DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. E. C. H. Chr. BRUINS, f Distributie van Leyensmlddelen. Uitreiking ran Broodkaarten. RIJSYEIHIINDEBIIIi; J. Heitkönig Melkrantsoeneering. N®. 295 1917 ZATERDAG Honderd en negentiende Jaargang Abonnementsprijs bij vooruitbetaling p. 3 maanden 11.30, fr. p. post f 1.50. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Br. Ir. N.V. Boek- en Bandelsdrnkkerlj Berms. Coster 4 Zn., Yoordam G 9, Tel. 3. 15 DECEMBER. UTRECHT A Damstraat 1 NEDERLAND. Dit nummer bestaat utt 2 bladen Van de poging, die door Duitschland zou zijn gedaan om tot vrede te komen, is van die zijdie een andere lezing gegeven. Het initia tief er voor zou zijn genomen door een onzijr dig bemiddelingskanaal volgens de Times van Spaanschen kant maar Duitschland zou alleen rechtstreeks over vrede hebben willen spreken om zich niet reeds bij voor baat te binden, waarop van Engeland geen bereidverklaring was ingekomen om een me dedeel in g te ontvangen. Zooals men weet, zei de heer Balfour deze week, dat Engeland had geantwoord gaarne een mededeeling te zullen ontvangen. Wie er ook gelijk mag hebben, zeker is dat de regee ring van geen der beide.landen in September genoeg voor vrede gevoelde om de schuchter gedane poging te doen slagen. Op het westelijk front heeft het kanon weer duchtig gesproken, hevige artillerie-actie, zegt het Parijsche communiqué, in de streek van Maisons de Champagne, ten oosten van Suippe en in den Elzas. Behoudens een ge slaagden aanval op Duitsche loopgraven wordt geen nieuws gemeld. Donderdag zijn gedurende den geheelen dag aanvallen gedaan op de Italiaansche stel lingen in de streek van de Col Coprile en Col Boretta. De verdedigers hebben een strook grond benoorden de linie van den Monte So- larolo en den ingang van het dal Val Calcim aan den vijand moeten afstaan. Overigens komt er van de fronten geen nieuws. De besprekingen over den wapenstilstand tusschen Duitschland en Rusland worden te Brest-Litowsk voortgezet. De nationaal-libe- ralè afgevaardigde de heer dr. Stresemann heeft over die onderhandelingen in een rede te Berlijn gesproken en aangedrongen op het annexeeren van een deel van het Russische gebied. Immers, hij zeide: Wat ook uit deze tengevolge van Rusland's nood ontstane on derhandelingen mag voortvloeien, Duitsch land moet ze als militair overwinnaar voeren. Van een territoriale onaantastbaarheid van Rusland kan nu, terwijl het in deelen uiteen valt, natuurlijk geen sprake zijn. Het oude Rusland is verdwenen. Wij hebben het recht het loon van onze veroveringen te oogsten. En dan haalde hij de Bismarcksche vredes, die steeds een vergrooting van Duitschland tengevolge hadden, als voorbeeld aan, waar bij ook de kunst, van een vroegeren vijand een vriend te maken, weder moest worden be oefend. De heer Stresemann wees er nog op, dat de militaire leiders die Duitschlands toekomst geschapen hebben, aan de besprekingen be lmoren deel te nemen. De taal van dezen afgevaardigde is heel wat anders dan die men in den laatsten tijd al zoo veel hoorde: geen annexatie en geen schadeloosstelling en zelfbepalingsrecht der volken. Een tragisch bericht over deze wapenstil standonderhandelingen is de zelfmoord van den Russischen generaal Skalon, die aan de bespreking zou deelnemen. Nadere mededee- lingen zijn nog niet verschenen. De heer Lenin, de man die in Rusland de lakens uitdeelt, heeft geen succes gehad met zijn poging om de kozakken gunstig te stem men door hun grondbezit in uitzicht te stel len. Den meesten tegenstand ondervindt hij1 van de bewoners van het land der Zwarte Aarde, de streek dus waar het koren voor het grootste deel van Rusland moet vandaan ko men. Dat kan nog moeilijkheden opleveren I Intusschen heeft de heer Lenin, van wien reeds gezegd is, dat hij in zijn optreden stren ger is dan de laatste tsaar, weer een paar van de leiders zijner tegenstanders in hechtenis doen nemen. Of dit echter wel het geschikte middel is om het verzet te breken Volgens een heden door ons ontvangen be richt, zouden de contra-revolutionnairen er in geslaagd zijn de steden Rostow, Rakhishovan en Taganrog te vermeesteren. De generaal Kaledin zou gevangen genomen zijn, evenals de heer Pototsky, een ander invloedrijk per soon onder de tegen-revolutionnairen. Eerst genoemde zou den burgemeester van Rostow verzocht hebben besprekingen te openen over het staken der vijandelijkheden. Het comité, dat als gevolg van de revoluti onaire beweging in Portugal gekozen was, is ontbonden. Een regeering is samengesteld, waarvan voorzitter is kolonel Sidonio da Silva Paes, die tegelijkertijd de departementen van oorlog en buitenlandsche zaken zal be- heeren. Als wij niet voor de noodzakelijkheid stonden, zou den wij ons schier buiten staat voelen, ons nu reeds re kenschap te geven van de gevoelens, die ons overweldi gen bij de verpletterende tijding, dat onze hoofdredac teur, de heer Bruins, in den vooravond van dezen dag overleed. Zondagavond klaagde hij over pijnen die in den loop van den nacht in hevigheid toenamen, en acht te de geneesheer het noodig, hem een volstrekte rust van veertien dagen voor te schrijven. Hieruit bleek reeds, dat zijn toestand ernstig werd ingezien, doch dat zoo snel het verloop zich voltrekken zou, werd niet ver moed. Donderdag waren stimuleerende middelen nood zakelijk en den volgenden dag, 's avonds 6 uur, ging hij van ons heen. Nog de vorige week woonde hij de raadszitting bij, en schreef hij daarvan niet alleen het gewone overzicht, dat zijn werk was, doch leverde hij ook nog wegens ongesteldheid van het daarmede belaste redactielid, het verslag. Het Zaterdagavondnummer bevat zijn laatste oorlogs- en zijn laatste raadsoverzicht. Sedert 1906 had hij de leiding van het blad, dat onder zijn voorganger, wijlen den heer W. F. Andriessen, kort voor diensverscheiden, dagblad geworden was. Hij was voor die taak voorbereid onder de voortreffelijke leiding van den heer Mr. H. van de Rivière, eerst als vo lontair aan de Provinciale Groninger Courant, later als redacteur van de Nieuwe Groninger Courant. Waar dit een Ochtendblad was, dat er nog in gewerkt moest worden, vergde deze arbeid veel van zijne krachten, te meer daar hij aan groote plichtsbetrachting een ernstig streven paarde, om hetgeen hij te schrijven had zorg vuldig voor te bereiden. Een goed bestede middelbare schooltijd kwam hem daarbij ten goede. Op den jeugdigen leeftijd van 26 jaren aanvaardde hij zijn taak aan de Alkmaarsche Courant en wij herinnereif ons, dat bij de bespreking, voor zijne benoeming, het bezwaar daartegen van een der commissarissen der Vennootschap werd beantwoord door een der anderen met de betuiging: dht bezwaar wordt ieder jaar minder! Hij heeft bewezen, dat dit ook voor hem geen be zwaar was. Reeds vroeg trouwens leerde hij den ernst des leven3 kennen, doordat hij op zeer jeugdigen leeftijd zijne ouders verloor en die levensernst beheerschte zijne geheele persoonlijkheid en zijn geheelen arbeid. Zijn karakter was: ernst, en daarbij onkreukbaarheid, die zijn volkomen onafhankelijk oordeel staalde, verder een zachtheid van gemoed, die voor ieder afkeurend oor deel, hoe onomwonden ook, als hij dit noodzakelijk achtte, den zachtsten vorm vond. Persoonlijk te grieven was hem een gruwel en ook in anderen duldde hij dat niet in zijn blad. Wie heftig werd aangevallen steunde hij gaarne met zijne vaardige pen, wanneer hij over tuigd was van diens goed recht, en het kwam eens voor, dat zoo iemand hem uit dankbaarheid een niet onbe langrijk geschenk meende te moeten vereeren, doch de kampioen voor het rechtzond het op zijne ge wone heusche wijze terug. Reeds dadelijk na de aanvaarding van zijn nieuwe ambt, nam hij zich voor aan de plaatselijke toestanden zijne volle aandacht te wijden, maar hij was er de man niet naar, om deze taak uit te voeren, zonder dat hij goed beslagen op het ijs kwam. De raadszittingen woonde hij van stonde af aan geregeld bij, dochschreef er niet over. Een lange reeks verslagen en overzichten uit oude jaargangen werden doorgewerkt. En eerst toen hij zich voldoende voorbereid achtte en de overtuiging had, tot een oordeel over bijzondere plaatselijke belan gen en toestanden bevoegd te zijn, vatte hij de taak aan, die hjj met zooveel talent en nooit rustenden voorar- beid, zoo klaar en helder, zoo zonder aanzien des per- soons en van bijzondere belangen maar met een inge houden pen, waar hij te kwetsen vreesde, tot den avond van zijn leven voortzette. Wij merkten vaak op, hoe het hem sterk onaangenaam aandeed, als hij steeds weer denzelfden persoon zijne critiek moest doen gevoelen. Zijn ernstige voorarbeid drukte ook een persoonlijk stempel op de tallooze artikelen aan verschillende plaat selijke belangen gewijd, hetzij nieuw opgeworpen za ken of vraagstukken van tijdelijken of blij venden aard, alsmede op de jaaroverzichten yan binnen- en buiten land, en van het stedelijk gebeuren, zooals die in het oudejaarsnummer geregeld voorkwamen. En wie der lezers van onze courant waardeerde niet, vooral in het begin van den oorlog, zijne keurige, goeddoordachte overzichten van den volkerenmoord? Wie op zijn bu reau een blik mocht slaan in de tallooze goed gerang schikte gegevens, die hij zich verzamelde, om het zoo snel voorbijgaande vast te houden op een wijze, die hem tot vlug naslaan in staat stelde, begreep, dat hier een man aan het werk was, die hooge eischen stelde aan zich en aan zijn arbeid. De oorlog stoorde wreed een der idealen van de Di rectie, dat ook het zijne was, om iederen dag minstens anderhalf blad te geven, en met zijne warme, weldoende belangstelling volgde hij de technische voorbereiding hiertoe en hij beleefde het nog, dat de technische uit breiding de uitvoering van het ideaal mogelijk maak te, als het einde van den oorlog de belemmerende toestanden in het bedrijf maar opheffen wil. Hoe vurig hij naar het einde van deze, ook in zijn oog, voor het menschengeslaeht diep vernederende verstoring der in ternationale verhoudingen verlangde, wist een ieder, die hem na stond. Ook buiten zijn ambt vond veel zijn beiangsteiiing. Zoo is hij de oprichter van de Openbare Leeszaal, waar voor al in zijne vorige woonplaats veel nuttige gege vens waren verzameld, en dat hij mocht beleven, den uitmuntenden catalogus gereed te zien, zal hem zeker tot voldoening hebben gestrekt, en o, zoo gaarne had hij deze inrichting een verblijf toegewezen gezien, harer waardig en op een plaats, voor een ieder gunstig gele gen. Het mooie oude heerenhuis, aan de Langestraat, nabij het Stadhuis, was helaas in dezen oorlogstijd met zijn enorm gestegen woningprijzen onbereikbaar. Die kans is nu verkeken. Moge zijn nagedachtenis worden geëerd, door binnen niet al te langen tijd aan de Lees zaal de woning te geven, die hij zich zoo gaarne droom de. Hij was eenigen tijd voorzitter van het departement van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen te Alk maar, voorzitter ook van de Kiesvereeniging „Vrijheid door Orde," te Heiloo. Op het redactiebureau en op de werkplaats, niet min der dan bij Directie en Administratie zal de te vroeg ontslapene een herinnering achterlaten als van een warm medevoelend man, steeds vriendelijk en wellevend tegenover ieder, die met hem in aanraking kwam, zeker ook bij de velen onder het publiek, die het redactiebu reau op den Voordam betraden en steeds, ondanks druk te, een welwillend en geduldig oor vonden. De plaats door hem ledig gelaten wekt een reeks dro s yige herinneringen op en zal dat nog langen tijd blijven doen. Aan de weduwe, voor wie hij alles was, evenals zij voor hem, moge wat wij boven schreven haar onze aandoening vertolken, een woord van troost wagen we niet. 14 December 1917. KORTE BERICHTEN. De heer Charles Humbert heeft zijn ontslag genomen als directeur-hoofdredacteur van Le Journal. Hij zegt in zijn blad, dat hij het beter vindt, nietmeer tot de redactie te behooren, nu het blad zoozeer in een aan hangige zaak van eer is betrokken. Minister Venizelos, vergezeld van dén Grieksehen gezant te Parijs, Romanos heeft een bezoek gebracht aan koning Albert op het Belgische front. Bij- een aanval van Duitsche zeestrijd krachten op een Engelsch convooi aan de Noorsche kust werden 6 handelsschepen, vier patrouille-Vaartuigen en 1 torpedojager in den grond geboord. Een andere Engelsche torpedojager liep met schade te Brendösund binnen, 5 dér handelsschepen waren neutraal. Naar de Matin uit, Rome verneemt staan in verband met de zaalr Cavallini nog verscheidene arrestaties te wachten. Het bestuur van de Engelsche arbei derspartij Aeeft zich nu definitief verklaard voor een1 politiek van verduidelijking Britsehe oorlogsbedoelingen. Het vorstendom Monaco heeft een nati onale n raad gekregen, die als wetgevend or gaan zal fungeeren. Volgens de „Lok. Anzeiger" moet de heer Trotzki een soort nieuw ultimatum van de geallieerden geeischt hebben, dat zij zich voor 12 Dec. over het program der Bolsje- wiki zullen uitspreken. Koning Peter van Servië :s te Athene aangekomen. De Duitsche bondsraad machtigde den Rijkskanselier op nieuw voor een bedrag van 6 millioen gulden om ijzeren 5 pfennig- stukken aan te munten Volgens te Christiania ontvangen be richten uit Amerika wordt na Nieuwjaar in Amerika een eenheidsbrood ingevoerd, ver vaardigd uit mals en tarwe. De heer Caloruter, lid van den Bonds raad, is voor 1918 tot Zwitschersch bond»- Gedurende de week van 16 tot en met 22 December 1917 zal verkrijgbaar worden ge steld op: Bon No. 2 75 gram bak- en braadvet. Bon No. 3 250 gram peulvruchten. Bon No. 4 100 gram rijst. Bon No. 5 50 gram gort. Bon No. 6 50 gram zeep. Bon No. 7 4 K.G. zandaardappelen. MELK. Voor goedkoope melk zijn geldig bon No. 42B tot en met 48B. Tot in ontvangstname der broodkaarten over de maanden Januari/Februari worden houdters van legitimatiekaarten verzocht, zich DONDERDAG 20 DECEMBER en VRIJ DAG 21 DECEMBER a.s. telkens des na middags van 2 tot 4 uur te vervoegen aan één de ronderstaande scholen en welhouders van legitimatienummers 1—500 Donderdag, 501 tot 1000 Vrijdag aan de Keetkolk, hoofd der school de heer G. Hellinga. 10011500 Donderdag, 15012000 Vrij dag aan de Brillesteeg, hoofd der school de 2001—2500 Donderdag, 2501—3000 Vrij dag aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer J. A. Zwarteveen. 30013500 Donderdag, 35014000 Vrij dag aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer A. Wijn. 4001—4500 Donderdag, 4501—5000 Vrij dag aan dé Snaarmanslaan, hoofd der school de heer J. Eits. 5001—5500 Donderdag, 5001 en- daarbo ven Vrijdag aan de Koningsweg, hoofd der school dé heer P. Schipper. Dringend wordt verzocht, om alle mede werking te verleenen, door de kaarten op de aangegeven plaats en1 tijd te halen of te doen afhalen. Houders van aanvullingsbroodkaar ten kunnen tevens op vertoon van de lichamen der aanvullingsbroodkaarten van de 36ste week nieuwe aanvullingsbroodkaarten be komen. De Directeur van het Distributiebedrijf, D. SCH eanjl, ENK. Bij circulaire van Z. Exc. den Minister van Lanubouw, Nijverheid en Handel No. 1480, afdeeling crisiszaken d.d. 10 December 1917, is met ingang van 17 DECEMBER a.s. de MELKRAN1SOENEERING vastgelegd en gebaseerd op 2,1 LITER PER HOOFD EN PER WEEK over het aantal inwoners der Gemeente. In dit cijfer is tevens begrepen de hoeveel heid melk tegen verlaagden prijs aan zieken, zwakken en kinderen verstrekt. De Commissie van Bijstand voor het Levensmiddelenbedrijf heeft met het Bestuur der Melkslijtersvereeni- ging in hare gisterenavond gehouden verga dering eene regeling getroffen, welke met in- gaing van vermelden datum in werking treedt en het volgende inhoudt: Aan kinderen beneden den leeftijd van 2 aar wordt op de melkbons verstrekt eene ïoeveelheid van 1 LITER, aan kinderen van 2 tot 6 jaar, zieken en zwakken eene hoeveel- ïeid op de melkbons van Va Liter, terwijl roor zieken en zwakken de totale h oevee Ir lieid afhankelijk zal zijn van het door den Ge neesheer voorgeschreven kwantum. Het daarna resteerende wordt gelijkelijk onder de inwoners verdeeld, en is overeenge- comcn, dat de melkslijters hieraan streng de ïand zullen houden. Het is verboden, meer dan één melkslijter te hebben in eene week en ook melk aan de huizen der melkslijters af te halen. Zoowel melkslijters als consument zullen streng gestraft worden, wanneer mocht blij ken, dat op de getroffen regeling inbreuk wordt gemaakt. De Directeur van het Distributiebedrijf, D. SCHENK. president benoemd. Vice-president is gewor den de heer Mueller. Het aantal werkloozen te St. Peters burg neemt voortdurend toe. Thans is het cij fer aldaar, evenals te Moscou, tot 400.000 gestegen. Volgens Fransche bladen verklaarden Turkestan en het Amoer-gdbioé zich onaf hankelijk. In de zitting van den kantonnalen raad van Bazel (stad) werd een voorstel van de socialisten, strekkende tot invoering van het vrouwenkiesrecht met 52 tegen 48 stemmen aangenomen. Een Duitsche onderzeeër heeft Fun- duü op Madeira gebombardeerd. Een aantal huizen en een kerk werden verwoest en vele personen gedood en gewond. In Amerika wordt vrij algemeen' de Dinsdag als vleeschlooze dag in acht geno men en de Woensdag als. tarwelooze dag. Mantels Rokken Oostuums Blouses Amsterdam RAYONSTELSEL. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Met ingang van 29 November is voor de aflevering van meel en bloem het rayonstelsel ALKMAARSCHE COURANT. Ti^pr F T Aulrpc.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1