HEDBELAMh Mao»»* to oja now i der Prisstera tart a trotz5 kU euxem Fiuchi," Hierop volift aï» aatwoord die vervloeking en de verbanning Maoawe door Ezra en het gansche Priesterkoor, waarop dezen Ma nasse aan zijn lot over laten, „Wohlan, Manasse, Sohn des Jojada, So übergeb' ich dich mit deinem Hauae Dem Fluch Jehova's." u. s. w Manasse voelt zich thans in deze groote el lende een rampzalige en begint te weeklagen, waarom zijn volgelingen vreezen, dat hij zal weifelen en wankelmoedig worden. Manasse vindt echter troost en kracht in de liefde van' zijn vrouw, en, zich weder oprichtende, wekt hij zijn aanhangere op, om hem te volgen en hun God, die een God van liefde is, elders te gaan dienen, in de vrije Natuur, op den berg „Garizim." Allen geven hieraan gehoor en Manasse vraagt hun, om met hem een heilig loflied aan te heffen, ter eere van hun God, wiens heilig Woora over de gansche wereld klinkt. ,Avir folgen dir, Manasse! Des Her ra Ge&etz wolrat nicht allein in Zion." „Nicht in starren Tempelmauem Wohnet unser Gott fortan." u. s. w. Na een opwekking van Nicaso, verlaten allen den Tempel en trekken heen om hun God elders een Altaar op te richten. „Fort aus starren Tempelmaum Blickt zu Gottes Berg empor, Wo das Herz mit süssen Schauern Findet, was es einst verlor." In beknopten vorm is hiermede de inhoud van den tekst in hoofdzaak weergegeven. Men zal opgemerkt hebben, dat Ezra en Manasse de twee hoofdkarakters zijn, in wel ke twee persoonlijkheden zich twee verschil lende, tegenover elkaat staande godsdienstige opvattingen vertegenwoordigen; in Ezra het geloof aan den strengen, vertoornden en on- verbiddelijken God uit net Oude Testament, terwijl Manasse reeds het geloof aan den Goo van Liefde predikt, zooals Die later uit het Nieuwe Testament tot de gansche wereld zou •preken „So begegnen sich in Ezra und Manasse nicht nur zwel in allen Stückcn einander entgegnengesetzte menschliche Charaktere, sondern auch zwei in ihrem innersiten wesen verschiedene Gottsaideen." A. O. Bel Astaroth din BabyloniBrs. Phoenicische go- BUITENLAND. KORTE BERICHTEN. In antwoord op verschillende interpel laties in de Kamer, beloofde minister-presi dent Ctemenceaa, diat hij geen geheime diplo matie meer zou voeren. De Amerlkaanscke torpedojager Chan- cey is Dinsdagmorgen gezonken, bij een aan varing in de oorlogszone. 21 Levens gingen verloren. Uit Salonlki wordt geseind' dat verschei dene nieuwe Orieksche divisies hun plaats aan het front hébben ingenomen. de behandeling van de kiesrecht- ïng in het Engdsche lagerhuis Is een amendement, strekkende om den dienstweige raars het kiesrecht te ontnemen, met 209 te gen 171 stemmen aangenomen. Alle Daitsckers nebben last gekregen Washington vóór 15 Dec. te verlaten. De Russische politicus Poerisjkewitsj en de jeugdige prins Yoesopoi, die een eerste rol hebben gespeeld-In den moord op Raspoe- tln, zijn te Si. Petersburg in hechtenis geno men, wegens hun briefwisseling met generaal Kaledin. De heer Poerisjkewitsj, die In een hotel vertoefde, vermomde zich uaastig als hotelbediende en hij bracht twee uren met dc roode garde door, onder voorwendsel deze te helpen om zich zelf te ontdekken, vó<)r dat zijn identiteit werd ontdekt. Oisteren heeft de Londensche politie huiszoeking gedaan in de kantoren van den ,J<atlonalen Raad voor burgerlijke vrijheid", aldaar. Er zijn documenten in beslag geno men1. In een verklaring aan de neutrale en verbonden staten wordt meegedeeld, dat een verandering van het blokkadegebied om tngeland, om de Azonen en in de Middel- landsche Duitsche Lee noodzakelijk Is gewor den. Deza maatregelen moesten genomen worden ten gevolge van de nieuwe handelin gen der regeeringen' van *dé geallieerden te gen die neutrale scheepvaart. Naar te Warschau verechijnnende bla den melden, hébben de moddelnjken de be noeming van Jan van Kucharzewski, thans referendaris van den1 Poolschen regentschapa- raad, tot minister-president bekrachtigd. In dé Ver. Staten zijn 15.000 redenaars uitgezonden, die elk tienmaal per dag. In ver schillende plaatsen propaganda-reaevoerin- gen voor den oorlog zullen houden. SCHADEVERGOEDING TOEGEKEND. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat van de Duitsche regeering uitbetaling is ontvangen van de schadever goeding, aaü de reederij van het vernietigde stoomschip „Blomersdijk" toegekend voor het verlies van genoemd vaartuig. Eveneens heeft -de Duitsche regeering ver goeding betaald voor de schade, aan de ree derij van het stoomschip „Rijndijk" ten ge volge van den aanval op dit schip veroor zaakt. Qelijk bekend is, werd het bedrag dezer vergoedingen vastgesteld door twee commis sarissen, van wie de Nedcrlandsche en de Duitsche regeeringen er elk één aanwees. Naar uit Rotterdam gemeld wordt aan de Tel., heeft de Duitsche regeering de ge- torpilleerde Nederlandsche Bchepen „Blom- mersdijk" en „Rijndijk" vergoed, respectieve lijk voor 1.000.000 en 1.300.000 in Hol- landsch geld. TOT ZINKEN GEBRACHT. Omtrent de vernietiging van het NederJand- sche vaartuig ..Dollart", toebehoorende aan de maatschappij „Bestevaer" te Amsterdam, wordt nader medegedeeld, dat dit schoener schip den 15en dezer op de uitreis door een Duitsche onderzeeboot tot zinken is gebracht, eenige mijlen in zee van Guardia. Bij de ramp zijn omgekomw de ktpHrta L Stuift en de matrozen R. Bolt en G, Q, Alesson. De zes overlevenden zijn, gelijk reedis gemeld, te VI- go aangebracht door een Spaansche via- schersboot. Het zijn de stuurman 'G. Bleker (gewond), J. Schat, J. Einde, C. Chaistosn naam vermoedelijk verminkt), J. Speelman en J. van Stenes. HANDELSTELEGRAMMEN UIT ENGELAND. Eenige groote handelshuizen te Amsterdam hebben per draad noteermgen uit Engeland en1 Amerika ontvangen, uit eerstgenoemd land zelfs met verzoek om telegrafisch antwoord. Toch zij nde perkingen ten opzichte van Ne derlandsche handelstelegrammen nog niet op geheven. VEEVOEDER. De veevoederartikelen, die in November worden' toegewezen, zullen tegen de volgende prijzen1 worden afgeleverd: Voederboekweit 19 per 100 K.G.; voeder gerst 19 per 100 K.G.; gemengd graan 19"per 100 K.G.; voererwten en voerboonen 25 per 100 K.G. Deze artikelen moeten door de regeerings- commissarissen worden geleverd vrij boord, exclusief zak. DOOR EEN OORLOGSSCHIP AANGEVAREN. iDe Dinsdag van IJmuiden uitgevaren log ger Jacoba K. W. 146 is gisterenmorgen reeds weder in de haven aldaar teruggekeerd met verlies van voorsteven en kluiverhout, ver oorzaakt door een aanvaring, Dinsdagnacht met een onbekend gebleven oorlogsschip, welk schip met gedoofde lichten voer. De logger had zware lekkage, doch men kon hem drij vende houden. Omtrent schade aan het oor logsschip is niet» bekend. Het behoorde tot een groep van vier schepen, waarvan de an dere drie rakelings langs den logger waren stoomd. Ook deze voeren alle met gedoofde ich t em. MbFWIINKANn TWEEDE 'KAMER. De algemeene beschouwingen over hoofd stuk, 1 der staatsbegrooting werden gisteren voortgezet. De heer Troelstra hervatte zijn Dins dag afgebroken rede en ging na waarom de grondslag voor den1 tegenwoordige antithese is weggevallen naar aanleiding vaA het be toog van den heer Dresselhuys. Hij' zag den tegemwoordigen wereldoorlog in de plaats treden van de Fransche revolutie als grondslag voor toekomstige verhoudingen. De politiek van elk land zou op het totstand komen van een' volkenbond gericht moeten zijn, die toch eenmaal komen moet. De uitbreiding van het staatsbedrijf achtte spr. geen voorbijgaand iets. Niaast de voltooi ing van de sociale voorzorg ten behoeve van den arbeider, zou het ingrijpen in het groot bedrijf ten behoeve van een goede economische voorziening v#n ons volk hoof dzaak voor den staat zijö. Het socialisme zou daarbij prac- tisch onmisbaar zijn. Samengaan met andere groepen, die den1 strijd willen' aanbinden te gen het imperialisme en het grootkapitalis me, was daarbij niet uitgesloten. Als voorloopig verkiezingsprogram der S D. A. P. noemde spr.bestrijding van het mi- litairisme, krachtiger voortzetting van de le vensmiddelen-politiek, uitvoering van artikel van het systeem van publieke voorzorg. Op te spr. een democratische r vindt van beide zijden der mogelijk. Do heer D u ij n s t e e vroeg billijker maat regelen ten aanzien van dé requisitie van hooi. De heer Lohman betoogde dat de anti these de klove zal blijven', omdat de linker zijde niet wil erkennen, cat godsdienst ook met staatkunde heeft te maken. De circulaire van den' minister van oorlog inzake dienst weigering was ondoelmatig en strijdig mét de wet. Spr. was het n'et eens met de critlek van den heer Troelstra op de rede van den minister van oorlog te Leeuwarden uitgespro ken. De minister kan niet wachten op de zeer twijfelachtige ontwapening. De heer Gerhard besprak eveneens de kwestie der dienstweigering en betoogde, dat men moet ophouden ae dienstweigeraars te beschouwen' als misdadigers of minderwaar digen, al zou spreker een algemeene dienst weigering, alleen in Nederland, thans als oen ramp beschouwen-. De beschikking van den minister van oorlog juichte spr. toe, voor zoover er eene erkenning van gewetensbezwa ren in ligt. Hij achtte de beschikking overi gens onvoldoende. De heer Rutgers betoogde dat dé rech terzijde de regeering niet had ontslagen van de belofte tot indiening der politieke ontwer pen ten aanzien van de vervallen verklaarde ouderdomswet, daar dit niet geldt een forma liteit doch de vorming van agitatiemateriaal tegen de rechterzijde. Spr. verweet de regeering opnieuw het na laten harer verplichting tot invoering van de radenwet. Spr. is nog bereid mede te werken tot de uitbreiding oer sociale verzekering buiten den kring aer arbeiders, doch daS ge paard aan de invoering der bestaande wet ten, betreffende de verzekering met premie betaling. De heer F le s k e n s laakte de houding door den minister van iandbouw aangenomen te genover de zandboeren. Te 4 uur 40 werden de beraadslagingen verdaagd tot heden. 0««eaf4 simvi. TUBERCULEUS VEE HET EERST OPRUIMEN. Door het bestuur van den Limburgschen Landbouwbond is aan de leden van dien bond In overweging gegeven, om al het in de stallen- aanwezige vee te doen tuberculineeren, opdat, wanneer er tot afslachting van een ge deelte van den veestapel moet worden beslo ten, in de eerste plaats de tuberculeuse of van tuberculose verdachte dieren kunnen worden opgeruimd. „DE WASCH!" Bij een bewoner der Nassaukade te Amster dam belde, eenige Weken geleden, een man aan, die naar boven riep „de wasch!" Het dienstmeisje, meenende dat dit de man was, die gewoonlijk de wasch kwam halen, wierp den zak met wasehgedl naar hmsdxx en de man vertrok. Een half uur l&ier werd er weer gescheld; weer werd er om de wasch gevraagd Ditmaal bleek het -de echte waschhaas 'e zijn, dlie behoeft het nog vermeld er n ets van wist, dat een half uur te voren een ander het waschgoed had afgehaald. Dinsdag werd er, naar het HM. mededeelt, weer gebeld; weer werd naar boven geroepen „de wasch 1" Door de ervaring wijzer geworden, gaf men het waschgoed ditmaal niet af en terecht, want een1 half uur later kwam fle bona fide wasch- baas, die ook nu weer verklaarde niets af te weten van de ditmaal mislukte poging, om de wasch af te halen. BRANDSTOFFEN VÓÓR WERK- LOOZEN. Den 31sten' October richtte de heer Dutjs, lid der Tweede Kamer, eenige vragen tot den minister betreffende de verstrekking van brandstoffen aan werkloozen. In zijn antwoord (ingezonden 20 Nov.) verwijst die minister voor wat betreft het ge voelen- der regeering met betrekking tot de distributie van brandstoffen' 'in het algemeen naar het desbetreffende gedeelte van de me morie van toelichting tot de wetsontwerpen in zake de kosten van beschikbaarstelling van levensmiddelen gedurende de dienstjaren 1917 en 1918 Uit dat stuk blijkt dat aan iederen inwoner tien brandstoffen-eenheden1 beneden den wer kelijk kostenden middenprijs zullen- worden verstrekt. Voor zoover vorenbedoelde prijs voor bepaalde inwoners of categorieën van in woners nog te hoog is verschilt het daaruit voortvloeiende bezwaar voor de betreft enden in beginsel niet van overeenkomstige^ bezwa ren welke ten aanzien' van andere goederen worden ondervondentot het treffen van een regeling in het bijzonder voor brandstoffen zijn derhalve geen termen. In ieder voorkomend geval zal door de plaatselijk# eteuncomité's kunnen worden •■n- derzocht in hoeverre medé door dé voor brandstof gevorderde uitgaven, een inwoner voor een. ondersteuning in aanmerking komt. ZEE MEST. t In den laatsten tijd wordt herhaaldelijk, dikwijls tegen hooge prijzen, een schijnbaar nieuwe meststof, „zeemest" genaamd, aange boden, schrijft het Hbid. Uit de onderzoekingen, aan enkele rijks- landbouwproefStations ingesteld, is echter ge bleken, dat de stoffen, die onder den naam zeemest worden1 verkocht, niets nieuws bevat ten, terwijl, in verhouding tot de bemestings waarde, de prijs, die daarvoor gevraaga wordt, in 't algemeen veel te hoog is. Zoo wer den1 aan het proefstation te Maastricht als zeemest ontvangen monsters bevonden over 't algemeen te bestaan uit jonge mosselen, ver mengd met stukken van zeesterren. Ze bevat ten over 't algemeen 30 tot 40 pet. koolzure kalk, 1 pet. organische stikstof en geen phos- phorzuur en kali. Daar de koolzure kalk aan wezig was in dien vorm van schelpen, die voor de voeding van den bodem zoo goed als geen waarde hebben, kwam dlit monster dus alleen als zeer minderwaardige stikstofmest Ln aan merking. In andere monsters, die in hoofdzaak uit zeesterren bestonden, werd aanwezig bevon den 10 pet. koolzure kalk, sporen pihosphor- zuur en kali en' ongeveer 2 pet. organische stikstof. Ook daar was de koolzure kalk voor den bodem van zoo £oed' als geen beteekenls, zoodat ook dit monster zijn waarde moest ontleenien aan de geringe hoeveelheden stik stof, daarin aanwezig, en wel in organ Ischen vorm, d.i. in zoodanigém vorm, dat ze eerst na omzetting in den bodem opneembaar wordt voor de planten. Ten slotte werden ook gedroogde garnalen en gedroogd slib, die onder den naam zee mest in den handel waren gebracht, ter ana lyseering aangeboden. Wat de garnalen1 be treft, de bemestingswaarde daarvan moet ook twijfelachtig worden geacht, zegt de mededee- ling van den directeur van het proefstation, daar de bedekking van die zeedieren in hoofd zaak bestaat uit chitine, een moeilijk ontleed- bare stikstofhoudende stof, die voor de plan ten; van slechts zeer geringe waarde is, terwijl de monsters gedroogde sub alleen maar spo-. ren van stikstof, pnosphorzuur en kali be vatten, weshalve ze op dén naam meststof fei telijk absoluut geen aanspraak konden maken. De conclusie luidt dus, dat zeémest. in wel ken vorm ook aangeboden een artikel is, dat voor de bouw- en wellanden slechts zeer ge ringe waarde heeft, waarom de boeren beter doen' met hun geld ln den zak te houden dan het daarvoor te besteden. MISLUKTE POOING TOT OPLICHTING. Een zwerver, die voorgaf pastoor te zijn van een kerk op de Wijnhaven' te Rotterdam, bestelde eenige kleederen in een filiaal van de firma Vroom en Dreesmann ln de Maas stad, welke goederen1 afgehaald zouden wor den. De chef vertrouwde de zaak echter niet en waarschuwde de politie. Toen de man kwam, werd hij verzocht even mede naar het bureau te gaan. Op hem werden acht brieven ;evondén, waarmede hij oplichtingen wilde edrijven. Hij bleek meermalen dergelijke praktijken te hebben uitgeoefend en stond ge signaleerd in het Alg. Pol. Blad. OVER GRONDAANKOOP VOOR EEN UITBREIDINGSPLAN. Te Stratum (N.-B.) heeft een rumoerige buitengewone gemeenteraadszitting plaats gehad. Deze zitting was door drie leden aangevraagd naar aanleiding van grondaan koop door de gemeente voor villabouw en wegenaanleg. De grief van eenige raadsleden in deze zaak was, dat de gronden van een plaatselijke familie niet in het plan waren op genomen en er tevens twijfel en onduidelijk heid' bestaat omtrent de ligging van een te ontwerpen provincialen weg in het exploita tieplan. Warme debatten werden over deze aangele genheden gevoerd, waarbij allerlei voorval len van particulieren aard, die rechtstreeks of zijdelings met den grondaankoop in verband staan, en waaronder er zijn die van jaren her dagteekenen, werden aangehaald en opgera keld. Er waren oogenblikken van verwarrend dooreengepraat en rumoer. Naar aanleiding van een ingezonden stuk door een raadslid, als zou de burgemeester gronden aan de ge meente ten dienste van het exploitatieplan voor f l pet M'.hébbeu verkocht, die hem zelf slechts 0/0 per Ms hebben getost, werden door het lid Staal eenige beschouwin gen in de raadszitting ten beste gegeven, waardoor de toch reeds opgewouden stem ming nog meer toenam. Toen daarbij nog door een paar leden een aanval op het college van B. en W. werd ge daan, wegens het niet aanschrijven van de fa milie Schroder inzake grondverkoop aan de gemeente, verloor de voorzitter zijn kalmte, en zei, dat hij eerlijk aan zijn grond was ge komen, daarbij vragende of nu oneerlijken de hand boven het höofd moest worden gehou den. Dit verwekte groot rumoef; het lid Bor- renbergen riep driftig: „ik zeg, dat Schröder net zoo eerlijk aan zijn grond is gekomen als burgemeester Smitz." Het lid Staal stelde voor, dat gezien de uitbreidingsplannen, alle gemeenteraadsleden zich van grondaankoop zullen onthouden, die later in handen der ge meente zal komen. Eenige leden waren voor deze motie, anderen er tegen. Weer ontstond rumoer. Het voorstel kwam niet officieel in stemming, hoewel de meerderheid der raads leden er individueel mede bleek in te stem men. Het debat eindigde met het beklag van den voorzitter dat hij in ingezonden stukken in de districtspers als een oplichter is neergezet. Hiertegen voerde het lid Staal aan, dat hij van zijne woorden geen enkele wenseht terug te nemen. DE ONTPLOFFING TE ROTTERDAM. Gistermorgen is de duiker M. Sperling eeni- keeren in den gezonken motor-schoener melia Klasina afgedaald. Hij' ontdekte in het voorschip een groot gat. De lijken van den kok Huizinga en den stuurman Rietdijk zijn nog niet gevonden1. Onder groote belang stelling is gistermorgen het stoffelük over schot van den omgekomen machinist J. Plan- jé op de Algemeene begraafplaats te Croos- wijk ter aarde besteld. Verscheidene kransen dekten' de baar. Het scheepje is naar de Kelléhaven ge sleept, waar het op het drogezal worden1 ge zet. H. SPIEKMAN, f Gisteren is het stoffelijk overschot van den heer H. Spiekman te Rotterdam ter aarde be steld. In de Parklaan was een onafzienbare stoet onder de leiding van de heeren Joh. Brauti- gam en H. W. C. Stolle opgesteld. De vertegenwoordiger» van het paitijbe- gtuuirf der S. D. A. P. gingen voorop. De heer Kleerekoper droeg de omfloerste banier der partij. Dan volgden de vertegenwoordigers dér soc.-dem. Kamerfractie en de soc.-dem. leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland. Verder vertegenwoordigers van het be stuur van het Neder 1. Verbond van Vakver- eenigingen, de directeur en' de redactie van Het Volk, dé voltallige Rotterdamsche soc.- dem. raadsfractie, de voltallige besturen der federatie S. D. A. P. en van den Rotterdam- schen Bestuurdersbond en voorts de besturen en leden van ongeveer zestig vakvereenigin- gen en bonden van hier en elders, allen met omfloerste banieren. 'De lijkbaar werd gevolgd door twee met kransen en bloemstukken gevulde rijtuigen. Bij de woning van den overledene sloten zich een viertal volgkoetsen aan, waarin be halve de familie en naaste vrienden ook laats namen de kamerleden dé heeren Kno- il, mr. S&nnes, J. H. Schaper en J. ter Laan. Daar werden nog zeven kransen bij de an dere gevoegd. In den stoet liep ook mede mevrouw Troel stra, mr. P. J. Troelstra was verhinderd te komen. Het centraal bestuur en het atdéellngsbe- stuur van den bond van gemeentewerklieden' had extra verlof gekregen om de plechtige be grafenis bij te wonen. Bij de begraafplaats was een belangstel ling, zooals te Rotterdam ninlmer tevoren is gezien. Reeds te halftwee hadden zich voor den ingang van de begraafplaats honderden man nen en vrouwen opgesteld, een menigte, die gestaag aangroeide. Ook op de begraafplaats was de belangstel ling, o.m. van Kamerleden, raadsleden, ver tegenwoordigers van burgerlijke commissies, enz7 groot. Nadat de baar in de kapel geplaatst was, voerde de burgemeester het eerst net woord. Hij noemde den overledene een eerlijk strijder, een zeldzaam begaafd man, die den korten' tijd van zijn leven geheel aan ziiu over tuiging heeft toegewijd, een man, die bij allen bewondering wekte voor de wilskracht, waar mede hij zich de kennis verwierf, die hem voor zijn taak bekwaam maakte, voor zijn buiten gewone werkkracht, voor de ruimte en de frischheid van zijn blik en voor den warmen gloed van zijn woord. Verdér spraken 'nog de heeren dr. Dutllh, voorzitter van de gezondheidscommissie, Vlie gen, Schaper, Oudegeest, dé Zeeuw, Heijkoop (voorz. soc.-dem. raadsfractie), Joh. Brau- tigam (voorz. Rotterdamsche bestuurders- bond), P. J. Blok (collega van den overlede ne), Ankersmit (namens de redactie van het Volk) en het raadslid de heer ter Laan. De broeder van den overledéne dankte voor de betoonde deelneming. De baar werd daarna door dé rijen der organisaties, die zicb met hun banieren had den opgesteld, van de kapel naar de groeve gedragen, waar het stoffelijk overschot aan zijn laatste rustplaat» werd toeVertrouwd. De zangvereeniging De Stem dies Volks bracht eenige toepasselijke liederen ten ge- hoore. WETHOUDER-KAMERLID. Indien wij juist zijn ingelicht, schrijft het „U. D.," dan heeft het bestuur van de S. D. A. P. (Utrecht) de vereeniging van het wet houderschap mét het lidmaatschap der Twee de Kamer onvereenigbaar verklaard'. Dit be sluit werd genomen in verband met de a.s. keuze van een zesden wethouder uit den kring der soc.-dem. raadsleden. DE BRANiDKA'STDIEPSTAL. Gistermorgen zijn de dienstbode der fami lie Lmigedijk op het Frederiksplein te Am sterdam, bij wie Zaterdagmorgen een geld kist en een- hoeveelheid kostbaarheden1 gesto len' werden, en de beide mannen, die Zater dagavond op de De Ruyterkade in het bezit der geldkist wendlm aangetroffen, king der justitie gesteld. BUITENGEWONE KDMM1EZEN. In verband met de grootere behoefte aan kommiezen gedurende den winter, zal verder» uitbreiding worden gegeven aan bet aantal buitengewone militaire kommiezen, die hiertoe vrijwillig onder de wapenen blijven of terug- Om de aanmelding van hiertoe geschikte personen te bevorderen, zal vermoedelijk met ingang van 1 December an. de dagelijksche toelage van deze categorie van buitengewong kommiezen van 0.90 worden verhoogd ob 1.20. EEN LETTER TE VEEL. in Mei van het vorig jaar werd zekere Hd üngh, oud-huzaar, te Amsterdam, voor des militairen dienst opgeroepen en als landstor nier ingedeeld bij een infanteriebrigade in een der Friesche plaatsen. Hij werd' echter steed# in den militairen dienst ten onrechte Hel- lingha genoemd en dus blijkbaar met een an der verward. Dit heeft tot velschillende moei lijkheden geleid. Toen zijn vader, voor wnn Hellingh kostwinner was, zich aanmeldde voor ondersteuning, werd hem b.v. geant woorddat hij geen zoon had, die in dienst was. Eindelijk, in October 1.1., werd de ver gissing ontdekt en werd Hellingh, na dus ge durende 16 maanden ten onrechte in dienst te zijn geweest, naar huis gezonden. Een adres is aan den minister van oorlog gezonden, waarin verzocht wordt het toeken nen van schadevergoeding van minsten» f 1500 aan Hellingh in verband met de door hem ten onrechte volbrachten diensttijd als landstonner, alsmede het toekennen van eea bedrag van ongeveer 500, aan Hellingb's vader ter vergoeding van de financieele scha de, ten gevolge der indiensthouding van zijn zoon geleden. AANPLAKBILJET JAARBEURS. De jury voor de prijsvraag v»or een aan plakbiljet ten behoeve der Tv - !e N«'- riand- *a Jaarbeurs heeli den ecnum pnjr tonus- k- ud aan den heer W. Cordel en den tweeden prijs aan den heer P. A. H. Hofman, beidan te ü-Gravenhage. Het ligt in bedoeling van de beste inge komen ontwerpen eene tentoonstelling te or- ganiseeren. D1STRIBOEERING VAN DE IN' BESLAG GENOMEN GOEDEREN. De gemeente Enkhuizen distribueert, na overleg met den' ministei» de in beslag geno men cacao, gecondenseerde melk, zeep enz., tegen bens voor verminderde prijzen ondier de burgers. MAXIMUMPRIJZEN. GECONDENSEERDE MELK. De minister van landbouw richtte een cir culaire-tot de gemeentebesturen waarin de vaststelling van maximumprijzen voor gecon- denceerde melk wordt medegedeeld. De minister zegt in de circulaire, die in haar geheel in de staatscourant is opgeno men, dat met het oog op de melkschaarschte oen aanzienlijke reserve van melk gemaakt ia, in den1 vorm van gecondenseerde melk, gecon denseerde taptemelk, melkpoeder en tapte- melkpoeder. Om deze reserve voor het publiek verkrijgbaar te stellen, zijn thans maximum prijzen vastgesteld, deze gelden niet alleen voor de door de regeerihg gemaakte reserve, doch voor alle gecondenseerde melk, gecon denseerde taptemelk, melkpoeder en tapte- melkpoeder, alsmede voor alle gesteriliseerde melk in bussen, welke in het verkeer wordt gebracht. Een busje gecondenseerde melk niet suiker van 370 Gr. mag nu niet duurder dan voor 0.478 verkocht worden. RESULTAAT PROEFUITVOER. Van bevoegde zijde verneemt de Veehandel dat het geld voor de eerste proefzending van koeien en kalveren naar Engeland geïnd is en gedeponeerd bij het Noordhollandsch Land bouwkrediet. Uitbetaling aan de leverancier» der dieren zal zoo spoedig mogelijk geschie den, al zal dit ook een voorloopige afreke ning worden. De definitieve afrehaing kan pas gebeuren, als alle dieren zijn verkocht. Van de zending koeien zitten er namelijk nog ongeveer 300 koeien ingevroren aan den Hoek van Holland. Daar algemeen een stij ging der vloeschprijzen wördt verwacht, wordt met het verkoopen dezer bevroren die ren geen haast gemaakt, en wordt gehoopt, dat deklage prijs, voor het rundvlcesch in Engeland gemaakt, zooveel mogelijk zal wor den goed gemaakt door den te bedingen prijs van het thans nog aanwezige bevroren vleescli. Verder is de afrekening der huiden nog niet ingekomen, doch zooara déze biau tien is, zal een voorloopige procentische beta ling plaats hebben. net kalf8vleesch heeft een bevredigenden prijs opgebracht; voor zoover bekend" is de prijs van de tweede zending ook goed te noe men. De onderhandelingen over den uitvoer van vee naar Duitschland zijn nog gaande, er schijnen plannen te bestaan, om hen; die bij de Engelsche zending schade lijden, in de eerste plaats in aanmerking te doen komen voor eventueele levering van koeien naar Duitschland. VROUWEN Bil DE DISTRIBUTIE. Op eene hedem door den minister van land bouw, nijverheid en handel' aan de dames W. Drucker, L. Kappeijne van de Coppello-Wij- gers, N. Kist-Bootsman, J. Franco Mendes- Calisch, Th. Thiel-Wehrbein, J. Zwaan-Takes en J. S. R. Baerveld't-Haver, leden van de „Commissie van Uitvoering" verleende au diëntie, hebben deze Zijne Excellentie een adres aangeboden, waarin zij mededeelen te zijn benoemd tot „Commissie van Uitvoering op een' bijeenkomst, Dinsdag 30 October in American-Hotel te Amsterdam gehouden, met het doel te trachten tot een zoo rechtvaardig mogelijke rantsoeneering voor de geheele be volking van Nederland te geraken. Zij verzoeken er ten spoedigste tqe te willen besluiten1 'n Vrouwerj-Comité in het leven te roepen, dat door zijn samenstelling veronder steld mag worden1 het vertrouwen van de be volking, vooral dai der huisvrouwen' uit alle klassen der samenleving, te bezitten en dat tot taak heeft zich een> overzicht te verschaffen van de aanwezige voorraden levensbehoeften aan de hand der officieele gegevens op de

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2