DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. IS o. 287 Honderd en negentiende Jaargang. 1917. DONDERDAG O DECEMBER. FEPILLETOS. In Vroeger Dagen. Deze Courant wordt eiken avond, belialve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 1' 1.30, franco door hot ge- lieele Kijk f LSO. Afzonderlijke en bewijsnummers 6 Cents. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franGO aan de N.Y. Boek- ©n Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTEK ZOON, Voordam C 9. NEDERLAND. Telefoonnummer 3. ALKMAAR, 6 December. Er is een tijd geweest nog geen jaar ligt hij achtei ons! waarin president Wilson heeft gezegd, dat elke gedachte aan overwin ning in den oorlog uitgeschakeld moest wor den, omdat de daardoor ontstaande wrok een voortdurende bedreiging van de veilig heid der wereld zou vormen. Thans heeft dezelfde president in een uit voerige redevoering hetzelfde standpunt ver dedigd als de heeren Clemenceau en Lloyd George, die „een oorlog en niets dan den oorlog om de overwinning" en een „knokken tot 't lest" willen. Maar als éénmaal de eind- overwinning is behaald, als het schuldige Duitschland zich heeft te verantwoorden voor de rechtbank der natiën, dan- valt er met pre sident Wilson te patten, dan wil hij een vre- de, gegrondvest op edelmoedigheid en ge rechtigheid met uitsluiting van alle zelfzuch tige aanspraken op voordeel, zelfs van de zij de der overwinnaars. Eerst dan echter zal hij den oorlog als gewonnen beschouwen wan neer het Duitsche volk door behoorlijk geac crediteerde vertegenwoordigers, mededeelt, dat het wil treden in' een schikking, gebaseerd op recht, en het onrecht, dat zijn regeerders hebben bedreven, wil herstellen. Het ligt niet in de bedoeling het Duitsche rijk kwaad te doen of zich te mengen in zijne binnenlandsche aangelegenhedA Niets be dreigt het bestaan of de onafhankelijkheid of den vreedzamen ondernemingsgeest van het Duitsche rijk. De volkeren der wereld hebben recht, niet enkel op vrije zeevaartwegen, maar ook op een veiligen en ongehinderden toegang daar toe, en daarbij denkt de president evengoed aan Oostenrijk als aan Servië. Wat intusschen niet belet, dat hij voorstelt om aan Oostenrijk den oorlog te verklaren. Niet om Rusland of Roemenië te hulp te komen die schijnen voor hem te hebben afgedaan maar om Amerikaansche troepen naar Italië te kunnen zenden. Voorts heeft de heer Wilson veel gesproken over heiligheid en rechtvaardigheid en idea len en tradities en strijden tot het laatste ka nonschot gelost is enz. enz., zaken, die in het verre Amerika nog opgeld schijnen te dóen, maar waarvan de Europeesche markt al overvoerd is. De Daily News trekt uit de rede deze les: „De eisch om de oorlogsdoelen mede te dee- len is telkens herhaald en is gebiedend1 ge worden in het licht van de rede van president Wilson. Eet»verklaring, die gelijk zal staan met het schrappen van veel dat men nooit Naar het Engelsch van Mevr. Alfred Sidgwick. I) „Ken Je Lord Caradoc?" vroeg zij. „la," zei Tony, „Hij staat er niet in." „Dat geloof ik wel," zei Rosalinde, maar Tony bleef er bij, dat Winkle Bellairs aardig was. Daarover kibbelden zij, maakten het weer goed en kibbelden kort daarop weer over iets anders. Zij scheidden echter harte lijk, maar spraken af, dat zij elkaar zouden schrijven. De herfst was spoedig voorbijge gaan en nu was het bijna Kerstmis, dat zij elkander weer zouden ontmoeten. Maar on verwachts gebeurde er iets, dat meer invloed op Rosalinde's leven had dan iets anders in hare jeugd, meer zelfs dan de drie jaren op de school te Brussel. Zij had juist haar eerste bezoek gebracht, en dit had haar in een on bekende en verrukkelijke wereld gevoerd, waar de maatstaf van Sceton niet erkend werd en waar de dihak gestoken werd met hetgeen daar verboden was. Zij had in Brus sel groote vriendschap aangeknoopt met een meisje, Ethel Willougrby genaamd, en was den vorigen zomer met haar naar de Arden nen geweest. Daar hadden zij zich aange sloten bij Jasper en Lamoma Knox, het be kende schilderspaar. want Lamoma was een nicht van Ethel en tjad deze en haar school vriendin onder haar; hoede genomen. Toen zij Rosalinde uitnood,den om in den winter bij hen in Cornwallis te komen logeeren, was Lady Tuft er tegen geweest, dat het meis je gaan zou. De opva ngen van kunstenaars waren niet de hunne aa zij iot haar zuster had moeten neerschrijven, is dringend! nood zakelijk." Of dan tegelijkertijd het voortzetten van den oorlog nog wel de moeite waard zal worden geacht? ut opperbeveiheboer van de Luoocnen Dnjestr en Zwarte Zee staande Russische en Roemeensche troepen neem zich tot de Oos- tenrijksche en Duitsche opperbevelhebbers, aartshertog Jozef en veldmaarschalk von Mackensen gewend, met het voorstel bespre kingen over een wapenstilstand San te van gen. Dit voorstel is aanvaard en de afgevaar digden hBbben zich begeven naar de .plaats, waar de onderhandelingen gevoerd worden. Het betreft slechts plaatselijke onderiiandeun.- gen. De onderhandelingen tusschen Rusland en de midden-mogendheden over een officiee- len wapenstilstand worden voortgezet. Het heet, dat alleen een wapenstilstand wordt overwogen, en dat de besprekingen over den vrede aan het Europeesche congres worden overgelaten. Geruchtsgewijze verluidt, dat de maximalisten maatregelen nemen om de krijgsgevangenen in vrijheid te stellen en dat de Russische soldaten, die van het front te- rugkeeren, verlof zullen krijgen hun wapens te behouden, ten einde de klasse-belangen fe- gen de bourgoisie te verdedigen. De gezanten der entente te St. Petersburg hebben volgens de Daily Chronicle aan de Russische regeering laten weten, dat hun lan den de politieke, financieele en economische betrekkingen met Rusland voor den duur van den oorlog verbreken. Om formeele reden heeft de Amerikaansche gezant zich bij dit bestuit niet aangesloten. De Amerikaansche regeering heeft verklaard, dat kolonel John son zonder instructies zich met de Russische regeering in verbinding hééft gesteld en be sprekingen heeft gevoerd over de houding der Vereenigde Staten tegenover de poging, om met Duitschland een afzonderlijken vrede te sluiten. Een zonderling diplomatiek geval doet zich voor tusschen Engeland en Rusland. In En geland wordt een Rus, Tsigerin genaamd, ge vangen gehouden. Tevergeefs heeft de maxi- malistische regeering de invrijheidstelling van haar partijgenoot pogen ie bewerken. Thans heeft zij hem benoemd tot gezant 1 De gezant blijft voorloopig opgesloten KORTE BERICHTEN. Alle uitvoer van Amerika naar Noor wegen, Zweden en Denemarken is voorloopig verboden. Gen enkele vergunning tot uitvoer zat worden verleend, alvorens de niet te con troleeren handel dier landen zal hebben opge houden. De Daily Graphic meldt, dat de pak ketboot Apapa (4800 ton) van de Elder Dempster-lijn is getorpdleerd. 80 Passagiers en leden van de bemanning worden vermist. Ongeveer 120 pasagiers zijn gered. Dinsdau werd1 in alle Duitsche staten oen nieuwe en beknopte volkstelling gehou den Het voornaamste doel !s wederom, de noo- dige statistische hulpmiddelen te krijgen voor het oorlogsvoedings-departement. De op 1 December 1916 gehouden volkstelling is in vele opzichten onjuist.gebleken. Engelsche bladen melden, daM het rSt gezegd, en er was een neiging tol lichtzin- nigheui bij Rosalinde, die de ouderen moes ten onderdrukken. „Wij weten van wieni zij die heeft," zei La dy Tuft. „Jasper en Lamorna Knox zijn in den laat- aten tijd zeer beroemd geworden," had me vrouw Cloudesby er tegen in gebracht. „Wat beteekent beroemdheid? Die maakt niet, dat de menachen behoorlijk ieVen. In tegendeel." „Mevrouw Knox is een nicht van je oude vriendin, mevrouw Wllloughby en door haar opgevoed", voerde mevrouw Cloudesby aan. „Maar zij- ging schilderen", zei Lady Tuft. „en huwde met een kunstenaar. Niemand weet, hoe of waar hij opgevoed werd of wat voor menschen Rosalinde in hun huis ont moeten zal. Je zult toch niet willen, dat zij de voetstappen van haar vader drukt." „Simon is beroemd geworden." „Des te meer schande voor hen, die zijn schilderijen koopen. In aanmerking genomen de manier, waarop hij jou behandelde „Ik denk niet, dat de menschen, die zijn schilderijen koopen, weten, dat ik besta." „Dat moesten zij dan weten. Wat moet er van de zedelijkheid worden, als het mannen, zooals Simson, voorspoedig gaaf?" Mevrouw Cloudesby scheen dit niet te we ten, want zij veranderde van onderwerp. „Het was vriendelijk van mevrouw Knox om Rosalinde te vragen", zei zij:. „Heel vriendelijk. Tooneelspelers én kun stenaars en dat soort menschen zijn vriende lijk. Ik denk, dat het hun gemakkelijk afgaat." Lady Tuft sprak, alsof volgens haar vrien delijkheid meer een dwaasheid dan een ueugd was, en met dit zeggen was zij slechts de echo van de denkwijze van Sir Lucius. Zij was dertig jaar getrouwd en had in dien tijd de meeste van zijn denkbeelden en al ziini lijk van Sir Starr Jameson na den oorlog op dezelfde plaats in de Matopo's bij Boelawajo in Rhodesië begraven zal worden, waar het graf van Rhodes is. Het is een verlaten plek, die bezaaid is met reusachtige rotssteenen op een! hoog punt in het gebergte. In de Duitsche nationale bibliotheek te Ootha, de grootste verzameling van werken over Duitschland, is brand uitgebroken. De bibliotheek is volkomen vernield en de schade is voor een/ groot deel niet te herstellen. Daar in Oostenrijk het vervoer van alle reizigers met de personentreinen niet meer mogelijk is, is bij enkele goederentreinen het personenvervoer ingevoerd. Den reizigers is verzocht om vooral voor korte reizen daar van gebruik te maken. De „Temips" verneemt uit Rome dat we gens gebrek aan kolen van af 25 November 173 treinen uit het verkeer zijn geschakeld. Op de lijn Berlijn-Hamm is 'n D-trein geloopen op transportwagens met ltaliaansche krijgsgevangenen, waarvan 10 gedood en een veertigtal zwaar gewond werden. Minister-president Orlando is door de Parijsche hoogleeraren in de rechten in de Sorbonne plechtig gehuldigd. Hij hield daar na een herhaaldelijk toegejuichte rede. Het Duitsche Ugcrbericht meldt dat in de streek der zeven gemeenten in Italië nieu we stellingen zijn veroverd. De behandeling van het kiesrecht-ont werp in het Pruisische huis van afgevaardig den heeft een aanvang genomen. Het sedert 1914 te Londen bestaande „Joodsch Nationaal Fonds," heeft een plan opgemaakt om na den oorlog dertig nieuwe koloniën, elk van ongeveer 100 gezinnen, in Palestina te stichten. Kosten 12 millioen gul den. HET TELEGRAFISCH VERKEER MET ENGELAND. Het telegrafisch verkeer met Engeland is, althans wat den diamanthandel betreft, her steld. Deze tijding werd gisteren op de Beurs voor den diamanthandel met gejuich ontvan» gen. Nu de tijding ons bereikte dat blijk baar een geheele handelsgroep op een zeer bevoorrechte positie bogen mocht, zegt het Hbld., hebben wij ons gewend tot den heer C. J. K. van Aalst, president van de N.O.T. Deze verklaarde, van algemeen Neder- landsch standpunt bezien, niet te kunnen be grijpen hoe de Diamantbeurs kon juichen over een haar verleend privilege boven a n- dere Nederlandsche kooplieden. vooroordeelen overgenomen. Zij stelde groot belang in haar maaltijden, zij had het huis zoo keurig en netjes in orde gehouden, dat men er haast geen voet in durfde te zetten en zij vond Tony het middelpunt van het heelal. Overigens had zij weinig persoonlijks. On danks haar huishoudelijkheid was zij door erf door lui, en zij kon de grootste domheden zeggen rnet een zelfgenoegzaam voorkomen van wijsheid. Anna was nog maar een kind in de kinderkamer, toen zij zelf trouwde, want er was tieni jaar verschil tusschca de zusters, cn nu zij bijna vijftig was, deed zij dikwijls alsof Anna nooit volwassen was ge worden. Sedert Rosalinde groot was, konden de zusters het niet altijd goed samen vinden. Anna was treurig* en stil geworden), maar in den laatsten tijd minder toegevend dan Sir Luctius wenschte. Het was tegen zijn zin1, dat Rosalinde in Cornwallis was gaan logee- ren, en daarom was geen der rijtuigen ge stuurd, om haar vanavond te halen. Haar naam was nauwelijks genoemd, terwijl zij weg was, en alles wat mevrouw Cloudesby haar vertelde, was met koelheid aangehoord. Terwijl mevrouw Cloudesby op den weg wachtte was zij benieuwd in welke stemming Rosalinde zou aankomen, en wat zij zeggen zou, als zij hoorde, wat er gebeurd was. Want het was niét alleen1 het verlangen om haar te verwelkomen, dat de moeder naar buiten in den storm gedreven had, om het meisje tege moet te gaan. Zij wilde haar waarschuwen. Eindelijk naderden de lichten van de vige- lante langzaam1 over den weg, en toen zij dicht bij kwamen, riep zij den koetsier aan. Hij zag haar en hield stil, zij stapte in en werd door Rosalinde verwelkomd met een kreet van verbazing etï b'ijdschap. „Hoe kon u in zulk n weer uitgaan, lieve ling," zei het meisje. ,.Wat scheelt er aan?" „W. „Hier moet", vervolgde hij, „een misver stand in 't spel zijn, oftewel onbekendheid met het feit, dat trans Engeland bepaalt, wie in ons aller vaderland handelstelegram men ontvangen zal en wie n i e t" „Tot nu toe was het telegrafisch verkeer niet hersteld en gaf Engeland faveurs aan dengene die zijne belangen diende. Dit bracht in zakenkringen een wrevelige stemming, zoo dat hor uiet tot de uitzcnderingen benoort hier te lande tie meening te hooien verkondi gen, en n i e 1 door den eerste den beste, dat onze regeering gracieuselijk moest bedanken voor alle faveurs ten aanzien van het tele grafisch verkeer, derhalve ook geen telegram men moest laten uitreiken als die van Reu- terts Office, dat ons den gang van zaken van de slagvelden dér geallieerden meedeelt. Dit zou wel een aer uiterste middelen zijn, maar niet mag worden vergeten, dat, op grond van internationale, of n i e t-intematio- nale overeenkomsten, het verschil is zoek onze diplomatieke telegrammen óók niet door komen. Ik ben hiervan overtuigd: zoolang de En- gelsche regeering in gebreke blijft onze re geering met officieele documenten of ander deugdelijk bewijsmateriaal,'aan te toonen dat deze incorrect heeft gehandeld, weigert de meerderheid van ons volk het hoofd te bui- ;en voor een maatregel die „unfair" is, ik t daar of die als zoodanig is bedoeld. Op de vraag of de heer Van Aalst van mee ning was dat onze regeering die bevoorrech ting door Engeland van enkelen boven de overgroote meerderheid vau ons volk moest tegengaan, antwoordde hij met stemverhef fing: „Absoluut! Nu het zóó gaat, moet ten duidelijkste blijken, dat de Nederlandsche re geering en niemand anders baas is in dit land." DE ONDERHANDELINGEN MET ENGELAND EN AMERIKA. Volgens een bij de N. O. T. ontvangen tele gram van haren secretaris, den heer Valstar, thans met de heeren Snouck Huxgonje en Broekema te Londen vertoevende, zullen de onderhandelingen met de Engelsche en Ame rikaansche afgevaardigden aldaar thans wor den geopend, nadat te Parijs de noodige in lichtingen zijn verstrekt. Een gunstige oplossing der scheepvaart regeling mag worden tegemoet gezien, ter wijl de .voorziening van ons lanamet levens middelen' wordt besproken aan de hand van aan bedoelde commissie door de N. T. te verstrekken. BENZINE-DISTRIBUTIE. Staatscourant 285 bevat de modellen voor het aanvraagformulier, het ontreffingsbewijs en de verklaring, bedoeld in de beschikking van den minister van landbouw van 4 De cember, regelende de aistributie van benzine enz., geschikt tot voortbeweging van motor- rij-, voer- en vaartuigen. DE „NIEUW-AMSTERDAM". E>e ladipg van de „Nieuw-Amsterdam", die den 24en November de haven van Nieuw- York verliet, bestaat hoofdzakelijk uit Relief- goederen. Het schip zou daarom eerst het voor Relief-schepen gebruikelijke geleide 'aarom zou er iets aan schelen?" „Waarom is u me tegemoet gekomen? Waarom sloeg u uw arm vast om mij heen? Ken ik uw manier van doen niet? Wat la er? Wat héb ik nu weer gedaan?" „Die domme Tony I Hij deedi een, brief aan jou in een enveloppe aan zijn moeder. Er is een brief voor jou met een adres van een vreemde hand." „Wat een domoor I" zelde Rosalinde. „Ik zei hem niet te schrijven Maar zij moeten toch ook eigenlijk lets weten." „Wat wetcu „Dat Tony en Ik van plan zijn samen te trouwen." „Och lieve, lieve," zei mevrouw Cloudesby. „Maar waarom niet, moeder?" „Jelui bent neef en nicht. Hij is rijk et jij Jjen t arm. Daarenboven is hij geen man voor jk. Hij is over 't geheel niet, wat ik een man noem. „Wat stond er in den brief?" „Het was een soort minnebrief." „Wat heeft u gezegd?" „Ik kon alleen zeggen, dat ik er niets van wist." „Dan moet u van den zomer wel blind' ge weest zijn." „Misschien was ik dat. Het kan niet door gaan, hoor." „Waarom niet?" „Zij hebben andere plannen. Amy Pringle komt." „Ik ben veel banger voor Winkie Bellairs." „Lieveling, wie is Winkie Bellairs? Tony zegt in zijn brief, dat hij met haar gaat sou- peeren." „Daardoor heeft hij' dan zijn brieven ver wisseld. Zij treedt op in het Cyprus-theater. Zij draagt alleen maar een kralen ketting en is zeer aantrekkelijk." „Het spijt me te hooren, dat Tony tegen jou over zulke menschen spreekt." krijgendesbetreffende onderhandelingen hebben echter niet tot de gewenschte over eenstemming geleid, daar de „Nieuw-Amster dam" ook passagiers vervoert. Er bestaat in middels geen reden tot ongerustheid, want het schip is niet uitgevaren zonder voorken nis van de Duitsche regeering. SEINEN MET LICHTPISTOLEN. De kleine vaartuigen der zeemacht, zoome de de vliegtuigen van land- en zeemacht, zijn uitgerust geworden met lichtpistolen, waar mede witte en roode lichtkogels kunnen wor den afgescroten, waarvan de brandtijd onge veer 7 seconden is. Hiermede kunnen geheime verkenningssei- nen c. a., zoomede noodseinen worden gege ven. De noodseinen voor vaartuigen bestaat uit het aanhoudend oplaten van roode licht kogels:' voor vliegtuigen, evenals van buiten- landsche vliegtuigen, in het afvuren van een witten en een rooden lichtkogel, welk sein bij korte tusschenpoozen wordt herhaald. VERGADERING VAN REEDERS. In het departement van buitenlandsche za ken had gistervooimiddag, onder leiding van den heer De Waal, administrateur, chef der afdeeling handelspolit'ek en consulaire za ken, een bijeenkomst plaats van de Neder landsche reeders, die in onmiddellijk verband stond met de Amerikaansche aangelegenhe den en den tijridijkeri terugkeer van den heer Joost van Vollenhoven, lid der Nederlandsche delegatie, welke onze belangen in de Vei- eenigede Staten behart'gt. BINNENLAND. rinebegrootlng te be- TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd besloten hedenavond met de Marii ginnen. De heer T r o e 1t r a, ziin rede voortzet tende betoogde, dat tijdens oen oorlog veran dering was gekomen m de meening der soc.- democraten mzake het zitting nemen In bur gerlijke regeeringen, zoodat zij in het alge meen gesproken ministrabel zijn geworden en met democratische groepen de regeering wil len 'vormen. Maar spr. had in de Kamer slechts weinig instemming gevonden met het door hem ontwikkelde program, welke in- st mining voorwaarde is om aan de sociaal democraten de portefeuille-vraag te kunnen stellen. Het ouderdomspensioen' was het groote struikelblok gebleken, maar een compromis had de rechterzijde afgewezen. Ook in een burgerlijk kabinet zouden de sociaal-democra ten steeds le partij der arbeiders kiezen bij eventueele botsing. De heer van Raai te bestreed de opvat ting van minister Cort van der Linden inzake de homogeniteit van het Kabinet en betoogde dat de onderwijswetten eerst na de aanstaan de verkiezingen aan de orde kunnen komen. De heer V i s s e r v a n IJ z e n d o o r n cri- tiseerdé nader de houding van minister Cort van dier Linden inzake de ouderdomswet en diens karigheid nopens de onderwijzerasala- rissen. De heer Ma r c h a n t vroeg of de regee- ring oen regel'ng ter beslechting van aTbelds- „Dat heeft hij met gedaan, tot ik haar por tret in de illustraties zag en hem over haar Het vertellen. Hét is een soort aardigheid tus schen ons." „Eén aardigheid, waarmede li zou ophou den, als lk jou was." „Als u mij was, zoudt u er uitbreken, waar u maar kon. Ik heb altijd gedacht, dat lk stik te, en nu ik terugkom, weet ik, dat 't zoo ia. Zullen zij bijzonder onaardig tegen me zijn?" „Ik ben er bang voor," zei mevrouw Clou desby. HOOFDSTUK II. Sir Lucius Tuft had Sceton gekocht, zoo als het was, toen de vorige eigenaar bankroet ging, en hij had land, huis en meubelen voor 'n koopje gekregen. Sommige menschen zou den 't voor geen geld gekocht hebben, behalve misschien om het weer te verkoopen aan men schen van de soort van Tuft. Het geheel vormde een schitterend voorbeeld van hetgeen geld doen kan om èenige bunders boschland te bederven, 'n buitengewoon leelijk huis te bouwen en het met kostbare ongezelligheid in te richten. Dit klinkt als een onvriendelijke beschrijving, maar zijt ge nooit in een huis geweest, waar de mogelijkheid om veel uit te geven, alles schijfft bijeengebracht te hebben, dat gij liever weg zoudt doen Rosalinde, die juist van een landelijk villatje kwam, wensch te zich daar weer terug, nog voordat zij de marmeren vestibule doorgegaan was. Het was inderdaad' een marmeren vestibule: kil, don ker, en nog somberder gemaakt door een zwaar, groot tapijt met donkere kleuren. Nie mand was in de vestibule, behalve de botte lier en1 twee knechts, nieuwe bedienden, die geen1 belang stelden in de familie en er niet aan gehecht waren. Het huis was zoo stil als een graf en de twee dames bereikten haar ka mers zonder opgehouden te worden. ALRMAARSCHE COURANT. i

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1