Telegrammen van heden. D» knar Brtfcir ws» vaa ktlieJfrfe gevoe len, doch vreesde, dat de gemeente het op dien duur niet zou kunnen betalen Het is een verschil vhn circa 1000s We) is de regeling nog niet hoon doch als er een terugslag in den toestand tornt, wordt de levensstandaard ook billijker. Als spreker dacht, dat het kans van slagen, had, zou hij voorstellen om later tot verlaging over te gaan. De heer Berkhout juichte den maatregel toe, doch vond het salaris voor den ontvan ger te hoog. Hier kan vee! worden gedaan en er wordt ook veel bijgedaan. De voorzitter meende, dat dit buiten be schouwing moest blijven. De heer Berkhout vond van niet 't Geeft blijk, dat er niet veel werk voor behoeft te worden gedaan. Spreker zou het salaris voor den gemeente-ontvanger op 500 bepaald willen zien. De voorzitter weea op de groote verant woordelijkheid. De heer de Boer vond 600 niet te hoog. De heer Zeeman sloot zich daarbij aan en was voor de toekomst niet zoo bang. Ook de voorzitter vond, dat, wanneer deze plaats zich niet kan bedruipen, heel Neder land op de flacon gaat. De heer Berkhout hield als zijn meening vol, dat het verschil in werkzaamheden te groot is. Besloten werd mede te deelen, dat de raad met de zienswijze van Ged. Staten accoord gaat. Goedgekeurd was teruggekomen de geld- leening groot 10,000, ten behoeve van de electriciteitsvoorziening. Ingekomen was de rekening van de leesin- richtmg met een ontvangst van 50,71, een uitgaaf van 30,30, alzoo een saldo van 20,41. Het aantal telegrammen over November was 124, waaronder 6 diensttelegrammen Op de Broeker lijn is in Juli ontvangen 1650,8414, in Augustus 2324,3914. Een afschrift van een adres inzake salaris- regeling directeuren gasfabriek werd voor kennisgeving aangenomen, omdat dit toch door de gascommissie wordt behandeld. Aan de orde kwam een adres van de afd. S. D. A. P. om voor hen, die een inkomen hebben van 1000 of minder, de petroleum voor 25 cents en de natuurboter voor 1,30 beschikbaar te stellen. Een adhaesiebetuiging op dit adres was in gekomen van de afd. van fabrieksarbeiders. B. en W. stellen voor hierop niet in te gaan, omdat de toestand in Zuid-Schar- woude niet van dien aard is, dat het noodig kan worden geacht. Als men begint met pe troleum en boter, waar is dan de grens?. De heer Berkhout zou het inkomen niet op 1000 willen stellen, doch beneden 800. De heer de Boer vond het ook niet noodig, daar hier geen fabrieksarbeiders, doch hoofd zakelijk tuinarbeiders zijn. Ook de melk kost al veel geld. Wel zou het beneden de 800 niet zoo veel zijn, doch het zet de deur open voor allerlei andere artikelen. De heer Zeeman vond het geheel geen be zwaar, als er dan zoo weinig zijn. Wanneer er werkelijk motieven zijn voor meerdere arti kelen, waarom dan ook die niet? Wie een in komen heeft beneden 800, kan geen boter koopen. De voorzitter: We scheppen een gevaarlijk antecedent. Als dit wordt toegestaan, komt er over een maand weer iets anders. Het is ook voor den middenstand een zwaren tijd en daarom moeten we de financieelezijde in het oog houden. Voor de levensmiddelenvoorzie ning wordt hier zeer veel gedaan. De heer Kostelijk zou er voor zijn, als het rijk er van betaalde. Ten slotte stelde de heer Berkhout voor bo ter beschikbaar te stellen voor 1,30 voor. hen, die een inkomen hebben van minder dan 800. Hierover staakten de stemmen, de heeren Kroon, Kostelijk en de Boer waren er tegen. Het voorstel van B. en W. werd met 4 te gen 2 stemmen verworpen. Inzake regeling jaarwedden onderwijzend personeel waren adressen ingekomen: a. van net hoofd der school; b. van het personeel; c. van het comité afd. Duinkant; d. van de afd. Heerhugowaard van den Bond van Ned. Onderwijzers. Ook was ingekomen een circulaire van Ge deputeerde Staten, waarin o. m voorgesteld wordt een aanvangssalaris van 600 met 6 twee jaar 1 ij ksche verhoogingen van 100, 200 voor verplichte hoofdacte en 200 voor het hoofd der school daarboven. B. en W. stelden de volgende regeling voor: tot 2 dienstjaren 700, tot 4 dienstja ren 800, tot 6 dienstjaren 900, tot 8 dienstjaren 1000, tot 10 dienstjaren 1100, tot 13 dienstjaren 1200 en daarboven 1300. Deze regeling voldoet tevens aan den wensch van Ged! Staten. De heer de Boer juichte toe dat B. en W. deze zaak zoo radicaal hadden aangevat. Verder 200 voor verplichte hoofdacte en 35.— per maand extra voor vervanging als hoofd. Voor het hoofd der school: tot 4 dtenstj. 1200, tot 6 dj. 1300, tot 8 dj. 1400, tot 10 dj 1500, tot 13 dj. 1600 en daarooven 1700. De heer de Boer vond de eerste verhooging wel wat laat, doch nam er genoegen mee, toen de voorzitter meedeelde, dat de dienst jaren als onderwijzer ook meetellen. Vergoeding voor acte land- of tuinbouw 50, voor herhalingsondérwijs 1per lesuur en vergoeding voor huishuur voor den eersten onderwijzer boven 28 jaren 100. De heer Berkhout zou vóór allen huishuur willen vergoeden. De heer de Boer ook en dan op 25-jarigen leeftijd alleen voor de onderwijzers, daar hij van de gedachte uitgaat, dat een gehuwde onderwijzeres iemand heeft, die de huishuur voor haar verdient. Allen waren hiervoor. Met deze wijziging werd het voorstel van B. en> W. in zijn geheel aanvaard. Ook de verlofsregeling bij ziekte, waarbij bepaald is dat na 6 maanden het salaris van den plaatsvervanger wordt afgetrokken werd goedgekeurd hoewel de heer de Boer het be roerd vond voor iemand die langer dan 6 maanden ziek is. Het hoofd der school vroeg om een duurte- toeslag groot 150 voor 1917, omdat hij van het salaris groot 1002 zijn verplichtingen over dit jaar niet kan nakomen. B en w. stellen voor afwijzend te beschik ken omdat hij bij zijn benoeming in April toch wist wat het salaris was. Wanneer we dit verzoek toestaan zou aan iè$.m taortag mouten worde» gegeven. De heer de Boer zou het hoofd der school 100 willen geven en de andere onderwij zers naar verhouding. De voorzitter merkte op dat er dan nog meer ambtenaren zijn. De heer Kroon vroeg of ze geen duurte- tce&lag van het Rijk kregen, De voorzitter. Neen; na de verwerping van de motie-Mar chant bestaat daarvoor geen kans. Ten slotte wero besloten een en1 ander te stellen in handen van B. en' W. om prae- advies. De heer de Boer zou de uitspraak van den raad willen hooren omtrent voor of tegen duurtetoeslag. De voorzitter U zou dus een beginselbe sluit willen uitlokken. Als we echter de ver schillende stemmen gehoord hebben, hebben we elkaar toch niets meer te vertellen. Als lid in de commissie tot wering van schoolverzuim werd herkozen de heer J. de Geus. Rondvraag. De heer Berkhout pleitte voor aanstelling van een schoolarts. Spreker vond meer toe zicht op de gezondheid der kinderen nood zakelijk. De voorzitter had nog nooit klachten ge hoord. De heer Berkhout noemde een feit, waar door hij in zijn meening gesterkt werd. De heer de Boer zei dat vroeger al eens be sloten is af en toe een arts te raadplegen. Dit is echter noott uitgevoerd. Omtrent deze zaak ontspon zich een lange discussie, waarna de heer Berkhout voorstelde meer ge neeskundig toezicht in de schooi te hebben in dien geest, dat het onderwijzend personeel het recht heeft, bij sommige gevallen dén ge neesheer te raadplegen. Alleen de heeren Kostelijk en Berkhout waren daarvoor. De heer Bekker informeerde hoe het stond met het adres van de Waarddijkbewoners in zake electriciteit. De voorzitter deelde mee dat dit adres in handen van de provincie is. De heer Bekker vroeg aan den heer Lee man of een groot gezin niet meer recht op brandstof heeft dan een klein gezin. De heer Leeman antwoordde dat dit niet mag. Er wordt alleen rekening gehouden met het aantal haardsteden. Hierna sluit:ng. UIT BERGEN. In de heden gehouden vergadering van den raad dezer gemeente is benoemd tot onderwijzeres mej. Verweij, van Twisk. UIT OUDE NIEDORP. Woensdagmiddag werd het grasgewas van de dijken en wegen der banne alhier voor het dagelijksch bestuur publiek ver huurd. De opbrengst der dijken was 655 tegen 431 in het vorige jaar. Dat van de wegen1 359.50 tegen 291 het vorige jaar. UIT WIJDENES. In de Dinsdag gehouden vergadering van den raad werd de jaarwedde van den burge meester gebracht van 600 op 900, van den secretaris van1 550 op 800 en van den ontvanger van 250 op 400. Bij de vaststelling van de salarisregeling voor de onderwijzers bleef de belooning voor het herfialingsonderwijs bepaald op 0.60 per lesuur. Een1 voorstel van een der raadsle den om deze te bepalen op 0,80 werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Op een adres van de Nutsvereenigingen, de afd. der S. D. A. P. en de geheelonthou- dersvereeniging inhoudend het verzoek een verordening in het leven te roepen tegen het schenken van sterken drank bij vergaderingen en openbare uitvoeringen werd gunstig be schikt. KORTE BERICHTEN. T^Heythuysen (Limburg) is Dinsdag avond een Duitsche tweedekker wegens defect aan den motor neergekomen. De beide inzit tenden, een officier en een onderofficier, zijn geïnterneerd. Gisteren is het Nederlandsche stoom schip ..Eendracht" van Gothenburg te Velsen aangekomen met een volle lading grondstof fen voor de papierfabricage. Te Nieuw-Amsterdam is door den bur gemeester van Emmen beslag gelegd op groote partijen manufacturen, ter waarde van 175,000, die daar waren opgeslagen. Tot 31 December is het nog geoorloofd rijwielbanden, niet voorzien van een stempel aanduidende de kwaliteit! te verkoopen en ten verkoop voorradig te hebben. Bij de benoeming van een 6en wethou der te Amsterdam hebben de stemmen weder om gestaakt. Krachtens het reglement van or de is de voordracht nu verworpen. Volgens een mededeeling in het Ned. Landb. Weekbl. is onlangs in Engeland een koe, afstammende van in 1914 uit ons land ingevoerde runderen, verkocht voor 3000, twee stieren werden verkocht voor 30.000 en 13000. Op grond van de voorgenomen rege ling door den minister, beschikte de gemeen teraad van Zeist afwijzend op een verzoek der afd. van de S. D. A. P., om goedkoope brandstoffen beschikbaar te stellen. Voor de rechtbank te Arnhem is 4 jaar gev.-straf geëischt tegen een Duitscher, die zilverbons van een rijksdaalder had nage maakt. In het Opvoedingsdorp „De Glind- horst" bij Bameveld is ingebroken in een aan die vereeniging behoorenden winkel. Voor een groot bedrag aan manufacturen en an dere winkelartikelen is ontvreemd. De daders, een drietal aldaar verpleegd wordende kna pen, zijn ontdekt. wachtschip Adolf, hertog van Nassau te den Helder, zal Vrijdag naar de werf worden getransporteerd, om aldaar na een poosje te worden gesloopt. In zijn plaats komt dan de „Neptunus", havenwacht hou den. De soldaten, die op dit schip thans een onderdak hebben gevonden, blijven voorloo- pig daar geherbergd Een Amsterdamsche firma is opgelicht voor 2000, door haar aan een bewoner van het Sarpathiepark als voorschot gegeven op een aan te koopen partij saccharine. Hoewel de partij was vergezeld door een analyse van een scheikundige, is geconstateerd, dat die partij vervalscht was. Dow ftef springen van een tfenzïne» bus is te Harderwijk een 18-jarige jongen gedood. Een jager te Nieuwkoop heeft een zeld zamer! vogel aangeschoten en naar „Artis" opgezonden, Het bleek een \jsduiker (Colum bus Glacialis) te zijn waarvan „Artis" slechts één opgezet exemplaar bezat. Men hoopt den vogel in leven te houden. De gemeenteraad van Zeist is terug gekomen op het vroeger genomen besluit om de boomen langs de alom bekende Donkere laan in het centrum van het dorp te rooien. De hotels Rauch, Royal en hotel des Galezies te Scheveningen worden in gereed heid gebracht voor binnenkort te verwachten krijgsgevangenen, ingevolge de overeenkomst onzer regeering met Engeland en Duitsch- land. Drie Tilburgsche smokkelaars moeten in een Belgisch dorpje een boer hebben over vallen en bewusteloos geslagen, waarna zij hem 500 ontstolen. IJS. Ten gevolge van de strenge invallende vorst is te Steenwijk alle scheepvaanvcixeer gestremd. Zelfs het Steenwijker Diep, de eenige verbindingsweg met zee, kari niet meer bevaren worden. Ook de Drentsche Hoofdvaart zit vol ijs. Op de binnenwateren wordt reeds druk schaatsen gereden. De Zuiderzee buiten de Oranjesluizen is met veel drijfijs bedekt. TWEEDE KAMER. DEN HAAG, 20 Dec. Aan de orde zou zijn de begrooting van buitenlandsche za ken. Nd de opening der vergadering ge lastte de voorzttter krachtens zijne bevoegd heid ingevolge het reglement van orde slui ting der deuren en ging de vergadering over tot comité-generaal. NEDERLANDSCHE VISSCHERS- SCHEPEN NAAR BR1TSCHE WATEREN. IJMUIDEN, 20 Dec. In verband met het voornemen van een aantal reeders te IJmuiden, om met hunne schepen in Brit sche wateren te gaan visschen, heeft de Nederlandsche regeering medegedeeld, dat zij daarvoor geen vergunning geeft, tenzij tevens een ongehinderde Noordzee- visscherij voor de overige visscherssche- pen wordt verkregen en de voorwaarden voor een desbetreffende overeenkomst aan de goedkeuring der Nederlandsche regee ring worden onderworpen. In een reedersvergadering werd mede gedeeld, dat bij de economische onderhan delingen welke op het oogenblik te Londen worden gevoerd, gebleken is, dat het in de bedoeling der Engelsche regee ring ligt onder bepaalde voorwaarden de Nederlandsche visscherij op de Noordzee ongehinderd toe te laten. NED. HANDELMAATSCHAPPIJ. DEN HAAG, 20 Dec. Door de Ko ningin zijn benoemd tot directeuren der Nederlandsche Handelmaatschappij de heeren mr. J. Bieren» de Haan en mr. C. H. Griepin. GEVONDEN VOORWERPEN. Een boekje van een hulpbank, twee vulpen nen, een dekkleed, een rozenkrans, een paar dendek, een étui met potlood, een pakje met sajet, eenige zakkeh, een gouden ringetje, een grijze hoed, een paar sokken, drie handschoe nen, een hondennalsband met riem, een enve loppe met geld, een tax-hondje met halsband, twee portemonnaies met eenig geld, een kin- dertaschje met rozenkrans, een R. C. gebeden boekje en een zakje met penningen. Alkmaar, 20 December 1917. De Commissaris van Politie, W. TH. VAN GRIETHUIJSEN. STADSNIEUWS BENOEMING VAN EEN LEERAAR AAN HET GYMNASIUM. Onder overlegging van het advies van den inspecteur der gymnasia, beveelt het college van curatoren voor het gymnasium, ter ver vulling van de vaceerende betrekking van leeraar in het Nederlandsch, den heer dr. A. J M. H. Schillings aan. REDUCTIE OASPRIJS. Naar aanleiding van en in verband met heft raadsbesluit van 8 November 1.1., met betrek king tot houders van petroleumkaarten, stel len B. en W. voor, met ingang van 1 Januari 1918, den datum, waarop de verhoogde gas- prijs zal worden gelieven, aan de ingezetenen, wier onzuiver inkomen volgens het kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1917, 1200 of minder bedraagt, eene zoodanige reductie op den gasprijs toe te kennen, dat voor eiken kubieken meter gas door hen ver bruikt over den gewonen meter slechts 12)4 cent en over den muntgasmeter slechts 13 cent wordt betaald. POLITIENIEUWS. Twee weken geleden werden door de poli tie twee rijwielen te Schermerhorn in beslag genomen. De dader werd Dinsdag te Pur- merend aangehouden. Hij bleek in 't geheel alhier 6 rijwieien te hebben ontvreemd. Verleden jaar werd in de duinen te Pet ten door 4 stroopers op een rijksveldwachter geschoten, die daardoor vrij ernstig verwond werd. Het gelukte echter toen niet om de daders te vinden. Verleden week werd we derom een 4-tal stroopers 's nachts in die dui nen aangetroffen door twee jachtopzieners, terwijl zij met den lichtbak werkten. Het scherpe licht werd óp een der jachtopzieners gericht en tegelijkertijd legde men het geweer op hem aan, terwijl een der stroopers riep: „Schiet hem neer". Door de duisternis wisten zij echter allen te ontvluchten. De zaak kwam in handen van de politie alhier, die spoedig de daders had opgespoord. Het viertal werd te Petten en te Zijpe aangehouden en geboeid overgebracht naar Alkmaar. Zij zullen heden ter beschikking worden gestelü van den Offi cier van Justitie ^alhier. Alhier wercl aangehouden een Belgisch sergeant, die uit het kamp te Harderwijk was ontvlucht, en een 16-jarig Belgisch meisje, dat voor smokkelen nog 7 weken tuchtschool- straf moest ondergaan. OVERPDA AT8INO. De 1ste luitenant J. A. Claessen is ge plaatst hij het depot der Vde infanterie-bri- gade alhier. BAKKERS A RBE ID OP DE KERST DAGEN. De R. K. bakkersgezellenbond, afd. Alk maar, heeft aan de patroons een verzoek ge richt om op de as. Kerstdagen niet te bakken. „DE MIDDAGHOOTE". Morgenavond zal mevrouw A. Tjaden v. d. Vlies voor de vereeniging „de Middag hoogte" eene lezing houden in de Unie, over het onderwerp: „De nieuwe mensch". De lezing zal te acht uur aanvangen. ALGEMEENE NED. AMBTENAARS- f BOND. In de Unie hield gisteravond de afdeeling Alkmaar van bovemgenoemden bond een openbare vergadering, waarin de heer Lu berti. secretaris van het Hoofdbestuur optrad met het onderwerpDe ambtenaren, hun wen- schen en hun organisatie. De vergadering werd geleid door den heer Hoek, voorzitter der afdeeling, die na de ver gadering met een kort woord te hebben ge opend den spreker het woord verleende, daar bij mededeelende, dat met het oog op de lage temperatuur in de zaal, de spreker slechts een uur zöu spreken, waarna er gelegenheid zijn zou voor debat. De heer Luberti ving zijn rede aan met er op te wijzen, en met voorbeelden te illustree- ren, hoe reeds jaren lang de .ambtenaar be hoort tot de menschen, die slecht betaald wor den en< een zorgvol bestaan leiden. Vergeleken bij den arbeider staat hij in loon vaak beneden dezen, en waar dat loon hetzelfde is, heeft hij nog een zekeren stand op te houden, zal dientengevolge de arbeider ztoh en zijn gezin zelfs beter kunnen voeden en kleeden dan1 hij. Arbeider en ambtenaar verkeeren uit maat schappelijk oogpunt in dezelfde positie, de laatste wordt echter nog slechter betaald. Ook de ambtenaar heeft niets dan zijn werkkracht, die hiji voor loon verkoopt. Het is dan ook een van de grondslagen der moderne ambtenaarsorganisatie, die zich als dfe arbeider plaatst op het standpunt van den klassenstrijd! welke te aanvaarden is als een maatschappelijk feit, en verkeerdelijk vaak beschouwd wordt als een socialistisch begin sel. Dat blijkt uit het feit, dat ook door man nen als prof. Treub en prof. Quax, geen soc. dem., dien klassenstrijd is erkend. De hou ding der bezittend-en in de regeeringscolleges tegenover den ambtenaar is ook dezelfde als dje van den werkgever tegenover den arbei der. Uit den strijd' der arbeiders valt dan ook voor de ambtenaren veel te leeren en wel in de eerste plaats dit, dat zij iets kunnen bereiken door de macht eener groote organisatie, niet "door zich te organiseeren in verschillende groepsvereenigingen, of vereenigingen van bepaalde godsdienstige richtingen. Alle rijks, provinciale en gemeente-ambte naren hebben gemeenschappelijke belangen. Wat voor de eene categorie verkregen wordt, is ook in het voordeel van de anderen. En vaak ook is op de regeling van de positie der ambtenaren van invloed, wat in particuliere bedrijven door het werken der arbeidersorga nisaties tot stand komt. Waar de ambtenaar profiteert van 't geen döor de macht der arbeiders is verkregen, daar is het plicht deel uit te maken van de arbeidersbeweging. Sprekende over de eischen der ambtenaren en hun organisatie noemde spreker slechts enkele punten, als: een behoorlijke rechtsposi tie, medezeggingschap in de pensioenregeling in een beter stelsel van salarieering. In plaats van het tegenwoordige stelsel, waarbij voor eiken ambtenaar bijna een aparte regeling is gemaakt, wil de bond een uniforme regeling, waarbij de ambtenaren zullen worden ver deeld in een aantal toongroepen b.v. een van 800 tot 1400, een van 1200 tot 1600, een van 1400 tot 2000enz., allen met dé- zelfde verhoogingen, zoodat men weet, waar men op rekenen kan. De staatscommissie voor de rijksambtena ren, aan wie de Bond zoo'n stelsel heeft voor gelegd, gaat ook al in die richting. Vervolgens weerlegde spreker enkele bezwa ren j die vaak tegen de organisatie in één ver eeniging worden vernomen. Dat zij' de groepsbelangen niet voldoende zou kunnen behartigen, ontkende hij aan de hand van enkele voorbeelden uit de practijk, daartegenover stellende hoe kleine groepen niets hebben bereikt en niets kunnen bereiken door gebrek aan kracht. Ook de contributie mag geen bezwaar zijn, deze brengt tienvoudige rente op, dat zien de arbeiders in, die veel meer betalen dan de ambtenaren voor hunne vakvereeniging. Mem hoort ook nog wel eens van principiee- le bezwaren tegen organisatie, doch eigenaar dig is het, dat men dat principieele niet laat wegen als de ongeorganiseerde profiteeren kan van wat door de organisatie is verkre gen. Dergelijke principieele tegenstanders die in den Amsterdamschen raad zelfs klaploopers werden genoemd door den heer Hendriks, hoopt spreker hier niet onder zijn gehoor te hebben. Met een opmerking om den ambte- naarsbond te versterken, en niet te blijven in de verschillende groepsvereenigingen, waar van er onder de ambtenaren wel 250 zijn, bestoof spreker. Op de rede volgde een korte gedachtenwis- seling, waarbij de heer de Korver den spreker vroeg, of hij van meeming was dat inderdaad de verhouding van den werkgever tot den ar beider, dezelfde is als die van den staat tot den ambtenaar. Debater ontkende dit. De strijd der arbeiders gaat ook tegen het kapi talistisch stelsel. Verder vraagt hij, of het niet beter zou zijn een groote macht te vormen door federatieve samenwerking der verschillende ambtenaa'rs- organisaties. Die bestaan nu eenmaal en was het dus noodig een geheel nieuwe organisatie te beginnen, als die van den Algemeenen Bond, die de speciale belangen toch nooit zoo goed kan behartigen als de categorale ver eenigingen? De heer Luberti antwoordde hierop, dat het niet gaat tegen het kapitalistisch stetoel, maar dat de strijd gevoerd wordt om oilder het bestaande stelsel, de arbeidsvoorwaarden te verbeteren. De politieke vereeniging, de S. D. A. P. voert den strijd tegen het stelsel, wtHi afttt, 3M®t spr., dnt fcotrcte men voorat fa 't oog. In de practijk is de verhouding tusschen staat en ambtenaar dezelfde als die van werk- gever en arbeider, in theorie mogelijk niet maar op dé practijk komt het aan. Dat de algeroeene bond de speciale vakbe- langen niet zoo goed zou kunnen behartigen als de categorale vereenigingen, hij' meent de bewijzen van het tegendeel te hebben geleverd en voegt er nog een enkel aan toe. Doordat men het noodig achtte de ambte naren op modernen grondslag te organisee ren, en te doem aansluiten bij het Ned, V^. verbond kan het niet anders, of men moest uit de velschillende vereenigingen, die ifl haar geheel daar niet rijp voor waren, de leden trekken, die zich stelden op het stand, punt van den klassenstrijd. Na nog een enkele opmerking van dén de Korver en een kort antwoord van den it, leider werd dé vergadring, die tamelijk gok bezocht was, door den voorzitter met een woord van dank en een opwekking tot aan sluiting gesloten. ARRONDI9SE MENTSRECHTBANK. Zitting van 18 December. HOOG'ER BEROEP VONNIS KANTON- GE RECHT. J. J. K., tuinder te Alkmaar, heeft op 28 Juli te Bergermeer wilde eenden geschoten eni werd deswege geverbaliseerd, omdat hij naar 't oordeel van den verbalisant geen vol doende vergunning had. Hij werd door den kantonrechter te Alkmaar veroordeeld tot 8 boete, subs. 6 dagen hecht. De twee door hem geschoten eenden vielen in het polderwater. K. kwam van dit vonnis in appèl, omdat hij meende ten onrechte veroordeeld te zijn. Hij. was in het bezit van een vergunning van den eigenaar van het land, waarop hij ging jagen. De offieter was echter van meening, dat het bewijs was geleverd en eischéè bevesti ging van het door den kantonrechter gewezen vonnis. Bekl. blééf van oordeel dat hij tot het schie ten van die eenden gerechtigd was. Uitspr. Vrijdag 28 Deg EENVOUDIGE BELEEDIGINO. Den winkelier D. W. J. N. te Akfrsloot werd ten laste gelegd, dat hij op 13 Oct. mej, B. Rooterink, geb. Hermans, op het erf van hare woning allerlei leelijks zou hebben toe gevoegd. Bekl. erkende haar een groote dief te heb ben genoemd, omdat hij de bewijzen had dat zij hout zou hebben gestolen. De president wees er bekl. op, dat het niet aangaat om 'n ander voor dief uit te schal den, ook al zouden daarvoor bewijzen be staan. Niemand mag in Nederland zijn eigen rechter zijn. Eisch ƒ15 boete, subs. 5 dagen hechtenis. MISHANDELING. De 26-jarige grondwerker J. P. J. B. ver toont nu en dan kannibalistische neigingen. Op Zondag 14 Oct. heeft hij in het volks logement van Timmer alhier den koopman P„ Blokker in den linkerwijsvinger gebeten, waardoor een. wond ontstond die nu nog niet genezen is. Blokker hielp den logementhouder om bekldie erg lastig was, uit het logement te verwijderen. Hét bleelf op de zitting dat getuige BI. den vinger zal moeten missen. Bekl. ontkende het feit niet direct, maar deed het voorkomen alsof hij uit zelfverdedi ging had gehandeld. Hij begreep niet waar mee de getuige zich op den 14 October had bemoeid. De president noemde de handelwijze van bekl. beestachtig en de officier, wijzend op den ernst van de mishandeling, die blijvend letsel zou brengen, vorderde 6 maanden gev. Spr. was van meening dat bekl. iemand' wal die waard was zijn verdere leven gemuilband te moeten rondloopen. MISHANDELING VAN EEN ONDER WIJZER De 40-jarige visschrr Engel G., te Egmond aan Zee, was niet tevreden over de methode van opvoeding die de 19-jar'ge onderwijzer Broeksma en ten opzichte vair G.'s zoontje op na scheen te houden. De onderwijzer zou het zoontje van bekl, hebben mishandeld en daardoor was bekl. dan driftig geworden, hij had zich zelf ver geten door op zijn beurt den onderwijzer te mishandelen. De president voegde bekl: toe, dat hij, als hij over het optreden van den onderwijzer te klagen heeft, zich tot het hoofd der school of tot den bugemeester moet wenden en in geen geval zijn eigen rechter mag wezen. Beklaagde beloofde dit te zullen doen' en gaf de schuld van het gebeurde aan zijn drift, omdat de onderwijzer zijn kind dat hij zeer lief heeft, had mishandeld. De officier wees op het strafblad van be klaagde, dat er lang niet mooi uitziet, en eischte 1 week gev. Het is noodig om het gezag van den on- derwjjzer te handhaven, vooral te Egmond aan Zee, waar veel straatschenderijen en bal dadigheden plaats vinden. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. De 26-jarige koopman Pieter L., woonach tig te Beets, heeft or> 16 Nov. te Avenhorr een rijwiel gestolen, hetwelk den heer A. Zijp, landbouwer aldaar, toebehoorde. Deze had oe fiets, die een waarde had van plm. 80,— bij het gebouw der groenteveiling neergezet- Bekl. beweerde, niet met het doel' offl rij wielen te stelen, maar om kool te koopen naar dé veiling te zijn gegaan. Hij heeft later he* rijwiel e onok zijn eigen fiets te Zaandam verkocht. Hij wou centen maken. Hij wil nu 30 schadeloosstelling geven. De officier wenschte geen clementie tegen rijwieldieven te gebruiken en eischte 12 maan den gevangenisstraf. De heer mr. Offers, ambtshalve ais verde diger optredend, vroeg clementie op groni dat bekl. nimmer is veroordeeld en de kost winner is van zijn moeder. VERDUISTERINGEN IN DIENSTGETREKKING. De handelsreiziger Klaas de B., tot Sept. 1917 in dienst van den heer Mt. Laan, ma- nufacturier te Hoorn, was aanvankelijk tot groote tevredenheid van zijn patroon werk zaam, zoo zelfs dat hij 200 verhooging van salaris ontving. Maar weldra bleek da! de B. niet zoo'n prima bediende was als hu wel scheen Hij maakte veel verteringen en ging er zelfs toe over zijn patroon voor een bedrag van ruim 300 te benadeelen. Hem r

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2