„DE FJWINIA". Het uit het oorlogsgebeuren op de Neder landsche kust bij Bergen aan Zee bekende Duitsche stoomschip „Lavinia" van de ree- derij Kirsten te Hamburg, dat na de beschie ting door Britsche marineschepen met schade te IJmuiden werd binnengebracht, is gister morgen in zee gestoken. Toen het beslag, dat door de Bergers op rchip en lading was ge legd, na borgstelling was opgeheven, werd onmiddellijk met het lossen der lading cokes in lichters aangevangen. Thans is deze lading gelost en zijn de lichters binnen door naar Delfzijl vertrokken. Het stoomschip is nu in ballast naar Delfzijl vertrokken, waar de la ding weder zal worden ingenomen. MELKRANTSOENEERING. Met ingang van 17 December wordt bij circulaire van den minister van landbouw de verstrekking van regeeringsmelk beperkt. Slechts dan gaat men tot aanvulling van het in eenige gemeenten bestaande melktekort over wanneer de aldaar ontvangen totale hoe veelheid melk, zonder de van regeeringswege aangevoerde melk, minder bedraagt dan */10 liter per ■persoon en per dag. In dit cijfer is tevens begrepen de hoeveelheid melk, tegen verlaagden prijs aan zieken, zwakken en kin deren verstrekt. De besturen der gemeenten, welke voor het ontvangen van regeeringsmelk in aanmerking wenschen te komen, worden dan ook verzocht, om thans ten spoedigste een stelsel van melkrantsoeneering ten be hoeve hunner gemeente te ontwerpen. Welk stelsel gekozen wordt, laat de minister, met het oog op de plaatselijke zeer wisselende toestanden, aan de betrokken gemeentebestu ren over. Tegen overtreding van de bepalingen der winter-consumptiemelkregeling moet zooveel, mogelijk gewaakt worden. RIJWIELBANDEN De Min. v! Landb. heeft bepaald dat het sub 1 in art. 3 zijner beschikking van 17 Oct. in zake distributieregeling voor rijwielbanden gestelde verbad van verkoop era aflevering van rijwielbanden, niet voorzien van het Rijkseontrlestempel, niet van toepasing is op oude en versleten rijwielbanden voor zoover die banden bij het vervoer gedekt zijn door een vergunning tot aflevering van het Rijks bureau voor de Distributie van Rijwiielban dten. Aanvragen om dergelijke vergunningen moeten vergezeld van een gespecificeerde op gave der af te leveren partij, worden gerich tot voornoemd bureau. LEDERDISTRIBUTIE. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Door de schaarschte aan looistoffen kon het aanbod van leder steeds moeilijker beant woorden aan de vraag. Het gevolg daarvan was natuurlijk, dat de prijzen van leder sinds eenigen tijd meer stegen dan, in verband met de productiekosten, noodzakelijk was. len einde daaraan een eind te maken, zijn nu maimumprijzen vastgesteld, die aanstonds in werking zijn getreden. Er is naar gestreefd deze maximumprijzen zoo laag mogelijk te houden, met dien verstande dat de looierijen er behoorlijk mede uit kunnne. Tegelijk is in de Staatscourant gepubli- ceerd eene nieuwe distributieregeling voor huiden en' leder, die zoo spoedig mogelijk in haar geheel in werking zal worden gesteld. Ter toelichting dezer regeling moge het vol gende dienen Reeds bij beschikking van den Munster van Landbouw, Nijverheid en Handel van 2) September 1.1. werd vastgesteld een verbod van af levering en vervoer van leder door slagplaatsen. Dit t doordat verschü- looiers uit looierijen en oi verbod was noodig gemaal lende looiers niet voldeden aan hunne ver plichting om tegenover de looistoffen en hui den die te hunner beschikking werdeu ge- iteld, eene zefkere hoeveelheid coupon leder te leveren. Door de beschikking van 21 Sep tember was het dus mogelijk alleen dan toe stemming lot.vervoer uit de looierij te geven, indien aan de verplichting betreffende leve ring van crouponleder was voldaan. Deze beschikking blijft nu nog van kracht totdat de nieuwe regeling in werking is ge treden. De nieuwe regeling gaat.verder dan de ou de Zij geeft dje bevoegdheid allen verkoop, aflevering en vervoer stop te zetten, niet al leen bij de looierijen, maar ook bij de hande laren en de schoenfabrikanten. De bedoeling ,Ik houd niet van gedichten," zei Tony, „of van schilderijen. Wat Is het nut er van r ,-Z.ij geven sommige karakters genoegen gafmiss Pringle grootmoedig toe. „Wij kun nen niet allen hetzelfde zijn. Ik moet beken nen, dlat ik menschen bewonder, die van nut zijn in de wereld; maar het zou mij spijten, als ik niet elk jaar naar de schilderiienrtenr toonstelling ging. Ik bezoek ze dikwijls twee maal. Ik schilder zelf een1 beetje." „Wat schilder je?" zei Rosalinde, opeens in het gesprek vallende. „Och, alles wat ik zie," zei Amy. „Schilder jiji ook?" „Neen. ik wilde dat ik 't kon," zei Rosalin da. „In Brussel heb ik les gehad, maar het gaf niets. Ik vermoed, dat ik er geen aanleg voor heb." „Het gaat mij gemakkelijk af," zei Amy HOOFDSTUK V. Rosalinda had wel gelezen van een vroolijk Kerstfeest maar ex nooit een gekend Op Cce- ton ging men 's ochtends naar de kerk en ai kalkoen, gevolgd door plum-pudding. Het was geen werkdag, omdat men naar de kerk ging en het was geen Zondag, omdat men ten handwerkje deed, als men bij het vuur in len salon zat. Aan het dienstpersoneel werden geen geschenken gegeven, hulst en mistletoe waren alleen in het dienstbodenvertrek te vin den, de post kwam laat, maar bracht je mets en net eenige geschenk dat je kreeg, gaf je moeder je boven. Sir Lucius hield niet van feesten en verjaardagen. Hij zei dat ze dwaas waren; daarom werd in zijn huis geen feest meer gevierd dan hoognoodig was Zelfs 1 o- ny voelde de algemeene saaiheid, hij geeuwde bij het ontbijt en wist niet hoe hij den dag door zou komen. Buiten viel een kille, grijze motregen, die de somberheid binnenshuis noj meer deed uitkomen. De reusachtige eetzaal was niet goed verwarmd en Sir Lucius voe- is, 't kunnen komen tot sen verdeeling van alle in het land aanwezige lederproducteu en wel zóó, dat een bepaald deel kan worden ijestemd voor particuliere reparatie, een an der deel voor legerdoeleinden en een derde deel voor aanmaak van nieuwe schoenen. Na tuurlijk is daarvoor een overzicht van wait in bet land aanwezig is, onmisbaar. Daarom is fpnp inventarisatie gehouden bij de schoenfa- orntanten en grossiers in schoenen van de bij ïen aanwezige voorraden schoenwerk. De in gekomen gegevens worden thans bewerkt. Met de wetenschap die men reeds heeft van de beschikbare hoeveelheden huiden en looi stoffen, kan aldus worden overzien, niet siecins hoeveel leder en lederwaren er is en, met de voorraden huiden en looistoffen, nog geproduceerd kan worden, maar ook op wel ke wijze die voorraden 'het best over de ver schillende producenten kunnen worden ver deeld, daarbij uitgaande van de gedachte dat eerst zooveel mogelijk 'het reeds vervaardigde schoenwerk moet worden opgeruimd. Met andere woorden: de schoenfabrieken zullen gerantsoeneerd worden naar den maatstaf der beschikbare hoeveelheden leder en hun voorraad afgewerkte schoenen. Gelijk gezegd, zal deze regeling zoo spoe dig mogelijk in werking worden gesteld. Ter voorbereiding is dit nu reeds geschied met art. 6 der regeling, waarbij de inschrijving van schoenfabrikanten bij het Rijksdistributie kantoor voor huiden en leder wordt voorge schreven. Om als schoenfabrikant te worden ingeschreven zal dus een bepaalde som moe ten worden gestort als aarborg voor het nakomen der uit de distributieregeüng voort vloeiende verplichtingen. UIEN, SELDERIJ, PREI, BLOEMKOOL EN SCHORSENEEREN. Ten aanzien van deze artikelen heeft het Centraal-Bureau van de Veilingen in Neder land voor het tijdstip van 1015 December o. a. bepaald: 1. Uien („overland", „overzee" en „fabrie ken") gelden voor: A-kwaliteit 1415 cents, B-kwal. \2Yi13Va cents, uitschot 5—8 cents, alles per K.O. De prijzen en de onderscheiding der kwali teiten geldt ook voor kleine uien. Inlien de telers het vervoer van de veiling naar wagon of schip wenschen over te laten aan den kooper, kan deze hiervoor hoogstens berekenen Va cent per K.G., plus 2 pet. tarra. Met de groentendrogers is overeengekomen dat deze zullen koopen den geheelen aanvoer van uitschot. Het „overzee"-gedeelte moet voorloopig geheel worden aangeboden voor de Belgische Relief commissie en voor het Comité Hollan dais. m Van het „overland"-gedeelte mag ten hoog ste V* worden gekocht voor den vrijen han del op Scandinavië. In afwijking van de be staande regeling is thans bepaald: Van den geheelen aanvoel" wordt voor de :abrieken geveild 25 pet. Het overige is het export-gedeelte (dus 75 pet. van den aanvoer) waarvan 30 pet. wordt geveild voor „over zee?' en 70 pet. voor „overland". Van dit laatste gedeelte kan worden gekocht voor de Neutrale Staten dus 17V2 pet. van het ex- oortgedeelte of pl.m. 13 pet. dus van geheelen aanvoer. 2. Knolselderij (zonder groen): 20 cent per kg. Door de groentendrogers wordt afge nomen 50 pet. en 50 pet. door Duitschland. 3. Prei: 20 h 25 cent per kg., mits ver pakt. Verdbeling als van selderij. 4.•Bloemkool, eerste soort A-kwal. 2022 c., B-kwal. 16—20 ct. per stuk. Voor de eer ste kan op de vellingen te Bóvenkarspel en Hoogkarspel tot 5 cent boven den voor de A-kwal. vastgestelden prijs besteed worden, ede soort 4 ct. en voor de derde Eerste osort B (hoogstens 22 stula per K.O22—25 ct. per K.G. (Voor partijen, waarvan ongeveer die helft waterzieke-pun- ten heeft, 10—14 ct. per K.Q.) Dunnere soorten, echter geen uitschot, dé helft dezer prijzen, die echter alleen gelden voor de fijnere soorten. Voor de grovere wordt de prijs in verhouding tot de kwaliteit iets verminderd. Het aangevoerde moet geheel ontdaan zijn van zand. \j. Ramenas 3—5 cent per K.G 7. Tomaten: a. jonge stookmaten 40 cents per K.G., b. andere^ mits goede kwaliteit, 30 cents per K.G. DE .„CHRISTINE ELISTBETH." De te IJmuiden thuisbehoorende zeillogger „Christine Elisabeth" heeft thans in Emden de door de stranding veroorzaakte schade hersteld. Het. schip werd echter onder beslag gelegd voor een geëischt hulploon van twin tig duizend mark. De reederij heeft nu voor deze som een garantie gegeven, zoodat het schip weer te barer beschikking is gesteld. Binnen enkele dagen zal het schip weder van Emden naar de visscherij kunnen vertrek ken. Gemengd nieuws. PRIJS <*AN TARWE EN ROGGE. Door de Vereeniging van Nederlandsche Akkerbouwers is een adres gericht aan den Minister van Landbouw en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, houdende het verzoek den prijs der tarwe en rogge voor den oogst 1918 te bepalen op 25,per 100 Kilogram. In den breede wordt in bedoeld rekest uit eengezet, dat adressante vermeent, dat dif het eenige afdoende middel is om ons land zoo veel mogelijk voor gebrek aan broodkoren te vrijwaren. Adressanten zeggen zeker te we ten, dat bij de huidige prijzen niet -alle ge schikte land met tarwe of rogge word* be- z&did Het standpunt, door genoemde vereeniging uiteengezet, is de teelt van broodkoren zoo loonend mogelijk te maken. diligent za 1 blijven en dat een eventueel ant woord van den minister zal worden gepubli ceerd. EEN GEHEELE GRENSWACHT VEROORDEELD. Het Hoog Militair Gerechtshof deed in hooger beroep uitspraak in de strafzaak tegen tien militairen der infanterie, onder wie een sergeant-wachtcommandant, die door den krijgsraad te 's-Uertogenbosch waren' veroor deeld: de sergeant tot acht'maanden gevange nisstraf, met degradatie tot den stand van soldaat, en de overige manschappen ieder tot vijf maanden gevangenisstraf, ter zake dat zij op 4 Januari te Putte te zamen twee zakken bak- en braadvet, die zij bij smokkelaars had den in beslag genomen, hebben verduisterd. Het Hof bepaalde de straffen voor den ser geant-wachtcommandant op zes maanden ge- vangeüisstraf met degradatie, voor zeven der manschappoi op vijf maanden gevangenis straf en voor twee der manschappen op drie maanden gevangenisstraf, terwijl de op brengst van het vet, zijnde 292,71, werd I verbeurd verklaard. OVER DE GRENS GEKOMEN. "Eenige geïnterneerde Belgen, die te Oister- wijk m de bosschen van het landgoed Rozep- hoeve werkzaam zijn, hebben daar een uit Duitschland ontvluchte Russische krijgsge vangene ontdekt, die in Mei te Omsk is ge vangen genomen en koi\ daarop ontsnapte. Hij neeft den' geheelen afstand des nachts te voet afgelegd afgaande op de poolster, wist hij Nederland te bereiken. Hij meende echter nog steeds op Dui'tschen bodem te zijn; van daar dat hij zich in een zeer dicht hutje, door hem zelf vervaardigd, schuil hield, zich voe dende met knolrapen en eenige overgebleven korsten brood. voor de soort 3 ct. Tweede soort 8—15 ct., derde 4—7 ct. per stuk Voor de eerste soort is dte kleinste maat vastgesteld op 12 c.M. middellijn. De hoogere prijzen worden bepaald naar grootte en kwa liteit. Wanneer echter tengevolge van het invallen van vorst de veilingsbesturen genoodzaakt mochten zijn, de kleinste maat van de eerste soort te verlagen tot 10 c.M. middellijn, zul len de prijzen voor A- en B-kwal. met 2 cent per stux verminderd worden en wordt de prijs voor de tweede soort 8—13 ct. per stuk. 5 Schorseneeren eerste soort A (hoogstens 18 stuks per K.O.) 26—28 cl per k.Q. Voor partijen, waarvan ongeveer de helft water- ziekc-punten heeft 2325 ct. per K.G. HET KAASCONFLICT. Van bevoegde zijde vernam de Haagsdie correspondent van de Tel., dat onjuist is het beridit van Het Volk, waarin wejdl medege deeld, dat als gevolg van het kaaseonflict 25 milübeni gulden zou ziin ontvallen aan- de N. U. M. (Export Oentrale). De ware toedracht van zaken is als volgt: De Kaasvereemiging heeft voor dekking van dte kosten, verbonden aan de consumptie, een bedrag van 16 ton gouds moeten storten. De exporteurs kregen eeni winstmarge van 3 per 50 K.G. en wat de kaas meer opbracht zou wederom ten góede komen aan de kos ten der consumptiemelk. De exporteurs had den geheel aan al liun verplichtingen vol daan, maar minister Treub stelde nu .boven dien nog den eisch, dat zij voor een deel hun ner vordering genoegen zouden nemen met betaling in N. U. M -papier. De Kaasvereeni- ging echter heeft pertinent geweigerd haar leden daartoe te adviseeren. Het is evenwel onjuist dat door een en ander de Export-Cen trale een schadte van' 25 millioen zou hebben geleden. DE KAASHANDEL. Gistermiddag werd te Gouda cm vergade ring gehouden van kaaswinkeliers, ter be spreking van den huidigen toestand in den kaashandel. Er werd op gewezen, dat de vastgestelde prijzen veel te hoog zijn en dat het niet aangaat, thans den detailhandel stop te zetten, door de centrale pakhuizen te slui ten. Er Is kaas genoeg. De pakhuizen zitten Na levendige discussie werd besloten om« staande de vergadering het volgende telegram aan den minister van landbouw te zenden „In opdracht van de heden gehouden bij eenkomst van kaaswinkeliers, verzoeken wij Uwe Excellentie het daarheen te leiden, dat terstond weder door centrale pakhuizen woalt afgeleverd en wij geven eerbiedig in overweging de kgaspri. zien, dat dit artikel m iuiugegoedc deel der zen dermate te her- iet bereik ook van het jevol'king blijft. Wij de zich ongelukkig zonder zijn morgenbrie- ven. Amy zei, dat zij met naar de kerk zou gaan, omdat zij zich wegens verkoudheid wilde ontzien, en Lady Tuft klaagde over ze nuwpijn, maar zei, dat zij nooit om kleine ngesLeidheden thuis bleef. Het ntbijt ging iuema tamelijk stil voorbij en daarop ging Kosa Luide naar den salon, om als gewoonlijk twintig minuten toonladders te spelen. De vier jaargetijden door speelde zij luieren dag twintig minuten toonladders en het was je- ren geleden sedert zij zich tegen de wet ver zot had, die haar deze bewonderenswaardige gevyoonte oplegde. Het was goed voor haar vingers en goed voor haar geest, dat zag zij in. Zij kon ver weg reizen in haar gedachten, terwijl zij speelde. Het schijnt vreemd, dat er m zoo'n groot huis als Sceton maar één piano was. maar de Tuft» waren niet muzikaal en hadden alleen maar (én piano in den salon, omdat de mode liet zoo verlangde. Het schijnt zonderling, dat vestigen er dringend uwe aandacht pp, dat door de hultfige omstandigheden wij ten zeer ste in onze zaken worden benadeeld en ver trouwen, da* Uwe Excellentie hierin spoedig zal widen voorzien." Na eenige besprekingen werd besloten, dat een door ae vergadering benoemde commissie in een huis, <&t derhoud kostte, duizenden aan ou- kamers soms bitter koud waren. Maar liet was zoo. De heetwater-bui zen waren volgens een nieuw plan Ingericht, dat slecht werkte en vuur werd volgens vaste regels in bepaalde kamers op bepaalde uien aangelegd. Op dezen killen herfstmorgen waren Rosalinde's vingers verkleumd van koude en zij klappertandde. Zij gaf er met veel om. Zij was te ongelukkig en te boos om lichamelijk ongemak te gevoelen. Tony had haar oogen vermeden, toen hij haar vroolijk Kerstfeest wenschte en toen zij ge zegd had, dlat zij door het park naar de kerk wilde loopen, had hij zijn moederts voor stel aangenomen, om in de auto te gaan. Die wandeling naar de kerk en terug was m den zomer een van hun gunstige gelegenheden geweest, en hij had nooit gemist, dam van ge- briuk te maken. Vandaag zou zij alleen moe ten gaan vol bittere gedachten en niet in vre de met de wereld waar 't aan goedhartigheid' ontbrak. Zij verachtte Tony, omdat hij een afvallige in liefde was, en toch hóópte zij vu rig hem weer terug te winnen. In ieder geval wude zij het met hem uitpraten en liet ergste wetett. Sedert zijn aankomst op Dinsdag had zij alle ellende van teleurstelling cn vernede ring geledenterwijl zij in Amy's gedrag een soori van vreedzame voldoening opmerk te, jlie haar woedenl maakte. De toonladders klonken langs de toetsen, en veranderden wel van harmonie, maar niet van krachtt. Rosalin de meende vanmorgen, dat zij precies wist, wat een vróuw voelt, wanneer zij' een traan, dien- zij liefheeft, haar verlaten heeft. Onge lukkig was in dit geval de andere man met aanwezig. Er was geen sterkte, rustige held, lie in de bres trad en haar trots redde, en die misschien ten slotte haar hart zou winnen. Er was geen man onder haar kennissen, die de rol kon vervullen. De mannen, die aan huis kwamen, waren bijna allen getrouwd en, zooals Rosalinde vond, heel oud Een paar waren hardnekkige oudte vrijers. Zelfs de hulpprediker had een' baard en een gezin. In derdaad was het de schaarschte van mannen aau haar horzon, die Tony's kans gunstig had gemaakt. HIJ vervulde in geen- opzicht haar idealen. Hij' was klein, terwijl hij lang had moeten zijn, vroolijk, als hij somber moest zijn, een babbelend, vroolijk, gemakke lijk te leiden mann etje. Maar nu had zei is hij haar verlaten. Zij zou nooit weer-van ro zen houden, zij: zou zachte muziek haar leven lang haten. Het eenige, wat zij nu verlangde was met haar moeder van Soeton weg te ko men en weg te blijven. Maar hoe opgewon den en1 ongelukkig men ook is, moet men toch eenig idèe hebben waarheen men gaan zal en dit had Rosalinde juist niet. Nergens in de groote wereld was er een man, vrouw of kind diie haar moeder of haar noodig had. Een treurig dènkbeeld, waar en hatelijk doordnn- I (Wordt vervolgd). GEMEENTE-FIN ANCIëN De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft een adres aan de Tweede Ka mer gezonden om: lo. een spoedige invoering van de vernii- ming van het gemeentelijk belastinggebied, waarbij met de technische opmerking- in het rapport is rekening te houden; ^uj3 2o. opcenten op de dividenden en tantième- belasting, welke echter niet prejiduceeren op de regeling der financieele verhouding 3o. herziening der wet tot regeling voor de kosten van de ontvangsten van belastingen van het Rijk door provinciën en gemeenten; 4o. een wet waarbij 't Rijk de kosten voor de arme krankzinnigen op zich neemt en de bijdrage in de wedden voor burgemeesters ai secretarissen opvoert tot de helft, zonder llr miet. PADVINDERS. De Koningin heeft op verzoek van het hoofdbestuur der Vereeniging De Nederland sche Padvinders, besloten de uniform te er kennen alsmede de onderscheidingteeksnen goed te keuren van de padvinders dier Ver eeniging. EEN MOEILIJKE REIS. De Nederlandsche motorboot „Wilhelmi- na", die op reis van Rotterdam naar Gothen burg met gebroken roer was gepraaid, is door det sleepboot „Zeeland" behouden in IJmuiden binnengebracht. Het schip vertrok 23 November uit Rotter dam met een lading stukgoederen naar Go thenburg. Reeds den volgenden dag werd het door een zwaren storm beloopen. Drie dagen later brak het roer af en werd het vaartuig een speelhal er golven. Met groote inspan ning slaagde de bemanning er in een soort noodroer te maken, doch dit kon r^iet verhin deren dat het schip vrijwel onbestuurbaar tot in liet Britsche mijnenveld ging drijven. La ter gelukte het wel de vrije vaargeul te berei ken, maar koers houden was onmogelijk. In dien toestand werd het gezien door het Ne derlandsche stoomschip „Rijn", dat na bin nenkomst in IJmuiden het geval rapporteer de. Door de reederij werden maatregelen ge troffen en de Nederlandsche sleepboot „Zee land" ter assistentie uitgezonden. Deze sleep boot ontmoette de „Willielmina'' Zaterdag morgen bij de Haaks, nam haar op sleeptouw en bracht haar In IJmuiden binnen. Van de lading was bijna alles van dek weggeslagen door de twee doorgestane stormen. VERVOER PER SPOOR. De Kamer van Koophandel te Hengelo heeft aan den minister van landbouw onthef fing verzocht van het voor sommige artikelen geldende verbod van vervoer per spoor, daar Hengelo niet aan het water is gelegen en be doelde artikelen dientengevolge slechts met groote extra-kosten kunnen worden aange voerd. De minister heeft daarop geantwoord, dat algemeene ontheffingen van bedoeld verbod niet kunnen worden verleend, doelt mogelijk is om deze kwade praktijken den. koo in te drukken. En nu zou men verwach ten, dat notabele ingezetenen, opvoeders der jeugd!, leden van vooruitstrevende vereeni- gingen, mannen die staan aan de spits van arbeidersorganisaties, enz., ia de eerste plaats zich zouden geroepen gevoelen haar ter zijde te staan om daardoor de lijdendie menscn- heid te hulp te komen. Doch in dezen gewel digen tijd ervaart men dikwijls de wonder lijkste dingen. Ook aan den Langendijk, momenteel een der welvarendste streken des lands. Immers, hier zijn menschen, die in nonnale tijden de vuist ballen tegen elke bekende onrechtvaar digheid of onbillijkheid van beteekenis. en luide den menschen verkondigen hetzijin een vereeniging, met woord of pen tegen die handelingen sterk moet wordemop. getrokken. En zie, nu zijn er van d i e mtn- schen, die van de gelegenheid gebruik ma- ken en „hutje bij; mutje* doen, de rechtvaar- d'gheid en billijkheid op zijde zetten en con- sekwentieloos nu ook mee gaan doen om win sten te maken. Zet daartegenover die stille ar moede, die droefheid, die werkelooze men schen', dieWas het hier de taak niet van bovenbedoelde menschen, om hun aandacht tei wijden aan hen, die zooveel moeten ont beren inplaats van dat zij boegeven aan ego ïstische overwegingen? Het is ons bekend, dat de heeren speculanten het heusch niet behoeven te doen om financieele redenen, daar hun doen en laten hiervoor niet plei ten. Het feit, dat wij' bedoelen, is, dat voor 36,000,— aan tabak en sigaren is gekocht en betaald, welke partij ook weer is verhandeld. Het is geen distributie-artikel en de partij schijnt voor het buitenland bestemd te zijn geweest. Dus het is geoorloofd, de wetgever kan er niets aan doen en de heeren staan formeel zonder zondeO, politieke theorie, wat zijit ge in de praktijk mdsleidendi Wij polsten over deze zaak een vooruitstre vend raadslid', en zie, deze heer zfeide: „Dat keuren altijd menschen af die hiervoor niet in de gelegenheid komen." Wij betwisten dit ten stelligste, dóch toen) was het bescheid1: Dan hoort ge in deze maatschappij niet )rt ge (Wi dat de minister belanghebbenden uitnoodigt grafisch bericht ontvangen, dat den te Lisaa- elk voor zich een aanvraag om ontheffing in M "n A "r Qn A'° ,a A te dienen, waarbij aard en gewicht der goede ren, datum van vertrek, plaats van bestem ming en eventueel de verdeeling van,het ge wicht over de stations van afzending en be stemming dienen vermeld te worden. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van liet Handelsin formatiebureau van van der Graaf Co .9 Bureaux voor den Handel zijn over d'e afge- loopen week, eindigende 8 Dec., in Nederland uitgesproken 20 faillissementen tegen 24 in dezelfde week van 'het vorige jaar. Van 1 Ja nuari tot en met 8 Dec. 1917 848 faillisse menten tegenover 995 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. VAN DEN LANGÊNDIJK. Als men in de bladen leest over specula tieve handelingen, hetzij dlat dit gedaan wordt door afzonderlijke personen of in ver eeniging, het zalaltijd een droeve Indruk ver wekken, bij hen, die hierin iets absoluut ver keerds zien. De bekende Alkmaarschc ket- tinghandlel is eveneens voor den objectieven beoordeelaar oen staaltje van puur egoïsme. Alom in den lande kwamen zoo nu en dan van die ergerlijke staaltjes aan liet licht. Ergerlijk omdat op deze wijze onnoodig de schroef van ontbering voor vele menschen aangedraaid! word't. Een ieder voelt de lasten dezer schrikbarende tijden, vooral de finan cieel zwakken hebben het hard te verant woorden. Honderden menschen zijn momen teel1 zonder werk. O, wat zal er toch een stille armoede en droefheid geleden worden. De overheid placht in dezen te doen, wat ij wisten niet dat er nog 'n andere maatschappij was).. Het te ons echter bij onderzoek gebleken waarom dit raadslid zoo sprak. Onze infor maties brachten aan het licht dat bestuurs- léden van dé afdeeling Langedijk der S. D. A. P. op audiëntie bij den burgemeester van Zuid-Scharwoude waren geweest, waarbij o.m. deze zaak ter sprake kwam. Van den burgemeester zelve d'ie ons welwillend ter woord' stond vernamen wij een bevestiging van genoemd onderhoud. Wij zullen het over deze zaak heden hierbij laten! De hier genoemde gegevens zijn o.i. duidelijk genoeg om dergelijke praktijken voldoende te kenschetsen. Als eeni bouwer of koolhandelaar zijn pro ducten voor flinke prijzen aan den man weet te brengen, wie zal hem dat euvel kunnen1 duiden? Het to zijn v a k, zijn zaak. Aan de ge meenschap wordt dan niets onttrokken en zoo iemand gaat vrijuit. Niet vrij uit gaat echter een slager van dén Langendijk, die eenige honderden K.G. cacao of een koopman, die een paar honderd1 dekens in opslag had. Als men op deze wijze zich verrijken, kan en 'dan de ontberingen des volks aanschouwt dan, ja. dan: Ubi bene, ibi patria (waar m miji wel gaat is mijn land). HET VISCHOEBIED IN DE VRIJE VAARGEUL. Gisteren kwamen verschillende zeiltreil- loggers, welke de visscherij in de vrije vaar geul hadden uitgeoefend met groote vang sten aan de IJmuider markt. Van deze 6chfr pen' hadden de IJmiuider loggers Helene co Watergeus de grootste ladingen, welke in de Rlijksvischhal resp. 5600 en 4500 op brachten. Tot nog toe is nog nimmer een be somming van 5600 door een zeillogger io ééne reis gemaakt. DE BOOTEN DER „ZEELAND." De maiïbooten „Zeeland" en „Koningin Regentes" van de maatschappij „Zeeland' aangewezen om de Duitsche krijgsgevange nen uit Engeland af te halen, worden thans in de binnenhaven van Vl'issingen voorzien van de voorgeschreven kenteekenen. De „Zee land", is thans geheel wit geschilderd md eeni breede roode band rond de geheele romp, De „Koningin Regentes", wordt eveneens zoo besdiilderd. NEDERLANDERS TE LISSABON. Bij het Departement van' Buitenlandsche Zaken is, naar aanleiding van de te Lissa bon plaats gehad hebbende ongeregeldheden, van den Nederlandschera gezant aldaar tele- Bon verbl'ijvenden Nederlanders niets is over- komen. GROENTEIN- EN VRUCHTEN- DROGERS. De Vereeniging van Groenten- en Vrudt* tendrogers heeft aan de Kamerleden toege zonden eenige mededeelingen omtrent liet drogen van groenten, den export van liet ge- - droogde product, de brandstoffenvoor- 7 ziening v an de drogerijen/ era het scheuren van grasland. Een ontwerp overeen komst met de regeering inzake het scheuren van grasland is er aan toegevoegd. De re geering zou hierdoor beschikking krijgen over groote hoeveelheden voedingsgewassen zonder premie voor het scheuren te betalen, terwijl de drogers en zouters in het bezit zouden komen van grondstoffen voor hunne fabrieken. Hét zijn voor een groot gedeelte mededeelingen, welke voor ieder Nederlander van het hoogste gewicht zijn, Biji het drogen van-aardappelen ten be- hoevè van de broodbereiding is bijv. uiteen gezet: waarom het wijten is, dat niet tot ver- nooging van het broodrantsoen is kunnen worden overgegaan, hetgeen mogelijk ware geweest, indien aardappelen ten1 behoeve van de broodrantsoenecring waren gedroogd, j Hiertoe was door alle autoriteiten beslo ten, maar plotseling bleek, dat de aardappe len tot aardappelmeel zijn vermalen. ONTDUIKINO. I In de provincie Groningen, waar in de slfr j gerswinkels óf geen óf een zeer beperkte voorraad spek ten verkoop aanwezig is, wor den door velen, die het maar eenigszins kun- I V°l. L

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2