DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Sajit ei goedkoops Srtumn. In Vroeger Dagen. No. 291 Hojiderd en negentiende Jaargang. 1917. DINSDAG 11 DECEMBER. FEUILLETON. v Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f LSD, franoo door het ge- heolo Rijk f U>0. Afzonderlgke en bewijsnummers 5 Cents. Fer regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTEB ZOON, Yoordam C 9. f NEDERLAND. Distributie f TdeEoonntmraier 3. v Prijs der gewone Advertentiën In het Engelsche Lagerhuis heeft de heer Bonar Law een mededteeling kunnen doen, die vele leden reeds eenige dagen eerder had den verwacht, en die met gejuich werd ont vangen. Het was het bericht over den val van Jeruzalem, de hoofdstad van Palestina. Duit- sehe bladen hadden reeds gewezen op de mo gelijkheid, dat de Turken deze stad, die zij- vier eeuwen geleden hadden veroverd, moes ten overgeven en getracht de militaire waarde van dit wapenfeit te verkleinen. Men mag het echter wel als een mooi succes van generaal Allenby's optreden in het Heilige land be schouwen, dat een groote moreele beteekenis kan hebben. Ook in Mesopotamië, waar de strijd op nieuw is begonnen, zijn de Engelschen ge steund door de Russenmet succes tegen de Turken opgetreden. De laatsten werden van den rechteroever van de Diala ongeveer 40 K.M. naar het noorden teruggedrongen. Op het Italiaansche oorlogsterrein zijn de Centralen weer wat vooruit gekomen. Zij hebben aan den mond van den Piave het bruggehoofd van Bressani stormenderhand genomen, waarbij hun een paar honderd ge vangenen en eenige machinegeweren in han- de vielen. De troepen, door Frankrijk en Engeland den Italianen als hulp toegezonden, hebben nu hun plaatsen aan het front ingenomen, waarschijnlijk zijn spoedig hevige gevechten aan dit front te wachten. De wapenstilstand aan het Roemeensche front is thans definitief gesloten voor hoe lang wordt er niet bij vermeld. Men zou mo gen aannemen, dat hij voor den feeheelen duur van den oorlog zal gelden, omdat er fei telijk reeds een wapenstilstand was. Dit zou dan beteekenen, dat de Russen op het met de geallieerden gesloten verdrag, om geen af zonderlijke vrede aan te gaan, geen inbreuk plegen en tevens allerlei besprekingen, die bij het sluiten van vrede anders zouden ter tafel moeten komen, ontwijken. Een dergelijke wa penstilstand heeft natuurlijk op de oorlog voering dezelfde uitwerking als een vredes- sluiting. De naar aanleiding van deze onder handelingen in Duitschland ontstane strijd tusschen de militaire partij en de regeering, gesteund door de vooruitstrevenden (het be zoek van von Hindenburg en Ludendorff aan Berlijn wordt daarmee in verband gebracht) zou dan levens uitgesteld worden. In Rusland is het nog lang niet rustig. De beweging, door den kozakkenhetman Kaledin op touw gezet, schijnt scherpere vormen aan Maar het Engelsób van Mevr. Alfred BuJgwick. S) Ondanks haar eigen verdriet wenschte me vrouw Cloudesby, dat haar dochter zou lief hebben en trouwen, maar zij had geen ver trouwen in Tony, en zij kon niet verwachten, dat zich op Sceton andere kansen voor Rosa- linde zonden voordoen. Het geheele jaar door was het huis vervelend, in weerwil van de groote uitgaven, die gedaan werden. Ge woonlijk kwamen er geen jonge menschen. gezellige omgang werd niet aangemoedigd en de groote kostbare diners, die nu en dan gegeven werden, waren voor de ouderen. Dit leven voldeed sir Lucius en zijn Henriëtte, Tony amuseerde zich in Londen, en met nie mand anders werd rekening glhouden. In tusschen had Tony, op wiens rug zoo veel geschoven werdarme Tony een Vertrouwelijk onderhoud met zijn vader, dat niet erg naar zijn zin was. Zijn Kerstmisstem ming verdween, toen hij de bedompte bibli otheek binnenkwam, waar de besite schrijvers meestal in het beste kalfsleer gebonden, in hun grootheid niets anders deden, dan langs de muren staan en met vergulde versierselen en titels je aan staren. Voor Tony was bijna altijd iets onaangenaams aan de kamer ver bonden, want als hij daar geroepen of ge bracht w rd, was ex gewoonlijk iets niet in orde. Heden zou gee- uitzondering maken. Zoodra zij daar za a haalde sir Lucius den brief van zijn zoon aan Rosalinde voor den dag en vroeg hem wat hij er mede bedoelde. Hij had zijn vrouw g .egd, dat hij niets aan Tony zou zeggen, .jaar toen hij hem zag, I te nemen. Een bericht uit Genève meldt al thans, dat de heer Trotzky den opperbevel hebber Krylenko heeft gelast onmiddellijk troepen te zenden in de richting van Moskou, Rostow en Orenburg, om de tegen-revoluti- onnaireu tegen te houden. Van het Westelijk front komen berichten van artilleriestrijd tusschen de Aisne en de Oise, in Champagne bij Main-de Massiges, op den rechteroever van de Maas en in den boven-Elzas en van een paar mislukte Duit- sche aanvallen aan het Fransehe en het En- gelsclie front. De Amerikaansche secretaris van oorlog, d)e heer Baker, dringt op spoed aan met het nemen van militaire maatregelen door Ame rika, omdat Duitschland versterkingen krijgt van het Russische front. Hij meende dat er bij Kamerrijk thans meer Duiische troepep staan dan ooit te voren. VARIA. JERUZALEM VEROVERD. Jeruzalem, de oude hoofdstad van Pales tina, is door de Engelschen ingenomen Zevenhonderd en dertig jaar zijn verloopen sinds de laatste Christenkoning den troon van den beschermer van het heilige land, Godfried van Bouillon, verloor. Keizer Fre- derik II van Duitschland herwon in 1249 de stad nog eenmaal voor het Christendom, doch daarna bleef ze eerst in de handen der Saracenen, later in die van de Turken. In den tijd van Christus telde* Jeruzalem 200.000 inwoners, nu heeft de stad er slechte 60.000. Het grootste aantal hiervan zijn Jo den, terwijl dat der Christenen een 10.000 be draagt. In het voorjaar neemt de bevolking tijdelijk sterk toe, door het groote aantel pel grims, die zich tegen het Grieksche Pascnen naar de heilige stad begeven. De stad is omringd door een muur, waar op 34 torens, en waarin zich 8 poorten* be vinden. De straten zijn nauw, doch in de winkelbuurten goed geplaveid. Vreemdelin gen bezoeken meestal ae kerk van het Heilige graf en den weg der smarten met zijn veertien rustplaatsen. De stad heeft een eigenaardige ligging, bo ven op een heuvelrug, naar het Oosten steil dalend, met een prachtig uitzicht over het Jordaandal, naar het Westen langzaam in ter- rasvorm afloopend. De val van deze stad kan voor de zionisti sche beweging van groot belang zijn PAPIER UIT ZEEGRAS. Weer een nieuwe papiersoort wordt thans uit Denemarken aangekondigd. De tuinman Frydensberg heeft uit zeegras papier bereid. De proefnemingen hebben in de Deensche Papierfabriek plaats gehad. Met houtdeeltjes vermengd, levert zeegras een uitstekende pa piersoort op, die bovendien goedkoop gele- veranderde hij zijn plan. „Heeft Rosalinde u dezen gegeven?" vroeg Ton Ze eker niet. Je hebt hem in een enveloppe gestoken die aan je moeder geadresseerd was, en een brief aan je moeder in een enveloppe aan Rosalinde." „Wat een domme ezel ben ik," zei Tony. „Ik kan de vergissing niet geheel en al be treuren, zei sir Lucius. „Hij geeft miji de ge legenheid „Dat is het juist," stemde Tony in. „Ik wil niets zeggen over het verdriet van je moeder en mij, te bemerken, dat onze eigen zoon en een meisje, dat bijna haar geheele le ven van onze goedheid afhankelijk is geweest, zoo verkeerd achter onzen rug handelen." „Wat is er voor verkeerds aan?" vroeg To ny. Heb je een oogenblik nagedacht dat wij- on ze toestemming tot een huwelijk tusschen neef en nicht zouden geven?" „Dat heeft zoo dikwijls plaats." „In dit geval zal het niet plaats hebben." „Daarenboven, wie spreekt van een huwe lijk? Ik niet." Sir Lucius scheen te groeien toen hij naar zijn kleinen zoon keek, hij gaf een steg op den brief, dien Tony hem teruggegeven had en zijn stem trilde van rechtmatige veront waardiging. „Meen je hiermede dat je op deze manier aan een jonge dame van je eigen stand schrijft zonder de bedoeling haar.te trouwen?" riep hij ,„zelfs al haalde zij je aan, dan had je' eigen mannelijkheid en eergevoel je moeten zeggen, waar je moest ophouden." „Wie zegt dat zij mij aanhaalde? Ik ilweer niet. Rosy is niet zoo'n soort van meisje." „De zaak moet dadelijk uit zijn. Ik wi' geen getrekkebek tusschen jou en Rosalinde heb ben, nu niet en in de toekomst niet. Tenzij je dit belooft, zal ik je tante Anna zeggen, verd' kan worden. Het patent is reeds aan Noorwegen verkocht. LEVENDE KUNSTLEDEMATEN. Professor Stodola, van wiens technische ca paciteiten geheel Zurich spreekt, is op het idee gekomen kunstledematen van zenuwen: te vooftien. De bewegingen, die de hand kan maken, worden hoofdzakelijk voortgebracht door de onderarmspieren. Chirurgisch is het best mogelijk einden der spierzenuwen tot een knoop samen te vatten, waaromheen een hiudomhulling komt. De knoop staat met de kunsthand in verbinding en kan'het buigen der vingers en strekken der hand bewerken. Als antagonist moet dan een veer optreden. Het zou niet onmogelijk wezen, dat onder invloed van de zenuwknoop de duim zich zou kunnen' buigen, terwijl in het laatste geval de hand toch nog een grijpbeweging zou kun nen maken. Kunnen de zenuwen maar voldoende prikkeld worden, dan is een' dergelijke ver! tering der kunstledematen niet uitgesloten. KORTE BERICHTEN. Naar de Times verneemt is graaf Lux- bmg,, vroeger Duitsch gezant te Argentinië op zijn doorreis van Amerika naar Duitsch land te Christian ia aangekomen. Een Duitsch bericht meldt dat de stad Kamerrijk ernstig geleden heeft onder het Britsche bombardement. Het stadhuis en de cathedraal zijn door granaten beschadigd. Bij de Duitsche luchtaanval op Calais zijü 7 personen gedood en 20 gewond. Te Essen zijn onregelmatigheden ont dekt in verband met de verzorging der le vensmiddelen, geplecgd.dcor ambtenaren van het kolen-syndicaat. Geheele treinen met le vensmiddelen zijn tegen kolenleveranties ge ruild. Volgens de „Ruskoja Wolja" heeft het congres der Tartar n de Krim onafhankelijk verklaard. v De Bulgaarsche pers protesteert tegen de rede van president Wilson die Bulgarije eeni instrument van Duitschland hee ft ge noemd. Minister Czernin moet wegens een lich te ongesteldheid het bed houden. Van zijn voorgenomen reis naar Berlijn werd voorloo- pig afgezien. Uit Athene wordt aan de „Temps" ge seind, dat de vermogens der ex-mmisters Skoeloedis en Lambros in beslag zijn geno men. In de Manchester Ouardian van 30 Nov. wordt warme instemming betuigd met den brief van lord Lansdowne, door den voormaligen lordrkanselier en voorzitter van het Hoogerhute lórd Loreburn, lord Parmoor en ander en. Ondanks de bewaking heeft een troep soldaten de wijnkelders van het winterpaleis te St. Petersburg geplunderd. De regeering neemt de noodige maatregelen, Om alle alco hol-voorraden te vernietigen. Op uitnoodiging van de drie aartsbis schoppen van de Luthersche Kerken der Scandinavische landen heeft den 14en De cember een samenkomst van gedelegeerden dat ze ergens anders een thuis moet zoe ken." „Nu!" riep Tony, „dat zou wel wat hard voor haar zijn, niet waar?" „Zij zóu bekrompen moeten leven." 1 „Ik was van den zomer erg verlate, op Ro sy, zei Tony oprecht. „Het ia nu weer wat voorbij." „Waarom heb je dan dezen brief geschre ven?" „Ik denk omdat ik het zoo voelde. Rosy iB een zeer aantrekkelijk meisje, vader. Vergeet dat niet I" Sir Lucius keek weer naar zijn zoon, aan wien hij zeer gehecht was, die zijn eenig kind was een eens erfgenaam zou zijn. Want er stak niet veel kwaad in Tony en sir Lucius was er niet de man naar om hevig met zijn eigen vleesch en bloed te twisten of het te onterven. Maar wat viel de jonge man tegen en hoe schoot hij volgens den maatstaf van zijn vader te kort in spreken, voorkomen, eer zucht, en in allies wat van belang was. „Jij, moet het vergeten," zei hij. „Ik moet je belofte hebben, Tony. Anders verlaat Ro salinde het huis." Tony schoof in zijn stoel heen' en' weer en zag er zeer onbehaaglijk uit. „Dat is alles zeer mooi," zei hij. „Maar wat zal Rosa zeggen?" „Ik hoop, dat zij zich behoorlijk genoeg gedragen zal om niets te zeggen." „Waarom heeft u Amy Pringle met Kërst- nxis hier Laten komenals wij ons amu- seereni willen? Hebben haar ouders haar thuis niet noodig?" „Je moeder en ik stellen Amy zeer hoog." „Ja, dat weet ik. Maar tochmet Kerstmis." „Als je nu verliefd waart op Amy, zooals je dat uitdrukt Sir Lucius faieldi pp, omdat hij1 in de war raakte, terwijl! Tony zijn oogen en mond van den Wereldbond der Kerken uit de neu trale landen te Upsala plaats. Als Neder- landsch afgevaardigde is prof. dr. J.W. Pont daarheen vertrokken. 1 De nieuwe Portugeesche regeering ver klaarde, dat ziji trouw bleef aan de geallieer den. De Engelsche gezant te Petrograd, Bu chanan, zeide dat Engeland geen straf- en dwangmaatregelen tegen1 hef Russische volk overweegt. Uit Zurich meldt men in tegenspraak met de Italiaansche dagbladbertehten, dat van de ontruiming van Venetië geen spra ke is. De Daily News verneemt uit Lissabon dat er bij de revolutionaire beweging 100 personen gedood efl 500 gewond zijn. Door de Duitsche regeering is 2.6 mil- lioen gulden beschikbaar gesteld voor hulp verleening aan de Duitsche krijgevangenen in Rusland. Het geld zal zoowel voor levens middelen als voor kleeding bestemd worden. Het Zweedsche Roode Kruis heeft zich met de verdere verzorging van een en ander be last. Volgens Italiaansche bladen zijn de ge wezen afgevaardigden Bonanno, Bru®icardi en1 Dini in hechtenis genomen. Deze arresta ties zouden in verband staan met de bekende zaak Bplo. GEWAPENDE SCHEPEN IN NEUTRALE HAVENS. Over de houding van Nederland inzake de toelating van bewapende koopvaardijschepen in Hollan'dsche havens schrijft de Dayly News, dat de Engelsche regeering In over eenstemming met het internationale recht eischt, dat handelsvaartuigen, gewapend om zich te kunnen verdedigen, het recht zullen hebben in neutrale havens binnien te vallen. De Nederlandsche regeering ontkent dat recht. Daardoor is zij verantwoordelijk geworden' voor de schaarschte aan levensmiddelen en andere artikelen; die onlangs een zoo ernstige beweging tegen de geallieerden in het leven hebben geroepen, want het natuurlijk gevolg van de zonderlinge opvatting der Neder landsche regeering wa.i, dat het aantal En gelsche schepen, varende op Nederlandsche havens, verminderde. Een nog veel ernstiger gevolg daarvan was, naar Balfour uiteenzet te in een van zijn laatste brieven, dat de Ne derlandsche regeering de immoreele metho den van Duitschland begunstigde, en dus niet gerekend kan worden mede te nelpen tot het herstel van de geschonden beginselen van internationale moraliteit. Het is een. voordeel voor de zaak der geal lieerden, dat deze belangrijke correspondentie thans gepubliceerd is; daaruit blijkt toch, dat de schaarschte aan levensmiddelen in Nederland niiet kan verweten worden aan de geallieerden, en bovendien', hoe groot het ge vaar is, dat Duitschland medezeggenschap zou krijgen in de kwestie van de vrijheid der zeeën. De Times zegt De Nederlandsche overheid1 heeft zich opende, alsof hij door den donder getroffen was. Toen leunde hij achterover in zijn stoel en lachte hardtop. „Verliefd op Amy I01.... wat zal er nog meer komen?" „Zij zou een uitstekende vrouw zijn." „Dat zou zij zeker. Bijna te uitstekend. Zij zal de baas zijn als zij trouwt." ,;Htoe kom je zoo ruw in je spreken te zijn?" ld) vroeg sir Lucius. „Iemandi zou denken dat je in de staWen was groot gebracht." Inderdaad had Tony het -meeste van zijn zwakke «ïachterlljke jeugd in de stallen van Sceton doorgebracht, en, hij had meer geleerd van de mannen, dlie daar werkten, dan van zijn aangestelde onderwijzers. Daarom wist hij wat van paarden, maar kon niet „Dins dag" spellen. „Ik ben nu nog-geen man' om te trouwen," zei hij. „Ik voel me niet zoo. Het is dwaas je te binden, voordat je een1 beetje rond gekeken hebt. Stel je voor. ik voor de rest van mijn leven in één huis met Amy Pringle! Lieve hemel Hij' leunde achterover en lachte weer op de manier, die sir Lucius hinderde, omdat zij meer paste voor de stallen dan voor de bi bliotheek van' Sceton. „Jé moedér en ik wenschen het beiden, en wij zijn beiden bezorgd voor je welzijn," zei hij. „Niets zou'den wij prettiger vinden dan je in je eigen huis met Amy gevestigd te zien." „Nu, het is voor mij eeni geheel nieuw denkbeeld," zei Tony rustig. „Ik zou je vier duizend pond-in een jaar geven, en1 Amy heeft iets van zich zelf." „Vier duizend in een jaar!" Tony opende zijn oogen en flootook een stalgewoonte, die zijn geprikkelden va der ergerdte. Maar een aanbod van vier dtii- zeno pond per jaar maakte indruk Hij was tot un toe zoo kort gehouden, alsof zijn vader Door de commissie voor de distributie zijn als verkoopers van sajet erkend: A. Englander, MagdalenenstraatOtto Finkensieper, Fn'dsen; E. Buers, Houttil; L. T. Franse Meijer, Houttil; Dames Daal- hoff, Laat; van Besuijen, Langestraat; A. Brasser, Laat; B. Knijper, Kraanbuurt; B. Veer, Hekelstraat; J. Bijtjes,Verdronken- oord; Mej. E. Zweekhorst, HekelstraatN. Fleur, UiteniboschstraatMej. G. A. de Jtong-Keijzer, KoningswegH. Bulthuijs, Hoogstraat; C. Mooij, Omval; Wed. O. Moon Hlalff, Westerweg, P. de Graaf, Verl. Land- straat; G. Kaper, Oudegracht; Th. Schou ten, Voormeer; G. Groet, LandstraatJ. Koe man, Zegl'is; J. van Zalinge, Druiven laan en A. unhülsen. Fnidsen. Als verkoopera van goedkoope schoenen: H. de Raat, Hoogstraat: F. J. Ftijen, Lan gestraat; G. v. Nieuwkuijk, Houttil; J. Moes- :ops, Huigbrouwerstraat; A. van Dijk, Lan- rtraat; Joh Wijdeman, Magdalenenstr. Lohman-Renckens, Verdronkenoord; J. Netten, Langestraat; M. Ruiter, Achter straat; Gebr. Brugman, Payglop; D. D. Dekker, St. Annastr H. J. de Graaff, Laat; G. Bijl, Scharloo; L Wijdeman, Laat; W Borat, Ritsevoort; G. Witteman, Oudegracht; J. H. Vogelpoel, Verdronkenoord; J. C. Wouters, Varnebroek; P. Kuijper, Mient; Wed. Voorman. Alkmaar, 11 Dec. 1917. De Directeur v. d, distributie, J. M. STIKKEL. k< vastgeklemd aan een willekeurig ruimen uit leg van haar eigen ouzijdigheids-pToclama- tie. Tal van andere onzijdige regeeringen, die de kwestie gedurende den buiaigen oorlog onder het oog moesten zien, staan eveneens op het standpunt dat het optreden volgen* het richtsnoer der Nederlandsche regeering niet tot de plichten van een onzijdigen staat behoort, zegt de heer Balfour in zijn rede en ook de Times vindt dat dit niet zonder in vloed kan blijven op het Engelsche oordeel over Nederland's gedrag tegenover Engeland en zijn bondgenooten. VERGOEDING „RIJNDIJK" en „BLOMMERSDIJK". De Nordd. Algetn. Ztg. meldt: Voor eenigen tijd werd in de bladen een bericht verspreid, dat volgens de verklaring van den Nederlandschen Minister van Bui ten landsche Zaken de Duitsche regeering zich verplicht zou hebben voor het tot zinken brachte stoomschip „Blommeradijk" en het beschadigde stoomschip „Rijndijk" een scha devergoeding te betalen en wel volgens „De Telegraaf" voor de „Blommersdijk" 1 milli- oen en voor de „Rijndijk" 300.000 gulden. Deze getallen zijn'onjuist. Voor de „Blom mersdijk" wordt 2.997.444 en .voor de „Rijndijk" 742.518 hollendsche guldens be- geweest was. haast bij," een arm man „Er is geen haast bij," zei sir Lucius, naar ijkendl en' ziende, diat hij of het ge sprek moest eindigen, of te laat zijn voor Eet diner. „Denk er eens goed over, mijn jong Je moeder en ik wenschen, dat je gek' ngen. nkkig en ik, de klok kij ,t eindigen, of té laat z nk er eens goed over, t moeder en ik wenschen, dat je wordt. Wat de andere zaak betreft, reken dat ik je belofte heb. Als Rosalinde blijft, blijft ze als je nicht en als niets andera. „Ik wil haar en tante Anna niet uit de deur zetten," bromde Tony. „U zegt, dat zij nérgens heen kunnen gaan." „Nergens," zei sir Ludus beslist; en toen gingen vader en zoon naar boven, om zich voor tafel te kleeden. De onmiddellijke gevolgen van dit gesprek waren lang niet aangenaam voor Rosalinde. Van het oogenblik, dat Tony den salon bin nenkwam en hem door zijn vader gezegd werd, Amy naar tafel te geleidén, begon de verwachte strijd: indien men het een strijd kan noemen, als drie verbonden zijn tegen een, om het bezit van een voorwerp, dat da delijk naar dén sterksten drang schijnt over tè hellen. Tony keek gedurende het geheele diner nauwelijks naar Rosalinde en hij zag naar Amy zonder verrukking, maar met een tikje plezier in zijn levendige oogen. Amy droeg een fuchsia-kleurige japon van dunne stof over kersrood, waarover een autocra tische Fran^aise haar niet had laten' mee praten, of bederven. Zij zag er nog tamelijk stevig uit. Zij was niet fijn zooals Rosalinde; zij had niet die zekere bekoorlijkheid, die men voelt, maar niet kan aaduiden. Aan Amy was niets teers. Zij was gewoon, zelfgenoeg zaam, vervelend, deed. nooit verkeerd en' was nooit in zorg. Zij las iederen dag een ge deelte van een of ander leerzaam boek en maar zelden romans. Die gaven haar geest niet genoeg voedsel, zei zij, en zij had Tony juist gezegd, dat zij dat van de meeste ge dichten ook vond. 1 ALRMAARSC COURANT

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1