DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JAC. DEGELING, No. 278 Honderd en negentiende Jaargang. 1917. MAANDAG 26 NOYEIBER. FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f L30, franco door het ge- heele Rijk f L60. y Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.15. By groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HEBMs. COSTER ZOON, Toordam C 9. Een man's werk. ALLEEN SIGAREN uit het magazijn van Kraanbuurt 6, -> Telephoon 323. NEDERLAND. Tdefooirnurnnier 3. ALKMAAR, 26'November. De Engelschen zijn druk doende hun bij' Kamerrijk behaalde successen uit te breiden. Nadat zij er eerst in geslaagd zijn in twee da.- gen tijd de Hindenburg-linie over een front van 15 K.M. breedte ongeveer 8 K.M. terug te duwen, daardoor ruim 100 K.M.a terrein te bezetten, tien dorpen benevens verscheidene kleinere gehuchten in Frankrijk ie heroveren en Kamerrijk tot op 3,5 K.M. te benaderen, gaan zij voort met het doen van aanvallen, teneinde dar ie or de deuk in het front te vergrooten, kan het zijn tot een breuk te ma ken. Maar omgekeerd treden de Duitschers krachtig op, om verderen voortgang te belet ten en om opnieuw beslag te leggen op het verloren gegane terrein. Scherp wordt er dus gevochten, waarbij hét weder daar evenzeer schijnt te zijn opge klaard als heden hier bij zuidwestelijken wind hebben wij dikwijls de weersgesteld heid, welke eenige dagen té voren aan het front in Noord-Frankrijk en Vlaanderen heeft geheerscht. Het Engelsche legerbericht meldt, dat de strijd van weerskanten met groote hardnek kigheid wordt gevoerd. Aanvallen en tegen aanvallen wisselen elkaar af. Vooral op het dorp Bourlon met het bosch, ten westen van Kamerrijk en ten noordien van het reeds ge noemde Fontaine notre Dame is die strijd ge munt. Het dorp was bij den grooten aanval in bezit der Engelschen gekomen, maar in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hadden de Duiitschers er hen uit teruggedrongen. Zater dag werden de Engelschen verder in het bosch verdreven. Maar in den nacht van Za terdag op Zondag heroverden de Engelschen het dorp na hevigen strijd en- bezetten nage noeg geheel het bosch. Het Duitsche legerbericht zegt hiervan, dat de Engelschen na een hevige vuuractie het dorp en het bosch aanvielen en onder dek king van rookwolken tot het dorp voort- drongen. De tegenaanval werd ingezet door de gardlefuseliers, die in een verbitterden nachtelijken strijd met het blanke wapen de tegenstanders naar zijn uitgangsstellingen te rugwierpen, terwijl intusschen de Pommer- sche grenadiers de aanvallen in het bosch de den mislukken. In den vroegen ochtend had den daarna slechts gedeeltelijke aanvallen plaats. i De strijd heeft hier dus het oude karakter aangenomen van het verwoede vechten om een dorp, dat van de eene hand in de andere overgaat. Dé Engelschen verklaren, dat zij 40) „Ik weiger verder over de zaak te spre ken," antwoordde zij, terwijl zij zich met vol le lengte oprichtte en er boosheid uit haar stem klonk. „Ik heb u bij het laatste onder houd mijn antwoord gegeven en dat was afdoend. Begrijp eens voor altijd, dat niets ter wereld mi] zal bewegen het te herroe pen." „O maar „Ik zal mijn zuster zeggen, dat u er is," wierp zij hem toe en ging meteen de kamer uit Hij vloog haar achterna, maar het was te laat. De deur viel met een smak tusschen hen dicht. Met open mond en glinsterende tanden stond hij eenige oogenblikken besluiteloos. Daarop trok hij de deur open en keek de lee- ge hall rond. Toen Jane vijf minuten later het salon binnentrad, vond zij dat leeg. Sir Jasper keerde ziedend van kwaadheid naar de stad terug, en zijn woedie was. des te heviger, wijl hij zich zoo hulpeloos gevoel de. Hij had getracht zijn laatste schot af te vuren en dat was hem mislukt. Hij besefte niet voor de eerste maal dat Adela even weerspannig kon zijn als haar vader. Het was best mogelijk dat Bardell haar alles had ver teld, in welk geva! zijn spel uit was, voör zoover het Adela betrof Hij zou haar kunnen straffen door haar vader te straffen. Ja, dat zou hij kunnen doen Die laatste voldoening bleef hem over. Alleen Jaspef was in den grond een lafaard Hij Bourlon hebben, de Duitschers dat zij het be hielden. Het is best mogelijk dat beide par tijen naar waarheid getuigden bij het afzen den van het legerbericht, maar dat die berich ten op verschillend tijdstip zijn gekomen en daardoor een verschillend resultaat vermel den. Uit beide legerberichten blijkt echter, diat de toestand niet noemenswaard is gewijzigd en dat na de Engelsche overrompeling de evenwichtstoestand bereikt is. Voor hoe lang echter? Van het gevechtsterrein' bij Yperen melden de Duitschers een mislukten Engelschen aan val bij den weg naar Meenen. Zij deelen voorts mede, dat de actie der Franschen op 't geheele front levendig bleef, dat sterke ver- kenningsafdeelingen haar voelhoorns uitsta ken naar de Duitsche linies, dat Duitsche stormtroepen westelijk van Beaumont (op den oostelijken Maasoever) talrijke gevangen nen namen, dat verder in het bosch van Apre- mont en bij Ammersweil sterke Fransche stooten werden afgeslagen. Het Fransche legerbericht meldt evenwel een beslist Fransch voordeel op len oostelij ken Maasoever. Op een front van 3,5 K.M. in de buurt van Samogneux hebben de Fransche troepen 2 Duitsche loopgraaflinies doorbro ken, evenals de zeer sterke Duitsche verdedi gingswerken op den zuidrand van het bosch van Caurès, waarbij 800 gevangenen werden genomen. Zoo ziet men dus, dat de Duitschers het thans weer in het weeten zwaar te verant woorden hebben en hier en daar een veertje moeten laten. Zullen ze genoodzaakt zijn, hulp van het Itaiiaansche front te laten aanrukken Is dit het geval, dan kunnen de Engelschen en Franschen verklaren, dat zij niet alleen vooideelen hebben behaald, maar ook Vene tië hebben gered. Vorderingen hebben de Duitschers en Oos tenrijkers de Laatste dagen in Italië niet ge maakt. Hun legerberichten zeggen, dat er niets bijzonders is voorgevallen en dat de Italianen krachtige tegenaanvallen uitvoeren op de hoogvlakte van Asiago. Ook de Italia nen melden niets van beteekenia hetgeen op zichzelf reeds een voordeel voor hen is. De regeermg van den heer Kerenski schijnt nu uit te zijn. Een bericht uit St. Petersburg meldt, dat hij van het minister-presidentschap en het opperbevel afstand gedaan heeft en zijn bevoegdheden heeft overgedaan aan de voorloopige regéering. wenschte Bardell te treffen en ter zelfder tijd zou hij gaarne Adela getroffen hebben; maar het denkbeeld lokte hem niet aan op zijn beurt getroffen te worden. Hij had de wet op den laster er op nage keken, had verschillende informaties omtrent de werking daarvan ingewonnen en Bar- dell's kans was glad verkeken. Maar als hij het geval voor het gerechtshof bracht, zouden vele zaken aan het licht komen, die hij liever geheim wilde houden. Zijn eigen leven was niet zoo vlekkeloos, dat hij het kon wagen de risico te loopen, dat een aantal schurkach tige advocaten daarin roerden. Iemand, die zijn buurman van verkeerde handelingen be schuldigt. moet zelf zuiver zijn. Bardell wachtte week na week op het val len van den slag en was benieuwd wat Jas per's hand tegenhield. Dat hij1 door een. gé- voel van medelijden of barmhartigheid werd weerhouden, geloofde hij geen oogenblilk. Waarom sloeg hij dus niet toe? Toen er verscheidene weken waren ver streken, begon hij- de waarheid te bevroe den. Hij trachtte zichzelf in Jasper's plaats te stellen trachtte de zaak uit Jasper's oogpunt te beschouwen. Hij rees op een avond uit zijn stoel op en legde zijn pijp neer. Een droeve glimlach zweefde om zijn mondhoeken en een diepe zucht ontsnapte zijn lippen. Barmhartig heid hield Jasper's hand niet tegen, maar vrees. Hij kon wel blaffen, maar was bang toe te bijten. Aldus maakt het geweten ons allen tot laf aards. Daarop'ging hij wekenlang in een zeer rei ne gemoedsstmmiug naar zijn- kantoor Hij was niet langer bang voor Jasper, maar hij kon toch niet geheel aan het verledeu ont komen. Hij kon berouw hebben hij had dan ook oprecht en nederig berouw gehad, maar berouw kon geen knoop losmaken, ot De nieuwe'opperbevelhebber, de vaandrig A. Krylenko,.was afgevaardigde, is uit de Oekraïne afkomstig en ongeveer 37 jaar oud. Volgens den burgemeester van St. Peters burg Reuter seint dit hebben de Duit schers aan het front de onderhandelaren, welke door de maximalistische commissaris sen waren afgezonden, niet wülen ontvangen. Ze wenschten alleen met de constitueerende vergadering over den vrede te onderhandelen en stelden als voorloopige voorwaarde, dat de Russen 100 K.M. teruggegaan en zij zelf in hun tegenwoordige stellingen kunnen blij ven. Gcrucütegewijze verluidt, dat het Russische voorstel nopens een onmiddellijken wapen stilstand morgen een punt van bespreking zal uitmaken in een bijjenkomst van de Duitsche Bondsraad-Commissie te Berlijn. Het officieuze Wiener Fremdenblatt zegt, dat er geen twijfel aan bestaat, dat de nieuwe Russische regeering streeft naar vredesonder handelingen en een onmiddellijken wapenstilr stand en het blad voegt er aan toe, dat de middenmogendheden tot,een eervollen vrede bereid zijn. Inmiddels heeft de maximalistische regee ring een aantal geheime documenten open baar gemaakt, welke vroeger zijn gewisseld tusschen Rusland en zijn bondgenooten. Hier uit blijkt, dat Rusland Konstantinopel heeft geëischt, de kust aan weerskanten van den Bosporus, de zee van Marmora en de Darda- nellên, zuidelijk Thraciië, de eilanden Imbros en Tenedos en bovendien grondgebied van Duitschland, om dit tot onzijdige staten te maken. De geallieerden eisen ten, dat Konstan tinopel vrij of onzijdig zou worden. Rusland zou Frankrijks eisch steunen tot verkrijging van Elzas-Lotharingen, met de boschstreken van den linker-Rijnoever. Er is op gezinspeeld, dat bij de' publicatie ook iets aan het licht zou komen, dat ons land betreft. Misschien is dit onjuist, mis schien echter volgen er nog verdere open baarmakingen. Het valt op, dat ten aanzien van Konstanti nopel de geallieerden niet hetzejjde stand punt innamen mag hieruit worden afgeleid dat men het ten opzichte van de andere ei- scheu van Rusland en ook van die van Frank rijk eens was? Nu het onderwerp van de vredes-doelein- den aan de orde is gebracht, zal er zeker rumor in casa komen en is het te verwachten, dat daarover nog menig wdord in couranten en parlementen zal vallen I een woord, dat hij had neergeschreven, uit- wisschen. Het heden behoorde hem echter toe en dat moest hij zoo goed mogelijk besteden. Hij had, ofschoon laat, zijn les In zijn leven ge leerd en had een zware boete betaald hoe zwaar, dat wist niemand dan hij zelf on God, maar hij zou tot het eind van zijn le ven met dat betalen doorgaan. Maar dat kwam er niet op aan .Een bete re dag brak aan. De toekomst was vol belof ten. Hij zag uitgestrekte velden, rnaarop hij zich nuttig zou kunnen maken. Hij, kon zijn medemenschen nog van dienst wezen. Zijn stille avonden boaen gelegenheid tot lange gesprekken met Adela. Zij voelde, dat zij hem nu pas begon te begrijpen. Zij was vroeger een beetje bang voor hem geweést. hij had zoo hardvochtig geschenen en onsympa thiek. Zij was er niet zeker van of zij veran derd was dan wel hij. Misschien waren zij beiden veranderd. Hoe het zij, de wereld scheen helderder. Uit het verdriet, het lijden en de verwarring der laatste paar jaren was een duidelijker begrip van leven en plicht ont staan. Zij had een groot verlies geleden en 't be sef van dat verlies nam eerder met der tijd toe dlan dat het veraxincterde, maar zij had zich voorg#omen, haar blijmoedig leven daardbor met te laten verduisteren. AI was het beste haar ontzegd, zoo was er toch nog wel zooveel overgebleven, dat het ondankbaar zou wezen als zij het niet vol erkentelijkheid aannam. Zij had haar minnaar verloren, maar zij had haar vader gevonden' en wat nog opmer kelijker was. haar vader had zichzelf gevon den. Deze waarheid drong zich steeds meer aan haar op naar gelang de weken voorbij gingen. En op het eind van het jaar wist niet alleen zij, maar ieder ander met wien Bardell in aanraking kwam, dat hiji veranderd was. Groot«te Sorteering. Spaelale Merkow. DE ZAND- E!N GRINT KWESTIE. Den 20 Nov. vroeg de heer van Hamel, lid der Tweede Kamer den minister van bmten- landsche zaken of reeds zekerheid was ver kregen' omtrent de houding van de Duitsche en Britsche regeeringen ten aanzien van den wensch der Nederlandsche regeering inzake de zand- en grintkwestie, en wanneer de over legging van de briefwisseling en van de rap porten der genie-officieren was te wachten. Op 23 Nov. antwoordde de minister De toegezegde overlegging, van bescheiden heeft vertraging ondervonden, eensdeels door het uitblijven der gevraagde toestemming tot publicatie wat een tweetal stukken betreft, an derdeels doordien enkele inmiddels ontvangen stukken bean twoording vereischten en de tekst der antwoorden) bezwaarlijk kan worden be kend gemaakt eer zekerheid is verkregen, dat zdj hun bestemming hebben bereikt. De mi nister vertrouwt in den loop der volgende week de bedoelde bescheiden te kunnen over leggen. NED. UITVÖEKMAATSCHAPPÏJ. In een gisteren gehouden algemeene ver gadering van .aandeelhouders der Nederland sche Uitvoennaatschappij zijn gekozen tot commissarissen): voor dé groep handel en in dustrie de heeren S. van den Bergh Jr., D. groep landbouw de heeren' H. S. A. G. baron Collot d'Escury, W. Stork en C. Blad; voor mr. J. T. Linthorst Homan en J. Th. Verheg gen; voor de groep tuinbouw de heeren C. van Spronsen Anth.zn., Ernst H. Krelage en F. van^ Valstar; voor den geldhandel de hee ren) J. H'. Kann, mr. J. Lu den en jbr. F. Te- ding van' Berkhout; voor de,groep Indische belangen de heeren H. Colijn en H. L. Bek- ker; voor de consumptie coöperatie de heer G. J. D. C. Goedhartvoor de Christelijke werk- Iiedenbonden de heer C. Smeenk en voor de Nederlandsche gemeenten de heer mr. P. Droogleever Fortuyn. WILD IN VRIESINRICHTINGEN. De minister van landbouw heeft, onder in trekking van zijn, beschikking van 5 Novem ber, bepaald: Het.is verboden wild, als be doeld in artikel 17 van de Jachtwet, benevens wilde konijnen ter bevriezing op te slaan of te 'doen opslaan in vriesin richtingen ol op eeniige andere ijzew te bevriezen of te doen bevriezen, behoudens bijzondere machtiging Saunders, zijn boekhouder, was wellicht de eerste die het opmerkte Bardell was er veel meer op gesteld, dat zijn handelingen eerlijk waren dan dat zijn, winst groot was. Later merkten de buren de verandering op. Zijn predikant merkte die op. Het bestuur van het plaatselijk ziekenhuis ondervond het, ver schillende maatschappelijke en-philantropis- sche ondernemingen ondervonden) het. zijn dienstpersoneel ondervond het- Jane was de laatste die hel opmerkte en toep. zij niet langer haar oogen voor het feit kon sluiten, trok zij, minachtend haar neus op en verklaar de Adela, dat hun vader óp zijn ouden dag zachtmoedig werd. Ondertusschcni drongen van tijd tot tijd ge ruchten van Hector Drysdale's werken tot Stonehurst door en wel voornamelijk door de couranten en tij'dschriften. En eindelijk, vroeg in het voorjaar, kwam het bericht, dat hij na maanden van geduldig zoeken een ontdek king had gedaan, die waarschijnlijk tot een kleine revolutie in de medische wereld zou leiden. Adela las het artikel in de Times en die courant had het van de Lancet overgenomen. Zdj beweerde niet, dat zij de helft van de tech nische termen, die daarin voorkwamen, be greep, maar zij' begreep toch wel zooveel om te beseffen, dat, indien maar een tiende van hetgeen' voor de nieuwe ontdekking werd ver- eisdit waar was, hij een groot gedeelte van het lijdende menschdom een eeuwige schuld van dankbaarheid had opgelegd. Haar oogen schitterden en haar boezem ging snel op en neer onder het lezen van het artikel. Hij was altijd groot in haar oogen geweest, maar nu scheen hij edeler dian ooit. Zij zag hem in haar geest werkende in zijn laboratorium, werkende tot diep in den nacht, proeven nemend, die mislukten en dan weer opnieuw beginnend, dikwijls ontmoedigd, doch nooit verslagen, totdat hij eindelijk kon door de Rijkscommissie van Toezicht op de Eiervereeniging en de Pluimveevereeniging. SCHEEPVAARTBEWEGING. Gedurende de week van 18 tot en mét 24 November zijn uit zee het Noordzeekanaal binnengekomen 6 stoomschepen. Naar zee vertrokken 4 stoomschepen en 1 motorschoe ner. In dezelfde periode van 1916 zijn binnen gekomen 17 stoom- en 2 zeilschepen; ver trokken 18 stoomschepen. BINNENLAND. PEST IN INDIë. Bij het departement van koloniën is van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië bericht ontvangen, dat zich in Kedoe een geval van pest heeft voorgedaan, in ver band waarmede deze residentie bij net pest- gebied is ingelijfd. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan een 2e suppl. begrooting dienst 1917 voor het gesticht „Meerenberg", tot een bedrag van 34.000 buitengewoon en 112.874157 ge woon. 34.000 is uitgetrokken voor den bouw en meubileering eener inrichting voor tijdelijke zusterverblijven. Voor voeding is nog 36.000 uitgetrokken in verband met de stijging van de prijzen der voedingsmiddelen. Ged. Staten vragen machtiging ten behoeve van de vestiging van dé bureaux van den pro vinciaieu waterstaat aan te koopen twee hui zen met tuin aan de Nieuwe Gracht te Haar lem, elk groot 376 c.a., voor 20.000 en 24.000. Ged. Staten stellen voor de volgende subsi dies te verleenen: aan de coöp. vereeniging „Akkerbouw" te Andijk voor naar proeftuin voor 1917 500; idem aan den proeftuin van den „Tuinbouw' te Grootebroek 500; idem Zwaag, 500. Ged. Staten willen deze subsidies alleen voor 1917 verleenen om in 1918 een meer aan den proeftuin te Bangert, gemeente principieele beslissing te kunnen nemen in zake het subsidieeren van proeftuinen in sa menwerking met het rijk; aan den Provincia len Bond van Geiten fokvereenigingen in Noord-Holland, voor elk der jaren 1918, 1919 en 1920 eene bijdrage van 700; aan de „Advies-Commissie voor bouwontwerpen en uitbreidingsplannen in Noord-Holland'' voor verkondigen dat hij het geheim had uitge vonden. Het leek haar prachtig. Wat kon zij er aan doen, dat zij hem bewonderde? Het feit, dat zij hem had moeten verliezen, maak te hem niet minder groot in haar oogen. En toen begon zij hem onbewust tegenover Jasper Fenlove te stellen. Zij wensdhte niet aan Jasper te denken, maar zij kon dat niet laten. De twee mannen schenen naast elkaar voor haar te staan en het contrast was grooter dan ooit. De eene sterk, resoluut, zelf opoffe rend, met een helder doel voor oogen, een man uit het volk, die «ijn weg bijna zonder hulp had gebaand, een man, die evenmin voor werk als voor gevaar terugdeinsde, die zich vrijwillig gaf tot het welzijn van het menschdom. Die, om met Browning te spre ken: „Nooit terugkeerde, maar onverschrokken verder schreed, Nooit vreesde, dat wolken zouden doorbreken, Nooit droomde, hoewel het recht verkracht werd, dat het onrecht zou zegevieren; Die het er voor hield, dat wij vallen om op te staan, teruggeslagen worden' om beter te vechten Slapen om wakker te worden." O, ja, Hector Drysdale was edel, grootsch. Zijn naam gaf al bezieling. Het verheugde haar, dat het haar vergund was geweest hem te kennen en lief te hebben; zij was trotsch op haar liefde; maar hij was een te groot man voor een vrouw om te bezitten, hij be hoorde aan de menschheid. En Jasper? naast hem staande, scheen hij onbeduidender dan ooit. Een man, die nooit iets had uitgevoerd, een leeglooper, een luiaard, een nul. Een man, die door het le ven heen was gedwarreld als een blad voor den1 wind. Die nooit, sinds hij was geboren, een eerlijk dagwerk had gedaan. (Wordt vervolgd). ALRMAARSCBE COURANT. Pnraan van &IKtt JC MnffMTMn Uit helt

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1