k^isbankelBfitiag c pete, <fe zegel- en registra tierechten, die tezamen 8.3 mill, meer op- brachteu en verder de jenever&ccijas, weke 3,400,000 en de gesiachtaorijas welke 1,500, 000 meer op,1 acht, de hoofdrol in den1 millioenenvloeü, Laatstgenoemd middel vloeide aanvankelijk ruim door de hooge vleeschprijzen, doek laatstelijk door het groo- te verbruik, dor de scheipe daling der prijzen uitgelokt. Een slecht cijfer geven over de tien maanden alleen de invoerrechten, die verleden jaar per saldo nog gunstig thans 5 millioen lager zijn. Ten slotte zij aangeteekend, dat de succes sierechten over 10 maanden 1,5 millioen meer opbrachten en de personëele belasting, in den aanvang des jaars zoo traag, nu reeds een half millioen vóór is bij verleden jaar. De ra ming over tien maanden is bereids met bijna 30 millioen overschreden, zijnde eveneens 20 pCt.: intusschen is er bij de raming nfet de verschillende belastingverhoogingen geen rekening, gehoudenook is er veel kans, dat de uitgaven tengevolge van de duurte (duur- tetoeslagen en hoogere prijzen van benoodigd- heden) mede een zeer flink percentage boven de raming zullen' gaan. De tijdelijke buitengewone belastingen ga ven over October tezamen 18,300,000, waar van 14,725,000 op de Oorlogswinstbelas ting komt. In totaal is er in 1916 en 1917 ruim 182 millioen aan deze tijdelijke middelen ontvan gen, waarvan 136.2 millioen van de Oor- logswinsibelasting en 45.8 millioen van de drie Verdedigingsibelastingen. Voegen, wij bij die 182 millioen het be drag van 75.1 millioen, dat sedert begin 1915 aan opcenten voor het Leeningsfonds is betaald, dan vinden wij als totaal bedrag dat buitengewoon opgebracht is wegens de crisis 256.1 millioen Aangezien hiervan 13.6 millioen aan rente van leeningen is besteed, -konden er 212 5 millioen tot dekking van crisisuitga ven strekken dl 25 M percent van die op 1 November vermoedelijk wel tot 830 milli oen gestegen uitgaven'. (N. Gt.) VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND Zaterdag begon te Utrecht in het hotel ^Eu rope de algemeene vergadering van den vrijz. dem. bond. In zijn openingswoord bracht de heer prof. Kohnstamm hulde aan de nage dachtenis van prof. Drücker en wees hij er op dat de partij dit jaar van 74 tot 147 afdeelin gen was gestegen. De grondwetsherziening besprekende, zei spr., dat de partij door de evenredige vertegenwoordiging staat voor be langrijke problemen'. Een nieuwe orgataisatie der partij is noodip. Spr. hoopte dat bet door het hoofdbestuur ontworpen reglement voor de federaties een. geschikt^ leiddraad zou zijn. Spr. wees er voorts op, dat de evenredige ver tegenwoordiging gelegenheid geeft zich los te maken van alle knellende stembus-verbon den. Spr. betreurde de oprichting van den Eco- nomischen Bond, omdat de vrijz.-dem. bond daardoor verschillende bekwame leden ver loor. Daarna kwam in behandeling het rapport van de commissie tot wijziging der regeling voor buitenlandsch beleid, welke besprekin gen werden ingeleid door den voorzitter dier commissie, den heer mr. J. Limburg. Het slot der discussie was aanneming der volgende motie: De Vrijzinnig-Democratische Bond, beves tigend de in de partijvergadering van 7 April 1907'aangenomen motie, waarbij verlangd werd, dat de Nederlandsche diplomatie werk zaam zii' om de arbitrale oploasing van inter nationale geschillen zooveel mogelijk te be vorderen, spreekt mede den wensch uit, dat de mogciijkneld van ontwapening der staten ook door onze regeering naar hare krachten worde nagestreefd. Onverminderd het bovenstaande, stelt de bond tien aanzien van het buitenlandsch be leid de volgende eischen: lo. dat de Tweea.' Kamer uit haar midden een commissie benoeme voor de buitenland- sche aangelegenheden, met welke oommissie de regeering geregeld overleg pleegt; 2o. dat de koning voor alle handelingen, die een verscherping van den vredestoestand uitgerust, vertrok hij naar Yorkshire. Hij kwam te weten, dat Willoughby in dc East Riding (een der drie afdeelingen van York shire) lag en vijf mijlen van Het naastbijzijn- de spoorwegstation. Het laatsie gedeelte van de reis vond hij bijzonder vermoeiend. Op de zijlijn reden slechts een paar treinen-, er werd onophoudè- lijk gestopt en toen hij te Bleaaby aankwam, waar hij moest uitstappen, mocs( hij bijna een uur wachten, voordat hij een vervoermid del kon krijgen om hem naar Willoughby te brengen. De zon ging dan ook reeds onder, toen hij eindelijk in de ,;Willoughby Arms" was geherbergd en een praatje met den waard hield. Hij was bestoven en vermoeid en verlangde zeer iets te eten te krijgen. Henry Mal'tby de waard was tachr tig jaar, maar gezónd en bedrijvig en stelde nog bijzonder vpel belang in alles wat er in de buitenwereld voorviel. Ook was hij, zoo als dat dikwijls met oude mensohen het ge val is, tuk-op een praatje. Hij was een weinig verbijsterd door de manieren en het voorko men van zijn gast, hij scheen niet te behoo- ren tot een van de types waaraan hij^wend was kortom, hij was een vreemdeling, maar wel een aangename vreemdeling. Hij kwam eindelijk toi dé conclusie, dat hij óf een landagent óf een auctiehduder moest zijn. Lord Impey gaf geen aanwijzingen van zijn hoogen stand en Henry noemde hom „mister Impèy", voorzag Item van 'een stevig maal, bestaande uit ham en eieren, met een overvloedigen voorraad von brood en hot r, en ging tegenover zijn gast zitten, terwijl dé ze zijn maal verorberde. Zijn eentge getrouwde dochter, een vrouw van omstreeks zestig jaar, vervulde de rol van hospita en scheen even schuchter te ziju voor den knappen vreemdeling als een meis je van zestien. Henry stprak aan een stuk door, hoofd zakelijk over het weer, de oogst en de onge recht lgheden van wn radicaal 1 ov moment. Nu en dan waagde hij een tamelijk omzich tige vraag naar hetgeen de vreemdeling in Willoughby te doen had Maar lm. >y kwè zich niet uithooren Hij wist Henry's vragen met groote behendigheid te ontwijken. Of- naar een toestand van oorlog tengevolge kun nen hebben, de goedkeuring behoeft van de Stateu-Generaal;1 3o. dat voor alle verdragen met vreemde mogendheden de medewerking noodig is van de Staten-Generaalen dat alle geheime ver dragen, afspraken of daarmede gelijkstaande handelingen, nietig zijn. Verschillende heeren voerden vervolgens 't woord over het rapport der commissie inzake gewetensvrijheid. De heer Oppert (Utrecht) meende dat het beginsel dier dienstweigering bij de wet moest erkend worden. Daarom had z.i. de commis sie met een voorstel tot wetswijziging moeten komen. Ten slotte stelde de voorzitter voor, dat de vergadering zich in 't algemeen zou uitspre ken. voor het totstandkomen van een wetsvoor stel in den geest van het rapport. Met slechts vier stemmen tegen (wee afgevaardigden uit Amsterdam en twee uit Rotterdam) werd dit voorstel goedgekeurd. In de avondvergadering van Zaterdag hield de heer mr. H. P. Marchant een rede over oen politieken toestand. Zondagmorgen werd een huishoudelijke vergadering gehouden, waarin de verdeeling der kieskringen in groepen werd besproken. Met 100 tegen 23 stemmen werd besloten, dat ook het hoofdbestuur van den bond in den vervolge volgens het stelsel der E. V. zal worden gekozen. Bij het jaarverslag kwam o. a. de levens- middelenpolitiek ter sprake, waarbij de heer v. d. Voorden (Voorz. Ned. Werkliedenver bond, Rotterdam) waarschuwde dat de arbei dende klasse vrpest voor eenzelfde gebeuren met de aardappelen als in het afgeloopen voorjaar. Mevrouw Ketelaar betoogde de wensche- lijkheid, dat in de levensmiddelencommissies vrouwen worden opgenomen. De heer Ribbius (Arnhem) betreurde dat de Ouderdomswet zoo in het gedrang is geko men enrsprak den wensch uit, dat de vrijzin nig-democratische fractie haar positie ten aanzien daarvan zou bepalen-, opaat men zou weten; wat men- aan haar had. Spr. hekelde de houding van di reg« ring Jeu opzichte van liet wetsontwerp-Marchant ca. De heer Van den Brink (Baarn) spoorde de Kamerfractie aan, op verlaging der maxi mumprijzen aan té dringen. De heer Marchant beantwoordde dé ver schillende sprekers. Wat de Ouderdomswet betreft, met de andere vrijzinnige fracties worden onderhandelingen gevoerd, die ver moedeldjk tot gevolg zullen hebben, datt het wetsontwerp opnieuw zal worden ingediend. In verband met betgeen over de distributie was gezegd, merkte spr. op, dat men met de tegenwoordige broodrantsoeneering het tot Mei zoii kunnen uitzingen; een verbooging van het rantsoen daarentegen, zou weldra grooten nood veroorzaken. Verlaging van de maximumprijzen zou mil linemen kosten, welke mede door de arbeiders zullen- moeten- worden opgebracht. Men vergete ook niet, waarschuw de spreker, het conflict Posthuma—Treub. Aandrang tot uitbreiding der distributie en critiek in dien geest op het beleid van minis ter Posthuma, kon er wel eens toe leiden, dat het huidige stelsel door het systeem-Treub- vervangen werd, en dan waren wij nog ver der van huis. Men bedenke bij de critiek op minister Posthuma tevens, diat dé organisatie van de levensmiddelen voorz lening geen ge makkelijke taak is. Moet minister Posthuma weg? wien zullen wij ei dan voor in de plaat» krijgen Een man, die alle critiek ver draagt als hij, is niet licht terug te vinden. Gistermiddag werd weer een ojxjnbare ver gadering gehoudlen^waarln de voorzitter me dedeelde, dat tot hoofdbestuursleden waren- gekozen mevr. B. Bakker-NOrt en de heeren mr. J. H. van Thiel, E. Ji. Abrahams en J. L. v. d. Voorden. Voorts werd medegedeeld, dat het hoofdbestuur zijne medewerking had toegezegd voor een door den Bond voor Staatspentionneering te houden pensioen congres De Bond voor Vrouwenkiesrecht had ver zocht te bevorderen, dat vrouwelijke candida- ten op de verkiezingslijsten zouden worden schoon hij oogenschijnlijk heel opeif en rond borstig was, zoo benkende Henry (och later, dat hij piëta uit hem had weten té krijgen. Impey was de eenige bezoeker, werklui» hoofdzakelijk boerenarbeiders, verschenen in den loop van den avond in de keuken om eeu beker ale te drinken, maar zij werden aan Martha overgelaten; Heury wijdde met echte Yorksche gastvrijheid al zijn aandacht aan den vreemdeling. Hij kende de Willoughby's vaders en zoons minsten drie geslachten en wist niets dan goed van hen te zeggen. Ja, hij kende den generaal, had hem als jongen ge kend; kende reeds ziju vider. 't Waren knap pe mensdien ook, de oude man waa bijna ne- g en tig jaar geworden en en tot het laatst even scherp als mosterd geweest. Neen, hij kende de dochter van den gene raal niet -- dat wil zeggen, hij. had haar niet gezien sinds zij een meisje was. Zij hield om de een ofandere reden niet van Willoughby Hall. Vreemd, maar och, vrouwen waren eigenaardige wezens. Haar oom Tom woon- de op de ilall de jongste broeder van den generaal. Een knappe man was Tom en hij had drie flinke, forsch gebouwde zonen, Eeu ven lien was deken van Spflsby, een- ander getrouwd met de dochter van lord Crowbo- rougli, hij was een echte sportman, en de derde was lid van het parlement en getrouwd men een Amerikaanacne erfgename, 't Was jammer, dat de generaal geen zoons had. „Waarom „\Ve>, weet u, mister Impey, dat lïreckt zoo wat de rechte liin af. Vijf geslachten achter een op zijn minst, is de oudste zoon van den oudsten zoon lord van de heerlijkheid ge weest; maar daar de generaal geen zoon had, wel - u weet, hoe dat gaat." „Willoughby Hall behoort dus aan miss Willoughby?" „Juist. Tom Willoughby .is als 't ware haar huurder Als zij niet trouwt, zal zij net heel waarschijnlijk aan een van haar neven vermaken cf wel, mén weet niet wat er zal gebeuren. Er zijn geen bepalingen ge maakt, voor zoover ik weet Het meisje kan het verkoopen als zij wflde. Verbeeld u, een Willoughby Hall zonder een Willoughby er in." Wordt vervolgd. geplaatst. De voorzitter twijfelde aki of, ge zien de geest in. den V.-D 1 md, zou deze wensch vanzelf wel worden -ervuld. Daarna was aan <b or.ue het punt betref fende het einde der ccacpitratie. De heer C. A. Zelvelfler /Sneek) bepleitte voortzetting der pogingen om te geraken tot hergroepeering der vrijzinnige partijen. Een motie in dien geest werd met algemeene stem men aangenomen'. De heer Th. O. O. Valete (Den Haag) wenschte hier tevens te zien uitgesproken, of het geoorloofd is, dat leden van den- V.-D. B. tevens lid zijn van andere politieke par tijen. De voorzitter meedne dat met name voor leden van den Econ. Bond geen plaats is in den- V. D. B. Wie tot andere politieke par tijen toetreedt, heeft reeds door die daad-, ook zonder het te»verzoeken, ontslag genomen uit den V. D. Bond De heer Ch. E. H. Boissevain (Amsterdam) meende, dat, nu de concentratie is opgezegd, de V. D. B. weer volkomen- vrijheid heeft zich te ontwikkelen. De V. D. B. en de Vrije Libe ralen kunnen zich in het eind der concentra tie verheugen, meende spr., voor de Unie-Li beralen- beteekent 't een barde slag. Onbewim peld geeft de Lib. Unie het toe, dat zij vreest, in tweeën te zullen vallen- als de vrijzinnigen zich tot twee partijen- gaan hergroepeerende democratische en de conservatieve. Door die vrees is de Unie-Liberale partij politiek totaal veroordeeld. Spr. besprak voorts de houding van de „Vrijz. Democraat" tegenover groot-industri- eelen, 't deed hem leed dat deze nog al eens onder handen werden genomen. Miem moest hen juist tot de partij pogen te 'brengen. Een tweede wensch van spr. was, dat het hoofdbestuur leuzen zou samenstellen ter propageering van de vrijzinnig-democr. dadite en. daarmee niet zou wachten tot program zal zijn herzien. Spr. eindigde met" een aansporing om krach tig propaganda te maken voor de beginselen van den bond. De voorzitter deelde mede, dat door 't hoofdbestuur is besloten, spoedig een pro gram van actie op to stellen, dat zeer pakkend zal zijn. Nla eenige besprekingen werd goedgekeurd, dat het hoofdbestuur een commissie instelt, die het vraagstuk van de verzekeringswetten onder oogen zal zien. Daarna kwam een voorstel van Arnhem in behandeling, dat als volgt luidde: De Bond spreekt de wenscheiijkheid uit, dat in afwachting van de practische uitvoe ring der motie Arnhem, ingediend en- aange nomen "op de algemeene vergadering te Am sterdam in April 1914, in zake het zoeken van contact met gelijkgezinde groepen en partijen in het buiten-land, een centrale commissie be noemd worde, ter voorbereidig van deze ma terie. De heer Abas (Arnhem) lichtte dit voorstel toe. Hij werd herhaaldelijk d-oor rumoer in de rede gevallen. Ten slotte werd het prae-ad- vies van het -hoofdbestuur goedgekeurd, dat Juidde Het hoofdbestuur blijft ten aanzien van de voorbereiding eener internationale orga nisatie, die zeker van groote beteekerfis zou zijn, diligent. Het behoeft intusschen geen betoog, dat het werken in deze richting In oorlögStijd Schier onoverkomelijke moeilijkhe den hêeft. Verschillende afdeelingen dienden hierop moties in, bedoelende te protesteeren tegen- de houding van de regeering ln zake de rnotle- Marchant c.a. Deze werden gecombineerd tot de volgende motie, die bij acclamatie werd aangenomen De Vrijzinnig-Don. Bond, enz.; gezien» de nieHbekrachliging door de kroon van het door beide Kamera der Staten-Oene raal aangenomen wetsvoorstel van de heeren Marchant es., betreffende de verhooging van de mi n lm urn-j aa rwedden der on derwijzers, protesteert tegen de in dezen- door de regee ring aangenomen houding en besluit, 'dit pro test ter kennis te brengen van de regeering; draagt, gezien de lage salarissen- van alle ambtenaren en- beambten in Nederland, het hoofdbestuur met den meesten aandrang op, onmiddellijk stappen te doen, die tot een af doende salarisregeling van de Nederland; 1 he ambtenaren en beambten kunnen lei-den. De scheidende voorzitter sprak hierna een slotwoord, waarin hij dank bracht aan de met hem aftredende bestuursleden. Mr. Limburg huldigde prof. Kohnstamm De voorzitter sloot daarop de vergadering. H. SPIEKMAN t De heer H. Spiekman, lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam II en van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, alsmede lid van den Rotterdamschen gemeenteraad, is in di 11 nacht van Zaterdag op Zondag tenge volge van een langdurige ziekte in het Diaco- nes-senhuis te Rotterdam overleden. Hij was geboren 13 Februari 1874 te Hoogezancl. HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW. De minister van landbouw maakt bekend, dat van heden af de bureelen van zijn De- Eartement zullen zijn gevestigd Bezuiden- outschen weg NO. 30, den Haag. Tot deze bureelen -behooren njet de tijdelijke afdeelingen van het departement„Rijksbu reau voor de distributie van graan en- meel" en „Crisiszaken", welke gevestigd blijven resp. Badhuisweg 145/147 en Kneuterdijk 8. Voorloopig blijven dc directies van den landL. bouw (met uitzondering van de af deeling zuivelbereiding en laboratoria, verslagen en statistiek en veeartsenijkundige dienst) -en de af-deeHing handel nog gevestigd respectieve lijk: TournooiveM 6 en Lange Houtstraat 36.. HANDELSVERDRAG VAN RUSLAND MEI NEDERLAND OPGEZEGD. De minister van buitenlandsclic zaken heeft ter kennis van de Tweede Kamer gebracht, dat de voorloopige Russische regeeri-ng het handelsverdrag met Nederland van 1/13 Sep tember 1846 cloor eene notificatie van den minister van buit-enl-andsche zaken Terestj-en- ko aan den Nederlandschen gezant te St. Pe tersburg met ingang van 11/24 October j.l. heeft opgezegd, zoodat dit verdrag 12 maan den daarna ophoudt van kracht te zijn. BOND VOOR-STAATSPENSION- NEERlNG. De Bond voor Staatspensionneering heeft een ad-es gezonden aan de vier Kamerfrac ties van links, waarin word' aangedrongen op het opnieuw aan de orde stellen van het door de regeering ingetrokken ontwerp- Treub-Lely op de ouderdomsverzorging. Te vens bereidt genoemde bond een nieuw con gres voor op den tweeden Paaschdag 1918 te 's-Gravenhage. Gemengd nieuws. HET DELFTSCHE POLITIEKORPS. Er hapert wat bij de politie te Delft, er heerscht eeni slechte geest zoowel onder de hoogere als de lagere rangen. De oorzaak is voornamelijk gebrek aan vertrouwen in den inspecteur Theunissen. Daarbiji komt, dat de 1-oonen slecht geregeld zijn en verschillende andere bepalingen den slechten geest doen toenamen. Een -der raadsleden heeft in den raad den toestand1 reeds besproken en hem ziek genoemd, betgeen tot gevolg bad -dat er een raadscommissie werd benoemd tot het instellen van een on-dérzoek. De burgemeester heeft echter aan Gedeputeerde Staten ver zocht dit besluit bij, de kroon ter vernietiging voor te dragen. In een vergadering van de Delftsche politievereeniging, waarbij een 8- tal1 raadsleden tegenwoordig waren, is een en ander besproken. SPIONNAGE. Ie 's-G.ravenhage zijn aangehouden een korporaal der infanterie en ten hotelbediende, ter zake bet misdrijf bedoeld bij art. 98 Straf wetboek, het opzettelijk openbaar maken, dan wel mededeeleu aan of in banden spelen van een buiteniandsche mogendheid, van beschei den, bench-ten of inlichtingen omtrent eenige zaak, waarvan hij weet, dat de geheimhou ding door liet staatsbelang wordt geboden, in beslag werden genomen geheime kaarten en plannen, nopens opstelling van geschut, loopgraven, geheime gangen, enz., uitmaken de cJa. verdedigingswerken op Zuid-Beveland, welke aan eeu Duitscher te koop werden aan geboden. •SU ILErVAARl BEWEGING. GcdurenU de week van li toi ta met 17 November zijn uit zee het N^ordzee-kanaal binnengekomen 8 stoom- en 3 zeilschepen en naar 'zee verdokken 4 stoomschepen. In die zelfde periode van 1916 zijn binnengekomen 22 stoom- en 8 zeilschepen; vertrokken 21 stoomschepen. DE MOORD IN DE ALEXANDER- KAZERNE. De wachtmeester der véld-artillerie, v. d. B., uit Leiden, verdacht van den moord op den adjudant-onderoffirier Calla, in de Alex- audei-kazerne te 's-Gravenhage, is thans ter beschikking gesteld van den auditeur-militair in,het lete militair arrondissement te 's-Gra venhage, die de zaak naar de openbare te- rechtziiting van den krijgsraad heeft verwe zen Het zal echter nog wel eenlgen tijd du ren vóór de zaak in behandeling komt. V. d. B. verblijft thans in 'f huis van bewa ring te 's-Oravenbage. DE ONTPLOFFINO TE ROTTERDAM. De motorschoener „Cornelia Clasina", die Zaterdagmorgen aan de Pelgrimskade te Rotterdam in de lucht is gevlogen, was Vrij dagavond met «eu lading van 135 ton carbid uit ^cren in Noorwégen voor den wal geko men. De carbid was bestemd voor de tinna R. S. Stokvis en Zonen, wier gebouwen aan die kade gevestigd zijn. Omtrent de oorzaak der ontploffing is mets zekerste zeggen. Vermoed wordt, dat de kok, die naar beneden ging om naar de herkomst vuu water ouder m het, schip te speuren» een lucifer of een open vianl heeft gebruikt. In den omtrek is groote schade aangericht. In dé gebouwen van Stokvis en in de fabriek en kantoren van iioboken en De Bie is geen ruit meer heel. liet lijk van den «Jtlieepshond werd gevon den op liet dak van de distilleerderij Hobo- ken en de Bie. Op 50 meter afstands van de ramp werd op een open plaats in de Pel- griiusdwarsstraat een stuk hout gevonden van 1 meter lang. lussdien de „Cornelia Clasina" en den wal lag d.' lichter „1 cyeuoord 5" van de ree- der ij „De Blauwe Ster Van het personeel vuu dien lichter werd de kapitein aan het Hoofd gewond. De motorschoener is gezonken. Hij was verzekerd, evenals de inhoud. De in liet ziekenhuis te Rotterdam opgeno men motordrijver van de „Cornelia Clasina" is overleden. De man laat een vrouw en vier kinderen achter. Er wordt ook gevreesd voor het leven van den al» werkend passagier mee gekomen De Greef. Het is zeker, dat -de kok, de 21-jarige J. Huizinga, van Amsterdam, is omgekomen. Zijn lijk moet nog ln het schip zijn. SCHEEPVAARTBEWEOINO? Gedurende zié afgeloopen week zijn den Waterweg binnengekomen 26 schepen tegen 51 in 1916 en 78 fn 1914. DE BRANDKASTDIEFSTAL TE AMSTERDAM. De dienstbodé van den heer Langedijk, bij wien» zooals wij reeds mededeelden, op klaar lichten dag de brandkast werd gestolen, is aan een streng verhoor onderworpen. Zij was daar sederf ongeveer 4 weken in betrekking en was Vrijdagavond uitgeweest. Zij had Za terdagmorgen, toen de familie uitging, de knip niet op de deur gedaan, zooals haar ge- Jast was. De brief, die volgens haar bezorgd zou zijn, wend niet gevonden. Het meisje is voorloopig aangehouden. De beide daders hebben de gestolen geldkist eerst een cind- weegs gedragen en vervolgens bij een karren- verhuurder op de Lijnbaansgracht een kar ge leurd. Niets kwaads vermoedend, heeft de karrenverhuurder nog geholpen, de kist op te laden en daarop waren de beide mann-cn ermede weggereden in de richting van de Vij zelgracht. Er bevond zich voor een waarde van plm. 5000 in, de brandkast. De bestolene is te gen inbraak verzekerd. Men is de dieven nog niet op het spoor, maar gelooft dat het ke rels zijn, die goed in het huis bekend1 waren, om-dat alles in zoo'n kont oogenblik plaats vond. TE GROOT VERTROUWEN. Gebruik makende van de afwezigheid van den landbouwer G. R. te Berchem, vervoeg den zich twee net gekleede dummies bij diens ecatgenooie met het verzoek ot zij eens oa kon zien of ze ook guldens met den beelde naar Willem II ia bezit had; ze gaven daar voor aanmerkelijk mee/- dan de werkelijke waarde. De goedgeloovige boerin naaide uit de kast een ijzeren geldkistje te voorschijn, doch daar de boer den sleutel in zijn bezit had, kon ze de dames, die per rijwiel geko men waren, niet gerieven en zette het kistje weg. Len der lames verzocht toen een glas water, waarop de boerin met de dorstige juf fer naar het achterhuis ging. Van deze afwe zigheid maakte de andere gebruik om zich het gc.dkisije, inhoudende ruim 1100 gulden, toe -te eigenen. Bij thuiskomst van den boer be- merkte men eerst den diefstal. EEN GOED VOORBEELD. De familie Van Tuyll van Serooskerken te Velsen heeft een groot aantal boomen ter be schikking gesteld van het gemeentebestuur, om deze te doen rooien voor verstrekking van brandhout aan de arme ingezetenen der gemeente. De familie Del Count van Krimpen en Boreel van Hoogelanden hebben dit voor beeld gevolgd, doch daaraan geene voor waarde verbonden. Op voorstel van den heer Netscher heeft het gemeentebestuur van Velsen besloten, ook aan laatstbedoelde boomen die bestemming te geven, te meer omdat er uitricht bestaat dat ook andere eigenaren van öosschen boo men zullen geven voor dit doel. EIEREN. In vier maanden tijds zijn in de groote eierhal Le Barneveld 20 millioen eieren ge schouwd, ingepakt en verzonden. En nauwe lijks is de aanvoer van versche eieren wat ver minderd. of met de behandeling der regee- ringskalkeieren, waarvan Zaterdag de eerste wagon verzonden is; is een aanvang gemaakt. De geheele hoeveelheid dezer eieren, ten be drage van 50 millioen, woidt in de atempel- huizen, voor zoover zij voor het binnen land bestemd zijn, voorzien van een roode nul, ter groote van om dubbeltje. EEN FRAN5CHE TWEEDEKKER OELAND. (ii8tervoormiddag ongeveer 12 uur daalde bij Bergen op Zoom op de slikken der Schel- 1 de een Fransche tweedekker, die gisternacht aan het front was opgestegen, doch door den mist den koers was kwijtgeraakt. Het was een verkenningsmachine, gemerkt op dén starrt S 1832", en op het rechterbovenblad ge merkt 20. Gebrek aan benzine was de oor- .zaak der landing. Op de machine bevond zich e 11 mitrailleuse. De machine is op het drogfl gehaald. Vliegenier en machine zijn geïnter neerd. UIT BELG IE ONTVLUCHT. Gistermiddag om.4 uur kwamen te Vlissin- gen drie Belgen aan, die door de sleepboot „de Zeemeeuw" zijn opgepikt. Zij hadden kans gezien, doordat het eenigszins mistig was, van Blaqkenberge in een roeiboot te ontvluchten. Ze werden voor den versper ringscommandant geleid. De een vertelde een vrouw met twee kinderen te hebben, maarv liever die te verliezen dan nog langer onder den Duitschen druk te staan. Ook klaagden zij, dat alles peperduur waa. PRINS HENDRIK EN DE PADVIN DERS. Prins Hendrik heeft Zaterdag een bezoek aan Eindhoven gebracht, en de Phllipefabrie- ken en -instellingen daar bezocht 'a Mid dags woonde hij padvinderswedstrijden te Stratum bij. 's Avonds bezocht de Prins de vertooning der padvindcrsfllms ln de bios coop. UIT PURMEREND Op de heden gehouden najaarsveemarkt- schi'imarkt waren aangevoerd: 712 runderen, melkkoeien 200 h f 380, geldckoeien 120 h 260, pinken* 95 k 160, graskalvercn 30 95 Handel matig. urr ST. PANCRA-S. Tot lid- van het dngelJJksch bestuur van een cofnité tot oprichting van een boud; van, zou- tcriien en drogerij-en van dé tuinders over ge heel Nederlanu is gekozen de heer P. Gootjes. UIT ZUID- EN NOORD-SCHEMER. Zaterdagavond omstreeks 10 uur geraakte een koetsier met een paard en landauer door de duisternis misleid van den Schermerdijk af. De koetsier werd van den bok geslin gerd en geraajrte met beide beeuen onder het rijtuig. Eerst na een half uur werd hij door voorbijgangers, die op zijn hulpgeroep kwa men toegesneld/ uit zijn hachelijke positie verlost. -£f| KORTE BERICHTEN. In een tabakszaak te Oorinchem ls het kasregister meegenomen, buiten opengebroken en leeggehaald. De buit was ongeveer 100, Het register is ln een steeg teruggevonden. De vrij te vervoeren hoeveelheid pas munt ls uitgebreid tot 2X ldlo. Het vischtuig van den logger IJ. M. Dirk Jacobus is aan stukken geitrokken, ver moedelijk door een daarin verward geraakten onderzeeër. Een botter heeft de vliet» later go- deel tel ijk terug gevonden. Van bevoegde zij'de is bevestigd, dat do Jaeoba IJ M 305 in dien grond is geboord. Ten, stadhuize te Schoonhoven zijn in een oude kast, in een muur aangebrachte, be langwekkende schilderingen ontdekt, voorna melijk uit de 15de en 16de eeuw en uit den tijd van de Fransehe overfieersching. In de werkplaats van dé firma Kruier, in de Anthoniusstraat te Haarlem ls een laschapparaat gesprongen, waardoor een ge ïnterneerde Belg zwaar verminkt werd. Hij is naar het St. Ellsabethsgasthuis overge bracht. Er komen nog telkens weer Duitsche kinderen in ons land, Vrijdag weer 150. Op verzoek van den inzake het trim- ongeluk te Sloterdijk ontslagen wagenbestuur der is door den minister" van waterstaat een scheidsgerecht samengesteld met als onpar tijdig -voorzitter de lieer mr. van Sandick, lid van het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht. Nabij het station Emm-en is op een overweg een wagen door een trein aangere den. Het paard werd gedood en de wagen ver- nield. De inzittenden bleven ongedeerd. .1 '"11 1 n

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2