DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. he?km°rk Fleur de Marie. listri* m ieimÉfei. i O 289 BW ni,rK,rer be,toat 2 Waden. Honderd en negentiende Jaargang 1917 HbMMientJprlls bM TovnHtbetallDg d. 3 Msmtai 11.33. ft. 8. put Uit). BswUïmmmffn 5 et MmMwfi 15 et p. i«isl, peuten letters hpï plwtBilitP. Br, Ir. S.V. Boek- en Meiiitaitall Bsras, Coster 4 3s„ ïoordas E 9, Iet 3, ZATERDAG 8 DECEMBER. "Fm±xrs20j&i e:. kltlijtrts. Tteslag Petroleum. NËDE&LAO. Balast zidi met Hot Bewerken vas Administration. ffisdsdeelUigMi m hel DistrMiabedrijf. Zaden. Uit den Raad. Verlangt U een prima S3 cent siga,ar ALKMAAR, 8 December. Volgens het Duitsche sociaal-democratische orgaan hebben Noorsche sociaal-democraten aan het Noorsche comité voor de verdeeling van den Nobelprijs het voorstel gedaan, üen prijs dit jaar aan de heeren Leuin en Trotzki te verleenen. Zij zouden tot bescheid hebben gekregen, dat het voor dit jaar te laat was, maar dat, zoo het de Russische regeering werkelijk mocht gelukken, vrede en orde te scheppen, zij een volgend jaar zeer zekér voor dien prijs in aanmerking zouden komen. Of het den heeren gelukken zal den vrede tot stand te brengen? De heer Trotzki heeft verklaard, dat er nog een andere kracht is dan de physieke, die zoo als men weet in Rusland thans geheel uitge put is. Naar een Londensch bericht meldt, is die kracht thans aangewend. Aan de Daily News is n.l. ,uii St. Petersburg geméld, dat een de creet der Kussisene regeenng an annulering van alle buiteniand&che leerlingen en hei sta ken der betaling van rente dier ieeningen aankondigt. Het spreekt wel van zelf, dat zulk een belangrijk bericht niet maar op het gezag van een Engelsch blad mag worden aanvaard. Mocht echter werkelijk met één pennestreek de met het buitenland aangegane schuld on gedaan zijn gemaakt, dan begrijpt men van welk een groot gewicht dit zou zijn, voor verschillende naties, maar ook voor haar on derdanen. Zooals echter gezegd, bevestiging dient afgewacht, alvorens als vaststaand mag worden aangenomen, dat de Russische regee- rimg dit wapen werkelijk heeft gebruikt Maar het zijn ongemakkelijke heeren, die in St. Pe tersburg de lakens uitdeden en die bij hun pogen om de heele wereld te democratisee- ren, voor niet veel zulen terugdeinzen. Ook al blijkt het bericht niet waar, dan leert het opnieuw, in weik een spanningsvol len tijd we thans leven, hoe kritiek de toe stand is erf aan welke verrassingen de wereld eiken dag blootgesteld is. De Amerikaansche Senaat heeft na een kort debat besloten aan Oostenrijk-Hongarije den oorlog te verklaren. Eigenaardig is, dat ongeveer op hetzelfde oogenblik de Oosten- rijksche minister van buitenlandsche zaken verklaart in de rede van' president Wilson een grooten belangrijken vooruitgang voor de zaak van den vrede te zien! Ook op militair gebied is er zulk een dub belzinnigheid. Op het moment, dat de Tur ken zeggen zich tot nieuwen tegenstand in Palestina te hebben -aangegord en den Engel- schen opmarsch tot staan te hebben gebracht, berichten de Engelschen, dat ze de stad He- bron, op korten afstand van Jeruzalem, heb ben bezet. Onder de steden van Palestina en misschien der heele wereld is er geene, die zich bij zoo hooge oudheid tot op dezen tijd zoo goed staande heeft gehouden als Hebron als het oorlogsgeweld deze uit de geschie denis van het Joodsche volk zoo welbekende stede maar niet heeft geteisterd I Verder oorlogsnieuws is er niet. ALKMAAR, 8 December. Een saaie, taaie vergadering is het Donder dagmiddag weer geweest. Zoozeer wordt er tegenwoordig in den Raad „parlementje" gespeeld, dat een mid- dag/itting blijkbaar al niet meer zonder on derbreking ten einde gebracht kan worden. Strakjes heeft men naast de raadszaal nog een koffiekamer ingericht, waar de vermoeide en de vermoeiende, de vervelende en de verveel de raadsleden, zich kunnen verpoozea en ver- sterkenl De voorzitter, die den heeren welwillend de gelegenheid gaf even uit te rusten en een trekje te doen, in de hoop dat daarna alles van een leien dakje zou gaan, had even te vo ren twee leden met forsch hamergeklop het woord ontnomen gold dit toevallig den heeren van den Bosch en Westerhof? 's Voorzitters hoop werd niet verwezenlijkt, maar zijn even doortastend optreden trof uit nemend doel. Zelfs gevoelden de heeren Sluis en Ringers zich gedrongen den voorzitter bij eenige andere punten te vermanen, voet- bij stuk te houden. En wij gelooven, dat eenige aandrang in dit opzicht wel op den burge meester uitgeoefend ma worden en dat hij goed zal doen daai toe te geven. Inder- daad laat de heer Ripping te veel vrijheid in de discussie, waardoor de teugels hem ont- glippen en de paard aan hoi hollen gaan. Een paar zijn zoo graag op het woord dat zij een straffe behandeling verdienen. Zooals liet den laatsten tijd gaat, is de debatteer- kracht van den Raad al héél gering. Er wordt veel gesproken, dat geen steek houdt, veel ge zegd, dat overbodig is. Men toetse voor de aardigheid eens de debatten aan de bereikte resultaten! En hoe dikwijls moet men tot de overtuiging komen, dat een raadsüd zou heb ben gezwegen, indien hij eerst even een colle ga of een lid van het college van B. en W. had geraadpleegd! Wat zal het zóó worden bij de behande ling der begrooting? Men' mioest maar zien er iets op te vinden, want anders wordt de behandeling een feuil leton met wordt vervolgd. In dezen geest bijv., dat bij onderlinge afspraak politieke beschou wingen, welke vaak geen of slechts in geringe mate verband houden met de begrooting, dit maal achterwege blijven, of, als het nu persé aiet zonder bespreking der politieke verrich tingen en beginselen van de verschillende partijen en personen gaat, dat daarvoor een afzonderlijke zitting wordt gekozen als de be groting is vastgesteld. Fn hoe goed zou het zijn, indien gelijkgezinden of geiijkdenkenden er toe konden overgaan de rollen: en dus ook het werk, te verdeelen. Men denke maar eens even, hoeveel eenvoudiger het uitgesponnen debat over duurtetoesfeg of loonsverhooging had kunnen verloopen, indien alleen dat er over gezegd was, wat er over gezegd moest wordenTrouwens ook omdat men zoo slecht op de hoogte was, is er zooveel ge sproken de heer Cloeck sloeg den spijker net op den kop, toen hij verklaarde, dat B. en W. in dezen met het z.g.n. bewandelen' van den middenweg stelselloos optraden wij heb ben vroeger hetzelfde eens betoogd ten aan zien van een subsidie-aanvraag en dat men, om over loonsverhooging te kunnen be slissen, over betere gegevens moest beschik ken. Desondanks is er maar tot het toekennen van een duurte-toeslag" overgegaan Even. zonderling achten we de beslissing inzake de verhuring van het perceel in de Langestraat, hoek Krebbesteeg. De burge meester deed het voorkomen, alsof dit per ceel' in een onbewaakt oogenblik door de ge meente is aangekocht. Reeds vroeger is geble ken, dat door hem en andere leden van het college een verkeersweg daar niet gewenscht wordt. Ook nu weer bleek die opvatting te bestaan. Zeer ter snede vroeg de heer Govers, waarom, als men daar geen doorbraak wilde, ook aan de Gedempte Nieuwesloot een per ceel was gekocht. Onze indruk, dat B. en W. den Raad in dezen wat aan het lijntje houden, is Donderdag zeer versterkt. Wij hadden1 daarom gaarne gezien, dat er klare wijn was geschonken en dat men deze toch belangrijke zaak niet door een onzuivere stemming weer op de lange baan had geschoven. Het geval is, zuiver gesteld aldus: Wil men een door braak, dan moet men het perceel behouden, wil men deze niet, dan is het pand, dat i2000 heeft gekost en maar 700 opbrengt een bezitting, waarvan men zich zoo spoedig mogelijk behoort te ontdoen de gemeente is nu eenmaal geen instelling, om een advoca ten- of kassiersfirma te goedkoop te laten wo nen. Had dus een der raadsleden voorgesteld om het perceel niet weer te verhuren, maar te trachten het te verkoopen, dan had de stem ming over dat voorstel precies geleerd, wat het college van B. en W. en wat 's Raads meerderheid wil. Zou niet een der warme voorstanders der doorbraak bij de begrooting eens beproeven alsnog in dezen geest een be slissing uit te lokken? De heer Qovers heeft ook nog bij een ander punt met overtuiging gepleit, n.l. bij de bij lage nopens het verhuren van bouwland en tuingrond. Had de heer Cloeck zich te voren even verstaan met dit deskundige raadslid, vermoedelijk zou zijn houding een andere zijn geweest. Zoo zou ook de heer Elfring zijn op- en aanmerkingen over de distributie van schoeisel en sajet zeker voor zich hébben ge houden, als hij daarover eerst met den heer Cloeck had gesproken. Overigens hebben wij het gevoel, dat de beslissing inzake het verhu ren aan tuinders het eerste afwijzend vonnis is inzake de veelomvattende plannen, door den heer P. A. de Lange aan de orde gesteld, voor zoover zij n.l. de ontwikkeling van den tuinbouw in deze gemeente betreffen. De langgerekte debatten deden veel onder den hamer doorgaan, dat anders tot eenige bespreking licht aanleiding zou hebben gege ven, bijv. de wijziging der regeling van het verbruik van gas en electriciteit. We mogen hierbij aanstippen, dat de openbare leeszaal en boekerij, welke twee dagen moest ivordeam afgesneden wegens overschrijding van hef toegestane maximum, door deze wijziging niet alleen een verhoogd aantal eenheden toe gewezen krijgt, maar dat ook de straf, wel willend opgeschort, ingetrokken is, daar aan de wijziging terugwerkende kracht is ver leend. Waar de gascommissie, B. en W. en de Raad thans de opvatting hebben aanvaard, uai deze instelling „in tic iiuioige omstandig heden meer dan ooit een algemeen plaatselijk belang mag worden genoemd", daar Ts het te verwachten, dat niet alleen voor de verlich ting, maar ook voor de verwarming van deze nu dubbel-nuttige inrichting een uitzonde ring op den regel zal worden toegestaan. Het doet ons leed, dat de Raad niet duide lijker te kennen heeft gegeven, dat hij het be leid van den burgemeester inzake de in bel slag genomen goederen volkomen goedkeurt. Weliswaar mag worden aangenomen, dat de Raad het in dezen geheei met zijn voorzitter eens is, maar nu de heer Ripping om begrij pelijke redenen prijs stelde op ear uiterlijk teeken daarvan, had men minstens de door den heer Ringers uitgesproken goedkeuring door blijken van instemming moeten onder- streepen. Inderdaad mag men den burge meester erkentelijk er voor zijn, dat hij niet is overgegaan tot distributie van de in beslag genomen artikelen, ondanks den drang, die op hem op velerlei en zelfs hoogst zonderlinge wijs is uitgeoefend. De zoetvettige „cacao" zou zeker niet zonder nader onderzoek aange kocht en gedistribueerd zijn, maar zelfs al was ze goed, dan nog zou het niet te verant woorden zijn geweest, dat de gemeente op de distributie van dit artikel maar eventjes 100.000 gulden had to^degd, afgezien na tuurlijk nog van het onredelijke, dat de hiér in beslag genomen goederen ook hier ver deeld zouden worden. In de heele agitatie is dan ook niet slechts de cacao van ondeugde lijk gehalte gebleken 1 Het leek ons, waar in bet debat uitsluitend over de agiteerende vrouwen werd gesproken, goedgezien van den heer Westerhof, dat hij er nog even de aandacht op vestigde, dat het in behandeling genomen schrijven was gezonden namens de protestvergadering, belegd door de vereeni- gingen Alkmaars Belang, het christelijk comi té van actie tegen de duurte en het Revoluti- onnair Socialistisch Comité tegen den oorlog en zijn gevolgen. Niemand heeft in den Raad den in deze motie neergelegde» wensch verde digd, ook niet, nadat de absurditeit daarvan was aangetoond. Mogen de heetgebakerde mannelijke en vrouwelijke agitatoren en dege nen, die zich zoo gemakkelijk door hen laten meesieepen, daarmee in het vervolg hun voor deel doen en zich spiegelen aan de kordate houding door den burgemeester, niet dan na rijpe overweging en gepleegd pverleg aange nomen BUITENLAND. middenstanders, de vereeniging van Duitsche boerenbonden en de centrale bond van indus- trieelen in Duitschland hebben een gemeen- schappelkije resolutie openbaar gemaakt, wel ke tegen1 het algemeene, gelijke kiesrecht in Pruisen is gericht. i— Het Engelsche Lagerhuis heeft het ontwerp op de kiesrechtherziening in derde le zing aangenomen. Het geeft feitelijk aan alle mannen, die den leeftijd van 21 jaar alsmede de soldaten en zeelieden, welke dien van IQ jaar bereikt hebben, het kiesrecht. De vrouwen van 30 en daarboven krijgen het volgens dit ontwerp eveneens, dat verder de kiesdistricten op den voet van het aantak inwoners wijzigt. HEEREN ROOKERS1 Gedurende de wede van 9 tot .en met 15 DECEMBER 1917 zal verkrijgbaar worden gesteld op: Bon No. 96 100 gram bak- en braadvet. Bon No. 97 250 gram peulvruchten. Bon No. 98 100 gram rijst. Bon No. 99 50 gram gort. Bon No. 100 100 gram zeep. Bon Nb. 1B 4 K.G. zandaardappelm. Alkmaar, 8 December 1917. MELK. Voor goedkoope melk zijn gelldig bon no. 35B tot en met 41B. Alkmaar, 8 December 1917. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt aan be langhebbenden mede, dat te beginnen met MAANDAG 10 DECEMBER de toeslag over de eerste 4 bonnen van de Rijks Petrole um distributiekaart zal worden uitbetaald en wel in de volgende volgorde: Op MAANDAG. DINSDAG en WOENS DAG. 10, 11 en 12 December aan de houders van de legitixnatienummers van 1 tot en met 1500; DONDERDAG, VRIJDAG en ZATER DAG, 13, 14 en 15 December van 1500 tot en met 3000 MAANDAG, DINSDAG en WOENS DAG, 17, 18 en 19 December van 3001 tot en met 4500, en DONDERDAG, VRIJDAQ en ZATERDAG 20, 21 en 22 December van 4501 tot en met 6000 en daarboven, telkens des namiddags van 2 tot 4 uur aan het Dis tributiebedrijf op de Paardemarkt. Ter voorkoming van den grooten toeloop op eern dag worden de houders van de Rijks Petroleum distributiekaarten verzocht zoo veel mógelijk in volgorde van hun legitimatie- nummers op de gestelde dagen te komen. Al leen op vertoon van de Rijks Petroleum distri butiekaart zal' de toeslag worden terug be taald. Alkmaar, 8 December 1917. DUITSCH WATERVLIEGTUIO AANGEBRACHT. Door het transportschip „Vlissingen" is op zijn vaart naar het lichtschip „Noordhin- der" om daar volk af te halen, een reeds zin kend Duitsch watervliegtuig opgehaald, waarop zich twee mannen bevonden, die reeds 24 uren zonder eten of drinken in de koude hadden doorgebracht. Het vliegtuig, afkomstig van Ostende, had op zee moeten dalen. De Duits'chera werden door de Hollan ders van droge kleeren en eten en drinken voorzien en Donderdagavond laat te Vlis- singen aangebracht. De hy drop laan welke erg beschadigd was, werd geïnterneerd. De vlie gers werden vrijgelaten. VERGOEDING GETORPILLEERDE SCHEPEN. De Rotterdamsche correspondent van het Hbl. vernam, dat de besprekingen over de vergoeding der zes in Februari getorpil leerde aangewezen, die van de in Nfederlandsch-In- diö liggende Duitsche vloot ter vergoeding der geleden schade aan de Nederlandsche reeders zullen worden aangeboden. Thans is naar Indië geseind om op de hoogte te komen van den toestand, waarin de schepen verkee- ren, en van de kosten, die gemoeid zullen zijn met hunne zeewaardigmaking. De vaartcigen zijn, behoudens die nadere inlichtingen, (foor de Duitsche regeering van de betrokken ree- derïjen aangekocht, waarmee een' bedrag van 40 mililioen mark was gemoeid. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. In de avondvergadering van Donderdag is de Kamer begonnen met de artikelsgewijze behandeling van de Staatsbegrooting. Om 12 uur werd de zitting verdaagd tot Woensdag a.s. GROQTE BRAND. Een geweldige brand is te Halifax, een ha ven en de hoofdstad van Nieuw Schotland? Britsch Noord-Amerika, uitgebroken. Hij werd veroorzaakt door een ontploffing van een munitieschip, dat in aanvaring geraakte met een Noorsch vaartuig. Door He botsing ontstond een brand, die zich snel verspreidde. Pogingen om hem te blusschen mislukten. De kapitein gaf bevel de luiken te openen, waar door het schip zoü zinken. Toen volgde ech ter de ontploffing. Het schip werd uiteenge- scheurd. De helft van het district Richmond, waar de ramp plaats vond, werd verwoest en de brand woedde bij het afzenden der berich ten nog steeds voort. De straten laken vol slachtoffers, de hospitaals overvol van ge wonden. Geen huis in Halifax bleef onge deerd. De schade loopt in de millioenen. In de haven stak door de-ontploffing een hevi- gen storm op. Telegraaf- en telefonie-installa- ties werden over een afstand van 30 mijl van Halifax vernield. Uit alle gedeelten van Nieuw-Schotland werd medische hulp en naar Halifax gezonden. Volgens de laatste be richten bedraagt het aantal slachtoffers 2500. KORTTE BERICHTEN. De bond van landbouwers, de bond yan aim.wt. DE MOORD TE WOLFHEZE. De rechtbank te Arnhem heeft den man, die terecht stond wegens doodslag gepleegd op den onbezoldigden rijksveldwachter te Wolfheze, van alle rechtsvervolging ontsla gen, op grond van storing zijner geestelijke vermogens. Tevens werd zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht gelast voor den proef tijd van een1 jaar. De subst.-off. v. justitie had 15 jaar ge vangenisstraf geëischt. SCHEEPSBRAND. In het tjalkschip „Nieuwe Zorg" (schipper R. Kikkert), dat iu den mond van het Merwe- dekanaal te Amsterdam lag, geladen met 08 000 K.G. melasse voor de firma Korthals gehouden bij de lading, brak de brand uit. De schipper en ziju familie werden ondergebracht in oen militaire loods aan den Cruquiuswcg. De brandweer kon na vefel moeite in het ruim dringen, om de la ding te lossen. DE SLAPENDE INBREKERS. L. O. J. K.. werkman, en J. G., arbeidster, die na,een inbraak in een villa te Santpoort slapende in een der kamers dier villa door de Older DlrecLa van P. NAS3EÏTE, beldftslumtfaat AS, iusteydam. Telefoon Centrum 150. politie werden aangetroffen, zijn door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld de eerste ter beschikking van de regeering gesteld, de tweede tot 6 maanden gevangenisstraf, met af trek der preventieve hechtenis. HET „VERLOREN" GELD. Inzake het „verloren" bedrag van 45000, dat door twee bedienden van de Rotterdam sche Bankvereeniging (kantoor Vlaardingen) aan het bijkantoor te Schiedam in ontvangst was genomen, is gebleken, dat dit geld ver duisterd is. Een dier bedienden had met zijn broeder afgesproken een slag te slaan en hem aan het loket direct na ont vangst van het geld het bedrag in handen ge speeld, zonder aat de andere bediende f zag. De broeder maakte zich toen uit de voeten. De beide bedienden keerden per fiets naar Vlaardingen terug. Bij den Schiedamschenweg te Vlaardingen De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen: de AFLEVERING en het VERVOER van: ROOD KLAVERZAAD, WIT KLAVERZAAD, ZWEEDSCH KLAVERZAAD, LUCERNE ZAAD, HOPPERUPZAAD, LUPINEZAAD, WIKKENZAAD en SERRADELLAZAAD. IS VERBODEN, terwijl landbouwers, hande laren en andere houders van bovengenoemde zaden opgave moeten doen van de hoeveel heden die zij onder zich hebben. BETREFFENDE INZENDINO OPGA- VEN VERBOUW GEWASSEN. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat de datum tot welken verbouwers gelegenheid hebben de opgaven aan het Distributiebedrijf te doen tot liet bekomen van het ln artikel 2 van genoemde beschikking bedoelde ver- SjnnmgsbewijB wordt verschoven tot 10 DE- EMBER '17. gekomen, ontdekte de ontrouwe bediende zoogenaamd, dat het geld verloren was. Te Schiedam werd het verhaal gedaan van de vermissing van het geld. De broer is thans in zijn garnizoen te Roosendaal gearresteerd, nog m Eet bezit van bijna het geheele bedrag. VROUWENKIESRECHT. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft aan de leden der Staten-Generaal en aan die ministers een1 schrijven verzonden, waarin er op gewezen wordt, dat in de nieuwe grondwet wederom onderscheid is gemaakt tusschen burgers van hetzelfde land, waardoor de vrouwelijke be volking, zoolang geen kiesrecht dit verandert, zal blijven het gehoorzamende deel, tegen over de mannelijke, die het uitsluitend beve lende deel zal zijn. 'Het adres spreekt de hoop uit, „dat gij, leden der Tweede Kamer, u bewust rijt v. het feit, dat den vrouwen van Nederland gr< onrecht werd aangedaan en dat ieder uwer, die door de kiezers daartoe weder in de ge legenheid zal worden gesteld, zal willen me dewerken, dat dit onrecht door een spoedig en krachtig initiatief worde opgeheven." MISDAAD? Een sergeant van de infanterie te Naarden, die sedert enkele dagen werd vermist, is lltitiL Mililstntli- tl Cntilli-Iiitni 8—8

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1