DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 302 Honderd en negentiende Jaargang. 1917. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.30, franco door het ge- heele Rijk f 1.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. MAANDAG Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Bock- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. 24 DECEMBER FEUILLETON. In Vroeger Dagen. NEDERLAND. niet verschijnen. BH nummar bestaat uH 2 bladen. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Er is nog geenerlei bevestiging gekomen van het bericht van de Times, dat de Duit- sche gedelegeerden te Brest-Litowsk alle oor logvoerenden aan de vredesonderhandelingen zouden willen doen deelnemen. Volgens een mededeeling van de Köln. Zeitung is het niet te verwachten, dat Duitschland zdjn vredes aanbod van verleden jaar December zal her halen, en uit Washington wordt gemeld, dat er geen Duitsch Kerstmis-vredesaanbod is ontvangen, zulks in tegenspraak met daar uit gesproken verwachtingen. De vrede tusschen Duitschland en Rusland zal wel tot stand komen, het verlangen er naar in beide landen is er een waarborg voor. En dat graaf Czemin, de Oostenrijksche mi nister, die sinds December 1916 verschillende keeren heeft verzekerd, dat de centalen be reid zijn tot een vrede door vergelijk, in per soon de belangen der dubbel-monarchie ter conferentie te Brest-Litowsk vertegenwoor digt, wijst daarop eveneens. Maar als nu eens binnenkort de maximalis- tische regeering door het ontevreden deel der Russen en dat is nog altijd aanzienlijk wordit omvergeworpen', zal de partij die dan op het kussen komt, het vredesverdrag als voor zich bindend beschouwen, en zal b.v. de Oekraine, die thans reeds zoo wat op voet van oorlog staat met de Russische republiek, den door Lenin en Trotzky te sluiten vrede erkennen In Rusland schijnt alles mogelijk. De Poolsche minister-president heeft een zeer verklaarbaar verzoek tot de Oostenrijk sche regeering gericht, n.l. om ook Poolsche afgevaardigden tot de vredesonderhandelin gen toe te laten, begrijpelijk omdat daarbij voor Polen zeer zeker belangrijke vraagstuk ken besproken zullen worden. Of echter indien dat verzoek wordt ingewilligd de Poolsche gedelegeerden invloed op de bespre kingen zullen kunnen uitoefenen, waar het nieuwe Polen eigenlijk staat onder voogdij van Duitschland en Weenen? Van de gevechtsterreinen komen geen be richten, die wijzen op belangrijke wijzigin gen'. Wel spreekt hier en daar het kanon, vol gens de berichten soms zelfs luid, en hadden er ook verkenningsaanvallen en enkele voor postengevechten op het westelijk oorlogster rein plaats. Van het front in Macedonië wordt ver levendigd artillerie-vuur gemeld. Op het Itali- aansch-Oostenrijksche oorlogsterrein zijn de Italianen nog een eindje vooruit gedrongen. Hunne aanvadeu en ook hunne verdediging schijnen dagelijks sterker te worden, zoodat het stellig niet dan na langen harden strijd aan de middenmogendheden zal gelukken de Piave-linie te doorbreken. Als en dit is een voorname factor het volk en de regee ring eensgezind blijven en het lpger steunen, zal dit nog groote kracht kunnen ontwikke len. Maar met die eensgezindheid, die „gods- Maar hat Engeteeh van Mevr. Altrad ©iügwick 12) Eenige van deze dingen had Rosalinde over Veronica Teal gehoord en sommige ontdekte zij, toen de drie jongelui door het dal terug gingen voor de thee. Veronica droeg een diep oranjekleurige zijden blouse met een bruinen rok en mantel, en een bruine bontmuts, kleu ren, die haar goed stonden. Maar den alge- meenen indruk, dien zij maakte, was slordig en tot Rosalinde's verbazing zelfs niet geheel schoon1. De blouse had beter dagen gezien, de rok moest geborsteld worden en de han den van de jongedame waren slecht onder houden tui met verfplekken. Maar zij scheen zich geheel onbewust van deze fouten, toen zij met Daan over een danspartij sprak, die over een week in Penryn in een atelier zou gegeven worden. Zij hield het voor aangeno men, dat hij vooruit bij haar zou eten, en noemde verscheidene andere menschen uit Menwinion, die ook kwamen „Hè ja, u zoudt ook graag naar een atelier danspartij gaan, niet waar?" zei Daan tot Rosalinde. Er was een oogenblik van stilte, terwijl vrede" schijnt het in de Kamer te haperende socialistische afgevaardigde Morgari heeft ee vredesmotie gesteld, die echter nog niet in stemming is gebracht. VARIA. DE TOESTAND IN RUSLAND. Het groote Kussiscüe rijk is bezig uiteen te vanen. De republiek lost zich op tu tal van neme repumleken, zooais finianü, Kaukasiè, biüerië en in üe laatste dagen heett ook üe uekraine zien afgescnetaen. Dit laatste ge beurt met zonder strijd. De troepen citer bois- jewiki, de voigers van Leant, en die der Oe- krainsche Rada trekken tegen eikaar op en reeds hebben botsingen plaats gehad. Oe- krainscüe troepen ueoben de botsjewiki bij WoiotS|isk verslagen, terwijl aan den anderen kant deze een succes bij Proskoerol hen oen benaard, en dte stad in oezit namen. up een ultimatum van de maximalisttische regeering aan de Rada, om zich te onderwer pen, gat deze een antwoord, dat, ais de volks commissarissen niet voor de gevolgen van de dreigende ramp van een burgeroorlog terug schrikten, de Oekrainscne Rada de uitdaging aanneemt, in het vertrouwen dat de Oekrarn- sche soldaten, arbeiders en boeren hun ge- Oted zuilen weten te verdedigen. De beruchte Roode üarde omsingelde hier op de gebouwen van den Oekrainscnen revo- ïutionnaren staf, te St. Petersburg, drong er binnen en arresteerde de vier aanwezige le- oen. De Uekramsche Rada heeft gepoogd Kteff tot zetel der centrale regering te maken-. Uok de Kaüetten waren mervoor en nun af- gevaaruigueu naar ue constituante iiau'uen in een geneune vergadering bestoten den zetel uei constituante naar Kien te verplaatsen. De botsjewiki beletten eenter de uitvoetmg van dit bestuit, uour uooueenvouaig oe teiders uer Kaoetten gevangen te nemen, boisjewikt- iroepeu zijn nu naar Kieti gezonden, diocn zijn onuerweg tegeugeuouueu, uinuat oe ïans uer spoorwegen waren opgebroken. Verder wordt gemeld, aat de zwarte Zee- vloot de zijde van de Kada gekozen heeft. Ueneraai Kaïeom en de militaire kozakken- regeermg nebben de maent uit nandeu gege- veu, om ue vorming van een krachtige voik»- regeering m üe Oetaame mogeujk te maken. in Moskou neemt, niettegenstaande üe af kondiging van den staat van beieg, de plun dering van de wijnvQorraaen toe, wat ge paard gaat met allerlei uitspattingen. Üp nei piein van den Maria-schouwburg werd een geregeld gevecht geleverd, waarbij machine geweren ie pas kwamen. Een aantal wrnkeis en huizen, alsmede het depot van liet Deea- sche Koode Kruis, werden geplunderd. Ook te Odessa, waar de Uekraonscne Rada meester is en dat uit Kieff wordt bestuurd, hadden onlusten plaats, die vijf dagen lang hebben aangehouden en waarbij hevig weru gevochten, ten gepantserde auto vuurde op ae plunderende menigte. De sovjet en de Oekrainsche Rada benoem den een comité om de orde te herstellen. Het plotseling opduiken van Kerenski wordt gemeld, die zich ten zuid-oosten van St. Petersburg moet bevinden en nu tegen Moskou optrekt, met een troepenmacht van onbekende sterkte. in St. Petersburg heet de bolsjewiki een besluit uitgevaardigd, waarbij de onderschei dingsteekenen der rangen in het leger wor den afgeschaft, wat een vermeerdering van de Rosalinde wachtte, dat de uitnoodiging van Daan door Veronica ondersteund zou wor den, die echter niet sprak, maar voorzichtig haar weg zocht door vloeibare modder en glimlachend naar haar laarzen keek. „Wie geeft de danspartij?" vroeg Rosa linde. „Dat weet ik eigenlijk niet", zei Veronica, en toen veranderde zij plotseling van onder werp met te zeggen, dat zij plan had dien zomer naar Menwinion te komen en in het dal te schilderen. „Niet op de klippen", zei zij. „Iedereen schildert op de klippen. Die zijn zoo alledaagsch geworden." „Dat ben ik niet met je eens", zei Daan. „Onze vriendschap is altijd op oneenig- heid gegrond geweest", zei Veronica. „Ik denk, dat zij daardoor duurzaam is." Zij kwam niet terug op het onderwerp van de danspartij, maar ging door met over andere zaken en personen van Penryn te praten, zoodat Rosalinde, die er niet mede bekend was, uitgesloten was. Daan trachtte een paar maal, haar in te halen, maar ze vond het prettiger een beetje achter te blijven en te kijken naar de grassen en wilde bloe men, die aan haar voeten groeiden. Aan het eind van het dial, waar het op den grooten weg uitkwam, vod zij de anderen op haar wachten en zijl dacht, dat Daan stil was. en er uitzag, alsof er iets gebeurd' was dat hem hinderde. „Het spijt me zoo," zei Veronica op het moorden op officieren ten gevolge heeft ge had. Toen het bericht aan het frota aankwam, schoolden de soldaten om hun officieren te zamen en doodden hen, als zij weigerden hun epauletten af te leggen. Tusschen de volkscommissarissen en het uitvoerend comité van den spoorwegvakbond is een toenemende verwijdering ontstaan. Daardoor werd het hoofdkwartier van den spoorwegvakbond overgebracht naar Mos kou. KORTE BERICHTEN. Naar die Fransche bladen melden, zal generaal de Castelnau binnenkort tot maar schalk worden benoemd. De rechter van instructie heeft het Fransche Senaatslid Humbert in staat van beschuldiging gesteld. Het Amerikaansch levensmiddelen-de partement en de afdeel ing voor oorlogshandel hébben 45.000 ton haver en koren afgestaan ten behoeve van de hongerende bevolking van Finland. Het resultaat van de inschrijving op de 7e Duitsche oorlogsleerting blijkt nu defi nitief, na afloop van den inschr-vmgstennijn voor de te velde staanden te zijn 7.575.396.120 gulden. De gewapende Britsche. raviuailleerlngs- bool „Stephen Fumess", is in de Iersche Zee getorpilleerd en tot zinken gebracht door een Duitsche onderzeeër. Zes officieren en 95 man worden vermist. Van het station te Bazel is de diploma tieke koerierpost, bestemd voor hetDuitsche gezantschap te Bem, gestolen. Daar te Warschau de kolenvoorraad der gasfabrieken is uitgeput, is de stad thans ge heel zondter gas. De Italiaansche premier, Orlando, heeft met zijn redevoering betreffende de voortzetting van den oorlog ra groot politiek succs behaald. De Kamer nam met over- groote meerderheid een motie van vertrouwen in de regeering aan. De socialistische afgevaardigde Morga ri heeft in de Italiaansche kamer een vredes motie ingediend. GEEN MELKBROOD. De minister heeft verboden het gebruik van melk bij de bereiding van koek, beschuit, ban ket, enz., met inbegrip van brood. Geen melk- bestanddeelen of melkproducten zullen mo gen worden gebezigd bij de gereiding van brood. Voor zoover betreft luxe producten der bakkerij en banketbakkerij bestaat er bij den minister geen bezwaar, dat voor vervaardi ging daarvan althans melkproducten alS melkpoeder en gecondenseerde melk worden gebezigd. DE NIEUWE BRANDSTOFPRIJZEN. De Rijks-Kolen distributie heeft aan de brandstoffencommissies de volgende prijsre geling van huisbrand toegezonden Aan alle verbruikers van groep A zal het minimum rantsoen van tien brandstoffeneen- heden tegen de oude detailprijzen worden af geleverd. Onder oude détailprijzen worden verstaan, dte detailprijzen gebaseerd op de prijzen, waarvoor u de huisbrand in October en No vember is toegewezen. Aan de verbruikers van groep A zullen de meerdere brandstoffeneenheden boven de tien eenheden tegen kostpprijzen worden afgele verd. oogenblik, dat Rosalinde verscheen. „Het spijt me zoo erg." Rosalinde wachtte. „Ik dacht niet. dat het al zoo laat was. Ik ben bang, dat ik niet op de thee kan wach ten. Ik moet zoo gauw mogelijk terug gaan Ik heb minstens een paar duizend dingen vóór het eten te doen, en net twee minuten om ez te doen." „Ik weet, dat de thee klaar is," zei Rosa linde kalm. „Ik zou denken, dat u vermoeid en dorstig moest zijn. Ik ben het." „Zoo? Dan zullen we u geen oogenblik langer laten wachten. Kom, Daan. We moe ten naar het eind van den heuvel hollen." Daan keek van het eene meisje naar het andere en wist eigenlijk niet, wat te doen. Hij had beloofd thee te drinken bij mevrouw Cloudesby, maar hij had ook beloofd bij Ve ronica te eten en zij had hem gevraagd, met haar naar Penryn te wandelen. Hij had iets gezegd, van zich wat te moeten opknappen, en zij had hem geantwoord, dat hij dat In de kamers van een ander aan het einde van hun wandeling kon doen. Niemand in Penryn kleedde zich voor tafel. „Nu ik kan niet wachten," zei Veroni ca, en zij knikte tegen Rosalinde. Daan gaf haar een hand en begon haryi1 te loopen. Het meisje, dat hij achterliet, keek hen na, tot zij de kromming van de heuvel bereikt hadden. Daarna volgde zij langzaam. Toen zij in de eetkamer kwam, waar haar moeder thee ge- Onder kostprijzen worden verstaan de prij zen, welke het Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen aan de Brandstoffen-Commis sies in rekening brengt, vermeerderd met vracht en alle kosten (waaronder dus ook lossingskosten, handelaarswinst en admini stratiekosten zijn begrepen.) Alle extra verstrekkingen (ziekenkolen, dok- terékolen kolen voor ingekwartierden) zullen dus eveneens tegen kostprijzen worden afge leverd. met dien verstande, dat geen navorde ring kan geschieden voor wat reeds tegen oude prijzen geleverd is. De tegen oude prij zen afgeleverde hoeveelheden worden niet in mindering gebracht van de tien eenheden, waarop ieder recht heeft en welke ook thans nog tegen oude prijzen zullen worden afge- worden afgeleverd, wordt alleen gemaakt. Een uitzondering op den regel, dat alle extraverstrekkingen tegen kostprijzen zul leg voor de verstrekkingen ten behoeve van ka merbewoners. Voor deze categorie kunnen boven de tien eenheden aan den pension houder of kamerverhuurder tegen oude prij- zijn af te leveren per kamerbewoner drie brandstof-eenheden tegen- oude prijzen wor den beschikbaar gesteld. Aan de verbruikers van de groepen B. C. en D. zullen vanaf 1 December 1.1. alle brandstoffen tegen de kostprijzen worden af geleverd. De prijsregeling van de gascokes is als volgt De prijs, waarvoor de gascokes op de tien eenheden tegen de oude prijzen zal worden afgeleverd, wordt ten hoogste 1.80 per H.L. gesteld, terwijl voor de gascokes, ge leverd boven tien eenheden de kostprijs in re kening wordt gebracht. Deze kostprijs be draagt ten hoogste 3.per H.L. Onder kostprijs voor dte gascokes wordt Verstaan, de prijs, welke de gasfabriek aan de Brandstoffencommissies in rekening brengt, vermeerdert met alle kosten. De op 1 December j.l. bij de gasfabrieken aanwezige voorraden gascokes d'enen aan de Brandstoffen-Commissies tegen den ouden prijs te worden afgegeven, terwijl voor de vanaf 1 December j.l. geproduceerde gasco kes de nieuwe prijs (d.i. derhalve de prijs gebaseerd op den kostprijs van maximum 3 t H.L.) aan de Brandstoffen-commissies worden in rekening gebracht. Of de kostprijs van maximum 3 per H1L. geldt voor afgehaald aan de gasfabriek of thuis bezorgd, dan wel voor geklopte of on geklopte gascokes moet met in achtneming van het thans geldende plaatselijk gebruik door de Brandstoffen-commissies worden be slist. Op den prijs van gascokes, welke tegen de oude prijzen moeten worden verstrekt, zal dus, voor zoover de tegen den ouden detail prijs geleverde hoeveelheid grooter is dan de op 1 December aanwezige voorraad, een be drag van 1.20 per H.L. worden toegelegd. Wanneer gemeentebesturen de gascokes tegen een prijs wenschen af te geven, waardoor de kostprijs minder is dan 3 H.L., dan be staat daartegen uit den aard der zaak geen bezwaarhet staat evenwel vast, dat in geen geval meer dan 120 per H.L. gascokes kan worden vergoed. De prijzen waarvoor de turf u wordt toe gewezen, ondergaan geen verandering, zoo dat aan alle verbriukers zonder onderscheid tegen kostprijzen moet worden afgeleverd. Onder kostprijzen voor de turf worden ver staan de prijzen, welke de Rijks-Kolendistri- butie (afdeel ing turf) aan de Brandstoffen commissies in rekening brengt, vermeerdert met vracht en alle kosten (waaronder dus ook zet had, vroeg mevrouw Cloudesby, wat er met Daan gebeurd was. „Veronica Teal heeft hem medegenomen naar Penryn," zei Rosalinde. Zij sprak on verschillig en ging zitten, alsof zij vermoeid was. „Hoe ziet zij er uit?" vroeg mevrouw Clou desby na een oogenblik. „Waar heb je haar ontmoet?" „Zij kwam bij ons, waar de narcissen groei en. Zij is mooi." „M aar je mag haar niet lijden?" „Zij, doet het mij niet. Zij wilde mij niet op een atelier-dansp'artij vragen, ofschoon mijn heer Merivale het voorstelde, en zij wilde geen thee komen drinken." „Heb je haar ontmoet, toen je hier vóór Kerstmis was?" „Neen, ze was weg. Ik heb wel van haar ge hoord." Mevrouw Cloudesby zag, dat Rosalinde's plezier dien middag bedorven was, door Ve ronica Teal maar ze vond niet, dat het er veel op aankwam. „Andere menschen zullen je wel op atelier danspartijen vragen, als je er neen wilt gaan,"zei zij' en' toen begin zijn over den tuin te spreken. Nu wist Mevrouw Cloudesby, dat zij te Menwinion heel goed van twee honderd pond per jaar konden leven. Het huishouden kost te ternauwernood een pond per week, want Penei la kwam maar een paar uur 's morgens Wegens het Kerst feest zal deze Cou rant DINSDAG- en WOENS DAGAVOND DE DIRECTIE. lossingskosten, handelaarswinst en admini stratiekosten zijn begrepen. In verband met bovenstaande prijsregeling zullen de Brandstoffen-commissies een nauw keurige en uitgebreide administratie moeten voeren inzake haar finantiëel beheer. Im mers althans een gedeelte van de brandstof fen. welke de commissies ontvangen, zal door haar aan de verbruikers tegen lagere prijzen dan de kostprijs moeten worden afgeleverd. Het hierdoor ontstaan tekort wordt door het Rijk vergoed. De R. K. D. geeft aan de com missies twee stelsels als mogelijk aan, om een scherpe controle te verkrijgen op het tekort, dat door het Rijk moet worden bijgepast. Ten slotte verzoekt de R. K. D. aan de commissies bij het vaststellen der kostprijzen er wel voor te willen zorgdragen, dat alle kosten welke een onderdeel van de kostprijzen vormen tot het strikt noodzakelijke beperkt blijven. PLUIMVEE. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: De pluimveestapel onderging ook in de Maand November eene belangrijke verminde ring door afslachting, waarmee moest wor den voortgegaan als .gevolg van het bestaan de gebrek aan pluimveevoeder. Het afgeslach te pluimvee werd met bestemming voor uit voer in vriesinrichtingen opgeslagen. Met uitvoer van het reeds ingevroren pluimvee werd voortgegaan. Hoewel in voorgaande ja ren uitvoer van wild plaats had, werd thans ook in verband met de scliaarschte aan wild voor dien uitvoer geen toestemming verleend, te neinde het voorradige wild beschikbaar te houden voor de binnenlandsche behoefte. In verband daarmede werd een verbod uit gevaardigd tot het invriezen van wild, ten einde te voorkomen, dat wild in koelhuizen werd opgeslagen met speculatie-doeleinden, in afwachting eener openstelling der grenzen voor uitvoer. Met bijzondere machtiging van de Rijks commissie van Toezicht op de Eiervereeni- ging en Pluimveevereeniging kan echter tot het doen invriezen van wild worden overge gaan'. Bovenbedoeld verbod geldt niet voor wa terwild, terwijl voor het wild, dat reeds was ingevroren, alsnog vergunning tot uitvoer werd verleend. Zoolang in de behoefte van pluimveevoeder niet zal zijn voorzien, is het te verwachten, dat met het afslachten van pluimvee moet worden voortgegaan. VARKENS. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Door gebrek aan voeder werd de varkens- mesterij de laatste maanden ingekrompen, zoodat tengevolge daarvan, alsmede tenge volge van het opkoopen van varkens voor eigen slachting, de brachikbare voorraad vet te varkens dermate verminderde, dat zelfs bij een verlaging van het 9lachtgewicht tot 50 K G. niet voldoende varkens voor de distri butie beschikbaar waren. en at niet bij haar. Als mevrouw Cloudesby terugdacht aan Sceton, de boerderij en de groote tuinen, 'die er bij hoorden, en aan de groote hoeveelheden voedsel, waarvoor Sir Lucius iedere week te betalen had, verbaasde het haar te bemerken, hoe weinig Rosalinde en zij eigenlijk aten. De moeilijkheid was, de hoeveelheden klein genoeg te koopen, zoodal hetgeen gekookt was, haar niet verveelde, en toch niet altijd behoefden te koken. Maar zij had er pleizier in haar kleine lekkere maaltij den te regelen en klaar te maken in haar keurige, heldere euken. Zij bedierf haar han den niet, noch haar kleederen of humeur, maar behalve enkele keeren, kookte zij alles, wat zij noodig hadden in vuurvast aarde werk op een kleine petroleumachel. Rosalin de en zij wasdhten in 10 minuten alles om en begrepen niet waarom een keuken in een klein huisje ooit in een vettigen rommel-toestand behoefde te zijn. Penella deed de laarzen en de messen, boende het zeil, sloeg de matten uit en maakte schoon, ^at zij het fornuis noemde, waarvan de oven er soms uitgeno men en schoongemaakt moest worden. Verder vertrouwden de twee dames haar niet veel toe, ofschoon zij vrzekerde, dat zij alles voor juf frouw Teal gedaan had, toen die den vorigen zomer in Zonneschijn-villa woonde. (Wordt vervolgd) ALKMAARSCHE COURA - S-

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1