DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Distributie Zolen en Hakken. No. 273 Honderd en negentóend© Jaargang. 1917. 20 NOVEMBER. FHÜILLHTOH. Herhalingsonderwiji. Doze. Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- on Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.30, fr.aueo door het ge heeld Kijk f L50. Afzonderlflko en bewijsnummers 5 Cents. DINSDAG Tefcfoginnfmmer 3. Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote 'letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HEBMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. Een man's werk. NEBEELAND. Prijs der gewone Advertentièn ALKMAAR, 20 November. Naar verluidt zal de ministerieele verkla ring in Frankrijk de volgende punten bevat ten: lo. voor de voortzetting van den oorlog zal dagelijks een nauwe samenwerking tus- schen de verbondenen plaats hebben met bet doel de legers der entente tot krachtige werk zaamheid op te wekken; 2o. tegen de vredes- propaganda zal opgetreden worden door alle pacifisten, hoe hooggeplaatst zij ook zijn, voor den militairen rechter te brengen; 3o. allen die schuldig bevonden worden aan han delsverkeer of andere samenwerking met den vijand, zullen voor den krijgsraad gedaagd worden. Hieruit blijkt reeds, dat de heer Clemen- ceau wil ijveren voor een krachtige voortzet ting van den oorlog en alle invloeden, die hiertegen in kunnen gaan, niet minder krach tig wil bestrijden. Het is niet onwaarschijn lijk, dat deze omstandigheid de positie van den Engelschen minister-president ten goede is gekomen. Blijkbaar toch heeft de heer As- quith het er niet op gezet, om den heer Lloyd George een beentje te lichten. Hij acht te vermoedelijk zijn tijd nog niet gekomen en laat het terrein voorloopig nog gaarne vrij aan zijn opvolger, die naar alle waarschijn lijkheid zijn voorganger zal worden. „Eerst eens afwachten hoe het experiment in Frank rijk afloopt" schijnt zijn leus te zijn geweest Daartegenover had de heer Lloyd George een gemakkelijke taak. Voor zoover uit de tele grammen valt op te maken, heeft hij. buiten gewóón eenvoudig en gematigd gespróken en zich te Londen meer optimistisch uitgelaten dan te, Parijs. Bovendien heeft hij, en daar voor is hij dan ook een eerste klasse politi cus, handig gebruik gemaakt van een vijftal Du itsche onderzeeërs, dat Zaterdag tot zin ken werd gebracht en dat als een bewijs kon worden aangemerkt, dat Engeland' van bet onderzeeërsgevaar niets ernstigs heeft te duchten. Na den minister-president voerden een aan tal sprekers nog het woord en tenslotte ia het debat verloopen. Dezen keer is dus de bewe ging tegen den heer Lloyd' George met een sisser afgeloopen. Maar wanneer er in Italië geen gunstige wending in het krijgsbedrijf komt, dan kan men er staat op maken, dat de minister-president er een volgend maal min der gemakkelijk afkomt, terwijl de duur van zijn ministerschap stellig ook wordt bepaald door den duur van het ministerie-Clemenceau in Frankrijk. m Mt «Tirnyrair» 40) „Ik begrijp u." „Een mooie deern, de generaalsdochter, dat is zeker. Zij was verbazend mooi als meisje, maar al de Willoughby'a zien er goed uit. Dat zit 'm in ft ras, mister Impey." „Denkt u dat?" „Dat staat bij mij vast. U kan dat iedereen in de East Riding vragen en hij zal u altijd' 't zelfde zeggen. De Willoughby'a strekken Yorkshire tot eer." „Maar zijn ze niet een beetje eigenaardig?" opperde Impey. „Eigenaardig? In welk opzicht?" vroeg Henry, plotseling vuur vattend. „Ik meen, dat ik wel eens iets gehoord heb van den Willoughby'a aard." „Een machtige goede aard is 't een goede aard. Er mag mogelijk wel eens een zwart schaap onder hen zijn geweest, doch niet in mijn tijd. Zij zijn over 't geheel zoo als 't behoort, sir." „Maar een beetje hoe zal ik het noe men?" en Impey glimlachte. „Een beetje on toerekenbaar, zal ik maar zeggen." Henry legde zijn pijp neer en keek zijn gast scherp met zijn oude, sluwe oogen aan. „Ik weet niet, waar u eigenlijk heen wilt, mister Impey," zei hij langzaam, „maar als u bedoelt, dat zij langzaam van begrip zijn, dan heeft u 't mis. Ik reken, dat u niets met hen hebt uit te staan gehadl" „Dat is zoo." In Italië blijft de toestand gelijk. Met groo te moeite maken de troepen der middenmo- mendheden geringe vorderingen, maar de vooruitgang is er dan toch nog. Uit Berlijn wordt verzekerd, dat men er heelemaal niet op uit is geweest een politieke crisis in het leven te roepen, daar alleen een militair doel met de ingezette operaties wordt beoogd. Toch zeker ook wel een eco nomisch doel het gaat om vruchtbaar en productief Italiaansch gebied! Van de verdere oorlogsterreinen is er niets te vermelden. Alleen dient aangeteekend, dat generaal Mande in Mesopotamië is overle den. Deze bevelhebber beeft de Engelsche ex peditie ten beste doen keeren, Koet-el-Amara heroverd, Bagdad bezet en andere belangrijke successen behaald. Hij is de tweede bevelheb ber, die hier het leven laat, de eerste was de Duitsche generaal von der Golz. In Rusland blijft de toestand' verward. Duitschland heeft laten weten, dat het wel den vrede wil, maar, dat de regeering der bolsjewiki eerst moet hebben bewezen, dat zij het land inderdaad vertegenwoordigt Minister Balfour heeft verzekerd, dat de Britsche gezant te St. Petersburg op zijn post blijft. Volgens Londensche berichten is nu de kffns groot, dat generaal Kaledin, die beschikt over vele levensmiddelenvoorraden in Zuid- Rusland en over het Donetz kolen-bekken, de baas zal worden en een militaire dictatuur zal instellen, hetgeen wel zou neerkomen op het herstel van het keizerrijk. Elke dag leert wat andera en houvast heeft men niet 1 ENGELAND. BRITSCH CEMENT IN DUITSCHE LOOPGRAVEN? De Times publiceerde Maandag een brief van een Britschien officier aan het front, mel dende dat hij dm brief schreef in een verover de „Pillbox," gemaakt van Britsch cement. Dit werd bewezen, door het feit dat een klein, tinneniplaatje, van de muur gehaald, in het Engelsch was gedreven. In het Lagerhuis zeide de heer Robert Ce cil in antwoord op em vraag, dat hij, met het oog op de mededeelingen, vervat in den brief, last had gegeven een onaerzoek in te stellen. De heer Cecil wees er echter op dat, voor zoo ver de tot nu toe ingestelde onderzoekingen door militaire autoriteiten betreft, zij het be richt dat Britsch cement in de Duitsche ver dedigingswerken werd gebruikt, niet bevestig den. lót een1 volledig onderzoek was gedaan, zou de cement waarvoor consent was verleend en die thans werd geladen, worden vastge houden. „Geloof me dan maar op mijn woord. U zal nergens een Willoughby vinden, die niet al zijn zinnen bij mekaar heeft. En wat meer is, zij houden ze tot het laatste bij mekaar." ,Ze zijn- knap, niet waar „Ik heb het niet over daar weet ik niets van, maar het zijn. wat noem, praktische, verstandige meuscheu. O, u kan niet achter de zwakke zijde van 'n Willoughby komen, want zij, hebben gem zwakke zijde." „Dan zal men zeker nooit een van hen in een krankzlnniaengesiticht vinden?" Impey glimlachte. „Dat mag u wel zeggen, mister Impey." Henry straalde cn zijn oud gezicht trok zich in honderd.rimpels. „Sommige menschen zijn sterk in de armen en zwak in 't hoofdl, maar de Willoughby's zijn zoowel sterk in armen als in 't hoofd. U komt zeker van Ionden, mister Impey „Ik ben daar dm meesten tijd", zei Impey mm een glimlach. „En blijft u lang in Yorkshire?" „Slechts een paar dagen. Ik moet morgen in York zijn." „Heeft .u veel te dom „Ik kan niet klagen," zei Impey ontwij kend. „Ik heb het gëwoonlijk vrij druk. „Dat i$ goed. U ontmoet zeker dim Lloyc George in Londen nooit?" „Ik zie hem af en toe." „Zoo toch? Ik zou graag willen, dat hi; eens hier in Willoughby kwam, dlan zou ik hem zeggen hoe ik over hem dacht." „Dat zou hem zeker interesseeren, verwacht ik!" „Daar ben ik nog niet zoo zeker van. Hij1 kon wel eens meer te hooren krijgen dan hem lid was. Maar weet u, de radikalen zijn wel zoo wijs, dat zij niet naar een plaats komen als Willoughby. Zij zouden het dan tamelijk KORTE BERICHTEN. De heer Caillaux antwoordde in een opm brief op de beschuldigingen door dm heer Clemmceau tegen hem geuit. Hij protes teert tegen de bewering dat hij in directe on derhandeling met Duitschland zou hebben gestaan en verzoekt dat mm: in het belang van het vaderland dm strijd tegen zijn per soon zal staken. De Senaatscommissie in Frankrijk zal met de heeren Briand en Ribot de kwestie bespreken, betreffende dm door dm heer Bri and aan dm vroegerm minister van buiten- landsche zakeni gerichten brief, waarin over het inleiden' van: vredesonderhandelingen tus- schen de middellijken en de entente gesproken wordt. De commissie verlangt dat deze brief zal worden voorgelegd. De ServisQhe ministerpresident is te Pa ri/s aangekomen. Te Rome heeft de heer Pas- jits lang met Sonn'no gepraat. Vervolgens gaat hij naar Londen en zal daarna de gealli eerde conferentie te Parijs bijwonen. De Gazette de Lausanne heeft dezer da gen een adres aan de Zwitsersche regeering ter teekeaing gelegd, waarin verzocht wordt, bemiddelend op te treden in het belang der bedreigde kunstschatten van Noord-ltalië. Het Journal de Oenève is nog praktischer te werk gegaan, m heeft onmiddellijk aan den keizer van Oostenrijk een zoodanig verzoek gericht. Van het 220.000 man sterke personeel van de Duitsche posterijen dom 107,000 man werkelijkm legerdienst. Gesneuveld zijn 136 hoofdambtenaren, benevens 2016 ambtenaren m 7617 beambten, in het geheel 9769. In het Engelsche Lagerhuis deelde mi nister-president Lloyd George mede, dat Za terdag vijf Duitsche duikbooten werden ver nietigd. De onafhankelijke sociaal-democratische partij had Zondag te Berlijn vergaderingen voorgenomen, die van overheidswege niet aden toegelaten. Em klein aantal deelne mers trachtte op de straat te demonstreeren, maar werdl, volgens Wolff, zonder moeite door de politie verspreid. Wegens het gebrek aan ruwe tabak zijn in Duitschland per verordening 15 stoffen aangewezen, die in de plaats van tabak ver werkt of daarmee vermengd mogen worden. Nadat em onderzoek heeft bewezen, dat op verschillende plaatsen van de Noorsche kust des nachts signalen werden gegeven aan onderzeeërs en hulpkruisers, heeft de Noor sche regeering het geven van alle seinen ver boden. OPGEBRACHT OF OETORPILLEERD? De heer M. B. Ossmdarp te IJmuiden, ree der van de haringloggers Cornelis, Bart en Jacoba, heeft de bemiddeling van 't ministe rie van buitenlandscke zaken ingeroepen om te trachten zekerheid te verkrijgen of deze schepen opgebracht zijn. In verband met het opbrengen van1 om drietal Scheveningsche visschersschepeö naar Engeland acht men het n.l'. niet onmogelijk dat bovengenoemde vaar tuigen niet zijü getorpilleerd, maar opge bracht. benauwd krit „Dat zouam zij zeker." Op gelijke wijze werd er vrij lang gerede neerd, maar eindelijk begaf Impey zich ter ruste. .Dm volgenden morgen vertrok hij tot froote verbazing van Henrij. Hij was laat ge- omen en weer vroeg vertrokken en had niets van de heerlijkheden van Willoughby gezien. Henry kon dat niet begrijpen. Hij sprak daar over nog weken achtereen tegen zijn vrien den. Lord Impey bradit cm uur in York door en nam to ende Schotsche Express naar de stad. Hij was uiterst voldaan nu het bleek, dat hetgeen Jane Bardell hem had verteld, van het begin tot het einde gelogen was. Hij wilde de zaak met Jane uitmaken. Hij wilde haar niet onrechtvaardig laken, maar naar in de gelegenheid stellen uitlegging te, geven; ft was mogelijk, dat zijl door den em of ander verkeerd was ingelicht. Alvorens haar geheel te veroordeelen, wilde hij hoóren wat zij had aan te voeren. Tot dat doel begaf hij zich dm volgmdm morgen per auto naar Stonehurst. De meic bradit hem dadelijk naar het salon, waar hij eenigszins ongeduldig op het verschijtien van Jane wachtte. Zij kwam eindelijk door de deur der oranjerie m scheen wat zenuw achtig, had een ietwat verhoogde kleur. Zij nad em tamelijk gewichtig uur met sir Daniel Sparrow doorgebracht, maar hierbij behoort een uitlegging. De alderman had em vrouw noodig. Hi had twaalf maanden geleden zijn echtgenoo: begraven na em huwelijksleven van vijfen twintig jaar en met het oog op de feiten, dat' hij, in aanmerking kwam voor het ambt van lordmayor, dat hij: z 'ch eenzaam voelde na zoovele jaren van gezellig samenleven, en dat hij Jane Bardell voor em bijzonder flinke, knappe vrouw hield, dacht hij, niet beter te DE NIEUWE BRANDSTOFFEN- POLITIEK. In em uitvoerig artikel bespreext het Hbl. de brandstoffmpolitiek van minister Posthu- ma. Wij ontleönm er bet volgende aan: De Duitsche kolm zijn belangrijk duurder geworden, de Limburgsche kolm zijn echter üoor de regeering duurder gemaakt. Om het mjspeil met het Duitsche gelijk te maken. 9eoorlogswinst, welke op de Limburg sche kolm dus wordt gemaakt, vloeit in s Rijks schatkist. Van deze te verwachten bate vindt mm mets in het credietontwerp gedis conteerd. Toch moet zij belangrijk zijn. Im mers, de minister zegt, dat de Lunburgsche anthraciet niet meer, als tot nu toe, 18.90, doch 58 per ton zal moeten kosten. Een ver schil van nagenoeg 39 per ton. Dit zou, ge rekend over 1 Vï millioen ton (de helft van de ruw geschatte jaarproductie, daar het cre- diet slechts voor em half jaar wordt ge vraagd), 58)4 millioen gulden oorlogswinst ten gevolge van de „egalisatie" der Limburg sche m Duitsche prijzen bedragen, welike winst, volgens de mediedeeling van het Re- geeringsbureau, dm Staat ten, goéde komt. Waar is, in de becijferingen van dm minister, dit aanzienlijke bedrag meer dan geraamd is voor de beele kosten der voorziening gebleven? Nu wordt echter bovendien de verstrekking van brandstoffen tot verlaagden prijs vrijwel beperkt tot het algememe minimum-rantsoen van 10 H.L., dat voor alle klassen is gesteld. Klasse I, die der kleinste verbruikers, krijgt haar voile rantsoen verstrekt tegen kostprijs. De dan volgende klasse II krijgt het algemee- ne minimum van 10 H.L. (deze hoeveelheden ge1 dm alleen voor kolm; krijgt mm cokes, aan worden ze mét 1 y, vermenigvuldigd) eveneens tegen kostprijs 4.15), het extra rantsoen van 2 H.L., dat voor deze klasse is vastgesteld, wordt óók nog tegen dim „kost prijs" verstrekt. Klasse III ontvangt ook weer de 10 standaard H.L. tegen „kostprijs" en be taalt-haar 12 H.L. extra-rantsoen met 1.50 boven den „kostprijs." Klasse IV zal voor haar extra-rantsoen van 20 H.L. 3 per H.L. extra moeten neerleggen (voor het algememe minimum van 10 H.L. geldt weer, evenals voor alle klassen, de z.g. „kostprijs"), klasse V' voor haar extra-rantsoen van 26 H.L. 7-50 per H.L. extra, klasse VI voor haar 32 H L. lira-rantsoen -10 per H.L. extra, klas se VII voor haar 38 H.L. extra-rantsoen 12,50 per H.L. extra en klasse VIII (centrale verwarming) voor haar 90 H.L. extra-rant soen 15 pér H.L. extra. Om duidelijk te maken welk een regeerings- villerij hier wordt beraamd, zullen wij even hieronder aangeven, wat een verbruiker in elk der acht klassen zal hebben te betalen in dit stookseizoen, indien hij het hem toekomende (gesteld dat hij het werkelijk ook zal kunnen krijgen) geheel vraagt: Klasse 1: 10 X 4.15 41.50 2: 10 X 4.15 2 X 4*5 49.80 3: 10 X ƒ4.15 12 X 5.65 109.30 4: 10 X 4.1520 X 7.15 184.50 5: 10 X 4.15 26 X 11.65 344.— 6: 10 X 4.15 32 X 14.15 494.30 I Da Directeur voor de Distributie maakt bekead aan beu, die een bon wensehen ta ontvangen om ichoanen te laten reparoerei, dat het eigen belang medebrengt, de num mers op te geven van da schoenen, die gemaakt moeten worden. Men raadplege van to voren eerit zijn sehcenmafeer. Men heeft de keus tuaschen 1 paar mans-, of 1 paar vrouwen» of 2 paar kinderen selen en hakken. Alkmaar, 20 Nov. 1917. Da Directeur voor de Diatrlbctia, J. M. STIKKIL! Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brangen ter kennis van belanghebbenden, dat bat Herhalingionderwijs zal worden hervat op Woensdag, 21 November ae„ dea avonds te 6 uui in da Twoede Ge meenteschool, aan de Oudegracht. Alkmaar, 20 Nov. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. kunnen dom, dan haar te vragen lady Spar row te worden. Hij had daarom de laatste weken met groo- ten ijver nader kennis met haar gemaakt. Zij had hem op de vriendelijkste wijze ontvangen m daar haar vader eni Adela in Zwitserland warm, had niets hun omgang in dm weg ge staan. Sir Daniël woonde in em groot huis, on geveer op em kwart mijl afstand», dus was er niets gemakkelijkere dan op em namiddag naar Stonehurst te wandelen en met Jane em kopje thee te drinken. Als buurman en opper vlakkige kennis sinds vele jaren, was dit volkomen geoorloofd en behoefde niet tot praatjes aanleiding te geven, als er eens niets kwam van zijn voorgenomen aanzoek. Sir Daniël was grossier in kruidenierswa ren en dreef zijn zaken op groote schaal. Hi; was sheriff (schout) van de city van Loader geweest, van daar zijn ridderschap, m werd voor em zeer rijk man gehouden, m wat nog beter was, ook voor em strikt eerlijk man. Niemand zou kunnen beweren, dat hij knap was of dat hij er gedistingeerd uitzag of eeni- fe aanspraak op beschaving kon maken. Hij ad aanleg voor zwaarlijvigheid, zooals alle aldermen behooren te hebben, was wat plomp én forsch in zijn manieren-, had doordringen de, vriendelijke grijze oogen en was geheel onthouder. In godsdienstige kringen- was hij zeer bekend mi muntte uit in het presideer en van vergaderingen m het leggen van den eer sten steen. Misschim bezat hij het zwak zich zelf gaarne te hooren spreken, maar dat was vergeeflijk, de meeste mannen hebben het em of .ander kenmerkend zwak. Bovendien, sir Dpniël was em vlot spreker, em beetje on duidelijk wat zijn spraakkunst betrof en hij had em verheven minachting voor de letter maar hij wist zich toch te dóén begrijpen: en dat is, wel beschouwd, afgescheiden van po- DE BURGEMEESTER van ALKMAAR, Gelet op art. 50 der Militiewet, juncto ar tikel 60, lid T van het Militiebesluit, Brengt ter algememe kennis, dat Gedepu teerde Staten van Noordhollama, bij him be sluit van 14 November 1917, No. 37, niet- ontvankelijk hebben verklaard em door dm ingeschrevene dezer gemeente voor de militie der lichting 1918, CORNELIS SCHOORL, ingesteld beroep tegen de uitspraak van den Militieraad in het 3e district van Noordhol- land d.d. 3 September 1917, waarbij de door ïem gevraagde vrijstelling wegens broeder- dienst is geweigerd. Alkmaar, 20 November 1917. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPINO. 7: 10 X 4.15 38 X 16.65 674.20 8 10 X 4.15 10 X 19.50 =/l723.50 Met andere woordenDe H.L. kolm komt een verbruiker te staan: in klasse I op 4,15, in klasse II op 4.15, in klasse III op 4,97, in klasse IV op 6.15, in klasse V op 9.60, in klasse VI op 11,77, in klasse VII op 14 05 en in klasse VIII op 17,23)4. Het blijkt niet duidelijk uit 's ministers me morie van toelichting ol de 100 H.L., die in totaal aan den eigenaar eener centrale ver warming worden toegewezen, kolen-eenheden zijn of, daar de centrale verwarming mijnco- kes stookt, met 1X moeten worden verme nigvuldigd. Het Hbl. rekent, omdat voor mijncokes gem prijs is aangegeven, maar het eerste; Het blad teekent voorts nog aan: In de „kostprijs" zit de egalisafiewinst. Met ande re woordenDe werkelijke productieprijs van 1 H.L. kolen is gem 4.15, evenmin als die van 1 H.L. anthraciet 5.35 is, doch hij is ebracht op die hoogte om hem gelijk te 'oen zijn met de prijzen die Duitschland ons heeft afgeperst. litiek en diplomatie, de hoofdfunctie van de taal. Dat hij een self-made man was, trachtte hij niet te verbloemen, inderdaad, als de waar heid moet gezegd worden, dan was hij er zelfs «en weinig trotach op, maar onder het gros d< - mannen was hij een goed, eerlijk, betrouwbaar en rechtvaardig mensch. Van alle ondeugden was liegen in sir Daniël'» oogen de grootste. Zijn vrouw was een eenvoudige, goedharti ge ziel geweest, die haar best had gedaan, vrede met haar man te houden, maar dat ui terst moeilijk had gevonden Het ridder schap van haar man drukte haar bijna als ten ondragelijke last. Zij deed al haar best zich daartoe op te werken, maar dat matte haar langzamerhand af en torn het einde kwam, scheen, zij dat in 't geheel niet te betreuren. Sir Daniël nam zich voor, dat zijn tweede vrouw iemand moest zijn met meer aangebo ren manieren een vrouw, die in staat was, de honneurs van haar positie behoorlijk waar te nemen en die de rol van lad-mayoress als die tijd kwam met tact en waardigheid zou weten te vervullen. Van al de dames, die hij' kende, scheen Jane Bardell hem voor de hooge positie de tre- Mgf Zij hi' ink e bepa vendien hadden de Bardell's in de laatste jaren hun maatschappelijke positie weten te verbeteren. Sir Jasper Fenlove was bijna met Adela getrouwd en volgens alles wat hij: Barden hem voor de hooge poi schikste. Zij had een goede opvoeding geno ten, was flink en intelligent, niet al te jong en had een bepaald innemend' voorkomen. Bo- van Jane hoorde zou dat nog gebeuren. Miss Willoughby, Adela's grootste vriendin, behoorde tot de „upper ten", terwijl het be kend was dat lord Impey bij hen aan huis kwam. Werkelijk, alles wees er op, dat Jane de vrouw was met wie hij moest trouwen; de ALKMAARSuH COURANT. i^—aaat Onman van

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1