DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. f JAC. DEGELING, No. 286 Honderd en negentiende Jaargang. FEUILLETON. Een man's werk. 1917. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.30, franco door het ge- heele Rijk f L50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. WOENSDAG Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 5 DECEMBER. ALLEEN SIGAREN uit het magazijn van Telephoon 323. Kraanbuurt S, NHDIRLAHB. Telefoonnummer 3,>. Prijs der gewone Advertentién ALKMAAR, 5 December. De opperbevelhebber Doechonin ver moord, generaal Komilof gevlucht. Dit is hét voornaamste nieuws, dat uit Rusland wordt gemeld. Men heeft echter geleerd voor zichtig te zijn met Russische berichten'. Maar als diit bericht waar is en het kan waar zijn, want in Rusland whs men bezig het overschot der munitie tegen elkaar te gebrui ken dan heeft een dapper man een tragisch einde gevonden. Generaal Doechonin stond aan de zijde van den heer Kerenski en hij is dezen trouw ge bleven, nadat de maximalisten de lakens kon den uitdeden. Beslist heeft hij geweigerd ge hoor te geven aan de bevelen der heeren Le nin en Trotsky om het opperbevel over te ge ven aan den door hen aangestelden vaandrig Krilenko. Hij heeft niet willen meedoen aan hetgeen door hem als verraad werd be schouwd en hij is der entente, welke op hem heeft gebouwd, trouw gebleven. Hij heeft te genstand geboden aan de troepen der nieuw ste regeering, ook aan de pogingen, om een wapenstilstand voor te bereiden. De troepen macht der maximalisten is echter het sterkst gebleken, het Russische groote hoofdkwartier werd omsingeld en moest zich overgeven. Eerst heette generaal Doechonin, evenals ge neraal Komilof, die zooals men weet een mis lukte contra-revolutie tegen het bewind van den heer Kerenski op touw gezet had, ont vlucht, later werd geméld, dat hij was ge sneuveld, het laatste nieuws luidt, dat hij; door de revolutionnaire troepen, woedend over de ontsnapping van generaal Komilof, uit een spoortrein gesleurd en gedood was. Het is de vraag, of de kozakken nu den strijd willen staken, of dus de oppositie tegen den wapenstilstand is overwonnen. Van de onderhandelingen is nog niets na ders medegedeeld. Alleen wordt geseind, dat prins Leo pold van Beieren de Russische afvaardiging met een korte toespraak heeft begroet, dat de chef van den Duitschen generalen staf, gene raal Hoffmann, voorzitter is en dat aan. de onderhandelingen wordt deelgenomen door vertegenwoordigers van het Duitsche leger en de vloot en door gevolmachtigden van het opperbevt^ van Bulgarije, Oöstenrijk-Honga- rije en Turkije. Omtrent de conferentie te Parijs wordt ver klaard, dat ze tot gelukkige resultaten heeft geleid. De Fransehe minister van buitenland- sche zaken heeft o. m. gezegd, dat zij den weg geëffend heeft voor een eensgezind optreden in economisch, financieel en militair opzicht, dat de gesloten overeenkomsten de basis vor men voor een volkomen overeenstemming van «nasi k pöennua der kwesties, welke het gemeenschappelijk optreden beïnvloeden, dat er een intergealli- eerd marine-comité is opgericht en dat er van diplomatiek standpunt volkomen overeen stemming ia verkregen. „L'Homrae Libre", het blad van den Fran- schen minister-president Ciemenceau, bericht, dat de conferentie de vredesvoorwaarden d^r entente in een scherp omlijnde verklaring be kend zal maken. De Duitschens hebben thans ook hun laat ste kolonie .verloren. Duitscb Oost-Afrika, waafhet krijgsbedrijf 14 Augustus 1914 met ue bescmeiing van Dar-es-Saiaam werd inge leid, is door de Lngelschen geheel van Duit- schers gezuiverd. De laatste Duitsche colon ne is gevlucht op vijandelijk gebied n.l. in de aangrenzende Portugeesche kolonie. Gene raal Smuts heeft de overwinning voorbereid, en een andere Boer, generaal van Deventer, haar voltooid. Zuid-Afrikaansche, Britsehe, Indische en Belgische troepen hebben hier de Duitschers bestreden. Het gebied, bijna 30 maal zoo groot als Nederland, met een bevolking, die ongeveer 1,5 maal de onze bedraagt, vertegenwoordigt gewichtige Duitsche belangen en is dus, evenals de andere koloniën, een waardevol pand voor de entente bij vredesonderhande lingen. 60) Hoe zeer zou zij zulk een opschrift waard zijn! Wat had zij dapper en1 edel geleefd en werkt Hoe gelukkig had zij verdragen oe vred ig ging zij het leven uit Ofschoon hij een man was, kon hij zijn tra nen niet inhoudenzij vloeiden over zijn oog leden en druppelden op zijn wangen. Hij was blij, dat hij haar levend had gezien, maar er bekroop hem toch bij de gedachte aan haar dood een gevoel van wrok. Zij was te jong, te mooi, te nuttig om door dén dood opgeëischt te worden. En o, hoe lief had hij haar! God wist hoe innig liet hij haar had. Haar rechterhand lag op het dek en hij nam die in de zijne en voelde diat haar vingers zich er zacht om heen sloten. Dat was het eenige teeken van leven dat zij gaf. Buiten gierde een snerpende wind en door hei kleine raam kon hij de kale, met sneeuw bedekte bergen zien. De namiddag liep ten einde en de schemering begon in de dalen te vallen. De dokter kwam binnen1 en voelde haar pols, ging daarop zwijgend weer heen en Ini- pey bleef met haar hand in de zijne zitten. Het werd langzat i .and g«Leei duister en hij trachtte zijn hand terug te trekken,, maar haar vingers drukte:! de zijne weer. Dit scheen hem een verz ring, dat zij alles be greep een verzoek zaa hem om tie blijven. KORTE BERICHTEN. Maandag brak in Brooklijn een brand uit, die vier groote gebouwen van de Morse Droogdok-maatschappij in de asch legde. De schade wordt op 2% millioen gulden ge raamd. In de Frartsche Kamer zijn thans 47 zetles onbezet en in den Senaat ongeveer 30. Eenige voorname Turken zijn te Boeda pest betrapt op smokkelen van goud, dat door middel van den Turkschen gezantschapskoe- rièr van Boedapest naar Konstantinopel ging- De beer Knudsen, Noorsch minister president, heeft verklaard, dat de drie Noord- sche landen zich onafscheidelijk vereenigd hebben om hun onzijdigheid te handhaven. De vrees, dat Noorwegen een' weifelende houding zou aannnemen, berust op misverstand. Een1 besluit is te Parijs uitgevaardigd, waarbij het dageiijksch broodrantsoen voor ieder persoon, .overeenkomstig zijn leeftijd en sociale omstandigheden, van 200 tot 600 gram wprdt vastgesteld. Een motie waarin wordt verklaard,, dat de staat van oorlog bestaat tusschen die Ver. Staten, Oostenrijk-tiongarije en Turkije, is den senaat zonder discussie naar de com missie voor bujtenlandsche aangelegenheden verwezen. De heer Thomas Orr (Zuid-Afrikaan sche partij) volksraadslid' voor Pieter Ma- ritzburg (Natal), is benoemd tot minister van financiën in het kabinet-Botha. ook mogelijk iets van zijn eigen levenskracht door ziin hand in de hare overging. Toen kwam de verpleegster weer binnen en die gaf haar, nadat zij het licht had opgedraaid, wat vloeibaar voedsel om te drinken, dat zij zon der verzet doorslikte. „Meer dan zij in twee dagen heeft ge bruikt", zei de verpleegster met een glim lach en verdween daarop weer. Na een poosje voelde Impey, dat haar vin gers loslieten en hij trok zacht zijn hand te rug. Zijn arm was koud en als verstijfd, zijn heele lichaam' deed hem pijn. Hiji stond nu op en boog zich over haar heen zij haalde zacht als 'n kind adem en verliet daarop onhoorbaar de kamer. De verpleegster kwam hem op het portaal tegen. „Zij slaapt" een uur terug." En hij spoedde zich naar zijn. f>t", zei hij. „Ik kom over hotel. In de schemerafchtige morgenuren opende Winifred haar oogen en zag, dat de verpleeg ster over haar stond heengebogen1. „Ik geloof dat ik gedroomd heb", fluisterde zij. „Ik verbeeldde me, dat iemancf uit Enge land was gekomen om mij te bezoeken." „Het was geen droom, lieve", zei de ver pleegster glimlachend. „Hiji is hier op het oogenblik. Wacht beneden m de kamer." „Weet u dat zeker?" „Heel zeker. Neem nu dit voedsel en dan zal ik hem vragen boven te komen." Een paar minuten later zat Impey weer b haar bed. Zij heette hem met een glimlach welkom en sloot toen weer haar oogen. Na een poosje fluisterde zij: „Wilt u mijn Speciale Merken. Grootste Sorteering. Dr. Addison heeft den post van minis ter van Openbare Gezondheid in Engeland aanvaard. Hij hoopt, dat voor Kerstmis de wet tot instelling van dit nieuwe ministerie zal worden aangenomen. De begrooting die bij 't Amerikaansche congres is ingediend bedraagt 33% milliard gulden, waarvaüomeer dan 27 milliard voor den oorlog. De Amerikaansche officieren in Frank rijk hébben gummilaarzen van een nieuw mo del. Tot aan. de knie wordt het been er mee bedekt en1 fle laarzen zijn zoo soepel, dat ze zonder veel plaats ;n te nemen in een zakje, aan den gordel worden gehaakt. In de te Moskou gehouden Al-Russi sche kerkvergadering is de metropoliet Ty- chan tot patriarch voor geheel Rusland ge kozen. Koning Albert heeft in audiëntie ont vangen den heer William Poland, vertegen woordiger van de commissie voor levensmid delen-voorziening in België en Noord-Frank rijk, vergezeld door twee leden van het Ame- rikaansch Congres, die een bezoek aan het front brengen. ■HET AUTOVERKEER STOPGEZET. De minister van landbouw heeft een nieu we distributieregeling vastgesteld voor ben zine, alsmede voor vloeibare brandstoffen, geschikt tot voortbeweging van motoren, mo- torvoer- en motorvaartuigen. Aan de gemeentebesturen is onder toezen ding van afschrift van die beschikking, eene circulaire gericht waarin de minister op het volgende opmerkzaam maakt De hier te lande nog beschikbare hoeveel heden benzine en1 andere motorbrandstoffen maken het noodzakelijk het ^gebruik maken van motorvoertuigen (auto's, motorrijwielen, vaartuigen) anders dan in geval van noodza kelijkheid, te verbieden. Tot uitvoering van dezen maatregel strekt de onderwerpelijke be schikking welke, in den vorm van een. vervoer- verbodi van motorbrandstof in de reservoirs van een motorvoertuig, derhalve practisch neerkomt op een rijverbod. Van het rijverbod' kan ;n gevallen van on vermijdelijkheid door mij ontheffing worden verleend op advies van den burgemeester. Dat voor een motorvoertuig ontheffing is verleend' behoort bij het gebruik maken daar van te blijken, door het duidelijk zichtbaar zijn van het herkenningsteeken terijl op "de eerste aanvraag tevens moet kunnen worden vertoond het door de toewijzingscommissie voor benzine afgegeven ontheflingsbewijs. Verzocht wordt nauwlettend toe te zien op naleving van de nieuwe bepalingen, om frau de te voorkomen en ontheffingsbewijs. Het rijverbod treedt reeds in werking, met uitzondering voor vrachtauto's en motorrij tuigen; de termijn voor laatstbedeolde voer tuigen is bepaald op 23 December, teneinde belanghébbènden in dé gelegenheid te stellen de vereischte maatregelen te nemen, teneinde hun vervoer op andere wijze te doen plaats hebben. Het verbod is niet van toepassing op mo torvoertuigen welke in militairen dienst rij den. De militaire voertuigen zijn voorzoover betreft de auto's te herkennen aan het rood- wit-blauw glas voor de lantaarn: terwijl de leden van het K. M. A. K.' bovendien de reeds vroeger gebruikelijke driehoekige blauwe wim pel zullen voerende motorrijwielen die in mi litairen dienst rijden zijn te herkennen aan een roodwit en blauwe vlag, links en rechts van het benzineresevoir geschilderd waarop ingesneden „Artillerie-inrichtingen Delft." BEWAPENDE HANDELSVAAR. TUIGEN. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de Staten-Generaal een Witboek doen1 toe komen, bevattende diplomatieke bescheiden betreffende de toelating van bewapende han delsvaartuigen der oorlogsvoerenden en on- zijdigen binnen het Nederlandsche rechtsge bied, van Augustus 1914 tot November 1917. BINNENLAND. hand vasthouden andera zal ik wegzinken. U geeft mij kracht." Hij nam haar hand weer in dezijne en voelde haar vingers die omklemmen. Hij deed geen moeite om te praten. De verpleegster ging af en aan. De klok tikte voort, totdat, toen de kamer langzamerhand in schemering werd gehuld, zij weer hl slaap viel Den volgenden nacht sliep Impey tien uren achtereen en toen hij wakkci werd was hel een en al zonneschijn in het vertrek. Dat scheen hem een goed voorteeken. Na een ste vig ontbijt begaf hij zich weer naar Winifred. De dokter kwam hem met een glimlach te- gemoet. „Zij is bepaald sterker", beweerde ij. „Weet u, u heeft weer de belangstelling in het leven bij haar opgewekt. Zij had het opgegeven, zij klemde zich niet meer aan het leven vast, verbeeldde zich, dat haar werk was afgedaan, verlangde niet meer Te leven, wat altijd slecht voor een patiënt is. Nu en hij haalde veelbeteekenend zijn schouders op- Daarna gingen de dagen langzaam en een tonig voorbij. Impey bracht eiken dag ver scheidene uren aan haar bed door en sloeg met de grootste zórg elk teeken van terugkee- rende gezondheid gade elke ebbe en vloed van het getij. Dikwijls werd er nauwelijks een woord gespi jkeh, want zij was te zwak om te praten en hij stelde zich tevreden met te wachten totdat zij sterk genoeg zou wezen om naar zijn verzoek te luisteren en hem haar antwoord te geven, Zij lag meestal met gesloten oogen en een glimlach op haar gezkht. Maar al was zij ook te zwak om te prafen, zoo was zij toch niei te zwak om te denken en te droomen. Voordat Impey kwam, wensebte zij slechts TWEEDE KAMER. Gisteren was aan de orde het verzoek van den heer de Jong om den minister van land bouw, nijverheid en handel te interpelleeren over de bij den uitvoeer van kaas gerezen moeilijkheden. Bij de discussie daarover betreurde minister Cortvan der Linden, dat over deze zaak communiqué's waren verschenen, welke van geen minister zijn uitgegaan. Het betrof hier een1 beperkt verschil van gevoelen over de verleening van consenten. Het ware te be treuren, indien de interpellatie werd gehou den, terwijl nog geen' overeenstemming is verkregen over den uitvoer van gedroogde groenten en suiker. De minister stelde dus •voor de interpellatie 8 dagen uit te stellen. De heer de Jong (u. 1., Hoorn) zou dan de drie ministers van financiën, van land bouw en van binneniandsche zaken aanwezig wille zien. De heer Nolens (r. a.. Venlo) achtte het noodig, dot de interpellatie zoo spoedig mo gelijk gehouden wordt. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten de interpellatie Woensdag de volgende week te beuden, Daarna werden de algemeene beschouwin gen over de staatsbegrooting voortgezet. De heer dieSavornin Lokman (c.-h., Goes) bestreed den heer Gerhard in zake de individueele consciëntie van den dienstweige raar. Spr. had er verder bezaar tegen, dat de minister personen; die gewetensbezwaren te- gén de opleiding tot den dienst hebben, daar van wilde ontheffen. Dit moet door een wets wijziging geschieden. Bovendien zou de mi nister ziin doel niet bereiken. Vervolgens kwam spr. op tegen het stand punt van den heer Troelstra, die den Staat kapitalist wilde laten worden. Wat den heer Marchant aangaat, diens standpunt komt eenigszins overeen met dat der conservatieven vóór 1848. Hij schakelde het gebeele Kabi net uit. Maar nu is niet.de Kroon maar de Kamer \l les. De Kamer had alles te beslis»- sen, zoo bijv. bij de onderwijzerssalaris- sen. De Kroon had niets meer in te brengen, de Kamer had gesproken en'daarmee uit. Spr. maakte het beroep van den heer Dressel- huys op 't buitenland, waar volgens den heer Dresselhuys een dergelij'ke partijscheiding niet zou bestaan, welke hier te lande aanwe zig is en betoogde dat in de chr. beginselen wel een opbouwend stelsel was gelegen. Ten1 slotte drong spr. aan op afdoening der uitwerking van het onderWija-artikel in de Grondwet veór de verkiezingen, met het oog op zuiverheid van den verkezingsstrijd. De heer Nolens repliceerde. Hij sprak tegen), dat de uitwerking van art. 192 volgens de voorsteller der bevredigingB-commissie, een politiek ontwerp zou zijn en betoogt dat de heer Troelstra is bekeerd' van het internatio nale klasse-socialisme tot 't nationale staats socialisme. Voorts werd gerepliceerd door dien heer T ro e 1 s t ra, die zich verweerde tegen den aanval van den heer Dresselhuys op zijn partiji. Té halfvijf werd de vergadering verdaagd tot 8 uur. In de avondvergadering werden na eenige debat verschillende wetsontwerpen en conclu sies zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De stemming over het verzoek van A. Ver- duijn, te Retranchement, e.a., om vergoeding van schade, geleden door het doen 6pringen Van mijnen werd bepaald op morgen. De staatsbegrooting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. PROVINCIALE STATEN. In de zitting van gisteren werd de heer I. van Eyzinga (Amsterdam IX, vac.-Vliegen) toegelaten, waarna de afdeelingen werden getrokken. De voorzitter deed hierop eenige mededeelingen over den jongsten storm. De schade aan de Zuiderzeewerihgen is, voor zoover kon worden nagegaan, niet ernstig. Op het vasteland heeft het grondverlies aan de nog in uitvoering zijnde werken aan den balgdtjk van den Anna Paulowna-pol- der en aan den klamdijk van Drechterland een eenigszins uitgebreid karakter aangeno- en dan Trachtte z stellen, zooals zi. maar voor haar één ding, namelijk rust. Niets dan rust. Nu j zich den hemel voor te dat als kind placht te doen; vermoeid brein scheen de hemel te druk, te vol met menschen. Neen, ij verlangde niet naar den hemel zij verlang de naar rust rust voor duizenden jaren heerlijke, drooml'ooze, onafgebroken rust. Nu verlangde zij te lever en naar alles wat het leven inhield en dat verlangen npm toe en werd sterker naarmate de dagen verstreken. In haar oogen stonden tranen toen Impey op 'een morgen afscheid van haar kwam ne men. Hij nam haaf hand in de zijne eni hield die een oogenblik vast. „Mag ik terug komen?" fluisterde hij. „O wilt u?" En 'n glans van hoop en ver wachting verhelderde haar gelaat. „Zeker," antwoordde hij. Aldus scheidden zij. Hij kwam in het begin van 'Maart terug en toen kon zij reeds weer ldopen, ofschoon zij nog n<et meer was dan een schaduw van haar oude ikmaar toen hij einde April- voor een langer verblijf weer verscheen; haalde zij hem van het station af met een stralend gezicht, gezond figuur en van hoop en geluk schitte rende oogen. Kalme, gelukkige dagen volg den. Zij ondernamen samen lange wandelin gen langs lachende stroomen, door boschpa den en over steile berghellingen. Het was er heerlijk in 't voorjaar en overal waar zij kwa men ontmoetten zij menschen, die, al kenden zij Winifred ook niet, toch van haar hadden gehoord. Haar roem was door de geheele streek verspreid. Mannen namen' hun hoeden af, vrouwen bogen en kinderen stonden met open mond voor haar om de goede, mooie men. Ook aan het nog onvoltooide werk aan den oostdijk van de Wieringerwaard en' aan den buitensteen van den in 1916 verzwaar den Nessedijk van het Ambacht van West- friesland „De vier Noorderkoggen" had eenig grondverlies plaats. Van enkele dijken hadden Engelsche dame te zien glimlachen. impey was niet alleen een gelukkig, maar ook een trotsch man. Zij trouwden den twin tigsten Mei en brachten hun wittebroodswe ken met langzaam naar Engeland reizende door. Zij braken hun reis af te Belgrado, te Budapest, te Weenen, Salzburg, Miinchen, Constance en Bazel. Natuurlijk konden zij Bazel' niet posseeren zonder een bezoek aan Adiela en haar man te brengen. Adela omhelsde haar vriendin innig en liet haar hen hui je zien, toonde haar al haar schatten en vloerde over van geluk als 'n drinkbeker bij een fontein. Zij had de meeste res kunnen wezen van' een groot heerenhuis in Bucks, een' huis in de stad in Mayfair en misschien een jachthuisje in Schotland; maar dit huisje in een vreemde stad was meer voor haar dan eenig heerenhuis in Europa en haar echtgenoot grooter dan een koning. „O Winifred," zei ze met schitterende oogen. „Ik hoop, dat je even' gelukkig bent als ik." En Winifred glimlachte zelfbewust, maar antwoordde niet. Haar geluk was te innig en te heilig om zelfs met jmar beste vriendin be sproken te worden. Impey had zooveel van Drysdale gehoord, dat hem bijzonder veel genoegen deed kennis met hem te maken en Drysdalè vond de jonge pair een man naar zijn hart. In de groote werkplaats der wereld vinden mannen anderen van hun standaard en ver dienste komt overal aan' 't licht. EINDE. ALKMAARSCHE COURANT. hi i geli x

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1