DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuwjaarswenschen. No. 297 Hondèrd en negenMendo Jaargang. In Vroeger Dagen. 1917. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.30, franco door het ge heel© Rijk f 1.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. DINSDAG 18 DECEMBER FEUILLETOI. NEDERLAND. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën „Onze weg in het Westen ligt duidelijk voor ons". Dat zei o. a. de Duitsche rijkskan selier in den Rijksdag naar aanleiding van de rede van den heer Lloyd George. Het betee- kent, dat de strijd, die op het westelijk oor logsterrein verwacht werd, inderdaad zal worden gestreden. Het zal waarschijnlijk het grootste, het vreeselijkste bloedbad zijn van den geheelen oorlog, omdat het gaat: er op of er onder. Duitsche divisies, onttrok ken aan het oostelijk front vóór de teekening van den wapenstilstand, zijn reeds in de om geving van Kamerrijk gesignaleerd en Oos- tenrijksche divisies zullen van het Italiaansche front naar Frankrijk gaan om daar eveneens aan den strijd deel te nemen. Tenzij op het laatste moment een verzoe ningsgezinde geest vaardig wordt over het oude Europa, zal dus opnieuw onnoemelijk veel leed dood en verderf over zijn bodem worden uitgestort. Langzaam zeker maar toch naderen de Oostenrijkers steeds meer de Italiaansche laagvlakte. Taai is de verdediging van delta lianen, maar desniettegenstaande hebben zij geen weerstand kunnen bieden aan de steeds opnieuw herhaalde aanvallen der Oostenrijk kers. Dat de aanvallen tusschen de Brenita en de Piave er toe zullen leiden dat de Oosten- rijksche troepen in snel tempo de vlakte be reiken, schijnt, gezien het wintergetijde in de bergen, vrijwel buitengesloten. De wapenstilstand aan het Oostelijk front wordt door de Duitsche toonaangevende bla den algemeen met groote ingenomenheid be groet. Zij wijzen er daarbij op, dat de vre desonderhandelingen, die thans beginnen, nog vele moeilijkheden kunnen opleveren, maar zij zijn vol hoop dat de wapenen aan dit front niet meer zullen worden opgevat. Als gevolg van het teekenen van den' wapenstil stand zullen de Turksche en Russische troe pen uit Perzië worden teruggetrokken. De anarchie in het groote Russische rijk woedt voort. Hevige gevechten zijn geleverd tusschen het garnizoen van Grosny en den Kaukasischen stam. Petroleumbronnen zijn in brand gestoken. In St. Petersburg zijn huis zoekingen gedaan bij verschillende officie ren, waar men dacht den verdwenen heer Ke renski te zullen vinden. Vele wijnmagazijnen zijn door plunderaars leeggehaald. Ook in Odessa is gevochten. De Oekrainsche Rada was in het arsenaal aangevallen door mazi- malistische met mitrailleurs gewapende troe pen. De Oekrainsche troepen rukten ter hulp verleening uit en, naar de Times mededeelt, hebben de maximalisten het onderspit gedol- Naar het Engelsch wan Mevr. Alfred Stdfijwtek. 10) „Moeder zorg'de voor alles." „Het ziet ei' heel gezellig uit", zei Daan Mérivale, eu dat was ook zoo. Want me vrouw Cloudesby en Rosa linde waren van plan de keuken zelf te onderhouden en er door het ochtendmeisje geen rommelkamer van te laten maken. Er stond mooi porcelein op de rechtbank, een frisch licht zeil lag op den grond en glimmende koperen potten stonden op den schoorsteenmantel. Het vuur brandde goed en het water kookte, maar niets anders scheen nog klaar voor het ont bijt. „Ik zal de tafel dekken, en zet u dan de koffie", zei Rosalinde. „Dat is goed", zei Daan, die een groen por seleinen koffiekan dadelijk gezien en genomen had, terwijl Rosalinde een net ingerichte kast opende en er een trommel uitnam, waarop „koffie" stond. „Is het nitt grappig?" riep zij uit, „in je eigen keukentjf te zijn en je eigen dingen te krijgen en overal te doen wat je wilt. Ik ben vroeger nooit in een keuken geweest." „Hoeveel koffie zal ik zetten?" vroeg Daan. „Zet genoeg voor drie en blijft ontbijten", zei Rosalinde. Mevrouw Cloudesby, die wakker was gé wordén, toen Rosalinde door de kamer ging, kwam beneden juist intijds, om de uitnoödi- ging te hooren en na een voorstelling te on dersteunen. Het was een vreemd, onverwacht begin van het leven, waarvan de Tufts had ven. Nadat de „bolsjewistische regeering de scheiding van kerk en staat heeft uitgespro ken en allen kerkdijken en kloosterlijken ei gendom verbeurd verklaarde, heeft zij thans een besluit afgekondigd, dat alle landbouw werktuigen tot staatseigendom verklaart. De plaatselijke commissies der sovjets zullen ze verdeden. Het bestuur van de sovjet te Moskou heeft 't verhuren en verkoopen van grond zoomede den handel daarmee verboden. Welk opzienbarend decreet zou er nu weer moeten volgen? Een Reuter-telegram uit Petersburg kondigt aan, dat er nog verschrikkelijke dingen zullen' gebeuren in Rusland. Immers in een toe spraak tot tegenstanders zou de heer Trotsz- ky hebben verklaard: „Gij zijt nu reeds ont hutst over de milde terreur, welke wij toepas sen op onze klasse-vijanden? Weet dan, dat deze terreur, vóór er een maand verstreken is, een vreeselijker vorm zal aannemen, naar het model van de terreur der groote revolutie in Frankrijk! Geen vesting, maar de guillotine wacht onze vijanden De guillotine! Een bewijs voor vrijheid, gelijkheid en broederschap? DtÜITSCMLAND. GRAAF HE RTL ING OVER LLOYD GEORGE'S REDE. Als antwoord op de rede van den heer Lloyd George zeide de Duitsche Rijkskanse lier ö.m., dat, zooals hij reeds eerder in den Rijksdag gezegd ban, de moderne oorlog niet met schimpwoorden wordt gewonnen, wel misschien verlengd, daar het Duitschland met dezen smaad van den Engelschen minis terpresident, duidelijk wordt, dat het onder handelen met mannen van zulk een gezind heid onmogelijk is. Voor den buitenstaander, zeide graaf Hert- ling, kan er sedert geruimen tijd geen twijfel bestaan, dat de Engelsche regeering, onder leiding van Lloyd George, voor gedachten aan een rechtvaardigen en verzoenenden vrede ontoegankelijk is." In zijn vorige posTie heeft de graaf de poli tiek zijner voorgangers en die van de staats lieden der centrale bondgenooten uitstekend leeren kennen. Hij kan dan ook als staats man en geschiedkundige verklarenhet Duit sche geweten is rein. „Niet wij, waren het vervolgde de Rijkskan selier, die ae moord te Serajewo ondernamen. Het proces-Soechomlinof, dat, hetgeen wij sedert het einde van Juli 1914 wisten, met absolute duidelijk! eid heeft blootgelegd, toont dat de oorzaak van den wereldoorlog was het aan Tsaar Niikolaas II door gewe- tenlooze raadgevers afgedwongen mobilisa- Febevel waardoor wij tot den strijd op twee den gezegd, dat het armoedig en vernederend zou zijn. Waarschijnlijk was deze jonge man arm, maar hij had innemende manieren. Tony was in vergelijking met hem een ongelikte beer. Hij zette koffie, Rosalinde dekte de ta fel, mevrouw Cloudesby sneed brood en Pe ncils zette eieren klaar en roosterde 't brood. Zij verbrandde tenminste een stuk en toen nam Daan het werk van haar over. „Ziet u, ik leef alleen", zei hij tot mevrouw Cloudesby. „Ik heb eenige dingen leeren doen." „Maar hoe gebeurde het, Rosalinde? Hadt ge hem van tevoren ontmoet?" vroeg me vrouw Cloudesby, terwijl zij in de eetkamer op het geroosterde brood wachtte. Tegen dat het kwam, had zij gehoord over de two-step, die mislukt was en de koffie, die Rosalinde niet had kunnen zetten, en het heer lijke van den vroegen morgen hier, waar het leven rose en oranje zijn zou, zelfs bij het ontbijt. De kleine kamer, zoowel als de keu rig gedekte tafel waren aantrekkelijk. En de twee jongelieden, die bij haar zaten, waren 't ook. „Dit is het prettigste ontbijt, dat ik ooit in mijn leven gehad het?', zei Rosalinde. „Dat dacht ik ook juist", zei Daan. „Ik heb een man noodig", om den tuin voor ons om te spitten", begon mevrouw Cloudesby, die niet zoozeer bezig was met het tegenwoordige oogenblik, als met het geen er te doen viel. „Ik zal het wel doen", zei Daan. „UIk dacht, dat u schilder was." „Maar ik moet waf beweging hebben." „Ik meende een werkman." „Ik ben een werkman", zei Daan, en toen mevrouw Cloudesby Lamoma Knox later in den ochtend zag, vroeg zij naar hem, omdat hij had afgesproken om drie uur hun tuin te komen omspitten. Hij was ook een buurman 1 fronten waren gedwongen." 'De Rijkskanselier kwam ook terug op het door de Entente afgewezen vredesaanbod van verleden jaar December. Intusschen werd in het antwoord op de pauselijke nota, het Duit sche standpunt opnieuw duidelijk aange geven. Op 't oogenblik, dat de wapenstilstand aan' 't Oostfront formeel gesloten werd, ontving graaf Hertling de redevoering Van Lloyd Ge orge. Zij is 't antwoord der F.ngelsche regee ring op de nota van den Paus. De Rijkskanse lier zeide tot slot: „Onze weg in het westen ligt duidelijk voor ons. Niet Lloyd1 George is ae rechter der wereld, maar de geschiedenis. Haar oordeel kunnen wij' nu, als op 2 Augustus 1914, rus tig en kalm tegemoet zien." FRANKRIJK. DE ZAAK CAILLAUX. In de commissie uit de Kamer, die onder zoeken moet of er aanleiding bestaat de parle mentaire immuniteit ten opzichte van de Ka merleden Caillaux en Loustaiot op te heffen, deelde minister Clemenceau mede, dat de aanwezigheid van Caillaux te Rome de Ita liaansche regeering verontrust had. De heer Sonninp stelde er de gezanten van Frankrijk, Engeland, Rusland en Roemenië van op de hoogte. Minister Clemenceau zeide verder: Zoo de tegen Caillaux bestaande verdenking een een voudig burger gold, dan zou er geen ver schil van meening bestaan. De regeeriug aan vaardt haar verantwoordelijkheid, de Kamer zal de hare aanvaarden. Mocht de Kamer weigeren tot vervolging over te gaan, dan zou deregeering niet aan 'Ubewind blijven De commissie heeft vervolgens Caillaux gehoord, die een brief overlegde van Mabil- leau, waarin het hem in den mond gelegde gesprek in verband met een ontwerp voor een concordaat, dat mogelijk aan het Vati- caan voorgelegd moest worden, tegengespro ken wordt. De commissie besloot hierna tot op heffing der immuniteit. F. J. f. HULSSEN, Ridderstraat 11. KORTE BERICHTEN. Volgens de Kurjer Warszawski zullen in het aanstaande zomersemester aan de Warschausche universiteit de voordrachten' der theologisch# faculteit beginnen. De fa culteit krijgt om te 'beginnen 6 leerstoelen. Te Warschau zal van Januari af dage lijks eeni officieel orgaan verschijnen, de „Mo nitor Krolestwa Polskiego" (Staatscourant van het Koninkrijk Polen), welke naam uit den tijd van het groot-hertogdom Warschau stamt. De minister-president van Polen, Ku- charzewski, zal zich naar Berlijn en Wee run begeven. De Matin maakt brieven van Callaux aan Bolo openbaar, die in beslag genomen zijn toen Boio in hechtenis werd genomen. Er en zou waarschijnlijk dikwijsl in- en uitloo- pen, als zij hem op zijn eigen vriendschappe lijke manier ontvingen. „Hiji is heel knap en werkt hard. Wij hou den allen van hem", zei Lainorna Knox, en daarmee moest mevrouw Cloudesby zich in haar nieuwe omgeving tevreden stellen. Maar zij was niet geheel tevreden, omdat zij al da delijk gezien had, dat lui en Rosalinde tot el kander Iwerden aangetrokken, eu daarna had hij gezegd, dat hij geen geld had op een ma nier, alsof armoede grapje was. ,.V< van zelf sprak en een „verkoopt hij zijn schilderijen?" vroeg zij Lamorna. „Nog niet. Hij stelt nog niet veel ten toon." „Hij zal dat zeker later wel doen?" „Dat denk ik wel", zei Lamoma, maar die kant van Daan Merivale's werk scheen haar nog geen belang in te boezemen. „Hij is nog heel jong", zei zij. „Hoe minder hij aan geld verdienen denkt, des te beter voorloo- pig." Mevrouw Cloudesby begreep niet, hoe de jongen leefde, maar zij wilde het niet vragen Zij wist, dat hij wat geld moest Jiebben, om dat hij blijkbaar niets verdiende, ën hij niet alleen leefde, maar ook schilderde. Zij hoop- t er rake te eigenlijk, dat hij niet verliefd zou worden op Rosalinde, en Rosalinde op hem, kon onder de omstandigheden geen sprl van een huwelijk zijn. Tenminste, dat dacht mevrouw Cloudesby. Hoe kunnen twee goed opgevoede jonge menschen trouwen zonder huis en een inkomen? Zij dacht veel over de toekomst van haar kind, nu dat het kind een jonge vrouw was, die nu zelf haar leven morat maken. Voor een deel wordt het voor ons gedaan, door onze geboorte en door het geen het leven ons brengt. Rosalinde was juist verlaten door een jongen man, dien zij blijkt uit deze brieven dat Caillaux met Bolo op intiemen voet stond. Volgens een officieele machtiging heeft de Italiaansche minister van de schatkist het recht verkregen, bij de circulatiebanken ver dere buitengewone voorschotten ten bedrage van 300 millioen gulden op te nemen. De Daily Mail verneemt uit Parijs, dat, naar uit Tokio wordt gemeldt, de Japansche regeering ontkent, dat Japansche troepen te Wladiwostok zijn geland. Het Congres en de President van de republiek Panama hebben den staat van oor log tusschen Panama en Oostenrijk-Honga- rije afgekondigd. In de Gutenbergzaal van het Deutsche Buchgewerbhaus te Leipzig had in tegen woordigheid' van den koning van Saksen de stichting plaats van den Deutschen Verein fiir Buchwesen und Graphie. De afgevaardigde Ferri heeft in de Italiaansche kam,er een motie ingediend, waarbij verlangd wordt dat aan generaal Cadorna een flinke straf zal worden opge legd. De commissie voor de vervolging in de zaak van Caillaux, heeft met 9 stemmen voor en twee onthoudingen "de opheffing der par lementaire immuniteit van Caillaux, en Lous taiot goedgekeurd. De oorlogsverklaring aan Oostenrijk- Hongarije heeft de tonnenmaat der Ver. Sta ten weer met een 50,000 doen rijzen. Dit is de gezamenlijke inhoud der in de Amerikaan- sche havens in beslag genomen Oost.-Hong. schepen. Volgens een Havasbericht uit Londen, is de vroegere directeur-generaal der posterij en in Egypte, Borton Pasja, tot militair gouverneur van Jeruzalem benoemd. De heer Pioot staat aan het hoofd der Fransdie missie. Naar het Wolfbureau verneemt, zal de staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, von Kühilmann, zich in den loop dezer week ten behoeve van de vredesonderhandelingen, naar Brest-Litowsk begeven. De petroleumprijs te Londen, welke kort geleden met 10 cent per gallon was ge daald, is nu ten gevolge van de verlaging van de rij'ksoorlogsmolestrisico, wederom met 5 cent per gallon verminaerd. Volgens Duitsch bericht verloor de En tente in de maand November op alle fronten in het geheel 205 vliegtuigen en 20 kabelbal lons. Het Duitsche verlies bedroeg 33 vlieg tuigen en 2 ballons. De Rijkskanselier heeft de leiders der Rijksdaggroepen tot een bespreking op 20 December uitgenoodigd. Van het resultaat de zer bespreking' zal afhangen of en wanneer de hoofdcommissie van den Rijksdag samen komen zal. Uit Zurich wordt gemeld, dat daar aangekomen krijgsgevangenen verklaarden dat de Belgische generaal Léman, de verdedi- fer van Luik, verlof heeft gekregen om naar witserland te gaan. In de Vicïoire eisebt Gustave Hervt, dat de hulptroepen, die naar Italië zijn ge zonden en die onttrokken zijn aan 't Fransch- Engelsche front, zoo spoedig mogelijk be- hooren terug te keeren. had willen trouwen. Het was onmogelijk meer of minder dan dat te zeggen; zij was er zonder gebroken hart, maar Boos afgekomen, en zelfs haar boosheid was verdwenen in het prettige avontuur van haar nieuw leven. Liet meisje had er nooit zoo gelukkig of tevreden uitgezien als zij het nu deed, en haar moeder hoopte, dat zij voorzichtig zijn zou en niet in hartszaken verwikkeld zou 'raken, die tot geen eind voerden. Haar eigen leven scheen mevrouw Cloudes by altijd tóts, waaruit het gelukkige hart ge rukt is en dat toch niet gestorven is. Een lichaam waarmee dit gebeurd is, moet ster ven, maar de geest overleeft de pijn, die zijn vuur en vroolijkhcid verteert. Zij wenschte vurig haar kind te behoeden voor het leed, dat zij geleden had, en zij wenschte half, dat Rosalinde nooit trouwen zou, maar in dit huisje jaar op jaar een rustig leven leiden zou, totdat de middelbare leeftijd vriendelijk en langzaam naderde en vrede bracht. Maar zij wenschte dit slechts half nog maar in haar somberste buien. De eerste dagen in het huisje waren zoo druk, dat er waarlijk geen tijd was, om te denken over wat in de toekomst 'gebeuren zou of, of het verstandig was, Daan Merivale den tuin zoo veel en zoo dikwijls te doen omspitten, haar schilderijen te doen ophan gen en haar looper te laten leggen, en over 't geheel bij haar te laten zijn, nadat zijn eigen dagwerk gedaan was, om met zijn lange lede maten voor hen te werken. Om de waarheid te zeggen, voordat de eerste week om was, aanbaden moeder en dochter hem, luisterden naar zijn lachen en voelden zich opgewekt door zijn gezelschap. Hij' scheen alles prettig te vinden, werk, spel, regen, zonneschijn, den morgen stond. de koude nachten en misschien meer dan iets anders het .maanlicht, als het vol en In het nummer dat MAANDAG den 31sten DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van Nieuwjaarswenschen a 25 cents contant. DE DIRECTIE. Zij, dia zich met 1 Januari 1918 voor minstens 3 maaiden wen- schen te abonnesran, ontvangen de tot dien datum varsehijnende nummers (ranaa en gratia. DE DIRECTIE. Te Londen is een tehuis voor Britsche herstellende officieren geopend. De inrich ting is een schenking van Nederlanders in Engeland en staat onder beschermheerschap van' generaal Smuts. Aartsbisschop Söderblow heeft de ker kelijke conferentie uit onzijdige landen Vrij dag te Upsala geopend. De aartsbisschop heette eerst de Sandinav'sche, daarna in het Duitsch de Nederlandsche en Zwitser- sche vertegenwoordigers welkom. Niet generaal Kale din, doch generaal Pototzky is met zijn staf gevangen genomen. NIEUW PROTEST. Naar het Ned. Corr.-bureau meldt, heeft de jongste verklaring van de Duitsche regee ring betreffende de belemmeringen der scheepvaart in de vrije zee, onze regeering aanleiding gegeven tot een nieuw protest, met name wegens de bemoeilijking van de vaart op Engeland. HET ZEEPRANTSOEN. In verband met de slechte vooruitzichten ten opzichte van de zeepvoorziening raads de minister de grootste zuinigheid aan. De ge meenten die nog zooveel voorraad hebben, dat het rantsoen van meer dan 250 gram per hoofd en per 4 weken nog eenigen tijd was vol te houden, zullen zich toch aan het ver laagde rantsoen moeten houden en met dien voorraad rekening moeten houden bij het aanvragen van nieuwe partijlen. De minister van landbouw heeft ingesteld een Rijkszeepbureau, hetwelk tot taak zal heb ben het doen van voorstellen en het nemen van maatregelen inzake voorziening in de binnemlandsche behoefte aan zeep. Het bureau zal gevestigd zijn Parkstraat 4a, te 's-Gravenhage. Aam het Rijkszeepbureau is toegevoegd een commissie van advies. KOOLRAPEN EN PAARDEPEEN. Nu meerdere landbouwers niet genegen zijn de voorraden koolrapen en paardepeen, zacht op de heuvels viel. Hij maakte Rosa linde echter niet het hof en dat stelde me vrouw Cloudesby in 't begin gerust. Hij ge droeg zich als een gezonde, hardwerkende, rein opgevoede jongen, bood zijn diensten aan, alsof het aannemen er van hem eer aan deed, en aanvaardde eenvoudig een vriend schap, die met den dag nauwer werd. De kunstenaarskolonie te Mcnwinion was vrij plotseling ontstaan. Lamorna Knox kon zich herinneren, dat zij als kind in haar te genwoordige huis gewoond had, maar dht het toen een rij vervallen huisjes was ge weest In dien tijd was het eenige andere huis, behalve de visscherswoningen, het klei ne op de rots en nu bewoond door John Larck, een bekend landschapschilder, met zijn gezin. Toen de Cloudesby's kwamen, stonden er ongeveer tien nieuwe huizen verspreid in het dal, sommige met ateliers er bij en sommige, waarvan de bewoners groote, afgelegen ate liers bezaten of huurden. Eén huis had. geen atelier, omdat het gebouwd was door een be jaard echtpaar, dat niet schilderde en niets met schilders te maken had'. De man schreef onbegrijpelijke boeken over allerlei onder werpen en de vrouw schreef gewone romans, als zij niet bezig was met den tuin of het huishouden. Zij waren beiden even blind voor schilderijen als sommige menschen doof zijn voor muziek, daarom schijnt het wonder lijk, dat een klein gezelschap schilders hen onder hun vrienden opgenomen had. Maar schilders zijn. evenlas tuin-en zeelieden, goed hartige, eenvoudige menschen, merkwaardig grillig en onzeker in hun genegenheid het eene oogenblik, en gemakkelijk te behagen het volgende. In Penryn, ongeveer drie mij len van Menwinion, was een veel grootere kolonie en een schilder-academie, die leerlin gen der beide seksen naar de streek voerde. ALKMAARSCHE Ruime keuze Kerst- en Nieuwjaarskaarten, Nieuwjaarswenschen, Visitekaarten.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1