DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JAC. DEGELING, N®. 284 Honderd en negentiende Jaargang 1917 8 DECEMBER, FEUILLETON. Heerendassen, Dames- en - Haeren-Paraplnies, enz. - Abonnementsprils jbfi Toornitbetaltng p. 3 maanden M, fr. p. post (f$0. Bewlisnnmrnerg 5 ri ftdYerfontleprlls 15 ct. p. ragel, frootero letters wnjjlastsralnito. Br. Ir. H.T. Boek- en HanMnkkerll Hen». CosterZn.. Voordon» C 9. Te!. I IAAK DAG Een man's werk. Aató<w..Fa. Wed. Jae. van Beek ALLEEN SIGAREN uit het magazijn van Kraanbuurt 6, Telephoon 323. NEDERLAND. ALKMAAR, 3 December. Wanneer alles volgens het opgemaakte pro gram is verloopen en er dus geen kink in den kabel is gekomen, dan wordt er thans te Brest-Litowsk onderhandeld tusschen Duit- sche en Russische gevolmachtigden. lh naam wordt er gesproken over een algemeenen wa penstilstand en een algemeenen vrede. Inder daad is echter niet het algemeene, maar het bijzondere aan de orde. De (vroegere?) bood- genooten van Rusland willen nog van geen onderhandeling weten. En eigenaardig is het, dat er van de zijde der midden-mogendheden alleen gesproken wordt van Duitsdiland. Oostenrijk wordt niet genoemd. Misschien zijn er geen Oostenrijksche onderhandelaars, omdat aan het Russische zuidfront een andere geest heerscht dan aan het noordfront, mis schien, omdat Oostenrijk, en Duitschland het over de voci waarden volkomen eens zijn. Aan gemis aan vredelievende gevoelens in Oostenrijk zal eventueel de afwezigheid van Oostenrijksche gevolmachtigden wel niet lig gen! Ook van Turkije en Bulgarije heeft men niets in dit verband gehoord. Alleen heeft in het parlement de Bulgaarsche minister-presi dent zich bereid verklaard met Rusland over den vrede te onderhandelen. Maar de grondslag van alle besprekingen zal vormen de vereeniging van de Bulgaarsche volkeren in één enkelen staat, met inbegrip van Mace donië, Moravië en de Dobroedsja. Daar is dus de eerste staat der midden-mogendheden, die thans nog van inlijving durft spre ken, misschien ook onder de sch-oone entente- leuze der désannexatie en ten koste van Servië en Roemenië. Roemenië kreeg van president Wilson een warme sympathie betuiging en de verzekering, dat de Ver- eenigde Staten Roemenië zullen blijven steu nen bij zijn worsteling en na den oorlog zoo veel slechts in hun vermogen is, zullen bijr staan en bij de vredesonderhandelingen voortdurend al hunne krachten zullen inspan nen ten einde te bewerkstelligen dat de inte griteit van Roemenië als een vrije en onafhan kelijke natie behoorlijk gewaarborgd wordt. De moeielijkheden van de regeling der Balkanzaken komen dus reeds aan den dag Of Roemenië evenwel op Amerika's hulp kan wachten, als Rusland dén strijd staakt? Overigens heeft de regeering der Vereenig- de Staten bij generaal Doechoenin ten krach tigste geprotesteerd tegen elke poging van Rusland tot het sluiten van een wapenstil stand. De Russische regeering gaat intus- schen haar gang. Zij blijft doorgaan met het openbaarmaken van geheime documenten, welke tot dusverre Rusland, Frankrijk, Italië en Roemenië betroffen. Zij1 zet gezanten af, die haar niet erkennen, poogt dit althans te doen, en zij heeft de deelneming van den Russischen gezant te Parijs aan de entente conferentie bestempeld als een misdaad tegen den staat. Over de entente-conferentie zelf is nog niets naders vernomen, dan dat zij deze week DM te» 48) Zij kon slechts één gevolgtrekking maken en wel dat hij haar niet weer wenschte te zien. Hij waa haar vader te hulp gekomen, maar hij had haar naam niet genoemd, niet gevraagd of zij het goed maakte of ziek was, of zij leefde of dood was. Hij had verder geen belang In Richard Bardell getoond, was nooit naar het hotel teruggekeerd om te informeeren. Zulk een handelwijze was zeker niet ge schikt om hem in haar oogen te verheffen. Als hij, ooi haar ideaal was geweest, zou Lij dat zeker nu niet langer zijn. Zelf9 een ge wone vriendschap verdiende meer belangstel ling dan hij had getoond. Evenals de slinger altijd van het eene uiter ste naar het andere zwaait, begon hij zich zelf langzamerhand te onderschatten en hoe meer hij zich onderschatte, des1 te verhevener werd zij in zijn oogen. En toch scheen er door al de duisternis, door al de verwarde gedachten heen een heldere straal vol licht. Zij was vrij en weer volkomen de oude en hij was het, die haar had- gered. Het zien van zijn gezicht had haar een schok igegeven. die haar uit haar lethargie had opgewekt, haar wee rnormaal had doen worden er hetzij zij nog genegen heid voor hem voelde of niet, zoo moest zij zich toch dankbaar je ns hem gestemd voe len, dat hij haar voor een lot had bewaard dat erger was dan de dood. wordt voortgezet. De heer Lloyd George heeft, na er op te hebben gewezen, dat het oogenblik ernstig is, verklaard, dat men man nen, munitie, economische en finaacieele hulpbronnen heeft, dat iedere zenuw moet worden ingespannen om de eenheid van lei ding en controle tot stand te brengen, dat de oorlog gewonnen zal worden, wanneer men geen tijd vermorst, vast besloten is, een vas ten wil, geduld, uithoudingsvermogen en taaiheid bezit. Doorvechten" blijft dus bij hem het parool en dat parool zal door de te genwoordige Engelsche regeering worden aanvaard zoolang zij zich op haar zetel kan handhaven. Het kabinet-Lloyd George blijft bij het eenmaal ingenomen standpunt: „geen vrede door overleg, de vrede alléén door de overwinning". Bij Kamerrijk wordt hardnekkig gevochten. De Duitschers zijn er in geslaagd, een deel van het bij den grooten Engelschea aanval wloren gcganc rsnein, ic. hereveren en hd> ben 4uOG Engclsciien gevangen genomen en 60 kanonnen buit gemaakt. De Duitsche aan val was gericht op een frontdeel, waar de nieuwe deuk in het Duitsche front begon. Hij strekte zich over een kleine 20 K.M. uit Op sommige plaatsen werd doorgedrongen tot achter de oorspronkelijke Engelsche linie, maar daar dreven de Engelschen hun tegen standers terug. In Tiet noorden leverde de aan val niet veel op, maar zuidelijker werden eenige dorpen hernomen. Bij Masnières wordt nog verwoed gevochten. Het Engelsche le- gerbericht meldt, dat de Duitschers in1 en om dit dorp negen aanvallen hebben uitgevoerd, die mislukten, het Duitsche zegt dat het dorp van vijanden werd gezuiverd en dat Engel sche tegen-aanvallen, met nieuw aangevoerde troepen verricht, werden afgeslagen. Voorts maakt de Duitsche legerberichtschrijver nog melding van mislukte Engelsche plaatselijke aanvallen bij Paschendaele in België. Aan de Maas duurt de bedrijvigheid van het geschut voort Van de andere fronten valt niets te melden. DÖITSCNLAND. DE DUITSCHE RIJKSDAG. De Rijksdag is Zaterdag tegen het besliste protest van de sociaal-democratische fractie en van die onafhankelijken verdaagd. De rede nen voor dit protest kan men uit het ver- VAM mr Komt U niet eene zien? Schoutenstraat 18. Maar wat hem misschien nog wel het meest verbaasde, was. dat zijn liefde zoo plotseling weer in al haar kracht was ont waakt. Twintig uren eerder zou hij hebben gezegd, dat die dood was. Nu vloeide zijn bloed als kwikzilver door zijn aderen. Hii had nooit iemand anders liefgehad dan Adela en hij had haar met al het vuur van zijn aard bemind. Nu ontdekte hij als onder een scherp licht, dat hij haar nog liefhad, haar met een innigheid liefhad, die te grooter was naar mate zij zoo lang was opgekropt geweest. Hij viel tegen den morgen in een onrusti- enalaap en toen hij wakker werd, stroomde et volle daglicht de kamer binnen. Hij sprong uit zijn bed met een vreemde rilling van opwinding in zijn aderen. Den vorigen morgen had hij aan niets ge dacht dan aan zijn werk, nu wenkte iets an ders hem. nieuwe hoop was in zijn hart ontlo ken. Hij hield van zijn werk, hield er hart stochtelijk veel van, in den laatsten tijd had hij voor niets anders geleefd, maar bij werk, met hoeveel toewijding men dat ook doet, moet af en toe iets komen, dat het veraange naamt. Alles wordt helderder en vroolijker als liefde 't hart verwarmt. Een man's werk is uit den aard der zaak het voornaamste deel van zijn leven ik spreek niet van hen, die slechts werken om den tijd te dooden, maar van mannen die dien naam waard zijn maar het is niet alles. Sinds dien aroevigen morgen, dat Drysdale Adela in bruidsgewaad uit de auto zag stappen, had hij gevoeld, dat er iets uit zijn leven was verdwenen. Succes was heerlijk geweest, maar er ontbrak toch nog iets aan, iets dat hij niet verwacht had ooit te zullen heroveren. Nu wenkte het hem weer toe. Onder het ontbijt spraken Hunter en hij over het weer, over hef vooruitzicht van te Grootste Sorteerln.g. Speciale Merken. slag vernemen en-zijn buitendien zeer duide lijk. Terwijl over den vrede in het oosten be^ slist wordt moet de rijksdag bijeen blijven. Maar er werd slecht» bereikt, dat de presi dent verklaarde dat een lange verdaging niet in het voornemen lag en dat eventueel de uit- noodiging tot de eerstvolgende zitting tele grafisch zou geschieden. De tegenstand van de sociaal-democraten werd verscherpt door zekere gebeurtenissen in1 de begrootingscom- missie, welke Lithauen betreffen en die voor- loopig vertrouwelijk behandeld worden. Het betrof een staat van zaken, waarop door den onafhankelijken-socialist den heer Cohn werd gewezen, welke door den heer Erzberger werd bevestigd, hetgeen den heer Schei de- miapn aanleiding gaf tot#de opmerking dat de politiek in de Wilhelmstrasze en niet in het hoofdkwartier moest worden gemaakt. In- tusschen zullen die vredesonderhandelingen met Rusland beginnen en' dan zal spoedig blijken, dat men met de Bolsjewikiscihe regee ring niet volgens de methoden van de gehei me diplomatie kan onderhandelen. KORTE BERICHTEN. De Daily Chroniclè verneemt dat Sibe rië op het punt is om onder leiding van den heer Potapin zijn onafhankelijkheid uit te roepen. De ministers zijn al benoemd en hou den gestadig te Omsk vergadering. Door de Oostenrijksche vrouwen zijn vredesbetoogingen op touw gezet als dankbe tuiging aan dien Óostenrijkschen minister van Buitenlandsche Zaken voor diens bereid willigheid om vrede te slu'ten. Uit Jeruzalem zijn alle 55.000 Jood- sche inwoners door de "urksche autoriteiten weggevoerd. Eveneens zijn de Joodsche kolo nies van Oaza tot Jaffa systematisch ont ruimd. De heer Trotzki gaf bevel dat aan En gelschen verlof zal worden gegeven Rusland te verlaten gedurende de regeling der geval len van Russen, die, in Engeland zijn geïn terneerd. De in vrijueid-stelling van allen is gevraagd. Duitschland en Oostenrijk hebben te samen meer dan 3.000.000 krijgsgevangenen gemaakt, de Britten stellen daar tegenover slechts 150.000, zoo wordt van Duitsche zijide gemeld. De Spaansche zaakgelastigde heeft ver klaard dat zijn brief aan den heer Trotzky geenszins de ofüdeele erkenning der sovjet- regeering insluit. De maximalisttsche regeering heeft bij decreet deni gemeenteraad van St. Petersburg als ontbonden verklaard. Den Oen' Januari zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden. De burgerlijke bevolking van Thorhöut, dat in' Vlaanderen binnen de vuurlinie Mgt. is door de Duitschers weggevoerd, die de stad gaan versterken. De sneltrein van Moskou naar Kief is nabij Moskou aangehouden door een troep gewapende mannen en soldaten. Zij beroof den den passagiers van geld en kostbaar heden. kunnen schaatsenrijden en ski-loopen, over den datum van zijn terugkeer naar Engeland, maar Adela's na«jn werd niet weer genoemd. Hij bracht Hunter naar het station en zag hem met den trein vertrekken, waarop hi weer naar zijn laboratorium terugging. He kostte hem echter moeite zijn gedachten bi zijn proeven te bepalen. Adela's gelaat kwam hein voortdurend voor den geest nu eens glimlachte zij, dan weer fronste zij haar wenkbrauwen, nu wilde zij zelfs nier naar hem kijken, maar altijd was zij mooi, bekoor lijk, aanlokkelijk. Dien nacht was hij rusteloos en verward en vermoeid in 't hoofd. Het werk brein waren op een voet van oorlog met zijn j Plicht? Wat was zijn plichtHij tobde over die vraag tot diep in den nacht. Hij verlangde naar Adela. Zeker het was zijn plicht te trachten haar terug te winnen. Hoe veel beter zou hij werken als zij bij hem was! Het was niet goed voor een man alleen te zijn. Hij had gezelschap noodig, bezieling, troost. Iemand, die in zijn teleurstellingen deelde, hem moed insprak bij tegenspoed, met hem van zijn succes genoot. Adela behoorde hem toe. In haar hart was zij hem altijd trouw gebleven en hij had haar gered. Daaraan kon niet getwijfeld worden. Hij was juist met God's voorzienigheid bij tijds gekomen. Een uur later en hij zou te laat zijn geweest. Den Volgenden morgen begaf hij zich naar 't telegraafbureau. Hij had a nachts een be sluit genomen. Het telegram dat h? ve-oznd was kort en eenvoudig: x „Mag ik komen? Hector." Voen keerde hij naar zijn kamers terug en wachtte vol ongeduld 09 het antwoord. Bij de verkiezingen voor de Constitu eer ende Vergadering te St, Peteraburg behaal den de tnaxlmalisen 424 024 stemmen, de kadetten 247.414, de soe.-revolu tionairen 152.257 stemmen De Duitsche Rijksdag heeft het krediet- ontwerp van 7 Vt milliard gulden met de stem men der onafhankelijke socialisten tegen aan genomen. Volgens de „Daily Chron." hebben de Duitschers de stad IJ dine een boete opgelegd van 4.8 millioen gulden. Uit een beschrijving in de Daily Tele graph blijkt dat vele duizenden Engelsche vrouwen werk verrichtten achter het front in Frankrijk In een vergadering van het leger des heil» te Londen vertelde mevrouw Booth van een baby die bij een' luchtaanval ongedeerd onder het puin te voorschijn werd gehaald. Bij 'n volgenden aanval werd het kindje even eens levend uit de puinhoopen vandaan ge haald. In verschillende plaatsen van Rijnland worden op vertoon der broodkaart haringen gedistribueerd, maar niet meer dan een voor twee personen'. De militaire overheid in de Marken heeft een verordening uitgevaardigd; dat aan luxe paarden geen haver meer gevoederd mag worden. Dit is voor den vroeger te Berlijn zoo bloeiendfcn tak van handel een doodsteek. Volgens de „Daily Chronicle" heeft ge neraal Duchonin een1 verzoek gericht tot ge neraal Tsjerbalsjefcommandant aan het Roemeensche front, om generalissimus te worden. In een groeve van de Eschweüer Berg- satz Verein bij; Aken ontplofte een benzine locomotief. Er ontstond brand. Tot nu toe Is het aantal slachtoffers 14 dooden en 54 ver minkten. meesters denken af te geven, door de burge meesters aan de Cultuur-Commissie hunner provincie moeten worden opgezonden, wordt verschoven tot 20 December. RIJWIELLANTARENS EN LICHT- NOOD. De minister van waterstaat heeft tot nadere aankondiging afwijking toegestaan van de artt. 10, 11, 20 en 23 van het motor- en rij- wielreglement, hierop neerkomende.' Rijwielen en motorrijwielen zullen tusscheq een uur na zonsondergang tot 1 uur voor zonsopgang van een lantaren moeten zijn voorzien (mans Y, uur). Aan een rijtuig behoeven niet meer twee lantarens te branden, één ter linkerzijde is nu voldoende. In die gemeeèten of gedeel ten ervan, waarvoor dit door de besturen dier gemeenten Is bepaald, behoeven rijwielen en rij- en voertuigen, geen motorrijtuigen of -rij wielen zijnde, geen lichtgevende lantaren te voeren hij lichte maan, dat is gedurende het tijdperk van 1 uur na opkomst tot 1 uur vóór ondergang der maan. als deze zich in een schijngestalte bevindt tusschen eerste kwar tier en' laatste kwartier fn geval van de vrijstelling wordt gébruik gemaakt, moeten rijwielen, motorfietsen en an dere rij- en voertuigen zooveel mogelijk rechts van den weg rijden en alleen bij het inhalen van andere voertuigen de linkerzijde houden;, de bestuurders van rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, zijn ver plicht zorg te dragen, dat hunne rij- of trek dieren voorzien zijn van geluidgevende bellen. SCHEEPVAARTBEWEGING. In de week van 25 Nov. tot en met 1 Dec. zijn uit zee het Noordzeekanaal binnengeko men1 7 stoomschepen, waarvan geladen 4 met houtstaf, 1 met stukgoed, 1 met steenkolen en 1 ledig. Naar zee vertrokken 11 stoomschepen en 1-motorschoener. In dezelfde periode van 1916 zijn binnen gekomen 17 stoom- en 9 zeilschepen'; vertrok ken 21 stoomschepen en 1 zeilschip. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 14 schepen (9 Nederl., 4 Engelsche en 1 Belgisch). In hetzelfde tijdperk van 1916 kwamen binnen 49 schepen, in 1914 was hun aantal 55. ZILVERBONS. De minister van financiën brengt ter ken nis, dat de ingetrokken zilverbons van 1 van 2.50 (beide ouden vorm) en van 5 alsnog tot en met 31 December ter inwisse- BEPERKING VERBOUW VAN GE WASSEN. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat de datum tot welken verbouwers gelegen heid hebben de opgaven aan de burgemeesters te doen tot het bekomen van het vergunnings bewijs, bedoeld in art. 2 der beschikking, houdende bepalingen omtrent de beperking van den verbouw van bepaalde gewassen in gevolge art. 7 der Distributiewet 1916, wordt verschoven tot 10 Dec. De datum, waarop de door de landbouwers ingediende aanvraagbiljetten, vergezeld van de vergunningsbewijzen, welke de burge- HOOFDSTUK XXIV. Verdienste en belooning. Adela was in de hall bezig haar «hand schoenen aan te trekken met het plan'uit te gaan, toen het luldle ret-tet-tet van den tele gram] onjgen op de voordeur klonk. Zij kende flat geluid. De gewone postbode sloeg nooit met den klopper op die gebiedende manier. Haar hart begon eenige oogenblikken sneller te kluppen en zij deed de deur open. De jon gen nam het telegram uit zïjn tasch en over handigde haar dat zonder iets te zeggen. Zij scheurde het couvert met bevende vin gers los. Haar eerste gedachte gold Wini fred. Haar gezicht werd bleek, toen zij het dunne papier openvouwde; zij verwachtte, dat zij naar doodbericht onder de oogen zou krijgen. Het volgende oogenblik steeg het bloed1 weer naar haar gelaat, haar boezem ging op en neer, haar oogen schitterden, haar ge- heele voorkomen veranderde. „Wacht even", zei zij' tegen den jongen met een trilling van extase in haar stem, terwijl ziji zich naar de studeerkamer begaf. Haar hart sloeg een taptoe, zij scheen als op lucht Te loopen. Een telegramformulier en een pen grijpend, copieerde zij het adres en schreef toen- het eene woord: „Kom!" Een paar oogenblikken later spoedde de jongen zich al fluitend onder het loopen naar het dorp terug. Het liet hem onver schillig of harten werden gebroken of ge heeld door berichten die hij; overbracht. Adela keerde naar het studeervertrek terug en liet zich in een stoel bij het vuur vallen, haar gezicht straalde, haar oogen fonkelden van een nieuw licht. Zij: vergat de geheele boodschap waarom zij had willen uitgaan. Al mocht die eenige oogenblikken te voren ook ling kunnen worden aangeboden bij het afent- schap van het ministerie van financiën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg no. 3). Desverlangd kunnen de bons per post aan dat adres worden gezonden met duidelijke op gave va nnaam en1 adres van den inzender. BINNENLAND. H DE ,,TROMP"'BINNENGEKOMEN'. Zaterdagavond kwart voor iwaall kwam de Koningin in den Helder, om het panraerschip „Tromp", dat vier jaar in Indië is geweest, te verwelkomen. Er was de laatste dagen in spanning door een groot aantal fa milies naar de binnenkomst van het schip uit- belangrijk zijn geweest, nu was zij onbelang rijk; niets was van beteekenls dan het feit, dat Hector bij haar kwam. Wat er met hem was gebeurd, welke nieuwe omstandigheid zich had voorgedaan, zij wist het niet, het kon haar ook niet schelen, 't Was voldoende, flat hij verlangde bij' haar te komen en dat zij hem had gezegd te komen. Buiten was de lucht grijs en betroikken. de bloemen waren verwelkt, de rijp lag wit op het gra:. en de win dglerde koud en scherp door de kale, ril lende hoornen, maar to haar gemoed heerschte gelaat er, als zonneschijn op een Aprilgrapp, een glimlach over haar gezicht. De wereld was herschapen. Het leven was weer heerlijk en verrukkelijk geworden. Zij vouwde haar han den ineen en staarde in zwijgende extase in het vuur. Nog geen paar minuten geleden scheen de wereld grijs en koud en zonder zon en het le ven een kleurloos, eentonig landschap. Nu' was de wereld vol zonneschijü en het leven een prachtig panorama van verbijsterde schoonheid. En dit alles was in één oogen blik zoo geworden'. Zij kneep zichzelf om ze ker te zijn, dat zij volkomen wakker was. Het was wonderbaarlijker dan de meest won- derbaarlije droom waarvan zij ooit had ge hoord. Haar geluk was zoo groot, dat het bij na pijnlijk werd. Twee dagen later reed Hector in een ver blindenden sneeuwstorm de oprijlaan op. Zij zag de cab van uit het raam van het salon en achteruittredend, wachtte zij. Zij hoorde zijn stem in de hall en het hart klopte tot in de keel. (Wordt vervolgd). ALKMAARSCHE COURANT. Dir.n.ygn HnHKlMff Tent Boterletters. 4 l t-O r* 11 1 n r -v I4 nl 1 n m Tm #1.1

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1