Telegrammen Tan heden. Do hoar van Ha mol wilde voorstem men, als ook de ministers van binnenland- ache zaken en landbouw erin worden ge noemd. De beer Nolens achtte het niet geschikt om te beslissen tusschen twee ministers en z.i. was de motie bovendien gericht tegen het geheele kabinet. Daarom ging spr. niet met den heer Van Raal te mede en zou hij' tegen de motie stemmen. Na verklaringen van minister C o r t van der Linden wijzigde de heer Troelstra zijn motie zóó, dat zij' luidde: De Kamer niet bevredigd door de verkla ringen van den minister van financiën gaat over tot de orde van den dag. Nadat minister Cortvander Linden mededeeling gedaan had van het besluit van den ministenraad betreffende het conflict, werd 'de nwme verworpen met 55 tegen 8 stemmen. Alleen' de socaaldemocraten stemden voor Te half zes werd de vergadering verdaagd tot heden te half een. HET HALEN DER ENGELSCHE STEENKOLEN. Op de vragen van het Kamerlid den heer Nierstrasz in verband met het halen van steenkolen uit Engeland, antwoordde de mi nister van landbouw in overleg met den mi nister van buitenlandsche zaken, dat de be zwaren, verbonden aan de opeisching van schepen voor het halen van steenkolen uit En geland', zijn gelegen in het gevaar van den overtocht. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Woesdnag hield Kring II in Noord-Holland der HólLandsche Maatschappij van Landbouw een algemeene vergadering in „de .Witte En gel" te Hoorn. De voorzitter, de heer J. C. van Balen Blanken (Spanbroek) wijst in zijn openings woord op aen ernst der tijden en toch ligt er waarheid In hef woord, dat December, die maand der feesten, vreugdestemming geeft. Na dezen winter komt een ontwaken, een zonnig lenteleven, 't Is ook de maand der adventen, die fluisteren de komst van liet Al lerhoogste. 't Is ook de maand, waarin het Vreemd schijnt het, dat zooveel voeder op de vrije markt komt en voor buitengewoon oge prijzen wordt aangeboden. Het komt spr. echter voor, dat de plicht op allen rust, om zooveel mogelijk den minister van land bouw te steunen, oha door deze buitengewone tijden zoo goed mogelijk heen te komen en mocht er soms reden zijn om te klagen, laat dit dan zijn in opbouwende critiek. Laat ons j vaart in Jjet bedrijf, den, ernst der tijden goed onder de oogen zien en laat ieder voor zich iets bijdragen, tot instandhouding van het algemeen. De heer Joh. Stapel (Berkhout) wil met het oog op de toekomst de commissie diligent verklaren. De commissie ziet de noodzakelijkheid niet in, omdat weinig medewerking is ontvangen van andere kringen. De voorzitter zegt dat altijd advies in te winnen is bij het bestuur. De heer J. Zijp Hz. (Twisk) leidde vervol gens in de voorgestelde verhooging c^er grondbelasting in de ontwerpen-Treub. Spr. acht het ontwerp van groote schade voor de landeigenaars. De voorgestelde ver hooging geschiedt naar de verkoopwaarde Altijd is de grondbelasting beschouwd als een vast recht, dat niet verhoogd og verlaagd kon worden. Zij, die hun land onder hypo thecair verband hebben, hebben dubbele las ten.. Spr. meent niet, dat de wet aangenomen zal worden, omdat het ontwerp in strijd is met het beginsel, dat de kapitaalkrachtigen het meest te betalen hebben. De crisislasten drukken het meest op den landbouw. Wordt de wet aangenomen, dan zal solidariteit on der de landbouwers nog meer noodig zijn. Gezorgd moet worden voor eigen vertegen woordigers. Wordt de wet aangenomen, dan is dit een bewijs, dat de grondbelasting geen fixum, geen vast recht is, maar dat ze wel degelijk als belasting aangemerkt wordt. En dan Het heeft den heer H. Balk (Hoorn) be vreemd, dat de heer Treub. de man van rechtvaarighe'd, de vader is van dit ont- De heer Pijper dringt er op aan, dat de boeren meegaan met de idee, dat het nood'za- Tweede Kamer vertegenwoordigd te krijgen. Tweee Kamer vertegenwoorigd te krijgen. De voorzitter hoopt, dat de besprekingen van deze vergadering zullen strekken tot meerderen bloei van den landbouw en wenscht allen toe zegen op den arbeid en wel- Gemengd nieuws. GEMEENTERAAD VAN ZAANDAM. De brandstoffencommissie te Zaandam heeft bezwaar tegen de nieuwe prijsbepaling van minister Posthuma voor de brandstoffen. In den raad deelde de heer Duys mede, dat men 9 voor 1 H.L. anthraciet, te betalen voor kleine winkeliers en kantoren, te veel acht. Hem werd opgedragen, namens de com missie, in Den Haag pogingen in het werk te stellen den maatregel te verzachten, terwijl inmiddels besloten werd de circulaire van den minister voorloopig niet uit te voereu en de anthraciet tegen den prijs van 2.50 te blijven léveren. UIT MINNENIJD. Te Ittervoort (L.) is op een stuk bouwland het lijk gevonden van dep 35-jarigen Christ. Cuijpers. Deze oppassende jongeman, de steun van zijn vader, was Zondagavond als naar gewoonte naar een kaartpartii gegaan en tegen elf uur huiswaarts gekeerd. In ver band met dezen moord is aangehouden een landbouwerszoon, die uit minnenijd den on- ukldge onverhoeds zou hebben aangeval- en en doodgeslagen. triumfued der hoogste beschavipg, het „vredle op aarde", weerklinkt; de maand, die ons brengt den laatsten dag de* jaars, die inhoudt beloften en profetieën, voor aller arbeid, ook voor hen, die thans deze vergadering bezoe ken en voor den arbeid, die hier zal worden verricht. Met dit stemm ingswoord opent spr. de vergadering. De door den heer J. Zijp Hz. (Twisk) ge lezen notulen worden met een bijzonder woord van dank goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat een schrijven was ingekomen van den heer A. de Jongh, burge meester van Hoorn, dat hij verhinderd was deze vergadering bij te wonen. De voorzitter wijst er op, dat bekend is de groote belangstelling van den heer de Jongh in den landbouw en hoopt, dat diens afwe zigheid in de toekomst groote uitzondering zal zijn. Ingekomen was een schrijven van Kring II in ZuidhHolland, waarin o. a. adhaesie werd gevraagd, om den minister te verzoeken het hooi in Zuid- en Noord-Holland niet op te vorderen voor het leger, maar dit te doen daar, waar voldoende hooi in den handel is. Hier staat men het af voor 60,— en men moet het koopen voor 90,—. Ook werd ad haesie gevraagd, om een nauwkeurige veetel ling te houden. De heer R. Visser (Berkhout) wijst op de gewijzigde toestanden. Veel vee is sedert af geslacht en ook de legerpaarden moeten le ven. Maatregelen tot distributie van kracht- voeder worden reeds genomen. De heer Avis (MLdwoud) komt het beter voor eerst het hooi, dat in den handel is, te vorderen voor het leger. De gemeentebestu ren moeten eerst het hooi vorderen, dat voor den handel beschikbaar is. In dit verband wijst de heer Stapel (Sijbe- carspei) er op, dat geenszins hooi gevorderd mag worden van hen, die het zelf noodig hebben, te meer, daar het hooi tegen fabel achtige prijzen wordt verkocht. In aanmer king voor vordering komthet hooi van boer derijen, die worden opgeheven. Het punt wordt verder van de agenda af gevoerd Vervolgens sprak de heer C. Nobel, rijks- landbouwleeraar te Schagen, over ,,de voe ding van Nederland". Spreker hield hierbij de rede, door hem uigesproken op het land- huishoudkundig congres te Assen, waarvan we destijds verslag gaven. De heer P. Stapel Cz. (Hoogkarspel) bracht daarna rapport uit der commissie tot het ver krijgen van meer licht in vele duistere zaken de distributie betreffende. De commissie, zegt spr., had de opdracht ten eerste een organisatie in het leven te roe pen, om te trachten meer leiding te geven in de distributie van regeeringsartikelen, voor de voeding van de dieren. Ten tweede om te trachten de prijzen, die de minister vaststelde voor regeeringsvarkens, dat die prijzen ook werden besteed Wat het eerste punt betreft heeft de com missie zich gericht tot alle kringbesturen. Va nslechis 4 kwam antwoord, waarvan er 3 sympathie betuigden. Met dit pover resultaat voor oogen, meende de commissie, dat het beter was, niet verder op de zaak in te gaan. Ten opzichte van het tweede punt heeft de commissie niet veel beter resultaten bereikt. Verscheidene malen is door de commissie aan de varkenshouders voorgehouden, om toch vooral niet te verkoopen beneden regeerings- prijien. Te veel aanbod was in dien tijd mede oorzaak van den verkoop beneden regeerings- prijzen en te weinig voeder. De commissie heeft haar bevindingen medegedeeld aan den minister. In die dagen werd aan spr door een koopman medegedeeld, dat deze had aan genomen, regeeringsvarkens te leveren voor, meent hij, 2 cent per K.G. beneden den regee- ringsprijs. Deze leverantie voor dien prijs was aoor de vlceschvereeniging goedgekeurd. 't Bleek de commissie al heel spoedig, dat e geen dankbare taak op zich had genomen, Jj kon den menschen wel vragen niet te vei*- koopen beneden den regeeringsprijs, maar koopen voor dien prijs ging voor de com missie niet De redactie van het agendapunt was niet gelukkig gekozen, want licht ontsteken in de distributie vereischt een grondig onderzoek en langdurige studie. werp. Het treft in de eerste plaats het klein-grond bezit, en waar dit domineert wordt de volks welvaart verhoogd. Dit klein grondbezit is het meest belast. Hét ontwerp vraagt van het kleine bedrijf 18 grondlasten meer. Dit drukt de bedrijf svoorwaarden. De groot grondbezitters kan het beter betalen. Zij, die den grond gebruiken, voelen den grootsfen druk. De behoefte aan geld wordt dan ook betaald door hen, die 't minst kunnen beta len. Verzet is niet voldoende. De grondbe lasting is geen preventief recht, maar een be lasting. Treub wil een wijziging en wel de waarde bepalen 'n overleg met de ambtena ren der directe belastingen. En toch is dit niet wenschelijk. Noodig is het, dat het ont werp afgestemd wordt. Treub wil ook een herziening op het onge bouwd. Deze zal een wijziging van de grond belasting tengevolge hebben en daartegen hebben we ons niet te verzetten, want dan worden belast zij, die betalen kunnen en daarmee zal genoeg bereikt worden. Die her ziening van het ongebouwd moet spoedig in werking treden eni moet om de 10 jaar ge schieden. Provincie en gemeenten won daarmee gebaat. Prijzen die op 't oogenblik voor land wor den besteed, zijn niet als norm te nemen. In Berkhout steeg de waarde in 10 jaren met 50 h 60 pet., in Anna Paulowna met 100 pet., in Koegras en Heer-Hugowaard 70 k 80 pet. Op veilingen worden cok speculatieve TEELT VAN EXPORT- E'N HANDELS- GEWASSEN. In de St. Gt. van 22 Februari 1917 heeft de Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel bekend gemaakt, dat door hem alle geschikte maatregelen zouden worden geno men om te voorkomen, dat de teelt van ge wassen voor Export voordeeliger zoude zijn dan de verbouw van gewassen, die voor bin- nenlandech gebruik dienen. UIT LANGENDIJK. De aid. Langendijk van den A. N. G. O. B. vergaderde Woensdagavond. Medegedeeld werd, dat 1 lid is overleden en 2 nieuwe leden zijn toegetreden. Verslag werd uitgebracht van de laatstge- houdeu Noord-Holl Prop.-C.-vergadering, waarvoor de uitbrenger den dank der verga dering ontving. Besloten werd met nieuwjaar een propagandageschrift te verspreiden. Aan de afd. rieerhugowaard zal worden verzocht iner een propagandastuk op te voeren. Ver der werd besioten te zamen met de aid. der Ned. Vereen, op een der Kerstdagen een pro pagandas vond te houden. Medegedeeld werd. dat het St. Nico laas kinderfeest uitstekend geslaagd is en dat, dank zij, de milde toegevloeide bijdragen en het kassaldo van het vorig jaar, de twee laag ste klassen weer konden worden onthaald. Nadat nog verslag werd gegeven van het geen de afgevaardigde in „Ons Huis" te Am sterdam gehoord en gezien heeft en nog en kele huishoudelijke zaken werden besproken, werd de vergadering gesloten. KORTE BERICHTEN. Een1 man, die bij' Bussum een1 paard uit de weide had gestolen, is door de Am- sterdamsche rechtbank veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was 6 maanden. Te Winschoten is een slager-kruidenier gearresteerd, die in dronkenschap een sch'ot loste op zijn vrouw, 3tj' het aanzetten van den motor viel hfl achterover uit de machine, doch bleef onge deerd. Hij is overgebracht naar den gar nizoenscommandant te Dordrecht. Van het vliegtuig heeft men verder niets meer ve- ziem. VREEMDE VLIEGTUIGEN. ROTTERDAM, 13 Dec. (V.D.) Bij Poor- tugael zijn 4 Engelsche vliegers aangetrof fen, afkomstig uit een marine-luchtschip, Ze waren om 3 uur uit het luchtschip slagen door een defect aan den motor. Een van hen heeft zijn been gebroken. Het luchtschip is met één man verder gegaan STADSNIEUWS. ze zij prijzen besteed. De heer Avis aanneming te voorkomen. Er is geld noodig, Midwoud) oorkomen. E wil iets doen, om m-nar het moet nu van één kant komen. De «bouwen hebben er voordeel van en dus ook IjnÜMI De heer Zijp acht het niet de taak van een inleider voorstellen te doen Na eenige discussies wordt besloten aan de regeering te verzoeken het wetsontwerp-Treub niet aan te nemen, omdat de vergadering het acht in strijd met het belaag van den Neder- landschen landbouw. De voorzitter leidde vervolgens in de vraag: Wat behoort door de landbouwver- eenigingen gedaan te worden, om het daar heen te leiden, dat de Landbouw in de Twee de Kamer der St. Generaal voldoende ver tegenwoordigd zal worden. Spr. zet op den voorgrond, dat de vereeniging zich buiteni de polit'ek heeft te houden en daarom heeft men zich te bepalen tot algemeene wenken. Bij het stellen van cand'daten heeft men rekening te houden met het belang, dat ook de land bouw zijn vertegenwoordigers heeft. Elke 25 landbouwers kunnen oen candidatenlijst in zenden. Ze hebben mannen van algemeene bekendheid te kiezen en te zorgen, dat die can diclaten ook elders gesteld worden. Spr. gaat daarbij de bepalingen van de nieuwe kieswet Nu de bedoelde maatregelen tot uitvoering komen, worden van verschillende zijden be zwaren daartegen ingebracht.' waaruit blijkt dat men heeft gemeend!, dat de maatregelen niet betrekking zouden hebben op een of ander speciaal gewas. Met deze bezwaren kan uit den aard der y-aak rekening worden gehouden. De minister vestigt nogmaals de aandacht op de hier bedoelde waarschuwing, welke ook zal gelden voor het oogstjaar 1918 en voegt daaraan ten overvloede toe dat zij van z zal zijn op alle gewassen, die in, grootere hoeveelheden worden geteeld dan voor de binnenlandsche behoefte noodig is, alsook voor die, welke producten opleveren, die niet gerekend kunnen worden tot de eerste levensbehoeften. VERBOD VAN INVOER IN DE VEREENIGDE STATEN. Uit een telegram van onze gezant te Was hington aan den minister van buitenlandsche zaken blijkt, dat bij een proclamatie van de Amerikaansche regeering den invoer van ver schillende artikelen in ae Vereenigde Staten uit de meeste landen, waaronder Nederland en de Nederlandsche koloniën, is verboden, tenzij uit hoofde van een speciale vergunning (license). VERSTREKKING VAN VEEVOEDER. De minister van landbouw heeft in ant woord op eenige vragen van het Kamerlid Sibinga Mulder betreffende de verstrekking van veevoeder medegedeeld, dat de totaal aan gevraagde hoeveelheid suikerbieten in het tijdvak van 1 tot 11 October j.l. bedroeg ruim 382.000 ton, terwijl slechts een hoeveelheid van ruim 55,900 ton suikerbieten beschikbaar was. Deze suikerbieten waren oorspronkelijk voor Belgische rekening hier te lande ge contracteerd, doch konden niet worden uitge voerd. Thans zijn nog aanvragen voor de zandstreken van circa 326,100 ton onuitge voerd, waardoor nog hoogstens 12,000 ton suikerbieten beschikbaar i*. MIJNEN. De minister van marine heeft, door fus- schenkomst van de commissarissen dier Ko ningin, den burgemeesters-strandvonders ver zoent, de gemeentenaren met nadruk te wijzen op de ernstige gevaren, waarmede het aanra ken of vastleggen van mijnen door onbevoeg den voor den dader zoowel als voor anderen gL1Door hef feit, dat er zoovele verschillende constructies van mijnen bestaan, is het niet mogelijk voor iemand, die niet volkomen op de Hoogte van alle mijnen is, te weten, op welke wijze hij een soortgelijk vernielingatuig moet verankeren. Wat bij de eeue mijn niet gevaarlijk is, is e Dreumel (Geld.) hebben verleden week enkele bakkers niet kunnen bakken we gens meelgebrek. Een enkele was nog voor zien, waardoor zijn winkel zoo druk bestormd werd, dat de politie tusschen beide moest treden. Een huiseigenaar te Delft is geverbali seerd, omdat hij de plakzegels van door hem ontvangen kwitanties haalde en ze weer plak te op de kwitanties, waarop hij de huur ont ving. De passagiers voor het stoomschip „Nieuw- Amsterdam" ontvingen van het agentschap te 's-Gravenhage de kennisge ving dat het schip niet vóór 5 Januari zal kunnen vertrekken. Tc Utrecht wilde 'n militair uit Hoorn- sterzwaag nig in den trein springen toen deze reeds in beweging was. Hij geraakte onder de wielen en is kort daarop aan de gevolgen overleden. Te Rotterdam is een boot met werk volk, dat van de fabriek der firma v. Capelle naar Bolnes terugkeerde, in de Maas overva ren door een vrachtboot. Van de zeven in zittenden verdronken er twee. Van een rijwielhandelaar te Naarden zijn door den burgemeester aldaar 3000 rij wielbanden, n.l. 1500 buiten- en 1500 bin nenbanden, in bezit genomen, die niet van bet vereisente stempel voorzien waren. Een vergadering der afd. Rotterdam van den Centralen Bond van Transport en Havenarbeiders heeft gisteren een motie aan- genomen-, waarin geprotesteerd wordt tegen de invoering van een burgerlijken dienst plicht. De verstrekking van zoogenaamde in- dustriezeep kan slechts in hoogstnoodzake- na. Spr. wijst er op, dgit die landbouwers zelf- het bij de andere wel. Bovendien brengt het standig zouden kunnen werken in een agrari-1 m de onmiddellijke nabijheid komen van den sche partij, maar waar deze niet bestaat heb ben de agragiërs in eigen partijen propa ganda te maken voor de landbouwcandida- ïèn. Propaganda over het geheele land kan ge maakt worden, door aan de besturen van alle landbouwvereenigingen te verzoeken te komen tot samenwerking en het vraagpunt aan de orde te. stellen in aTgMe^crgaTring I legden JIM, zoodat het reservefonds werd mijn reeds zijn gevaren mede, daar een aanra king uit louter toeval (opwaaien van een jas, glijden langs een glibberigen dijk) ernstige gevolgen kan hebben. UIT OUDE NIEDORP. In de gisteravond gehouden vergadering van' de IJsclub alh'er, werd de rekening goedgekeurd. Ontvangen was 6.87, lii'ke gevallen geschieden en tot ten hoogste 25 pet. van de in de voorafgaande periode verstrekte hoeveelheid. Te Den Haa gheeft zich een Neder- landsch dames-comité gevormd, bijgestaan door eenige heeren en helpsters, dat zich ten doel stelt de belangen der Britsche krijgsge vangenen, geïnterneerd in Den Haag en om streken, te Behartigen. De kantoorbedienden W. P en J. H. M. zijn te Rotterdam aangehouden, nadat zij getracht hadden, op naam van een detective bureau, de Rotterdamsche Bankvcroeniging in de Boompjes aldaar voor 687.25 op te lichten. De buitendijk* gelegen kweldergronden tusschen den Negen boeren- en den westpol der, onder de g. meen te Kloosterburen, zul len worden ingepolderd. Daardoor wordt on geveer 200 K.A. vruchtbar grond in cultuur gebracht. Op den Oudendijk zijn aangehouden twee Duitsdie deserteur* die uit het inter- neeringskamp te Bergen zijn weggeloopen. De „Board of Trade" heeft ae algemee ne vergunning voor den invoer van boter in getrokken. Zendingen, die reeds vóór 13 Dec. op weg naar Engeland waren, mogen zonder bijzondere vergunning worden inge voerd. Bon no. 5 der Rïjkspetroleumdistributie- kaart zal geldig zijn van 16 dezer tot en met 31 dezer voor een hoeveelheid van 2 liter. Ter gelegenheid van de plechtige af kondiging van de Grondwetsherziening heeft de sociaal-democratische Kamerfractie aan den minister-president een bloemstuk aange- bodenboden. Gistermiddag zijn twee Zeppelins bo ven Gropingen geweest; zij bewogen zich in Westelijke richting. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. No. 18119 400. No 18067 100. ben tot alle partijbesturen. Mocht dit niet baten, dan kan men zich aangesproken en werd teruggebracht van 262.19 34 tot 169.06. Tot bestuurslid in dè plaats van den heer A. Wonder Pz., niet herkiesbaar, werd ge kozen, die heer G. Liefhebber. Tot districts-voorzitter werd benoemd de bij open brief wenden tot de belanghebbenden J_<* te M-Niedom De afgevaar- inJ alle partijen, door gebruikmaking van de ^A^ Vmer te N^iedorp.^ P6™- u.ii-vldaat, naar de algemeene vergadering UIT WIERINGERWAARD. der Vrijzin- Door het stellen van algemeen bekende per sonen kan men rekenen op succes in andere kieskringen. Een goede propaganda moet hieraan ver bonden worden. Ook door de leden in de eigen polit'eke vereeniging, omdat de vereeni alB Candida^t voor den ge- als zoodani" zich n et met politiek mag moenteraad, terwijl in eene vergadering der Vrijzinnig democratische kicsvereeniging - gecandidateerd de heer J. E. Vos. Het zal dius waarschijnlijk tusschen deze beide heeren gaan, tenzij de S. D. A. P. moeien v Bij de rondvraag «telt de heer Harp (Wog- meer) de vraag, hoe de kleine, boer van zijn boter moet afkomen. Zich wenden tot den minister, antwoordt de heer Nobel. De voorzitter zegt, dat namens kring II de vraag tot den minister zal worden gericht. De heer Pijper (Twisk) vestigt de aan dacht op het bezwaar, dat de H. IJ. S. M geen vee vervoert. Het bestuur zal adresseeren. nog met een candidaat uitkomt. VAN TEXEL. De Alkmaarsche Crediet- en Effectenbank heeft alhier een agentschap harer instelling gevestigd, te den Burg. Als agent werd aan gesteld de heer C. H. Broekkamp te den Burg ZIEKENVERPLEGING. Vanwege den Nederlandschen Bond voor Ziekenverpleging is Dinsdag alhier zitting gehouden tot het afnemen van het examen ia algemeene ziekenverpleging. Gslaagd zijn tit dames J. P. Michael en M. Bierman, opge leid in het Stads-Ziekenhuis te Alkmaar, Zr. Werenfrida en Zr. Willibalda, opgeleid in het St. Elisabethsgesticht te Alkmaar en A. A. C j. Augusteijn en H. C. de Munck, opgeleid in het Snoedc van Loosen Zieken huis te Enkhuizen. POLITIENIEUWS. Door de politie is alhier een man aange houden en naar het huis van- bewaring over gebracht, wegens het plegen van ongeoor loofde handelingen. ALGEMEENE SPIJSCOMMISSIE Dat de ingezetenen van Alkmaar in dezen tijd vai* duurte en schaarschte aan kven&uud- delen en brandstof toch nog gaarne wat van net Hunne wultu aisiaan voor de aimsten der armen getuigen de inschruvmgen voor de al gemeene Spijscommissie, aieJzeker niet min-, der bedragen dan het vorige jaar. De goede gevers kunnen overtuigd wezen, dat het werk der commissie niet nutteloos is. Straks toch komt de tijd, waarin bijna geen werk eu dus bijna geen verdiensten zuilen zijn, waarin menigeen de kleine som met kan missen, die de „Centrale Keuken" voor ea portie vraagt. Bovendieu zijn er veel ouden van dagen, wier inkomen gering of nihil ii en voor wie een warm maal een heerlijk ge schenk is. Wie dit bedenkt, zal de commissie zeker gaarne blijven steunen in haar pogingen, oa aen nood van den armen medemensch te lent gen. PROTESTANTENBOND. Vooi de afdeeling Alkmaar van den Neder- landscheaProtestantenbond hield gisteravond de heer ds. H. Westra in 't calt „Central" eene lezing over het onderwerp: „Het ont staan van den Bijbel" Nadat de aanwezigen staande een Gezang hadden gezongen, zei spreker te widen trach ten een enkel woord te zeggen over het ont staan van den Bijbel, hetwelk hij met licht beelden zou verduidelijken. Het was voor hem moeielijk de acht lezingen, die hij den vorigen winter voor een cursus hield, tot één samen te vatten, er was van alles zooveel te vertellen, de stof is zoo buitengewoon groot toch zou hij trachten de hoofdlijnen zoo goed mogelijk weer te geven. liij ue behandeling van de outwlKtelmg&r geschiedenis voerde spreker ons naar Egypte, liet bouwwerken zien als de pyramiden en sfinxen en standbeelden van koningen waaraan ook de Joden in hun slavernij had den medegebouwd. De oude Egyptenaren schreven op papy rusrollen, die uit zeer teere vezel* werden ge maakt eu daarom niet konden worden opge vouwen, maar moesten worden opgerold, Toch zijn er rollen die reeds 3000 jaar be slaan en die ons veel hebben geleerd over het vroegere Egyptische lieven. Bij de Babyloniërs was het spijkerschrift in gebruik, dat op rotsen en steencn werd in gegraveerd. Spreker toonde zulk een in scriptie, een „opgu-xhroefd bulletin" uit vroe ger dagen, vermeldende hoe een Baby lom.-üit vorst Jeruzalem veroverde. Het hiërogliefenschrift werd pas in 1799, tijdens den Napoleontischeu veldtocht te R» aètte ontdekt en dlank zij de Orieksclie verta ling, die er ook op voorkwam, ontcijferd Waar voor de oudste papyrusrollen meest het hiarchische of priesterlijk schrift gebruikt werd, komt op de nieuwere eenvoudiger, min-| der ingewikkeld schrift voor. Latere geschrii ten van de Egyptische Christenen, de Kop ten, werden in Koptisch schrift geschreven Orieksch met een zevental andere letters, ah KOLENGEBREK. BERLIJN, 13 Dec. V. D. De Zwitser- sche regeering heeft alle scholen laten slui ten wegens kolengebrek. FRAN9CH LUCHTSCHIP OELAND. AMSTERDAM, 13 Dec. (Vas Diaz). Uit Laren. Hedenmorgen ongeveer 7 uur is een luchtschip vermoedelijk van Franschen nationaliteit geland tusschen Laren en Eemnes op den Naarderstraatweg. Het kwam neer op het dak van het huis, door bakker van Eek bewoond. Het dak werd licht beschadigd. Het luchtschip is van klein type en met één machinegeweer be wapend. De bemanning is gevlucht, ver moedelijk in de richting van Baarn. Er werden patrouilles uitgezonden om haar te vangen. ENOELSOH VLIEOTUIO GEDAALD. SLIEDRECHT, 13 Dec. Hedenmorgen is in den Oosterpolder onder Sliedrech aangetroffen een achttienjarige Engelsche vlieger uit Norfolk. Hij was boy op een Engelsch watervliegtuig dat hedennacht in den polder aan den grond geraakte. het overblijfsel van de oude schrijftaal. Op een Babylonisch kleitablet komt verhaal van de Schepping der wereld1 voor, dat veel heeft van het Bijbelsche verhaal. Ooi de zondvloed wordt in de oude inscriptie» vermeld, met een Babylonischen Noach a» hoofdpersoon. Na de pauze ging spreker over tot de bij belsche handschriften. Hij legde uit dat er geen eigenlijke bijbel bestaai, men hMH slechts te doen met afschriften van afschrif ten, de oorspronkelijke bijbel is totaal ver- loren. Eenige van die handschriften werden door spreker vertoond en besproken. Allereerste^ handschrift uit de 4e eeuw na Christus. Lk woorden bestonden alleen uit hoofdletters ffl de zinnen liepen zonder ppunctuatie door- Een ander handschrift werd in een pmUe- mand in eem klooster op de Sinai gevonden- Sommige handschriften waren dubbel be schreven (Palimpsest). I Het eerste 6chrift was dan moeilijk te om- cijferen, door toepassing van een chemisch middel, werd dit echter duidelijker gemaakt- Bisschop Ulfilas heeft in de vierde eeuw na Christus den bijbel In het Gothisch ver taald. Hij' moest daarvoor een geheel nieuw alphabet voor zijn volk samen stellen, riet handschrift, de codex argentina, zoo ft* noemd wegens de zilvere letters op roodffl ondergrond, met vergulde regels tusschte I deq tekst en zilveren boogversieringen, be rust te Uusala. In de middeleeuwen veran derde het schrift met alleen hoofdletters (ma* I jusculus) in hoofdletters en kleine letter» (miniculu*). Ook in ons land werd er veel arbeid aan de vertaling van den bijbel besteed, o.a. doo Erasmus. Jacob van Maerlant gai offlstrew» 1200 een Bijbel op rijm uit. Maniix van si Aldegonde vertaalde de Psalmen en ook aan'een bijbel-vertaling, welke hij eenter niet kon voleindigen. !l uui aan ut ut o— - NKDKKLAMD.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2