DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JAC. DEGELING, lïe. 280 Honderd ©n negentiende Jaargang 1917 Abonnementsprijs bil vooruitbetaling p. 3 maanden f 1.30, fr. p. post I1J0. WOE58DAO Bewftsnnmrners S ct. Advertentieprijs 15 ut. p. tegel grootste letters naar plaatsruimte. Br. Ir. N.V. Boeit- en Handelsdrukkerij Herms. Coster Ik Voordam C 9, Tel. S. 28 NO TEMEER. Heerendassen, om - Hoeren-Farapluies, enz. - is gereed. Aa«b«v.,Fa. Wod. Jae. van Beek NEDERiiAND. Ouders koopt uwe kiadereu geel speelgoed, dat leidt tot kot fflilitairismo. Hierdoor doodt men alle edele gevoelens in Net kind. Toedt ive kinderen op ii liefde tot de nenschkeld eo niet tot moordenaars. ALLEEN SIGAREN uit het magazijn van Kraanbuurt 6, Telephoon 323. ALKMAAR, 28 November. Men kan niet zeggen, dat Rusland tegen woordig niets oorspronkelijks levert. Het nieuwste op dit gebied is, dat er naast de po litieke Octobristen thans militaire Novembris- ten en Decembristen zijn gekomen. Men raadt op geen stukken na wat de dragers van de zen naam aan het front beoogen. De Novem- bristen hebben n.l. besloten het front deze maand nog te verlaten, de Decembristen wil len met Kerstmis naar huis terugkeeren. Hoe moet het met de discipline wel niet gesteld zijn, als het zoover is gekomen, dat de solda- tén zelf tot demobilisatie overgaan. Trouwens, als men leest van de ontbering en het gebrek aan het Russische front, dan kan men zich wel voorstellen, dat de weerkracht en de ver- dedigingslust totaal gebroken zijn. Generaal Do,echonin, van wien men eiken dag iets nieuws hoort, moet nu een oproeping tot het leger hebben gericht, waarin hij ver klaart alleen over een wapenstilstand te wil len onderhandelen, wanneer een wettig tot stand gekomen, door het volk erkende, regee ring, hem dit opdraagt. Tevens geeft hij te kennen, dat hij zijn post niet zal verlaten, voor en aleer het leger zelf dit wenscht of zich aan den nieuwen opperbevelhebber Krylenko verkiest te onderwerpen. De laatste heeft zich naar het front begeven. De heer Trotzky, die de buitenlandsche zaken leidt en o.a. de geheime diplomatieke stukken open baar maakt, heeft zich thans gewend tot En geland met een soort vanultimatum. Hij heeft den Engelschen gezant te St. Pe tersburg schriftelijk verzocht om twee in En geland geintemeerde Russische onderdanen in vrijheid te stellen en daarbij een toespeling gemaakt op maatregelen van weerwraak te genover Britsche onderdanen in Rusland. De gezanten der entente te St.-Petersburg moeten op hun beurt den heer Trotzky heb ben laten weten, dat ze him passen zullen vragen, zoodra er onderhandelingen over het sluiten van een afzonderlijken vrede worden aangeknoopt. Verder wordt gemeld, dat de geallieerden een gemeenschappelijk protest tot het Russi sche volk zullen richten tegen den voorgestel den Rüssisch-Duitschen wapenstilstand en dat Frankrijk als Rusland's oudste bondge noot er een bijzonder protest bijvoegen zal. De heer Lloyd George is naar Parijs ver trokken wel niet om er een nieuwe onaan gename redevoering te houden, maar om de zittingen van den oppersten oorlogsraad bij te wonen, waar stellig wel over het Russische probleem zal worden gesproken. Lord Robert Cecil heeft een redevoering gehouden te Norwich, waarin hij zich opti mistisch over den stand van zaken uitliet en zeide, dat er voor Engeland geen vrede zal kunnen zijn, vóór Duitschland definitief is verslagen. Den loop der gebeurtenissen in Rusland noemde hij een groot ongeluk, al hoopte hij, dat het Russische volk andermaal zal toonen het gestelde vertrouwen waard te zijn. Wat in Italië geschied ia, achtte hij minder ernstig. „Als de Italiaansche legers, zeide hij, ge lijk wij allen hopen en gelooven, nu bewijzen kunnen, dat zij tegenstand kunnen bieden, be hoeven wij niet aan te nemen, dat de gebeur tenissen in Italië op den algemeenen afloop van den oorlog crnatigen invloed ten kwade zullen hebben." Ook in de Fransche pers wordt met betrek king tot de gebeurtenissen in Italië een opge wekter toon aangeslagen. Men erkent, dat de moeielijkheden nog niet ten einde zijn, maar acht het zeer waarschijnlijk, dat de Duit- schers en Oostenrijkers er niet in zullen sla gen de beneden-Piave over te steken en dat de Italianen niet genoodzaakt zullen zijn verder terug te trekken en geheel Venetië prijs te ge ven. De Matin verklaart, dat het plan van de verdediging is aangegeven door generaal Foch. Reuter's bijzondere correspondent in het Italiaansche hoofdkwartier vat den stand van zaken aldus samen: „Alhoewel de Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen besloten schij nen te zijn in den hoek, waar het gebergte met de Piave-linie Bamenkomt, door te breken, zijn de Italianen besloten hen niet door te laten gaan." Deze zin zou met de noodlge wijzigingen toepasselijk kunnen worden gemaakt op den toestand in het westen, op de voornemens der Engelschen en Duitacliers. Aan beide pon ten toch golft de strijd heen en weer om krachtig versterkte stellingen, daar aanval en. tegenstand beide met uiterste hardnekkigheid worden volbraeht, hetgeen tengevolge heeft, dat de toestand weinig verandert en groote successen uitblijven, totdat een der partijen zich een overwicht weet te verwerven. KORTE BERICHTEN. Het Stockholmer Aftonblad geeft een bericht over de ontdekking van een wijdver takte Entente-spionnage in Zweden welke de vernietiging van de Duitsch-Zweedsche koop vaardijvloot in Zweden ten doel zou hebben. Zondag trachtte de Duitsche onafh, sac. dem. partij in Berlijn straatbetoogingen te houden. De politie verhinderde het echter en arresteerde 9 pèrsonen. De heer Caillaux heeft een klacht inge diend tegen den heer Hervé, die in de Victoire den heer Caillaux opnieuw van pacifistische wer]£zaamheid, heeft beschuldigd. Op de lijn Posen-Sdmeidemüh'l is een trein in een ploeg werklieden gereden, waarbij vier mannelijke en vier vrouwelijke arbeiders op slag gedood werden. Een buitengewoon omvangrijke brand woedde in de ceUuloid-fabrieken te Kansaer (Zweden). Een hoeveelheid papier ter waarde van 4.7 millioen gulden is verbrand. Het groote stadskoelhuis te Stockholm waarin zich bijna alle vleeschvoorraad voor den winter bevond, is afgebrand. De commandant van het 5de legercorps in Posen heeft gelast, dat in zijn district de winkels om 5 uur moeten gesloten worden we gens den kolennood. Uit Athene wordt gemeld, dat op grond eener overeenkomst tusschen Italil en Grie kenland, de stad Koritza door de Grieksche autoriteiten weder in bezit is genomen. VAN BV. Komt U niet eens zien 7 -ap© Schautenstraat 18. SUIKER. Het Bureau voor mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt, dat de regeering reeds geruimen tijd geleden heeft besloten den geheelen suikeroogst over te nemen. De sui kerfabrikanten leveren hun product af aan het distributiekantoor. De consumptieprijs is en blijft 28 cent per half kilo. Het nadeelig verschil tusschen kost prijs en consumptieprijs wordt goedgemaakt door den hoogeren prijs, welken de industrie (banketbakkers, jamfabrikanten e.d.) hebben te betalen. Indien er nog suiker over mocht blijven voor export, dan komt de daarop gemaakte winst ten bate van de Export Centrale. VET. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening deelt mede, dat tot direc teur van het vet-bureau is benoemd de heer L. Blok, tot dusver afdeelingschef bij de N.O.T., zoodat dat bureau eerlang zijne werkzaamhe den zal beginnen. Het ligt in bet voornemen van den minis ter van landbouw, nijverheid en handel om bij dit bureau een commissie van advies te benoe men, die met den directeur zal samenwerken. blijven bepi hetwelk als tot nog toe door het Rijks Cen-' Ten tot die van bak- cn braadvet, Voorloopig zal de distributie van vet zich ijven bepale )t nog traal administratiekantoor ter beschikking van de gemeenten zalVorden gesteld. Ten opzichte van andere eetbare vetten neemt de minister, voorloopig althans, eene afwachtende houding aan, aangezien ver wacht mag Worden, dat de thans getroffen regeling voldoende in de behoefte aan vet zal voorzien. Wanneer deze verwachting niet ver wezenlijkt wordt, zal in overweging worden genomen, andere vetten in de distributie op te nemen. KAAS. Door de Kaasivereeniging is de volgende circulaire verzonden: Ten aanzien van het inkoopen van kaas van producenten is met ingang van Dinsdag, 27 Inters. Nat. Antioililairistlsche veraen. Afd. Bergen—Alkmaar. November, het volgende bepaald: le. Ten; aanzien van Edammer kaas 40 Exporteurs leveren tot nader order 100 pet. van hunne inkoopen aan de centrale pakhui zen1 of onder de bestaande condities. Afge keurde kaas wordt zoo mogelijk gerempla ceerd door kaas uit den exportvoorraad, voor zooverre deze nog niet door de vertegenwoor digers van die 'D. H. H. is afgezien:. Is rempla- ceëring op deze wijze niet mogelijk, dan (cfient afgekeurde kaas uit het cxportgedeelte der inkoopen te worden geremplaceerd, zoodra de handelaar een dusdanig exportgedeelte weer ter zijner beschikking krijgt. Waar de Edammer kaas 40+, welke vóór 15 October geproduceerd is, door producenten is afgeleverd, koopen de exporteurs uitslui tend kaas, geproduceerd na 15 October; in koop van vóór 15 October geproduceerde kaas is verboden. De verrekening van kaas en credietbedrag met de sub-commisie geschiedt op de gewone wijze met dien1 verstande, dat de winterpro- ductieprijs voor Edammer 40+ door den mi nister van Landbouw is vastgesteld op 130 per 100 Kg. De sub-oommissie debiteert den exporteur dus voor het bedrag, dat zij voor hem aan den producent betaalt en crediteert hem voor 136 per 100 Kg. Mocht onverhoopt blijken, dat een expor teur nog kaas gekocht had, gemaakt vóór 15 October, dan zal de exporteur, voor de betref fende partijen gedebiteerd worden voor het bedrag, dat aan den producent betaald is en gecrediteerd voor 117 per 100 Kg. - 2e. Ten aanzien van volvette Gouda kaas. Exporteurs leveren met ingang van Dins dag, 27 November, tot nader order 100 pet. van hunne inkoopen aan de centrale pakhui zen af, voor zoover deze inkoopen niet noodig zijn voor het aanvullen van den verplichten voorraad. Zij boeken dus hunne inkoopen vol ledig in de kolom „Binnenland". aar nog niet alle volvette Gouda, kaas, geproduceerd vóór 113 October, door produ centen is afgeleverd, ia de uiterste datum voor inkoop van deze kaas tot nader order uitge steld en is bepaald, dat de exporteurs tot na der order slechts volvette Gouda kaas mogen inkoopen, welke geproduceerd is vóór 15 Oc tober 1.1. De afleveringen aan <ie Centrale Pakhuizen geschieden onder de gebruikelijke condities, exporteurs, die kaas van mindere kwaliteit in koopen, kunnen deze verruilen met hun aan wezige exportvoorraden. De bedoeling is dus, dat een aantal Kg. aan de Centrale Pakhui zen wordt afgeleverd, gelijk aan de ingekochte hoeveelheid. Afgekeurde kaas wordt gerem placeerd uit den bestaanden exportvoorraad, voor zoover deze pog niet is afgezien door de vertegenwoordigers van de D. H. H. Is deze remplaceering niet mogelijk; dan geschiedt zij zoodra de exporteur uit zijne inkoopen weer over een exportgedeelte zal beschikken. De sub-commissie betaalt de aan de Cen trale Pakhuizen te leveren kaas tegen 39 en 41 per 50 K.G., resp. voor kaas zondter en met rijksmeik, terwijl de Kaasvereeniging den exporteur crediteert voor 45 per 100 K.G. ingekochte kaas. Aflevering van de ingekochte kaas moet zoo spoedig mogelijk geschieden in overleg met de sub-commissie voor Zuid-Holland. Nogmaals zij de aandacht er op gevestigd, dat de productieprijs voor deze inkoopen is 117 voor kaas zonder en 121 voor kaas met rijksmerk, welke prijzen voor goede kwali teit kaas aan den producent betaald moeten worden1. Door de alle bestellingen d Kaasvereeniging is bericht, j& 17/1" zullen worden met 60 pet. dat 19 dezer uitgevoerd der bestelde of toe gewezen hoeveelheden. Te beginnen met de bestellingen, die op 21 November zijn Ingekomen, zal voorloopig ten hoogste 75 pet. van den normaal-omzet wor den toegéwezen. Waar het misschien niet steeds mogelijk zal zijn de aangevraagde soorten af te leveren, zullen de grosiers desnoods genoegen moeten nemen miet kaas van een ander model of vet gehalte. REGEERINGSBLOEM EN -MEEL VOOR BROODBONS. Door den minister van landbouw is be paald, dat met ingang van heden, met dien verstande, dat deze bepaling voor het eerst van toepassing <zal' rijn op de bons der brood kaarten der 33ste week, zal worden verstrekt: voor 10O K.G. W-bons 75 K.G. Regeerings- Grootste Sorteering. Speciale Merken. bloem. Voor 100 K.G. B-bons 71 K.G. Rc~ geeringsmeel. De thans geldende omrekeningdjfers voor W-bons (rogge ter bereiding van zoet rogge brood) ad 70 en voor R-bons (rogge ter be reiding'van grof roggebrood) ad 74 blijven gehandhaafd. BINNENLAND. ONVERWARMDE TREINEN. Het dagelijksch bestuur der Handelsreizi ger svereeniging „Eendracht" heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin wordt aangedrongen op verwarming der treinen ge durende de wintermaanden. Betoogd wordt, dat beroepsreizigers dagelijks en meermalen over lange trajecten van de treinen moeten februik maken en het voor hen, die uit hoofde unner werkzaamheden reeds veel bagage moeten medevoeren, zeer moeilijk is verwar- mingsvoorwerpen mede te nemen. Het bestuur meent, dat, nu een geregelde aanvoer van steenkolen vrijwel verzekerd is, het voornaam ste motief,om de verwarming achterwege te laten, vrijwel is vervallen. DE CRISIS TE TILBURG. De Tilburgsche fabrikanten weigeren ia te gaan op het voorstel der pastoors. Zij ver wachten, dat wanneer deze beslissing in de vergadering van de Fabrikantenvereeniging heden of morgen inderdaad valt, de werklie den, wegens uitputting hunner kassen, zeer binnenkort gedwongen zullen rijn het werk op de voorwaarden der patroons onder pro test te hervatten. DE MOORD TE ALPHEN AAN DEN RIJN. De politie te Alphen had' vermoeden, dat een zekere P., die verdacht werd van den moordroof op den arbeider Verbeek aldaar, naar Amsterdam was gegaan. Een militair, v. d. P. te Utrecht in garnizoen, was wegens verdenking medeplichtig te zijn aan de mis daad, reeds door de militaire autoriteiten in arrest gesteld. In samenwerking met de Am- serdamsche recherche is genoemde P. gear resteerd en naar Alphen overgebracht, van waar hij'? na met v. d. P. door den burgemees ter te rijn verhoord, naar den Haag is ver voerd. Beiden rijn in verzekerde bewaring ge steld. Op de kleedingstukken van beide ver dachten rijn bloedsporen gevonden. KOPERDIEVEN OESNAPT. Herhaaldelijk werd in den laatsten tijd door de HoliL Electrische Spoorwegmaat- op het baanvak Rotterdam—Scheve- uinfén koper vermist. Er rijn reeds vijf dieven gesnapt, n.l. drie onder Scheveningen en twee onder Berkel en Rodenrijs. Het bleek, dat de zen, als visschers .gekleed, er hun werk van maakten- hunne vischzakken te vullen met de rood koperen staven., waarmede de rails on derling zijn verbonden. Toen men toevallig het koper uit een der vischzakken zag steken, kreeg men argwaan en werden de daders aan gehouden. GASVERSTIKKINO. De parkwachter van het Wertheimplant- soen te Amsterdam is door gasverstikking overleden. Toen men hem vermiste, sloeg men een ruit in zijne woning stuk, waarop men hem op den vloer vopcf liggen. De gaskraan stond open. in het gasthuis constateerde men den dood. Waarschijnlijk had hij vóór 12 uur 's nachts het licht aan gehad, totdat de gas- toevoer van gemeentewege werd afgesloten. Toen om 2 uur de druk terugkwam, zal hij vermoedelijk geslapen hebben, zoodat hij on bewust het gas inademde, dat zijn dood werd. TwENTE-RIJNK ANAAL. De Twentsche Bank voor zich en voor de firma's B. W. Blijdenstein Ir. te Enschede en Ledeboer Co. te Almelo heeft aan de uitvoerende commissie inzake de voorberei ding van den aanleg van het Twente-Rijnka naal gedurende 10 jaren een bedrag van 10.000 per jaar als bijdrage toegezegd. De Nederl. Handel-Maatschappij hemt zich eveneens verbonden om gedurende 10 jaren, een som van 10000 per jaar bij te dragen voor de aanlegkosten, onder voorwaarde dlat ook door anderen zooveel wordt bijgedragen, dat de totstandkoming van het kanaal verze kerd is. VERHOOGING ABONNEMENTS PRIJZEN. In een buitengewone vergadering van leden der drie vereenigingen van courant-uitgevers, „De Nederlandsche Dagbladpers", „De Ne derl. Periodieke Pers" en den „Bond van Courantiers", Dinsdag j.l. te Amsterdam ge houden^ is eenparig uitgesproken, dat tenge volge van de nieuwe belangrijke stijging van de prijzen der verschillende bedrijfsbenoo- digdheden, met ingang van 1 Januari as. een algemeene verhooging der abonnementsprij zen van de couranten gerechtvaardigd en noodzakelijk is. KORTE BERICHTEN. Te Amsterdam is een man aangehouden die vateche melkbons had vervaardigd waar op melk tot een gezamenlijk bedrag van ruim 1800 kon worden afgegeven. Maandag 3 December, des namiddags PLAATSELIJKE BELASTINGEN. 'HOOFDELIJKE OMSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis dat het le suppletoir kohier van den Hoofdelijken omslag, dienst 1917, den 15 November j.l. door den Gemeenteraad vastge steld en den 21 November d.a v. door de Ge deputeerde Staten goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-ontvanger ter invordering is overgegeven en gedurende vijf maanden op de secretarie voor een ieder ter lezing is neder- gelegd'. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier aan dten Gemeenteraad worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljet- tem Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 27 November 1917. tem 2 uur, heeft aan de vakschool voor de typografie te Utrecht de opening plaats van de nieuwe afdeeling chemigrafie. Aan de oostgrens komen schurftgeval- leni bij menschen voor, waarschijnlijk veroor zaakt door omgang met Duitschers. In de Duitsche grensplaatsen heerscht die ziekte vrij hevig. De openbare school te 't Goy (gem. I lou- ten) is wegens het heerschen van diphteritui tijdelijk gesloten. Een dienstbode te Heerlen heeft bekend rich aa nkindermoord te hébben schuldig ge maakt. Door den storm is het dak van de loco motieven loods bij het station Meppel afge rukt. Bij het neervallen werden alle telegraaf draden verbrijzeld, waardoor de verbinding met Zuidelijker gelegen stations is verbroken. Aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam is gisteren een jongmensch op heeterdaad be trapt bij het stelen van geld en papieren' uit de afdeeling Rijkspostspaarbank. De dief werd onmiddellijk gearresteerd. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. No. 8791 20.000. No. 8931 1500. No. 18000 1000. No. 8115 400. No. 11108 200. Nos. 6351,4662, 1103 100. STADSNIEUWS. GESUfcAOD. Voor het examen boekhouden,uitgeschreven door de vereeniging van leeraren' in het boek houden, op 20 en 21 dezer, is geslaagd de heer A. H. Posthuma, alhir, leerling van den heer H. W. Pisart. B'EOROOTING VAN DE STADS APOTHEEK, DIENST 1918. De commissie tot de belastingzaken stelt voor. de begrooting van de Stadsapoheek, dienst 1918, vast te stellen in ontvang en uitgaaf op 9505.—, met toekenning van eene toelage uit de gemeentekas van 5760. AFSTAND VAN GROND LANOS DE OUDE HOORNSCHE VAART. Na ingewonnen advies van de commissie van bijstand voor de publieke werken, stellen B. en w. den raad voor. aan den heer W. Ji. Schepper, in zijne kwaliteit van directeur der N.V. Stoomsmederij, herstelplaats van stoom- en andere werktuigen te Alkmaar, naar aan leiding van rijn adres d.d. 19'Juli 1917, te berichten, dat de gemeenteraad niet genegen is hem een strook grond lang» de Oudé Hoorutche vaart in koop ai te staan. AANVULLING VERORDENINO TOT REGELING DER BELOONINGEN VAN HET ONDERWIJZEND PERSOEEL AAN DE BURGERAVONDSCHOOL EN DE AVONDSCHOOL VOOR HAND WERKSLIEDEN. Naar aanleiding van een schrijven van den minister van' binnenlandsche zaken en van den voorzitter van Ged. Staten dezer provin cie stellen B. en W. voor de verordening tot regeling der belooningen van het onderwij zend personeel aan de Burgeravondschool en de Avonschool voor handwerkslieden te wij zigen als volgt: Artikel 1 wordt ingetrokken en vervangen door een nieuw artikel van den volgenden in houd1: De belooningen van de vast aangestelde leeraren voor de verschillende vakken aan deze scholen onderwezen, bedragen 40 per weeklijksch lesuur. De belooning van den onderdirecteur- leer- aar wordt berekend naar 15 wekelijksche les uren. Bovendien wórdt hem een vast bedrag van 200 's jaars toegekend. Deze belooningen worden, tenzij daartegen overwegende bezwaren bestaan, na drie-, zes-, negen- en twaalfjarigen dienst aan de school telkens met 10 pet. van de aamfengsbeloo- ning verhoogd door Burgemeester en Wethou ders,^ commissie van toezicht op het middel baar onderwijs gehoord. De belooningen van tijdelijk aangestelde leeraren worden bij benoeming of herbenoe ming telkens opnieuw vastgesteld. BEGROOTING VAN DE GEMEENTE- REINIGING, DIENST 1918. De comissie tot de belastingzaken stelt voor, de posten van ontvang diverse vuilnis en ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1