TelegnuHJHtti van heden. KAAS. Het bestuur der Kaasvereeniging bedt de volgende circulaire tot de exporteurs gericht: Het blijkt ons. dat er voor verschillende ex porteurs moeilijkheden bestaan, om het be drag, dat zij ingevolge de winstverrekening moeten betalen, thans ai te dragen. Deze moeilijkheden zijn ons duidelijk, aangezien ex stagnatie is in den export, wij machtigen daarom heeren exporteurs met de betaling van bedoelde rekening tot nader bericht te wachten. Zij, die het bedrag reeds betaal den, In innen dit op verzoek terugontvangen. De Haagsche correspondent van de Tel. vernam van betrouwbare zijde het volgende: Minister Posthuma had beiloten, weer consenten te verleenen voor den uitvoer van kaas. Minister Treub echter kon zich met dit besluit niet vereenigen en heeft aan de doua ne-ambtenaren laten seinen, de kaas die voor uitvoer was bestemd, aan te houden. Deze mededeeling, die op een nieuw con flict tusschen beide ministers zou wijzen, zegt de correspondent, komt ons zóó kras voor, dat wij meenen goed te doen haar onder voorbehoud te publiceeren, hoewel onze zegsman verzekerde, voor de juistheid er van volkomen in te staan. Uit het bovenstaande zou de vertraging in den uitvoer van kaas gedeeltelijk te verklaren zijn. KAMERS VAN ARBEID. Bi} (kon. beal. van 20 Nov. is bepaald dat de artt. 1 en 2 der wet van 16 Dec. 1916 van toepassing zijn op in 1918 te houden verkie zingen en vast te stellen1 kiezerslijsten voor de, Kamers van Arbeid. Voorts kunnen in 1918 tot leden eener Ka mer van Arbeid worden gekozen zij, die niet aan alle in art. 8 der wet op de Kamers van Arbeid gestelde vereischten voldoen, maar in 1917 verkiesbaar waren, en zullen op de bo venbedoelde kiezerslijsten behalve de namen van hen, die daarop uit anderen hoofde moe ten worden gebracht, mede worden geplaatst de namen van hen, die voorkomen op de in 1917 vastgestelde en in dat jaar niet meer voor wijziging vatbare kiezerslijsten, ,een en ander onder het voorbehoud), onderscheiden lijk bij genoemde artikelen gemaakt. BRAND. Terwijl het gezin van den heer A. Poot te Muiderberg aan tafel zat, ging de moeder op het klagend geschrei van haar dochtertje van pl.m. 3 maanden, naar een andere ka mer, waar het kind te slapen was gelegd. Zij vond het in een vlammenzee gehuild. Met ver zengde haren, doch met de kleine in de armen keerde zij' naar de hulskamer terug, waarbij zij in zwijm) viel. De bezettingstroep genie-soldaten kwam spoedig opdagen. Een dertig stuks vee werd ed, hoofdzakelijk door het flink optreden ier soldaten P. Boone, Goting en Van der Veen. Van dien inboedel is niet veel gered. Een 160 kazen, groote hoeveelheden appelen, pe ren, ham, enz. werd een prooi der vlammen. NIEUWE WEEFSELS. Reeds vóór dien oorlog zijn er proefnemin- gedaan om dbor een chemisch proces uit wilgenbast vezels te verkrijgen, doch het bleek, dat deze voor de verwerking niet vol doende sterk en taal waren. De proeven zijn durende den1 oorlog voortgezet en het Is heer J. C. Ml van Diggelen gelukt uit de Wilde Bies (Juncus effusus) een vezelstof voor die textielindustrie te vervaardigen. De nieuwe vezelstof ls in hare verschillende ooitwikkelingstadla tentoongesteld ln een vi trine in het museum van de Ned. Heidemaat schappij te Arnhem, die zich zeer voor deze proefnemingen interesseerde. Tevens is de practische toepassing gedemonstreerd ln een stukje weefsel, dat een gedeelte van een jute zak zeer nabij komt, en in een staal in twee kleuren, dat een gedeelte is van een gang- looper en dat cocosweefsel zeer nadert. óp de vinding is octrooi. Wilde bies is een plant welke eigenaren van weilanden ongaarne zien, omdat de aan wezigheid wijst op een in niet te heste condi tie verkeeren van het weiland. Het was tot dusver een volkomen waardelooze plant. Ook is in de verzamelingen van het mu seum der Ned. Heide-Mij. opgenomen, een staal van een stof, welke reeds geruimen tijd in Duitschland wordt gebezigd, een product uit wolgrasturf, dat is turf uit hoogveenen waar de wolgrasplant (Eriophorum) groeit. Er zijn voor het verzamelen van het materiaal verschillende Sammelstellen bij turfstrooisel- fabrieken. Van daar gaat het naar het Zentral Stelle für Gewebe te Berlijn, om na vermen ging met 20 h 30 pet. lompen geweven te worden tot paardedekken, tochtdoeken, ta pijten enz. De verkregen stof ls van een don- loer-beige kleur en voelt wollig aan. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Hoewel alle officieele gegevens betreffende dte inventarisatie van consumptie-aardappelen nog niet ln zijn bezit zijn, geven de berichten van .deskundigen omtrent nog aanwezige voorraden consumptie-aardappelen den Mi nister van Landbouw aanleiding tot bezorgd heid. De berichten duiden daarop, dat het drin gend noodig is de meest mogelijke zorg aan ae bewaring der consumptieaardappelen te besteden, waarvoor de minister de krachtige medewerking van dte burgemeesters inroept. Hij draagt hun op, er voor te waken, dat geen voor de comsumptie geschikte aardappelen bij- de verbouwers ten gevolge van opzettelijke of onoordeelkundige wijze van bewaring voor de consumptie ongeschikt worden, alsmede, dat geen voor de consumptie geschikte aard- pelen als veevoeder worden gebruikt. Tevens verzoekt de minister den burgemees ters, streng de hand te houden aan liet ver- voerverbod, met name, dat geen vervoer van aardappelen mag geschieden, tenzij gedékt door eene verklaring of vervoerbewijs, afge geven door de Rijkscommissie van toezicht op de Aardappelvereeniging. Op dezen regel kan alleen eene uitzonde ring worden toegelaten ten behoeve van mili taire afdeelingen, gelegerd in streken waar aardappelen worden verbouwd. Wanneer in eene gemeente voldoende de hoeveelheden aardappelen aanwezig zijn, de bet worden de door trokken burgemeesters bestelde aardappelen bij voorkeur geleverd uit die hoeveelheden. Tevens zijn die burge meesters verplicht, het teveel aan aardappe len, in hunne gemeente aanwezig, ongehin derd door de leden der betrokken organisaties ter uitvoering van orders van het R.D.K. tot levering aan andere gemeenten te laten ver zenden. De minister herinnert in zijne circulaire aan de burgemeesters hieromtrent er aan, dat hij den 24 Sept. opgaaf vroeg van de verbouwde aardappelen. Slecht» 520 van de ruim 1100 burgemeesters zonden zoo'n op gave in. De in gebreke gebleven burgemees ters moeten nu zoo spoedig mogelijk de op gaven inzenden. RRINS HENDRIK EN DE - PADVINDERS. Bij de installatie van eenige padvinders te Apeldoorn deelde prins Hendrik j.l. Woens dag mede, dat hij1 voor de Apeldoomsche af- deeling der vereeniging „-De Nederlandsche Padvinders" een terrein beschikbaar had ge steld om daarop te laten bouwen een clubge bouw dat tevens in den zomer dienst zou doen voor logeerplaats van padvinders van elders. Het gebouw zal worden opgericht in den trant van het clubgebouw in den Haag. De prins stelde hiervoor het hout, enz. beschikbaarhij hoopte, dat <die jongelui hieraan zelf hunne krachten zouden wijdten, wat een gezonde li chaamsoefening zou zijn en waarbiji zij zich tevens tegen de koude van den as. winter konden vrijwaren. WATERSCHAPSBELANGEN. Onder leiding van den heer S. Groot (Enk huizen) hield de vereen, foor waterschapsbe- langen en verkeerswegen Donderdag in „de Roskam" te Hoorn een algemeene vergade ring. De voorzitter bracht Ln zijn openingswoord huilde aan de mannen, die deze week mtet in spanning van alle (krachten hm gevaar, waar mede de zeewering werd bedreigd, hebben af gewend. De heer R. Visser Lz. (Berkhout) lid van Prov. St. hield een inleiding ov^r: Elen betere regeling van onderhoud der dijken, wegen, vaarten en bruggen door dit uit een hand te doen (provinciaal) en het heffen van onder houdskosten door daaraan te laten bijdragen door allen, die rijksinkomstenbelasting be talen Spr. liet een- stukje geschiedenis aan zijn beschouwingen voorafgaan, uitgaande van 1288, toen. onder Floris V ter bevestiging van zijn gezag, begonnen werd met 't maken1 van zwaardere dijken, 't aanleggen van verkeers wegen en stichten van versterkingen. Bij in poldering van buigen den Westfriesehen dijk gelegen gronden gold als regel, dat het on derhoud kwam voor de bedijkers, zooals uit drukkelijk werd bepaald o.a. Ln 1319 bij de drooglegging der Huigenkoog bij Wervers- hoof. Deze regel ls tot Lu de 20e eeuw ge handhaafd. Tot 1650 bleef elk ambacht in West-Fries land belast met het onderhoud van zijn eigen dijken. Toen werd bepaald, dat de WL-fr.-dijk als gemeenedijk zou worden onderhouden en procentsgewijze ieder ambachtdeel vastge steld.. Met het toezicht en het beheer der geiden werd belast 't college van Hoofdinge landen van West-Friesland! Spr. ging vervolgens na den invloed' van de bewoner» van 't platteland op 't bestuur. Obk hierbij volgde spr. de historie en toonde aan, dat het onderhoud feitelijk te beschouwen was al» een last, de ingelanden opgelegd, achtereenvolgens door ridderschap en kerk, door graaf en steden en du» als een soort hee rendiensten. Niet alleen uit een oogpunt van rechtvaar digheid, maar ook uit dat der billijkheid dient er verandering te komen iin den onderhouds- pilicht dier dijken en wegen. Iedereen heeft belang bij de bescherming der dijken. Met voorbeelden toont spr. dit aan. De beveiliging tegen overstrooming is dan ook een provinciale zorg en alle ingezetenen hebben belang bij een deugdelijk onderhoud der dijken. Met de verkeerswegen is het niet anders gesteld. De landeigenaren hebben het meeste belang bij goed onderhouden dijken en wegen. Laat die dus 't meest betalen, daartoe zijn ze be reid, maar laten anderen ook hun bijdrage ge ven. Dte landeigenaren kunnen blijven betalen, wat ze dooreen genomen over de laatste 5 óf lü jaren aan de overstrooming voorafgegaan hebben beiaald per H.A. voor 't onderhoud van dijken en wegen, vaarten en bruggen, 't Meerdere kome voor de provincie. Waar allen medebetalen aan het onderhoud behoort ook het beheer door de gemeenschap te worden gevoerd en daarom komt dót aan het provinciaal bestuur, dat daartoe volgens de wet van 10 November 1900 gerechtigd ia. Dit beheer zou de provincie kunnen voeren als bij het prov. eleotr. bedrijf. Er kome een commissie, die onder presidium van een lid van Ged. Staten zich met de leiding belast. De bevoegdheid dier bestaande waterschaps besturen wordt een andere. Overbodig wor den ze in geenen deele. Ze blijven belast met de regeling der bemaling en plegen overleg met uet prov. bestuur over het onderhouden der kunstwerken. Bij verschil van meening Lreeüit een arbitragecommissie op. Uitvoerig zet spr. de werking nader uiteen. Eensdeels wordt in de bestaande toestanden zoo weinig mogelijk veranderd, anderzijds komt het be heer in één hand. Veel voordeelen zijn hier aan verbonden, o. a. onderhoud volgens de zelfde regelen, aankoop van materiaal in het groot, besparing van technisch personeel, bouwde. De vergadering vereenigde zich m etde in- hen, die minstens 1 H.A. land bezitten, ter wijl de. bestuursleden worden gekozen door allen, die binnen het betreffend waterschap in de rijksinkomstenbelasting betalen. Dit is beter dan het heffen van opcenten op het ge bouwd. De vergadering vereenigt zich met de in leiding. Men zal trachten overleg te plegen met andere vereenigingen. Aangenomen werd nog de volgende motie: „De algemeene vergadering enz. spreekt de hoop uit, dót het ontwerp van wet tot afslui ting en gedeeltelijke droogmaking der Zui derzee spoedig tot wet moge worden verhe ven en noodigf het bestuur uit, deze motie ter kennis van de regeering en de Staten-Gene- raal te brengen". UIT BERGEN. Voor de tegen 1 Januari a.s. vaceerende be trekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school in deze gemeente hebben zich 58 sollicitanten aangemeld. Donderdagavond gaf Bergen's Harmo nie in het lokaal van den heer van 't Sant een uitvoering voor de leden van de Buiten-Socie- teit, onder leiding van haren directeur, den heer J. C. Beekman. Muziek, zang en voor dracht wisselden elkaar op aangename wijze af. Vooral „Kindersmart", zangcoupletten van Michel de Cock, werd mooi en gevoelvol ge zongen. Een warm en welverdiend applaus weerklonk meermalen. Van het bal werd, vooral ook door de jon geren, een druk gebruik gemaakt. Aanstaanden Dinsdag zal de centrale keuken worden geopend. Er wordt voorloopig alleen op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag gekookt. Voor afhalen van het eten is gelegen heid tusschen 11.15 en 1230 uur. De prijs is 10 cent per Liter voor hen' die een inkomen hebben van minder dan 1200 en voor hen die daarboven verdienen 15 cent. UIT OUDORP. De kapitale hofstede, genaamd „Kent U Zelve," te Nieuwer-Amstel, groot 47.69.60 H.A., is bij publieke veiling aangekocht door den heer G. Bos Wz., burgemeester dezer ge meente, voor 154821, buitien de kosten. KORTE BÈRICHTEN. De dienst Enkhuizen'Stavoren is hersteld. Op een' paar fabrieken te Hengelo wor den proeven genomen met het vervaardigen van weefsels van papieren garens. Te Bussum wercfuit een weide een paard gastolen en verkocht voor 200, de bestolene kon het later weer terugkoopen voor 500!' Tegen den dief is een hailf jaar ge vangenisstraf geëischt. De dienstbode van de fimilie Zimmer te Amsterdam viert 2 Dec. haar gouden jubilé als zoodanig. Nog steeds is zij een trouwe hulp in de huishouding. De eerste najaarszitting van de Provin ciale Staten van Noord-Holland wordt ge opend den 4en December, te 11 uiur; de tweede samenkomst den 18den der volgende maand, voorm. 1014 uur. In een audiëntie met het bestuur van de centrale van hoogere rijksambtenaren' deelde minister Treub mede, dat alle pogingen wor den gedaan om de voorgenomen tractements- regeling der rijksambtenaren en beamten nog in dit zittingjaar van de Tweede Kamer af te handelen. De gemeente Aalsmeer heeft 2500 M". sintels gekocht om die met klei en water te vermengen en te persen tot briketten als brandstof voor de bloemisterijen, een vinding van den secretaris van den A. T. Bond. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht, zal het pantser- dekschip „Zeeland", onder bevel van den ka pitein ter zee F. L. Rambonnet, den 8sten De cember uit Indië vertrekken naar Nederland. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat een verbod tot het verwerken van melk in bakkerijen, ook banketbakkerijen, wordt uit gevaardigd. Voor koffie is de maximumkleinhandel- prijs thans bepaald' op 1 20 per pond en voor koffie-extract op 18 cent per d.L., exclu sief flesch. DE SPOORWEGSTAKING. LONDEN, 30 Nov. (V. D.) De loou- kwestie der spoorwegarbeiders is beslist. De directie van den spoorweg heeft het aanbod van een verhooging van 6 shilling aanvaard. Gedurenden den oorlog bedraagt die verhooging 21 shilling per week. DE GRONDWETSHERZIENING BEKRACHTIGD. DEN HAAG, 30 Növ. De Koningin heelt gisteren de door de Eerste Kanier goedgekeurde Grondwetsherziening reeds bekrachtigd. Op Woensdag 12 December, 's middags 12 uur, zal de plechtige afkondi ging piaats hebben in de rechtszaal van den Hoogen Raad en in de gerechtszalen van alle gerechtshoven en rechtbanken in het land, terwijl alsdan tevens van de pui en der raadshuizen in alle gemeenten eene publicatie zal worden afgelezen. KONINKLIJK BEZOEK AAN DEN HELDER. DEN HELDER, 30 Nov. Het pantser schip „Tromjf' wordt eerst Zaterdag bin- uen verwacht. In verband hiermede is de komst der Koningin tot morgen uitgesteld. VERSCHIL TUSSCHEN DE MINISTERS TREUB EN PÖSTHUMA INZAKE KAASUITVOER. DEN HAAG, 30 Nov. Wij vernemen, dat het Kamerlid de heer De Jong daar aanleiding van een Telegraafbericht over een conflict tusschen de ministers Treub en Posthuma in verband met den kaasult- voer, schriftelijke vragen tot de regeering heeft gericht, welke naar verwacht werd, nog hedenmiddag in de Kamervergadering zouden worden beantwoord. Wat de zaak zelve betreft, vernemen wij, dat inderdaad tusschen genoemde ministers een mec- ningsverschil inzake kaasultvoer is gere zen, maar dat er ernstig naar gestreefd wordt het geschil tot eene oplossing te brengen. Minister Cort van der Linden had hedenochtend met de ministers Treub en Posthuma in hunne kabinetten een on derhoud. STADSNIEUWS. TOONKUNST. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Hoewel de tweede uitvoering der zangver eniging „Toonkunst" eerst tegen het einde van April zal plaats hebben en er dus voor de repetities, na aftrek der Kerstvacantie, ruim vier maanden beschikbaar zijn, zullen deze toch reeds op Dinsdag 4 December e.k. we der aanvangen, in het gewone lokaal van „de Unie". Zooals reeds in een voorloopig bericht aangekondigd is geworden, zal het program ma voor bedoelde uitvoering o. a. bevatten de opera „Def Freischütz", van' C. M. von Weber, in concertvorm. Nog nimmer heeft „Toonkunst" zich op dit terrein bewo_gen, en het zal dan ook voor de eerste maal zijn, dat hier ter stede een opera in zijn geheel uitge voerd wordt. Afgaande op het succes, dat andere afdee lingen der Maatschappij „Toonkunst" de laatste jaren met dergelijke uitvoeringen ge had hebben, mag menwertrouwen, dat ook in Alkmaar een als „Der Freischütz" zal opera inslaan en dat het dus niet bij deze eerste proefneming zal behoeven te blijven. Er zal hierbij natuurlijk op zeer ernstige medewer king van alle uitvoerenden gerekend moeten kunnen worden. Dames en heeren, die zich alsnog als wer kende leden der zangvereeniging wcnschen aan te sluiten, kunnen zich hiertoe, het liefst vóór 15 December e.k., aanmelden bij de com missie van de zangvereeniging, alsook bij den directeur, den heet J. H. Oushoorn. De repetities worden gehouden op Dins dagavond, voor de dames aanvangende om 7 Vi uur en voor de heeren om 8 uur. GEPENSIONEERDE AMBTENAREN EN BEAMBTEN. In cafe Central werd hedenmiddag een door een voorloopig comité uitgeschreven vergadering gehouden van gepensioneerde rijksambtenaren en beambten. De heer Greidanus te Heiloo begon in zijn openingswoord zijn leedwezen uit te spreken over het feit, dat zijn vriend Delvaux er niet was om te spreken, thans moest spreker dit wel doen. Spr. uitte dezen zomer reeds zijn bevreemding over het feit, dat er geen enkele actie in N.-Holland werd gevoerd om de po sitie van de gepensionneerden in betere bar nen te leiden. Hun positie was van alle bur gers wel het treurigst, daar zij fond moesten komen met een schamel pensioentje, dat voor den oorlog nauwelijks toereikend was. De ambtenaren in functie ontvangen al thans nog een duurtetoeslag. Ovei$en gek omen werd eenige actie in het leven te roepen en spoedig kwam een voor loopig comité tot stand. Een vergadering in het lokaal aan den Nieuwpoortslaan, de vorige week gehouden, volgde daarop doch deze maakte geen bemoe digenden inaruk. In Leeuwarden stuurde men reeds een pe titionnement aan de regeering, waarop 400 handteekeningen waren geplaatst. In Gel derland geschiedde hetzelfde namens duizen den gepensionneerden en in Groningen kwam men ook tot actie en ging men zelfs verder door zich ook tot de Provincie en de Gemeente te richten. In Purmerend en den Helder komt er ook beweging. De heer Mollevanger wees op de beweging van den heer Woudstra te den Haag. De heer Greidanus te Heiloo hoopte nog, dat ook te Alkmaar de «ctie tot verbetering van dé positie van die gepensionneerden mocht leiden. De heer de Jongh bracht de heeren Greida nus en Delvaux hulde voor het feiit, dat zij de koe bij de horens gevat hadden. Spr. gaf nog een overzicht van de vergadering in de Nieuwpoortslaan en stelde voor een comité samen te stellen uit alle schakeeringen van ambtenaren* en dat twee leden van het comité zullen aankloppen bij den minister en dezen een adres te overhandigen en hem aan te toonen, dat de toestand onhoudbaar is. Ook tot de Kamer wilde spreker zich wenden. Mannen voor het volk als Ketelaar, ter Laan en Duys zouden zeker voor de zaak te vinden zijn. Spr. stelde de volgende motie voor: De vergadering van gepensionneerde rijks ambtenaren en beambten in N.-H. die voor eigen pensioen hebben gestort, vergaderd op Donderdag 29 November in café Central te Alkmaar, innig overtuigd, dat het pensioen voor velen in deze moeilijke tijdsomstandig heden te Ipg is, er diep van doordrongen dat het noodzakelijk is een ernstige poging te wagen om het lot dezer gewezen ambtena ren, die hun beste levensjaren en kracht heb ben gegeven in den dienst van het vaderland en in het belang der gemeenschap besluit alle gepaste middelen aan te wen den zoowel bij den Minister van financiën als bij de leden van de Tweede Kamer, om ln het levenslot van de gepensionneerden, onverschillig in welken vorm, spoedig verbe tering te brengen en gaat over tot de orde van den dag De heer Snoep wilde aan alle gepension neerden in Alkmaar en omstreken een circu laire zenden, met het verzoek lid te worden." Weet men hoeveel leden er zijn, dan kan men in verhouding tot het pensioen ponds pondsgewijze de kosten heffen en daarna een comité kiezen. De heer Greidanus stelde voor om voor loopig de contributie op 0.75 of 1.te stellen. Spr. was er voor nu reeds een vereeniging te vormen van gepensionneerde rijksambtena ren en beambten in N-H. De heer Koster betoogde de wenschelijk- heid van een tweede vergadering. 14 leden en 7 sympathiebetuigers oordeelde spr. te klein in aantal om reeds nu tot oprichting over te gaan. De heer Oreidanus dacht dat er van een vergadering meer kracht kan uitgaan wan néér men nu reeds een vereeniging vormde. De heer Snoep kon zich daarbij wel neer leggen De heer Besteman, Djrkshom was van meening, dat men beter deed de oprichtings vergadering nog een week uit te stellen en te trachten de volgende week een beter bezochte vergadering te beleggen. Algemeen oordeelde men dit ten slotte het beste. Besloten werd om te trachten door het zenden van een circulaire naar "de gepension neerden en het persoonlijk bezoek een volgen den week Donderdag 6 December een verga dering te houden ln de hoop dat die beter bezocht zal zijn. Na verdere bespreking werd de vergade ring gesloten. EEN BEKENTENIS. De Officier van Justitie ontving een schrij ven van een te Amsterdam voor een misdrijf gedetineerde, waarin deze verklaart zijn ge weten bezwaart te gevoelen en bekent, uit de vestibule van het Gerechtsgebouw alhier, het rijwiel van dep schrijver van den1 rechtbank, den heer Kok, en dat van den veldwachter uit Oudorp (een nieuw rijwiel) te hebben ont vreemd en deze te Purmerend voor 35 te hebben verkocht. POLITIENIEUWS. Door de politie is alhier een man aange houden wegens het plegen van ongeoorloofde handelingen. PASTOOR MOHiR. f In den ouderdom van 64 jaar is te Rijn- dip overleden de ZeerEerw. heer B. P. f Mohr, pastoor aldaar. De overledene, in 1878 priester gewijd, was voorheen om. ka pelaan hier ter stede. VERKIEZING KERKERAADSLEDEN NED. HiERV. KERK. Gisteravond had in de consistoriekamer der Groote kerk de verkiezing plaats van ker- keraadsleden, wegens periodieke aftreding der ouderlingen de heeren A. Blom, C. A. dt Braai en M. L. C. Pool, en van de heeren F, W. Roderwijn, W. Vuijk en C. de Boer ais diakenen. Er bestonden tusschentijdsche va catures als ouderling door het aftreden der heeren R. J. van der Heijide en K. Molenaar die resp. zitting hadden tot 1919 en1 1920.' De eerstgenoemde zes heeren werden herfc, zen. In de vac.-v. d. Heijdie werd gekozen 4 heer C. Dekker Pz., in de vac.-Molenaar 4 heer J. Rolff. GODSDIENSTOEFENINGEN NED. HERV. GEMEENTE. De avondgodsdienstoefeningen van de herv. femeente alhier zullen voorloopig van al ondag 2 December a.s. wederom aanvangen ten 6 ure. PREDIKBEURTEN. 2 December. Alkmaar. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke, bed. v. d. H Doop. Avond 6 uur, Ds. Verwaal. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, Ds. Wcstra. Evang. Lath. Kerk, 10.30 uur, Ds. Mak kink. Kemonstrantsche Kerk, 10.30 uur, Ds. We- gerif. Gereformeerde Kerk, 10 uur, Ds. Meijer; voorber. H. Avondmaal. Avond 5 uur, Ds. Meijer, Held. Cat. Zond. 41. Hersteld Apostolische Gemeente, 10 uur en' avond 5 uur godsdienstoefening. LEGER DES HIEILS Zondag belangrijke samenkomsten. v.m. 7 uur, bidstond, vm, 10 uur, Heiligingsdienst, n.m. 3 uur, Verbliidmgssainenkomst, n.m. 7.30 uur, Verlossingssamienkomst. Donderdagavond 8 uur, openbare meeting. Ieder welkom. UIT DE OMGEVING. Hervormde Gemeenten. AKERSLOOT, 9.30 uur, Ds. Kruiziniga. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom, doopsbediening. BUROERBRUG, 9.30 urn, Ds. Homstra. EGIMDNDB INNEN, 10 uur, Ds. te Gras. GRAFT, 10 uur, Ds. Brinkerink. GROET, 10 uur, Ds. Boeke. G RDOTSCHE R'ME R, 10 uur, Ds. Caste- lein. HE'ERHUQOWAARD, geen dienst. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. EVANGELISATIELOKAAL, 10 uur, Dl. T. Kloosterman, van Alkmaar. HENSBROEK, 9.30 uur, Ds. Vlieg. HOOGWOUD, 9.30 uur, Ds. v. Beek. KOEDIJK, 10 uur, Ds. Broekema. LIMMEN, 10 uur, Ds. Bosch. N.-NIEDORiP, avond1 7 uur, Da. Schier- merhorn (Doopsgez. Kefk). NOORDSCHARWOUDE, 9.30 uur, Dl. Staal. OUDORP, 10 uur. Ds. Oroot. OTERLEEK, geen dienst. OUDE-N1IEDORP, 10 uuf, Da. Stehouwer, OUDORP, 10 uur, Ds. Groot PETTEN, 10 uur, Ds. Groeneveld. DE RIJIP, 10 uur, Ds. v. de Most Spijk. ST. PANCRAS, 930 uur, Ds. Lammer». URSEM, 9.30 uur, Da. Dardenne An- kringa. WARMENHUIZEN, 10-uur, Da. Oter- doom. ZUIDSCHA'RWOUDE, 10 uur, Da, Drost. OUDKARSPEL, avond 7 uur, Ds. de Leeuw. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 30 November. Medegedeeld door het Kon. Nederlandach Meteorologisch Instituut te De Bildt. Geldig tot dien avond van 1 December. In het gebied van de waarneming is de hoogste stand van den barometer onder 775 Zuid-Duitschland. De laagste stand van dien barometer 744.3 Haparanda. VERWACHTING. Meest matige tot krachtige Zuidwestelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met 'tijde lijke opklaring, aanvankelijk weinig of geen regen, zelfde temperatuur. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoekt ondergeteekende een je ln uw blad. In de Alkm. Crt. van 22 (ovember las ik onder gemengd nieuws, dat de zeemest, mosselen, starren, enz. door het rijkslandbouwproefstation zoo goed als waar deloos genoemd werd. Mijn vak is 't niet om in de courant stukken te schrijven, maar ik kon dit niet laten toen ik dat las. Theorie en praktijk komen wel meer ln botsing. Met den zeemest zal dat ook zoo zijn, daar al de land bouwers die gehoemden mest gebruikt hebb het tegengestelde zullen beweren. De zeemi is een volledige bemesting voor alle gewas sen en op alle gronden (misschien niet op veengrond, daarop heb Ik het noöit zien* gfr bruiken en zoodoende er ook geen uitkomstffl van gezien). Ik raad alle landbouwers, die door het rijkslandbouwproefstation ln een dwaalspoor worden gebracht wat aangaat den zeemest, aanstaanden zomer eens een kijkje op het eiland Wieringen te gaan ne men en ze zullen er van staan te kijken welke mooie gewassen er staan op het land dat met zeemest bemest ia. Ik raad hun aan om den zeemest, zoo zij dien noodig hebben, evengoed' te gebruiken, daar er tekort aan kunstmest is en 't de vraag is of de aanwezige mest goed is. Het is meer gebeurd dat de boer dacht chili te zaaien, wat later bleek zout of zoo iets te zijn ge weest, voor hem waardeloos. Dat is voor ons boeren moeilijk te zien. Met mosselen en star ren, ook wel vijf hoeken genaamd, is dat hief het geval, dat kunnen we bekijken. Df middel soort, mossel, is mij altijd het best bevallen, mits niet te lang onder weg Hoe verscher on- dergeploegd, hoe beter resultaten men ervan ziet. U dankend voor de plaatsruimte. J. H. RUS, Boekei (Alkmaar.)

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2