TclejfFftHHHeii van hedeu. hoort tp whites Hflgedragen; 4o Hg vergaderingen van de Wsterscnxp®- colïegf* in bet oprnba3? moeten worden ge houden, en besluit met deze conclusies btc tronen autoriteiten ir ifennie te stel lea De heer Nobel stelde voor de conclusie van de commissie wat. punt 1,betreft te splitsen. De lieer Kruseman naoogde een betere for muleer mg van de late conclusie, aangezien men anders in geen 20 jaar klaar kwam. Men moest zied bepalen tot den Zuiderzeedijk be noorden het IJ. De heer Corthals Altes waarschuwde ei nog eens voor om in puni 1 niet meer ie spre ken van een Hoogheemraadschap. Men moest eenvoudig de betredende colleges verzoeken met den meesten apóed te handelen. De heer Visser, van Amsterdam, had1 niet gesproken indien Ged. Staten wat vroeger hunne plannen kenbaar maakten, dan kan men als boeren zijn gedachten daarover laten gaan. Wij dienen ons uit te spreken dat wij het onderhoud in één hand willen. De heer Kruseman stelde voor het eerste gedeelte van punt 1 als volgt te lezen Het beheer van alle zeewerende werken voor zoover niet in handen van rijk en pro vincie, te brengen in tel hand. De heer Breebaart betoogde og, dat het niet aangaat om zich uit te spreken over het beheer van een deel van Noord-Holland. Besloten werd te. bevorderen, dat liet be heer van de zeeweringen in Noord-Holland, met uitzondering van hetgeen bij rijk en pro vincie ui beheer is, m éen jiand komt. De heer Breebaart betoogde onder applaus de wenscheiijküeid om aan Ged. Staten te verzoeken, hunne plannen spoedig bekend te maken, opdat de belanghebbenden daarover kunnen oordeeleu. Onder applaus werd biertoe besloten. De heer Stapel betoogde hierop de wen- sclielijkheid om de verdere punten te laten rusten. Wanneer men kennis fenomen heeft van de plannen van Gedeputeerden, kan men zeggen wat men wil. (Applaus). De heeren Nobel, Gorthals Altes en Visser, (Amsterdam) meenden, dat de punten 2 tot o wel in behandeling konden komen. De heer Dr. Bakker meende ook, dat er geen deugde lijke gronden waren om zich niet uit te spre ken. Men onthoudt door dit niet te doen Ge deputeerden bij het maken van hunne piannen de meening van belanghebbede. Met 31 tegen 23 stemmen werd besloten de verdere punten van het voorstel niet te be handelen. De heer Kruseman (Haarlem) hoopte, dat het bestuur aandacht zou schenken aan het werken van de N. V. voor de voerbieten „Bieta". Spr. wist de macht van deze parti culiere maatschappij met, doch zag gaarne, dat de minister zich zelve en anderen eens duidelijk maakte, welk principe bij de oprich ting had voorgezeten, vooral waar spr. meen de te weten, dat het voornemen van de regee ring is meer dergelijke lichamen te stichten. Het bestuur dient er precies achter te komen wat de; gevolgen van de gedragslijn van .de zen minister zullen zijn. De voorzitter dankte voor de gegeven wen ken en zegde toe dat het bestuur in due rich ting zal handelen. De heer Breebaart meende, dat getracht moest worden verandering in het percentage van het telen van exportgewassen te verkrij gen. In het belang van land en volk was het, dat er zoo veei mogelijk graan geteeld werd. Jet percentage lumdeisgewsasen moest daaroi zoo 'a»fl mogelijk gesteld worden. De heer Nobel oordeelde dit ook veel billij ker. Men voorkomt dan alle fraude. De minia- ter heeft het nog m de hand, om te maken dat de bandelagewaasen niet meer winst opleve ren dan de voedselgewassen. De heer Kuhn zeide, dat in Engeland) oorlogswinst gemaakt wordt op ae voedsel gewassen De landbouwer heeft er daar be lang bij te telen wat het volk noodig heeft ten aparte wet is daar gemaakt, waarbij be paald ia,' dat de landheer geen pacht meer mag eischen vóór hij kan aantoonen, dat de huurder O. W. maakte. De boer kan daar dus zijn bedrijf voor de teelt van voedselgewas seu inrichten. De zaak zal in de December vergadering besproken worden. De heer Biauwboer stelde voor om de maatschappij „Bieta" telegrafisch te verzoe ken de bietenverzending beter te regelen. (Ap plaus). De voorzitter zegde dit toe. De heer Kruseman stelde voor, om deze te legrammen ook te zeuden aan den minister van landbouw en de commissie van bijstand De bietenmaaschappij begon haai werk veel te laat en kan niet cloor haar werk heenko men. Als de vorst invalt zitten wij. De minis ter zette, ondanks de mededeelingen van de heeren roreest en Olij, toch door, hij is de eenige man, die de fout ongedaan kan maken. 'Slechts wanneer de minister de bleten voor het binnenland vrij laat, kan het nog terecht komen. Overeenkomstig het voorstel van den heer Kruseman werd besloten, Na eenige verdere bespreking werd de ver gadering gesloten. QiMtiffl nieuw*. HOOGHEEMRAADSCHAP IIONDSBOS- SCHE EN DUINEN TOT PETTEN. Voor hoogheemraad van het hoogheem raadschap Hondsbossdhe en Duinen tot Petten is het voljgemdé drietal opgemaakt, als vertegenwoordiging van Waterland; 1. P. Olie te '8 Gravenihaige, 2. K Cz. de Boer te Aasendelft, 3. P. Latenstein te Haarlemen als vertegenwoordiging van de Schagef en Niedorper Koggen': 1. J. Koo- menHz. te Winkel, 2. P. Boris Jz. te Scha- gen, 3. K. de Moor te Alkmatr. FAILLISSEMENTEN IN NEDER1 AND Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van van der Graaf Co» Bureaux voor dien Handel zijn over de afge- loopeni week, eindigende 24 Nov., in Neder land' uitgesproken' 21 faillissmenten tegen 22 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Nov. 1917 810 faillissementen tegenover 953 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. UIT OTERLEEK. In de plaats van den heer P. Levendig, aftr. ouderling bij de herv. gwn. werd gekozen de heer P. Molenaar. .De aftr. diaken, dé heer Jb. Akkerman, werd herkozen en in plaats van den heer P. Molenaar, aftr. notabel, werd gekozen de heer Jacobus Akkerman. Na afloop dezer steumitug werd» de N*- kien, befaow^'k aan da. opgeheven! afd, dier Ver. van Vrij®. Hervormden, verkocht - - Zaterdagmiddag sloeg de stormwind een jachtwagen van den heer de K.» die van marktbezoek uiit Alkmaar huiswaarts keerde van den hoogen Schemerdijk (Galgendijk). Gelukkig bleven de inzittenden ongedeerd. Ook het paard kreeg geen letsel en de wagen werd licht beschadigd IJ IT STO MPETO RE N De rij der openbare, uitvoeringen in dit seizoen werd Zondagavond geopend met eene voorstelling van onze tooneelvereeniging „Eendracht maakt Macht" bij den heer Ren tes alhier. Het programma bevatte slechts 1 nummer: „Het Licht in den Nacht", door Inte Onsman, het stuk van hedendaagsche ellende, den gedragen, dat de ouderen daardoor meer konden genieten. Eer voorstelling begon, heette de heer C. Roos allen hartelijk jvelkom, deelde mede, ■dat door de tijdsomstandigheden geen twee voorstellingen konden gegeven worden en hoopte, dat de jongelui zich zoo rustig zou den gedragen, dat de ouderen daardoor weer konden geneitien. Hierna rees (het scherm en weldra heersdite een diepe stilte door het boeiend spel en de uitstekende vertolking. Dit kwam nog des te meer uit doordat ook d!e jongelui geen oogen- blik de rust verstoorden. „Eendracht maakt Macht" heeft dén velen bezoekers een avond verschaft, die zeker nog lang in herinnring zal blijven. UIT HOORN. •Op de gisteren gehouden scheimarkt waren aangevoerd 676 runderen'. Melkkoeien; 220 h ƒ340; Geldfekoeim ƒ180 h ƒ310; Kalf- koden 250; 350; Pinken 140 ƒ210. Handel vlug. UIT URSUM In de vergadering der Afd. Uraum van de H. M. v. Landbouw is tof voorzitter benoemd de heer Lommen, Burgemeester der gemeente Uraum. UIT HEERHUOOWAARD. Zondagmorgen werd door een' voorbijgan ger in het zuideinde van onzen polder een rijwiel in de wegsloot gevonden. Omtrent de 'herkomst en de wijze, waarop het in de sloot terecht is gekomen, vernamen wij nog niets naders. Bij de verkiezing van twee ouderlingen en diaken bij de Herv. gem alhier, wer den' door het kiescollege tot ouderlingen ge kozen de heeren Jl. Schoenmaker en Join. Ens, tot diaken de heer H. Koelemeij. UIT VENHUIZEN. Tengevolge van den aanhoudenden Noord- Westerstorm is het zeewater tot angstwekken de hoogte gestegen De peilschaal steeg tot 22 d.M. boven A.P. Van Zondag op Maandag was de diik- wacht in actie, 's Nachts werd het dijkbe stuur gewaarschuwd. Maandagmorgen was het water dalende. Om tien uur was de stand 19+. UIT ST PANCRAS. Tijdens het stormachtige weer der laatste da gen brak het krui rad van den watermolen be woond door J. M. alhier, waardoor de molen uit den wind sloeg en oen bedenkelijk scheven stand aannam. Met vereende krachten kwaig de molen weer in den goeden stand, waardoor een groot onhe'l werd voorkomen. UIT OUDE NIEDORP. Door broei verbrandde Zondag een klamp nahooi van den veehouder Scholten te 't Vela. Jammer voor dien veehouder, daar dte even als velen weinig hooi had geteeld. EEN TELEURSTELLINO. Twee ontvluchte Russische krijgsgevange nen kochten van een paar Duitsche grens wachters onder Gronau hun vrijheid voor 70 mark. .Toen ze op circa 4 M. van de Neder- landache grens waren aangekomen, werden ze door andere grenswachters gevat, die door bovengenoemde kameraden inmiddels waren ingericht over de komst der Russen. KORTE BERICHTEN. Gedurende de laatste 14 dagen werden bij i et sta -Jxdrijf oer «m-tlüede-inrichtinger te Delft 24 werki„ den wt ets diefstal ont slagen. De iodei^ije L au i bj 3. D. A. P heult met 83 tegen 24 stemmen besloten den zetel voor den zesden wethouder van Utrecht te aanvaarden, zoodra deze aan een der soc dem. raadsleden wordt aangeboden. Door een ontploffende mijn zijn onder Roptazljl (Fr.) twee huizen ernstig bescha digd. Dit is binnen uikele wttai de tweede maal dat een mijn m het dorpje onheil aan-1 Hebt. De Bond van Nederlandsche Onderwij zers zal op Zondag 9 Dec. a.s. een openbare Crates!vergadering honoen te Utrecht tegen et wetsontwerp Cort van der Linden in zake die verhooging dier onderwljzera-j aarwedden. Bij een tandarts te Arnhem zijn 1200 kunsttanden gestolen, ter waarde van 730. Het tweede lijk uit de gezonken schoener I Nortnciiiia Is ncnoe "„Cornelia Clasina" te Rotterdam, dat duide-1 va^ in Engeland. De S«. Q. Bwwt bepalingen, waarop aan werklieden) in een of ander bedrijf, een extra rantsoen koffie kan worder venstrdet. Wegens beperkte voorraden zal dit rantscen echter slechts zeer gering riju. DE STORM, De Eempolders zijn geheel ondergeloopen. De haven van Amersfoort en de laag gelegen landen in de omgeving staan blank. Het wa ter staat 3 d.M. beneden de spoorbrug. In Drechterland werden Zondagmiddag de dijkwaebten opgeroepen, dijkgraaf en heem raden gewaarschuwd en overal de bewakings dienst in het werk gesteld, wegens dien steeds hooger wordende waterstand in de Zuider zee. Toen de eb intrad, was de stand nog 1.78 boven A. P. In Enkhuizen werden de hoornen en waterschuiten in den vestingwal neergelaten om, bdji doorbraak in den polder, de stad zelf te bewaren. Gistermorgen vier uur was dé stand 1.95 boven1 A.P. De hoog ste stand in den stormnacht van Januari 1916 was 2.41 M. In den dijk tusschen Enkhuizen en Andijk is in de steenglooiing een gat geslagen van macht begon men door het beleggen met zei- de boompjes, den Blaak, op het Steiger kwam len en1 het aanvoeren van specie het gevaar te keeren. Tengevolge van den storm steeg het water der Me'rwede en Beneden-Waal' zoodanig, dat deze rivieren1 buiten hare oevers traden'. Te Rotterdam waren in alle straten; die in Jan. 19K3 van de overstrooming te lijden hadden, voorzorgsmaatregelen genomen. Op verschillende plaatsen waren tie vloedplan- ken geplaatst. De toebereidselen waren bijna overal overbodig. Alleen de Oosterkade stond blank, langs de boompjes, d emBlaak, op hei Steiger kwam het water niet verder dan even over den wal. Op de Maas zijn enkele schepen losgesla gen, die met behulp van den havendienst evenwel spoedig weer gemeerd lagen. me storm joeg te Kampen hei water op de kade voor de stad. Het water ging over den DrontherdiijL waardoor de polder Dronthen onderliep; ook op het Kampereiland stroom de gedeeltelijk het zeewater binnen. De buiitendijkscihe landen van Muiderberg en Naarden zijn door het zeewater over stroomd. Eenig vee, dat daar nog graasde, móest pp den Zondag in allerijl door de boe ren' op stal worden! gebracht. Te Zwolle liepen .Zondag een paar straten onder. In vele straten zijn dammen gelegd Toch stroomde tal van woningen het water van voor tot achterdeur. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. No. 2891 5000. No. 11545 1000. Nos. 19138, 17691, 400. Nos>11576, 15939 200. Nos. 20536, 2231, 13720, 14987, 13676 100. HET AFGESLOTEN ZEEGEBIED. Volgens mededeeling van den Marinestaf wordt het door Duitschland afgesloten zeege bied1 bedoeld in het Bericht aan Zeevarenden van 23 dezer, begrensd door de verbindings lijn van de drie volgende punten: het eind punt van de Nederlandsen-Belgische land grens, een punt op: 51° 35' N.B. en 2° 57' O. L, en een punt op: 51° 37' N B en 3° 2',8 OL. AMSTERDAM IN DONKER. Gistermiddag tegen half 5 gingen tusschen Singel en Heerengracht, op de Keizersgracht ten deele, ln den Jordaan en eenige buurten van de binnenstad de electrische lampen weer uit. Eveu voor vijven gloeiden ze weer. Daar op trad opnieuw een storing in, die duurde tot zes uur ongeveer. Het tramverkeer onder vond door deze storingen geen vertraging De transformator Is nu geheel nagezien en verbeterd, zoodat men vertrouwt, dat het leed voorloopig is geleden. SPOORWEG-T ARIEVEN. Naar gemeld wordt, is in verband met de fusie der beide spoorwegmaatschappijen een uitgebreide tarief herziening voor het perso nenvervoer in voorbereiding De nieuwe ta rieven zullen waarschijnlijk niet hooger wor den. Slechts voor enkele lange afstanden zul len de nieuwe tarieven eenig verschil van be- tcekenla uitmaken. BUITENLAND. KORTE BERICHTEN. De Zuid Afrikaansche, staatsman sli tarr Jameson Is te oud' overleden. Hij o'a leider van den inval van 1'J te 'i nu-a/aal, werd daarom ve- oordeeld te Lon- dh tot 10 waanden' gevangenisstraf en wem vervolger,^ van 1904—1908 premier van de Kaapkolonie. Uit Buffalo meldt Havas, dat de heer Oompers we ral herkozen als president van dén Amerikaanschen Arbeidersbond. De derde Fransche oorlogsleenlng werd gisteren geopend. Door ale Engelscke marine is een sup- pletoire begrooting ingediend, die voorziet ln de uitrusting van nog 50.000 officieren en manschappen voor de vloot. De oorspronke lijke raming gold voor 400.000 man. De Observatore Romanl spreekt het ge rucht dat de heilige stoel een1 nieuw vreaes- beroep heeft gedaan of zal doen, tegen. Lord Rothmere, een broeder van lord Northcliffe, is benoemd tot minister van lucht- iijik te herkennen was als dat van den stuur man A. Rietdijk, is thans ook gevonden. In 'de Zuiderzee heeft men weder mijnen aangetroffen; eén bij Hindeloopen en één bij Stavoren - Het verbod tot verkoop, aflevering en vervoer van calcium carbid is niet van toepas sing op het vervoer in of ten behoeve van den militairen dienst. Het te I loek van Holland binnengekomen Ned, stoomschip „Titan" is in dé Oostzee door Duitsche zeestrijdkrachten aangehouden en gedurende 5 dagen naar Swinemunide op gebracht. Aan het noorderstrand van Vlieland spoelde een twintigtal mijnen aan: eenige ontploften' op een tram, waardóór schade aan de in de nabijheid staande gebouwtjes werd aagericht Tusschen IJmuiden en Noordwijk- zijn 68 miinen aangespoeld. Tusschen 1 en 15 Dec. zal ban ver bruikers mogen worden afgeleverd op bon no. 7 eener 'thee- en koffiekaart 0,05 K.G. thee, bon no 8 0,05 K.G. koffie en van 16 tot 31 Dec. op bon no. 9 0,05 K.G thee, bon no. J0 0,1 K.G.'koffie. Naar vermeld wordt is door den Ameri kaanschen minister van Financiën aan Lord Reading voor diens vertrek uit'Amerika mede gedeeld, dlait de 2e vrijheidsleeming waar schijnlijk de laatste groote leening voor oor logsdoeleinden zal zijn Er zal Worden voor gesteld het Engclsdhe voorbeeld van geregeld leenen op bons van korten termijn te volgen; uitgifte van schatkistbiljetten enz. Regen- en sneeuw-stormen teisterden Zon dag Engeland. Belangrijke schade in ver- sdnllende 'districten werd veroorzaakt. Spe ciaal ln Midden- en West-lerland. Honder den schapen zijn in de bergstreken omgeko men. Aardappelen, graan en brandstoffen- voorraden zijn weggespoeld of beschadigd STADSNIEUWS. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ Gisteravond had in de Leeszaal in de Doelenstraat een buitengewone Jedenvergadè- ring plaats van de vereeniging tot oprichting en instandhouding van een Openbare Leesi- zaal en Boekerij In deze vergadering, waarin slechts 15 van de meer dar 1900 leden aanwezig waren, weiuui op yoorstel van het bestuur dr statu ten herzien Vcorgefie'.d werd de mïmmuni-conmfcut>e van O.oO op j 1 te brengen, met dien ver- ouuiUe, uat voor lien, die daartoe een sehrtfie- uj* verzoek oij het bestuur ïnmeneu, net mi- uui""n gesteui Kan worden op 50 cents. L/e secretaris, de heer van KijnbacU, lichtte 7i» régeling tee. Hiji moeandie haar een uumiregei tegen uie meer gegoeden onder de leuen, cue voor twee Kwartjes jaarnjks een ui ux geur uu van de leeszaal en de un te lee nen bolken maken. Ais weisiandsgrens stelt uien zum voor ongeveer 1000, maar het be stuur zal steeds persoonlijke omstandigheden in aanmerking nemen. Zij, die de verminderde contributie wenschen te bepalen, behoeven naartoe slechts een gedrukt formulier te tee kenen. Deze wijziging werd met algemeene stem men aangenomen. Eveneens de andere, waar door aan het bestuur de beslissing is geko men omtrent den aankoop van alle dagbla den, tijdschriften, boekwerken enz., terwijl voorts de jaariijksche algemeene ledenverga dering niet meer in November of December, maar m Januari of Februari zal moeten wor den gehouden. In de vacatures-dr. van Hille en van Rijn- bacü werden op aanbeveling van het bestuur eveneens met algemeene stemmen gekozen m'ej. M. E. J. vim Rijn, secretaresse van den artuenraaci, en dr. A. Schillings, leeraar in het iNeüerlandsch aan de handeisschool. Hierop nam de voorzitter, de heer E. C. H. Clir. Bruins, het woord. Hij herinnerde er eerst aan, dat het bestuur het vertrek van den heer van Hiile zeer had betreurd, omdat deze met animo zijn functie had vervuld en het be stuur steeds aangenaam met hem had samen gewerkt. Na den heer van Rijnbach gelukge- wenscht te hebben met zijn benoeming te Dordrecht, ztide spreker, dat zijn vertrek oen zeer ernstig vei bes voor de vereeniging is. Bijna vtjT jaar is de heer van Rijnbach als bibliothecaris-secretaris opgetreden en deze vijf jaren vormen een pénode van opgang, die hij heeft méégemaakt en ook meegemaékt. Boeken-bezit eh oezoeken-aanta 1 zijn in dien tijd verdriie-, ledental en financiën verviervou digd. Te voren was de Leeszaal een verarmd, ooi beetje verwaarloosd kindje en onder de voortreffelijke zorg van den heer van Rijn- oach is het kind opgegroeid tot een flinken, leveiiskrachtigen knaap, die sterk op zijn bee- nen slaat en karakter heeft gekregen. Thans zal de voornaamste zorg aan een ander moe ten worden overgelaten en ofschoon spreker het den laataten tijd heeft gemerkt en het zich begrijpen kan dat dit den heer van Rijn bach zwaar valt, loch zijn er lichtpunten. Ln de eerste plaats, dat diens werk thans rijpe, blijvende vruchten draagt, daar de grondsla gen voor verdere ontwikkeling gelegd en goedgelegd zijn. ln de tweede plaats wettigt üe zuoeven gedane benoeming de verwach ting, dat de veeleischende dubbele functie wordt aanvaard door een bekwaam en ijverig man, die den groei der vereeniging krachtig zai heipen bevorderen. Nagaande wat de heer van Rijnbach heeft verriciit voor de Leeszaal, wees spreker er op, dat de letter C daarbij een groote rol heeft gespeeld, in het oude en in het nieuwe ge bouw heelt hij cachet aan de instelling gege ven, iuj heeft de coöperatie met de nutsvolka- bibliotheek helpen tot stand brengen, de cata logus mag worden aangemerkt als een drie maal gestreepte C en als een bekroning van voel werk, de correspondentschappen hebben het nut der boekerij tot de omgeving doen uitbreiden, en vanavoud is door de coatribu- tii-verhooging een van den beginne aï ge koesterde wensch van den secretaris in ver vulling gegaan Zoodra de tijdsomstandighe den het toelaten zal ook een andere wensch worden vervuld, zal cr komen een courantje of correspondentie-blaadje. Buiten den heer van Rijnbach om heeft liet bestuur gemeend nog even aan de C te moeten vasthouden, het heeft een kleine conspiratie op touw gezet, n Lonk mme belegd, waar bij het tot de con- uusie kwam, cjat een cadeau moest worden aangebodtn m den vorm vau ecu certificaat mei oehulp vau caligrafie en camera. Dank zij de welwillende hulp van mej. J. G. "In. van Eijbergen is aan uit denkbeeld een gelukkige uitvoering gegeven, waardoor de kunstwaarde aanzienlijk is verhoogd. Spreker bood den heer van Rijnbach na mens de leden, om uiting te geven aan de ge- voe'- us van danIbaarueid voor de buitenge 'net v..rdi« r'k. welke hij m rijn dubi-ak lunet ié aan de veiaemging en haar instelling heeft bewezen, tevens als souvenir aan Alk maar en aan het Alkmaarsche LeeszaaLbe- stuur, een fraai album met een artistieke oir- konde en zeer geslaagde foto's van ln- en ex terieur oer oude en nieuwe Leeszaal aan, be nevens een gebruiktsvoorwerp, n.l. een boe kenmolen, daarbij den weuscli uitsprekende, dat deze geschenken lang stille getuigen mo gen zijn van geluk, voorspoed en levensvol uoening. Hierna vroeg de heer J. A Verkuijl het woord, Hij verklaarde als gedelegeerde voor de volksbibliotheek van het Nut dat de coö peratie, waarvan de voorzitter zooeven ge waagde, van grooten zegen is geweest voor beide instellingen. Het hoofdbestuur der Maatschappij, heeft die samenwerking niet willen bevorderen en bezwaren opgeworpen die echter tn de praciijk ongewettigd zijn ge bleken daar de proef hier te Alkmaar volko men geslaagd is. Als gedelegeerde had' spre ker de ervaring dat mochten bij den boeken aanschaf andere bestuursleden wel eens ont breken, de heer van Rijnbach steeds op zijn post en steeds behulpzaam en bereidwillig was. Spreker sloot zich dan ook gaarne aan bij de nulde, aan den scheidenden secretaris- bibliothecaris gebracht. De heer van Rijnbach; blijkbaar aangenaam verrast en onder den indruk, dankte voor de hartelijke woorden, tot hem gesproken. Met de meeste ambitie had hij zijn functie ver vuld. Dat de leeszaal zich gunstig heeft ont wikkeld, daaraan hebben tal van factoren me degewerkt. Spreker mag zeggen, dat ook hij er zijn krachten aan heeft gewijd, ook het be stuur, waaraan hij dank bracht voor de aan gename collectieve en individueele samen werking, ook het personeel, dat hem krachtig heeft terzijde gestaan bij het maken van den catalogus en dat voor zijn taak in de leeszaal zoo uitstekend berekend is Het is spreker een voldoening geweest, dat hij hier te Alkmaar iets heeft kunnen doen voor het algemeen voor de volksontwikkeling, voor het volksge- n a- alen c*>r- lttk. Hij verwacht dat tte leee^aqi 7*1 ontwikkelen, want het einddoel is nog lang niet bereikt en veel blijft er nog te doen over Tenslotte bracht spreker dank aan het bestuur voor de hem bereide verrassing, ver zekerend dat hij üe geschenken steed% in eert zou houden, en aan den heer Verkuijl voor titens vriendelijke woorden. Nadat de heer J. Elte als lid zijn dank aan den heer van Rijnbach en zijn spijt over diehs vertrek had geuit, werd de vergadering ge sloten. GYMNASTIEK. Omtrent de gymnastiekwedstrijden te Krommenie schrijft men ons nader Ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan gaf de gymnastiekvereemging „Lycurgia" te Krommenie nationale wedstrijden. Hoofdlei der was de heer J. J. Poll. Voor deze wef. strijden waren uitgenoodigd de beste vereest gingen van het N. G. V. Deze wedstrijdea bestonden uit: stok-oef., dames vrije oef., heeren pers. Ie en 2e graad toestellen. Door onze plaatselijke vereenigingen werd deelge nomen door de damesafd. van Kracht ea Vlugheid, de Halter en Tumlust. De dame» van de Halter behaalden 100, van Kracht en Vlugheid 103 en van Turnlust 113 punten; deze laatste verwierven hiërdoor den 3en prijs (zilveren medaille). Voor vrije-oef. hee ren behaalde de Halter 106, Turnlust 119 punten, zijnde le prijs (verg. zilv. medaille).' In den pers. wedstrijd le gr. behaalde de heer J. Schenk den eereprijs (verguld zilve ren medaille) in den pers. wedstrijd 2e gr. won de heer J. G. Termaat, lid van Turn lust; den eere prijs (verg zilv. med.) en de heeren G. Mensink en B. Kok van de Halter een 6en prijs (een diploma). GESLAAGD. Voor het examen boekhouden, uitgeschreven door de Vereeniging van leeraren in het boekhouden op 20 en 21 deze-', slaagden de heeren A. Nijmeijer, leerling van den heer A. Brouwer, alhier, en P. Haasbroek, leerling van den heer H. de Jong. Voorts daagden nog de heeren S. Sougé en B. H. Wittoubeius, die hunne opleiding genoten van den heer I. Prins Az. Zij waren uit. Maart geslaagd voor het eindexamen van de handelsavond school, VOORDRACHTAVOND MET LICHT BEELDEN. Op Woensdag, 28 November a*., dés middags óm twee uur zal in een dér lokalen van het gebouw „De Unie" aan de Kdbr- straat, dóór den heer L. E. Dom van Rom- beek, gepensioneerd O. I. Ambtenaar, in op dracht van het Departement van Koloniën ten voordracht met licaitbeeldem gehouden wondien over Oost-Indië. Deze voordracht zal worden gegeven voor de leerlingen der hoogere klassen van het Gymnasium, van de Rijks Hoogere Burger school, van de Handelsscholen en van de Rijkstuinbouwschool. Ook voor ouders dier leerlingen zal de voordracht toegankelijk zijn. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Uitspraken van heden. Gerrit M., verzet, melkontvreemding, eisch 1 maand gevangenisstraf, vonnis dito. H. van L., timmerman, ged., bedelarij, eisch 2 maal 3 dagen hechtenis en 3 jaar op zending naar een rijkswerkinrichting, vonnu dito. Beklaagde poogde nog iets ln het mid den te brengen, dooi werd door den rijk» veldwachter hierin verhinderd en weggevoerd. Willem Simon Jacobus S.,fabrieksarbei der, "ged. rijwieldiefstal, eisch 12 maanden gevangenisstraf, vonnis 6 maanden gevange nisstraf. Frans K., Enkhulzen, arbeider, belasting ontduiking, eisch 6 boete ol 3 dagen hechi Vonnis duo. Dirk S., handelsreiziger, Alkmaar, belasting ontduiking, eisch ontslag van rechtsvervol ging, vonnis dito. Jan K., groentenhandelaar, Helder, over treding distributiewet, eisch 25 boete of 10 dagen hechtenis, vonnis dito. Gerrit V., groenreuhandelaar, Limmen. ali- voreu. eisch 25 boete of 10 dagen hechtenis Vonnis dito. Jacob R., werkman, Uitgeest Jan Pietcr O., timmerman, Uitgeest, Johannes H., ar beider, Uitgeest, verzet tegen de politie, elach tegen de derde beklaagde een maand en te gen de beide eerste ieder 14 dagen gevange- niss -af. Vonnis voor ieder 14 dagen gevan- gerlf.'itra;voer O m R.-arvaardelijk. ja; H., schipper, tog aan de Zaafc, ver boden vervoer, eisen j 5 boete of 1 dag hech tenis, vonnis ƒ15 boete of 3 d. hechtenis. Pieter de J., grossier, Enkhuizen, overtre ding distributiewet, eisen 75 boete of 15 d. hechtenis, vonnis ƒ.50 boete of 10 d. hecht Jan Gerard M., koopman, Enkhulzen, over treding distributiewet, eisch 75 boete of 15 dagen hechtenis, vonnis 50 boete of 10 da gen hechtenis. Jonas S., zaadhandelaar, Enkhulzen, al»- voren, vonnis 25 boete of 10 d. hecht. Klaas S-, zaadhandelaar, Enkhuizen, al» voren, vonnis 50 boete of 10 d. hecht. J. V., landbouwer, Enkhulzen, alsvoren, 50 boete of 10 d. necht. vonnis dito. Andries Z., zaadhandelaar, Enkhuizen, eisth 25 boete of 10 d. hecht., vonnis 5 boete of 1 d. hecht. J. K., diefstal van een ket en wagen, eisd 4 maanden, vonnis 12 maanden gev. St.-NICOLAAS. Evenals het vorig jaar komt St.-Nicolaaa weer bij Gebrs. Bervoets op 4 en 5 December, tusschen 2 en 6 uur, en zal hij weer cadeau tjes aan de kleinen overhandigen. Velen zul len zich herinneren den enormen toeloop, wel ke de firma het vorig jaar ten deel viel. De kinderen zullen de na 27 November ontvangen cassabocs moeten meenemen. BADHUIS WITTE KRUIS- In de week van 19 tot 24 November zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen: 86 Kuipbaden; 126 Regenibaden le klas; 224 Regen baden 2c klas; te zamen 436 badén. TWEEDE KAMER. 's-GAVENHAGE, 27 Nov. De Tweede Kamer heeft heden: zondér hoofdelijke stem ming aangenomen het wetsontwerp tot ver krijging door landarbeiders van land met woning in eigendom of van los land '0 pacht.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2