DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Coop. Vraif. „Ons Belang" Nie u w j aar s wen sch en No. 298 Honderd en negentiende Jaargang 1917 JtaiteiMtiprlis b!i mrnitbetalins p. 3 maanden 11.30, Ir. p. post 11.50. Bewijsnummers 5 ct. AMstleprlis IS et p. regel, grootere letters mar plaatsruimte. Br. Ir. NX Boek- eo Handelsdrokkorll Berms. Coster 4 Zo. Voordans G 9. Tel. 3. WOEKSDAG 19 DECEMBER. Laat 210. Hst transport te Water in het Noordelijk deel van Noord-Holland. Melk aan Bakkers. VET. Van geeu der fronten zijn berichten om trent geleverde gevechten gekomen. Of het lang zoo zal blijven, is, ondanks den ingeval len winter, aan twijfel onderhevig, althans wat het westelijk oorlogsterrein betreft. Want hoewel bij den in het Oosten gesloten wa penstilstand is bepaald, dat tusschen Oost- en Zwarte Zee gedurende dien tijd geen troepen verplaatsingen mogen plaats hebben1, is door de daaraan toegevoegde clausule „ctat zulks met geldt voor reeds begonnen of gelaste ver plaatsingen", begrijpelijkerwijze voor de middenmogendheden de gelegenheid openge laten om zooveel soldaten van het Oosten naar het Westen te dirigeeren als zij zelf maar willen. i Doordat de overeenkomst ook geldt voor het Russisch-Turksche front in Azië, en deze beide landen hunne legers uit het neutrale Perzië terugtrekken, kunnen de Turkscjie troe pen, die in Armenië en Koerdistan tegenover de Kaukasus-legers stonden, nu worden ge? bruikt tegen de Engelschen aan Euphraat en Tigris en tegen een verder oprukken van de zen in Palestina. Daardoor kan de Engel- sche oorlogvoering in Azië een emstigen te genslag ondervinden. Nu de vredesonderhandelingen zijn begon nen, geeft de Fransche „Temps" uiting aan' zijne meening, dat de centralen gullen pogen om een verbond te sluiten met Rusland en daarom acht het blad het wenscheLijk, dat de entente hare politiek ten opzichte van de maximalistische regeering wijzigt en deze geen nieuwe moeilijkheden in den weg legt. Het Engelsche blad „Westminster Gazette" valt de „Temps" daarin bij; en acht het een dwaasheid om geen rekening meer met Rus land te houden ten opzichte van de oorlog voering of de toekomst van Europa. Het blad. waarschuwt er voor om Rusland aan zijn lbt over te laten en daardoor te dwingen tot het sluiten van een afzonderlijken vrede, waar door Duitschland veel grondstoffen en oor logsmateriaal zou bekomen en een evenwicht in Rusland zou krijgen ten koste van Enge land. De toestand in Rusland blijft steeds inge wikkeld. De constitueerende vergadering, waarvan Lenin hoopte dat zij een maximalis tische meerderheid zou brengen, maar die volgens berichten van de „Times" daaraan niet beantwoordde, is nog niet bijeenge komen. Een commissie, die in het Taurische paleis wilde vergaderen, werd de toegang door soldaten ontzegd. De regeering blijft hare kracht zoeken in dwangmaatregelen. Een hoogst eigenaardig bericht komt uit Haparanda, vanwaar eergisteren de medëdee- ling kwam, dat de heer Kerenski in een mani fest had gezegd nooit ten gunste van de voor- loopige regeering afstand te hebben gedaan van het bewind Thans wordt n.l. gemeld, dat hij plotseling in de nabijheid van1 St. Pe tersburg is verschenen en met een leger van eenige duizenden tegen die stad oprukt. De regeering zou troepen op hem afgezonden hebben. Waar dat neg op kan uitloopen, zal de tijd moeten leeren. Zeker is, dat Lenin en zijne mede-regeerders zich zullen pogen te hand haven tegen elke beweging die hunne macht bedreigt. Dit blijkt ook wel uit een mededee- ling van de Prawda, het maxilnalistische or- gaau, waar het meldt, dat de volkscommissa rissen een ultimatum hebben gericht tot de Oekrainsche Rada om binnen 48 uren alle pogingen om Kaledin eq de kadetten te steu nen op te geven of met de regeeringen der sovjets openlijk in oorlog te treden. De kadetten worden door de Leninisten als erge vijanden van den Staat beschouwd, zij hebben hen dan ook reeds voor bourgeois verklaard. Het genoemde ultimatum zal zeker wel het antwoord zijn op een beweging, waarvan on der alle voorbehoud door Reuter gewag ge maakt wordt. Wij ontleenen het bericht aan het Hbld.: „Op uitnoodiging van de Oekrain sche Rada hebben het hoofdkwartier en de staf van het Russische leger aan het Roemeen, sche front de betrekkingen met St. Petersburg verbroken. De Rada heeft een overeenkomst met Kaledin gesloten". De maximalistische regeering schijnt zoo veel mogelijk de herinneringen aan het tsaris tisch bewind te willen wegvagen en dan vooral aan de financieele verplichtingen, ge sloten door de door Kerenski omvergewor pen regeering, te willen ontkomen. De „Köln. Ztg." vernam uit naar zij zegt goede Russi sche bron, dat de bolsjewiki van plan zijn de leeningen, die Rusland gesloten heeft om den oorlog te voeren, niet te betalen^ daar zij van meening zijn, dat deze zijn betaald door het bloed en de gezondheid van het Russische volk. Anders zou zij het achten ten opzichte van leeningen voor productieve doeleinden, waaronder de spoorwegleeningen behooren. Appelbollen 6 ets., Marsepeinen Kransjes f 0.20, Vredeklokjes f 0.40, Kerstkransjes gevuld met marsepein, van af f0.50, alles per stuk. Kerstkransjes, een .fijn koekje, f 0.18 en f 0.20 per ons. Zoute Krakelingen en Palnsaliars f O.SO per ons. aanbevelend. KORTE BERICHTEN. Volgens officieele opgaven der verkie zingen' in Canada beschikt de regeering over 128 zetels, de oppositie over 87. Van 16 districten is de uitslag nog niet bekend. De Turksche minister van Buitenland- sche Zaken Nessimi Bey is te Berlijn aange komen. Uit Weeneni wordt gemeld dat graaf Czernin vandaag naar Brest Litowsk is ver trokken, als Oostenrijksch-Hongaarsch ge machtigde bij de vredesonderhandelingen. De Qrieksche regeering zou hebben be sloten tot de invoering van een staatsmono polie voor olijven en olijf olie, daar de prijzen daarvan schrikkelijk zijn opgeloopen. De Petit Parisiem verneemt uit Was hington, dat kolonel House in een' schrifte lijke verklaring aan journalisten heeft verze kerd, dat hij in Europa met niemand één en kel woord over den vrede had gesproken. Burggraaf Isaii heeft in een rede te Tokio waarin hij een blik wierp over zijn werk in de Vereenigde Staten gezegd, dat er aan gaande China niet langer eenige kwestie be staat tusschen Japan en de Vereenige Staten. E>e telegraafverbinding met en over Engeland is vannacht blijkbaar wegens een bomaanval uit de lucht op Londen ernstig ge stoord geweest. Men had Lord Rhondda, den Engel schen levensmiddelencontroleur, ervan be schuldigd, dat hij zelf thee opkocht. Hij spreekt dit gerucht thans tegen. Maandag is te Babadag het congres van Bulgaarsche nationale vereenigingen geopend, waarin meer dan 400 afgevaar digden uit alle deelen der E>obioedzja verte genwoordigd zijn. Naar de Corriere della Sera meldt, zijn ter hoogte van Acireale twee stoomschepen in aanvaring gekomen. Een ervan was een Japansch schip, dat is gezonken. Het andere heeft zwaar beschadigd Messina bereikt. In een' te Stockholm gehouden vergade ring, werd een resolute aangenomen, waarin er bij de regeering op aangedrongen wordt om het initiatief te nemen tot het verleenen van steun aan het met hongersnood bedreig de Finland. De Paus heeft gelast, dat de bevrijding van Jeruzalem over de geheele wereld plech tig moet worden gevierd. Volgens Parijsche bladen is de Contez, het Spaanparlement, door den koning op advies van den ministerraad ontbonden. Bij de samenkomst van de leiders der Rijksdagfracties bij den Rijkskanselier zullen voor de eerste maat ook de onafhankelijke sociaal-democraten vertegenwoordigd zijn. De „Köln. Volksztg ."meldt uit Berlijn, dat de gewezen staatssecretaris von Helffe- rich aan de vredesonderhandelingen te Brest- Litovsk zal deelnemen. Het bestuur der onafhankelijke sociaal democratische partij te Realen is gearres teerd. Een honderdta landbouwers van het dorp Zwijnaarde, bij' Gent, moeten gezamen lijk een boete betalen van 180.000 gulden hun opgelegd door de Duitsohe overheid, voor het achterhouden van late aardappelen. De invloed van den oorlog doett zich ook in ons land op velerlei gebied gelden en dringt mede tot het vlug nemen van vele be sluiten, die anders door het bekende Holland- sche langzaam aan, dan breekt het lijntje niet" nog wel wat vertraging hadden onder vonden. Wij zouden er op kunnen wijzen, hoe tal van gemeenten, door het gebrek aan verlich tingsmiddelen, thans, zonder discussie, tot electrificatie of uitbreiding van de bestaande electrificatie besluiten, die voorheen, tegen prijzen, die de helft lager waren, er niet toe konden komen; wij zouden ook naar voren kunnen brengen, welke ingrijpende maatrege len er op land en tuinbouwgebied thans in een vloek en een zucht voltrokken wordén, doch zullen daarop niet ingaan. Wij wenschen het heden slechts te hebben over het feit, dat ook onder den invloed van den oorlog, het vraagstuk van een betere re geling van het transport te water in het Nooraelijk deel van Noord-Holland meer naar voren is gekomen. Door den koknnood en door het intensieve bewerken van den grond is bij meerderen de overtuiging doorgedrongen, dat er in het Noordelijk deel van Noord-Holland een groote behoefte aan vaartverbetering bestaat. Het gemis aan bruikbare vaarten voor het platteland en de steden wordt in toenemende mate gevoeld. De leidende mannen, ook in de landbouw- kringen, zien in, dat, vooral na den oorlog, ook van ons volk de grootste energie geëischt zal worden1; dat van ons land gehaald zal moeten worden, wat er van te halen is en dat het daarbij allereerst zaak zal zijn, om de transportkosten, diehet brengen van de pro ducten op de wereffiimii kt met zich brengen, tot een minimum te reduceeren. Hiervoor zal men, mede door de nieuwe werktuigen voor voortbeweging der vaartui gen, in de eerste plaats op een vervoer te wa ter zijn aangewezen. Nu verkeert de scheepvaartgelegenheid in het Noordelijk deel van Noord-Holland in den meest achterlijken toestand, hetgeen wel hieraan toe te schrijven is, dat het water te langen) tijd is beschouwd als de natuurlijke vijand, dien men op de meest economische wijze moest trachten te bestrijden, wat thans, nu de bemaling niet meer door windkracht behoeft te geschieden, niet meer het geval is. De wijziging in de teelt van de gewassen deed in de omgeving van Ursem de moeielijk- heden van het vervoer per as zoodanig ge voelen, dat mén begon in te zien van welk groot belang een opruiming van de waterkee- ring te Rustenburg zou zijn, aangezien men dan tot een watergemeenschap met den Hens- broeker en Obdammerpolder, de Schager- en Niedorper Koggen en de Waard en Groet, alsmede de Vier Noorder-Koggen in het Noord-Hollandsch Kanaal enz. kon komen. De burgemeester van Ursem nam het initi atief om tot het bouwen van een sluis te Rus tenburg te komen. De gemeente-opzichter, de heer Warten- horst, ontwierp een plan voor een sluis met dubbele schutdeuren voor schepen van 13 Meter en 26 M. lengte en ruim 4 Meter breed te. De raming bedraagt een 40.000 en het Waterschap Geesterambacht verklaarde zich dank zij den krachtigen steun van den dijk graaf, burgemeester Bos, vau Oudorp, bereid dit werk uit te voeren, mits de andere polders en gemeenten, die daarbij waren geïnteres seerd, de rente en de aflossing voor dat kapi taal garandeerden, waarvoor een 4000 per jaar noodig is, welk bedrag nog verminderd zal worden met de te ontvangen schutgelden. Een paar vergaderingen van belanghebben-. den hebben reeds plaats gehad en hit bleek daar, dat het wenschelijk was nog een verga dering met meer belanghebbenden te belegd gen. Ruim de helft van de vereischte garantie kwam echter reeds bijeen en het staat te voor zien, dat 't in eeni in 't begin van Janauari te houden vergadering tot een definitief gunstig besluit in deze zal komen. Wanneer men den toestand te Rustenburg in oogenschouw neemt, dan vraagt men zich onwillekeurig af, hoe het mogelijk is, dat men tot nog toe steeds in dezen oertoestand berustte, terwijl men over zulk geschikt vaar water beschikt, dat alleen door de waterkee- ring niet gebruikt kan worden. Wij oordeelen het dan ook- een groot be lang voor ons gewest, dat dit plan werkelijk heid wordt, al hopen wij ten zeerste dat het door de verwezenlijking van een reeds bij Gedeputeerde Staten ingediend grooter plan, dat een paar millioen zal eischen, overbodig zal worden. Met den bouw van de sluis te Rustenburg zijn we n.l. met-de vaartverbetering in het Noordelijk deel van Noord-Holland, al is de sluisbouw met het oog op de naaste toekomst dringend noodig, omdat het groote plan in ieder geval veel meer tijd zal eischen, nqg niet klaar. Daarvoor moet meer gebeuren. Hij', die hiervan reeds jaren lang was doordrongen, is de heer mr. W. C. Bosman, en met zijn bekende werkkracht gelukte het hem, toen> hij vóór een drietal jaren to t secre taris werd verkozen van de 27 jaar geleden opgerichte Westfriesche Kanaalvereeniging, die er naar streefde voor Schagen een water verbinding met het Noordhollaudsch Kanaal en Enkhuizen te krijgen, mede in verband met de Zuiderzee-plannen, deze vereeniging nieuw leven in te blazen. Hij deed haar nare aandacht mede schenken aan de vaartverbete ring in de omgeving van Alkmaar. Hij wist de vereeniging er van te overtuigen, dat thans krachtige aan te brengen mechanische bemalingswerktuigen in staat zijn het boe zemwater ten allen tijde op peil te houden. Een ieder, die eenigen kijk op landbouw- toestanden heeft, weet van welk een onbere kenbaar nut het zou zijn, wanneer men b.v den Schermerboezem steeds op het gewensch- te peil kon houden. Dan is het des zomers niet meer noodig, dat men het peil te laag moet laten om in den herfst met de regen dagen zooveel mogelijk te kunnen bergen en kan men op een herfstdag ook bij den hoog- sten stand der zee het water uitmalen, waar door het onderloopen 'van de polders, zooals dezen herfst de Berger- en Egmondermeer en de Baafjespolder enz., waardoor zooveel kost baar gras verloren ging, niet meer behoeft voor te komen. Mr. Bosman wist de Westfriesche Kanaal vereeniging er van te overtuigen, dat er-dan feen verschil meer tusschen het peil van den chermerboezem en Raaxsmaatboezem noo dig was; dat dan het onmogelijke, veel te kleine sluisje aan de Zes Wielen kon worden opgeruimd, alsmede de waterkeering bij Rus tenburg, waardoor een vaartgemeenschap ver kregen werd met Geestmerambacht, de Heer- hugowaard, de Berkmeer, den Veenhuizer- polder, den Hensbroeker- en Obdammerpol der, de Schager- en Niedorper Koggen en de Waard en Groet, alsmede de Vier Noorder- Koggen met het Noord-Hollandsch Kanaal. Vanwelk belang dit voor den aanvoer en afvoer van de landbouwproducten was, wan neer er dan tevens de noodige correctie in de bestaande vaarten werd aangebracht en er de noodige nieuwe vaarten werden bijgegraven, werd de WesfTriesche Kanaalvereeniging mede overtuigd. De heer H. G. Th. Mann te Petten maakte een voórloopig flan voor de verbetering van de vaart naar Schagen. De heer A. Kater Jr te Medemblik maakte een plan voor een kanaal, van Medemblik naar Opmeer, waardoor de Vier Noorden Koggen in verbinding kwamen met het Noord-Hol landsch Kanaal. De heer Jb Faber te Hoorn maakteeen plan voor de verbetering van het vaarwater AvenfaomHoorn en het bouwen van een sluis te Avenhom, waardoor eeu goed vaar water tusschen Alkmaar en Hoorn verkregen werd. Reeds den lsten December 1915 werd dit alles, met het plan voor het tot stand brengen van een kanaal van Stolpen naar Schagen van de ingenieurs Beversen en van Heum te 's-Gravenhage, met een gewijzigde bewerking van den heer H. G. Th. Mann, te Petten, bij de Provinciale Staten ingediend, met het ver zoek, om de zoozeer gewenschte verbetering en uitbreiding der vaarten en kanalen in het Noordelijk deel van Noord-Holland, te ver wezenlijken en in verband daarmede te bevor deren, dat de hinderlijke sluis aan de Zes Wielen wordt opgeruimd en een gemeenlegr ging van Raaxmaat- en Schermerboezem tot stand worde gebracht. De overstrooming gaf aan Gedeputeerde Staten de handen vol, waardoor zij den tijd misten aan 't verzoek de noodige aandacht te schenken. De oorlogsomstandigheden deden de noodzakelijkheid van de verwezenlijking van de plannen ook voor den handel zooda nig gevoelen, dat het mr. W. C. Bosman ge lukte ook de belangstelling daarvoor in de Amsterdamsche handelskringen te wekken. De heer van Aalst aanvaardde het voorzit terschap van de WestfriestheKanaalvereeni ging en men weet het, men behoeft slechts te denken aan de landstormwet en de N. O. T., ook deze weet er voor te zorgen, dat aan het geen hij noodig oordeelt, de noodige aan dacht wordt geschonken. Ons gewest mag zich dan ook gelukkig achten, dat de voor onze streek zoo beteeke- nisvolle plannen haar verdedigers hebben ge vonden in deze mannen. Wij willen nog mededeelen, dat de West friesche Kanaalvereeniging deze maand van Gedëputeèrde Staten het bericht ontving, dat thans de volle aandacht aan de plannen wordt geschonken en dat binnen drie maanden de beoordèeling daarvan kan worden tegemoet gezien. Waar er met dit werk millioenen gemoeid gaan en de aan zee door electrificatie gedach te uitloozing door den oorlog nog wel ver- dere verhooging zal ondervinden, daar hopen wij, dat desondanks de plannen voor den sluisbouw te Rustenburg verwezenlijkt wor den, aangezien deze in een zeer korten 'tijd tot een belangrijke verbetering van het vaar water in het Noordelijk deel van Noord-Hol land leiden en het kiezen van het wisse voor het onwisse toch altijd verstandig is. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Nadat de heer Beumer (a.-r., Kampen) gisteren zijn interpellatie aan den minister van landbouw in verband met de jongste wij ziging in de brandstoffenregeling had in getrokken, werd het amen dement-B ichon van ÏJssclmonde op artikel 25 van dé marinebe- grooting, welk amendement beoogt niet over te gaan tot den bouw van een aspiranten- school voor de marine te Dordrecht, met 37 tegen 24 stemmen verworpen. De artikelsgewijze behandeling van de ma- rinebegrooting wordt voortgezet. Na eenige opmerkingen van leden betoogde minister Rambonnet, dat Vere de eenige eschikte plaats is voor een vliegkamp en at de vliegdienst tijdens dezen oorlog dienst kan doen, ofschoon ook de permanente wer ken onmisbaar zijn. Het artikel betreffende den vliegdienst werd aangenomen met 43 tegen 12 stemmen. Te gen stemden de sociaal-democraten en de hee- ren Bomans, de Joqg en Bichon v. IJssel- monde. De heeren Biicho-n van IJsselmon de en Hugenholtz zeiden niet veel van de reorganisatie van het korp mariniers te verwachten. De m i n i s t e r wees er op, dat een reorga nisatie het middel is om de marine-militie te ontgaan. De marinebegrooting werd tenslotte aange nomen, nadat de heer Hugenholtz had verklaard, dat de socialisten willen geacht worden te hebben tegengestemd'. Aan de orde was daarna het hoofdstuk Financiën. De heer Snoeck Henkemans vroeg extrabelasting voor het bezitten van groote complexen bosschen, welke niet voor het pu-' bliek openstaan. De heer D r i o n besprak de nadeelen ver bonden aan de groote geldruimte in ons land. Spr. meende dat bepaalde maatregelen In hst nummsr dat MAANDAG den 31sten DEOEMBER verschijnt^ zal wederom gelegenheid bestaan tot htet plaatsen van Nieuwjaarswenschen a 25 ceats contant. DE DIRECTIE. Zij, dia zich met 1 Januari 1918 mvoor minstens 3 maanden wen schen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum varsehljnende nummers frano* en gratis. DE DIRECTIE. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF alhier, geeft bij deze bericht aan H H. Bakkers, dat van af heden, geen melk voor de bereiding van brood meer wordt be schikbaar gesteld. Alkmaar, 19 December '17. De Directeur voornoemd, D. SCHE NIK. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gezien zijne beschikking van 26 Oc tober 1917, no. 499, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Volksvoeding. Heeft goedgevonden te bepalen: dat van het daarbij uitgevaardigde verbod, om plantaardige en dierlijke vetten of samen stellingen daarvan, behalve naturboter, te verwerken: lo. in producten van bakkerijen of banket bakkerijen; I 2. in hotels, restaurants en daarmede gelijk staande inrichtingen bij het bereiden van spijzen; tot 1 Januari 1918 ontheffing zal kunnen worden verleend door den Burgemeester der betrokken gemeente; zulks echter uitsluitend voor wat betreft hoeveelheden, welke bij bak-< kers of banketbakkers, alsmede in hotels, res taurants en daarmede gelijkstaande inrich tingen, op heden nog In voorraad zijn. niet noodig zijn. Na den oorlog zal er vanzelf veelwegvloeien. De heer Oud bepleitte de samenvoeging van den dienst der directe belastingen, in voerrechten en accijnsen en den dienst dér registratie en domeinen tot één dienstvak der belastingen. De heer Ter Laan (Rotterdam) steunde het betoog van den heer Snoeck Henkemans en klaagde over het vexatoir optreden van de inspecteurs van belastingen. Spreker vroeg spoed met de toekenning van een aandeel der oorlogswinstbelasting aan de gemeenten' en wilde eenige verbeteringen in de pensioen wetgeving. Spr. sloot zich voorts aan bij het betoog van den heer Oud. De heer Teenstra betoogde de wen- schelijkheid van ver lawine van den suiker accijns en meende dat de minister van finan ciën leiding moest geven bij de toepassing van de belastingwetten. Minister Treub meende, dat ten aanzien van de wandelterreinen met belastigheffing niet veel te verkrijgen is. Ook wenschte hïj de door den heer Oud bepleite samenvoeging. Op het oogenblik was de drukte bij de belas tingdiensten evenwel te groot om tot uitvoe ring van het plan te kunnen overgaan. Bij de staatscommissie voor de betere pen sioenregeling zou de minister op meer spoed aandringenin zake de uitkeering aan de ge meenten wordt spoed betracht. Verlaging der suikeraccijnsen zou thans niet verantwoord zijn, zeide die minister. De algemeene beschouwingen werden hier mede gesloten. Te 5 uur 10 min. werd de vergadering ge schorst tot 8 uur 's avonds. In de avondvergadering kwam in behan deling hoofdstuk IX (Waterstaat). Bij de afd. spoorwegen drong de heer Scha per'aan op verwarming der coupé's en later vertrek van den eersten sneltrein naar het noorden, terwijl hij opkwam tegen de tariefveriiooging voor bercepsreizigers. Hij bepleitte voorts het meer permanent ma ken van de scheidsgerechten. De heer Smeenge ondersteunde hetgeen ge zegd was over de tarieven. Door de verhoo ging was geen' vermin dering van reizigers gekomen,de spoorwegen hadden hun doel niet bereikt en de handelsreizigers waren de du pe geworden. De heer van Groenendaal bepleitte de belangen van het spoorwegpersoneel voor welke categorie van menschen nog veel verbe terd kon worden. De verschalende opmerkingen werden uit voerig door minister Lely beantwoord. De waterstaatsbegrooting werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De algemeene beschouwingen over de begrooting der posterijen enz. vingen daarop aan. De heer Hels dingen bepleitte uitvoe ring de beloite omtrent salarisverhooging voor de oudste commiezen. Ook verschillende andere heeren kwamen op voor lotsverbete ring van het personeel der posterijen. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1