Telegrammen van heden. KOEIEN NAAR DUITSCHLAND. De „Veehandel" deelt mede: De heer Niroage van de „Deutsche tlan- delsstdle" in Den Haag is van zijn reis naar Berlijn teruggekeerd. Zijn regeering heelt hem gemachtigd over te gaan tot den aan koop van 2500 koeien- Als de commissieleden en diverse raadslie den nu trachten snel te. werken, kan met den export in Januari worden begonnen. De 300 ingevroren koeien, die oorspronke lijk voor Engeland bestemd waren, doch waarmede men de gevaarlijke zeereis niet durfden aanvaarden, zijn thans aan Duitsch- land verkocht, tegen een veel hoogeren prijs, dan Engeland vermoedelijk had gegeven. Bovendien is contant betaald. De dieren zijn verzonden. Hoe de regeling van den export van de 2500 koeien zal zijn, is nog niet definitief vastgesteld. De huidenkwestie zal naar alle waarschijn lijkheid worden opgelost. De leveringsplaat sen zullen nader worden bekend gemaakt. De leveranciers van koeien voor den proef- uitvoer naar Engeland, zullen hoogstwaar schijnlijk eenzelfde kwantum naar Duitsch- land kunnen leveren. Zoodoende kan het eventueel geleden verlies genivelleerd wor den. Het overige kwantum zal door individueele exporteurs worden geleverd. UIT OUDKARSPEL. In plaats van den heer C. A. Prijs, die be dankt heeft, is voor deze gemeente als sub ontvanger der accijnzen benoemd de heer P. Heertjes. Dinsdagmorgen vergaderde de raad dezer gemeente. Wethouder v. Exter was met ken nisgeving afwezig. De notulen werden goed gekeurd. Medegedeeld werd dat door B. en W. als oppasser voor/de school benoemd is de heer rMoeijes en dat door de gezament- lijke gemeentbesturen besloten is tot oprich ting van een1 brikettenfabriek. Er is reeds toe zegging gedaan betreffende de zending van benoodigdhedeu uit de mijnen te Heerlen, en ook is reeds oproeping gedaan voor een op- ziter en arbeiders. Aanbesteding van het gebouw zal spoedig plaats hebben. Op verzoek ontving de voorzitter blanco crediet inzake de uitgaven voor distributie. De post van 3000 was reeds met 500 overschreden. Een verzoek van den heer F. Kamp om overname van de verlofzaak van den heer Duis ging in handen van B. en W. De begrooting is goedgekeurd terug ont vangen. De heer O. de Wit zond bericht, dat hij de benoeming als lid in de commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. Bij de op 12 Nov. gedane kasopname was overeenkomstig de boeken in kas 474,857. De heer P. Heertjes zond1 dankbetuiging voor den verleenden toeslag. De veranderde regling inzake pensienbij- dragen is goedgekeurd terug ontvangen. Van het onderwijzend personeel was een dankbetuiging ingekomen inzake de tracte- ments-herziening. Van Ged. Staten was goedgekeurd terug ontvangen de gemeenschappelijke regeling inzake aansluiten aan het electrisch net. Van het bestuur van de vereeniging van asfabrikanten was door de gemeente Noord- charwoude een adres ontvangen, inzake herziening der salarissen van heeren direc teuren. Waar dit toch in de gascommissie besproken wordt en deze zoo noodig wel met voorstellen zal komen werd dit adres voor- loopig voor kennisgeving aangenomen. Over eenkomstig den vorm door hen aangegeven zou het salaris hier 1800 h f 2000 moeten zijn. Dit is echter reeds hooger. Een verzoek van den heer J. Dresselhuizen Sr. om herziening van zijn aanslag in den HL O. werd gesteld in handen der commissie Ingekomen was een adres met toelichting van de afd. Langendïjk van de S. D. A P., met verzoek voor hen die minder dan 1000 inkomen hebben, petroleum voor 25 ets. per liter en natuurboter voor 1.30 per pond be schikbaar te stellen. De afd. van d'e Ned. Ver. van fabrieksarbeiders betuigde adhaesie met dit adres. B. en W. meenden met het oog op den toe stand der kas en met de tamelijk hooge loo- nen die arbeiders hier verdienen, afwijzend op het adres te moeten, beschikken. De heer Goet was het er niet mee eens. De heer Kalverdijk zou liet bedrag van in komsten tot 800 willen verlagen. De heer Goet vond 1000 niets te hoog. De prijzen zijn zeer hoog en surrogaten zijn niet te krijgen. De voorzitter was er niet op tegen, doch waar moest het geld vandaan komen, dit was het bezwaar van B. en W. De heer Goet stelde voor het adres in stemming te brengen. Op dit adres werd af wijzend beschikt met alleen- de stemmen van dte heeren Eecen en Goet voor. De heer Kalverdijk stelde daarna voor al leen voor boter de gevraagde toeslag te ver- leenen aan hen die minder dan 80O in komen hebben. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. In verband met eeni verzoek van Ged. Sta ten- om wijziging van t besluit tot het aan gaan van een geldleening op een maximum van 25000 voor het electrisch bedrijf werd besloten -dit besluit in te trekken en een lee ning aan te vragen groot 10.000. Van den minister van landbouw was een schrijven ingekomen dat aan-den heer de Wit voor de tuinbouwacte 50.jaarlijk- sche toelage wordt toegestaan, omdat ook de gemeente daarvoor 50.geeft. Z. E. gaf echte in overweging een toela- e groot 100.toe te kennen. Van het ijk zal d'an dezelfde toeslag worden ont vangen. B. en W. stelden voor afwijzend te beschik ken. Het salaris is in de regeling bepaald op 50. Wel is het voor den Keer de Wit jam mer, do-ch we kunnen niet verder gaan. En bovendien ontvangt hij toch ook nog 1,50 per lesuur. De heer Goet vond het van groot belang, dat er zoo'n onderwijzer is. Het is van het rijk een gekke bepaling waarmede in dit ge val de heer de Wit gedupeerd' is. Spreker stelt voor de 100 toe te kennen, welk voorstel ten slotte met algemeene stemmen wordt aan genomen Adhaesie zal worden betuigd aan een adres door het gemeentebestuur van Koog a. d. aan de regeering te zenden, intake ver betering der salarissen voor burgemeester, secretaris en ontvanger. De heer Bakker, onderwijzer met verplichte hoofdacte, vroeg voor zijn tijdelijke functie ais hoofd voor lVz maand een toeslag van 52,50. B. en W. wilden er afwijzend- op beschik ken. De heer Goet stelde voor het verzoek toe te staan, welk voorstel met op 1 na algemeene sitemmen werd verworpen. Hierna kwam aan de orde het aangehouden verzoek van de vergunning van mej. de Wed. A. Swager. De voorzitter zei, dat de wet verbiedt een gunstig besluit te nemen. Als dus de raad gunstig beschikt, zal de voorzitter genoodzaakt zijn het besluit niet uit te voeren en zich in verbinding moeten stellen met Ged, Staten. Het was d'an ook daarom, -dat allen zich tegen het verzoek verklaarden. Als Pd van het burgerlijk armbestuur werd- herbenoemd de heer Jh. Kalverdijk. Goedgevonden wer d- om de heer Reinders als ambtenaar te benoemen op een vast sala ris van 250. -Bij de rondvraag merkt de heer Bouwens op, dat de Spoorstraat herziening behoeft. De voorzitter zal zich in verbinding stel len met B. en- W van N.-Scharwoude. Hierna sluiting. UIT BROEK OP LANOENDIJK. Gisteravond hield in het café „Marktzicht" het Nutsdepartement een openbare vergade ring, waarin als spreker optrad de heer ds. J. H. van Giesen Jr., van Winschoten, met liet onderwerp: „Thelma", van -Marie Co- relli. Op bevattelijke wijze zette de spreker den inhoud van dien godsdienstig getinten roman uiteen. In ademlooze stilte luisterden de talrijk opgekomenen naar de boeiende re de van den begaafden spreker, die later in den avond, -bij het voordragen van eenige gedich ten van dr. Laurillard, toonde ook een uitste kend declamator te zijn UIT OBDAM. In de jongste raadsvergadering werd het voorstel van den voorzitter, om voor het jaar 1918 een kasleening aan te gaan van 3000 ten behoeve van het levensmiddelenbedrijf aangenomen. Na uitvoerige discussie werd besloten het in de vorige vergadering genomen besluit tot handhaving van het loopende contract inzake den prijs van electrischen stroom, terug te ne men en gevolg te geven aan het verzoek van het P. E. B ingaand op 1 December j.l. De voorzitter stelde voor den prijs van licht tijdelijk te brengen van 30 op 40 cent per K.W.U. Blijkt bij de eindrekening dit te hoog te zijn, dan zal een voorstel worden in gediend tot verlaging van den eenheidsprijs. Daar de verhooging van 6,3 cent geldt voor alle stroom, wera verder besloten den prijs voor kracht buiten de lichturen tebrengen van 15 op 20 cent bij gebruik van minder dan 500 K.WLU. en bij gebruik van 500 tot 1000 van 10% op 15 cent. Voor kook- en verwarmings doeleinden in de lichturen op 50 cent, daar buiten op 40 cent. Zonder hoofdelijke stemming werd beslo ten een subsidie te verleenen van 15 aan de ambachtsschool Hoorn en omstreken. UIT OUDORf». Tot ouderling bij de herv. gemeente is kozen de heer C. Moejes, tot diaken is heri zen de heer P. Steenhof. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Bij de gister gehóuden herstemming voor twee leden van het kiescollege der herv. ge meente werden gekozen de heeren C. de Boer Wz. en P. Kramer. UIT WIJDENES. Heden passeerden hier twee vliegtuigen. Het eene koerste tegen half elf in een zuidelijke, het andere te één uur in een noordelijke rich ting. KORTE BERICHTEN. De Roennondsche bakkers hebben in verband met de opnieuw verminderde kolen- rantsoenen, besloten, voortaan in elke brood kaartperiode van elf dagen drie dagen niet te bakken. Den geheelen dag kruiste gisteren een eskader van meer dan twintig oorlogsschepen voor de kust van Vlieland. Eenige vliegtuigen passeerden benoorden heteiland. Heden zijn de werkzaamheden aan de Hengelosche Trijpweverij door aanvoer van kolen weder hervat. De logger Sch. 402, die gisternacht bij strandpaal 103 (bezuiden Scheveningen) was gestrand',' is gistemamiddag vlot gebracht. In een sloot -bij het Abel Tasmianplein te Groningen is Maandagavond de krantenloo- per K. verdronken. De heer La Gro, directeur van de N. U M. bij de export-centrale voor de financieele aangelegenheden, ia benoemd tot president directeur. Bij den jongsten storm is onder Renesse ongeveer 70 Meter van den voet der duinen bij de Oude Hoeven stukgeslagen. De schade wordt op 7000 geraamd. De passagiers voor het stoomschip „Nieuw Amsterdam" ontvingen van het agentschap te Amsterdam de kennisgeving, dat het vertrek van dit schip uit Amerika niet vóór 5 Januari zal plaats hebben. De havenarbeidersverèeniging Streven naar Verbetering" te Rotterdam heeft de voor stellen van het Kon. Nat. Steuncomité in zake uitbreiding der havenreserve en vermindering van de uitkeeringen onder protest aanvaard. De spoorwegdirecties hebben besloten de treinen 15 December tot 15 Maart zooveel mogelijk te verwarmen. Aan een groot aan tal klachten wordt hiermede tegemoet ge komen. Bij de gisteren te Tilburg door de be sturen van den Fabrikantenbond en de arbei dersorganisatie voortgezette besprekingen over het conflict is men nog niet tot een eind beslissing gekomen De conferentie is ver daagd tot a s. Donderdag. Het op 10 Nov. van Rotterdam vertrok ken relief-schip Gouvemeeur de Lautsheere, dat tijdens den brand te Halifax in die ha ven lag, heeft geenerlei schade ondervonden. In de provincie Groningen worden thans eikels opgekocht tegen den prijs van 0.70 per kilogram. Een Oostenrijker verloor te Rotterdam, terwijl hij op straat liep, een bedrag van 11000, aan kronen, marken en bankpapier. De gezamenlijke Nederiandsche drankbe strijders-organisaties hebben de Koningin een adres aangeboden in zake eene beperking der beschikbaarstelling van graan en steenko len voor de alcohol-industrie. Het te verstrekken rantsoen zachte zero, zal met ingang van 16 December 0.250 K.G. per hoofd en per 4 weken bedragen. De minister van landbouw heeft de bur gemeesters machtiging verleend "tot inbezitne ming van aan bederf onderhevige goederen, indien die niet worden vervoerd op de wijze zooals de minister indertijd heeft voorge schreven. De Amsterdamsche rechtbank heeft een veehouder wegens de aflevering van met wa ter vervalsdhte melk, veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. Het O. M. had zes maanden geëischt. De gemeente Amsterdam heeft het café „Buiten-AmsteT', op de Wees,perzijde ge kocht voor de som van 65.000. De firma J. ten Bos te Almelo heeft kolen ontvangen en nu hare wollenstqffen- ververij weer in werking gesteld. Door onbekende oorzaak is te Loenen (Veluiwe) de boerenhofstede van mej. de wed. Verwaaijen grootendeels in vlammen opgegaan, waarbij drie runderen omkwamen. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. Ns. 501 en 11756 1000. No. 19721 400. Ns. 2355, 15310, 16519 en 16903 200. Ns. 15081, 14386, 1854 en 3974 100. GEEN WAPENSTILSTAND, MAAR WAPENRUST. WEEN'EN, 12 Dec. „Die .Zeit" verneemt van welingelichte zijde, dat het aan het Roem-eensche front niet gaat om een wa penstilstand, maar om een wapenrost, tot de algemeene vrede aan het Oostelijk front gesloten is. In de eerstkomende dagen be ginnen weer onderhandelingen, die vol gens de verwachtingen tot een algemeenen vrede zullen leiden. BERLIJN, 12 Dec. (Vas Diaz, draadloos) Een radio-telegram van de Russische re geering vermeldt onder meer dat blijkens later ingekomen berichten de geallieerden hebben verklaard in principe in te stem men met het openen dier onderhandelingen over ero wapenstilstand harerzijds, waar bij rij echter niet slechts het Russische front, maar ook hun front in aanmerking nemen en wel als voorwaarden, dat de Rus sen geen werst zouden terugtrekken en den Duitsche troepen geen levensmiddelen zul len leveren. HET GESCHIL TUSSCHEN DE MINISTERS TREUB EN POSTHUMA. 'sGRlAVENHAGE, 12 Dec. Uit Parle- menta-re kringen werd hedenochtend met zekerheid vernomen, dat de nog hangende kwestie betreffende den export tusschen de betrokken ministers was opgelost. De in terpellatie-de Jong zou echter waarschijn lijk toch doorgaan. INTERPELLATIE DE JONG. DEN HAAG, 12 Dec. Na een kort co mité-generaal is aan de orde de interpella- tie-de Jong, over de moeielijkheden in den uitvoer van kaas. Minister Cort van der Linden deelt me de, dat het verschil van gevoelen tusschen de ministers van landbouw en financiën is opgelost op een wijze waarmede beide mi nisters zien hebben kunnen vereenigen. „JB vereenigen. Aan de exporteurs zullen-geen nieuwe verplichtingen worden opgelegd, terwijl dientengevolge tevens de financieele belan gen van de N. U. M. behoorlijk worden gewaarborgd. STADSNIEUWS. PUBLICATIE WIJZIGINO GROND WET. Ter gelegenheid van de publicatie van dt wijzigingen in de grondwet aangebracht, werd er heden in de rechtszaal van het Ge rechtsgebouw een bijzondere zitting gehou den. Om twaalf uur kwamen de leden en plaatsvervangende leden van de rechtbank ten getale van 11 binnen en namen op hun zetels plaats. Op de advocaten-banken zaten tal van da mes, de katonrechter, de ambtenaar en de grinier van het O. M. van het Kanton gerecht, de deken van -de orde van advocaten en tal van leden van de balie, terwij'l ook ver schillende belangstellenden op de publieke tribune aanwezig waren. Ook de deurwaar ders en de schrijvers aan de rechtbank ver bonden woonden de zitting biji. De president, mr. van Houweninge, open- dé de plechtigheid en verleende aan den offi cier van Justitie mr. van Lookeren Campagne het woord, waarop deze voorlezing vorderde van de wijzigingen in de grondwet aange bracht bij besluiten van 29 November. Mr. v.dl Feen de Lille las hierop als grif fier de betreffende wetswijzigingen met dui delijke stem voor. De president verklaarde hierop dat de de grondwet aangebracht zitting. Boven den ingang van het stadhuis las de secretaris, dé heer Donatli, staande naast den burgemeester, voor een talrijk publiek de proclamatie van de grondwetsherziening voor. De wijzigingen van de grondwet zijn thans officieel een- feit en het is nu slechts de vraag of nu nog 20 dagen noodig rijn eer de nieuwe wet begint te werken. Deze kwestie is evenwel slechts alleen be langrijk voor dé kamerleden, aangezien1 hier van zal afhangen of hun verhoogd salaris van heden af of van 1 Januari 1918 zal in- gaan. Volgens het corespondentiebureau zal de regeering in deze moeielijke kwestie beslissen. EEN BRANDJE. Aan het Vijvertje ontstond hedennamiddag plm. half 2 brand in een pakhuis, staande naast dat van den heer Bijloos. De rook trok d'rect vele menschen die na eenige vruchte- looze pogingen er in slaagden, de achterdeur open te breken. Inmiddels was ook de eige naar van het pakhuis gekomen, die de voor deur opende. Hét bleek dat er vuur uit de kachel was gevallen, waardoor de brand was ontstaan. Met een paar emmers water werd verder onheil voorkomen. POLITIENIEUWS. Door de politie is de hand gelegd op de daders van de laatste inbraken alhier ge- pieegd. Het zijn een Duitsch deserteur en zijn vrouw, die door de politie te Rotterdam op verzoek van den commissaris alhier zijn aangehouden. Tevens bleek, dat rij koffie en vet te Dordrecht uit het station hadden ont vreemd. Bij hun aanhouding was de vrouw als man verkleed en had kortgeknipt haar. Ze werden gisteren naar Alkmaar overgebracht en waren in het bezit van verschillende ge stolen voorwerpen, zooals een zilveren hor loge, een gouden ring, een deken en tevens 25 broodkaarten. Door de politie zijn te Schermerhom twee alhier gestolen rijwielen in beslag genomen Men is den dader op het spoor. Verder wer den door de politie alhier aangehouden twee 18-jarige jongens, verdacht van diefstal van een hoeveelheid lijnolie, tot een waarde van ongeveer 100. VRIJZ. DEM. KIESVEREENIGING „VOORUITGANG". Het bestuur van „Vooruitgang" meldt ons, dat de heer J. P. C. Wagner, propagandist der vrijz. dein. Kamerkieskringfractfe, te Den Helder, in de op Donderdag door de afdee- ling der Liberale Unie belegde vergadering tegen het Kamerlid P. Oto zal debatteeren. „ALCMARIA". Gisteravond hield de vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer „Alc- maria" in „de Toelast" eene algemeene verga dering. De voorzitter, de heer mr. J. P. Bosman, opende de vergadering, waarna de secretaris, de heer C. Nannes Gorter, de notulen der vo rige vergadering voorlas, welke onvoorwaar delijk werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat een brief was ingekomen van den heer P. Visser, waar bij deze, wegens voortdurende ongesteldheid, bedankte. Spreker sprak daarover zijn leed wezen uit, men had steeds het werk van den heer Visser ten zeerste gewaardeerd. Tevens was aan de beurt van aftreding de heer Nan nes Gorter, die herkiesbaar was, terwijl in de vacature-Visser de heer W. O. Visser werd voorgedragen. Na stemming werd de heer Nannes Gorter herkozen, die deze herbenoe ming aanvaardde, terwijl de heer W. G. Vis ser werd gekozen. Hierna las de penningmeester, de heer J. J. Swets, de begrooting voor net volgende dienstjaar voor. De inkomsten werden ge schat op 625 (contributies, gemeente-subsi die enz.); de uitgaven op 170, zoodat voor onvoorziene uitgaven een post van 455 overbleef. In de commissie tot nazien van de rekening over 1917 werden de heeren Fortuin en Le- wijt benoemd. Bij de rondvraag vroeg de heer Wight of er geen verbetering kon worden aangebracht in het plantsoen op het stationsplein. Verder wees spr. op de onnoodige sintels en rails, die daar in den weg lagen De voorzitter zeide dat men met verbete ring in dezen reeds is begonnen. De rails worden al opgeruimd. Midden op het plein, op een vluchtheuveltje, zou dan later een keu rige kiosk verrijzen. Ook de toegekende sub sidie vond de heer Wight te laa. De voorzitter merkte op, dat dit deels de schuld der leden was, hoe meer contributie ontvangsten, hoe meer subsidie. Als de leden het minimum-contributiebedrag van 1. maar niet zoo strikt toepasten, zou ook net subsidiebedrag kunnen toenemen. De heer Pels vroeg of er al een vaste lijn was getrokken in het volgen van het propa ganda-programma voor 1918. De voorzitter antwoordde hierop, dat in de eerstvolgende bestuursvergadering het ma ken van reclame ter sprake zou komen Hierna werd de vergadering gesloten. BAL MASQUé. Zaterdagavond zal in de Harmonie een bal- masqué worden gehouden, onder leiding van den heer Jac. de Haas. De feestcommissie heeft al het mogelijke gedaan om het bal te doen slagen. Als een groot aantal deelnemers wil medewerken, zal dit feest de moeite van den leider, arrangeur en de commissie zeker loonen en voor de deelnemers een gezelligen avond zijn. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 11 December. VERDUISTERING. De eerste beklaagde was de Duitsche deser teur Friedrich H., oud 2 7jaar, van beroep boerenknecht, geboren te Leopoldsthal-An- holt, in Dui tsch land, thans ter zake verduisr tering gedetineerd in het huis van bewaring te Alkmaar en laatstelijk in dienst van den landbouwer Albert Schafers te Blokker. Hi. stond terecht, omdat hij op 26 October aan de melkfabriek te Ooster-Blokker een bedrag van 69,59 heeft geïnd ten behoeve van ge- melden Schafers en zich valschelijk voordoen de als zijnde door Schafers tot het ontvangen van dit geld gemachtigd Beklaagde heeft dit geld ten eigen bate aan gewend; er een nieuw pak, een horloge met ketting, taschje, ringen enz. van gekocht en 't overige op 5.47 na in HoomscKe café's ver teerd. HH Beklaagde, bijgestaan door mr. Leesberg als ambtshalve toegevoegd raadsman en ver dediger, terwijl de heer Brands, leeraar in de Duitsche taal, als tolk fungeerde, erkende het hem ten laste gelegde. Hij was in Hoorn in een vroolijke stemming geraakt en had toen het voornemen opgevat om het geld maar voor zich zelf te houden. Hij verklaarde zich echter bereid de op hem in beslag genomen goederen aan den benadeelde af te staan. De officier noemde ellendig den last dien dergelijke lieden ons veroorzaken en meende dat hier niet malsch moest worden opgetre den en vorderde 6 maanden gevangenisstraf, Mr. Leesberg achtte een straf van 6 maan den hier niet gerechtvaardigd en wees op den demoraliseerenden invloed van een verblijl aan het oorlogsfront en meende, d'at met een aanmerkelijk kortere straf hier zou kunnen worden volstaan. De uitspraak werd bepaald ope.s. Dinsdag BEDELARIJ. Een parmantig kereltje, met name Hendr Th., ontpopte zich als 'n landlooper, die on 14 Oct. in Alkmaar aan een politieagent om een aalmoes had gevraagd met het doel on dierdak te komen. Dat voorrecht werd hem onmiddellijk verleend en zal hem ook nog wel geruimen tijd ten deel vallen, aangezien het I O. M. 3 dagen hechtenis plus 1 jaar cpze®. ding naar de welbekende Ommerschans re- quireerde. VERBODEN AARDAPPELEN- VERVOER. Een tweetal veehouders van Beets, D de W. en Jacob K., hebben hun winterprovisie aardappelen vervoerd in een tijd, dat de mi nister van landbouw zulks niet wensdielifi; achtte. Dientengevolge werd tegen ieder de zer wetsovertreders 15 boete subs. lft <u gen hechtenis geëischt en wat leelife was, verbeurdverklaring van de inbeslag nomen blauwe aardappelen. i OVERTREDING JACHT- EN VIS'SCHERSWET. E. B. en C. H. Z. zijn een paar hengel- j sportminnend Hoomsche sigarenmakers. Al jaren hebben ze in een der vschrijkg waters onder de gemeente Hoorn gehengeld, onge hinderd en1 ongestoord, maar in de maand Augustus werden ze eensklaps bekeurd1 we gens het visschen in verboden water zonder vergunning en ieder door den Hoomscheo kantonrechter veroordeeld tot 4 boete subs. 4 dagen hechtenis en' bovendien werd hun prachtig vischspul verbeurd verklaard. Dat stond hem maar matig aan en1 dientengevolge kwamen ze nu in hooger beroep. De officier van justitie nam echter weinig notitie van hun klachten en protesten en vorderde 1» vestiging van het door den Kantonrechter ge wezen vonnisi. MISHANDELING VAN VELDWACH TERS. Eenige gepatenteerde vechtersbazen uit Heerhugowaard keerden zich op 9 Juli, ter gelegenheid van de kermis aan den Hengst man, tegen de surveilleerende rijks- en ge- meente-politie, waarbij, de gemeente-veldwach ter Haster in het gelaat werd geslagen en de rijksveidwachter-brigadier-tuuiair Koelemeij. gestationneerd te Castricum, op gevoelige wijze aan den baard werd getrokken. Voor deze feiten stonden terecht de 23-jarige J. Tfc v. d. V. en de 18-jarige W. K., die beiden k hun ten laste gelegde feit ontkendten en daat- entegen beweerden, dat zij door de politie waren mishandeld. De officier hechtte echter meer geloof aai de verklaringen van de gehoorde poiitie-be- ambten en eischte tegen den len beklaagd^ die niet zeer gunstig bekend staat, 3 en tegen den 2en beklaagde 2 maanden gevangenis- i VERKOOP VAN AARDAPPELEN BOVEN DEN MAXIMUMPRIJS. Ook dit soort crisis-beklaagden was dit maal weer op de zitting vertegenwoordigd' in den persoon van Pieter F., groentenliandie- laar te den Helder, die terecht stond wegeni den verkoop van fijne zandaardappeltjes bo ven den maximumprijs, zijnde 9 cent per Kilogram. De officier vorderde 30 gulden boete, subsidiair 15 dagen hechtenis. STROOPERIJ VAN APPELEN. Na afloop van de I .immer kermis, in den nacht van 25 op 26 September, brachten eenige vroolijke jongelui van Castricum eed visite aan den appelenboomgaard van de we duwe Schenner, waar zij zich ter dege tegoed deden aan het sappig ooft. De appeltjes had den evenwel een- eenigszins zuren nasmaai, daar Jieden tegen de twee delinquenten Th. S,, thans wonende te Leiden, en E. L., te Castrl-1 cum, ieder 25 boete subsidiair 10 dagen hechtenis werd gevorderd. DIEFSTAL UIT EEN ONBEWOOND HUIS, De zwervende schilder C. de R., uit den Hpag, had den nacht van 7 October op hel pólitie-bureau alhier doorgebracht en werd omstreeks 6 uur in den motgen ontslagen, Onmiddellijk daarop drong hij door middel van opschuiving vau een raam in het in aanr bouw zijnde perceel der Nationale Bankven» I niging en ontvreemdde daaruit verschillende góederen, nan de timmerlieden toebehooren- de, o. m. een paar jassen, die hij aantrok, eenige sigaren, die hij lekker oprookte, een duimstok, dien hij in zijn zak hield, zeker oij zich het air van een werkman te geven )f voorts een paar schoenen en een passerdoot die hij in Amsterdam verkocht om aan zat ;eld te komen. Hij begaf zich daarna naai ussum, waar hij 't zoo mooi maakte, dat hi| thans wegens diefstal van koper is veroor i deeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Voor de te Alkmaar gepleegde diefstallen stond hij thani terecht, hij hoorde deswege 8 maanden ge vangenisstraf tegen zich vorderen. NOO EEN DERGELIJK GEVAL. Voor een dergelijk geval als in de vorige zaak omschreven, moest zich ook verant woorden zekere J. K. O., arbeider te War menhuizen. Deze had uit de materiaal-keft van het te Warmenbuizen in aanbouw zijnde patronaatsgebouw een jas en een vest gesto len. Tegen hem werd 1 maand 'gevangenis straf gevorderd. DIEFSTAL VAN EEN FLESCH PEPERMUNT EN EEN BIERGLAS. Eenige op de kennis te Wester-Blok-ker sur veilleerende rijks-veldwachters vonden in het bezit van een der kermishouders, Martinus T., uit Grootebroek, een flesch met peper' munt, een z.g. zoet slokje, en een bierglas van welke voorwerpen T. reeds een ijverig g-bruik maakte en er ook rijn kameraad van trakteerde. Flesch en glas bleken ontvreemd te zijn uit het buffet in de kolfbaan van den caféhouder Dammes en aan de veldwachter bekende T. dan ook, een en ander gestolen hebben. Thans echter, over het feit tereent staande, trok hij die bekentenis in en beweer de de flesch met drank te hebben gekocht van een onbekend persoon, terwijl hij van het glas niets wist. Eisch 15 boete subsidiair 10 dagen hech tenis. EENVOUDIGE BELEEDIOINO. De landbouwer Petrus K, van 7waag, be vond zich op Zaterdagmiddag 13 October w het café van Lichthart, aan het Breed te Hoorn, waar zich ook de landman Jan w, van Zwaagdijk ophield. Laatstgenoemde heen g zeker iets tegen Kalthans hij schold h<® voortdurend uit, zoodat K zijn prteögj f meende te moeten ophouden door tegen zijn beleediger een klacht in te dienen. Deze aan* t

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2