DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 276 Honderd en negentiende Jaargang 191 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling p. 3 maanden (1.30, fr. p. pod i 1J0. Bewijsnummers 5 et. Advertentieprijs 15 et. p. regel, grrotoe letters naar plaatsruimte. Br» fr. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij VRIJDAG Herns, Coster d Zn., Voordam 6 9, Tel. 3. 23 NOVEMBER. FIUILL1TON. Een man's werk. NEDERLAND. Uitttötaliog vergoedingen wegens kostwinnerschap. *--S ALKMAAR, 23 November. Terwijl in andere jaren de strijd in de No- vembermaand begon te luwen, er een zekere winterrust intrad, al werden er dan geen win terkwartieren betrokken, word! de oorlog thans met groote hevigheid gevoerd. Nu zijn de groote schakers bezig elkaar schaakmat te zetten door slag met tegenslag te beantwoor den, kan het zijn te overtreffen. De strijd duurt voort. Allereerst in het wes ten. Daar wordt nu gestreden in het versterk te landschap. Want het gevechtsterrein is niiet afgesloten door een enkele linie, het is als doorploegd met verdedigingsstelsels;. Achter elke stelling bevindt zich een andere. Dank zij hun voortreffelijke voorbereiding, welke men ongetwijfeld niet gauw te hoog kan aanslaan, hebben de Engelschen door een verrassenden stoot zich den doortocht naar Kamerrijk half weg gebaand en daardoor een resultaat in een etmaal bereikt, waarover men voorheen maanden doende was. De verrassing werd vooral veroorzaakt door het uitblijven der ar tillerie-actie. Hadden de kanonnen gesproken, dan had de reserve gewaarschuwd kunnen worden. Thans is echter hier van overrompe ling geen sprake meer, de Duitsche reserves zijn aanwezig. Het is mogelijk, dat nu elders een soortgelijke overrompeling wordt be proefd. Maar het is ook mogelijk, dat de En gelschen met taaiheid,hun succesvollen inzet tot verderreikende resultaten pogen te vol tooien. Dan zal het moeten blijken of de Duitsche verdedigingswerken bestand zijn tegen den verwachten aanval, dan wel of een Engelstfhe poging tot doorbraak, waarvoor de Engelsche cavalerie tot de vervolging ge reed staat, zal gelukken. De gevolgen van de Engelsche overwin ning laten zich dus op dit oogenblik nog niet voorzien. De Engelschen berichten, dat ze het dorp Fontaine notre Dame hebben bezet, op 4 K-M. van het thans ernstig bedreigde spoor wegknooppunt Kamerrijk gelegen, doch dit later weer hebben moeten prijsgeven, terwijl ze zich overigens bepaalden tot het versterken van het veroverde terrein, de Duitschers, dat ten zuidwesten van de stad nieuwe, na een krachtige voorbereiding ondernomen Engel sche aanvallen schipbreuk hebben geleden. Overigens heeft de Duitsche pers troostrede nen, de Engelsche tevredenheidsbetuigingen en gunstige verwachtingen genoeg bij de hand. De Franschen hebben in een gelijktijdigen aanval bij Juvincourt eenige vorderingen ge maakt, welke de Duitschers tevergeefs tracht ten, hun weer te ontnemen. In Italië hebben de troepen der middenmo- gendheden weer eenige bergtoppen genomen. Maar het krijgsbedrijf schiet er do laatste da gen weinig op, de weerstand der Italianen schijnt dus toe te nemen, maar ook hier is het laatste woord zeker nog niet gesproken. Uit Zwitserland wordt gemeld, dat de ge- Roman van STEBSS K. {UDBKIMOl Utt bet 43) Hij was geen1 misdadiger geweest In werkelijkheid was er meer tegen hem gezon digd dan dat hij zelf gezondigd had, maar rlik toch had hij op gevaarlijke wijze den wind in zijn zeil la tem spelen, had zich in een hoek laten1 dringen, waaruit hij niet anders scheen te kunn en komen dan met Fen l ove's toestemming. Femlove wag besloten de geheele boete te vorderen. hetzij Adela's hand voor een' huwelijk met hem, hetzij een aan den kaak stellen. Hij strompelde op Maandagmorgen zijn kantoor binnen in een1 zeer onderworpen ge moedsstemming en toch met een vaag gevoel van triomf. Hij had zichzelf overwonnen en dat was de hoofdzaak: hij behoefde zich niet langer achter zijn dochter te verschuilen. Hij verfoeide zichzelf, dat hij dat eens had trach ten te doen. Sir Jasper kwam een half uur later zwierig en met veel drukte, zooals zijn gewoonte was, bij hem binnen stappen. Zijn knevel stond overeind, zijn tanden glinsterden, zijn hou ding was die van een overwinnaar. ,.Zoo ben je weer terug gekomen. Wat?" riep hij uit. „Ja, ik ben weer thuis," zei Bardell be daard. „En je bent een1 kostbaar langen' tijd weg geweest, hé? Je hebt zeker gedacht, dat de tijd je zou kunnen helpen, hé? Je hebt ver wacht, dat er iets zou kunnen gebeuren. Wat? Heb jij je opzettelijk bezeerd?" heele Riviera-linie reeds onder Fransch-Em- gelsch opperbevel staat en dat de Fransch- Engelsche hulptroepen op 10 divisies worden geschat, waarvan een deel te voet naar Tu rijn is overgebracht Met zekerheid wordt verklaard, dat de Paus een nieuwen stap voor den vrede heeft gedaan. Het heet, dat de nieuwe vredesnota nader op de details ingaat dan de vorige. In St.-Petersburg moet thans orde heer- schen. De troepen van den heer Kerenski zou den naar die van den heer Lenin zijn overge- loopen, terwijl er een leger van 150.000 Oe- kranische soldaten tegen generaal Kaledin zou zijn uitgezonden, die ook in den rug be dreigd zou worden, Het is zeker nog niet overbodig, bij dit ^1- les de voorwaardelijke wijs te gebruiken Voorts/wordt geseind, dat den vertegen woordigers van de entente-landen te St.-Pe- tersburg de .vorming van de nieuwe regee ring der Russische republiek is medegedeeld met de uitnoodiging, de voorstellen voor een wapenstilstand en een democratischen vrede in overweging te nemen. De opperbevelhebber Doechonin heeft zijn ontslag gekregen hij heeft geweigerd de nieuwe regeering te erkennen en dus ook van het sluiten van een wapenstilstand niet willen weten. Tot zijn opvolger is benoemd een vaandrig, die blijkbaar den maarschalkstaf in den ransel heeft gehad 1 VARIA. GRAAN JUIT AROENTINI6. Volgens een bericht uit Ruemd Ayres d.d. 12 Nov., in die Fin. Times heeft die Argen- bjnsche regeer in gtoegestaan om 500.000 ton graan naar Nederland en 300.000 ton naar Spanje te vervoeren', onder voorwaarde, dat de regeering zich het recht voorbehoudt, den graanuitvoer te beperken of geheel stop .te zei ten, indiende omstandigheden van het eigm land dit noodig maken. KORTE BERICHTEN. Het kerkelijk toezicht der Evangelische kerken in het district Coblenz heeft de kerken verzocht om de touwen der klokken, nu deze kerkklokken' reeds zijn onteigend, voor oor logsdoeleinden af te staan. De Russische generaal Broessilof is, volgens Reuter te Mocskou door een motorlor rie overreden. Hij heeft een been' gebroken. Naar de Figaro verneemt wordt de dichter-vlieger d'Annunzio sedert 10 dagen vermist. Men denkt dat hij, gevangen geno men is. De Fransche afgevaardigde Bemazet, die in de affaire Bolo Pasja als getuige is gehoord, verklaarde, dat de heer Bolo ook ge tracht had!, de Temps en het Journal des De- bats om te koopen. De nieuwe Fransche minister voor de Levensmiddelenvoorziening verklaarde spoe dig te zullen overgaan tot de invoering van broodkaarten. De bekende Duitsche vlieger Won Esch- wege, die in Macedonië optrad is gesneuveld. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de ontwerpen betreffende de verandering „Wil je niet gaan zitten?" vroeg Bardell, die vraag ignoreerend. Jasper nam in een draaistoel plaats en sloeg zijn beenen over elkaar, Eenige minuten heerschte er stilte. „Hloe maakt Adela het?" vroeg Jasper ein delijk. „Heel goed, werkelijk. Zij is weer geheel de oude." „Bestaat er dus geen vrees voor nieuwe in zinking? „Neen, dt zou ik niet denken." „En heb je haar de conditie» gezegd?" „Ik heb haar niets gezegd." „Heb je dat niet gedaan?" „Neen. En wat meer is. ik ben niet van plan haar iets te zeggen. Jasper sprong uit zijn stoel en zijn oogen echoten vonken. „Dan zal ik 't haar zelf zeg- nl," riep hij uit, terwijl hij in de kamer heen en weer begon te loopen. „Je kunt haar zeggen wat je wilt, maar dat zal je niet helpen. Dr. Drys da le is in leven en zij' weet dat." „O, zoo, weet zij dat? Ik heb het reeds we ken geleden geweten, maar dat zal geen ver schil maken. Heeft zij hem gezien?" „Neen." „Des te beter. Zij moet met mij trouwen en wel dadelijk of jij gaat ten onder." „Ik ben er geheel op voorbeeld ten gronde te gaan", zei Bardell bedaard. „Je kunt het ergste doen. Adela zal nooit met je trouwen. Ik geloof zelfs niet dat zij je wil zien." „Dan zal morgen je goede naam aan den wind worden prijsgegeven." „Ik mag mijn goeden naam verliezen", was het kalme en vastberaden antwoord, „maar met Gods hulp hoop ik mijn ziel te redden. Nu kun je gaan." Jasper bleef midden in de kamer staan en staarde verschrikt voor zich uit. Hij waa er van het kiesrecht voor het Pruisische Huis van Afgevaardigden en de verandering in de samenstelling van het Heerenhuis door den Pruisischen koning zullen- worden- bekrach tigd eni binnenkort naar den Landdag ge zonden. Zeven personen, voor het meerendeel Duitsche onderdanen, zijn in Zwitserland tot gevangenisstraffen van twee tot negen maanden' veroordeeld wegen spionnage ten gunste van Duitschland, Als represaillemiddiel heeft die Rijkskan selier nu ook besloten, dat de vermogens van Amerikaansche staatsburgers in Duitschland behooren te worden opgegeven. Deze maatre gel geldt niiet voor Amerikaansche burgers, die zich in Duitschland bevinden. De gevangen genomen Sinn Feiners, die met hongerstaking dreigden zijn allen te Dublin in vrijheid gesteld. De overheden zwifchtten na de ervaringen1 opgedaan bij dien dood van- Thomas Aske. Parijsche bladen maken melding van een telegram aan dfe Times uit Tokio, waarin wordt gezegd, -dat op de Parijsche Entente- conferentie definitief zal worden beslist of Japan zal blijven volharden bij rijn weige ring om troepen te zenden naar het Euro- peesch ooriogstooneel. De „Berliner Lokal Anzeiger" verneemt uït Lugano, dat.de Paus aan de ltaliaansche regeering heeft voorgesteld Venetië neutraal te verklaren. De ltaliaansche regeering ging niet op het voorstel in. In Washington is het personeel van den draa-dloozeni dienst tienmaal vergroot. Dui zenden marconisten rijn in dienst der regee ring getreden. HOE GECONDENSEERDE MELK EN MELKPOEDER TE GEBRUIKEN ZIJN. Het Bureau voor Mededeeldngen inzak*» de Voedselvoorziening meldt: Na door den minister van landbouw, nij verheid en handel maximumprijzen voor ge condenseerde melk en melkpoeder rijn vastge steld, de door de regeering gemaakte voor raad voor het publiek verkrijgbaar wordt ge steld en het dus te verwachten is, dat vele huismoeders 'deze producten als een welkome tegemoetkoming in de melkschaarschte zullen gaan gebruiken, is het ^ewenscht enkele aan wijzingen te geven, voor het gebru'k van deze artikelen. Melkpoeder. Uitgaande van de wetenschap, dat voile melk ongeveer 12 pet. vaste stof be vat, kunnen op 't gewichtsdeeL volmelkpoeder ruim 7 gewichisdeelen water worden ge bruikt, d.i. 125 gram volmelkpoeder op ruim 875 gram water. Alls men niet over een weeg schaal beschikt, kan men de yolgende bereke ning toepassen: 1 d.L. op 1 theekopje (niet te groot) volmelkpoeder los gevuld weegt onge veer 35 gram, terwijl hetzelfde theekopje met water ongeveer 100 gram weegt. Wil men dus 1 Liter volle melk bereiden' dan neme men 9 kopjes water eni 3% kopje volmelkpoeder. Voor het gebru k van kleinere hoeveelheden volmelkpoeder kan men als maat aannemen, dat 1 glad afgestreken eetlepel volmelkpoeder ongeveer 7 gram weegt. Om 0.1 Liter volle melk te krijgen heeft men dus noodlig 2 glad afgestreken eetlepels volmelkpoeder opgelost in een theekopje water. Als gemiddelde is voor de afgeroomde melk een gehalte van on geveer 9 pet. vaste stof aangenomen. Op 1 gewichtsdeel afgeroomde melkpoeder kunnen 10 'deden water worden gebruikt, dus op 90 gram afgeroomde melkpoeder 900 gram wa ter. Men kan rekenen dat 1 d.L. of 1 theekop je (niet te groot) afgeroomde melkpoeder los niet zeker van of hij wel goed had gehoord. Het scheen een nieuwe Bardell, die daar voor hem zat een Bardell, die ferm was gewor den en waardigheid had gekregen. In plaats van het vertrek te verlaten, viel hij in een leu- ningstoel neer en bleef sprakeloos van verba zing voor zich uit staren. Er deed zich een stand van zaken voor waarop hij niet had ge rekend. Dat Bardell het er mogelijk op zou toeleggen tijd te winnen, daarop was iiij vol komen voorbereid, maar dat hij hem tege moet trad met een eenvoudig „aoe het erg ste", benam hem bijna den adem. „Meen je het. Wat?" vroeg hij finrteiijtr „Elke sylabe er van." „Dan kan ik niet anders zeggen, dan dat je een onnootzele gek, een dwaas bent." „Misschien van jouw standpunt beschouwd. Ik ontken niet, dat ik een dwaas ben ge weest. Was ik dat niet geweest, dan zou ik mij nooit in je macht hebben begeven. Het sterkste bijvoegeiijke naamwoord, dat je maar kunt gebruiken, is nog te zwak; maar ik ben sinds dien tijd verstandig geworden, of beter gezegfl, ik heb mijn verstand terug gekregen. Als je het ergste hebt gedaan, zal ik opnieuw beginnen als een verstandiger en in sommige opzichten naar Lk hoop als een beter man." „Ben je godsdienstig geworden, hé?" zei Fenlove, maar Bardell gaf daarop geen ant woord. A Er heerschte eenige oogenbl'ikken een pijn lijke en gespannen stilte. Fenlove dacht blijk baar diep na. Bardell zat er oogenschijnlijk onverschillig bij. Hij had in de laatste paar minuten honderd maal den afloop onder de oogen gezien, zoodat die hem niet langer schrik aanjoeg. God zou hem mogelijk nog voldoende jaren geven waarin hij opnieuw een goeden naam kon verwerven en waarin hij in zekeren zin boete kon doen voor de dwaasheden van het verleden. gevuld ongeveer 40 gram weegt. Voor de be reiding van 1 L. afgeroomde melk zijn dus noodig 9 kopjes water en 21/» kopje afgeroom de melkpoeder. HCt gewicht van 1 glad afgestreken eet lepel afgeroomde melkpoeder bedraagt onge veer 8 gram. Voor de bereiding van 0.1 Liter afgeroomde melk of taptemelk rijn dus noodig I'S afgestreken eetlepel of 10 gram onder- melkpoeder, opgelost in een theekopje water, De practijk heeft geleerd, dat de oplossing van het melkpoeder het best plaats vindt, door bij het poeder eerst een weinig water van circa 70 graden C., dus goed warm, te voegen en het hiermede goed te vermengen. Men giet er dan langzaam onder voortdurend roeren het overige benoodigde water dat den zelfden warmtegraad moet hebben, bij. Men moet hierbij echter wel bedenken, dat het opgeloste volle melkpoeder niet denzelf den smaak heeft als versche melk, zoodat het ter vervanging hiervan slechts in uitereten nood kan worden gebruikt. Het is echter bijzonder geschikt voor de be reiding van allerlei gerechten, waarvoor an ders volle melk of taptemelk wordt gebruikt, als rijstebrij, griesmeel, maizena, chocolade- pudding, vanillevla flensjes, pannekoeken, ha vermoutpap, enz.! Ook laat het zich uitste kend aanwenden voor het koken van choco lade, anijs, slempmelk enz., voor het gebruik in koffie en thee is het echter niet zoo ge schikt. Biji de bereiding van griesmeel, havermout e.d. kan de grondstof eerst met water worden gekookt waarna later het melkpoeder er droog doorheen kan worden gemengd. Deze bereidingswijze verdient bovendien alle aanbeveling omdat alle meelsoorten eer der gaar zijn in water dan in melk, waardoor nog wat brandstof kan worden bespaard. Oecondenseerde taptemelk met suiker. Ge condenseerde taptemelk met suiker wordt in blikjes van 370 gram afgeleverd. De melk wordt door suikertoevoeging en uitdampen van water tot dat product bereid. Deze melk krijgt na 4 5 maanden een iets donkerder kleur en wordt tevens wat dikker. Zij' is ech- ij i ter dan ook nog goed voor menschehjke voe ding te bereiden. Voor keukengebruik en gebak moet deze melk met 3 of 4 deelen waiter worden verdund. Door de groote hoeveelheid suiker is de «wnsair overheeischend zoet. Voor koffie, thee en cacao, kan deze melk zonder verdunning onmiddellijk uit de bus worden gebruikt, door een theelepeltje per kop toe te voegen. Ten gevolge van, het ont breken van het vet is gecondenseerde tapte melk niet geschikt voor kindervoeding. Het is in het algemeen' aanbevolen melk producten op eene koele droge plaats te bewa ren, bij, gecondenseerde melk is het noodig de busjes om de 1 op 2 weken te keeren. Blijkt bij opening de gecondenseerde melk zuur te zijn of vertoont zich hierbij gasontwikkeldng of rotting, dan is het product ongeschikt voor menschelijk gebruik. BiNNENfcAND. TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting voor 1918 werden gisteren voortgezet. De heer Nolens besprak de positie van het Kabinet in verband met de grond wetsherziening en de gevolgen van het nieu we kiesstelsel. Hij geeft verder de oorzaken aan van de verzwakking van den invloed van het parlement. Spr. zette dan uiteen, wat z.i. de lichtzijden van dit Kabinet rijn geweest. Eenig meer con- „Je moest er nog eens beter over naden ken," zei Fenlove op vriendelijkem toon. Er was iets in BardelTs kalmte en vastberaden heid dat onwillekeurig indruk op hem, maak te. „Ik heb weinig anders gedaan dan daan overna te denken, van af1 het eerste oogen blik, dat ik mij in je macht voelde," ant woordde Bardell men een droevig en glim lach, „en ware ilk geen lafaard geweest, dan zou ik het touw doorgesneden en alle risico op mij genomen hebben. In den laats ten tijd heb ik mij echter weten te vermannen. Ik heb het leven van een ander oogpunt gezien. Nu zeg ik je ronduit, dat ik liever in een goot zou sterven dan een van mijn kinderen te zien opofferen door een man als jij bent te nemen." Zijn stem had zich langzamerhand uitgezet, totdat rij op het eind verachtelijk klonk. Jasper verhief zich met vlammende oogen en scharlaken roode wangen halverwege uit zijn stoel. „Een man zooals ik ben. Wat?" scheeuw- de hij bijna. „Ja, een man zooals jij, bent. Een niets doener, een doorbrenger, een geldafperser. Een man, die tot dusver nooit zijn recht om te leven heeft bewezen." Jasper leunde weer zwaar ademhalend in zijn stoel en Bardell was een te zware man om hem met zijn vuisten te bewerken: bo vendien waren er een half dozijn klerken te beroepen. Hij kon slechts naar hem staren en hem verwenschingen naar 't hoofd wer pen tot dat hij geen adem meer had. Bardell keek hem strak aan, zooals een bulhond een poedel zou kunnen beschouwen. Hij voelde zich gelukkiger nu hij rijn pijl had afgeschoten en aanvallender wijze was opge treden; hij had reeds lang genoeg een verde digende houding bewaard. De BuvemeeMer ran 1 to at n a r brengt ter kennis ran betongiieb- benden, dat de pitinodng dar ver goedingen, ioopemde over bet tijd vak ran 10 lov. tot en met 05 lor. 1917, nl plants hebbes ten Maandag 99 Kot ember i ri de LAIBWSB1I en den IdlDlMSK betreft ran 11 am em rear roereet de MLLXTLE nan- ran 11-—13 nar. Alkmmr, S3 Novanbar 101T. De Burgemseaisr voornoemd, a RIPPING. tact met de volksvertegenwoordiging had hij alleen gewenscht. Spr. was van oordeel, da* de strijd der buitenlandsche mogendheden niet tot een punt van binnenlandsehe politiek gemaakt mocht worden. De tafelrede van den minister van oorlog kon z.i. geen aanleiding tot kritiek geven. Verder drong spr. aan op behandeling van de uitvoering van artikel 192 der Grondwet, nog onder dit extra-parlementair kabinet, ook omdat dan alleen spoedig de oplossing te verkrijgen is van de salariskwestie. Ten aan zien van de sociale verzekeringswetten was spr. te vinden voor een compromis in den zin van uitbreiding van de in te voeren verzekdt ringswetten tot niet-arbeiders. De standenver tegenwoordiging zou spr. een ramp achten voor bet land en voor het parlementaire stel sel. De antithese zal blijven bestaan. De door den heer Dressellhuya gewilde welvaart-poli tiek vond hij te eenzijdig en te materialistisch. De heer Schaper deelde mede dat de heer Troelstra bij ontwikkeling van rijn pro gram het vrouwenkiesrecht vergat. De heer Brummelkamp wilde dienst weigeraars, die werkelijk gemoedsbezwaren hebben, werkzaam stellen bij waterstaatswer ken. De heer van der Voort vanZijp zou met vreugde het extra-parlementaire kabi net zien verdwijnen. Hij meende dat de tijd niet geschikt was om een verkiezingsprogram aan te geven. Spr. huldigde de regeering we gens haar buiten landsch beleid. Spr. wilde gezonde propaganda voor de ontwapeningsidee doch zag vooralsnog er niet de verwezenlijking van. Daarom vreesde hij dat er voorloopig van bezuiniging op tni- l'tair gebied niets zou kunnen komen. HJJ meende dat de regeering wat te licht denkt over homogeniteit van ministeries en betreurt het dat in de Troonrede Gods naam niet werd genoemd. Ook naar zijn overtuiging blijft de antithese bestaan. Hij vroeg een uoodregeling ten aanzien van onderwijzers salarissen in den geest van art. 192 der Grondwet, indien de uitwerking van dat ar tikel niet meer mogelijk is. De heer d e V i s s e r betoogde dat de door den heer Dresselhuijs getrokken scheidings lijn tusschen vrijheid en staatssocialisme thans van geen practische beteeken is kon rijn: Als het wezen der neutraliteit was wat de heer Troelstra noemde het blijven buiten de menschenslachting, dan is verdediging over bodig en is ontbinding van het leger reeds begonnen. Wat de richting betreft van de naaste politiek, het partijwezen moet naar den achtergrond worden gedrongen. Alle krachten moesten gericht rijn op de ontwik- Jas per*s voorraad benamingen was na eenigen tijd uitgeput en hij bleef hijgend zitten staren. Hij was gekomen met de ze kere overtuiging gemakkelijk te zullen zege vieren en wat hij nu ondervond leek buiten gewoon veel op een nederlaag. Hij had geen oogenblik aan rijn macht getwijfeld om Bar dell op de knieën te brengen. Hij hield al te troefkaarten in handen. Hij had er zich van i af aan mede gevleid, dat hij ten slótte zijn zin zou krijgen. Hij had Bardell'» briefje beschouwd als 'n vorm van overgave; er bleef niets meer te doen over dan de voor waarden vast te stellen; en nu Hij verlangde geen wraak, mssr verlangde Adela. Zij was de eenige prijs waarom h gaf. En al het verdriet, dat hij had gehad, ha^ hem des te meer doen verlangen haar te be zitten. Haar vader ongelukkig te maken, zou bijna de meest dorre van alle overwinningen zijn, bovendien zou het hem san, de verach ting van iedereen blootstellen, op wiens goe de opinie men prijs moest stellen,, zou 't ge heele complot in al zijn naaktheid en wanstal tigheid aan het licht brengen, zou hem tot een geldafperser van het ergste type stempe len. „Ik moet zeggen, dat je niet zeer verzoe nend gent. Wat?" zei hij na een lange pauze. „Waarom zou ik dat rijn?" was het kalme antwoord. „Ik ben op de hoogte van het ergste, dat je mij kunt aandoen en daarop dus voorbereid." „Maar wat wil je doen als ik je geruïneerd heb?" „Ik kan werken, wat meer is dan jij' kunt. Ik heb nog een paar handen en er is mij nog wat kracht over gebleven." „Maar wat zal er van Adela worden?" „Adela en ik zullen samen staan of vallen. Verbeeld je niet, dat je haar tegen mij kunt keeren, want dat is bovenje macht." rcwdt vervolgd). ky- ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1