In Vroeger Dagen. 8. FEUILLETON. die steengtooifngen enwoorat ook de nog slechts sedert kort voltooide klinkerglooiingen min of meer wan den storm te lijden, te weten bij de dijken van den polder waard en Groet,-bij den Drechterlandschee Nüordexdlijk, dm Zee- vangsdijk, den Waterlandschen diik en den Zeeburg- em Diemerdijk. In verhouding tot de lengte der zeeweringen is die schade nog te beschouwen als van geringen omvang. De beschadigde gedeelten zijn op vele plaatsen thans reeds met tijdelijke middelen voorzien. Ook de zeeweringen van de eilanden hebben in het algemeen weinig van den storm gele den. Alleen1 moet blijkens de ingekomen be richten aan de versdie grondwerken van den dijk van den Prins Hendrikpoldër op Texel en aan de nabiji gelegen zeewering van den polder „Het Homtje", welke door het rijk wordt onderhouden, vrij belangrijke schade zijn ontstaan. De zitting wordt op 18 Dec. voortgezet. DE „BLOMMERSDIJiK" E'N DE „RIJNDIJK". Van bevoegde Duitsche zijde wordt ge méld, dat dé Duitsche regeering aan de reede- rijen heeft betaald voor het stoomschip „Blommersdiik" voor de waarde van 't schip alleen 2,700,000 en voorts voor vrachtver- lies en overige vorderingen ten naaste bij 300,000, en voor het stoomschip „Rijndijk" als vergoeding der reparatiekosten, zoowel als voor vracht- en tijdverlies te zamen ten naaste bij 750,000, behoudens schadever goeding voor de lading. Gemengd nieuws. DE KONINGIN OP BEZOEK. De Koningin bracht gisteren tegen het mid daguur een bezoek aan de keuken van de Ver- eeniging „Kindervoeding" aan de Pletterij- Btraat te 's-Gravenhage. Daarna werd gereden naar het gymna stieklokaal van de openbare lagere school aan het Kortenhout, waar de behoeftige kinderen gespijsd worden. De kinderen zaten reeds aan tafel en men was juist bezig het eten op te dienen, toen de Koningin binnentrad. Bij haar rondwandeling door het lokaal had de koningin voor elk kind 'n vriendelijk, har telijk woord, verder vroeg H. M. hoe het eten 't was vandaag rijstensoep smaakte enz. HET VEILEN VAN GROENTEN. Door de Vereeniging Groenten-Centrale zijn de navolgende bepalingen vastgesteld Van het uitschot van roode en gele kool moet 50 pet. voor de fabrieken en 50 pet. voor 't buitenland geveild worden onder bepaling, dat, wanneer de genoemde hoeveelheid hetzij voor het buitenland of door dé fabrieken niet mocht worden afgenomen,e de geheele partij voor de fabrieken of voor. het buitenland mag geveild worden. In geen geval mag uitschot van welke soort kool ook, boven den door het Centraal Bureau van veilingen vastgesteldén prijs verkocht worden. Met uitschot wordt gelijkge steld de kool waarvoor ten gevolge van wa terschade permissie tot veilen verleend is. Meermalen komt het voor, dat door telers getracht wordt op andere veilingen te ver- koopen, dan daar, waar zij: hiertoe verplicht zijn. Op grond hiervan dringt de Groenten Cen trale er bij de besturen der veilingsvereeni- gingen ten sterkste op aan hier nauwlettend op toe te zien, aangezien dit iln verband met een goede controle niet toelaatbaar is. Ten einde te voorkomen, dat telers, die ten gevolge van dé besluiten "van de cultuur-com missies ondèr bezwarende bepalingen moeten veilen, deze bepaling ontduiken, gelijk meen malen geschfeat, verzoekt de Groenten Cen trale den besturen der vdlingsvereenigingen om aan' de controleurs van de cultuur-com missies zooveel mogelijk de door deze ge- wenschite inlichtingen te verstrekken en zelf op de naleving op dé in deze gegeven voor schriften nauwgezet toe te zien. Aan de eigenaars van drogerijen wordt me degedeeld'. dat voor door hen op de veillngeü gekochte kool. binnen 14 dagen, nadat tfoor Een gekocht ls, de vastgestelde beschikbaar stelling moet plaats hebben. EEN MISLUKTE SMOKKELPARTIJ, - Door de politie te Hoorn is op verzoek van cue ie Middelburg aangehouden de te Hoom wonende koopman C. J. A. K De aangehou dene heeft bekend een partij Kwatta en zeep aan een beurtschipper ten vervoer naar Bresr kens te hebben aangeboden. Het was het laat ste deel van f200 stukken zeep en 78Q stukken Kwatta, die te Middelburg bij een groenten- handelaar waren opgeslagen en die men in. Nlaar het Engelsch van Mevr. Alfred Sidgwick. boek werd voor den oorlog geschre ven. Veel van de jongere mannen, getrouwde en ongetrouwde, die in het dal woonden, toen het verhaal geschreven werd, zijn nu weg. Zij hebben gehoor gegeven aan den op roep van him vaderland, om de wapens op te nemen en de anderen weten nog niet, wie van hen terug zal komen. HOOFDSTUK L De wind huilde door de boomen en' zweep te den regen naar liet oosten, zoodat me vrouw Cloudesby dien vlak in het gezicht kreeg, toen zij uit de oprijlaan kwam en een klein eindje den weg op ging, waai-langs haar dochter zou terugkceren. riet was een donkere Decemberavond en niemand, die binnen kon blijven, waagde zich in den storm buiten; d.w.z. iemand, die verstandig was. Mevrouw Cloudesby was na de thee zacht jes naar boven gegaan, had een regenmantel omgedaan en het huis stilletjes door de tuin deurverlaten. Als sir Lucius of Lady Tuft van haar plan geweten hadden, zouden zij het afgekeurd hebben, en zij zou thuis gebleven zijn. Het was zeker dwaas in den storm Rosa- linde tegemoet te gaan, die maar een veer tien dagen van Sceton weg was geweest, en die aan het huis zou aankomen een oogen- blik nadat het rijtuig het hek binnenreed. Als mevrouw Cloudesby het rijtuig liet ophou den en er inging, zou zij maar een paar rni- drie partijen over de grens bad willen doen gaan. De eerste por-'. rte, de tweede eveneens, toen L w oU-> be slag werd nu:, o/wijl au de oerae par ty, de politie te iMiddelburg in handen vieL Het is gebleken, dat K., die sergeant met onbepaald klein veriof is, met verschalende militairen m verbinding stond, die bij den uitvoer behulpzaam zouden zijn. VACANTIEKOLONIES. Het Centraal Genotschap voor Kinderher- s tellings- en Vacantiekolomes is door een zeer aandien lijk legaat in staat gesteld 2 nieuwe koloniehuizen aan te koopen en in te richten, n.l. „Huis Heelsjim" te Heelsum en het „Emma-Kinderhuis" te Wijk aan Zee. Beide huizen zijn direct te gebruiken voor telkens 60 kinderen en kunnen zonder groote kosten voor elk 100 plaatsen geschikt wor den gemaakt. Door deze gebouwen wordt het aantal be schikbare plaatsen jaarlijks met 5 keer 120 eventueel 5 maaL 200 uitgebreid. Bovendien kunnen, zoodra de tijdsomstan digheden gunstiger zijn om te bouwen, het groote kinderherstellingsoord te Nunspeet (waarvoor het Hoefijzerverbond het geld ven zamelde) en het Noorderhuis in Drente, gezet worden. Het Centraal Genootschap, dat na eeq Soote vlucht te hebben genomen in de jaren 06—1913, de volgende jaren steeds met plaatsruimte had te worstelen, kan zich nu weder onbelemmerd uitbreiden. Het ideaal van het bestuur, om in elke gemeente een af- deeling te vestigen, kan door het te juister tijd gekomen groote legaat een heel eind naderbij gebracht worden. Een krachtige actie voor het oprichten van nieuwe afdeelingen staat voor de deur. SCHIP OESTRAND. Op dé Domburgsche rassen is gestrand de Zweedsche ijzeren driemast bark „Madril- land". Van uit Vlissingen zijn gistermorgen lood transportvaartuigen en1 een sleepboot ter assistentie vertrokken. Zij keerden gisteravond terug, omdat zij geen verbinding met het schip konden krijgen. ONDEUGDELIJK VARKENSVOEDER. Dezer dagen kocht iemand te Almelo var kensvoeder. Na enkele rpalen dit voeder aan zijn varken gegeven te hebben, bleek het dier ziek. Hij liet daarom het meel(?) onderzoe ken bij het Landbouwproefstation te Wage- ningen. Uit dit onderzoek bléek, dat dit voe der bestond uit grondnotenmeel, tarwemeel, maïsmeel en voor ongeveer uit gips. Dit goedje, dat op grond van zijn geringe voe dingswaarde nauwelijks op den naam „voe der" aanspraak kan maken, werd verkocht voor 18 per 50 K.O. Tegen een daar ter stede.wonenden bakker, die ervan verdacht wordt, dit voer te hebben verkocht, is proces-verbaal opgemaakt. DE ECONOMISCHE MISSIE. De heeren jhr. mr. Snouck Hurgonje, Val- star en Broekema keereir van Parijs, waar zij eveneens economische besprekingen hielden, naar Londen terug. EEN VALSCHE SCHULDBEKEN TENIS. Voor eenigen tijd overleed in de gemeente Oosterland 'n oude boer, die er zeéV warmp jes inzat. Behalve eigendommen vond de no taris, door de erfgenamen met de regeling der zaken belast, een zeer groot bedrag aan geldswaardige papieren in de brandkast. Bij den notaris vervoegde zich spoedig een boer met een schuldbekentenis groot 20.000 ten laste van den overleden veehouder. De erfgenamen konden zich niet voorstel len, dat de overledene geld zou geleend heb ben van een minder welgesteliden collega tot zulk een bedrag en weigerden de schuld te betalen. Aan deskundigen werd door de erfge namen opgedragen een onderzoek in te stel len naar de echtheid der schuldbekentenis en dat is thans afgeloopen. Volgens dit onder zoek moet de bekentenis niet echt zijn. Bij de justitie zal nu een klacht worden ingediend. DE RUZIE TUSSCHEN DE VER- SCHILLENDE „DIENSTEN" (Van onzen Amsterdamsehen correspondent) Wat zou een groot-werkgever doen, wan neer hij eens op een dag ontdekte, dat twee afdeelingen zijner zaak, bijv. de afd. Verkoop en Magazijn, voortdurend met elkaar over hoop lagen, en elkaar systematisch tegen- werkten, onder leiding der beide afdeelings- chefs Het antwoord is vlug te geven. Hij zou opruiming houden, althans, hij zou zon nuten vroeger van het gezelschap van haar dochter genieten en waarschijnlijk de sporen van haar bemodderde laarzen en de druppels van haar regenmantel in de onberispelijke vestibule achterlaten. Want in Sceton was alles onberispelijk. Dat was gedeeltelijk de reden, waardoor het zoo benauwend was, om daar te wonen Men kon zich nauwelijks be wegen, zonder iets verkeerds te doen. Me vrouw Cloudesby en Rosalinde woonden er nu al vijftien jaar sedert het vierde jaar van Rosalinde toen het huwelijk van mevrouw Cloudesby een ongelukkig einde genomen had. Op zekere voorwaarden had haar zwa ger Sir Lucius Tuft haar en haar kind een tehuis aangeboden; hij noemde het tenmin ste een aanbod, doch hij kieedde het in zulk een gebiedenden, vorm *ïndat de ontstelde, gebroken vrouw geen keus overbleef. .„Henrtëtte en ik hebben besloten, dat jij en het kind bij ons moeten komen," zei hij£ „je bent te jong om op je zelf te wonen, te jong en te arm. Het zou volstrekt niet gaan, wij hebben onze plannen gemaakt." Hij vroeg zijn, schoonzuster niet wat zij van plan was te doen, en hij noemde zijn vrouw alleen uit gewoonte en beleefdheid. Volgens air Lucius behoefde men geen re kening te houden met de opvattingen van vrouwen, en hadden deze volstrekt geen recht eigen leven te «kiezen, als er iemand van het mannelijk geslacht bij 'de hand was, om haar te leiden, In zijn eigen huis was hij een over- heerechende persoonlijtkheid met een stem, die uw zenuwen prikkelde en een tong, die op ruwe wijze uw gevoeligheden kwetst». Buiten zijn huis vond men hem een achtens waardig, maar zeer vervelend man. die veel geld 'had gemaakt. Zijn buren waren meer ken nissen dan vrienden, en geen van hen kwam naar Sceton Park dan alleen om een deftig bezoek te brengen of op een uitnoodiging. gen, dat zulk» malle toestanden direct ophiel den te bestaan, en hij zou uitsnijden, wat rot zou wezen. Doch in de groote gemeenten gaat dit an ders. Die versciiuiende aldeeiingschefs (die zich directeur mogen noemen, en een absolute vnjueiu van doen en laten genieten), voeten zmii aoms eigenaar van het oeanjt, dat aan hun hoede ls toevertrouwd. Zeker, er zijn ook enkele zeer gelukkige uitzonderingen tuien uunxe siecms aan den thans afgetreden directeur van üe tranig maar een feit blijft net, ual een paai oedrijlsdirecteureti redeneeren: Ik vermen meer dan mijn wethouder, ik ben üovenuien ueskundige, ik beheersen mijn vak, terwiji de leden van het Gemeentebestuur slechts verstand van politiek hebben, weiaan, zou ik mij dan door zoo'n ondeskundigen, armoedzaligen wethouder op mijn kop laten zitten Ik denk er niet aan De bedrijfsdirecteuren voelen zich baas. Zij laten belangrijke werken uitvoeren, nog voor de in deze zoo volgzame Raad de credieten heeft bewilligd, zij regelen zélf, wanneer zij er zullen zijn en wanneer zij vacantie zullen nemen, wie zij wel en wie zij niet zullen ont vangen, zij richten hun fabrieken en bureaux precies zoo in, als het hun lijkt, zij scheppen baantjes, benoemen baantjesgasten, en bekom meren zich overigens om niemand. Zóó kunnen dergelijke malle toestanden ontstaan, dat- twee diensten bijv. niets met el kaar te maken willen hebben. Twee diensten zijn elkaar vijandig gezind, vermoedelijk, om dat de twee directeuren eens een persoonlijke kwestie hebben gehad, misschien wel om een enfin, doet niets tet zake, endan gaan de twee diensten elkaar negeeren. En moeten zij af en toe toch eens met elkaar te maken hebben, dan wordt het negeeren négeren na tuurlijk! De strijd, die nu gevoerd wordt tusschem Publieke Werken en woningdienst, is niets nieuws; maar valt daarom zoo op, omdat deze twee diensten elkaar zoo eiken dag noo- dig hebben. Er zijn echter noch in den Raad noch elders, stemmen opgegaan om met die ruziehebbende bedrijfsdirecteuren korte met ten te maken, en met een paar der grootste belhamels voor altijd af te reken err. Het zaakje zal dus moeten doodbloeden. Want dat B. en W. op het idee zouden komen, om de twee met elkaar overhoop liggende bedrijfs directeuren eens ieder op hetzelfde uur den tegengestelden kant van een raam te doen "lap pen, mogen wij niet aannemep, al' zit er hu mor genoeg bij het tegenwoordig college van dagelijksch bestuur. Alles moet zijn tijd hebben, denkt onze vroedschap. Misschien hebben de heeren wel gelijk. En in afwachting van een toegezegd rapport van drie wethouders, kunnen de twee diensten, die elkaar zoo mooi completeeren, voortgaan elkaar te treiteren, ten koste van de arme belasting&betalende burgerij. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co.'s Bu reaux Voor den Handel zijn over de afgeloo pen week, eindigende 1 Decpiber, in Neder land uitgesproken 18 faillissementen tegen 18 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 1 December 1917 828 faillissementen tegenover 971 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. KOOP- EN PACHTPRIJZEN WEIDE- EN HOOILANDEN. Het blijkt, dat in den taatsten tijd graslan- len dikwijls tegen abnormaaj hooge prijzen worden verkocht of verpacht. In verband hier mede wordt nogmaals ter algemcene kennis gebracht, dat het ingevolge art. 7 der distri- butiewet 1916 niet geoorloofd is op ge scheurd grasland grove tuinbouwgewassen als kool, pronkboonen en andere groote tuin- bouwgewasseu, alsoyk liandelsgewassen vrij te verbouwen. Ook zal bij het vaststellen van de consumptie-melkprijzen in het volgend jaar alsmede bij de maatregelen, die ten aan zien van de veehouderij in net algemeen en met name ten aanzien' van den handel in hooi zullen worden genomen, met deze buitenspo rige prijzen geen rekening worden gehouden. Aan belanghebbenden wordt ernstig in overweging gegeven hiermede rekening te houden. GEEN RANCUNEMAATREGELEN. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Kamerlid den heer Al'barda heeft de mi nister van landbouw, handel en nijverheid medegedeeld, dat door de directie van de Staatsmijnen geen rancune-maatregelen zijn toegepast ten aanzien van personen, die aan de mijnwerkersstaking hebben deelgenomen. Gedurende vijftien jaar had hij zijn schoon zuster en haar kind min of meer een thuis gegeven. Terwijl mevrouw Cloudesby tegen deu stoirm worstelde, beschuldigde zjj zich-, zelf van ondankbaarheid, dat zij niet meer van hem hield. Als Rosalinde en zij niet naar Sceton gekomen waren, toen zij naar thuila verloor, had zij In een klein huisje of op on gemeubileerde kamers moeten wonen, 'want zij had maar een jaarlijks inkomen van 200 pond van zichzelf. Uit het standpunt, dat in Sceton werd aangenomen, was zij gered van maatschappelijken ondergang, van de onge makken aan armoede verbonden, en van net gevoel, dat zij Rosalinde in een niet passende omgeving moest zién opgroeien. Zij had Sis Lucius altijd 100 pond per jaar voor kost en inwoning betaald en nad 50 pond mogen houden voor kleeding en kleine uitgaven. De andere 50 pond waren ter zijde gelegd, om een kapitaaltje te vormen voor Rosalinda's opvoeding. Niemand in de buurt vermoedde, dat mevrouw Cloudesby iets aan haar zwager betaalde, en zij zelf dacht ér maar zelden aan. Sir Lucius had vijftien jaar geleden tot zijn vrouwgezegd, dat Anna voortaan in af zondering zou leven, zich aan het kind zou wijden, en bijna niets voor zakgeld noodig zou hebben. Zij kon gemakkelijk een 100 pond per jaar missen voor hetgeen zij te Sceton kreeg, en het zou haar het gevoel besparen, dat zij genadebrood at. Misschien maakte het een beetje onderscheid, maar me vrouw Cloudesby was er niet zeker van. De vijftien jaren vormden een eindelooze reeks, toen mevrouw Cloudesby er vanavond op terugzag. Toen zij op Sceton kwam, was Antonie, de zoon en erfgenaam, een bleeke jongen van tien jaar. Hij ging toen juist naar een voorbereidende schoof en nam geen noti tie van een nichtje, dat zes jaar jonger was. Als hij met de vacantie thuis kwam, lette hij UIT VEENHUIZEN. De eerste Nutsavond alhier was goed be zocht. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de ontvangsten 26,62, de uit gaven 20,15 en het batig saldo 6,47 was. De heer G.. Sm.it Az. hield de lezing. Als stuk nad hij gekozen: „Toch het geluik gevonden". Deze voordracht had én door dén inhoud èn door de wijze, waarop de heer Smit het on danks het klimmen zijner jaren wist te vertol- ken, veel succes. De heeren J. Ham en H. Brands gaven ook een bijdrage. Nadat met toespraken over en weer een' hartelijk afscheid genomen was van den eerstdaags naar Huis duinen vertrekkenden voorzitter, den heer H. Brands, ging men huiswaarts. UIT SINT PANCRAS. Naar wij vernemen heeft de heer J. ten Hoeve, hoofd der school met den Bijbel, tegen Juni e.k. ontslag uit zijn betrekking gevraagd. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Bij de gisteren gehouden stemming voor een notabel (vacature-J. Kroon) bij de herv. gemeente alhier, bleek, dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. Kooij en P. Keizer. UIT ZIJDEWIND. De boerenplaats, liggende in de Moerbeek, in de gemeenten Nieuwe Niedorp en Barsin- gerhom, groot 16.63,90 H.A., eigendom van mej. de wed. C.Bille en' van de erven van wij len den heer D. Kri'l'ler, gister publiek ge ve'ld door de notarissen van der Hoef en van der Veen, heeft opgebracht 42.679 aan ver schillende koopers. Een perceel weiland, groot 1.14.00 H.A. van de heeren J. en P. Bruin en P. Neefkes, bracht op 1680, koopers S. Hage e. a. Van een perceel weiland, liggende te Ban singerhom, groot 1.32.80 H.A., eigendom van bovengenoemde erven, werd kooper de heer S. Spaans, voor 5179. STORM EN HOOG WATER. Gelukkig komen van de overstroomde stre ken berichten, dat het water zakkende is, nu de wind1 is gaan liggen. In Amersfoort zijn de singels wéér droog. Het spoorwegverkeer met het Noorden via Harderwijk was sinds Maandagavond onmo gelijk. In den spoordijk IJselbrugHatte merbroek was een gat geslagen van 14 meter lengte. De treinen van het Zuiden en van Amsterdam naar Groningen gingen via ApeldoornDeventer. Maandag overdag gingen de treinen nog tot Hlattem. Vele rei zigers waadden door net water om den IJsel- dijk te bereiken, vanwaar ze door de Cen- traalspoor naar Zwolle werden vervoerd, 's Avonds was dat echter niet meer mogelijk. Elburg was vanuit Zwolle onmogelijk te bereiken. Boven den rijksweg stond meer dan een1 meter water. Wezep, Hattemerbroek, Ol- debroek en Oosterwolde zate» diep in het wa ter. Den geheelen Maandagmiddag was men bezig vrouwen en kinderen per roeiboot in veiligheid te brengen, maar de meeste boeren verkozen bij hun vee te blijven. Berichten uit het overstroomde land waren niet te krijgen. Van den dijk af zag men alleen water-, waaruit de boerdérijen als zwarte plek ken oprezen. Bij Hattemerbroek was- het water gister avond zoover gezakt, dat de spoorbaan vrij kwam. Materieeltreinen vertrokken in die richting, om de stoornis in het verkeer met het Noorden zoo spoedig mogelijk op te hef fen. Te Lemmer zijn Maandag door de sleep- booten Dommel en Maastricht de opvarenden van het klipperschip Onderneming (man, vrouw ent 8 kinderen) aangebracht, die sinds Zaterdagmiddag in nood verkeerden. Het schip was op weg met lijnkoeken van Amster dam naar Akkrum en-heesch, door storm overvallen, voorbij Urk de noodvlag. Eerst Maandagmorgen werd' deze opgemerkt, waarop Eet bovengenoemde sleepbootem ge lukte het schip behouden te Lemmer binnen te sleepcn. De storm heeft te Kampen nog een offer ge- eischt. De landbouwer Hendrik Kloosterman op het Haatland wilde zich door hot geheel overstroomde land te paard stadwaarts be geven het dier schijnt geschrokken te zijn, de berijder viel er af en kwam ln de golven om. Het paard keerde op het erf terug. Men seint ons uit Elburg: (Niet van onzen gewonen correspondent): Dinsdagmorgen is de daling van het water aangevangen. De Zuiderzeestraatweg staat, weer droog, doch de landerijen staan nog onder water. De El- burger en Zomerenzeedijk zijn onbeschadigd. niet veel op Rosalinde. Hij bracht gewoonr lijk schoolvrienden mee, met wie hij allerlei spelen deed. Toen hij meerderjarig wérd en cr op Sceton groote feestelijkheden waren, ging Rosalinde voor drie jaar naar een kost school ih Brussel. Haar moeder stelde voor, oök naar Brussel te gaan, om dicht bij Ro salinde te zijn, als zij ziek werd en om haar nu en dan te kunnen zien. Maar Sir Lucius wilde er niet van hooren. Hij zei, dat het goed was voor het meisje, om een poos bij naar moeder vandaan en uit' haar gewone omgeving te zijn. Zij1 zou nieuwe denkbeel den opdoen, nieuwe vrienden maken, goed Fransch leeren en veel verbeterd terugkomen, hoopte hij. Zelfs haar vacanties zou zij' in het buitenland doorbrengen. Rosalinde was achttien jaar, toen zij een jaar geleden op Sceton terugkwam en Sir Lu cius vond haar niet vooruitgegaan. Zij had zeker nieuwe denkbeelden opgedaan, een paar vriendinnen gemaakt, en zij vond dat de tijd gekomen was, waarop een meisje, zoo moofals zij» moest genieten van het leven. Zij had lang geleden ontdekt, dat haar moeder en zij op Sceton slechts geduld werden cn daar ledden onder de schaduw van een of andere schande of drama, dat haar niet ver teld was, maar zij wist dat het in verband stond met haar vader, omdat haar moeder nooit van hem sprak, maar eens liad gezegd, dat hij nog lepfde. Zij dacht, dat hij waar schijnlijk in de gevangenis was en dat vond ze geen prettig idee, maar zij zag niet in, waarom zij voor de zonden eh fouten van baar vader zou moeten lijden. Het was al erg genoeg, om in Sceton. te moeten wonen in plaats van in een eigen huis. om schraal bij kas te zijn te midden van neerdrukkende, kostbare pracht en om behandeld te worden, alsof zij voor iets boeten moest, waarover niet gesproken kon worden. Telkens als zij 1 Z-eewater werd door den hevigen storm om dé Drentenscbe verlaat in de vlakte gewon pen. Daar net water eik jaar op de vlakt* komt te staan, was men op hoog water voor bereid» zoodat de schade met buitengewoon groot is. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken gebeurd en men geiooft met tlat.ei veel vee verdronken is. De materieels schade j* niet buitengewoon groot. Een koicuscheepja dat dor den storm onklaar geraakt was, weid door de Eiburger stoomboot naar gesieept. Naar wij vernemen loopen de treinen naai het Noorden weer via het traject Amenfoort- nwollie. KORTE BERICHTEN. - De Amsterdiamsche tooneelspelej Muséh zal 5 Januari a.s. zijn 25-jariWj too- neelloopbaan herdenken, vermoedelijk la Stadsschouwburg te Amsterdam. Hét regeeringsverslag deelt mede, fa het aantal kinderen, dat geen onderwijs*, noot op 15 Januari 1916 het grootst wasii de provincie Groningen (533 per 1000 kin deren), het kleinst in Noordholland (407 mi 10.000 kinderen). Oldenzaal is zonder wittebrood, omdat de bakkersi het wittebroodmeel hebben ge. bruikt voor speculaas, zoodat geen bona wet- den ontvangen. Op verschillende plaatsen aan de Noord- zeekust zijn mijnen aangespoeld gedurende de jongste stormen. Ook tusschen Enkhuiaa en Wervershoof kwamen er aandrijven. De Amsterdamsche rechtbank veroor -deelde een recidivist wegens rijwieldiefstal tol een jaar en drie maanden gevangenisstra! met last tot gevangenneming. Geëischk wai twee jaar. Er zijn maximumprijzen vastgesteld voor brandspiritus. Voor den kleinhandel zijn zij bepaald op: per flesch van 0.7 Lite a 85 pet. 0.90 exci. flesch, afgehaald in da winkel, flesschen door afnemers te stellen d door den winkelier tegen berekenden- prijs te rug te nemen. De minister van landbouw vestigt er d« aandacht op, dat van het verbod om peul vruchten aan het vee te voederen,, slechts zijn uitgezonderd: paardenboon.cn, wierboonen, schapenboonen, waalsche boonen. De kantoren van de toewijzingscormnls sie voor Veevoeder zijn 1 December verplaats van Anna Paulownastraat 69 naar Laan va Meerdervoort 53a (telefoonnummer blf Haag 9285). 1 STADSNIEUWS. DE WEERSGESTELDHEID. Onze weerkundige medewerker meldt van het weder van heden Het barometrisch hoog verplaatste ziek naar Centraal-Europa. Nieuwe depressies lig gen thans naar-het schijnt over den Oceaan Onder deze luchtdrukkingsverdeeldheid moest de wind tot zuid terugloopeu en in dezen zuidenwind is de inleiding tot den dóoi schuil gegaan. Vannacht zal liet nog wel wat vriezen, maar over een paar dagen is alle sneeuw verdwenen. GLADHEID De gladheid heeft menigeen parten ge- speeld, gisteravond. Zoo hoorden we van twee dames, die omstreeks half tien op de Laat vrij ernstig kwamen te vallen. Voor de breekbare cadeautjes, die g«W(* werden, was het een gevaarlijke avond. Gelukkig wa3 er hier en daar nog al zaai gestrooid. Maar méér ware beter gewet»! PRIJzSk BEHAALD. Op de groote pluimveeientoonstellina kt Arnhem' behaalde de heer M. de Boer, alhitt met hoenders, tweemaal een1 lsten prijs eal eereprija. OESLAAOD. De heer A. M. Jansen, alhier, is te den Haag geslaagd voor het machinisten-exama (voorloopig diploma). UITWATERENDE SLUIZEN. Het bestuur van het Hoogheemraad3cli»]i der „Uitwaterende Sluizen in Kennemerlaai en West-Friesland" heeft een belangrijk be sluit genomen. Dit groote waterschap, mei een belastbare opbrengst van pl.m. 68,000 H.A., heeft vooral tot taak: het op peil ron den van den boezem.' Dit „op pei' houden' betreft, zoowei het voorkomen van te lag»; als, voóral, het voorkomen van te hooge w* teratanden. Het peil van „Schermerboezem" is 0.58- N.A.P. Een maalpeil werd ln 1886 ingesteld, waarop mofens en stoomgemalen der pol ders, aie op dien- boezem loozen, moeten op houden te werken. Het groote bezwaar nu is, dat gedurenè te lange perioden zulke hooge «tanden op den boezem voorkomen. Velen vinden dus den afvoer onvoldoend»; in den spiegel keek, besloot zij, dat zij bui over haar eigen lot zou zijn en dat het lol aangenaam zou zijn. Om kort te gaan, zij had besloten met haar neef Tony te trouwen, li verzetten zijn ouders er zich ook nog zoo tegen. Zij was modern genoeg, om te gek» ven, dat de ouders moeten toegeven, al» d« iongeiui vast besloten zijn, en haar twijfel hield alleen verband met den jongeq 0 zelf, die wel van haar hield, maar tegen I® huwelijk opzag. Tijdens de zomervacantie had Tony rijn mooie nichtje het hof gemaakt en zijn oude» hadden niets vermoed. Toen was hij Londen teruggekeerd, waar hij verondersteld werd in de rechten te studeeren. Hij was opgewekte, domme, bleeke jongen, die zHjd werk venneden en geld verspild had. Zijn leven in Londen beteekende niet veel en Ko salinde dacht, dat een of andere slimme kor riste eerder haar plannen zou doen misluk ken dan strenge ouders, die men kon best rij den. Hoe zij iets van koristen wist, kan Ik nid verklaren, behalve door te zeggen, dat zij m«l doof, stom of blind was en dat zelfs op Sce ton illustraties soms hun weg vonden naar den salon. Dezen zomer was er een K» j weest met een portret van een juffrouw BirdM Belllairsr die met den markies van Caradoé getrouwd was. Tony had gezegd, dat hij Haar kende en dat zij aardig was, maar dat haar zuster Winkie nog aardiger waS> zich minder op een afstand hield. Het portret van Birdie was dat van een groote jon®» vrouw*die een tricot broek en een ketting droeg, haar tanden liet zien als zij lachte er volgens Rosalinde dom en dik uitzag. (Wordt verve-Igd)

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2