DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. In Vroeger Dagen. Bo. 290 Honderd en negentiende Jaargang. 1917. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs by vooruitbetaling per S maanden voor Alkmaar f L30, foaneo door het ge heels Rijk f LöO. Afzonderlek© en bewijsnummers 6 Cents. MAANDAG Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- ©n Handelsdrukkerij v/h, HERM&. COSTER ZOON, Voordam C 9. 10 DECEMBER. FEUILLETON. NEDERLAND. Tdefooimununer 3. Prijs der gewone Advertentiën Hoe het loopen zal met de vredesonderhan delingen aan het Russische front, of zij tot het door de maximalistische regeeriog voor gestane doel zullen leiden, is nog niet te zeg gen. Uit St. Petersburg komen althans be richten, die doen veronderstellen, dat er groote kans is, dat de door Duitschland ge stelde eischen niet door de maximalisten zul len worden aanvaard, hoezeer zij dan ook den vrede wenschen. De heer Trotzky zou de gezanten der geallieerden opnieuw hebben gevraagd, of hunne regeer ingen aan' vredes onderhandelingen zouden willen deelnemen. Bij een ontkennend antwoord op deze vraag verzocht hij de reden op te geven, waarom voortzetting van den oorlog noodig wordt geacht. De Fransdie delegatie zou reeds heb ben verklaard, dat Frankrijk alleen met de constitueerende vergadering over den vrede wil onderhandelen. Intusschen is aan het Roemeensdie front de invloed der Russen merkbaar geworden: ook de Roemenen hebben zich bij den wapenstil stand aangesloten. De leiders der conservatie ven hebben volgens een Duitsch bericht voe ling gezocht met de centralen. Naar de Deut sche Tageszeitung uit Boekarest vernam, zou er zelfs reeds een beweging in Roemenië gaande zijn om koning Ferdinand tot aftre ding te nopen en diens zoon Karei op den troon te verheffen. Wat den binnenlandschen toestand in Rus land betreft, wordt thans gemdd, dat de ko zakken-helman generaal Kaiedin een nieuwe actie sdiijnt voor te bereiden tegen de maki- malistische regeering, die daartegen echter reeds krachtige maatregelen zou hebben ge nomen. Krachtige maatregelen, daarvan schijnt de Russische regeering te houden. Volgens een heden ingekomen bericht zou zij tenminste alle persoonlijke grondbezit nietig hebben verklaard en die eigendommen als nationaal bezit beschouwen. Het voorbeeld der Russische revolutionnai- ren is door de Portugeesche gevolgd. Na een strijd van drie dagen, waarbij bloedig in de straten van Lissabon is gevochten en' de stad zelfs door een kruiser is gebombardeerd, heb ben zij de regeering naar huis gestuurd en een voorloopig revolutionnair bewind in gesteld, waarvan o. a. deel uitmaken de vroe gere premier Alfonso Costa en de heer Sido- nio Paes, vroeger gezant te Berlijn. Deze laatste is tot minister-president verkozen. Direct oorlogsnieuws is er niet. Wel wor den op het westelijk front artillerie-gevechten geleverd en deden de Duitschers in de richt- Naar het Engelsch van Mevr. Alfred Sklyjodck. 4) „Ik heb nooit een vrouw zoo leis dwaas hooien zeggen," wierp Lady Tuft ftegen; „sommige jonge mannen worden aangetrok ken "door een vreemde, sommige door een ge zicht dat zij kennen. Rosalinde heeft, wat een groot schrijver een „uitlokkend" oog noemt: 'n heel juiste uitdrukking. Haar gelijkenis op haar vader is soms angstwekkend. Ik zou voor niets ter wereld willen, dat Tom met haar trouwde." „Tony zal niet met haar trouwen," zei Sir Lucius. *Maar hij zal weldra hier zijn en Amy Pring- r j' ie niet op je stuk staat, za.1 Ro salinde weer vat op hem krijgen, en de Lieve Amy zal beleedigd worden." «Heb je ooit gezien, dat ik me zwak fooq- dezei sir Lucius, en als hij een 'kalkoensche haan was geweest zou hij zeker geklokt heb- „1 Iet bederft al mijn genoegen in Tony's bezoek. Ik wilde, dat Rosalinde nog in Corn- wallis gebleven was. Zouden we haar niet uti wegen daar w^er heen- te gaan?" „Ik hoop in staat te zijn mijn huis in orde te houden zonder mijn toevlucht tot wanho pige middelen te nemen." zei' sir Lucius, i „Rosalinde schijnt nooit eenig begrip te hebben van hetgea zij ons schuldig is", ging Lady Tuft voort. „Als wij haar niet op genomen hadden, zou zij waarschijnlijk haar brood hebben moeten •/erdienen." „Dankbaarheid is m vrouwelijke deugd," ting van Bezonvaux op den rechteroever van de Maas aanvallen, maar wijzigingen van eenig belang deden zich niet voor. Ook in de Venetiaansche laagvlakte waren de artillerie-gevechten niet in staat veel ver andering te brengen. De Centralen zoeken1 dë beslissing aan de overzijde der Brenta, nu de verdediging der Italianen het onmogelijk maakte de vlakte te bereiken. De geheele berggroep van den Monte Meletta is hun daarbij thans in handen gevallen. Troepen uit alle déelen van de Do- nau-monaichie hebben met behulp van Duit- sche artillerie den laatsten top der groep ver overd, ondanks de taaie verdediging der Ita lianen. Dezen hebben nu nog gelegenheid om hun kracht te concentreeren op de hooge bergketen, de laatste belemmering tusschen het bekken' van Asiago en de laagvlakte. Als het hun niet gelukt hier stand te houden, zullen zij stellig de heele Piave-linie moeten opgeven en zal ook Venetië voor hen verlo ren gaan. aa KORTE BERICHTEN. Parijsche bladen vernemen dait de re geering van den heer Lenin tot dé ontdek king is gekomen, dat de Russische kroonju welen, ter waarde van 250 millioen gulden, uit het museum der Hermitage zijn verdwe nen. Een deputatie Poolsche activisten maakt een turnée door de Centrale Rijken, waar zij door de hooge autoriteiten gevierd wordt. De Amerikaanschc torpedojager „Ja cob Jones" is Donderdag in de oorlogszone getorpilleerd en gezonken. Een groot deel van de bemanning kwam om. De maximalisten hebben de leden van de al-Russische commissie gearresteerd, die zich bezig hield met de verkiezingen voor de Constituante. Tusschen de regeeringen van Oroot- Britannie en Spanje is, naar Reuter meldt, een handelsovereenkomst gestoten, kolen, ijzererts en fruit betreffende. De voorjaarsmarkt te Leipzig wordt in 1918 van 3 tot 9 Maart gehouden. Ver scheidene buitenlandsche koopers en exposan ten hebben reeds ingeschreven. Naar uit St. Petersburg gemeld wordt heeft generaal Rorniloff zich oij generaal Karleden gevoegd. De laatste ramingen' van de uitgaven van het Amerikaansche minister! van oor log voorzien in het onderhoud van een strijdmacht van twee millioen man aan het w estelijke front. Ecuador heeft de diplomatieke beirek kingen met Duitschland verbroken. Op Lwitsersch grondgebied zijn Zater dag 10 bommen geworpen, vermoedelijk door een Fransch vliegtuig. Een raming van het aantal slachtoffers zei Sir Lucius. Hij, zei dit beurtelings van alle deugden, want de goede man geloofde wer kelijk, dat zijn sekse het monopolie had van alle deugden, die de wereld deden vooruit gaan. Zelfs zijn vrouw werd soma boos over die algemeene uitspraken, ofschoon zij een van die vrouwen was, die mompelen :„hoe treurig maar hoe waaiT', als de een of ande re Bombastes Furioso op de sekse van zijn moeder al het venijn van zijn verbitterde ziel uitstortte. „Rosalinde heeft den aard van haar vader," zei ^ij nu. „Zij heeft zoowel zijn karakter als zijn trekken. Simon deed ons nooit recht." Sis Lucius bewoog even zijn Times en zijn vrouw nam dit voor een teeken, dat hij met rust gelaten wilde worden, om te lezen en om er haar aan te herinneren, dat zij een naam uitgesproken had, die verboden was, zelfs als zij samen waren. „Ik moet morgen aan Tony schrijven," zei zij opstaande. „Wat moet ik zeggen?" „Zeg hem, dat Amy Pringle komt. Spreek niet over den brief aan Rosalinde. Ik zal diie zaak op mijn manier behandelen." „Arme jongen- Ik hoop, dat hij naar re de zal luisteren," zei Lady Tuft. Toen ging zij naar bed. In de paar volgende dagen was de atmos feer op Sceton, zooals mecrouw Cloudesby en' Rosalinde die goed kenden en altijd scherp voelden. Zij waren in ongenade en men liet het haar op verschillende manieren gevoelen. De Kerstmis-feestelijkheden werden zonder haar hulp in orde gebracht, aan de maaltij den werd .haast niet gesproken en toen Amy Pringle Maandagmiddag kwam sch<en de warmte, waarmede zij verwelkomd werd, de lucht rondom haar eerder te bevriezen- dan te ontdooien. Rosalinde dacht dat zij de plannen der familie met betrekking tot haar moest ra den en goedkeuren. te Halifax wordt geschat op 2000 dooden en 5000 gèwonden. Bij het Amerikaansche Huis en de Senaat is een gemeenschappelijke resolutie ingediend om 12% millioen gulden beschik baar te stellen voor de geteisterde inwoners van Halifax. NEDERLANDSCHE SCHEPEN OPGEVORDERD. De Fransche regeering heeft opgevorderd de sinds 24 September te Bordeaux liggende sleepboot „UtrechF' van het Bureau Wijs muller Scheep- en Zeesleepvaartmaatschappif te Rotterdam. De Engelsche regeering aeec hetzelfde met de sleepboot „Limburg" van die maatschappij, welke boot reeds van 4 Fe bruari af te Londonderry ligt. De beman ning van laatstgenoemde boot is te Rotter dam teruggekeerd; de reederij vermoedt, dat de bemanning van de „UtrechF' op haar stoomschip „Curasao", eveneens liggende te Bordeaux, is overgegaan. KOOL. Het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland heeft voor het tijdvak van 1015 December de volgende prijzen vastgesteld: 1. glaskoolrabi 0.02—0.04; 2e soort 1 cent. 2. Uitschot roadë en gele kool 35 cent. .Het z.g. stortgoed' (minder dan K.g. en geheel voor export) 8 cent, alles per Kg. Het uitschot roode kool mag niet door de „zouters" worden gekocht. In afwijking van een vroegere regeling kan het fabriéksgedeelte zoowel van uitschot roo de kool als van uitschot gele kool geheel ge veild worden voor die drogerij. 3. Groene Savoyekool A-kwaliteit 7% cent, B.-kwaliteit 6 cent, C-kwaliteit 5 ct. Uitschot 3% ct. per Kg. Het ui' Kg- tot kan gehad geveild worden vóór de drogerij. Voor export moet groene Savoyekool wor den verpakt in manden. Van A-. B- en C-kwaliteit moet 50 pCt. voor de drogerij worden geveild. Uitschot groene Savoykool mag niet wordien gekocht »ovn de vastgestelde prijzen de toewijzing moet^ weder geschieden over de organisatie en de aankoop over de leiders der drogers van het Duitsche gedeelte, 4. Witte kool (fabrieken, „overzee" en iverland") A-kwal. 4.50, B-kwal. ƒ4.10, •kwal. 3.70, uitschot 2.503.50 per 100 Kg. (nder uitschot witte kool wordt ook gere kend het z.g. misgewas, dat met speciale ver gunning van de Groentenoentrale in het blad C- Len worden geveild. Het word't alleen locht voor de fabrieken, echter niet boven hierboven bepaalden prijs). Op de markt te Broek-op-Langendijk, Noor-drScharwoudte, Warmeuhuizen en Ob: dam, kan voor de prima partijen tot 0.50 per 100 K.G. boven dien voor -die A.-kwal. vastgestelden prijs worden besteed. De overige bepalingen, vroeger medege deeld, blijven van kracht. Voor uitschot Deensche witte kool 4 ct. per 'KG., echter niet, wanneer ze geheel openge- sprongen is. Voor deze waar geldt de prijs De Pringles woonden in een naburig graafschap en waren welgesteld, maar lang zoo rijk niet als de Tufts. Maar Amy was een eenig kind en had juist twintig duizend pond van een ongetrouwde tante geërfd. Zij was geen erfgename-van belang en met haar tot schoondochter te kiezen, kan men de Tufts niet inhalig noemen. Zij bewonderden haar veratand en haar persoon. Zij- was een stevig gebouwd, kalm bloudharig meisje, die haar eigen bekwaamheden wel wat overschatte, maar zij was niet onvriendelijk, en als zij reen mededingsters geweest waren, hadden Rosalinde en zij vriendinnen kunnen zijn. Zij was traag en saai, maar eerlijk. Toen me vrouw Cluodesby en Rosalinde Maandag voor de thee binnenkwamen, vonden zij Amy op de sofa naast Lady Tuft en bezig haar te vertellen van de verschillende bals, die na Kerstmis in de buurt zouden gegeven wor den. Ofschoon zij veel geld aan haar kleeren >esteedde, kleedde zij zich niet goed, omdat zij even blind was voor de moeilijkheden van haar persoon als voor de beperktheid van haar geest. Vanmiddag echter zag zij er beter' dan gewoonlijk uit in een donker rooden man tel en1 rok, die haar goed stonden. Daarbij droeg ziji een hermelijnen' stole -en mof en een Hermelijnen muts, die een schat van geld moesten gekost hebben, en in de vestibufe had Rosalinde een- langen mantel van Russischea >oney gezien, dién de jonge dame daar gela- en had. Dit kostbare bont scheen de macht te zijn, die tegen Rosalinde in het veld werd gebracht en daardoor 'drukte zij haar. Als Amy Tony tmaar met rust had gelaten, had zij al het bont uit Bond Street kunnen koo- ;>en, zonder dat het Rosalinde jaloersch had gemaakt. De twee meisjes begroetten elkaar stijf, met iets beschermen-có aan de eene zijde en iets ongeduldigs aan de andere zijde. Amy had haar kopje en schotel in de hand en van het uitschot der gewone witte kool. De prijs van 4 ct. per K.G. geldt alleen voor het uitschot Deensche witte, niet voor soorten als Keulsche witte e.d. Voor het z.g. doorschot van Deensche wit te kool kan, behoudens tegenbericht, een prijs besteed worden van cent per K.G (echter ook niet voor andere soorten). Het fabrieksgedeelte van gewoon uitschot Deensche witte en ook het z.g. „doorschoF', wordt voor 20 pet. toegewezen aan de zoute- rijen en 40 pet. aan de drogerijen. REPARATIELEDER. Het Bureau voor Mededeelingen in^afa» de Voedselvoorziening deelt het volgende mede: Het is voorgekomen, dat zelf-reparteurs verlangden, dat hun precies het standaardge wicht voor een paar zolen en hakken werd geleverd. Dit is echter niet mogelijk. Het re paratieleder komt van eenige honderdtallen looierijen en heeft niet steeds hetzelfde ge wicht de kwaliteit moet echter steeds goed zijn. Intusschen wordt er zooveel doenlijk te gen gewaakt, dat bij den verkoop van repara tieleder niet wordt geknoeid. Zoo is het niet geoorloofd bij de verrekening met de ingele verde bons zeker percentage af te trekken voor het leer dat afvalt. Daarmede toch is reeds rekening gehouden bij het bepalen van het standaardgewkht. Heeft men een coupon van b.v. 5 K.G. ontvangen, dan moet ook van 5 K.G. bons naar het standaardgewicht wor den ingeleverd. In geen geval mag afval'leder voor distributieleer worden verkocht. Daarte gen zal streng worden opgetreden met ge bruikmaking van art. 17 van het huishoude lijk reglement der ledervereeniging, waarin bepaald wordt, dat men, misbruik makende van de omstandigheden, wordt uitgesloten van het verkrijgen van distributieleer. Ter voorkoming van stagnatie in de afleve- ring_door verkeersmoeilijkheden overweegt van verzending alleen uit het bosch. Rijkslèdermagazijn te 's-Hertogen- VERBOD VAN NACHTVAART OPGEHEVEN. Het verbod van de vaart tusschen een uur na zonsondergang en een uur voor zonsop gang, in openbare wateren, die scheep vaart openstaan, is opgeheven. Er zal nog een hoeveelheid verlichtingsmiddelen be schikbaar worden gesteld, om althans voor dén eersten tijd vaartuigen en kunstwerken voldoende te verlichten. BINNENLAND. PROTESTVERGADERING VAN ONDERWIJZERS. Te Utrecht heeft de Bond van Nederland- sche Onderwijzers een protestvergadering gehouden tegen het door de regeering bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot verhooging van, een aantal onderwijzers- jaarwedden. De vergadering was door 1600 k 1700 on derwijzers bezocht, terwijl van verschillende kanten adhaesiebetuigingen werden ontvan gen. verontschuligde zich, dat zij niet opstond toen de twee dames haar de hand gaven. Toen keerde zij, zich weer naar Lady Tuft en begon weer over de feestelijkheden te praten, terwijl mevrouw Cloudesby en Rosalinde zich van het geroosterde brood bedienden, dat op het vuur warm gehouden werd. „Ik- hoop, dat Tony op onze eigen danspartij zal komen en blijven zal voor de bals van het Graafschap en de ongetrouwde heeren", zei zij. „Zij zijn alle in dezelfde week. Denkt u, dat hij het doen zal?" „Ik beu zeker, dat hiji het doen zal, als hij heeft," zei Tony's moeder. tijiï „Werkt hij heel hard?" „Ik geloof 't wel Hij- schrijft bijna nooit." „Wanneer verwacht u hemj?" „Morgen. Ik ben bang, dat wij met Kerst mis geheel onder ons zullen zijn. Ik vroeg verschillende menschea, maar zij waren al bezet." „Ik houd van een rustig familie-gezelschap met Kerstmis," zei Amy. „Mijn ouders gaan naar een groot diner. Ik vind het niet ge past." „Waarom?" vroeg Rosalinde, die vond, dat haar moeder en zijl lang genoeg zonder spreken gezeten hadden. „Ik ben bang, dat zij zich niet amuseeren zullen," zei Amy. „Zij- zijn beiden doof, en zij' houden eigenlijk het meest van een kip petje en een dutje bij het vuur daarna." „Dat klinkt niet erg opgewekt," zei Rose- lin-de. „Men kan niet verwachten dat het teven op gewekt is, als men vijftig jaar is", zei Amy. „Ik ben blij te kunnen zeggen, dat ik nog van mijd leven geniet." zei Lady Tuft. Amy's ronde, domme oogen richtten zich op haar gastvrouw met een "onbehaaglijk ver- moe den, dat ze een onhandigheid gezegd had. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende ver zoek met bijlagen van C. BAKKER aldaar, om vergunning tot het oprichten van twee electro-motoren, resp. van 1 en 2 P.K., voor het in beweging brengen van een koffiemolen en een brander, ten dienste van het malen en branden van bloembollen en koffieboonen, in het perceel ACHTERDAM, Wijk C, No. 27. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer ge meente, mondeling op MAANDAG 24 DE CEMBER e.k.. 's voonniddags te elf uur en schriftelijk, vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag, kan de verzoe ker en hij,, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dézer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, den 10 December 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONAT1H, Secretaris. Allereerst werd door den Bondsvoorzitter, den heer F! L. Ossendorp, protest aangetee- kend tegen het niet ter goedkeuring voordra gen van het wetje-Marchant dat, een salaris- verhooging van 100 voor iederen onderwij zer inhield, ten tweede tegen het ontwerp der regeering, die de in het uitzicht gestelde klei ne verhooging nog zou verminderen. Spreker wees er verder op, dat het leven van duizen den onderwijzers allertreurigst is, door het onvoldoende toekennen van salaris. Duizen den onderwijzers tijden gebrek en leven in een noodtoestand, die zoo niet langer mag voortduren. Tegen het einde der vergadering weid een motie aangenomen, protesteerende tegen het wetsontwerp van de regeering en die tevcuo de Kamers verzocht dit wetsontwerp, in stem ming gebracht zijnde, niet te steunen. CENTRALE BOND VAN TRANSPORT ARBEIDERS. In een gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering vereenigdlen zich de volgende vijl oote organisaties - van1 transportarbeider» t een centralen bond: Centrale "Bond van Transport- en Haven arbeiders, Bond van Machinisten en Stokers en Dekpersoneel in Nederland, Bond van Ar beiders in het Handels- en Transportbedrijf te Land, Nederlandsche Zeemanavereen iging „Volharding" en de Vereeniging van Kui pers, Houtbewerkers en Arbeiders in Aanver wante Vakken. Het aantal leden zal op 1 Januari 15000 bedragen, terwijl per jaar aan contributie zal gewacht 150.000, J worden ïngewach, Een Bondsraad van 40 50 personen werd gekozen, waarin voor de eerste 2 jaren de vijl hoofdbesturen van de bestaande oi- ganisaties werd opgenomen. Csmsogd nieuws. DE OVERSTROOMING IN GELDER LAND EN UTRECHT. Door de colleg'ën der Exon er eerend» „Misschien zullen zfl het prettig vinden". zd zij. „Sommige menschen zijn oud met vijftig jaar en sommige nieF', zei Lady Tuft. Het gesprek sleepte zich op deze manier nog waf langer voort enwerd afgebroken door het binnenkomen van Sir Lucius, die Amy's hand i nde zijne hield, terwifl hit haar warm welkom heette op Sceton. een vervelenden tijd zouden hebben. HOOFDSTUK IV. Rosalinde had er haar zinnen op gezet, dat zij I ony zou trouwen, en Amy dacht dat zij daar toe zou kunnen komen, als hij haar aar dig het hof maakte. Geen van beide meisjes brak bepaald haar hart over den. jóngen man, maar zij beschouwden hem beiden als haar eigendom.Tony maakte geen haast om te trou wen, maar hij had zich in den zomer geamu seerd met zijn nichtje het hof te maken, en was van plan dit voort te zetten. Hij' wist, dat zijn vader en moeder het niet goed zouden vinderi, maar dat maakte het niet minder aan lokkelijk. Hij wist niet, waarheen het zou lei den en liet dit aan het toeval over. Zijn op vatting was het heden te genieten en morgen voor zichzelf te laten zorgen. Tony leek niet veel op een van zijn ouders, en ofschoon zijn moeder hem verafgoodde, was zij toch soms verbaasd, hoe zij aan zulk een grilligen zoon kwam. Als kind was hij teer en achterlijk ge weest. Als jonge man was hij klein, alle- daagsch en deed hij veel aan sport. Hij had een jongensachtig glad gezicht, slimme, klei ne oogen, een hooge stem en een mond, die vreemd, maar niet onaardig was, als hij glim lachte. Van het oogenblik af, dat hij Dinsdag ALKHAARSCHE COURANT. „o

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1