DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. a Ho, 292 Honderd en negentiende Jaargang. 1917. WOENSDAG 12 DECEMBER. FEUILLETON. In Vroeger Dagen. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f L30, fcaneo door hot ge heel© Bijk f L50. Afzonderlijke en bewijsnummers 6 Cents. Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOOM, Voordam C 9. NEDERLAND. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën De opening van de groote Russische Volks vertegenwoordiging, op heden bepaald, heeft reeds eenige dagen bedrijvigheid veroorzaakt in het Taurische paleis in St. Petersburg. Tal van vertegenwoordigers kwamen de laatste dagen reeds aan, ondanks de groote moeilijk heden, thans verbonden aan een spoorreis in het onmetelijke land. Men voorspelt reeds voor de eerste zitting van de constituante een zeer rumoerige vergadering, omdat de kadet- ten en de mensjewiki, die tot de minimalisti sche socialistische partijen behooren, een ac tie tegen de bolsjewiki op touw hebben gezet. Zij hebben gezamenlijk met de boeren-delega- ties een oproep tot de burgers gelicht, waar in gezegd wordt dat alleen de onmiddellijke sluiting van een vrede Rusland behoeden kan voor ondergang en voor burgeroorlog, maar dat een dtmrzame vrede, die de economische en politieke onafhankelijkheid van Rusland en de belangen van de Russische revolutie waar borgt, geen afzonderlijke vrede, maar een al- gemeene vrede moet zijn. In dit manifest wordt de maximalistische regeering er voorts van beschuldigd onderhandelingen over een afzonderlijken wapenstilstand geopend' te hebben zonder de beslissing van de consti- tueerende vergadering af te wachten, zonder goedkeuring door het volk en zijn vertegen woordigers, zonder de andere partijen te raadplegen en zonder het antwoord van die bondgenr oten af te wachten. Ook de heef Kerenski heeft zich tot het volk gewend in het blad „Dielo Naroda". „Ziet gij niet", zoo schreef de ex-dictator, „dat men zich van uw openhartigheid bedient bn u bedriegt? Waar is de vrijheid, die men u beloofd heeft? Die is onteerd en verloochend. Toen ik aan het bewind was, bestond de vrijheid, de ware democratie." Het bekrachtigen van het door den raad van volkscommissarissen genomen beslüit ten aanzien van den wapenstilstand, hetgeen naar de maximalisten hopen, in de eerste zitting van de constituante, reeds zou gebeuren, zal nog wel zoo gemakkelijk niet gaan. De heer Winston Churchill heeft te Bed ford een redfe gehouden, waarin hij onder lui de toejuichingen zei, dat het Engelsche oor logsdoel nog precies zoo is als in 1914. Het éénige wat gebeuren moet, is het verslaan van het Pruisische militairisme en totdat dit in gebeurd moet worden volgehouden. Hij schijnt het einde van den oorlog nog niet spoedig te verwachten, daar hij zeide dat ge durende de eerste helft van 1918 Engeland het grootste deel van den last van den oorlog Naar het Engefecfi van Mevr. Alfred Sidgwick. Rosalinde sloot de piano en ging de ka mer uit om zich gereed te maken voor de kerk. Toen1 zij door de vestibule ging, zag zij Tony, en1 volgens een ingeving handelend, sprak zij h'em aan: „Waarom loop je niet naar de kerk?" zei zij. „Het heeft opgehouden met regenen." „Zóo?" zei Tony, die een hengel nakeek en dicht bij een raam stond. Hij keek naar buiten onder liet spreken. „Afschuwelijk weer voor Kerstmis,' zei hij, „ik wou wel thuis blijven." „Ben je niet oud genoeg om te doen, wat je wilt?" vroeg Zij. Hij wachtte even, voordat 'hij1 haar ant woordde en zei toen, „ik ben even afhankelijk als jij-" „Jij heet een man te zijn," zei zij verachtelijk. „Ik ben maar een meisje". 1 ony legde zijn hengel neer. „Kijk eens, Rosy", begon hij. „Wij kunnen1 'hier niet praten," riep zij1. „Loop naar de kerk met mij." Zij wachtte ademloos zijn antwoord af en zij bloosde, toen zij naar zijn gelaat zag, dat zij veel beter kende dan haar eigen. Hij zou stijfhoofdig en vervelend zijn. „Vader sprak gisteren met me zoodra ik thuis was", vertelde hij „Het spijt me dat ik zoo dom deed met die brieven, Rosy. Ik hoop, dat niemand onaangenaam tegen ie was." „Het zou er niet veel op aan komen, hoe on aangenaam zij waren begon zij, maar kon niet verder gaan Wat zij zeggen wilde, klonk onbeschaamd ,:u. onwaardig. Hïj was zal moeten dragen, zoowel te land als ter zee. Daarna zal Amerika, door welks interventie „feitelijk de heele wereld en al hare hulpbron nen worden geplaatst tegenover de macht van Duitschland", het zwaarste deel te land pas kunnen overnemen. Voor het overige was de rede van den heer Churchill een pleidooi voor legeruitbreiding, waaraan het Lager huis sindsdien dan ook ai heeft toegegeven door 50.000 man aan leger en vloot toe te voegen. De zeer vredes-gezinde brief van lord Lans- downe heeft meer indruk gemaakt dan der Engelsche regeering waarschijnlijk wensche- lijk is. Zij heeft dan ook laten verklaren, dat zij het meer houdt met den heer Wilson dan met den lord, „die woorden van oprechte menschelijkheid deed hooren". Van de verschillende fronten is weinig nieuws. Artilleriestrijd en patrouillegevechten mal den de legertelegrammen. KORTE BERICHTEN. Te Parijs is een' nieuw blad verschenen La Vérité. De afgevaardigde Meunier is de verantwoordelijke hoofdredacteur. Minister Venizelos heeft het F ranse he front bezocht en- een lang onderhoud gehad met generaal Pêtairu Uit een overzicht dat de Duitsche bla den geven van de onderhandelingen op het oostelijk front blijkt, dat de wederzijdsche de legaties slechts volmacht hadden om over een wapenstilstand en niet over vrede van gedachten te wisselen. Maandagnacht is het Oostenrijksche oorlogschip Wien (5600 ton, 1895) bij, een torpedoaanval in den grond geboord. Het revolutionaire comité te Lissabon heeft de vrijlating der politieke gevangenen gelast. Particuliere telefoongesprekken zijn thans toegelaten van de Duitsche fronten, in de richting van Duitschland naar het veld leger zijn particuliere gesprekken echter niet geoorloofd. Het Spaansche stoomschip Claudio is bij de Spaansche kust getorpilleerd. Acht man kwamen om. In Spanje heeracht hierover groote verontwaardiging. Te Odessa heeft een groote Joodsche vreugdebetoóging plaats gehad naar aanlei ding van het bericht dat Groot-Brittannië zich bereid verklaarde den joden toe te staan Palestina te bezetten en daar een nationaal vaderland te stichten. Volgens de Dj en is de heer Kercnsky in Saratof tot lid der constitueerende vergade ring gekozen. In Finland zijn de Russische postze gels sedert enkele weken door Finsche ver vangen'. gewoonlijk slechts Tony, maar juist voor één moeilijk oogenblik was hij, een bewonderaar, die den aftocht blies. „Ik weet, wat je bedoelt," zei hij' onrustig. „Ik wilde, dat ik wist wat jij meenlt", riep zij „Ik meende niet veel bijzonders," zei To ny, de gelegenheid aangrijpende. „Ik zie ten minste, dat het niet gaan zou. Wij zijn neef en nicht, je woont hier en vader is sterk tegen ons. Misschien is de sop de kool niet waard voor jou of voor mij. Ik zal altijd veel van je houidén, Rosy, en het laatste, wat ik zou wil len doen, is je plannen in eenig opzicht in den weg staan. Vader zegt, dat we niet onder één dak kunnen wonen, tenzij wij elkander op geven." „Heb ik dan niets te zeggen? Tel ik niet mede?" De natuurlijke toon van een vrouw, die zich als een onbeduidend nummer in een zaak tusschen mannen behandeld ziet, verhief zich als een plotselinge vlam in Rosalinde. Haar houding werd strak en haar verontwaardigde toon deed haar neef zich duizend mij len weg wenschen. „Je weet, hoe Vader is, zei hij, na een pijn lijk oogenblik. „We kunnen niets tegen hem doen." „Hij wil, dat je Amy zult trouwen." „Hoe weet je dat?" „Zal je het doen?" „Ik heb geen ja en geen neen gezegd. Er is volstrekt geen haast bij. Zeg, Rosy „Wat?" „Je zult te laat voor de kerk zijn". „Ik ga niet naar de kerk. Ik ben er niet voor gestemd", zei zij kortaf en' verliet hem. Tony keek haar na en nam toen zijn hen gel weer op, maar zijn belangstelling cr in was verdwenen. Hij wilde, dat Rosy zijn frontverandering niet zoo erg opnam en daardoor alles zoo moeilijk maakte. Hij wilde dat ziji in Amysp laats was geweest. De gezanten der entente in St. Peters burg hebben van hun regeeringen opdracht gekregen om in Rusland te blijven en „nieu we betrekkingen met het werkelijke Rusland te onderhouden." Gisteren zijn te Diiren (Rijland) twee treinen op elkaar geloopen; 23 personen zijn gedood en 30 gewond. Het Noorsche Nobelcomité wees aan het Internationale Comité van het Roode Kruis te Genève den vredesprijs voor 1917 toe. Te Rome is een grootsche betooging ge weest naar aanleiding van Amerika's oor logsverklaring aan Oostenrijk. Naar de Secoio meldt, zouden voor het Suezkanaal onderzeeërs zijn gesignaleerd. Het Pruisische Huis van Afgevaardig den verwees de voorstellen tot kiesrechther- vorming naar de commissie. Fransche bladen vernemen uit Rome, dat tengevolge van huiszoekingen op het bu reau van de Avanti dé heer en Sterchi, redac teur van dat blad en Fortichiar, secretaris der socialistische partij:, in hechtenis zijn ge nomen. Oeneraal Pétain heeft bij zijn bezcek aan het Belgische front de generaals de Ceuninck en Rucque het eereteeken van groot- officier van het legioen van eer uitgereikt. AARDATPELEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Nu de door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel reeds op 24 September j.l. aan de burgemeesters gevraagde opgaven, welke op 1 November bij de burgemeesters ingeleverd moesten zijn, nog slechts onvolle dig zijn binnen gekomen, kan op dit oogen blik alleen een door aardappeldeskundigen gemaakte raming dienst doen voor het ver krijgen van een overzicht en het vaststellen van een plan. Uit die raming nu schijnt te volgen, dat, al mogen voorloopig nog geen redenen zijn aan te nemen dat wij er niet zul len komen, toch een voorzichtige aardappel- politiek gewenscht is, de consumptie toch is dit jaar grooter dan in andere jaren, omdat het broodrantsoen kleiner is. Ook is bij het groote gebrek aan veevoeder zelfs bij strenge contröle, niet geheel te yoorkomen, dat, m strijd met het verbod, toch aardappelen aan het vee worden vervoederd. Bovendien is het niet te vermijden, dat op den duur een deel de raardappelen voor menschelijke consump tie ongeschikt wordt. De gemaakte raming wijst ook uit, dat er vermoedelijk niet genoeg klei- en zandaardap- pelen zijn van de voor de gemeentelijke reser ves bestemde soorten. Daarom zal voor die reserves ook gebruikt moeten worden een deel der bravo's, bonten en blauwen, Frisia's en de Wetten, die, omdat ze nog langer goed blijven dan de bovenge noemde soorten, aanvankelijk alleen bestemd waren voor de laatste maanden. Aan het maken der gemeentelijke reserves wordt voortdurend gewerkt. Op dit oogen blik zijn ongeveer der reserves ter plaatse afgeleverd. De gedachte aan een huwelijk ergerde hem, maar als Rosy hem vierduizend pond per jaar en nog geld van zich zelf had mede gebracht zou, het vooruitzicht dragelijk zijn geweest. Hij was volstrekt niet zeker, dat hij de wenschen van zijn yader met betrekking tot Amy kon veiuilen, zelfs voor vierluizend pond per jaar. Hij had een onrustig gevoel, dat zii hem zou willen verbeteren, en ofschoon het uitstekend is verbeterd te worden, is het een onaangenaam' proces wanneer het levens lang en streng dreigt te zijn. „Waarom ben je niet naar de kerk ge- wees^ Rosalinde?" zei Lady Tuft, toen de familie aan den koffiemaaltijd zat. „Was je ziek?" „Neen", zei Rosalinde. „Ik ben inplaats daarvan gaan wandelen." „Gaan wandelenin dit weerAl leen?" „Ja", zei Rosalinde en ging door met 't rundvleesch en de Brusselsche spruitjes, die, het behoeft nauwelijks gezegd te worden, op Kerstdag in Sceton voor het tweede ontbijt gegeven werden. „En hoe heb jij je morgen doorgebracht, lieve?" zei Lady Tuft tot Amy, en zij gaf haar ontevredenheid over haar nicht te ken nen door een verandering in haar toon, die opmerkelijk was. „Als ik verkouden ben, gevoel ik me altijd zoo dom> als een uil", zei Amy, „daarom heb ik maar een roman gelezen." A „Ik hoop, dat hij1 aardig was," zei Sir Lu cius. „NeenHiji handelde geheel over een dwa zen jongen man en zijn liefdesgeschiedenis sen." „Dat zou. je van eenige zeer knappe romans kunnen zeggen", waagde mevrouw Cloudes- by te uiten. „Vindt u?" zei Amy; eni toen veranderde zij van onderwerp. Zij wilde weten, waarom de post zoo laat was. Zij had nauwelijks een Voor den eerstkomenden tijd zijn aldus be schikbaar geelvleezige zandaardappelen, maar niet in zóó voldoende mate of er zullen te zijner tijd hoogstwaarschijnlijk ook wit- vleezige voor de consumptie moeten worden bestemd. DE BEWAPENDE ENGELSCHE HANDELSSCHEPEN. Naar aanleiding van hetgeen Engelsche bladen schreven over het Engelsche blauw boek inzake de kwestie van bewapende han delsschepen in Nederlandsche havens schrijft het Hbl.: Hét heeft weinig nut op de onjuistheden in de Engelsche commentaren te wijzen dergelijke tegenargumenten worden in de En gelsche pers toch niet vermeld. Toch kunnen' wij niet nalaten er even op te wijzen, dat enkele opmerkingen van Ti mes, Daily Mail c.s. wel heel weinig steek houden. De weigering van ongewapende handels schepen in onze havens zou ae oorzaak zijn van onze voedselschaarschteImmers, als wij die gewapende handelsschepen weigeren, kunnen zij ons moeilijk voedsel brengen. Alsof de wederrechtelijk opgeborgen en aangehouden, met volle lading liggende Nederlandsche handelsstoomers niet zeer gaarne ons het graan zouden brengen, dat in hun ruimen ligt te rotten en dat, daarin hebben Times en Daily Graphie ge lijk nu niet door gewapende Engelsche schapen hierheen gebracht kan worden 1 En de Times zegt: „Nederlands houding hierin „zal niet zonder invloed zijn op onze Engeland's) algemeene meening omtrent het optreden van Nederland jegens Enge land en zijn bondgenobten." Daaraan is helaas weinig te doen. Die algemeene meening in Engeland is nu een maal onjuist en onbillijk en da meening van iemand te wijzigen, die geen argumenten wil hooren en geen andere meening wcnscht te hebben, is zeer moeilijk. Maar voor ons staat vast, dat Engeland geen recht heeft maar het allerminst te twijfelen aan het eerlijk, ern stig en krachtig pogen van onze regeering om zoo strikt mogelijk waarlijk onpartijdig te blijven en geen der oorlogvoerenden te beoor- deelen. Er ligt een soort van dreiging in die woorden van het Harws\yorth-orgaan over de „algemeene meening" omtrent onze houding. Maar de „Times" kon toch weten de „Ti mes" heeft hier In Nederland uitnemende correspondenten' dat vrees voor die slech te meening onze regeering niet er toe zal lei den anders te handelen dan zij recht acht. En dan bovendien: is het wel goed moge lijk dat Engeland nog meer geringschattin toont voor onze rechten en onze belangen DE VAART OP AMERIKA. Ten gevolge van den brand te Halifaz is het onderzoek van schepen in die haven tijde lijk geschorst. Naar Amerika uitvarende Ne derlandsche schepen zullen thans rechtstreeks naar hun bestemmingshaven in de Vereenigde Staten kunnen doorvaren, terwijl schepen 'op weg naar het Panamakanaal te ki len moeten aanloopen. (ingston zul antwoord gekregen, toen hij kwam, en heel weinig voor de familie, maar eeni groot aan tal pakjes en brieven voor de gdst bracht. Mevrouw Cloudesby kreeg in 't geheel niets en Rosalinde alleen een korten groet op een kaart uit Gornwalhs. Zij hadden geen vrien den. „Hoe komt het?" vroeg Rosalinde haar moe der na het tweede ontbijt, toen ziji een oogen blik boven samen waren. „Waarom kennen wij niemand dan de oude fossielen, die hier komen? Waarom zijn wij' hier eigenlijk? ik wil' weg, moeder. Dat heb ik u gezegd, als Tony mij in den steek liet". „Maar heeft hij dat gedaan?" »)a" Mevrouw Cloudesby had een dikken doek omgeslagen, maar nog bibberde zij van kou de. Zij zat in een gemakkelijfcen stoel bij de kachel, die niet aan was en wilde, dat zij haar kind kon troosten. Zij wist, dat Rosalinda's wegblijven uit de kerk en haar eenzame wan deling beteekenden dat het meisje in hevige opwinding was geweest. Zij zag er uit, alsof zij gehuild had eni in haar oogen lag nog een blik van leed. „Wat is er gebeurd?" riep zij. „Oom Lucius wil1 er niet van hooren, en Tony geeft- toe. Hij zal Amy trouwen, als hij iefand trouwt." „Nu, dat hebben ze al duidelijk te kennen gegeven," zei mevrouw Cloudesby. „Hij heeft niet het verstand van een muis", riep het meisje boos. „Als je zoo over hem denktbegon haar moeder, maar zij' kon niet verstandig verder praten, omdat osalinde hiulde; en dat deed ziji nooit. Zij had bij den schoor steenmantel gestaan en nu boog zij het hoofd in de handen en 'haar lichaam schokte door het snikken. „Ik weet niet, wat ik gevoel", zei zij, toen zij spreken kon. „Hu is een ellendeling, die mij bedankt heeft en ik schaam mij. Kunnen BINNENLAND, ©emaogd ntosnsn AFKONDIGING DER GRONDWETS HERZIENING. Te Amsterdam hield de Federatie der S. D. A. P. aldaar en den Amsterdamschen Be- stuurdersbond gisteravond in het concertge bouw een feestvergadering, aan den voor avond van de afkondiging der grondwetsher ziening. Gesproken werd door de heeren Ed. Polak, W. H. Vliegen. H. van Kol ea. Te Zaandam zal vandaag van het stad huis de nationale driekleur met een rooden wimpel worden uitgestoken. Burgemees ter Ter Laan zal van de pui van het stadhuis de afkondiging aflezen en de heer Duijs zal een toespraak houden. DE BRANDEN TE WISSEKERKE. Men herinnert zich de geschiedenis van den gevonden steen1 waarop met potlood1 ge schreven stond, dat de landbouwschuur van den heer Brom te Wissekerke zou afbranden. Een dezer dagen ging dte landbouwschuur van den landbouwer de Regt aldaar in vlam men op, met verlies van 19 paarden en 13 stuks hoornvee. Ook deze brand is gesticht en nu is de bevolking in angst en vreeze dat meerdere boerderijen zullen Volgen, 's Nachts wordt in eenzame boerderijen' door de bewo ners gewaakt. Het gemeentebestuur doet moeite om de dad)er(a) op te sporen. ONTVLUCHTE GEÏNTERNEERDEN TERUG. In Nederland zijn teruggekeerd acht Belgi sche soldaten, die hier waren geïnterneerd geweest, maar ohtvlucht waren en aan het front teruggekeerd. Twee hunner waren reeds in de loopgraven op 50 Meter afstand van de Duitschers geraakt en zijn in hun khaki-uni- form opnieuw geïnterneerd. De Nederland sche regeering had aan de Belgische de uitle vering der vluchtelingen gevraagd. EEN BEDRIEGER. Op den Dam te Amsterdam ia een zonder licht fietsende jongen aangehouden door een man, die zich voordeed als politieagent en dezen beval hem te volgen naar het politiebu reau. Op het Rokin sprong die versoon op het riiwiel, zeggende „vast vooruit te zullen gaan". Aan het bureau is echter van dat rijr wiel niets bekend. LOCOMOTIE FPERSONEEL. De te Utrecht gehouden vergadering van den Bond' van Nederlandsch Locomotiefper- soneel heeft goedgevonden het voorste) van het hoofdbestuur om een commissie te benoe men bestaande uit leden van den Bond en van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, die de samen smelting van beide organisaties zal hebben te bevorderen. Aangenomen werden voorts o. a. moties van de afgevaardigden van Alkmaar en Rot terdam om het steunfonds en het werken met lijsten voor de nabestaanden van collega's af te schaffen. we niet weggaan, moeder? Ik zou het kunnen dragen, als we samen ergens heen gingen niemand dan ,u en1 ik." „Misschien voor een korten tijd...." „Neen. Voor goed. Kom met mij mee uit de gevangenis. U weet ,dat wij hier beiden als in een gevangenis zitten." „Ik ben bang, dat je niet gelukkig bent". „We zijn beiden ongelukkig. Ik ben het niet alleen. Zij zijn even onvriendelijk te gen u." „Het is geen bepaalde onvriendelijkheid..." begon mevrouw Cloudesby aarzelend, maar Rosalinde viel haar in de rede en sleepte haar weg van haar zachte verdediging van haar gastheer en gastvrouw, die tegelijk haar ci pier waren. „Wat beteekent onvriendelijkheid in een huis als dit?" riep zij. „Wij eten van het voedsel dat op tafel komt. Wij hebben deze twee kamers zonder eenig vuur. Als we be vroren zijn, kunnen wij beneden bij een vuur zitten. Wat krijgen wij anders van hen? En hiervoor betaalt u honderd pond per jaar.... meer dan wij hun kosten. Maar wij worden behandeld als voorwerpen van weldadigheid). Lij maken aanmerkingen op ons en houden niet van ons. Alles wat zij zeggen en doen is verkeerd. Er is nooit een vriendelijke gedach te voor ons of een vriendelijke blik in hun oogen. U hebt vergeten wat het is onder men- schen te leven, die vriendelijk en hartelijk zijn. Ik heb gezien wat het is, terwijl ik weg was en het schijnt ondragelijker dan ooit hier. Wat hebben wij gedaan? Wat geeft him het recht, zich te gedragen zooals zij doen?" „Het is hun huis", zei mevrouw Cloudesr by. „Zij hebben het recht hun eigen regels en regelingen te maken." „Ik kan niet-blijven", zei Rosalinde ruste loos. „Hoeveel geld hebben we van ons zelf, moeder?" „Maar tweehonderd pond per jaar." (Wordt vervolgd). COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1