk maareche Courant" van Vrijdag j.l., geschre ven naar aanleiding van mijn interpellatie in den raad, heeft gelezen, zal dit onderstree- pen. En als deze heer zichzelf in d'it epos als een „vrije" aandient, dan heeft hij, zijn naam hoog houdende, in dit heldendicht terecht in ongebonden fantasie den roem van1 zijn onbe vlekt blazoen bezongen en mijn fanatisme naar verdienste gegeeseld. Er is echter, o jammer, in rijn lyrische ont boezeming één dissonant: hij' heeft met zoo veel woorden erkend Deegmui Ier gerechtelijk op straat te hebben gegooid. Toch behoeft hij naar eigen meaning geen „peccavi" (ik neb gi tdigd) up zij? aarbekl m colken to 'lp* P -re nemen,-waar i 'j immers de heet aa Wc* terhof en Van 't Veer „zijn goed recht in dez i" heeft aangetoond, en ik zóó weet hi; bet heb gezegd: „laat dan genade voof recht gelden en gaf den man nog eenige dia- gen opdat hij een andere woning kan krij gen." Hier en in het volgende van des heeren Loevens cantate rijn enkele valache toornen op te merken. De „genade" van dien heer Loe vens heeft zich nl. in deze dingen op de vol gende wijze schitterend geuit: 2 Aug. hebben Van 't Veer en ik dezen edelen menscheni- vriend er met klem op gewezen dat waar „Voorwaarts" hem nog heel wat weken een dak boven zijn hoofd bood, het toch niet meer dan mensdhelijk was Deegmuiler nog zoo veel tijd- te laten tot deze een woning had ge vonden. Ons betoog had geen meerder gevolg dan dat een paar dagen uitstel van executie werden gegeven, daar zoo zeide de heer Loeven. de gezondheidstoestand van rijn vrouw hét noodzakelijk maakte „Voorwaarts" te verlaten'. 7 Aug. zou Deegmuiler op straat worden gezet en verzond deze zelf den morgen' van den 6den Augustus een telegram aan den mi nister van justitie: „Morgen huisuitzetting, verzoeke uw tussohenkomst". Ik verzond dien 7den géén telegram, ik stelde mij niet met den minister in verbinding, maar gaf Deegmuiler glijk dat hij een poging deed eeni dak boven zijn hoofd te behouden of te verkrijgen, 't Kan rijn dat de heer Loevens zóó van wan klanken huivert dat rijn gehoororganen1 door den roep om recht van Deegmuiler onaange naam zijn getroffen. „Op gezag van den heer Cloeck nam hij (ondergeteekende) later de woorden aan mijn adres terug, doch daarmee wil hij zich wel wat te gemakkelijk er van afmaken," zoo schrijft nog dë heer Loevens. Och, daaraan is mijnerzijds absoluut geen behoefte, want wat zeide de heer Cloeck? Dit: „dat hem als voorzitter van het steun comité gebleken was, dat de eigenaars Tja- den en Loevens geheel vrij' uit gaan." Was het niet begrijpelijk dat ik zeide: „Op gezag van don heer Cibeck neem ik de woor den aan het a-tres van den heei Loevens te rug?" Deze woorden waren die, waarmede ik de vaststaande daad van huisuitzetting van den heer Loevens zeer sterk laakte. Als immers omstandigheden iemand dwingen' tot iets slechts, wordt daardoor het siechte in ve ler oogen minder slecht, zóó veel minder zelfs, dat de heer Loevens zelf van „rijn goed recht" spreekt. Zoo was het klaarblijkelijk ook zijn goed recht, om zich de weelde te permitteeren om na het op straat gooien van Deegmuiler nog minstens 3 weken met zijn geheele gezin in „Voorwaarts" te blijven en liet'perceel Drul- venlaan 36 dien tijd leeg te laten staan. Indien Deegmuiler mot toevallig ter elfder ure een onderdak had gevonden, ware het zóó geweest: De heer Loeveps in „Voor waarts," het pand Druivenlaan 36 leeg en Deegmuiler op straat. Het laatste alleen is door mijn tusschenkomst voorkomen Begin October werd „Voorwaarts" eerst geheel door den heer Loevens ontruimd. Had ileze heer zijn lier niet beter in rust hebben kunnen laten Het Ware voor hem zeiven be ter geweest. Uw dw. J. WESTERHOF. OPSTOOTJES IN ZWITSERLAND. BERLIJN 17 Navembsr. V.D. Ds T«lc- graph Union mtldt nit BarnIn Zurloh hebben Zondagavond opstootjes plaats gehad. Da ssclaal-demscraten hieldes vergaderingen over de Russische revolutie, daarop trokken zij naar een munitiefabriek en eischten staking. De politie stond machteloos DE TOESTAND IN RUSLAND. LONDEN, 17 November. Volgess een Reuterbericht van 13 November nit St. Petersburg heeft da strijd tnsschen de maximalisten an Kerenski's aanhangers drie dagen geduurd, waarbij Tsarokoj» Selp tweemaal in andere handen over- ging. Daarop werden op aandringen van den «poorweg-arbeidersbond onderhandelin gen aangegaan voor de vorming van een regeering, welke alle socialistische par-

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2