F' e fi B I PMINS Az., Bierkade 11. TeleRftHtmutHi van lieden. ONDERWIJS Inte Onsman, opgevoerd door „Het Vrije Tooneel" (dir. J. B. Harms) van Alkmaar, had gisteravond in de tooneelzaal van den heer Pijper alhier een groot succes te boeken. Niettegenstaande het slechte weer was dc zaar goed gevuld. Het stuk pakte geweldig. Na het vierde bedrijf kwam er geen einde aan het applaus. De collecte voor de huisgezin nen van de dienstweigeraars bracht 18.72 op. UIT SCHAGEN. De Vereeniging tot het houden van Jaar- lijksche Paaschtentoonstellingen van Vee te Schagen hièld Zaterdag hare gewone jaarver gadering. De heer J. Zijp Hz., voorzitter, van Wieringerwaard, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, waarna verslag over den toestand en de werkzaamheden in het af- geloopen jaar werd uitgebracht. Wij vernamen daaruit, dat de vereeniging thans 340 leden telt, dat de verloting in ont vangst'en uitgaaf 11.149.65 had bedragen en de rekening der vereeniging 2114.84)4. Woordeelig saldo was daarbij van 1200 tot 700 teruggeloopen. Deze vermindering was het gevolg van verschillende oorzaken: ver mindering van leden, uitbreiding der rubrie ken voor de tentoonstelling, meerdere en ver hoogde premies, hoogere uitgaven voor drukwerken en advertenties, voor de inrich ting der tentoonstelling, van arbeidesloonen. in het rapport van de financiële commissie werd cierk op bezuinigingen aangedrongen en oaarbij was een begrooting gevoegd, waardoor de uitgaven voor premies met on geveer 300 verminderd werden. Dit rapport gaf aanleiding tot een belangrijk debat, waar van de kern versterking der inkomsten en ver mindering van uitgaven was. Verhooging van confribu ie, van inieggelden, van huurprijs voor piaaisruimte werden achtereenvolgens ernstig besproken en daarna als niet ge- wensent, verworpen. Ten slotte werd in hoofdzaak op het advies der financieele commissie ingegaan. Bij de vaststelling van het programma werd het be drag van 778 voor prijzen met ongeveer ƒ30 verminderd. Daarbij vervielen enkele af-- deelingen, werden in enkele groepen twee af- deelingen tot één vereenigd, werden vele prijzen verlaagd en het aantal bekroningen verminderd. De aan de tentoonstelling verbonden jaar- lij ksche verloting werd wederom vastgesteld op 25000 loten. Tot bestuursleden werden gekozen de hee- ren D. Stammes (Schagen), J. Vries (Oude- sluis), herkozen werd de heer R. Kaan (Wie ringerwaard). De voorzitter had gemeend, door vele werkzaamheden, mede door zijne verplichte aanwezigheid te Haarlem, als lid van Ged. Slaten, voor het presidium te moeten bedan ken. Te vaak reeds had hij zich aan zijne ver plichtingen jegens het bestuur moeten ont trekken Wel werd het heengaan van den heer Zijp algemeen betreurd, dodi men. erkende de waarheid /an 's voorzitters betoog en legde zich bij het onvermijdelijke neer. Tot voorzitter werd met op 2 na algemeene stemmen gekozen de heer R. Kaan, Wieringer waard. Daar de vereeniging in 1918 25 jaar zal hebben bestaan, meende men, dat met dit ju bileum eene herziening der statuten ge- wensent was. in den loop der jaren waren ..-uiige leemten en gewenschte wijzigingen aan het licht gekomen. Aan eene commissie, bestaande uit de hee ren W. Roggeveen Cz., P. Hopman en A. C. Roggeveen als secretaris, wera door de ver gadering het ontwerp der herziening opge dragen. Uit de vergadering gingen stemmen op, om het 25-jarig bestaan feestelijk te her denken. Enkele leden namen op zich, plaatse lijke vereenigingen op te wekken daarvoor het initiatief te nemen. De financieele commissie werd voor 1918 samengesteld uit de heeren IC Blaauboer, P. Buis en P. Henneman, allen te Schdgen. De begrooting voor 1918 werd aangebo den tot een ontvangst van 1895,12)4 bij en uitgaaf van 735.12)4. Aan het eind bracht de heer W. Roggeveen hulde aan den afgetreden voorzitter voor al hetgeen hij voor de vereeniging had gedaan en was geweest. Na deze waardeerende woorden benoemde de vergadering den scheidenden president bij acclamatie tot eerelid. Met een zeer hartelijk woord werd daarop de vergadering gesloten. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Tot notabel bij de herv. gem. alhier (vaca ture J. Kroon) werd bij de gehouden herstem ming tusschen de heeren P. Keizer en J. Koojj de eerstgenoemde gekozen. UIT KOEDIJK. Werd door de afd. van den Bond voor o taa rspensionneer mg op Zondag 9 December een propaganda-vergadering gehouden voor jongelieden, op Zaterdag 15 December werd een gelijke avond gehouden voor gehuwde icden. Het lokaal van defl heer C. Man was eivol. De openingsrede werd uitgesproken door ds. Spaargaren, van Oterleek, die wees op de ucerschende duisternis in de natuur en in het iven om ons heen en voor de oude van da- b.n het recht van Staatspensioen bepleitte. r/jigevoeid werd het tooneelspel „Het licht m den nacht", door Int* Onsman. Het stuk w era uumuntênd weergegeven, elk speler had siudie van zijn werk gemaakt, zoodat mooi samenspel en prachtige standen te zien wer den gegeven. Het stuk liet een diepen indruk bij de aanwezigen achter. Met een woord van dank aan de spelers en een opwekking tot medewerking tot verkrijging van het Staats pensioen, sloot ds .Spaargaren dezen goed geslaagden avond. urr OUDKARSPEL. ;ing „Ons Be- De Coöp. lang" (vereeniging van tuinbouwers) verga derde Zaterdagavond met 53 leden, ten locale van den heer Buckman. Uit de rekening van den magazijnmeester bleek, dat de bezittiijgen waren 9673.66, de schulden 9205,44, alzoo een vermogen van 468,22. De totaal-omzet was 28.194.85. De leden werden in de gelegenheid gesteld •attntkali en 'kaïniet te bestellen. Patentkali e:ft het bestuur 2)4 wagon besteld, doch It .otaal wat reeds in de Vergadering door de le den werd opgegeven, was zoo groot, dat nog 3 wagons zullen worden bijbesteld. De leden die nog niet bestelden, werden verzocht, bin nen 8 dagen de kaarten in te leveren. Medegedee-d werd, dat bij de vereeniging rog een beperkte voorraad is van Guano, bloedmeel en beendermeel. Het eerste kan niet worden nabesteld zocdat daarvan de be stellingen ponds pende gewijzc zullen wer den uitgevierd. In bespreking kwam nog normaalmest en zeesterren. Mochten er onder de leden zijn, die voor deze meststoffen iets gevoelen, dan kunnen zij bij het bestuur bestellen. Waar de vergadering van oordeel was, dat het salaris van den magazijnmeester te laag was, werd besloten, de provisie te verdubbe len, waardoor hem een hooger inkomen van 90,wordt verzekerd. Hierna sluiting. KORTE BERICHTEN. Door de politie van Laren en Blarirum is de daderes opgespoord van een drietal in braken, gepleegd op de grens dier gemeenten, waarbij voor pl.m. 1000 aan goederen werd gestolen. v De directie der D. S. M. heeft den gas- verbruikers te Dedemsvaart medegedeeld, dat van heden af geen carbidgas meer zal gele verd worden, zoodat dus het dorp des avonds in duisternis zal zitten. Den heer Rietsema, directeur der N. V. Asparagus te Wychen, oud rijkstuinbouw- leeraar, is een professoraat te Gent aangebo den. Door een aantal ingezetenen uil Havelte (Drwaaronder ook raadsleden, is de Ko ningin verzocht den burgemeester, bij diens periodieke aftreding in Januari a.s. niet we der te herbenoemen. De logger „Sch. 219" kreeg op de vis- scherij een mijn in het net, die op geringen afstand van het schip tot ontploffing kwam De opvarenden en het schip kwamen er goed af. Het vischtuig werd vernield. Te Strijp bij Eindhoven is een 1 Mi-jarig kind aan nekkramp overleden. Op 1 December werd van Goes een aangeteekende brief naar Kloosterzande ver zonden. Toen de brief op zijn bestemming aankwam, waren daaruit verdwenen 6 bank biljetten van 1000. De minister van financiën heeft de wets ontwerpen betreffende de vaststelling der be lastbare waarde van gebouwde eigendommen en de schatting der belastbare waardje van ongebouwde eigendommen ingetrokken. Een wetsvoorstel is ingediend, strek kende tot toepassing van de voorwaardelijke veroordeeling dotfr den militairen rechter. De rechtbank te Dordrecht veroordeelde een ex-ouderling der herv. kerk,.die als pen ningmeester der vereeniging „Calvijn" ruim 2000 had verduisterd, tot 5 maanden gevan genisstraf De eisch was 8 maanden voor waardelijk met proeftijd van 3 jaar. Te Nieuweschans zijn gearresteerd een Amsterdamsch handelsagent, geboren Belg, en een vroegere trambeambte te Winschoten, verdacht van spionnage. Overeenkomstig den eisch is de rijks veldwachter te Klaaswaal, beklaagd van mis handeling van zekeren V. aldaar, met den sa bel, vrijgesproken, daar de opzet niet bewe zen werd geacht. Bij een schoenfabrikant te Zaandam is een brandkast opengebroken en 500 gesto len. De dieven hadden den huissleutel ge bruikt, die door den bestolene op een vaste plaats werd neergelegd, ten einde het perso neel gelegenheid te geven in de werkplaats te komen. Bij ingezetenen te Woudrichem zijn groote hoeveelheden steenkolen gevonden, die zoetelaars en visschers van de passeeren- de schepen hadden weten machtig te worden un aan de bewoners verkwanseld. De groenten veiling te Perais heet in het afgeloopen seizoen voor 700.000 groen ten en fruit geveild. In Amsterdam zijn uit een broodkar 34000 broodbons gestolen. Van de hoeveelheid boter, van 2 tot 8 December 1917 geproduceerd, zullen voor 75 pet. certificaten van uitvoer worden ver leend. De tegen heden aangekondigde alge meene vergadering van „Het Landbouw-Ex- rt-Bureau", waarin aan de orde zou komen t bestuursvoorstel om de vereeniging met 31 December a.s te ontbinden, is uitgesteld tot Zaterdag 29 December. De minister van landbouw heeft be paald, dat de prijzen voor klei-aardappelen (Borger», Eigenheimers en Industries), ge noemd in zijn beschikkingen van 6 October en 23 November, zullen gelden voor alle klei- aardappelen. De maximum-tusichenhandelprijs van spiering ad 8 per 50 K.G. zal worden ver hoogd met 4 pet. voor administratiekosten van het Centraal Bureau voor den afzet van visscherijproducten. Dit Bureau zal de spie ring voortaan franco aan de gemeenten afle veren. De neutrale geheele-onthouderslvereeni- gingsge- bouw van een door de vereeniging aange kocht perceel. Te Zaandam zijn uit een pakhuis aan 't Kalf 51 kisten gecondenseerde melk ont vreemd. Van een andere firma in de Oostzijde zijn 4 balen meel gestolen. Er is een nieuwe distributieregeling voor inlandsche eikenschors vastgesteld met nieüwe maximumprijzen. Terwijl voor de gemeentelijke commissie van filmbeoordeeling een paar films werden afgedraaid in het Dordtsche Bioscoopthéater, ontstond daar een brand, die echter spoedig gebluscht werd. Een door den gemeenteraad van Velsen benoemde commissie zal in vereeniging met de gezondheidscommissie een onderzoek tar stellen naar een geschikt type voor een zie kenhuis. Met 21 tegen 18 stemmen heeft de Rok terdamsche gemeenteraad een verordening op de winkelsluiting vastgesteld, welke kwestie in 1903 reeds door den heer Spiekman aan de orde was gesteld. Een vrijwillige sluiting had fiasco geleden. Het steuncomité te Haarlem wil den on dersteunden de verplichting opleggen, een deel der ondersteuning in bons voor voedsel uit de centrale keuken te aanvaarden De ver schillende vakvereenigingen hebben hun le den geadviseerd, geen bons te aanvaarden. Alle bureelen van de directie van den landbouw en die van de afd. handel van het departement van den minister van 'landbouw, handel en nijverheid zijn thans gevestigd Be- zuidenhoutschenweg No. 30 te 's-Graven- hage De in arrest gestelde P. P., die verdacht werd van den moord op den arbeider Ver beek te Alphen a. d. Rijn. heeft een volledige bekentenis afgelegd. De tweede verdachte blijft ontkennen. Bij Schoonhoven is aan-den Lekdijk gevonden een- zwaar voorwerp van koper van 75 100 K.G. benevens een blad van een schroef, afkomstig van een' vliegtuig. Gedurende de afgeloopen week. zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 34 sche- In hetzelfde tijdvak van 1916 kwamen innen 53 schepen. In 1914 80 schepen. UITVAART E. C H. GHK. BRUINS Aan den voet van het pittoreske witte kerk je te Heiloo werd hedenmiddag ten 2 ure, on der groote belangstelling, het stoffelijk over schot van onzen hoofdredacteur, den heer E. C. H. Chr. Bruins, ter aarde besteld. Mannes van verschillende richtingen waren van heinde en verre gekomen, om den te vroeg ontslapene de laatst eer te bewijzen, hoewel aan het uur van de begrafenis weinig bekendheid was gegeven. Onder de belangstellenden merkten wij op een drietal raadsleden en wethouder Thom son uit Allernaar, de doktoren Hoekstra van Heiloo en Alkmaar, ds. Eilerts de Haan, den neer Maas Geesteranus, wethouder van Hei loo, den vice-voorzitter van de Alkmaarsche leeszaal, mr. A P. H. de Lange, en de nieuwe socrenaris, dr. Schipper, als deputatie van de leeszaal, alsmede den pas afgetreden secreta ris, A A. van Rijnbach. erder waren tal van leden van de Alkmaarsche loge aanwezig, ais- mede een deputatie van de rederijkerskamer „Bilderdijk" De voorzitter van het departement Alkmaar der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de heer A. Verkuijll, was eveneens aanwezig. De directeur en commissarissen van de Alk maarsche Courant, eenige redactieleden en een deputatie van net personeel, benevens van de administratie bewezen nun geachten hoofdredacteur mede de laatsten eer. Hoewel verzocht was geen bloemen, te zen den, waren toch nog een 54al kransen inge komen, die dan ook de lijkbaar dekten. Er was er een van de directie, van de lees zaal, van de loge, en één van den heer van Rijnbach, terwijl de 5de krans van „Vele le zers der Alkmaarsche Courant" afkomstig was. De eenvoud van den overledene heeft ge wild. dat er aan zijn graf niet gesproken wera. De heer Tonckens uit Groningen, dankte als zwager namens de weduwe voor de groo te belangstelling en bracht den overledene een laatsten groet. ZOU DIT NIET ANDERS KUNNEN? Onder d,;t hoofdje verschenen in den loop der vorige week in onze courant een paar in gezonden stukken, waarin betoogd werd dat de uitreiking voor bons voor de verkrijging van wol, klompen en schoeisel slecht was ge regeld). Wij zijn daarop toen niet ingegaan, omdat wij meenden dat het bedrijf zich zelve wel kon verdedigen en ook wel verbeteringen zou aanbrengen, als het die noodig achtte. Nu echter in het no. van Zaterdag j.l. de inzender het bewijs voor zijn betoog levert door te wijzen op het lange wachten en het groote gedrang op 1.1. Maandag de in zender zei 13 Dec., maar het was op den lOdten moeten wij erkennen, dat de Alkm. Crt. daaraan schuldig staat. Wat is het ge val? In de courant van Zaterdag 8 Dec. werd abusievelijk door ons medegedeeld dat de uitreik ine der bedoelde bons zou plaats tjebben van 2 tot 4 uur, terwijl inderdaad de tijd daarvoor was gesteld van 10—12. En hoewel de beide andere plaatselijke bladen de betreffende publicatie juist hadden opgeno men, meldden zich des voormiddags slechts een vijftal personen aan. Daardoor was het in den middag zulk een stormloop. REVOLUTIONNAIR SOCIALISTISCH COMITé TEGEN DEN' OORLOG EN ZIJN GEVOLGEN. Gistermiddag hield het Revolütionnair Co mité tegen den oorlog en zijn gevolgen in de Harmonie tegen het wetsontwerp inzake den burgerlijken dienstplicht eene vergadering. De bijeenkomst, die geleid werd door den heer Meuleveld, was goed bezocht. Mevrouw W. Drucker, uit Amsterdam, hteid een met aandaent gevolgde rede over het onderwerp: „Tegen den burgelijken dienstplicht", waarna de volgende motie werd aangenomen:, Revolütionnair Socialistisch Comité tegen den oorlog en zijne gevolgen. In openbare vergadering bijeen op Zon- H&nno- 16 December, in de zaal van de hie te Alkmaar: gehoord de bespreking over de voortdu rende vennilitairiseering hier te lande, en in ternationaal over de geheele wereld gehoord verder het voornemen der Neder landsche regeering, om over te gaan tot in voering van den burgerlijken dienstplicht; spreekt als hare meening uit, dat door het Nederlandische volk met alle ten dienste staande middelen hiertegen geprotesteerd moet worden, daar elke stap tot versterking van het militairisme voor ue arbeiders betee- kent: een stap nader tot den oorlog; roept alle arbeiders op, zich eenparig ach ter dit protest te scharen en daarvoor zoo noodig door middel van de werkstaking kracht bij te zetten en zich gereed te houden daartoe op het eerste sein door de vakvereeni gingen gegeven, over te gaan; spreekt de verwachting uit, dat eenzelfde gedragslijn in alle plaateen gevolgd zal wor den; besluit deze motie te publiceeren en ter kennis van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal te brengen. Aan het slot werd gecollecteerd voor de gezinnen van de dienstweigeraars, welke ^col lecte 6,— opbracht. VOETBAL. De wedstrijd van Alcmaria kon gisteren niet doorgaan, daar het terrein werd afge keurd. De spelers maakten een vergeefsche reis. In dezelfde afd. werden gespeeld E. D. O. Stormvogels 13 en W. Fi C.V. S. V. 3—0. Uitslagen eerste klas. HaarlemV. O. C. 31SpartaQuick 5O. D. F. C.H. ,F. C. 3—0 en Ajax— Hercules 0—0. AANVULLING DAM RUB RIEK. In dien wedstrijd om het Meesterschap van den Ned. Dambond werd gisteren de Mees tertitel behaald door den heer C. Lochten- berg van Amsterdam met 19 van de 22 te behalen punten. We komen hierop terug in de damrubriek van a.s. Zaterdag. DE WAPENSTILSTAND. BERLIJN, 17 December (V. D.) Het Ber liner Tageblatt schrijft over den wapenstil stand. Het is een zeer verblijdende gebeur tenis, maar we mogen toch niet te veel ver wachten. Er zijn groote moeilijkheden bij het voeren van vredesonderhandelingen h overwinnen. De Morgenpost zegt: Het is onze vaste overtuiging, dat de wapenstilstand niet meer zal worden opgezegd en de vrede vol gen zal. Men kan uit de totstandkoming van den wapenstilstand de conclusie trek ken dat beiderzijds niet alleen de goede wil, maar reeds eensgezindheid over den vrede bestaat. Onze vijand in het Westen zal alles doen om den vrede met Rusland te verhinderen. DE STOCKHOLMSCHE CONFERENTIE. BERLIJN, 17 Dec. (V. D.) De Telegraph Union meldt dat aan de onafhankelijke so ciaal democraten de passen voor Stock holm geweigerd zijn, terwijl Scheidemam ze wel verkreeg. Ih Boekhanden en aanverwante vakken (er opleiding vaar praktijk cn examen». Telefoon 229. AM0TERDAMSCHE BEURS Opgave van bet moordhqllaïNdsch LAMDBQUWCREDIET. Kwm var NEDERLAND. pCt. dito van 1000 4 Oblig. dfto cttlo dito 3 dito dito te Ned. Ind. 1915 1000 5 dito 1916 10QO i BUITENLAND. OOSTENRIJK. Bel.vrije Kronen?. Jaru-luii 4 RUSLAND. Obl. 1906 frs. 2500—5000 5 Iwangorod Dombr. GR. 625 ij Nicoiai Spw. 100 4 Oecansol. 1880 OR. 628 4 Rothschild (consols) GR 625 4 Hope en Co. 1889-90 GR. 625 4 6e Emissie, 1894. GR. 625. 4 TURKIJE. Bagdad Spw le serie 1904 4 BRAZILIË. Panding La. 1898 30/100 5 Provinciale en SenneemteL Leeningen Amsterdam 1915 5 Rotterdam 1915 5 Bank- en Crediei-lnetelUagen. Amsterdamsche Bank A Nederl. Ind. Haadelsbk. Annd Nederlandsche Bank C. v. A Ned. Handel Mij. C. v. A. Rotterd Bankver. Aand. Induelrloele Ondernemingen. BUITENLAND, Anaconda Copper G. v A. Am. Car 8i Foundry Co. C. v. A. Amer. Hide ft Leather Comp. Handelsvennooiech. Cojspania Mersantfl Argentina A. Cutt. M4. der Vorstenlanden A. id Id. id. Winstaand. Handelsv. Amsterdam Aand. 701/4 59 997/, 997/, 48ifc 1031, 10315 ion, 242 22U/. 190 149/, 50 89<5 A. Tela ft Co.* Hand Mij. a Nierop ft Co's Handel Mij. Dordtsche Petr. Ind. Aand. Oec. Holl. Pet? Ce?t. v. A. Kon. Ned. Mij 1. e. v.Petr.b?. A *um Patau bang. Pat?. M. tfesêL A buitenlahd.^ New Sehlb'aie» Petr.Cy.Crt gew.A. ld. ld. Crt. FVef. Orion Petrol. Mij. a. Steaua Romans Petr. MIJ. A Rubber-Maatschappijen. Amaterd, Rubber Cult. MIJ Aead. Deli-Batevia Rubber MIJ. Aand. Soheepvaart-Mantaehapplfen. Holl. Amerika Lijn A. id, Gem Eigendom A alB 461 172 190 «Se» ,ao» v- f Holl. Stoomt. MIL Aaad. a Japan Lijn A, pn. Holl. Lloyd. Aand Kon. Paketvaart MIJ. A. Kom. Ned. Stoomb. M(j. a«4 Ned. Soheepv. Unie Aaad Rotterd. Lloyd A. v Stoomv. Mij. Nederland A, BUITENLAND Int Merc. Marine Cy. afg. U Int. Mere. Marine afg. pr. A. A'dam Deli Comp. Aand. A'dain Langkat gew. Aand. id id. Pref Deli-Maatschappij Aand Deli Batavia Aand. Medan tabak *end Rotterdam Deli Aand Saaembah Tabak-Mij. Aand. Holl. Ijzer spoorw. Obl. 6 Mij. L Expl. v. Staatssp Obl. I L Bxpl. v. Staatssp. Obl. 4j BUITENLAND. AMERIKA. Atchis. Top. ft S. Fé C. v. g. A. Denv ft R. Grande Spw. C. v. A. Erie Spw. Mij. Gewone Aand. Kans City South. Railw. Cy. g. A Missouri Kans. ft Tex. C v. A. N.-York Onl. A Western A. Norf. ft West. Cert. gew. Aand. Southern Pac. Comp. A. South. Rlw. Vot. Tr. Gew. A. Union Pac. Railr. Cy. C. g. A. Premleleenlngen NEDERLAND. Amsterdam Stad 1874 100—) 3 106Vw BELGIE. Antwerpen 1887 Tij 60 PROLONGATIE 48/, pCt. MededeelingenNederlandsche Staats- *64 198 197 lüta 159 861 lè Beau, 27«/ia 91 fW fondsen nauwelijks prijshoudend. Russische Staatsfondsen flauw. Culturen onveranderd. Oliewaarden iets beter,- met weinig affaire. Scbeepvaart-aandeelen verdeeld. Marine- waaraen flauw. Tabakken vast. Amerika la ger NORMAALMEST. Alkmaar, Dec 1917. M. de R. Verzoeke beleefd onderstaande in uw veel gelezen blad op te nemen. Bij voorbaat mijn oprechten dank. Daar ik een van de bezoekers was van de vergadering, uitgeschreven door „N. V. Normaalmest" op 10 Dec. 1917 in het café Kramer, en gelezen heb het verslag „Nor maalmest" in het no. van 12 Dec., wil ik als buitenstaander toch mijn verontwaardiging uitspreken over de eenzijdige, afkammende beoordeeling van den heer v. d. Laan. Ten eerste: evengenoemde heer trad als pers op en dus niet als debater, hetwelk hij openlijk gezegd heeft reeds in den vooravond van die vergadering, en in het verslag, door hem zelf geschreven, geeft hij zich wel uit als debater. Neen, mijnheer v. d. L., dat had ik niet achter u gezocht en temeer daar gij met waardelooze argumenten en persoonlijke kwesties voor den dag kwaamt. Zoo' hebt gij bijv. gezegd „Schoenmaker blijf bij je leest." Welnu, dan zeg ik: Schoolmeester blijf voor je klasse" en bemoei u niet met journalistiek, want welke journa list geeft een verslag weer vol met persoon lijke kwesties, die niets aan de zaak toedoen en welke maar even tusschen twee haakjes gezegd zijn? Zelf hebt ge gezegd: Ik zal kort zijn wegens papiernooci en nu gaat ge n. b. de courant vol duwen met persoonlijke kwes ties. Neen, neen, wanneer er over een onder werp gesproken wordt, moet vooral de per» bij het onderwerp bjijven. -(Zie verslag Nieu we Courant). Meermale hebt gij gezegd: als wij iets doen, d.w.z. proeven nemen, dan moeten wij dat goed doen. Welnu, dan vraag ik u, waarom Is wel de proef genomen met „Normaalmest" door den heer Aberson, goed uitgerekend en uitge zift. en niet die der kali- en phosphorzuurbë- nesting? Wij lezen w e 1 in het no. van Zaterdag 24 Nov. j.l. de kosten en het z.g. tekort van de Normaalmestbemesting, maar niet de kos ten van de kali- en phosphorzuurbemesting, terwijl de „Normaalmest" nog lang niet met de laagste getallen voor den dag komt en daarom zou ik, als gewoon tuinmansknecht, die slechts de R. T. W. S. met goed gevolg te Broek op Langendijk heb doorloopen, heel graag willèn weten en misschien wel meer deren met mij, hoeveel de kosten zijn geweest van de kali- en phosphorzuurbemesting vol gens het onbemeste proefveld. Eerst dan kunnen wij zien hoeveel geld er te veel betaald wordt voor Normaalmest. N. P. Gaarne zou ik nog even willen we ten wat de formule van Normaalmest is, wat aangaat N. P. Ca. K. J. GROEN Jbz. De heer Groen erkent dat ik openlijk ge zegd heb, dat ik kwam om een verslag te ma ken voor de Alkm. Courant, een bewijs, dat hij niets „achter mij" behoeft te zoeken. In dien ik het maken van dat verslag niet op mij genomen hadt, had ik, gezien de op komst, dadelijk rechtsomkeert gemaakt. Wat de heer Leefsma en ik elkaar zeggen wilden, hadden we wel op een andere plaat» kunnen doen. Heeft de heer Groen niet be merkt dat de heer Leefsma mij in het debat heeft betrokken Het blijkt mij dat de heer Groen niet weet wat tot mijn werkkring behoort, ik zal hem dat ook niet nader uitleggen. Er zijn andere menschen om te controleeren of ik buiten mijn boekje ga. Hij moest nauwkeuriger aan geduid hebben wat in het verslag staat en niet gezegd is, of wat er niet in staat en wel de moeite van het vermelden waard is. Nu heeft hij het over bijzaken. De berekeningen die hij van mij vraagt, moet hij als oud-leer ling van een R. T. W. C. zelf kunnen ma ken; ze doen aan de zaak, waar het om gaat, niet af. Voor de samenstelling van den normaal mest verwijs ik hem naar de proef Aberson. Er zat toen 20 pCt. koolzure kalk in. Vol gens een later analyse van Dr. de Ruyter de Wildt bevatte hij 0,25 pCt. stikstof, 0,6 pCt. phosphorz., 0,4 pCt. kali en 40,6 p£t. kool zure kalk. Op geschrijf in den Bezemer-toon zal door mij niet meer worden geantwoord. E. v. d LAAN. Mijnheer dc Redacteur I Vergun mij een plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. LichtbesparingHet zal uw geachte lezers niet onbekend zijn, dat over dit vraagstuk al heel wat geschreven en gepraat is. Ik wil even aantoonen, da( men er hier in Alkmaar een eigenaardige bezuiniging op nahoudt. Zoo als men weet, is hier'Zaterdagavond een bal- masqué gehouden, waarvoor tot half vier des morgens vergunning was verleend. Ik zou er niet tegenop zijn gekomen, wanneer ook an dere clubs langer licht hadden kunnen krijgen dan tot 12 uur. Immers „Nieuw Leven" en „Orpheus", die j.l. Zondag een feestavond hadden, konden niet langer permissie krijgen dan tot 12 uur, omdat er beslist aan niemand langer lichtverbruik dan tot middernacht werd toegestaan. Op denzelfden Zaterdag avond was er bij den heer Mooij een bal van een dansles, dat ook om 12 uur moest zijn af geloopen. Dan vraag ik u: is het rechtvaardig, den één te weigeren en den ander niet? Naar mijn meening hebben lieden, al zijn ze dan ook uit de arbeidersklasse, toch het zelfde recht als de overigen. K. VAN thïjn: Geachte Heer Redacteur 1 Bij al het geschrijf van rantsoeneering enz., kunnen misschien, deze paar regels er wel bij. 's Avonds, wanneer de Alkm. courant komt, kijkt met angst en vreeze een huismoeder deze in, met de gedachte „wat zal er van le vensmiddelen nu weer vervallen, wat weer minder?" 't Ergste naar mijn meening is nu gekomen, de rantsoeneering van melk. Met het dure vleesch was een goede hoe- jjoS jo jsfu jam tred irao uajuaoju piarjjaaA STADSNIEUWS SfaaUleanlngen. 18 Deo. >7 Eter. Übfla. N. W. 8. van 90Q/1000 4* 100 Unit. Stat. Steel Corp. C. g. A. Gultuurondern Handelsver. en 901/r 79» 411/4 46 44 u, 36 34 V. 84 331/, Mi*, 1K> 66 Petroleum-Maatechapplfen. 80715 3?tl 567 601/4 83 86 361/, 1 TO V, Tabaks-Ondernemingen. Spoorwegen. 461 V» 890 293 210 684 162 P20 444 618 670 88f 1017', 103»/, 99'A 89 9, 19 18Vu 51/8 807/8 88i/, 23 120 997/a 907/8 70i, 591/4 997/, 997/, 42 31 31 33 30 191V4 191 149 130 651/, 50i/, 88a, ïlBi^ 2181/, 461 148 189 C^0 561 851/, 210 237 1711/, 423 394 254 102 197 297 270 6561/, 2611/, 163 27 9*1'. 219i/, 237 534 4481/, 228 281 581 102 102 W 99 89 91/, 19 |!S 51/4 21 89 23 n, 118i/,

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 3