A Tp}*g-w»dfeHifH van kêdeM. r,*n duister punt ia d«se zaak noemt het Hjbid het tijdstip van het in werking treden der nieuwe iaricvea. Zijn deze wilde prijzen, reeds van kracht? wordt gevraagd. Medege deeld \%ordt dat enkele eigenaren van een cen trale verwarming bijna hun heele rantsoen reeds hebben tegen den ouden1 prijs en ande ren nog slechts 3 H.L. hebben .ontvangen. Voorts wordt opgemerkt, dat het een won derlijke adviseur moet zijn geweest, die den Minister heeft verteld, dat 100 H.L. (kolen, dus 150 H.L. mijncokes) de helft van het voor een centrale verwarming „normaal" benoo- digde kan worden genoemd. Een centrale verwarming van iet» meer dan bescheiden omvang gebruikt niet beneden 300 H.L. mijncokes, er zijn er die 1000 H.L. ge bruiken. Het blad meent, dat heel wat menschen de zen winter in de kou zullen zitten, omdat zij hun rantsoen kolen niet kunnen krijgen we gens den lioogen prijs en besluit: Wij hopen, dat heel dieze, waarlijk wonder lijk en wild uitziende, plannen van brandstof- fenpolitiek door den minister nog eens ern stig zullen worden overwogen. Dat hij bij voorbeeld het geheel willekeurige egalisatie- denkbeeld late vallen, de Duitsche kolen te gen de nu eenmaal afgeperste prijzen in hoofdzaak reserveere voor de industrie (zoo als tot nu toe immers ook reeds geschiedde) en.de Limburgsche kolen, tegen de oude prij zen, in de distributie brenge. is het ernstig bedoeld, dan lijkt het waar lijk wel of de minister opeens niets dan O. W.-ers ziet in Nederland Is het maar een grapje, dan hebben wij er vrede mee. Wij mogen wel zoo'n oolijkheidjein dezen tijd zelfs in een Staatsstuk. Want wij allen hebben wel eens een op montering noodig. verweten, dat hij vóór art. 80 had maar de stemming om art. 192 had ontwe ken. Zelfs kou hij veilig schrijven: „Ik weet zekerlijk, dat ik geheel niet in 's land*'verga derzaal geweest oen." Ook het getuigenis van mr. Heerkena Thijs- sen over de aanwezigheid van zijn collega wethouder te Haarlem was volkomen correct. Maar van zijn kant had ook onze medewer ker gelijk te schrijven, gelijk hij schreef: „dat inr. Bomans volgens de presentielijst aanwe zig was, maar bij de stemmingen ontbrak." Het feit, dat dus mr. Bomans èn den histo- npphen 25en Sept. in het gebouw der Tweede Kamer aanwezig is geweest zij het ook maar een oogenblik èn niet voor de wijzi ging van het onderwijsartikel heeft gestemd; noch voor de wijziging van art. 80 staat dus vast. De moraal, uit dit alles te trekken, schijnt te zijn, dat men geen Kamerlid is, om het „zoo zie je mij, zoo zie je mij niet" te spelen, maar om de openbare zaak te behartigen, en niet den openbaren schijn. VALSCHE MUNTERS AANGE HOUDEN. Zaterdagavond heeft de Rotterdamsche po litie twee valsche munters aangehouden, de gebroeders P. en W. van der V„ in hun ge wone doen glazenwasschers. De mannen had den reeds, voor zoover men kan nagaan, een viertal valsche zilverbons van 2.50 uitge geven, toen zij in een café in de Rosestraat den argwaan opwekten van den kastelein. Een paar bezoekers van het café liepen hen na en toen zij hen in een banketbakkerij1 zagen bin nengaan, waarschuwden1 zij de politie van het bureau Nassaukade. Twee agenten zagen1 de heerem voor een winkel in de Van der Tak- straaf. Bij onderzoek bleek één van hen nog één valSchen zilverboti in zijn bezit te hebben1, de ander hadi den gróoten buit. Men vond op hem 68 bons, waarvan 57 serie P.H. 68937 en -11 terie H.P. 93786. Bovendien hadden1 de mannen samen1 ƒ31 wisselgeld in hun bezit, zoodat ze vermoedelijk hun prak- schoenen van een maximumverkoopprijs van tijken dien dag reeds in meer winkels hadden t kopper met meer dan 8 be-1 uitgeoefend. Beide glazenwasschers zijn in DISTRIBUTIE SCHOENEN. Het Kon. nationaal steuncomité heeft aan de burgemeesters een circulaire gezonden, waarhiji de regeling van de distributie van schoenen wordt medegedeeld. Voor mans- talen» Tegen inlevering van den1 ontvangen bon betaalt het Steuncomité den1 bijslag van 4. Voor jongensschoenen van hoogstens 9 geeft het comité 3, voor kinderschoenen van 4 geeft het 1.50 en voor vrouwenschoeisel van een maximumiverkoopprijs van 9 is de bijslag 3. Er wondt gerekend1 dat de vrou wen in den regel handschoenen of pantoffels dragen. Het aantal bons, dat aan elke gemeente zal worden1 verzonden, zal zooveel mogelijk ziin overeenkomstig de indertijd ingezonden opgaven. De plaatselijke schoenhandel zal in deze distributie betrokken worden, terwijl de I bon» ook in andere gemeenten* geldig zullen* zijn. BINNENLAND. HOE KAMERLEDEN „AANWEZIO" ZIJN Wij lezen in „De Tijd": Onlangs is in ons blad druk gepolemiseerd over het al- of niet-aanwezig zijn van mr. Bo mans in de Tweede Kamer op den dag der stemming (25 Sept.) over het wetsontwerp tot wijziging van art. 192. Mr Bomans had geschreven, doelende op den dag dier stemming: „Ik weet zekerlijk, dat ik geheel niet in hinds vergaderzaal ge weest ben.dat is nóch bij de opening, nóch bij de sluiting van die beroemde verga- 1 dering, nóch in eemg moment daartuaschen Van ae opening tot de sluiting dier vergade ring was ik voortdurend op 50 K.M. afstand in oen andere vergadering Een onzer medewerkers hield tegenover dé ze verklaring vol„De Handelingen" van 25 Sept. en 16 Oct. bewijzen, dat mr. Bomans volgens de presentielijst aanwezig was, maar bij de stemmingen ontbrak. Op den be- wusten stemmingsdag heeft mr. Bomans de presentielijst geteekend. Nu is 'tin Haarlem bekend dat mr. B. herhaaldelijk 's ochtends vroeg even naar den Haag wipt, naar 't Bin nenhof rent, zijn handteekening op de presen tielijst zet en dan de plaat poetst. Het heet dan dat mf. B. toch in de Kamer is geweest." Wij zijn thans in staat gesteld, het raadsel op te lossen. Er bestaat namelijk slechts schijnbare tegen spraak tusschen de twee lezingen. Mr. Bo mans heeft inderdaad den 25en September zijn handteekening gezet op de lijst, die de aanwezigheid der Kamerleden moet getuigen, en die wel in hef gebouw der Tweede Kamer, maar niet in 's lands vergaderzaal ter teeke- ning gereed ligt. Na het zetten zijner handtee kening is mr. Bomans, gelijk hij meer pleegt te doen, zonder 's lands vergaderzaal ie be treden, naar Haarlem teruggereisd. De afgevaardigde had dus gelijk, het.„tóch een vergissing" te noemen, toeji hem werd verzekerde bewaring gesteld. Een huiszoeking in hun woning leverae geen resultaat op. De valsche bons onderscheiden zich van de echte doordat ze bleeker van kleur zijn, het papier er van ruwer is, ze geen watermerk vertoonen, do cijier&kleiner en diJAer zijn, ter wijl in dè strafbepaling niet minfier dan ze ven woorden ontbreken. De hoeken zijn slor dig afgeweikt. De bons zijn van hetzelfde maaksel als d'e welke onlangs in een tweetal bioscopen werden in beslag genomen. VOOR DE VOGELS. In het wild- en vogelpark bij de spoorbrug te Weesp heeracht weder bedrijvigheid. Ten behoeve der faizanten is die spoordijk in een week tijids in een sparrenlaan herschapen. Ook voor zang- en1 andere vogels zal wor den gezorgd door het planten van gewassen, die 'des winters bessen dragen, zoodat- er steeds voldoende voedsel is. FRUIT. In verband met bet verbod aan de Vei- lingavereenigingm om voor buitenland en fa brieken niet te veilen, deelt de Fruit-Gentrale aan de exporteur» mede, dat de door hen1 ge kochte, dloor een bultenlandsche verklaring gedekte partijen fruit nog mogen worden uit gevoerd. 7 uaaa de gewwren werd gegrepen en zeten luitenant te lijf wli_en. la. eer soidatenkamer weiuea een aantal geweien uk geslagen; al le ruiten met kozijnen vernield. Spoedig was ook de commandant ter plaatse, doei 'deze kon weinig uitrichten. Het gros der mannen was zoo overspannen, dat zij niet wisten wat zij deden. y Algemeen wordt dit vooral geweten aan het onhandig optreden van den officier van den dag. In hoeverre dit juist is zal een nader on derzoek, wat reeds in vollen gang is, wel uit maken. UITBERGEN. Na het houden van een publieke vefhu- rmg van grasgewas en landerijen van de ge meente, waarvoor zeer veel animo was en welke verhuring belangrijk meer opbracht aan vorige jaren, vergaderde de raad Maan dagmiddag ten één ure in voltallige zitting. De uitvoerige notulen, gelezen door den se cretaris, den heer 'l aapke, werden onder dankzegging goedgekeurd. De verhuring van de landerijen die J 1560.25 per jaar had opgebracht en was aangegaan voor den tijd van 4 jaar, werd goedgekeurd. Vau deu schoolopziener was bericht inge komen, dat hij geen bezwaren heeft om tijde- lijx 's Woensaagmiddags mpiaats van Zater dagsmiddags school te houden. Ook tegen scuooitijuen van 9 tot 11 >4 en van 1 tot 3 uur gedurende het winterseizoen bestouden zijnerzijds geen'bezwaren. Door üed. Staten was goedgekeurd het be sluit om liet maximum voor den Hoofde lij ken Omslag vau 20 op J 30.000 te stellen, alsme de het besluit om een geidieenmg van 18000 aan te gaan. Het verzoek van de gemeente Koog aan de Zaan, om adfiaesie te betuigen met het ver zoek aan Gedeputeerden om de salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvan- geis te verhoogen gelijk met die van de on- >or kennisgeving aangeno- derwijzers, werd voor men. 1 iet inkomen van de vaste inwoners, waar van belasting geheven kan worden bedraagt J 97Ü0Ü8, dat van de forenaar 285478. Be sloten werd eeu gelijk percentage hierover te hellen vau 2,3 pCt. De ontvangsten voor den hoofdelijken omslag zullen hierdoor 2902/.98 bedragen of een kleine 3000 bo ven de begrootiug. De voorzitter adviseerde tot het heffen van het voorgestelde percentage, omcW waar schijnlijk een deel van het forensenbedrag wel aanvechtbaar zal ziju. Het voorstel werd aangenomen. Aau rnej. J. W. WaterdrinkerRaven werd op tiaar verzoek met 1 Januari eervol ontslag verleend. aanmerking komende gezinnen, wat de vori ge maal was toegezegd en begreep niet, waarom de voorzitter nog een tegenstander is van het weinige dat spr. vraagt. Spr. wil niet vijandig staan tegenover de centrale keu ken, doch wil even opmerken, dat deze heel wat meer geld zal kosten dan spr. voorstel. Mét spr. vooistei helpt meu ook de veraf wo nende armen in de gemeente, die aan de cen trale keuken niets hebben. De voorzitter oordeelde dat er Slechts ver- sciiu over üe uitvoering bestond. Nu het rijk tocu zoo'n regeling zal maken, meende spr. dat het beter is daarop te wachten. Van den heer Hoksbergen had spr. verno men. dat voor de centrale keuken afzonderlijk brandstoffen te krijgen zijn, mits er tusscheu de personen die het eten kunnen betrekken geen onderscheid gemaakt wordt. De heer Barnaart had daar niets tegen, doch oordeelde een prijs van 15 cent per por tie, waar er behoorlijk vleesch en zuiver vet van 1.5U per pond voor de bereiding ge bruikt zal worden, voor de gegoeden te laag. Het voorstel van den heer Bal lus werd1 hierop met vier Legen drie stemmen verwor pen. Er voor stemden de heeren Baltus, Veen- huysen en Apeldoorn. Aan den heer J. Oldenburg werd hierna op diens verzoek eervol otslag als 3 de ambtenaar van deu burgerlijken stand verleend en in diens plaats i-enoemd de heer Zwaan, terwijl de heer Thapken tol 2den ambtenaar werd be noemd' in plaats van den heer Zwaan. De gemmiite-begrooting werd hierop vast gesteld in ontvangst en uitgave op 129436.54 guldeni De presentiegelden voor de raadsleden, sinds 1865 70.bedragende, Het verzoek van den tolgaarder Tolsma om kwijtschelding van een bedrag van de tolgel den, aangezien hij door de tijiAJ! werden ge bracht op j 2.10 of 3.per zitting voor ieder raadslid. De salarissen van de wethouders werden vau 75.— voor ieder op 125.gebracht. Voor reorganisatie-archief, bevat de bef gr jo ting weder een post vau 1200.De post wegen f 5500.omdat de gemeente architect daarop de verbreeding van de Bree- laan had aangebracht werd tot 3400 be snoeid en daardoor toch nog 14040.hoe ger dan het vorig jaar. De voorzitter meende dat over het denk beeld van den heer Stuurman om den Lou- delsweg, tot nog toe bh den polder in onder houd, in ondérhoud bij de gemeente over te nemen, nog eens gedacht moest worden. De neer Baltus en Apeldoon beoogden dat dezen weg in ieder geval verbeterd moest wor- Ook met den weg naar de nieuwe huizen was dit volgens den1 heer Apeldoorm het ge val. De heer Baltus betoogde nog de noodzake- lijkheia van de verbreeding van de Breelaan. De voorzitter meende, dat de gewenschte - De 22-jarige G. Harmsm to Oid-Zeve- n..ar dlie Vrijdagavond door een noodloriig schot getroffen werd, is Zondagavond be- zweien. De minister van landbouw heeft who- den het veilen van hoornen in de oprijlaan naar hotel Velseroordl, nabij de Ruine van Brederode. Op het Zondag te Rotterdam gehouden congres van dien Bond van machinisten, sto kers en dekpersoneel in de binnenvaart is be- sioten in principe mede te werken' tot de fusie der vakbonden1 in het transportbedrijf. TEGENSPRAAK. DEN H'AAG, 20' Nov. De Fransche legatie te 's Gravenhage verstrekt ons de volgende mededeeling: Sommige persorga nen' wier ioyauteii en goede trouw boven twijfel verheven, zijn, publiceeren „uit wel ingelichte bron" inlichtingen, volgens wel ke er in de tusschen) Frankrijk en Rusland getroffen/ schikkingen bepalingen zouden voorkomen, welke een afstand van Hoi- landsch grondgebied aan een derde land in zicht hebben. voorkomen/, wele een afstand van Hol- De Fransche legatie is gemachtigd tot de verklaring, dat deze inlichtingen vol strekt onjuist zijn, zoowel in vorm als In wezen, en op geen enkelen grondslag rus ten Zij stelt daarom de publieke opinie op haar hoede tegen de verbreiding van in lichtingen, welke slechts tot uitwerking kunnen hebben de verstoring van de harte lijke en vertrouwensvolle betrekkingen welke gelukkigerwijze tusschen Frankrijk en Nederland bestaan en op welker behouid de regeering der republiek bijzonder prijs stelt. ST-AOSMIBUWS. verbeteringen' nog wel konden geschieden, e tijdsomstandighe-1 Voc)r arbeidsbemiddeling en werkloosh den voor een tekort van 600 stond, werd m voor het eerst een post van 100.— op DE GESTOLEN BRANDKAST. De brandkast, die Zaterdagmorgen ten huize van dien heer LangedJjk aan het Frede- rlksplein te Amsterdam werd gestolen, is te ruggevonden. Zaterdagavond omstreeks half twaalf zag een agent van politie op de De Ruyterkade twee mannen, die op een handwa gen een overdekt voorwerp vervoerden. De agent hield hen.aan en vroeg wat zij onder, 1 kleed hadden. De mannen antwoordden dat zij een kachel wegbrachten, waarop de agent het kleed optilde en een klein formaat brand kast ontdekte. Hij arresteerde de belde man nen en bracht hen naar een .politiepost. Zij ontkenden iets met den diefstal gemeen te hebben en de kar te heb hm gevonden. De brandkast bevatte niet» meer dan waardeloo- ze papieren ONTEVREDEN SOLDATEN. 'Men schrijft aan de Tel. Bij het depót-bataljon te Assen heerschte reed» geruimen tijd ontevredenheid over het eten. Klachten over te weinig eten hadden geen voldoende resultaat. Toen er Vrijdag j.l. wederom te weipig eten was en den officier van den1 dag van de 2e compagniedeze klacht ter kennis werd gebracht, begon deze luite nant (een jong reserve-officier), volgens be weren der manschappen tot dc manschappen te spreken' van „hongerlappen" enz. De man schappen werden hierdoor zoo woedend, dat vraag, die nu moest worden uitgemaakt, was, of zij er in zou toestemmen. Na een half dozijn visites, vond sir Daniël dat de kansen zeer gunstig stonden. Jane was vriendelijk, om niet te zeggen beminnelijk. Zij verwelkomde hem met alle téekeueu vau ingenomenheid en bij zijn laatste bezoek had zij er bij hem op aangedrongen, spoedig te rug te komen. Jane had zich voorgenomen hem aan te ne men. Zij begreep van het eerste oogenblik wat zijn bedoeling was en ofschoon zij niet van den man hield en een hekel had aan den naam Sparrow, scheen haar, wat daar tegen over stond, toch volkomen voldoende. Een voudig weg mra. Sparrow te zijn, neen! Maar het was heel iets ander» lady Sparrow te we zen. Bovendien wa» sir Daniël cr zeker van lord mayor van Londen te worden. Dan zou zij voorgesteld worden aan diplomaten, ge zanten en vreemde potentaten en zelfs aan den koning en de koningin, om nog niets te zeggen van minder hooge persoonlijkheden, zooals ministers, rechters en right honoura- bles. Jane had reeds visioenen van zulk een grootheid al» waarvan zij vroeger nooit had gedroomd Zij zag haar portret in tijdschrif ten, beschrijvingen van haar toiletten in mo de-journaals en een praatje aangaande haar handelingen in het gedeelte van de pers, dat gewijd is aan de groote wereld. Sid Daniël was reeds op het punt met zijn aanzoek voor den dag te komen, toen een dienstmeisje in de oranjerie kwam en meldde dat lord Impey in het salou was. Het was een heel vervelend oogenblik voor Jane. Over een paar seconden zou de teerling ziju geworpen, het aanzoek gedaan en het verbond gesloten zijn. De alderman hield haar handen in de zijne en keek haar met een vurigen blik in de oogen. Er beefden woor den op zijn lippen, die slechts één beteekenis konden hebben; en toen Lord Impey'» naam kwam tusschen hen als een wig bij liet plotseling sluiten van oen deur. Jane wist nauwelijks of zij het prettig vond of vervelend, Me en kon lord, Impey en sir Daniël niet met elkaar vergelijken. Zij zou honderd sir Daniöls voor een .man als lord hnpey opofferen. En indien na den tijd genomen te litbbqi over de zaak na tc denken en wetend, dat 'zij alleen te Sto uch uist wasWat anders kon hem tot haar brengen? het was een verbijsterend oogenblik. Een half dozijn vragen dwarrelden haar door liet hoofd, een blos overtoog haar gelaat; zij trok haar handen terug, aarzelde een oogenblik en vroeg sir Daniël eindelijk haar voor een paar minuten1 te willen excuseeren. „Natuurlijk, mijn natuurlijk, u moet mylord niet laten1 wachten," stamelde Sir Daniël. „Het zal niet lang duren." zei zij blozend, Wqrdt vervolgd. handen van B. en W. gesteld. Op voorstel van B. en W. werd nog beslo ten de verordening op de heffing van den Hoofdelijken Omslag zoodanig te wijzigen, dat iemand, wiens aanslag te laag was ge steld later nog verhoogd kan worden. Nog weid besloten het maximumbedrai voor den Hoofdelijken Omslag op 4Q.i te stellen, zoodat dit in een jaar verdubbelde. In behandeling kwam het verzoek van de huurders van de volkstuintjes om restitutie van de huur. De heer Barnaart wees op het slechte voor- jaai, het slechte ploegen en den last van die gruepworm. Met algcuioene stemmen werd besloten den laatsten huurtermijn van 7.50 per perceeltje kwijt te schelden. 1 Iet verzoek van deu besteller van tramgoe deren te Bergen aan Zee, waarvoor B. en W. net tariff hadden vastgesteld, om een gratifi catie, werd voor kennisgeving aangenomen. De heer Gorter betoogde de wenachelijk- heid om meer bekendheid aan het Lariel te geven. De voorzitter zeide, dat de tl. IJ. S. M., omdat de tram geen spoorweg is, niet ver plicht is goederen te bezorgen. De heer .Barnaart vroeg of de bestellers zich wel aan het tarief houden, bpr. hoorde daarover wel een» mopjoemi. Zij, aie erg ia- gelegen woueu, iaat spibuiten beschouwing. De voorzitter zegt dal Beeldman zich voor de bezorging aan huis, aan.hot tarief moet houden Wanneei men wil dat hij iets boven brengt dan neemt hij evenwel meer. Van de sdioolschoonmaakster M. Slikker, 24 jaar als zoodanig werkzaa mgeweest, was het verzoek ingekomen om haar pensioen I 54 Bedragende aan te vullen tot 100. De heer eenhuysen zeide dat men destijds een dergelijk verzoek van de verloskundige 1 loogvorst atwees. Spr. vindt het daarom een moeiehjke kwestie. De heer Baltus vond het niet erg om die vrouw die mets heeft 100 te geven. De heer Apeldoorn was liet hiermede eens. Ze had vroeger weinig verdiend1. Spr. is er voor er j 10(1 van te maken. Ze ontving nooit eciugeu onderstand eu werkte steeds voor een te laag salaris. De voorzitter oordeelde dat uien dit wel in aanmerking kou nemen. De heer Gorter meende, dat meii elk geval op zich zelf kou beoordeelen. Het betrof hier een arme weduwe. Spr. was voor aanvulling lot 100. b Met algemeene stemmen werd hiertoe be sloten en wel van 1 Januarf 1918. De voorzitter zeide dat B. en W. aan de gemeentewerklisden een duurtetoeslag van 2.50 per week willen blijven uitbetalen. Hiertoe werd besloten. In behandeling kwam hierop 'andermaal het voorstel van den heer Baltus, om aan ge zinshoofden met S00 en minder inkomen, op de brandstoffen 25 pCt. reductie te geven. De voorzitter zeide dal de heer Hoksbergen had medegedeeld, van de brandstoffencom- ïnissie in den Haag vernomen te hebben, dat er Waarschijnlijk een regeling getroffen zal worden, waarbij de brandstof over het alge meen goedkooper gedistribueerd zal worden, dan ze kost. Wanneer dat het geval is, dan legt de gemeente 1L0 bij en het rijk °/in van •het tekort en is liet gemakkelijker in de lijn van den voorsteller te handelen. De heer Baltus begreep niet wat er tegen was om het nu reeds te doen en niet te wach ten op de fooi van de regeering. Het kost niet zooveel; spr. mist van B. en W. een opgave itan hetaantal daarvoor in de begrooting voor, De straatverlichting 1850. was geraamd op van De heer Gorter bepleitte verhooging diezen post, alsmede van die voor de kiesver- richtingeni geraamd op 60.—. Bestoten werd ons voor Jiet volgend jaar voor de begrooting een commissie van onder zoek te benoemen,1. De gewone inkomsten en uitgaven van de begrooting bedragen 69436,54. De buiten gewone 60.000.—. De subsidie voor de Ver eeniging tot bevordering van het Vreemdielin gen-Verkeer werd op 300.gesteld. De heer Barnaart oordeelde het bij de rondvraag gewenscht om voor de plaatsing van het hoogspanningsgebouwtje bij den Fran&chman zoo weinig mogelijk hout te kap pen. De voorzitter was het hiermede eens. De heer Veenhuyaen zeide bijna een jaar geleden1 geïnformeerd te hebben naar de re ever de schutting van de Hervormde conle aan de Hof laan. De voorzitter veronderstelde, dat dit wel met een gesloten beurs geregela kón worden. Op voorstel van den heer Baltus werd be sloten' den grond van de volkstuintjes weer aan den huurder van de plaats te verhuren, onder voorwaarde, dat hij er liavc-r op teelt en daarvan 20 H.L. voor de paaroeri van de reiniging afstaat. De heer Barnaart vestigde er nog de aan dacht op dat een groot aantal boeren die haver telen, naar zij DISTRIBUTIE ZOLEN EN HAKKEN, Voor de vp-krijging van bom eoor f //pa rat,' van zolen en h. ./ken 'leblai zich Wo/si*- d, i 42, 'Donderdag 64, Vrijdag 99, Zaterdag 109 en gisteren1 85 aangemeld', totaat 399. Er waren 1000 opgeroepen De afgege ven üoeveelheid leer bedroeg 86 kilo. GEWETENSGELD. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont vangen bij .den inspecteur in de le afd. al hier 69.14 bedrijfsbelasting. HANDELSONDERWIJS. Door de „Nationale Vereeniging voor Han delsonderwijs zal bij genoegzame deelne ming met 1 Januari a s. Alkmaar een cur sus ter opleiding voor vak U (Handelsken nis) worden gevestigd. Tot leider werd be- re i? Vuceino onder goedkeuring var den minister van binnenlandsche zaken, de heer A Versteege, directeur der Handelsscholen alhier. Het progr.lmma omvat algemeene bandels- kennis, boekhouden en handelsrekenen, staat huishoudkunde en handelsrecht ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van heden. Theodorua. K. (verzet) mishandeling, eisdfc 3 maanden gevan. Eisqh thans: vernietiging veratekvonnis en opnieuw veroprdieeling totÜ maanden gevangenisstraf. Christofïel Adolf M., logementhouder, Hel der, verschaffen van gelegenheid tot onzede lijkheid; vonnis vrijspraak. Jan K., los-werkman, ged., diefstal, dsch 4 aan den, zaak volledlig inzake rijtuig-dief stal, doch het onderzoek zal heden heropend women en 3 getuigen gehoord. Jan van der L., los-werkman, ged., diefstal; elsch 2 maanden gev.; vonnis dito. Peter August W., kapitein Hamburg, ver boden uitvoer, dscii 200 boete of 50 d. hecht.; v mils 50 boete of 10 d hetiht. Hinridi Iv, mr Hamburg, alsbover, eisch 25 boete of 10 d. hech.; vonnis of 1 d. heoht. L/'on/na.'a w., to opm ich 10 boete of 6 d week gev. paaraen van eisch 10 boete •an, iw., vernielt d. hecht.; vonnis deze haver verkoopen voor mud. Hierop volgde sluiting. opgeven voor eigen vee, 20 en f" 25 het DE CRISIS TE TILBURG. Gistermiddag vergaderden de uitgestotenen ond,er leiding van den voorzitter van St. Lam- bertus, over het bemiddelingsvoorstel v, den burgemeester van Tilburg. Na stemming werd het voorstel met 2227 tegen 26 stemmen verworpen. De strijd duurt dus voort. De vergadering ging kalm uiteen. GOUDEN FEEST N. G. Aangezien van verschillende zijden, vooral uit het noorden des lands, bezwaren gerezen waren tegen het vieren van het gouden feest in de maand Juni 191-8, is thans besloten de cventueele viering te stellen van 19—23 Juli. Bondsbestuur en regelingscommissie vertrou wen, dat het uitstel nu al de voorstanders daarvan naar Amsterdam voeren zal. KORTE BERICHTEN. Zondag werd een bejaarde dame aan den Zoetenwoudachen Singel te Leiden dood op haar stoel gevonden. Bij onderzoek bleek dat zij door gasveratikking het loren Tengevolge cener instorting in de mer gelgroeven te St. Pieter bij Maastricht zijn een persoon gedood, een. zwaar en een licht gewon dl. Een mijnwerker uit Maastricht die Zon- ig op de mijn1 Laura en Vereeniging te Ei- gclslioven, van eene hoogte van 20 meter viel, overleed] aan de gevolgen. Tegen dertien landbouwers, schippers en stalhouders te Zuid-Beierland, Gouds waard, tyiaaswaal, Tiengemeten en Rotter dam is pnaics-verbaal opgemaakt wegens verhandeling van hav?r en groene erwten van den1 oogst 1917. Aan de firma Van Gelder Zonen de stroocartonfabriek te Appingedam 600.000 verkocht t Wilhelmlna Frederika Cadharina Maria H., z. b.. mishandeling, eisch 1 week gevang.; vonnis 25 boete or 14 dl. hecht. Mach iel Emanuél van den N.. werkman, Hélder, ordeverstoring eni beleediging, eisch 3 weken gevang.; vonnis één maand gev. Sjoerd P., z. b., Helder,'verduistering, eisch vrijspraak; vonnis dito. Jacobus Franciscus H., los werkman, Alk maar, beleediging, eisch 14 d. gevang.; von nis een week gev. Jacob V., boerenknecht, Akersloot, vernie ling, vonnis vrijspraak. Johannes S., koopman, Hoorn, diefstal elsch 14 d. gevang.: vonnis dito. id), ld. id. diefstal, eisch 14 d. gevang vonnis dito. 8 Pieter B., bloembollenkweeker, Enkhuizen, overtreding dïstributiewet, eisch 50 boete of 10 d. hecht.; vonnis ditto. Dirk H., zaadhandelaar, Enkhulzen, over treding distribuitliewet, eisch 50 boete of 10 dl. hechtenis; vonnis 50 boete of 10 d. hecht. Hendrik S., schoenmaker, Hélder, verboden uitvoer, vonnis 10 of 5 d. hecht. Gerrit Z., z. b„ minderjarig, vonnis zes maanden tuchtschool. Hendrikus Theodorus K„ los werkman, Alkmaar, vonnis onderzoek naar de redelijke vermogens. lëvën had"ver-1 U. L. KIESKRING DEN HELDER. voor Men schrijft ons: Ondér leiding van den heer xnr. P. A. Of fers van Alkmaar, hield de Centrale Kiesver- /-■eniging der L. U. in den rijkskieskring Don Helder, Zaterdag in de „Unie" te Alkmaar een algemeene vergadering, die zeer dnik was bezocht. In zijn openingswoord wees de voorzitter het belangrijke dezer vergadéring, waarin le vertrouwensman zal worden gekozen en de groslijst zal worden opgemaakt. Daarbij wekte hij allen1 op tot krachtige samenwer king. De secretaris, de heer S. H. A. Esser te I loom, deelde o.a. mede, dat thans bij de Cen trale vereeniging zijn aangesloten 46 afdee- lingen en 3 correspondentschappen, gezamen lijk tellende ongeveer 3200 leden. iVeijjk is

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2