DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m ENGELAND. jtf®. 301 dm nwmmar 2 bta-en Honderd en negentiende Jaargang 1917 Abonnementsprijs bij Yoornitbetaling p. 3 maanden f 1.30, Ir. p. post f 1.50. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Br. fr. N.V. Boek- en Bandelsdrnkkerll Berms. Coster 4 Zn., Voordam G 9, Tel. 3. ZATERDAG 22 DECEMBER. NEDERLAND. Uitbetaling Yergoedingem wegens kostwinnerschap. Belast {rich met het Bijwerken van Administratiën. Een belangrijke mededeeling heeft de Itali- aansche minister van munitie gisteren in de Kamer kunnen doen, n.l. van- de herovering op de Oostenrijkers van den Mont Asolone. Nadere mededeel ingen daarover hebben ons nog niet bereikt, maar als vaststaand mogen i we wel aannemen, dat het moeilijk is geweest voor de Italiaansche troepen om dit succes te bereiken, want voor de tegenpartij was de bergtop een kostbaar bezit, omdat hij. behoort tot de Piave-linie, en zij zal hem dus ver woed hebben verdedigd. Maar om dezelfde reden was er voor de Italianen veel aan gelle gen om hem weder in bezit te krijgen. Ten koste van hoeveel menschenlevens aan weers kanten deze herovering is bevochten, is niet te zeggen. Op andere punten van het zuid-oostelijk front wisten de Oostenrijkers de hevige aan vallen van hunnen vijand af te slaan. Op het westelijk front is Reims eens weer gebombardeerd, 118 bommen werden op de stad neergestrooid, deelt Reuter mede. Voorts wordt van dit front melding gemaakt van het veroveren door de Duitschers en heroveren door de Franschen van de eerste liniën op den in dezen stellingoorlog zoo vaak ge noemden Hartmansweilerkopf geen veran deringen alzoo. Meer dan naar de verschillende gevechts terreinen zijn zeker wel aller blikken gericht naar Brest-Litowsk, waar de vredesonderhan delingen zullen plaats vinden. Wij schrijven opzettelijk „zullen", omdat wijduit een bericht van de „Times" hneenen te moeten opmaken, dat de besprekingen voorloopig zullen wor den opgeschort. Gisterenavond deelden Lon- densche bladen mede, dat de-Russische gede legeerden weer waren teruggegaan naar Sint Petersburg, omdat de Duitsche onderhande laars geweigerd hadden de Russische voor waarden te accepteeren. Dit niet-officieele bericht wordt nu nader door de „Timeé" toegelicht Het blad meldt, dat de Duitsche gedelegeerden uit een princi pieel standpunt het wenschelijk achten, dat aire oorlogvoerenden aan de vredesonderhan delingen zullen deelnemen en dat dienover eenkomstig werd besloten dat beide partijen Frankrijk, Engeland, Italië en Amerika zullen uiinoodigen om gedelegeerden te zenden ter deelneming aan de te voeren besprekingen. De Duitschers zouden het noodzakelijk achten in kennis te worden gesteld met de antwoor den der geallieerden, alvorens zij definitief de onderhandelingen openen. Naar verluidt zegt „de Times" verder zijn de Duitschers geneigd het principe „geen annexatie en geen schadeloosstelling" te aan vaarden, maar hebben zij met nadruk een voorbehoud gemaakt ten opzichte van het zelfbestemmingsrecht der nationaliteiten. Het minder duidelijke omtrent dat „voorbe houd inzake het zelfbestemmingsrecht" daar gelaten, schijnen toch de instructies van de Russische afgevaardigden om te werken in de richting van een algemeen en vrede, in Duitschland niet onwelkom te zijn. Daaruit verklaren wij het verlangen om ook de andere oorlogvoerenden aan de besprekingen te doen deelnemen. Een andere vraag is of de geallieerden van eenzelfde gezindheid zijn. Uit de rede van Lloyd George, waarin hij in het belang van de veiligheid der Engelsche legers en wegens de gebeurtenissen in Italië en Rusland lcger- uitbrerding bepleitte, blijkt die gezindheid niet. Maar dat wil daarom nog niet zeggen, dat Engeland niet zal willen deelnemen aan de onderhandelingen te Brest-Litowsk. En als de gedelegeerden uit de verschillende oorlogvoe rende landen eenmaal bijeen zijn, zou er dan geen overeenstemming zijn te verkrijgen, waar men het reeds eens schijnt te zijn over het „geen annexaties en geen schadeloosstel ling"? De toestand in Rusland blijft verward. Volgens sommige berichten neemt de macht der bolsjewiki voortdurend toe, terwijl men na lezing van andere tot de meening komt, dat het verzet tegen de maximalistische re geering steeds grooter wordt. In de straten van St. Petersburg hebben de laatste paar dagen verschillende gevechten plaats gehad tusschen soldaten en leden van de Roode Garde, de trouwe aanhangers van Lenin c.s. De staat van beleg is afgekondigd. Na een zesdaagschen strijd is de kozakken- hetman generaal Kaledin de stad Rostow bin nengetrokken. Ook van gevechten tusschen Oekrainsche en bolsjewikische troepen komen berichten, terwijl telegrammen, via Reuter ontvangen, spreken van opstand in den noord-Kaukasus. REDE VAN LLOYD GEORGE. In de door den heer Lloyd George gehou den rede, zei deze on.: „De eerstvolgende maanden zullen de moeilijkste zijn van den geheelen oorlog, doordat een groote mogend heid het strijdperk heeft verlaten en een ande re groote mogendheid nog niet geheel ge reed is. Engeland zal dus een' zwaren last moeten dragen. Wat de veroverde Duitsche koloniën be treft, zeide spreker, dat daarover zou gespro ken worden op de vredesconferentie overeen komstig het beginsel van eerbiediging der wenschen vaa de bevolking dier koloniën. Engeland heeft niet aan den oorlog deelge nomen om Duitsche koloniën of welk ander gebied ook te veroveren, maar alleen omdiat het zich aan zijn eer verplicht gevoelde zijn woord gestand te doen. Over het Duitsche militairisme zeide de heer Lloyd George, dat, zoolang die geest niet -is gebroken, er geen vrede zal bestaan. Een volkerenbond, waarin Duitschland zou zijn vertegenwoordigd door een triomfeeren- de militaire kaste zou een- holle grap zijn. Het Duitsche volk moet er bij zijn aangesloten en daarom is een overwinning van grooter belang dan enkel maar voorwaarden. Alleen een overwinning zal aan die voorwaarden re aliteit geven en daarom heeft de regeering na rijp beraad besloten te vragen- om meer macht teneinde in staat te zijn de oorlogsmiddelen die noodig zijn uit te breiden. KORTE BERICHTEN. In Shepherdsville (Kentucky) heeft een botsing tusschen een sneltrein en een locaal- trein plaats gehad, waarbij 67 personen ge dood en 50 gekwetst werden. Gravin Panin, die als onderstaatsse- cretarese deel uitmaakte van het kabinet-Ke- rensky, is gevangen genomen. De suiker is in België zoo schaarsch geworden, dat, tot nader order, het verleenen van certificaten door dokters tot het bekomen van een aanvullingsrantsoen- voor zieken ge schorst is. Volgens Wolff zijn in de maand No vember doof Duitsche onderzeeërs 607.000 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. Sedert het begin van den onderzeeërsoorlog is in to taal tot zinen gebracht 8.256.000 ton scheepsruimte. De vroegere Portugeesche minister-pre sident Affonso Costa is in de vesting Elvas geïnterneerd. De Oostenrijksche minister van Buiten- landsche Zaken graaf- Czemin, is te Brest Litowsk met gevolg aangekomen. De burgemeesters van 56 Duitsche steden hebben bij den staatssecretaris van den oorlogsvoedingdienst protest aangeteekend tegen het beschikbaar stellen van aardappe len voor veevoeder. In een rede zeidie de heer Asquith, dat 'het oorlogsdoel der Entente is: het verkrij gen van veiligheid, vrijheid en recht voor de geheele wereld, door vrijwillige samenwer king, zoowel van de groote als de kleine sta ten. Het Werk voor de oorlogsweezen te Londen heeft aan het Nationaal Werk voor Oorlogsweezen te Brussel opnieuw een som van 27 500 gulden gestuurd, wat de reeds afgestane bijdrage brengt tot een totaal van 316.000 gulden. Als een sensationeele gebeurtenis wor den de groote debatten over -ae zaak-Caillaux verwacht, die hedlenochtend in de Fransche Kamer een aanvang hebben genomen. GRAAN EN ALCOHOL. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Gelijk reeds vroeger werd opgemerkt, heeft het bij voortduring een' punt van overweging uitgemaakt, op welke wijze de verstrekking van graan aan de alcohol-industrie gestaakt of althans aanmerkelijk verminderd zou kun nen worden, zonder dat aan andere gewichti- gè belangen schade weid toegebracht. Zoo moest rekening worden gehouden met de ve len, wier bestaan rechtstreeks of middellijk met dezen tak van nijverheid samenhangt. Maar bovendien is de beschikking over vol doende hoeveelheden gist een algemeen be lang, terwijl de Schiedamsche branderijen in de spoeling een bijproduct van hooge waar de leveren, dat vooral in dezen tijd van vee- voederschaarschte groote beteekenis heeft. Zoowel in de gist als in de spoeling komt al dus een niet onbelangrijk deel van het aan de alcohol-industrie verstrekte graan weer ten goede aan de volksvoeding. Er moet dus gezocht worden naar eene op lossing die zou leiden tot graanbezuiniging, zonder aan den anderen kant te groote storin gen' teweeg te brengen. Daartóe was noodig, dat tusschen Delft, waar veel melasse als grondstof wordt gebezigd, en Schiedam, dat alcohol alleen uit graan bereidt, zekere over eenstemming werd verkregen. Deze is nu be reikt, zoodat een^, regeling kon worden ge troffen, waardoor nog gedurende één week de tot thans gebruikelijke hoeveelheid graan wordt verstrekt. Daardoor is men er Zeker van, dat voldoende spoeling beschikbaar zal zijn -tot 1 April. Is de winter voorbij, dan kan men het weer beter zonder dit veevoeder stellen. Na deze ééne week van verstrekking op de thans geldende basis (41 percent der normale productie), wordt het graanrantsoen zoowel voor Delft als Schiedam tot dfe helft terugga bracht. Op deze wijze wordt een flinke graaa- besparing bereikt, zonder dat andere gewich tige belangen te zeer in gevaar worden ge bracht. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd het ont werp voor de verleening van duurtetoeslagen zonder stemming aangenomen. Bij, de voortzetting van de behandeling van het hoofdstuk buitenl. zaken antwoordde mi nister Loudon op verschillende opmerkin gen. Hij deelde mede, dat de Vereen-igde Sta ten nog steeds den uitvoer naar Nederland beletten, doch hij twijfelt er niet aan, of uit voer zal worden toegestaan, zoo-dra vaststaat, in hoeverre ons land in eigen behoefe zal kunnen voorzien. Te Londen worden inmiddels onderhande lingen gevoerd en dus zou, als de regeling betreffende den Levensmiddelenaanvoer is vast gesteld, een groot deel der scheepsruimte kunnen worden- vrijgesteld van de bepalingen- der Schepenvorderingswet, met dien verstan de, dat zekere scheepsruimte beschikbaar moet blijven voor de Belgische Reliefcom- missie. Ook wordt onderhandeld over eene voor- loopige regeling om allen in Amerika liggen- den schepen kolen te geven voor een reis heen en terug, met uitzondering van schepen voor levensmiddelenvervoer naar Nederland en dë voor de Reliefcommissie benoodigde schepen. Het handelsverdrag met Rusland is opge zegd tegen October 1918. In Rusland meent men, dat de verlenging er van tot een defini tief. nieuw verdrag het meest gewenscht is. Als we voor den vrede iets doen- moeten, betoogt de minister, moetepi we -het in stilte doen. Aan eene vredesbeweging kan de re geering alleen moreelen steun verleenen. De minister wilde de plannen van „Lea gue to enforce peace" aan het oordeel eener commissie tot voorbereiding der 3de. Vredes conferentie onderwerpen. Ten aanzien van de zand- en grindkwestie was de minister het niet eens met -den heer van Doorn, dat hij zich had moeten vasthou den aan de Londensche Declaratie. Het be grip contrabande toch wijzigt zich voort durend. Op de laatste tweede nota aan de Britsche regeering is nog geen antwoord ontvangen. Spr. wist niet of de Britsche regeering op -haar standpunt blijft staan. Hfj vertrouwde evenwel, dat de Engelsche regeering over tuigd zal zijn van de goede trouw van Ne derland en daarom begrijpen zal, waarom ons land prijs stelt op de intrekking dér dwangmaatregelen, die strijdig zijn met goe de nabuurschap. Zijn die maatregelen ingetrokken, dan was spreker bereid beiden partiien voor te stellen de kwestie aan arbitrage te onderwerpen. Over de kwestie van het Internationaal- Hof van Appèl op de uitspraken der prijsge- rechten zou spr. overleg plegen met den Mi nister van Justitie. Van Duitschland was bericht ontvangen, dat, in verband met de militaire operaties, thans geen nieuw onderzoek in België, in zake de zand- -en grindkwestie, mogelijk is. Naar aanleiding van de vernieling van de Amfstelstroom en van de visschersvaartui- gen heeft de minister ernstig geprotesteerd bij Duitschland. De onderhandelingen over 't vrijgeleide van Duitschland voor de kolenschepen naar Lon den zijn nog niet afgeloopen. De regeering heeft van den Franschen ge zant de verzekering ontvangen dat geen ge heime Fransch-Russische bepalingen bestaan omtrent Nederlandsch gebied. Onze gezanten in het buitenland verdienen- geen blaam. De kwestie van den uitvoer uit Delfzijl is in onderzoek. De minister zou alles doen om te voorko men, dat Nederlanders in Amerika bij het le ger worden ingelijfd en nu voorts een onder zoek instellen naar de voedselvoorzieing van Nederlanders in België. De heer L o h m a n is het geheel met de Regeering in zake de zand- en grindkwestie eens. Voor de arbitrage moet de dwangmaat regel zijn opgehev.en. Bij dë replieken wees de heer Nolens er op, 'dat de algeheele instemming der Kamer met het beleid van den Minister was gebleken, zoodat de geheele Kamer in dezen achter den Minister staat. Na een protst van den heer v. I d s i n g a tegen een z.i. dergelijke aframmeling der Be grooting werd deze zonder hoofdelijke stem ming aangenomen en ging de Kamer op re- cès tot 15 Januari. Gemengd nieuwe. KAAS. De Nationale vakgroep van Christelijke Handelsreizigers, bij geruchte vernomen heb bende, -dat de distributie van kaas in handen komt van de burgemeesters, heeft den minis ter van landbouw telegrafisch verzocht, aan een derglijk ingrijpend plan geen- gevolg te feven, opdat grootere werkloosheid onder andelsreizigers worde voorkomen. Naar het Hbld. verneemt, zal eerstdaags een1 nieuwe regeling voor den kaasverkoop in werking treden zoodat dan de distributie voor binnenlandsche consumptie kan worden her vat en die exporteurs, voor zoover nog voorra den aanwezig zijn, weder inkoopen kunnen doen. Het plan voor de nieuwe regeling is reeds ontworpen. Gisteren heeft de minister van landbouw met de commissie van bijstand en het bestuur der Kaasvereeniging daarover be raadslaagd. UIT BERGEN. Voor de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer liield gisteren dë heer A. W. Weissman, architect te Amster dam, in de eetzaal van „De Rustende Jager", alhier een lezing met lichtbeelden over „De ontsiering van Stad en Land". De lezing was zeer goed bezocht en- de aan wezigen volgden met belangstelling de on>- derhoudene causerie van den gezelTigen spreker, met hem als het ware een- reisje ma kende door ons mooi Nederland. Ook voor leeken wist de spr. het foei lee- lijke van de moderne revolutiebouw duidelijk te maken. Dat de moderne bouw niet leelijk behoeft te zijn en zich ook aan de natuur kan aanpas sen, toonde spr. door het projecteeren van landhuizen van deb architect de Bazel en an deren. Voor de gemeente Bergen oordeelde spre ker de opname van een welstandsbepaling in de bouwverordening zeer gewenscht. Spreker hoopte ook, dat de gemeenten dikwijls het advies van de Provinciale Schoonheidscom missie zou inwinnen, welk advies voor iedere gemeente gratis gegeven wordt. Aan het slot van zijn causerie beantwoord de spreker nog verschillende vragen. De vergadering werd, wegens ongesteld) heid van den voorzitter, den lieer H. Siebert Coster, geleid door den heer D. A. Klomp, die mededeelde, dat de tijdsomstandigheden het voor dë vereeniging niet mogelijk haddën gemaakt om het lö-jarig bestaan van de bloeiende vereeniging te herdenken. Spr. deelde mede, dat het bestuur het voor nemen had, ook een lezing met lichtbeelden over het vogelleven in de natuur te organi- seeren. Voor de groote moeite, die de heer Bart- man zich voor de verwarming van de zaal had gegeven, daardoor in staat gesteld door den voorzitter van de brandstoffen-commissie, den heer Hoksbergen, die een extra mud ko len verschaft had, bracht spr. dank. Thans was bewezen, dat men ook des winters, als men maar over de noodige brandstof kan be schikken, in „De Rustende Jager" gezellig bijeen kan komen. De eere-voorzitter, burgemeester van Ree- nen, deelde nog mede, dat het dagelijksch be stuur van de gemeente reeds het voornemen heeft, de door den heer Weissman gewenschte welstandsbepaling in de bouwverordening aan den raad voor te stellen. De voorzitter sloot met den wensch, dat de mensch door dfe liefde voor de natuur zoo danig zou groeien, dat de oorlogen onmoge lijk werden en bracht dank aan allen, die voor het welslagen van den leerrijken avand hadden medegewerkt. UIT EGMOND-BINNEN. Donderdagmorgen om 10 uur vergaderde de raad in voltallige zitting. Ingekomen stukken: Goedkeuring van Ged. Staten der rekening 1916. Schrijven van de electriciteits-maatschappij te Haarlem, berichtende dat zij er genoegen mee nam om het verhoogde tarief 1 December 1 j.L te doen ingaan in plaats 1 November. Den leden werd het bestek ter hand gesteld van het éénjarig onderhoud der gemeentewer ken. E>e heer J. Noort merkte op, dat, als dit bestek tevoren was toegezonden, men het vóór de vergadering had kunnen doorlezen. De heer Jl Apeldoo'm kon zich er niet me de vereenigen dat sommige werken werden uitgevoerd, zonder dat de raad er in werd ge kend. De wethouder, de heer J. Groen, zeide dat in het bestek alléén het noodzakelijke onder houd was opgenomen-. De voorzitter was bereid, als de wensche- lijkheid werd uitgesproken, om een volgend jaar de raad er vooraf inzage van te geven. Een adres van den Bond voor Vroedvrou wen, wharin verzocht wordt het gemeente salaris van de vroedvrouw, mej. Molenaar, bij wijze van duurtetoeslag met 100 te ver- hoogen. B. en W. zouden dit bij het volgend punt der agenda behandelen, waarbij meerde- De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat de nltfeeerlng der ver goeding, loepende over het tfjd- rsk van 16 Deo. tot en met 26 Dec., sal plaats hebben ten Stadhuis# op Donderdag 27 December a.s., voor soovool do LAVDWKËM on don UXDIXOBH betreft van 9J—11 uur en voor zooveel de MILITIE aan gaat van II12 a nr. Albntmr, 22 Decembar 1017. De Burgemeester voornoemd, O. KIPPINO. re duurtetoeslagen zullen worden behandfeld. Alléén aan onderwijzend personeel werd1 over 1917 een duurtetoeslag verleend. B. en W. stelden voor den burgemeester en den secretaris elk 150, de vroedvrouw 50, den veldwachter 50 en den opzichter 25 toeslag te verleenen'. Met algemeene stemmen werd hiertoe be sloten. Vervolgens werd besloten tot het aangaa* van een kasleening voor 1918, groot 2500, tegen een maximum rente van 5 pet., af te lossen binnen 12 maanden. Aangenomen. De voorzitter las vervolgens een stuk voor. waarbij dpor Ged. Staten de herziening werd voorgesteld der salarissen van gemeente-amb tenaren. De geheele raad ging met den1 in houd accoord, waarbij met 1 Januari 1918 het salaris van den burgemeester wordt ge bracht op 1450, van den secretaris op 1275 en van den ontvanger op 800. Eveneens werd met algemeene stemmen goedgekeurd te besluiten,, „De Egmondsche Courant" als het officieele orgaan der ge meente te beschouwen en daarin op te doen nemen alle kennisgevingen, oproepen enz., tegen een vergoeding van 12.50 per jaar. De opbrengst van het gekapte hout, zijnde 388, werd gebracht op den post „onvoor zien" van welken post aan notaris de Lange moet wordfen betaald 5 voor over drachtskosten van grond langs den Egmond- schen straatweg. Het salaris van de school-schoonmaakster werd van 90 per jaar, gebracht op 2 per week. Rondvraag. De heer J. Apeldoorn vroeg wanneer de landmeter kwam om de wegen op te meten. De voorzitter achtte dit niet meer noodig na het ontvangen van de legger der wegen, aangezien nu met den opzichter dfe wegen wa ren' na te gaan. Het overtollige zand op den weg naar do Loe zou worden verwijderd of met graszoden worden belegd. De heer W. Apeldoorn verzocht bekend making van verboden overpad over zijp land en dit tevens in de notulen op te nemen. Hiertoe werd besloten. De heer J. Noort wees nog op de lantaarns bij de kerk aangezien er van de 7 slechts 2 branden, terwijl de hr. Zomeveld1 mededeel de, dat de voetbrug over de Wimmenummer- vaart reparatie behoeft. Hierna sluiting. UIT EGMOND AAN ZEE. Vrijdagavond vergaderde de raad om 8 uur. Afwezig wegens ziekte de heer R. Gul. Ingekomen stukken: Kasopname gemeente-ontvanger, idem gas fabriek en idem waterleiding. Besluit Ged. Staten, waarbij wordt goedge vonden de begrooting met 1Ü.000 te ver- hoogen voor uitgaven Steuncomité. Een adres van de gemeente Koog a. d. Zaan, verzoekende om eerst de salarissen van gemeente-ambtenaren te herzien alvorens tot andere verhoogingen over te gaan. De stukken werden voor kennisgeving aan genomen. Een verzoek van F. de Graaif voor zand- vervoer werd aangehouden. Een schrijven van den Bond van Gasdirec- teuren, om het salaris van den directeur der gasfabriek te verhoogen, werd in handen ge steld van de gasconuuissie. Medegedeeld werd, dat bij publieke in schrijving de pompen, hebben opgebracht 676, de looden buizén 235,10, de oude brandsvuit 185 en 2 kachels 30. Het gemeentewerk voor 1918 werd bij openbare besteding gegund aan: G. Zwart, timmerwerk, 268,50; C. Broek, schilder werk, 269; Alb. de Graaff, metselwerk, 472; A. Heere, putwerk, 225; M. Zwart, vuilnisrijden, 418. De boomen op het erf der school brachten bij inschrijving 15 op. Een verzoek van H. Slinkert, om een stuk gemeehtegrond te koopen achter de R. K. Middenstand, groot 20 X 30 M., voor 400, werd in handen van B. en W. gesteld. Besloten werd „De Egmondsche Courant" als het officieele orgaan der gemeente te be schouwen en daarin alle aankondigingen te doen tegen een vergoeding van 12.50 per jaar. B. en W. stelden voor goedgunstig te advi- seeren op een' schrijven van Ged. Staten, waarin wordt voorgesteld het salaris van den burgemeester te brengen op 1700, van den secretaris op 1600 en van den ontvanger op 1000. onder Directie van P. NASSETTE. Leidseliestraat 48, Amsterdam. Telefoon Centrum 150. ALKMAARSCHE COURANT. IMtrl. limlnlstntit- to Milt-KintiDi

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1