DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JAC. DEGELING, 191? 282 Honderd ©n negentiende Jaargang Abonnementsiirlls bli Yooroltbetallng p. 3 maanden 11.30. Ir. p. part 11 JO. EBWRsnnnnnars i ct. AdTurtoitloprlU 15 ut. p. regel groatae lettere naar plaatsrnlmte. Br. Ir. NJ. loei- en Bamtelsitrnkkerll Berm*, GoeterIk Voorden! G 9. Tal. 3. VB IJ DAG 30 NOVEMBER. - B ALLEEN SIGAREN uit het magazijn van Kraanbuurt 6, Telephcon 323. HEJDlBLAm Heerendassen, Dames- en Heeren-Parapluies, enz. - is gereed. ALKMAAR, 30 November. Duitschland aanvaardt het voorstel der maximal istièche regeering in Rusland om onderhandelingen over een wapenstilstand en den vrede aan te gaan, de regeering der bolsjewiki of der maximalisten is afgetreden en een coalitie-regeering is gevormd, de En- gelsche oud-minister lord Landsdowne heeft in een open brief aangedrongen op een nade re vaststelling van de oorlogsdoeleinden der entente, teneinde daardoor het spoedig sluir ten van den vrede te bevorderen. Dit zijn de Voornaamste berichten van he den, die een nadere bespreking verdienen. In een deel van de oplage van gisteren is nog vermeld kunnen worden, dat de Russir sche afgevaardigden waren teruggekeerd met het officieele antwoord van den Duitschen opperbevelhebber, waarin werd toegestemd in het aanknoopen van onderhandelingen over een wapenstilstand. In zijn groote rede, waarmede de nieuwe rijkskahselier zich aan den rijksdag voorstel de, heeft hij bevestigd, dat Duitschland er in heeft toegestemd, met de Russische regeering in onderhandeling te treden. „Ik aarzel niet te verklaren, zeide hij, dat in de tot nu toe bekende voorstellen van de Russische regeering zich tot discussie leenen- de grondbeginselen voor de opening van on derhandelingen kunnen worden gezien en dat ik bereid ben hiertoe over te gaan, zoodra de Russische regeering de daartoe gevolmachtig de vertegenwoordigers zendt. „Ik hoop en wensch dat dit streven spoedig een vasten vorm zal aannemen en ons den vrede zal brengen. „Met oprechte deelneming volgen wij de verdere ontwikkeling van de gebeurtenissen bij het zwaarbeproefde Russische vollk en wij hopen, dat spoedig geordende toestanden we der mogen terugkeeren; wij wenschen niets meer, dan dat de oude goede betrekkingen van naburen, in het bijzonder op economisch gebied, zullen kunnen terugkeeren. Wat de vroegere aan den scepter van den Tsaar on derworpen landen, Polen, Koerland en Li- thauen betreft, voor hen zullen wij het zelf- bepalingsrecht respecteeren. Wij verwachten, dat zij zelf zich een staatsvorm zullen kunnen geven die overeenkomt met hun neigingen, de in die landen heerschende toestanden en hun verschillende cultuur. Overigens zijn de za ken nog volkomen nevelachtig en berichten, gelijk voor eenigen tijd in de bladen voor kwamen, alsof reeds op een bepaald punt iets vast zou zijn overeengekomen, loopen de fei ten vooruit." Na wat o. m. de Berl. Lok. Anz. had ge meld over de plannen met Koerland en Li- thauen en na hetgeen over Polen reeds is me degedeeld, is de officieele verklaring, dat het zelfbepalingsrecht van deze bezette gebieden door de midden-mogendheden zal worden geëerbiedigd, een groote verrassing. Deze verklaring zal ongetwijfeld de vredesgeneigd- heid in Rusland, waar deze nog niet mocht bestaan, doen toenemen. Ziji komt ter gelege ner tijd. Immers, wanneer het waar is, dat de regeering der bolsjewiki is vervangen door een coalitie-regeering, dan kan het haast wel niet anders, of tot die coalitie behooren ook maximalisten, hetgeen wil zeggen, dat, al mo ge de regeering zijn veranderd, het standpunt ten opzichte van den vrede ongewijzigd is ge bleven en door het tot stand komen der coalitie is versterkt. Aan den anderen kant moet de verklaring de positie van tegenstre vende elementen als de generaals Komiloff en Kaledin zeer bemoeilijken. Maar ook voor de entente is deze verkla ring een slag. Gisteren nog nam men te Lon den het bericht over het aanknoopen van een wapenstilstand tusschen Duitschland en Rus land kalm op. „In welingelichte Russische kringen te Londen, zoo zegt een telegram, ge looft men, dat de Duitschers zulke hooge ei- schen zullen stellen, dat zelfs de anarchisti sche regeering zal aarzelen ze te aanvaarden, uit vrees een algemeenen ommekeer van dé publieke opinie in Rusland te veroorzaken." Zou men hetzelfde heden nog gelooven? En daar komt ineens een lange brief van lord Lansdowne, minister in het ministerie- Asquith, dat het kabinet-Lloyd George voor- af ging, een opzienbarende open brief, om te Parijs niet uitsluitend over het voort zetten" maar ook over het eindigen van den oorlog te spreken. „Wij gaan, zegt hij, dezen oorlog niet ver liezen, maar zijn verlenging zal den onder gang voor de beschaafde wereld beteekenen en een eindelooze verzwaring van 'den last van menschelijk lijden, die reeds op haar drukt. Veiligheid is onschatbaar voor een we reld, die genoeg levenskracht bezit; om er bij1 gebaat te zijn. Maar wat zal de waarde van de zegeningen des vredes zijn voor volken, die zoo uitgeput zijn, dat zij nauwelijks de hand kunnen uitstrekken om ze te grijpen? Naar mijn meening zal, als de oorlog bijtijds tot een einde gebracht moet worden, om een wereldcata3trophe af te wenden, hij ten einde gebracht wprden, omdat de volken van de landen, die cr bij betrokken zijn, aan weerszij den inzien, dat hij al t6 lang geduurd heeft. In Duitschland is dat gevoel al sterk." Na betoogd te hebben, dat de Duitsche re geering er vermoedelijk in geslaagd is, de doeleinden van de entente verkeerd voor te stellen, eindigt hij aldus: „Zoodoende heeft de opvatting post gevat dat daartoe behoort de vernietiging van Duitschland en het opdringen aan Duitsch land van een regeeringsvorm, die door zijn vijanden vastgesteld is; voorts haar vernieti ging als groote hanüelsmogendheid en. haar uitsluiting van het vrije gebruik van de zee. De Duitsche vredespartij; zou vermoedelijk een ontzaglijke aanmoediging ontvangen als, te verstaan werd gegeven lo. dat wij de vernie tiging van Duitschland als groote mogend heid niet beoogen, 2o. dat wij aan zijn volk geen anderen regeeringsvorm willen opdrin gen dan die, welken 't zelf verkiest; 3o. dat wij, behalve bij; wijze van wettigen oorlogs maatregel, niet verlangen aan Duitschland zijin plaats onder de groote hamdelsmogend- heden te ontzeggen; 4o. dat wij bereid zijn, om als de oorlog uit is, in overleg met ande re mogendheden de groep van internationale vraagstukken te onderzodcen; waarvan er en kele uit den jongsten tijd dagteekenen, die in verband staan met de kwestie van de „vrij heid der zeeën"; 5o. dat wij bereid zijn een internationale overeenkomst aan te gaan, krachtens welke ruimschoots gelegenheid ge boden zou worden, om internationale geschil len met vreedzame middelen te regelen." Klinkt dit schrijven niet als trompetgeschal, dat den aanval inluidt, ditmaal een aanval op de Britsdhe en andere verantwoordelijke staatslieden, een aanval op de oorlogsburcht door de vredesgezinde elementen? De Evening Standard zegt: „Lord Lansr downe geeft het standpunt der meeste bezon nen menschen weer, die zonder in het minst pacifist te zijn, ernstig uitzien, naar de eeni- ge oplossing, die zal opwegen tegen de schrik kelijke offers van den oorlog, n.l. een duur- zarnen vrede." En de Westminster Gazette kenschetst den brief als een nuchtere en moedige verklaring, gedaan door een zeer invloedrijk en gezagheb bend man. Het blad gaat van harte met lord Lansdowne mee en hoopt, dat de geschetste politiek in den een of anderen steil igen vorm uit de conferentie dier geallieerden te Parijs zal opduiken. Central News is gemachtigd te verklaren, dat de brief een persoonlijke opvatting weer geeft en op eigen initiatief is gepubliceerd en dat de publicatie op dit tijdstip zeer door het ministerie van buitenlandsche zaken wordt betreurd. Zeker echter zal deze brief een on derwerp van bespreking in de Parijsche con ferenties uitmaken. En ongetwijfeld zal men daar ook aandacht wijden aan de redevoering van graaf von Hertling, die .verder verklaard heeft, -dat het Duitsche oorlogsdoel van den eersten dag af aan is geweest de verdediging van het vader land, de onschendbaarheid van het grondge bied en de vrijheid van zijn economisch leven. Hij heeft gezegd, dat zij, die de verantwoor delijkheid voor het voortzetten van den oor log dragen, ook de gevolgen zullen moeten dragen, en verwijzend naar Italië, de hoop uitgesproken, dat die waarschuwing er toe moge leiden, gehoor te geven aan de stem van verstand en menschelijkheid. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat niet alleen Roemenië, maar ook andere enten te-landen en met name Engeland den terug slag van de thans ïnogelijk geworden Duitsch-Russischen vrede zullen ondervinden. Zulk een vrede wii in de eerste plaats zeggen, dat de ingesloten middenmogendheden een bres hebben gemaakt in den gordel, dat het entente-plan, om Duitschland af te snijden van ëlken handel met het buitenlaïrd, is opge geven, dat eindelijk Engeland in Vlaanderen, in Palestina, in Mesopotamië, nieuwe leger scharen tegenover zich zal krijgen en de kans zal loopen daardoor' behaalde voordec- len weer te verliezen. Dit alles zal ongetwijfeld te Parijs worden overwogen. En het resultaat der overwegin gen zal zijn öf een voortzetten tif een beëin digen van den oorlog. Hoe de beslissing zal uitvallen, kan nie mand voorspellen. Wanneer men echter na: gaat hetgeen er is geschied nadat de heer Lloyd George het geraden vond om een „on aangename rede" te houden, dan kan men moeielijk ontkennen, dat er gunstige sympto men voor een algemeenen vrede vallen waar te nemen, al kunnen die symptomen ook dit maal weer feilbaar blijken en slechts vrome wenschen opwekken. KORTE BERICHTEN. Oraaf Czernin heeft den Zionistenledder dr. Hantke (Berlijd) in audiëntie ontvangen. Hij: beloofde hem zijn steun bij de Turkscfie regeering. De Fransche pers maakte Dinsdag voor het eerst sedert het begin van den oorlog het Duitsche legerbericht in den volledigen tekst openbaar, dus ook die gedeelten, die be trekking hebben op het westelijk front. Ge waarschuwd werd dat deze berichten soms overdreven of onjuist kunnen zijn. De koningen van Zweien en Denemar ken, vergezeld van de ministerpresidenten werden Woensdag te Christianiia door den koning van Noorwegen ontvangen. De Russische regeering verzocht den Zwitserschen Bondsraad haar aanbod van wapenstilstand- en vrede aan de Entente over te brengen. De Zwitsersche regeering heeft er echter geen gevolg aan gegeven. Luitenant-generaal Sir Henry Wilson is tot Britsch militair vertegenwoordiger in den oppersten oorlogsraad der geallieerden benoemd. Bij den Engelschen luchtaanval op Mee- nen werd meer dan een ton bommen op het station geworpen. Prins Albert van Engeland (de tweede zo n van koning George (van Engeland) is gisteren aan een daimgezwel goopereerd. Zijn toestand is bevredigend. De uitvoerende raad van de Engelsche arbeiderspartij beraadslaagde Woensdag over de uitnoodiging van de Nederlandsch- Scandinavische commissie, tot deelneming aan een nieuwe Stockhoilmsche conferentie. De zaak zal aan een gemeenschappelijke commissie uit de vakvereen'gingen en de ar beiderspartij voorgelegd worden. Kapitein Thierichsens, de voormalige kapitein van het Duitsche ss. Eitel Friedrich, is in Amerika tot 14 maanden gevangenis straf veroordeeld wegens overtreding van de wet tot tegengaan van den handel in blanke slavinnen. De stappen van minister Venlzelos om financieelen steun van de entente te krijgen, zijn met succes bekroond. Griekenland zal naar verluidt, een krediet krijgen voor mili taire benoodiigdheden. De geallieerden heb ben ook beloofd, Griekenland oorlogstuig te leveren. President Wilson heeft bepaald, dat ook de invoer geplaatst zal worden onder dezelf de maatregelen van controle als de regeering sedert het begin van den oorlog ten aanzien van de uitvoeren toepaste. Politiken spreekt tegen dat er onderhan delingen tusschen Denemarken en de Entente gaande zijn, om Denemarken levensmiddelen naar bezet België en Noords Frankrijk te laten uitvoeren. Baron v. Rheinhaben heeft met 1 Ja nuari a.s. zijn ontslag gevraagd als opper president van de Rijnprovincie. Naar de Kölnische Ztg verneemt zal baron v. Schor' lemer, Pruisisch minister van landbouw, tot zijn opvolger benoemd worden. Officieus wordt uit Tokio gelogenstraft dat Japansche troepen naar Charbin (Sibe- Grootste Sorteering. Speciale Merken. rte) gezonden zullen worden. Vermoedelijk zal er een kleine politiemacht heen gestuurd worden. MAXIMUMPRIJZEN KAAS. De minister heeft nieuwe maximumprijzen voor kaas vastgesteld voor de gemeenten, grossiers en detaillisten. Voor den kleinhan del bedragen zij a. volvette jonge Gouda, Edammer met rijksmerk 84 cent per Y, K.Ü., 17 cent per 0.1 ICG. b. idem zonder rijksmerk 81 cent per K.G. en 16.5 per 0.1 K.G.; c. jonge Gouda- Edammer 40 plus 80 cent per Yï K.G. en 16.5 cent per 0.1 K.G.; d. idem 30 plus 70 cent per Y> K.G. en 14.5 per 0.1 K.G.; e. idem 20 plus 58 cent per Y> K.G. en 12 cent per 0.1 K.G.; f. nagelkaas 51 cent per V2 K.G. en 11 cent per 0.1 K.G.; g. witte kaas 51 cent per yt K.G. en 11 cent per 0.1 K.G.; LOGGER IN DE LUCHT GEVLOGEN. De gisteren te IJmuiden binnengekomen logger „K.W. 125" rapporteerde, dat de log ger „Jbhanna Jaeoba KW. 1" bij; boei 6 in ae lucht gevlogen is. Men hoorde een zware ont ploffing, zag vlammen en daarop werd van de „Johanna Jaeoba", die op korten afstand was, niets meer terug gezien.. Ook de sleep boot „Thames", die in de nabijheid was en rond de plek, waar het ongeval plaats had, stoomde, vond van schip of bemanning niets terug. Vermoedelijk is de „Johanna Jaeoba" dus door een mijnontploffing getroffen en zijn de opvarenden daarbij omgekomen. VERMISTE LOGGER. Volgens een bij dp reederij ontvangen be richt uit Boricum heelt haar zeillogger IJ. M. 421 „Christina Elisabeth" gedurende drie dagen nabij' dit eiland aan den grond geze ten. Het schip is naar Emden overgebracht voor onderzoek. Over het lange uitblijven van dezen logger, die den' 10 November van IJ muiden ter vischvangst op de Noordzee ver trok, was men ernstig ongerust. VAN JJST" Komt U niet eens zien 7 Aaibev., Fa. Wed. Jac. van Beek Schoutenstraat 18. BINNENLAND. EERSTE KAMER In de zitting van gisteren zei de heer 't Hooft, bij de behandeling der grondwetsher- zieningsvoorstellen, dat hij als anti-nevoluti- onnair moest zijn tegen allgemeen kiesrecht. De motiveering der heeren De Vos van' Steen- wijk en Bavinck voor algemeen kiesrecht aan vaardde spr. niet, evenmin als de motieven van laatstgenoemde voor vrouwenkiesrecht. Algemeen kiesrecht is geen overgang naar or ganisch kiesrecht. Blijkbaar is ook dr. Kuy per het niet met antj,-ievolutionnaire voor stemmers eens. De heer Bosch van Oud-Amelis- we e r d bepleitte afwachting der wetten tot uitvoering van art. 192 nog in deze wetge vende periode. De heer Van den Berg zou voorstem men, niet op grond van de auti-revolution- naire beginselen, doch van de opportunist! sche overwegingen, dat er evenredig kiesrecht komt tot kans op einde van de schoolstrijd. De heer Reekers meende, dat allemans- kiesrecht een bederf zal zijn voor de politiek door het opnemen in het kiezerskorps van ve len, die geen ander doel hebben dan van de gemeenschap te halen wat zij kunnen. Vrou wenkiesrecht zou schade toebrengen aan het gezin, terwijl bovendien geen finale kiesrecht regeling wordt gebracht. Evenwel zal spr toch voorstemmen met het oog op art. 192 M inister Cort van der Linden betoogde, dat evenredig kiesrecht de vorming van organisch kiesrecht veeleer zal bevorderen dan belemmeren. Hij weerlegde de bezwaren van den heer Reekers. Het kiesrechtontwerp werd aangenomen met 42 tegen; 1 stem, evenals het onderwijs- ontwerp. (Tegen de heer 't Hooft.) De addi- tioneele artikelen werden aangenomen met 41 tegen 2 stemmen (tegen de heeren 't Hooft en Stork). De voorzitter wenschte de regeering geluk onder applaus der Kamer. Na de pauze werd een aantal ontwerpen zooder beraadslaging of stemming aangeno men, oa. maatregelen tot verkrijging van een juiste statistiek van voorbrenging en ver bruik en de wijziging der oorlogsmolest-ver- zêkeringswet 1915. Te halfdrie ging de Ka mer uiteen tot nadere bijeenroeping. TWEEDE KAMER. Na de regeling van werkzaamheden werd gisteren zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen tot verhooging en wijziging van het IVde hoofd stuk der staatsbegrooting voor 1917 (diverse onderwerpen). Vervolgens kwam aan die orde de justitie- begrooting voor 1918. Bij de algemeene beschouwingen besprak de heer Van Schaik het houden van proces sies in Noordbrabant en Gelderland, hij was erop, dat de katholieken het verbod van het houden van procesmes als een grievend on recht beschouwen. Spr. drong erop aan, dat de minister bevordere, dat aan ieder de vrije dsdienstoeferiing gewaarborgd worde. Spr. pleitte meer rechtsuniformiteit in de rech terlijke beslissingen inzake crisisaangelegen heden en wees ten slotte op de onbeperkte macht van den fiscus in grensplaatsen, waar door talrijke menschen worden gedupeerd. Verder beto gde spr., dat men bij de berech ting niet alle smokkelaars over één kam moet scheren, maar dat er rekening moet gehouden worden met de individueele persoonlijkheid. De heer de Visser dankte den minister voor hetgeen hij voor de gestichten heeft daan. Alleen bevreemddenet hem, dat het I drag van 100.000 dat 5 maanden geleden voor de gestichtep werd uitgetrokken', nog niet is gedistribueerd. Spr. drong aan op herzie ning van artikel 426 van het wetboek van strafrecht, omdat daarvan thans misbruik wordt gemaakt en wel om door het niet-ver- schijmen een onherroepelijk vonnis te ont gaan. Ook de heer Van Sasse van Is- s e 11 besprak de leemte in het genoemde wets artikel. De heer De Jong bepleitte de herziening der huuTcommissiewet en wees voorts op de ongelijkheid in de berechting van de overtre dingen der diBtributiewet. De heer Juten vroeg hooger beroep in zake de beslisingen van distributieambtenaren en krachtiger optreden tegen spionnage en smokkelen. De heer Van'Hamel wees op de nadee- len der celstraf. Spr. bepleitte het breken mét dit ouderwet- sche en neerdrukkende stelsel en zóu eene re geling wenschen, het mogelijk makende, dat de vrijheidsstraf in de tweede helft wordt om gezet in een soort gedwongen landarbeid. Hij besprak voorts de uitlevering en betoogde dat alleen uitgeleverd diende te worden, wanneer' met zekerheid vaststaat, dat men met een misdadiger te doen heeft. De heer Hugenholtz betoogde de ur gentie van een wetsontwerp op de psydhopa- tische behandeling en bepleitte een soort doorgangshuis voor de voorwaardelijk veroor deelden. Spreker achtte voorts wettelijke registree- ring en nummering van rijwielen noodig. De heer Heer es wenschte afschaffing van het zoogenaamde collatierecht in de her vormde kerk. Deministervanjustitlezou zoo veel mogelijk zorgen, dat de Hooge Raad op nieuw de gelegenheid krijgt eene beslissing te nemen, betreffende de openbare godsdienst oefeningen buiten de kerkgebouwen. Een be roep op de beslissingen der distributie-com missies achtte ook de minister niet wensche- lijk, maar de zaak gaat over verschillende departementen. Spreker zeide met zijn betrokken ambtge- nooten overleg te zullen plegen. Tegen smok kelaars moet streng opgetreden worden. Het instituut van voorwaardelijke veroordeeling tot gevangenisstraf heeft hier veel succes ge had. Wat art. 426 van het strafwetboek be treft, spr. zou overwegen wat in deze is te doen. Met art. 450 van het strafwetboek zijn alle gemeenteverordeningen vervallen. Het artikd 100 is voldoende, 001 elke poging tot het in gevaar brengen der neutraliteit straf baar te stellen. Zóu men hierin voorzien door wetswijziging, dan zou de persvrijheid gevaar loopen. Een nieuw onderzoek zal ingesteld worden omtrent de werking der huurcommissiewet. Een ontwerp is gereed, om onredelijke opzeg gingen ongedaan te maken. Verbetering van het celwezen zou spr. ter hand nemen. Een commissie is werkzaam. Aan de uitlevering wordt niet gedacht, vóórdat spreker de over tuiging heeft dat personen om politieke over tuiging geen haar wordt gekrenkt. De psycho- patenwet zal zoo mogelijk nog dit zittingsjaar behandeld worden. De registreering van rijwielen is aan den minister van waterstaat in overweging ge geven. Spreker zou de zaak van het collatie- recht in studie nemen. Na <je beslissing van den Hoogen Raad in zake processies zal de minister een nadere regeling ter hand] nemen. De algemeene be raadslagingen werden hierna gesloten. ALKMAARSCHE COURANT. Boterletters. Tent

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1