2K» - m i» I»-* x .«b^lTSSS f 1S o«n dwr kradrtrowr de rest in bttvoer als zemelen I denen, anti-dfemocratisdi, groot-kapitsltetisoh VrnCffi U^niTaS^ S.fd5S loTo. SSaansche lijn- materialistisch, enz. de umversiieu iepunn mee ,t wipn on kleigrond 10 B "mS?*a150 oSSTwaaronder &7^1^vendekod? op kleigrond 10 nmV^tod^elwefirdef^ St Peters-1 KQ, 'op inlgnate 15 fed, van d* burg vastgehouden wegens de ..«i interneering üTtngïïand' vaneen aantel Russen. Thans I wordt officieel gemeld, dat zij possen kunnen krijgen. In Duitschtand gaat men de lantaarn palen wil verven, om te voorkomen dat de menschen 's avonds in de uit vrees voor vlie geraanvallen donker gemaakte straten daar tegen aanloopen. Nadat tot die algemeene verhooging der personentarieven op de Duitsche spoorwegen was besloten, is men nu met de herziening van de goederentarieven begonnen, die even- j eens worden verhoogd. De president van Cuba heeft het parle ment voorgesteld dien dienstplicht in te voe- rCËl Te Genève wordt via Londen uit St. Petersburg gemeld, dat het winterpaleis in vlafmen staat. Noordsche reeders hebben m Engeland 10 schepen besteld, van een totaal van 108 000 tonnen, te leveren na den oorlog. De prijs zal zijn 24 *4 millioen gulden. Lord Rothermere, Engelsch minister van Luchtvaart zeide aan een banket: „Ieder land, dot met zijn luchtstrijdkrachten onze burgera aanvalt, zal een gelijke behandeling krijgen." Het Hongaarsche Huis van Afgevaar digden zal 21 December bijeenkomen en in dleze zitting zal het ontwerp voor de kies rechthervorming worden ingediend. De Engelsche admiraliteit meldt dat behalve het luchtschip dat in Nederland landde, nog een tweede wordt vermist. Men gelooft dat het door een vijandelijk water vliegtuig ia vernield. Een Engelsche torpedojager is den 12 den Dec. in een aanvaring gezonken. Twee man kwamen om. De ex-president van Portugal Macha- do is met een specialen trein naar Spanje vertrokken. Blijkens een telegram uit Rome zullen Oostenrijksche troepen ondier bevel van ge- zelfde voeder. Voor varkens is niets beschikbaar, pluimvee 10 K.G. boonenpoksel, voergerst, gerstafval enz. per 100 stuks; verder ontvan- tren bijzondere categorieën nog voeder, waar omtrent Veevoederbureaux weldra inlichtin- gen zullen kunnen geven. DE BRANDSTOFFENPRIJZEN. Het Bureau voor Mededeelingen omtrent de Voedselvoorziening kan omtrent de nieuwe regeling der brandstoffenprijzen nog het vol gende berichten. Gelijk reeds werd gemeld, blijven de eerste 10 brandstoffeneenheden hetzelfde kosten als in de afgeloopen maanden. Die prijs is be langrijk beneden den kostenden prijs. Daar entegen worden de hoeveelheden die boven het minimum van 10 H.L. worden verstrekt, be rekend naar den kostenden prijs. Het is niet mogelijk op te geven, hoe hoog precies die prijs zal worden. Immers, de prij zen die door de brandstoffencommissies aan de afnemers in rekening worden gebracht, loopen plaatselijk uiteen, in verband: met het verschil in transportkosten van dè mijn naar den afnemer. N In het algemeen kan slechts medegedeeld worden, hoeveel de prijzen ongeveer boozer zullen worden, dat is dan circa 3.50 per H L. anthraciet, 2.70 per H.L. kachelkolen en 3.50 per 100 K.G. gieteokes. Aangezien de prijs bijv. van anthraciet nu ongeveer 2.50 bedraagt zal die dus voor taan ongeveer 6 zijn. Deze regeling is uniform gemaakt. Zij geldt dus voor alle klassen en groepen gelijkelijk. Extra verhoogingen worden niet geheven. Voor vroeger geleverde hoeveelheden zal niet worden nagevorderd. Alleen zullen voor de groepen B, C en D (magazijnen, kantoren, openbare gebouwen, gebouwen voor publieke vermakelijkheden ed.) de nieuwe prijzen van 1 December af <n rekenig wordeq gebracht, omdat men daarbij te doen heeft met grootere bestellingen1, die ten deele nog in levering De niaxlmalistlsche regeering heeft tusschen Kerk de scheiding uitgesproken tusschen Kerk en Staat en tal van kerkelijke en kloostergoede ren in beslag genomen. Toen de nieuwe maximalisttsche burge meester van St. Petersburg ten stadhuize verscheen, verlieten alle leden van den Raad de vergaderzaal als protest tegen het onwettig maximalistisch bewind. In een manifest tot het Holland-Skan- dinavische Comit bepleiten de Bulgaar- sche socialisten het goed recht van Bulgarije op gebiedsuitbreiding. Tevens dèelen ze me- de aan de conferentie te Stockholm te zullen deelnemen. Te Wladiwostok wordt hevig gevochten tusschen de verschillende Russische militaire groepen. NEDERLAND. DISTRIBUTIE VAN IJZER EN STAAL. De minister van landbuow heeft bepaald, dat de distributieregeling voor aflevering van ijzer en' staal uit voorraad heden in wer king zal treden. Er zijn nieuwe maximum prijzen en prijsverhoogingen vastgesteld. Het Uitvoerend Bureau der Rijks-Commis sie voor de distributie van deze artikelen heeft een reeks bepalingen vastgesteld voor de aflevering eni het vervoer van ijzer dn staal uit voorraad en de controle daarop. Deze bepalingen omvatten A een instructie voor de controleurs, B een instructie voor de ijzerhandelaars. E>e handelaar is verplicht eene lijst van ma ximumprijzen op eene voor het publiek zich- bare plaats in zijn magazijn op te hangen. Aan de bepalingen iB toegevoegd een lijst van controleurs voor de verschillende provin ciën (voor Noordholland de heer H. Snellen, Palais Royal, Amsterdam), benevens een lijst van erkende ijzerhandelaren in de verschillen de provinciën. VEEVOEDERR. De Toewijzingscommissie voor Veevoeder deelt mede, dat de rantsoenen, welke over Dcember zullen worden uitgekeerd, zijn vast gesteld-als volgt: dekhengsten 120 KG. ha ver, paarden in bedrijven van handel en nij verheid 100 K.O. n.l. 25 K.G. haver en an- juist, gelijk tegen die regeling is aangevoerd, dat daardoor de in de Memorie van Toelich ting op het 170 millioen ontwerp geopperde vooruitzichten worden weggenomen. Of het mogelijk zal zijn een zoodanigen toeslag op cokes te geven, dat daardoor de prijs van vóór den oorlog benadeeld wordt, hangt af van 't toestaan dér daarvoor noodige credieten Door de thans ingevoerde regeling, zoo min als door die van 5 December, kon daarom trent worden beslist. Er blijkt ook eenige twij fel te bestaan omtrent den prijs, die zal gel den voor de drie eenheden, weike thans be schikbaar worden gesteld voor hen die op meer dan 10 resp. 12 H.L. aanspraak kup- nen maken. Deze drie eenheden komen niet in mindering der 10 resp 12 H.L., maar zijn als het ware een voorschot op de meerdere hoe- veelheiw, waarop men recht heeft. Het spreekt dus vanzelf dat daarvoor de verhoogde prijs geldt VISSCHERSVAARTUIGEN. De reederij van den onlangs naar Harwich opgebrachten stoomtreiler „Union" heeft een met officieel bericht ontvangen, dat de be manning naar Nederland zal worden terug gezonden. Het schip komt voor het Prijzen- hof, en moet in Engeland blijven liggen, tot de behandeling der zaak is beëindigd. De na stranding in Emden binnengesleep te IJmuider logger „Christine Elizabeth" is weer vrijgelaten, en zal te Delfzijl binnen komen, om vandaar binnendoor _de reis naar IJmuiden voort te zetten. BIMMEMLAMD. materialistisch, enz. Spr. ontkende dat deze aantijgingen recht van bestaan hadden. Wel zijp de oprichters van den Bond ontevreden over den tragen gang van de staatsmachine en zij meenen, dat er in onze staatslichamen meer voortva rendheid moet komen. De afwezigheid daar van ligt deels aan personen, deels aan de werkwijze. En daarom moeten er in het par lement andere elementen komen, die niet zoo in de oude werkwijze zijn vastgeroest. Nu loopt de regeering veelal achter de feiten aan, omdat alles te langzaam gaat. 't Waren de leiders der S. D. A. P. en van de Vrijzinnig-demoOTten, de heeren Troel stra en Marchant, geweest, die zich aan het anti-democratische van de E. B. hadden ge ërgerd; de eerste had zelfs gesproken van het dienen van het groot-kapitaal en van bourgeois-imperialisme. Maar als de Bond anti-democratisch is en de belangen van het groot-kapitaal voorstaat, zeide spr;, dan is dat een groot-kapitaal dat voorgestaan wórdt dozr de arders-zelven in die landen, waar men begrijpt, wat ons de oorlog ten opzichte van deze vraagstukken geleerd heeft. Het hoefde niet nadrukkelijk in den- oproep vermeld te worden, zoo vervolg de spr.. want het spreekt in onzen tijd van zelf, dat elke politieke partij democratisch heeft te zijn en anders niet zal rijn! Tegen de evolutie tegen den democratischen stroom is eenvoudig niet op te roeien. Maar wat is democratie? Democratie is niet het gewennen van de arbeiders aan steun en uitkeeringen uit de Staatskas. Dat is niet bevorderen van de volkskracht, dat is volksontzenuwingVan dien weg moet men zoo spoedig mogelijk terugkomen. Waar dc.loonen te gering zijn, moeten zij zoodanig verhoogd worden, dat de arbeiders deel kunnen, hebben niet alleen aan de lasten, maar ook aan de lusten van het maatschappelijk leven; doch vermomde aal- moezen voeren den arbeider niet hooger op, maar trekken hem neer. Voor alles geldt de zoo juiste les van het epreekwoord„God geeft den volgels den kost, maar zijl moeten er voor vliegen". Door den middenstand, alzoo vervolgde spr.. wordt, hetgeen de E. B. wil, beter begre pen, getuige het feit, dat velen uit dien stan d zich reeds aansloten. Arbeiders-, landbou wers- en middenstands-coöperatie zijn niet de geringste middelen om te komen tot een hoo- gere maatschappelijke ontwikkeling. Men heeft met wantrouwen gezien, dat de E. B. groot-industrieelen en groot-kapitalen onder zijn aanhangers telt. Ook zij hebben een plaats te vervullen in de organisatie van het bedrijfsleven. De wetge ver heeft te waken tegen de uitwassen van het grootbedrijf, die gevonden worden daar waar machtsmisbruik tot onderdrukking van de maatschappelijk zwakkeren leidt, maar de ontwikkeling van het grootbedrijf mag de Staat evenmin tegengaan als hij dat de groot- making van den middenstand mag doen. En zoo kortzichtig zijn over het geheel de vertegenwoordigers van het grootbedrijf niet meer, dat zij niet zouden inzien, dat er niet alleen een *belangenstrijd maar wel degelijk ook een belangengemeenschap is. Dit veron derstelt zeer ten rechte, dat de arbeiders meer medezeggenschap in de inrichting van het bedrijf krijgen, waarbij botsingen stellig niet zuilen uitblijven, maar dergelijke ar- beidsooriogen dienen immer zoo te eindigen, dat er een voor beide partijen blijvende winst den De lendenen omgord' en brandende de [lampen Neemt sa Sm de plooien van het sleepende [gewaad, Dat gij moogt vaardig zijn tot werken, [dienen, kampen, Tot scheiden als Gods ure slaat. De rede werd langdurig toegejuicht. Daarna werd overgegaan tot behandeling van het concept beginsel-verklaring en pro gramma, die goedgekeurd werden. Het bstuur werd aldus samengesteld" mr. dr. van Zijst te Utrecht, R. A. van Sandick te Den Haag, JL B. A. Jonckheer te Amster dam. Ed Gerzon te Amsterdam, H. P. N. van der Kuil te Velp, O. R. Barends te Arn hem, Xndré Meeuwesen te Rotterdam en mr. H. Louis Israels te Amsterdam. Gemengd nieuw*. DE TILBURGSCHE STAKING GEëINDIGD. De arbeidersorganisaties te Tilburg heb ben Zaterdagmiddag besloten het werk te hervatten; wanneer dit zal gebeuren, zal heden worden uitgemaakt. Van de leden van „St. Lambertus" stem den 1279 vóór en 520 tegen, van „Een dracht" 143 voor en 114 tegen aanneming van de voorwaarden van den fabrikanten- bond. Deze warenVerhooging van den duur- tetoeslag voor alle arbeiders ad 5 pet., voor elk kind benden 13 jaar toeslag van 25 cents per week; arbeidsduur van 6 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds voor spinners en van 6 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds voor we vers; Zaterdagsmiddags om 5 uur stop zet ten; uitbetaling van loon voor drie vrije ker misdagen vaststelling van collectief arbeids contract. gen", om op voorn een maat te stellen van 15 c.M., met uitzonderingsbepalingep voor de aasvisscherij. Verschillende afgevaardigden verklaarden zich tegen deze maat. Het voorstel werd verworpen. De verschillende voorstellen der afdeeldn- gea werden behandeld. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen po gingen in het werk te stellen om zijde voor vischwant beschikbaar te krijgen, en te trach ten te verkrijgen, betere prijzen voor de ver schillende vischsoorten. Ten aanzien van .een voorstel, strekkende om aan het hoofdbestuur de opdracht te ge ven den coöperatieven vischafzet in zijn ge heel op^ich te nemen, werd besloten, dat het hoofdbestuur dit punt in studie zal nemen. Aan de regeering zal verzocht worden om de maat van snoek van 40 op 35 c.M. terug te brengen. Mede werden eenige voorstellen aangeno men, betreffende het verhoogen' van akte- prijzen. Door den heer H. Aalderink uit Groningen werd vervolgens een inleiding gehouden over het uitoefenen van een uitgebreider politie toezicht op de uitoefening der visscherij. GASPRIJZEN. De gemeenteraad van Delft heeft den prijs van 9 op 15 cent per kub. M. gebracht en voor hen, die in de klassen I en Ia der ko- lenvoorziening zijn ingedeeld, een reductie toegestaan van 6 cent voor licht-, 7 cent voor warmte- en 8 cent voor muntgas en voor hen, die in klasse II en I Ia behooren, een re ductie tot de helft van die bedragen. Voor industriegas wordt de prijs niet verlaagd. EEN OEDENKTEEKEN. Te Laren heeft een plechtigheid plaats ge had die, hoe eenvoudig en intiem ook, toch weer de herinneringen wakker riep aan vroe ger dagen, toen de Erfgcoiers in twee par tijen verdeeld waren en twist en tweedracht in het Gooi heerschten tusschen de bewonen van oudsher, schrijft het Hbl. Ten huize van C. Smit aan den Eemnes- serweg te Laren kwamen eenige erfgooieri bijeen, allen behoorende tot de vroegere z.g. „nieuwe partij." Het woord werd gevoerd door den heer Floris Vos, eertijds voorzitter dier partij, die herinnerde aan den erfguoicr Hendrik smit, die in den nacht van 4 Mei 19Ó3 op de Blaricummer Meent werd dood geschoten. In waardeerende bewoordingen bracht spr.. hulde aan de nagedachtenis van dien ërfgooier, wiens dood ook zooveel had bijgedragen tot de oplossing der erfgooitrs- kwestie. Hij overhandigde ten slotte aan de ouders van den gevallene een foto van het monu ment, dat men dezer dagen op diens graf op DOODSLAG. Zaterdagavond! heeft in de Spaardiammer- straat 112 te Amsterdam de 24-jarige kok W. S. na 'n woordenwisseling de 36-jarige Feitje de Haan, 'n gescheiden vrouw, met 'n mes 'n aantal wonden toegebracht, over 't ge- heele lichaam, waaraan zij enkele uren later in het Binnengasthuis overleed. Het slachtoffer, dat sedert kort met haar moeder samenwoonde, had den kok in 1914 ieeren kennen en deze moet toen ook al' eens, n Watergraafsmeer, op haar hebben gescho ten en) daarvoor gevangensstraf hebben on dergaan. Hij .traditie nadien de kennisma king met haar te hernieuwen, maar zij wilde niets meer van hem weten. Maandag 1.1. was S. bij haar aan huis ge komen en wilde niet weder weggaan. Zater dagavond was er twist tusschen beiden ont staan over het feit, dat 'hij o.a. een juweelen broche van haar gestolen had. S. ging daar- ucii „r0__ op de vrouw met een mes te lijf en stak haar )iet g'int ianskerkhof had laten plaatsen. Dit Met de S. D. A. P. treedt de E. B. in dit opzicht niet in concurrentie. Ook de vrouw, zoo vervolgde spr.. hebben wij niodig. De oorlog, die alles heeft veran- meuwe dansen geleerd, omdat Lady 1 uft ze onbehoorlijk vond, daardoor had ze het er er slecht afgebracht en dit jonge mensch had baar geen tweede keer gevraagd. Zijn naam was Daan Merivale en Lamorna Knox had haar gezegd, dat hij een jonge man was, die veel beloofde en aiieen in zijn atelier woon de. „Is u hier gevestigd?" vroeg hij, en hieid stil om even te praten, want hoewel Rosann- de de two-step met kon dansen, bewonderde hij haar zeer. „Wij zijn gisterenavond in ons huis geko men", zei zij. „Heeft u alles, wat u noodig heeft? Heeft u genoeg drinkwater? De rivier is met goed om te drinken." „Wij hebben water opgedaan', zei Kosar linde trotsch. „Moet u alles halen, wat u ge bruikt?" u. „Ja, dat vind ik prettig. Ik ga nu koffie zetten." „Oh- Kan u koffie zetten „Natuurlijk kan ik dat." „Hoe doet u het?" «WelIk neem een koffiepot." Hij keek haar vroolijk en een beetje veile- gen aan. Penei la zegt, dat zij geen koffie kan zet ten", zei Rosalinde. „Ik ben bang, dat ze nog „U zal het haar moeten wijzen." al dom is." „Het is heel ongelukkig zei Rosalinde, „maar ik heb zelf nooit koffie gezet. Mis schien kan u- me zeggen, hoe ik liet doen moet. Moet het lang kokenzooals soep? Er was op Sceton dikwijls erg gezeur, als de soep niet genoeg gekookt had." „Zal ik binnenkomen en het u wijzen vroeg de jonge man, en hij zette zijn neer. „Ik heb niet het minste begrip, wat we de keuken hebben", zei Rosalinde, hem voor gaande (Wordt vervolgd) der kruik KONINKLIJKE BELANGSTELLING. Vrijdagmiddag hebben de koningin en de prins een bezoek gebracht aan de „Codro fabriek van gedroogde groenten te Pietgij- zenbrug. In de bestuurskamer werd een oor-, kon de ter herinnering aan dit bezoek getee- kend. Hierna volgde de bezichtiging van het be- drijt. In de-bestuurskamer lagen verschillende monsters gedroogde groenten tentoonge steld. Buiten werd de aanvoer der versche groenten, die per schuit naar de fabriek ko- men, bezien. Daarna werd in de fabriek de zouterij in oogenschouw genomen. Ook de droogbakken werden bezichtigd en de schatt- lokalen doorgewandeld. In de drogerij onder hield de koningin zich met de daar werkende meisjes. ,Ten slotte werden de opslagplaatsen groenten bezocht. De koningin en prins Hendrik betuigden hun groote belangstelling in dit crisisbedrijf, dat ten doel heeft den bloembollenkweekers, nu hun bedrijf zoozeer belemmerd wordt, een nieuw arbeidsterrein te geven. SALARISSEN GEMEENTE-AMBTE NAREN. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben than9 aan de gemeentebesturen ver zonden hun voorstellen tot herziening der jaarwedden van de burgemeesters, secreta rissen en ontvangers. De jaarwedden zijn daarbij belangrijk verbeterd, met opklim ming naar dienstjaren; de bedoeling is de regeling 1 Januari a.s. te doen ingaan. DE ECONOMISCHE $OND. Te Amsterdam is Zaterdag in Odeon de oprichtingsvergadering gehouden van den Economischen Bond. Na een' kort openings- woord van den heer R. A. van Sandick, inge nieur te den Haag, deelde de heer J. B. A Jonckheer mede, dat het comité voor de op richting van den bond daarbij behandelde onder den indruk van de geschriften van mi nister Treub, den man, die verder yooruitzag dan anderen, die het geweest is Welke het Neder landsche volyk wist wakker te schucl den uit den den dommel en aantoonde dat het zóó als thans niet mag voortgaan. De heer Treub sprak hierna een inleidend woord, waarbij hij den nadruk er op legde niet als minister doch als burger aanwezig te S^Hij ging vëtvolgens na hoe de oprichting van den Economischen Bond in de pers en door de leiders der politieke partijen over t algemeen niet gunstig ontvangen was, hij zou slechts zijn een verzameling van ontevre- derd, heeft ook groote wijziging gebracht in onze opvatting omtrent het vraagstuk van den vrouwenarbeid en daarom hebben ook ziji meer dan vroeger recht op medezegging- schap over de wijze waarop het land be stuurd wordt. Daarna behandelde spr. de kwestie van het monopoliseeren van bedrijven door den Staat, waarvoor de sociaal-democratie zoo zeer ijvert. Hoewel natuurlijk een altijd en overal geldende grenslijn nief te trekken is, wil spr wel zeggen, dat de E. B. vierkant staat tegen het streven om het particulier be drijf geheel door het Staatsbedrijf te vervan- &eWat de koloiale paragraaf aanbelangt zou de Bond 't een ramp achten als de „zelfstan digheid" van Indië zoo werd opgevat, dat de band tusschen moederland en koloniën werd doorgeknipt. Om dat te voorkomen zal men een koloniaal beleid hebben toe te passen dat berust op een niet te eenzijdige, aan zijn ware behoeften beantwoordende opvoeding van den inlander. Men heeft ons van andere, meest kerkelijke, zijde verweten, vervolgde spr. dat wij mate- rialistisch zouden zijn, omdat wij de econo mische vraagstukken zoo duidelijk op den voorgrond brachten, maar afgescheiden van de kwaFficatie, is het feit hierdoor te verkla ren, dat de oorlog lale economische krachten zoo diep heeft aangetast. Niet wij, zeide spr., hebben de economische belangen op den voorgrond gesteld, dat deed de oorlog. Maar als wij dezen toestand aan vaarden, dan wil dat niet zeggen dat wij ook geen oog hebben voor de geestelijke goe deren der mcnschheid. Maar de Staat heeft zich hier te onthouden, uit het niet te weer spreken beginsel, dat het geestelijke het best gedijt in de sfeer der vrijheid, buiten' alle staatsbmoeiing in. En goede katholieken, protestanten en zij die rich vrijdenkers wanen of noemen, zij zijn ons allen even welkom, mits zij- maar onder schrijven dat de Staat niet mag worden dienstbaar gemaakt aan één bepaalde gods dienst- of geestesrichting. Wij doen een beroep op de mannen van ae kunst en van de wetenschap, want hun mede werking aan den maatschappelijken vooruit gang is even noodig als die van het kapitaal en den arbeid. En zoo opgevat heeft 't groote beteekems als wij in de eerste plaats de aandacht wij den aan den economischen onderbouw der maatschappij, waarvan ook wetenschap, kunst en godsdienst de goede vruchten zullen Daarna zeide spr., dat het feit dat zoo ve len uit alle hoeken van het land waren samen gekomen, bewees dat de opvattingen van den E B. in breeden kring worden gedee d. Tot u allen, zoo besloot spr., richt ik de op wekking van de Génestet vervat in de woor daarmede overal waar hij haar maar raken kon: in het hoofd1, in den hals, in de'borst, in de armen en' den rug. Tevergeefs trachtten de moeder en enkele andere personen tus- schenbeide te komen. De ernstig verwondde vrouw liep de trap af en de straat op, waar zij door omstanders in een slagerswinkel werd binnengebracht. Vandaar werd zij naar het politiebureau gebracht. Per autozieken wagen vervoerde men haar naar het Binnen gasthuis, waar zij enkele uren later overleed. 'De dader was gevlucht. Op de trap der woning vond men een be bloed klein model slagersmes. SCHOEISEL. Het bestuur van den nationalen bond van handels^ en kantoorbedienden „Mercurius" heeft den minister van landbouw, nijverheid en handel verzocht de bepalingen omtrent de beschikbaarstelling van goedkoop schoeisel dusdanig te wijzigen, dat daarvan ook zal kunnen' worder gebruik gemaakt door hen, wier inkomen hooger is dan 2000 per jaar en dat ook het schoeisel van hoogeren prijs dan door den minister -daarvoor vastgesteld in de distributie-maatregelen zal worden be trokken. JACHT EN VISSCHERIJ. De jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, zal in deze provin cie worden gesloten op Maandag 31 Decem ber 1917, met zonsondergang; de jacht op houtsnippen zal worden gesloten op Donder dag 31 Januari 1918, met zonsondergang. Het verkoopen, te koop uitstallen en ver voeren van klein wild, met uitzondering van houtsnippen, uiterlijk tot en met 14 Januari 1918. en van houtsnippen uiterliilk tot en met 14 Februari 1918 mogen plaats hebben. ZOETWATERVISSCHERIJ. De jaarlijksche algemeene vergadering van de hoofdafdeeling Zoetwatervisscherij der Ne- derlandsche Heidemaatschappij wera Vrijdag te Utrecht gehouden. Vertegenwoordigd waren 46 afdeelingen en 5 bonden, terwijl de minister van landbouw zich had doen vertegenwoordigen door den neer A. B. Brouwer. De voorzitter deelde mede, dat in het afge loopen jaar het ledental steeg van 400 tot 4300. Veel nieuwe proeven werden in de practijk genomen. De hoofdafdeeling werd met drie nieuwe afdeelingen vermeerderd. De minister van landbouw heeft medege deeld, dat er plannen bestaan, om over te gaan tot in beslag neming van voorraden van vischbenoodigdheden en om tot distributie daarvan over te gaan. Uit het financieel verslag bleek, dat de ont vangsten 4.188.82^4 bedroegen, de uitgaven 13.156 42, zoodat er een nadeelig saldo was van 8.967.59*4. Bij de regeer ing zal worden aangedrongen spoedig maatregelen te nemen ter voorko ming van waterverontreiniging. Gekozen werd als nieuw bestuurslid de heer P. Gerde te Millingen. De heer dr. J. Olie Jr., uit Utrecht, hielt jjen inleiding over het tanen van netten met ammoniakkale koperverbindingen. Naar aanleiding van den open brief van dr W. Tombroek aan het bestuur van het Ne- derl. Visscherij-proefstation en van den heer Bottemanne, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur nooit eenige winst gemaakt heeft of maken zal bij den inslag van artikelen, welke namens de hoofdafdeeling rijn inge kocht om aan de belanghebbenden tegen in koopsprijs te verkoopen. De neer P. Baas uit Lambertschaag hield een inleiding over de bescherming van de voornsoorten, naar aanleiding van een voor stel van de afdeeling „De Vier Noorder Kog- monument, een zuil eenigszins in kruisvorm, is uitgevoerd in Noorsch graniet en vei vaar- digd naar een ontwerp van den architect De Bazel. SCHEEPVAARTBEWEGING. Gedurende de week 9/m 15 Dec. zijn uit zee het Noordzeekanaal binnengekomen 3 stoomschepen, naar zee vertrok 1 motor- schoener. In dezelfde periode van 1916 zijn binnengekomen 30 stoom- en 5 zeilschepen, vertrokken 21 stoomschepen. VOLGENS VOORSCHRIFT GEHANDELD. Men herinnert zich, dat een paar weken geleden een der leden van den raad der ge meente Velsen aanmerkingen maakte op net optreden van de ambtenaren van het levens- middelenbedrijf, die de broodkaarten van de verloren gewaande zeelieden inhielden, om dat deze menschen de kaarten niet meer noo dig hadden. De wethouder zegde toen een streüg onderzoek toe. Thans is gebleken dat de ambtenaren niet op eigen gezag hebben gehandeld, doch op aanwijzing van een ministerieele beschik- dng, waarbij was vastgesteld, dat dan zee eden voor langeren tijd de broodkaarten moesten worden onthouden als zij scheepsbe- schut aan boord hadden gekregen. KIND GESTOLEN. Den 7en December j 1. vervoegde zich aan het politiebureau der le afdeeling aan de Groote Paauwensteeg te Rotterdam J. H. van Oeijen. wonende Hang No. 101 aldaar, die mededeelde, dat dien middag imstreeks 3*4 uur een vrouw bij zijn echtgenoote was geko men, die vroeg of zij wat in de huishouding noodig had en haar verzocht, heit jongste find af te staan, om daarmede naar een paar rijke heeren te gaan voor ondersteuning, waarna zij over een uur met dat kind terug zou zijn. Zij stemde hierin toe. Deze vrouw is met dat kind nog niet bij Van Ooijen terug geweest en vermoed wordt, dat zij dit kind gebruikt om te gaan bedelen. Zij noemde zich Sophie Meijer, was pl rn 27 jaar oud, vermoedelijk publieke vrouw, pl.in. 1,70 M. lang, was schraal van postuur, had een geelachtige kleur, zwart haar es wenkbrauwen en bruine oogen. Zij sprak Bel gisch dialect. Zij is gekleed met donkergrijl geruiten rok, donkerblauw manteltje met tres band afgezet, bruin krulbontje en droeg zwarte rijgschoenen met lichtbruin bovenlf der. Voorts droeg zij een geel-zijden onderrol en had een zwarten vilten Hoed op. Het kind, dat zij bij zich heeft, is ecu meisje van ongeveer 2 jaar met bruine oogen donker van opslag. EEN GOEDE VANGST. De politie te Oudewater heeft ontdekt, da de zich wegens schapendiefstal in voorarrest bevindende A. v. d. M. zich ook schuldig maakt heeft aan ontvreemding van 1700 siga ren bij, de firma Putman, aldaar. Tevens s g£ bleken, dat hij de dader is van verschillen® rijwieldiefstallen uit de artillerie-kazerne Utrecht. j DREIOEND CONFLICT IN DE VENEN De veenarbeiders in NieuwAX eerding (Dr.) hebben voor het volgende werk-seizoen hun looneischen met 80 pet. verhoogd. Daar tegenover staat dat de minister van lana- bouw reeds lang tevoren had afgekondigd, dat de turfprijzen voor 1918 in ëeea f. hooger mogen worden gesteld dan zij zijn. UIT HEERHUGOWAARD. '„Het Licht in den Nacht", van den heer VOOl' a n,rQro 1 vim ot- Vi haar maar rflkpn *t 1 13. in

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2