DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JAC. DEGELING, m Ne. 281 Honderd en negentiende Jaargang 1917 29 NOVEMBER. FEUILLETON. Een man's werk. Abonnementsprlls bil vooruitbetaling p. 3 maanden f 1.30, fr. p. put f ISO. DONDEBDAG Bew^snnmnrers ct. Advertantleprljï 15 ct. p. regel, groutiM lottere naar plaatsruimte. Br. fr, N.F. loet- en Handelsdrukkerij Henna, Coster 4 Zn,9 Faordam 6 9, Tel. 3. ALLEEN SIGAREN uit het magazijn van Kraanbuurt 6, -> Teiephoon 323. fflededselingBu van het Distributie bedril!. KOFFIE on THEE. PETROLEUM. H.H. BAKKERS. ALKMAAR, 29 November. „Van geen enkel front werd tot nu toe iets bijzonders gemeld", zoo luidt kort en bondig de Berlijnsche mededeeling. De legerberichten van de andere oorlogvoerende mogendheden komen hiermede geheel overeen. Er is geen bijzonders. Maar er wordt hard gevochten, vooral in de buurt van Kamerrijk, waar het front nog niet vast staat. Bourlon en Fontaine blijven de brandpunten van den strijd. Het is nu wel zeker, dat de Duitschers deze dorpen hadden bezet, dat de Engelschen ze hebben veroverd, maar door tegenaanvallen der Duitsche reserves er weer uitgedreven zijn, maar dit behoeft niet het laatste krijgsbedrijf te zijn de strijd zal nog wel worden voort gezet Bij Yperen leveren de Duitschers een hevi ge artillerie-actie, maar de infanterie heeft nog niet aangevallen. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat in Italië waar naast Duitschers, Oostemijters en Hongaren ook Turken en Bulgaren moeten strijden d!e gevechten om het bezit van den ingang van den grooten Brentapas geëin digd zijn, dat het doel door omtrekking is be reikt, daar de Italianen voor den front-aanval te sterk waren, dat het verder voortdringen in het Bfenta-dal afhankelijk is van de gevechten, op de hoogvlakte van de Brenta-bocht. Of aanvaller dan wel tegenstander het sterkst zal zijnwij moeten het afwachten, maar dat er nu weldra weer belangrijke gevechten aan dit front zullen plaats hebben, mogen 'we wel aannemen. Te Parijs wordt thans de grootste entente conferentie gehouden, ter beraadslaging over de algemeene vraagstukken in verband met den oorlog. Zestien landen zullen vertegen woordigd zijn China, Cuba en Siam in cluis. De meest bekende staatslieden en mili tairen zullen er aanwezig zijn. Amerika staat weer bovenaan, wat getalsterkte betreft: de Amerikaansche zending is 18 man sterk, Ita lië zendt 15, Engeland 12 afgevaardigden. Rusland zal vertegenwoordigd worden door één legatieraad, omdat de nieuwe gezant nog niet als zoodanig erkend is. Alle groote man nen van alle entente-rijken zullen de beraad slagingen bijwonen; van Engeland de heeren Lloyd George, Balfour, Geddes, Jelllicoe, Ro bertson, Milner, van Frankrijk de heeren Cle- menceau en Pichon, van Italië de heeren Or lando, Sonnimo en Cadoma, van België de heer de Broqueville, van Griekenland de heer Venizelos enz. Na de'algemeene conferentie, wordt de eer ste vergadering van den politieleen en militai ren oorlogsraad te Versailles gehouden, waaraan alleen Engelsche, Fransche, Italiaan- sche en Amerikaansche gevolmachtigden deel nemen, welke in veel opzichten de belanrijk- ste bijeenkomst wordt genoemd en tenslotte zal te Londen de economische raad der geal lieerden vergaderen. Er zal worden gesproken over de aanpas- Pmntrn van sfrTuHua iL HDG&IMi. U* fe 40) En zij had op het punt gestaan met hem te trouwen 1 Een rilling voer haar door de .le den. Wat was zij voor een vreeselijk lot be spaard gebleven en Hector Drysdale had dat bewerkt. Al zou z'ij Hector Drysdale wel nooit te rugzien. zoo behoorde zij hem toch toe. Zij kou clat gevoel niet van zich zetten, het weefde zich in en door iederen vezel van haar wezen. Het kon wel dwahs, krankzinnig zijn, maar t was zoo. Zij beproefde niet langer hem te vergeten. Waarom zou zij dat ook doen? Het deed goed aan hem te denken. I^e herinnereng aan hem zou haar, zoolang zij leefde inspi- reeren. Een paar dagen later werd Jane ziek een inzinking van het zenuwstelsel volgens den assistent van dr. Hunter. Hunter zelf was naar Zwitserland voor den wintersport. Adela "was bepaald verbluft. Jane had al tijd een vrouw zonder zenuwen geschenen en was nauwelijks een dag in haar leven ziek geweest. Adela sprong met verwonderlijke energie in de bres. Zij werd huishoudster en ver pleegster tegelijk en het vervullen van beide plichten gaf haar groote voldoening. Tegenspoeden komen echter zelden alleen. Een week na Jane's inzinking kwam er be richt, dat Winifred in het verre Servië door de koorts was aangetast. De brief was omzichtig geschreven, maar sing van de oorlogspolitiek van de entente aan de nieuwe omstandigheden, over het af vallen van Rusland, de nederlaag van Italië, de verdeeling der troepen over de verschil lende fronten, de totstandbrenging van de grootst mogelijke militaire eenheid, van een heid in actie tegen spionnage, vredelievende en verslappende propaganda en van diplomat tieke eenheid, de verdeeling van de economi sche hulpmiddelen, met name van de Veree- nigde Staten, ten bate van de billijkste oplos sing van de moeielijke problemen der levens- raiddelenvoorzièning. „Geen enkel land, .zegt de Times, is voor nemens een uitvoerige beraadslaging over de oorlogsdoeleinden te openen, maar algemeen heerscht de opvatting, daf het zoowel met het oog op de binnenlandsche politiek van de verschillende landen als met-het oog op de betrekkingen tusschen de geallieerden niet ondienstig zou zijn, de algemeene lijnen van de politieke oorlogsdoelen van de geallieer den mede te deelen." I Wanneer men dit alles leest, dan vraagt men zich af, hoe zooveel personen uit zooveel verschillende landen het over zooveel onder scheidene onderwerpen werkelijk ééns zullen kunnen worden, hoe al die vergaderingen allen bevredigende resultaten kunnen afwer pen, tenzij schijh-oplossingen voor lief worden genomen. Onwillekeurig denkt men aan de mogelijkheid van een Babylonische spraak verwarring zoo niet aan erger. En komt men tot de overweging of in het aantal niet eerder een oorzaak van zwakheid dan een bron van kracht ligt. Maar het kan zijn, dat de groote, krachtige persoonlijkheden een zoo overheerschenden invloed uitoefenen, dat de vurig begeerde en ook dringend noodige een heid aan alle fronten, niet slechts de militaire, maar ook de moreele, economische en financi- eele, thans tot stand gebracht wordt. Dat de resultaten van de conferenties van groote beteekenis zijn voor de voortzetting van den oorlog, behoeft wel geen nader be toog. KORTE BERICHTEN. Het aantal ambtenaren van die Ameri kaansche regeering te Dashingion is met 20000 vermeerderd sinds aan den oorlog werd deelgenomen. De bevolking der stad nam met 40.000 toe. Op het departement van oorlog werken alleen al 5000 ambtenaren. Biji de verdere publicatie van geheime Russische documenten werden o.a. verschil- lendte telegrammen van minister Terestsjenko openhaar gemaakt. Een stad in Silezie, waar een muizen plaag heerschte verzocht de overheid een klei ne hoeveelheid tarwe, om er een vergiftige ver- delgingsmiddel voor de muizen van te ma ken. Aki het verzoek kon echter niet worden voldaan, omdat: „geen graan aan dieren mag worden gevoerd'! De Oostenrijksche keizer keurde de op richting van een ministerie voor de Volksge zondheid goed en machtigde den minister president het hierop betrekking hebbende wetsontwerp bij; den krijgsraad in te dienen. Adela, die tusschen de regels doorlas, kwam er geheel van onder den indruk. „Wij hopen natuurlijk allen", zoo stond er in aen brief, „dat zij er door zal komen. Zij heeft een wonder sterk gestel en wonder grooten moed, maar ongelukkig zijn haar krachten door voortdurend werken uitgeput. Zij heeft zich van het oogenblik, dat zij kwam, nooit ontzien. Zij had een maand ge leden rust moeten nemen, maar daar wilde zij niet van hooren. Zoolang zij nog wat kracht bezat, bleef zij op haar post." Adela legde den brief neer, en er vloeiden heel natuurlijk eenige tranen over haar wan gen. Doch spoedig vermande zij zich, hoe veel moeite naar dat ook kostte. Klagen of kniezen kon tot niets goeds leiden. Als Wini fred stierf, dan stierf zij een edelen dood voor een edele zaak. Haar eerste gedachte was, naar haar toe te gaan, maar daar kon geen sprake van wezen. Nu Jane ziek was, was het haar plicht thuis te zijn. Een paar dagen later, toen zij in Londen Inoest wezen, kwam zij onverwacht lord Im- pey tegen. „U heeft u nooit bij ons laten zien," zei ze vriendelijk berispend. „Neen," antwoordde hij verlegen. „Ik heb bijna al mijn tijd te Impey Stoke doorge bracht. Hij kon haar de reden niet zeggen, waarom hij niet te Stonehurst was geko men. „Heeft u het als altijd druk gehad?" „Heel druk. U maakt het toch alien, hoop ik, goed?" „Vader en ik zijn goed. Maar mijn zuster is ongelukkig lijdende aan een verslapping der zenuwen ik hoop, dat het niet iets ernstigs is. Heeft u misschien gehoord, dat miss Willoughbjr ziek is?" „Neen", zei hij, naar adem snakkend. Grootste Sorteering. Speciale Merken. Uit Athene wordt gemeld dat de bewo ners van Oostelijk Macedonië er wanhopig aan toe zijn. In de eerste maanden van dit jaar kwamen 4000 mensdien van uitputting om en werd de bevolking door deputatie sterk gedund. De Times meldt dat het plan voor de int. soc. vredesconferentie te Stockholm plot seling is herleefd. De heer Henderson, kreeg als secretaris der Britsche arbeiderspartij van den heer Huysmans een telegram, waar in deze zegt dat het thans het geschikte oogenblik is om opnieuw de kwestie voor een Stockholmsche conferentie te overwegen. De Nordd. Allgem. Ztg. zegt dat de beweerde onderhandelingen van den heer Erz- berger met Franschen over den afstand van Elzas-Lotharingen nooit hebben plaats gehad. In het keizerlijk slot te Wilhelmshöhe is ingebroken. Tal van kunstvoorwerpen, ter waarde van 60.000 zijn ontvreemd. Een deel is te Kassei verkocht, doch vermoedelijk is het grootsite gedeelte naar 't buitenland vervoerd. iAND. TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de staats- begrooting werden gisteren voortgezet. Minister Cort van der Linden zette zijn rede voort en gaf zijn opvattingen weer over den volkswil en de positie van het extra parlementaire kabinet. Hij bepaalde ook het standpunt van de regeering tegenover moties en in 't algemeen tegenover het parlement. Spr. kwam nu tot de inlichtingen, die de regeering aan de Kam> - heeft te geven. Ten aanzien van het buitenlandsch beleid moet de regeering een groote geslotenheid in acht ne men. Hoe langer de oorlog duurt, hoe grooter die moet worden. Vervolgens verklaarde spr. zich ten aanzien van de homogeniteit van het kabinet. Veel meer dan vroeger zal de verantwoordelijkheid der ministers in de plaats treden van die van het geheele kabinet. Ten aanzien van, het buitenlandsch beleid is de regeering volkomen homogeen. Iedere twijfel daaraan is gevaarlijk voor het land. De regeering kon zich niet neerleggen bij de vervallenverklaring van. de Ouderdoms wet door de Eerste Kamer, omdat het een politiek ontwerp is en de wederindieniing door de politieke eerlijkheid verboden was, nu de rechterzijde dit weigert te beschouwen als een formaliteit. De regeering is bereid, mede te werken tot een compromis, door de indiening van een nieuwe Ouderdomswet. Evenwel is er van. een toenadering tusschen rechts eqt links geen1 spoor te onderkennen. Vervolgens behandelde spreker de perspec tieven der toekomst. Ook volgens de meening van den minister is de weg naar den volken bond de eenige weg naar de internationale ontwapening. De regeering zal van de neutraliteitspoli- „We hoorden het pas drie dagen geleden. Ik zie tegen den volgenden brief op. Ik ben vreeselijk bang, dat zij niet beter zal worden. De verpleegster schreef, dat zij te veel van haar krachten had gevergd, door altijd maar door te werken, weet u, zij heeft geen macht meer om tegen de ziekte te strijden''. Impey luisterde zonder iets te zeggen. Het kwam hem voor alsof zijn hart ophield te kloppen. De straat werd donker en leeg voor hem. Adela's stem schéén van uit de verte te komen. Eindelijk pmaude hij zich en zei met onvaste stem: „Dat doet mij leed, zeer leed Een oogenblik later nam hij zijn hoed al en ging heen. Adela keek hem met een verwonderden blik na, doch opeens ging haar een licht op en onbewust speelde er een glimlach om haar mond. „Wel, wel," zei ze in zichzeli en haar glim lach werd breeder. Een oogenblik later voeg de zij er aan toe: „Wat ben ik blind geweest." HOOFDSTUK XXIII. Een geschiedenis verteld. Dr. Hunter behoorde tot degenen, die vinden dat de rechte tijd om naar Zwitserland te gaan de winter is. Hij hield er ten allfen tijde van, maar toch het meest als de sneeuw de lagere bergen bedekte en diep in de dalen lag, als zij een prachtig aanzien gal aan de pijnbosschen en de glooiende weilanden in glinsterende vlakten veranderden. Hij nam daarom in het begin van Januari een korte vacantie en vertrok regelrecht naar Bazei, op weg naar Ardel Boden. Hij was van plan slechts te Bazel te overnachten en den volgenden dag verder te reizen. Het toe- tiek niet afwijken, ook al zijn de gevolgen an ders dan aanvankelijk werd! gedacht. De re geering houdt vast aan het recht en neemt dt meest stipte neutral'teit in acht. Evenwel moet men niet dk>en, alsof het ide aal bereikt is en de defensie verwaarloosd kan worden. De tendenz der maatschappelijke ontwikkeling gaat in de richting van de or ganisatie van de maatschappij. Echter is het nog geen tijd om den vorm te bepalen. De regeering moet alleen leiden en steunen. Met staatsmonopolies moet men' voorzichtig zijin. Wel echter moet de staat de bedrijven meer en meer steunen en in verband daarmede een grooter aandeel in de winst verkrijgen. Van deelneming in de behandeling van' de ia* internationale kwesties wordt de niet weerhouden door vrees, maar om niet te glijden naar den oorlog. Voor den vrede is en wordt al het mogelijke gedaan. De regeering van Zweden heeft medegedeeld voorloopig niet voornemens te zijn de gezan ten' van neutrale landen bijeen te roepen ter bespreking van de economische belangen dier landen. Minister de Jonge heeft te Leeuwarden al leen gezegd1 wat naar zijn meening noodig is voor het leger, dat een volkszaak is, en daar is niets aan té veranderen. DMin. van Oorlog verdedigde zijn circulaire inzake dienstweigering. De dienst weigeraars behoeven volstrekt niet alleen voor gevaarloos werk te worden gebruikt. Op voorstel van den heer Eland werd de bespreking van de ontwapening en legervor ming uitgesteld' tot de Oorlogsbegrooting. De heer Dresselhuys repliceerde. Te 4 uur 45 werd de vergadering verdaagd tot heden. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDhHOLLAN'D. Oed. Staten stellen voor aan de Naamlooze Vennootschap Maatschappij Alkmaar-Packet te Alkmaar, ten behoeve van haren Stoom- boofcdienst Harlingen-Vlieland-Terschelling voor de jaren 1917 en 1918 eene bijdrage toe te kennen van 8000 per jaar, onder voor waarde oa. dat door de maatschappij op de haar toebehoorende raderstoomboot „Minis ter Kraus" twee, in overleg met Gedeputeerde Staten aan te schaffen, zeewaardige redding booten worden bijgeplaatst. Aan de Maat schappij' willen Ged. Staten vergoeden de kosten, die zij voor het aanbrengen van de bedoelde reddingbooten heeft moeten maken. Gedeputeerde Staten verzoeken hen te machtigen aan te vragen de rijksconcessie, verleend aan de Kenmemer Electr. Maat schappij te Bloemendaal op naam der pro vincie over te schrijven, met dien verstande, dat zij geldt voor het geheele vasteland van Noord-Holland. Als de onderhandelingen met Amsterdam'Haarlem over electriciteits- levering zullen beëindigd zijn en vaststaat, hoe de geheele provincie stroom zal verkrij gen, zal de concessie herzien worden. Gede- op en sprir- yim«i - - - val echter wilde, dat hij twee nachten in die belangwekkende stad doorbracht en wel tot zijn groote voldoening. Hij liep haastig over het perron naar het goederenburean om zijn portemanteau op te eischen, toen hij tegen Hector Drysdale aan liep, die een Fransche kennis, die naar Par rijs ging, had weggebracht. Beide manen keken gelijktü ken op hetzelfde öogenbl „Dr. Drysdale „Dr. Hunter Daarop schudden zij elkaar de hand en Hunter begon uit te leggen waarom hij in Bazel was enz. enz. „Maar u behoeft niet naar een hotel te gaan", beweerde Drysdale. „Ga met mij mee. ik heb in geen maanden een Engelschman ge zien met wien ik kon spreken. Gaat u toch met mij mee. Ik zal dat als een groote gunst be schouwen." Aldus overreed stemde Hunter toe. Hij koesterde groote bewondering voor Drysdale en juist op dat oogenblik stelde hij groot be lang in de nieuwe ontdekking, waarover in alle couranten berichten hadden gestaan. Een half uur later zat hij diep gedoken in een gemakkelijken stoel in een warme, gezel lige kamer met Drysdale tegenover zich. „U ziet er uit alsof u te hard gewerkt heeft", merkte Hunter op, terwijl hij lang zaam aan zijn pijp trok. „Ik heb ook hard gewerkt", stemde Drysda le lachend toe, „maar het is het waard ge weest." „Dat is mijn oordeel ook. Ik zou er gaar ne uit de eerste hand iets van vernemen." „U moet morgen met mij naar mijn labora torium gaan Ik geloof, dat ik op het spoor van nog iets belangrijkere ben." Aldus begon de conversatie. Drysdale sprak het meest, zooals voor de hand lag. Dr. Qedartnda hot tijdvak aanvangende 1 G)o- cembes en eindigandaop 15 December 101T, zal döor detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op: boa no. 7 eener thee- en koffiahiart 0.05 K.O. thee; boa ao. 9 eener thee- en kafiichaart 0.05 K.O. koffia. Gedurende het tfjdnak aanvangende 16 Deaember an eindigende op 21 December 1917, zal dner detalliiten aan verbroibera mogen werden afgeleverd op ken no. 9 eener tkea- en kofftakanrt 0.05 K.e. thee bon no. 10 eener thee- en tof Nakaart 0.1 K.O. kolf Ie. (Badarende het t|dvab aanvangende 1 December en eindigende op 19 December 1917, ia op bon no. 4 van de R$ks-petroleum- diatributiekaarten 2 liter petroleum verkrijg baar Na geldigheid boa ne. 4 aal nader bekend worden gemaakt, wanneer en waar de resti tutie over de aerate 4 bonnen voor deee gemeente zal worden uitbetaald. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF alhier meent een ernstige waar schuwing te moeten richten tot de BAKKERS van ALKMAAR, met het oog op de mededee ling ontvangen van het Centraal Broodkanr toor, dat GEEN MEEL IN VOORSCHOT WORDT VERSTREKT, om nauwgezet de door Z. Ex. den Minister voorgeschreven be palingen te handhaven, daar nietnaleving van deze onvermijdelijk eene stopzetting van het bedrijf in de toekomst tengevolge moet hebben. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat bij hun College is ingekomen een ver zoek van J. DE MUNCK, aldaar, om verlof tot verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, in het perceel Klein Nieuwland D, No. 2. Binnen twee weken na deze bekendmaki: kunnen tegen het verleenen van het ver schriftelijk bezwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 29 November 1917. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zakje waarin een koffiekan, vier hon den, een bezem, een vrouwenzak met port- monnaie enz., een leesboekje, een hoed, twee petten, een kindertaschje met portemonnaie, een huissleutel, een' gouden dasspeld, een vermoedelijk goeden schroefknopje, een kip, een schrift met rekenboekje,* een lap stof, ip twee Engelsche leerboeken, een taschje waar in haarspelden (opzetkam), een rozenkrans, een kinderpan toffe 1 en een gouden zijnaald, 14 dagen geleden gevonden. Alkmaar, 29 November 1917. De Commisaris van Politi W. TH. VA'N GRIETHUISEN. ie, JIS puteerde Staten achtten het aanvragen der rijksconcessie niet noodzakelijk, maar de mi nister noodzaakt de provincie er toe. Gedeputeerde Staten vragen machtiging om Hunter wierp er af en toe een vraag tusschen, want hij mocht graag op de hoogte van zijn tijd Wezen en stelde bijzonder veel belang in iedere nieuwe ontdekking. Zij spraken den geheelen namiddag en tot diep in den nacht. Drysdale gaf verslag van zijn wederwaardigheden met de Parker expe ditie. Vertelde hoe hij met geweld was weg gevoerd van zijn leven in het iuboorlin- gendoip, van zijn tocht naar de kust en van zijn reis naar Engeland in een landverhui zers-schip. Over zijn wederwaardigheden in Londen sprak hij niet en Hunter vroeg er niet naar. Dat was een zaak, die kon wachten tot een gunstiger gelegenheid en het was dan ook niet voor den volgenden avond toen zij na het diner hun pijpen ojjstaken, dat Hunter het onderwerp te berde bracht. Zij hadden over couranten gesproken, dat die zoo dik wijls te voorbarig met hun berichten zijn en nu zag Hunter zijn kans schoon. „Zooals. met het geval van uw dood", zei hij met een licht knippen zijner oogen. „Mijn dood?" vroeg Drysdale. „Weet u niet, dat er in de couranten een bericht heeft gestaan, dat u door inboorlin gen was gedood?" „Neenop een toon van verbazing. „Het is toch waar. En daaraan is een zeer interessante geschiedenis verbonden, die ik u gaarne wil vertellen." „O, doet u dat vooral." „Die is uit een medisch oogpunt bijzonder belangwekkend. Werkelijk, het is het eenige geval in zijn soort, dat ik ooit heb gehad." En toen begon hij in alle bijzonderheden het verhaal van Adela's inzinking te doen. Bij het hooren noemen van Adela's naam fronste Drysdale zijn wenkbrauwen, maar hij zei niets. (Wordt vervolgd). ALRMAARSCHE COURANT. V 3CMi?l -i ii n

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1