DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Nt. 294 Honderd en negentiende Jaargang 1917 VRIJDAG 14 DECEMBER. Uitbetaling vergoedingen wegens kostwiimerscihap Abonnementsprils bii Yooraitbetallng p. 3 maanÉn I UH fe. p. pMt lliO. fiffljjsfloinmm 5 ei. AdMtontlfipiiis 15 ct. p. tegel grote letters plaatsruimte. Br. Ir. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij Berms. Coster 4 Zn.. Voordam 6 9, Tel. 3. Op het westelijk oorlogsterrein hebben de Duitschers ten oosten van BuUecourt aanvat len gedaan op de stellingen der Engelschen, waarbij zij volgens mededeeling van dezen een paar verwoeste loopgraven bezetten na een hevige voorbereiding door artillerievuur. Door deze aanvallen is in den toestand aan het Britsche front geen noemenswaardige verandering ontstaan, maar men mag er in elk geval wel een aanwijzing voor een nade rend offensief in zien. Aan het Italiaansche front is in de laatste dagen niet gevochten, wegens sneeuw en ne vel, zegt het Weensche bericht. Met de wel wat hoog gespannen verwachtingen ten op zichte van een mogelijkea val van Venetië is het, naar het zich laat aanzien, voorloopig gedaan, omdat het voor de troepen van velldr maarschalk Conrad moeielijk zal zijn uit de sneeuw, van de bergen de vlakte te bereiken. In de Italiaansche Kamer heeft de minister president Orlando een regeeringsverklaring afgelegd en o. m. gezegd, dat het streven blijft gericht op c^n vrede, die in de toekomstige samenstelling van Europa aan alle volken rechtmatige voorwaarden verzekert voor hun politieke, sociale en economische ontwikke ling. Gisteren zijn de Russische gedelegeerden, nadat zij nieuwe instructies uit St. Petersburg hadden gehaald, in het gebied van maar schalk Leopold van Beieren teruggekomen, waar de onderhandelingen werden hervat. Het zal nu zaak zijn af te wachten walt er van komt, en of ook de entente-landen aan de be sprekingen zullen deelnemen. De thans in Rusland bestaande regeering heeft verklaard „alles" te zullen bekend maken. In Rusland volhardt generaal Katedin nog steeds in zijn verzet tegen de maximalistische regeering. Van beide kanten zijn legers tegen elkaar opgerukt, en, gelijk reeds gemeld is, hebben botsingen plaats gehad. Tegengespro ken wordt een bericht, als zouden Kaledin's troepen bij Bielgorod verslagen zijn. De ge neraal staat thans volgens een Reuter-berieht met een leger voor Rostow. De telegrafische verbindingen dezer stad met Kief zijn verbro^ ken. De regeering gaat voort met hare tegen standers onschadelijk te maken door hen te arresteeren. Vele leiders der kadetten zijn op gesloten, terwijl een der aanhangers van Ka- ledin, de heer Pototsky, te Sebastopol in hechtenis werd genomen en aan boord van een transportschip gebracht. De ongeveer 40 leden van de wetgevende vergadering, die Dinsdag in het Taurische paleis bijeen kwamen, hebben in een manifest tegen deze arrestaties geprotesteerd. De ver gadering zou op last van een commissaris door soldaten uiteen worden gejaagd, omdat men niet alleen in zijne tegenwoordigheid wilde vergaderen, maar.... zij ging ongehin derd met hare besprekingen door. De heer Tscherkof eischte, dat alle gezag aan de ver gadering zou overgaan, die alleen bevoegd was om vrede te sluiten en dien boeren land te geven. Een officier der Lettische troepen, door de bolsjewiki naar St. Petersburg gehaald, wijl men hem nog al betrouwbaar achtte, zette uiteen, dat de Letten niet waren gekomen om de vergadering uiteen te jagen, maar om de orde te handhaven en de vergadering te be schermen. De Letten geweid een luidruchtig huldebetoon. VARIA. DE ZAAK CAILLAUX. De Caillautisten, willen de behandeling van deze zaak op politiek gebied drijven. Het „Journal du Peuplie" (Kierthaler) verklaart, dat het geheele geschrift van ge neraal Dubail n^ets beteekent; terwijl de re dacteur van de Humanité, de heer Renaudel, vraagt of het Hooggerechtshof niet beter is dan de krijgsraad als rechtbank. Van recht- Bche zijde wordt daar tegen geprotesteerd, de Figaro roept uit: „Het gaat niet om de politiek van Caillaux, maar om zijn gedrag als Fransch burger en oud-voorzitter van de regeering tegenover het gevaar van het vaderland. Het gaat er alleen1 om te wet-en of hij1 in vollen oorlog dèm vijand gediend heeft in plaats van hem te bestrijden." Ook de l'Oeurvre waarschuwt er voor op te passen, dat de zaak niet van wettelijk geoied afzakt naar politiek terrein. De eemge kwes tie waarnaar gevraagd wordt is: „Is hier misdaad gepleegd?" Men gelooft, dai de Kamercommissie de immuniteit zal opheffen zonder den beschul digde of de getuigen te hooren, zoodat het openbaar debat in het begin van de volgende week zal plaats vinden. KORTE BERICHTEN. Minister Bonar Law heeft in het En- ■gelsche lagerhuis een credietaanvrage inge diend van 6 6 milliard! gulden. De Russische Senaat is met geweld door maximalistische soldaten ontbonden, om dat deze alleen de voorloopige regee ring erkende. De Amerikaansche commissie te Ar changel heeft haar werkzaamheden opge schort en is voornemens naar Amerika te rug te keeren, omdat met het oog op de om standigheden geen behoorlijk resultaat te be reiken is. In de Constitueerende vergadering moeten uitsluitend de maximalistenrevolu- tionnaire socialisten en kadetten zijn gekozen. De Ag. Buig. zet zijn propaganda voor de uitbreiding van Bulgarije voort en be weert, dlat een talrijke afvaardiging van bur gers van Nisj van haar aanhankelijkheid aan Bulgarije getuigde. De Figaro becijfert de gezamenlijke leeningen van Rusland, door de geallieerden verstrekt in 1915 en 1916, op meer dan 25 milliard gulden, alleen voor Frankrijk al 17 Y% milliard. Kopenhaagsche bladén vernemen uit Londen, dat de heer Uoyd Oeorge op ge neeskundigen raad geruimen tijd rust moet houden, daar zijn gezondheidstoestand ach teruitgaat. Derhalve onderstelt men, dat de eerste-minister zijn ambt ten spoedigste zal neerleggen. De keizer van Duitschland en die van Oostenrijk hebben telegrafisch veldmaar schalk Conrad von Hötzendorf geluk ge- wenscht met de overwinning bij Asiago be haald. De oorlogstoestand tusschen Cuba en Oostenrijk-Hongarije is afgekondigd. Over den veldtocht in Palestina meldt Reuter, dat het watertransport vrij moeielijk ging. Het water moest over een afstand van 150 mijl door de woestijn worden vervoerd Kleine Duitsche oorlogsschepen deden aan den mond van de Tyne een aanval op een Britsche koopvaardijvloot. Twee groote stoomschepen en twee patrouille-vaartuigen werden vernietigd. Aan Zwitserache bladen wordt uit Parijs bericht, dat de Fransche regeering beperking van het paplerverbruik overweegt, en wel een van 50 pCt. voor de periodiek ver schijnende gedrukte stukken en voorts tot verbod van het verspreiden van prospectus sen en catalogi. STADSNIEUWS. HET NIEUWE KIESSTELSEL EN DE LIBERALE UNIE. De afdeeling Alkmaar van de Lib. Unie hield Donderdagavond in de sociteitszaal van de Harmonie een1 openbare vergadering, waarin de heer P. Otto, lid van de Tweede Kamer, optrad met het onderwerp: Het nieu we kiesstelsel en de Liberale Unie. In plaats van door den voorzitter, den heer Udo, die door ambtsbezigheden uitstedig was, werd de vergadering geleid door den heer Mr. W. C. Bosman. Bij de opening der vergadering zeide deze, dat de organisatie der liberale partij, in het district Alkmaar die zich vroeger in de dagen van strijd kenmerkte door eensgezindheid, die tot de overwinning leidde, sinds dien eigenlijk op de flesch is geraakt. Nu door de wijziging in de grondwet een geheel nieuwe toestand intreedt nu is nieuwe organisatie noodzakelijk. Daarom hebben de vrijzinnigen zich vereenigd tot een afdeeling der Liberale Unie. Hij' hoopte, dat de heer Otto, die de vergadering over het nieuwe kiesstelsel zou inlichten er in zou slagen aan te toonen, hoe de nieuwe wijze van kiezen in ons land is een machtsverplaatsing van de kiezers naar de politieke partijen, en hoezeer het dus noodig is dat de kiezer lidl eener partij wordt. Meer nog, dat de vergadering voor de aanwezigen een aanleiding mocht zijn, om die afdeeling ais lid te steynen. Na afloop der vergadering zou er gelegen heid zijn om zich als lid op te geven. Daarna gaf de voorzitter het woord aan den heer Otto. Deze had het liefst de jonge afdeeling ge steund door de beginselen dier groote groe pen op politiek gebied voortaan tegenover elkaar te plaatsen, doch had voor dezen avond tot taak een uiteenzetting te geven van het nieuwe kiesstelsel: de evenredige verte waarvan de groote voordee- is billijk en rechtvaardig, enkele platen met tabellen en cijfers gaf spreker een duidelijke uiteen zetting van den nieuwen gang van zaken, daarbij er vooral den nadruk op leggende, dat elke stem, ook al is deze uitgebracht op een candidaat, die niet voor de zetel in aan merking komt, hare waarde heeft voor de getalsterkte van de partij. Mogelijk, doch moeilijk zal het zijn, perso nen buitel eenig partijverband af te vaardi gen, een bepaalde combinatie van lijsten en stemmen is daarvoor noodig, doch dat was, wat men juist door het nieuwe stelsel wilde beperken, dat groepen met bepaalde belangen een vertegenwoordiger zenden. """aar reeds eerder in ons blad het nieuwe stelsel werd uiteengezet, achten we een verder verslag van het eerste gedeelte der rede van den heer Otto overbodig). Het tweede gedeelte zijner rede wijdde de spreker meer aan de Liberale Unie in het bijL zcrnder. In alle 18 kieskringen, zoo zei hij, heeft da Unie ingericht centrale kiesvereenigingen, ook dus in Noord-Holland boven het IJ, den kieskring den Helder. Alle plaatselijke af- deelingen zijn daarbij aangesloten, in die centrale vereenigingen wordt door de afge vaardigden der afdeelingen, en de algemeene leden de candidaten lijsten opgemaakt, eerst een groslijst van 20, daarna van 10, het hoog ste aantal, dat een lijst volgens de wet mag bevatten. In vele gevallen zal overleg tusschen de kieskringen en het Hoofdbestuur omtrent de samenstelling der lijsten noodig zijn. Daar om heeft de Unie ingesteld een verkiezings- raad, bestaande uit 21 personen: Voorzitter en secretaris van het Hoofdbestuur met één gedelegeerd lid en 18 vertegenwoordigers van de kieskringen. Deze raad geeft advies en daarna worden door de centrale vereenigin gen de lijsten definitief opgemaakt Spreker hoopte, dat het hem gelukt was aan te toonen, van hoe groet belang het is, dat de kiezers zich bij een partij aansluiten. Vraagt men hem waardoor de keuze van die partij wordt bepaald, dan meent hij, dat die vraag het allereerst beheerscht wordt door de politieke constellatie, zooals die in 1918 zich zal voordoen. Tot zijn leedwezen moet hij constateeren, dat die constellatie^ de verhouding dezelfde zal zijn als die was in 1913 en in 1909. Aller eerst komt men dus voor de vraag, of men zich zal aansluiten bij de christelijke partijen (spreker vindt dien naam wat vreemd, omdat het net is of de andere partijen niet christelijk zijn), de S- D. A. P. of a. D. P. of wel bij de vrijzinnige partij (liever een van de 3 vrijzin nige partijen). Dat is de hoofdvraag. Men kan en zal ook wel gedaan worden, voor de heeren het grootste nut gaan betoogen, vrij- llbe- dat zij zich moeten of mogen noemen zinnig democraat, Unie-liberaal of vrij raai, maar daar gaat bet z. i. niet om. Aller eerst geldt het: Rechts, sociaal-democraat of vrijzinnig. Men had gehoopt, dat het anders zou zijn, dat men zou hebben een zuiverder en eerlij ker scheiding in democraten en conservatie ven, maar niet wij hebben de macht die schei ding te maken. De christelijke partijen blijven in coalitie, omdat zij daarin het meeste voor deel nog zieni, en daardoor dwingen zij ons tot de oude keuze: Rech s of Links. Men moge de antithese nog zoo verkeerd vinden, en gaan zeggen, zooals er gezegd wordt: we moeten die niet door ons ook links te verbinden, in de hand weiken. maar wie beslist dat? Waar de rechterzijde zich verbindt, blijft voor links geen keus over. Door coalitie wil rechts de macht in handen krijgen snoeten we dat laten gaan? Als men dat wil moet men zich verzetten en men zal het dan ook zien, hoe men als de verkiezingen daar zijn, weer tegen de recht- sche partijen te hoop loopt. De antithese zal de verkiezingen weer als vroeger beheerschen en daarom is het te be treuren, dat de vrijzinnigen niet trekken één lijn. Men had althans in 1918 nog moeten zorgen elkaar te vinden. Men moet niet vra- ;en: wat hebben we 't liefst, maar: wat is :t grootste gevaar? Spreker komt thans tot het verschil in de drie groepen, die bij de aanstaande verkiezing de keuze van de kiezers dienen te bepalem Bij de rechterzijde wordt alles overheerscht door den wensch de waarheid, die men alleen zegt te hebben, op te leggen aan allemaal, den dwang op te leggen aan andersdenken den. Dat is de kern van het verschil met de vrijzinnigen. Men wil de beïnvloeding van den Staat door de Kerk op een wijze die wij niet wen- schen. Wij daarentegen willen, dat Staat en Kerk onafhankelijk van elkaar zijn, dat ieder kan gelooven wat hij wil, vrij en ongedwon gen. Ook de S. D. A. P. en de Vrijzinnigen kunnen we niet beschouwen als een groep. Ook ten opzichte van hen bestaat met ons het verschil van dwang en vrijheid. De soc.- dem. meen en, en niet altijd ten onrechte, dat de arbeiders langen tijd verdrukt hebben ge leefd. De sociale verhoudingen maakten, dat hij niet vrij was. Wie is volkomen vrij Maar de sociaal-democraat in zijn hart wil daaraan een einde maken, en daarbij de anderen ook maar eens dwingen als 't moet. Dat nu wen- schen de vrijzinnigen niet. Niet de dwang van de eene klasse op de andere brengen, maar trachten te komen tot harmonische klas severhoudingen, die voeren kunnen tot vrij heid voor allen. Spr. geeft toe, dalt de sociaal-democraten de fouten, de ziekten der maatschappijl voortref felijk hebben gepeild en aangetoond, doch als 't er op aankomt de fouten weg te nemen, dan doe men het niet volgens het socialistisch doch volgens het vrijzinnig systeem. Groote hervormingen, de geschiedenis bewijst het, zijn nooit door dwang tot stand gebracht. En men ziet het ook, waar de soc.-dem. in gemeenteraden of colleges van B. en W. kun nen medewerken aan verbeteringen, dan laten zij hun dwangtheorie thuis. Het is die vrijheid, door spreker geschetst, die de politieke verhouding beheerscht. Nu aan te komen met de reusachtige(verschil len tusschen Unie-liberaal en Vrijzinnig-De mocraten, acht spreker klein gedoe. Schaamt u, zou hij: willen toeroepen aan hen, die er ook hier waarschijnlijk mee zullen komen. Laat het Nederlandsche volk zich bewust worden, dat het grootste gevaar dreigt van de politieke rechterzijde aan den eenen en van de sociaaldemocratische partij aan den anderen kant. Ten slotte, nu de drie vrijzinnige partijen niet konden samengaan, doordat een der drie het niet heeft gewild, en heeft gemeend dat het niet noodig was, nu komt men ook voor deze vraag: Vrij-liberaal, Unie-liberaal of Vrijzinnig-Democraat. Het spreekt van zelf, dat spreker zou zeg gen sluit u aan bij de groote algemeene vrij Met een aansporing om l'id te worden der Liberale Unie, om een kracht te vormen tegen over de rechterzijde en de S. D. A. P., besloot spreker. Na een korte pauze werd gelegenheid gege ven tot debat, waarvan gebruik gemaakt werd door den heer Wagner, van Amsterdam. Deze verwonderde het, van den heer Otto vrijzinnige partij heeft genoemd aangeprezen als een democratische, wat met elkaar klopt. niet Bij de uiteenzetting van het kiesstelsel zal het m tegenspraak met het latere betoog van den heer Otto duidelijk geworden zijn, dat het absoluut op de partijverhoudingen in de Kamer geen verschil zal maken of de vrijzin- f! partijen gezamenlijk dan wel afzonder- naar ae stembus gaan. De concentratie is door de vrijz.-dem. niet opgezegd. Die was aangegaan tot 1918 en er moest nu een nieuw verbond worden aangegaan en dat hebben de vrijz.-dem niet gewild. Dat Rome en Dordt nu met J de vrij woor< hoeveel kracht die kunnen ontwikkelen. Door het niet samengaan kan elke stemmen op de partij zijner keuze. Tot dusver kon dat niet en heeft men bijv. jaren achter een tegen heug en meug Foreest moeten ne men. Gevolg: dat vele vrijzinnigen op den soc.-democraat stemden die in stemmen reus achtig vooruiiging. Hetzelfde zou gebeuren als men weer concentreerde. De algemeene vrijzinnige belangen zijn dan ook veel gediend door gescheiden optrekken. De heer O. heeft gezegd, dat het jammer was, dat de concentratie niet is aangegaan, de heer van Raalte, vorzitter der Liberale Unie, heeft blijkens het Kamerverslag een andere meening verkondigd en een pleidooi geleverd voor een splitsing in een aemocratische en conservatieve partij, hetzelfde wat de vrijjz.- dem. voorstaan. Of de coalitie zal worden gehandhaafd, hangt af van de vraagstukken die om oplos sing zullen roepen. Als er iemand de "moei lijkheid en de nadeelen heeft ondervonden van de concentratie, dan is spreker het, die in een vrijzinnig blad de verschillende con- centratie-candidatea aan de Zaan heeft moe ten verdedigen. Men leidt daarbij de kiezers eenvoudig om den tuin. De vrijzinnige kie zers weten wel, waar hun plaats is. Maar we zitten met een groote middenpartij, de zooge naamde algemeen vrijzinnige partij, die ook conservatieven in groote massa opneemt. Tot dusver zijn de daden der Liberale Unie niet in overeenstemming met hun program, doch met de maatschappelijke groepen, waar uit zij hare sappen trekt. Spreker betwijfelt of de Liberale Unie en de vrijzinnig democraten hetzelfde willen; in de Liberale Unie toch zitten oök de groot kapitalisten, daar de Liberale Unie door haar sterke Kamerclub grooten invloed heeft. Ach ter de schermen zitten de menschen, die de Liberale Unie niet vrij zich doet uiten. Ook in verschillende gemeenteraden handelt men lang niet altijd democratisch. Spr. wijst op den heer Govers aan de bestuurstafel, die zien tegen kindervoeding en -kleeding verklaarde, zooalö men hem mededeelde. Deze opmerking geeft aanleiding tot eenig tumult, daar de heer Govers dat ontkent en een ander uit de vergadering die dat vol houdt. Ten slotte zegt spreker, dat het gaat om tweeërlei beginselconservatief of democraat. De eersten behooren bij de vrijliberalen, de laatsten bij de vrijzinnig-democraten. De verkiezing zal niet beheerscht worden door enkele personen, maar door enkele ur gente vraagstukken, n.l. de dekking der oor logskosten en de vraag in hoeverre de Staat bij steun aan de groot-industrie in den gang der ondernemingen medezeggingsschap moet hebben. Met al het geconcentreer schiet men niet op; men bestrijdt rechts niet met vrijzinnig heid, doch wel door de democratie. Met een opwekking om te komen bij den Vrijz.-Dem. Bond, die o. a. de ontwikkelings- voorwaarden voor alle individuen gelijk wil maken, waartegen ook de conservatieve Unie- Liberalen zich verzetten, besluit spreker. De heer Otto antwoordde hierop uitvoerig. Hij was van meening, dat de debater het niet ~rehad had over de groote dingen, waarom 1 niet aange- hier niet zijn. iet hier gaat. Ook luid hij vallen, maar anderen, die De BMgomsegter ram Alkmaar brangt ter kennis ran behmgtad)- benden, da* inding, toepend» van O Bee. tot plaats hekken Maandag IV ■toembev a n, unvBBB «n den •HU a R1PPSNCL IS Deo^ KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven: de kohieren der Personeele belasting Nlo. 3 en 11, voor het dienstjaar 1917, executoir door den Directeur der directe be lastingen in Noordholland te Amsterdam dien 12 DECEMBER 1917; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op dien bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dal hedén ingaat de termijn van zes weken bin nen welken daartegen bezwaarschriften kun nen worden ingediend. Alkmaar, den 13 December 1917. Hét Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd: O. RIPPINO. Daarom kon hij niet geheel waardeeren de wijze waarop de heer W. had gedebatteerd en ook niet, omdat hij blijkbaar een klein clubje naar de vergadering had meegenomen, dat zijn beweringen door applaus moest on derst euhen. Men' moest niet met zulke trucjes aankomen. Dat spreker niet veel over de Li berale Unie had gezegd, was niet te verwon deren. hij had het in hoofdzaak over het kies stelsel. zooals was aangekondigd. (Geroep: Neen!) De antithese is niet door enkele personen gewild, maar door de drie rechtsche partijen, dat moest de debater toch weten. De vnjz.- demócraten vinden die coalitie onaangenaam^ zij hadden gewild, dat de rechtsche democra ten bij hen waren gekomen als de eenige de mocratische partij. Als dat niet gebeurt, zoo hebben ze gedacht, hebben we geen reden van bestaan meer. Nu het kiesrecht er is, is de bah sis van afscheiding vervallen. Welke reden hebben ze nu ook nog om apart te blijven. Nu stichten ze er alleen maar kwaad mee. Partijneringziekte houdt hen nog buiten het verband waar ze in hooren. Men had den democratischen vleugel der Liberale Unie moeten versterken. Dat de democratische strooming in de Unie steeds sterker wordt bewijst de laatste hoofdbestuursverkiezing. Dat zijn feiten. Niet de door debater genoemde vraagstukken zuilen de verkiezing beheerschen, maar er zijn andere dingen, die aan den economische toestand vastzitten. Ook zijn we niet los van het verleden, doch ouderdomsrente, vrouwen kiesrecht en de onderwijskwestie zijn er nog als vroeger. Voelt men dan niet, dat wij recht hebben te zeggen twist niet met elkaar, waar om dé rechterzijde slechts lacht? Dat de soc.-dem. in stemmenaantal vooruit gingen, doordat de vrijzinnigen op Foreest moesten stemmen is niet vol te houaen. Over al zijn de soc.-dem. vooruitgegaan en niet het minst, waar Vrijz.-Dem. candidaten ston den. Vrijz.-Dem. districten gingen aan de S. D. A. P. veel over als de VrijzjDem. er Dat van Kaalte anaers gesproken zou n ben dan de spreker ontleent hij. Hij heeft op gewezen, dat de nieuwe groepeering e maal zou moeten komen, doch die moet 1 een of twee jaren hadden gewerkt. Raait* gewezen il zou moeten komen, doch te anders gesproken zou heb- er een- moet ko ken, dat zooals de Unie dat wil alle burgen* hun volle burgerschapsrechten krijgen, dan gaan de conservatieven er uit. Kom du* bij ons. In alle partijen heeft men een rechter- en linkervleugel. Ook bij de Vrijz.-Dem. zijn al len niet gelijk, dat zou ook die dood zijn voor een partij. De zaak is en spreker neemt nu geen blad voor zijn mondi, dat de vrijz. dem. zich blind staren op de hergroepeering in conservatief en democraat, een struikelblok in dezen voor de democratische katholieken heeft men wil len wegruimen: de onderwijskwestie. Dat heeft invloed gehad op de herziening van het onderwijsartikel, waar de vrijz. dan. zoo sterk voor waren. De scheiding is hij de katholieken niet ge lukt en het onderwijsvraagstuk was er door bedorven geworden als door ons niet was af gedwongen een andere betere redactie. Ten slotte zegt spreker, indien men eerlijke principieele politiek wil sluite men zich aan bij de lib. unie, maar zij men geen spelbre ker. Maakt de Unie sterk! De heer Aukes vraagt en verkrijgt nog het woord voor een persoonlijk feit. Hij komt er tegen op, dat de debater een groepje men schen zou hebben meegenomen, om hem bij het debat te steunen- Het verwijt van onwaar ALKMAARSCHE vrij zinnige partij bij de liberale Unie. Niet bij cie dissidenten der kleine groepen, die zich heb ben afgescheiden, als gij 't besef hebt, dat sa menwerking voor ons volk noodzakelijk is. De Liberale Unie staat, wat beginselen be treft, op denzelfden basis als de VrijzjDem. Bond! Het verschil in beginsel met de Vrijl liberalen is anders en duidelijker. Tusschen Liberale Unfe en Vrijz.-Dem. Bond bestaat slechts een verschil in taktiek; de Vrijz.-Dem. Bond wil altijd haast maken, wil forceeren. Hij wil de wet gebruiken om te dwingen en door te zetten wat hij goed acht. De Liberale Unie wil, dat de wet de uitdrukking zij, van wat er in het rechtsbewustzijn van het volk leeft. 11—12 am. 14 DcsMktr 101T. De Bergens «eter

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1