SOMBIiRL UUEtN. Dientengevolge werd hst aantal varkens aan de gemeenten te leveren, tot de helft ver minderd, zoadat de distributie van varkens- vleesch tot ongeveer V* bet vroegere kwantum were1 teruggebracht Op 16 November nam de minister van landbouw het besluit, waarbij het vervoeren va" geslachte varkens en onderdeelen daar van, benevens de aflevering van voorraden bereide vleeschwaren uit exportslagerijen £1 vleeschwarenfabrieken werd verboden. De Rijkscommissie van Toezicht op de Vleesch- vereeniging, die gemachtigd werd van deze vervoerverboden ontheffing te verleenen, trof verschillende maatregelen om, zooveel mo rnet instandhouding der bestaande be drijven, de bedoeling van het besluit tot haar recht te doen komen, n.l. het beschikbaar houden van de nog aanwezige varkens voor de distributie. De doeltreffendheid van de bovengenoem de maatregelen blijkt reeds uit een eenigs- zins ruimer aanbod van distributievarkens KOFFIE. De minister van landbouw heeft aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat de beschik bare voorraden koffie in verband ook met de vooruitzichten op aanvulling daarvan, niet langer toelaten, meer dan het algemeen gel dende rantsoen van het artikel ter beschik king te sitellen van hen, die daaraan niet op [rond van eenige bijzondere omstandighe- en bepaald behoefte nebben. Daarom zaï de verstrekking van koffie zoowel aan werkge vers als aan alle andere inrichtingen kan toren e.d. uitgezonderd hotels, cafés, res taurants, wachtkamers, kajuiten en dergelij ke met ingang van 1 Jan. een einde nemen. Voor zoover betreft de verstrekking van thee en koffie zullen geen inrichtingen meer als hotels of cafés worden erkend, die niet reeds vóór 31 Dec. als zoodanig bij het T. K. D. waren ingeschreven en diensvolgens reeds machtigingen voor verkoop en aflevering van thee en koffie hebben ontvangen. Bij aldien na den gestelden datum perso nen zich nog als hotel- of caféhouder mochten aanmelden, zal de min'ster het advies der ge meentebesturen vragen, of inderdaad de Be treffende inrldhtlng als zoodanig is aan te meiken. CONVOOI AANOEVALLEN. Oistermorgen zijn ter hoogte van het lichtschip Maas drie Engelsche torpedoja gers, welke een aantal koopvaarders convoy eerden, getorpilleerd. De reddingsboot van den Hoek van Holland voer met de Roode Kruisvlak in top tot assistentie uit. Het wrak van een gezonken torpedoboot werd gevon den. Het tot vertrek gereedliggende convooi is dientengevolge niet uitgevaren. BINNIWLAND. KERSTCONGRES DER S. D. A. P. De heer W. Vliegen, wethouder van Am sterdam, opende gistermorgen 11 uur het congres der S. D. A. P., dat Zondag, Maan dag en Dinsdag te Utrecht gehouden wordt. Het belangrijkste punt der agenda, het verkiezingsprogramma, werd van de agen da afgevoerd, om in Februari te worden be handeld. De heer Vliegen wenschte het congres ge luk met de tot stand gekomen grondwetsher ziening. Spr. oordeelde dat wij staan in den onze- kersten tijd van den oorlog en oordeelde het een vraag of revolutie den oorlog, dan wel de oorlog de revolutie zal verslaan. Slechts de structuur eener nieuwe maat schappij zal de duurzame vrede brengen. Spr. wees op hetgeen de S. D. A. P. door haar machtspositie in Nederland wist te be- reiken. Het ledental na den terugval in het begin van den oorlog is stijgende en bedraagt nu 26223 leden en 441 afdeelingen. „Het Volk" telt thans 30000 abonné's. In de groote ste den is evenwel geen vooruitgang in het le dental te constateeren. Op verzoek van spr. verhieven de aanwe zigen zich ter nagedachtenis van den heer Spiekman van hun zetel. Het doel van het congres noemde spr. poli tieke reorganisatie, bespreking van de on derwijs paragraaf en bespreking van de in ternationale politiek. Spr. riep hiervoor de medewerking van het congres in, waarna de eerste dag besteed werd aan het behandelen van huishoudelijke zaken. Oemtagd nieuws. DE IJSBODE. Door den Nederlandschen Schaatsen rij dera- bond wordt zoo mogelijk dagelijks in tijden van wintersport een officieel orgaan „de Ijs bode" uitgegeven Het eerste nummer beval officieele mededeelingen, o. a. een lijst van gc- diskwalifiseerde amateurs en geroyeerde le den. Vervolgens bepalingen van de algemeene vergadering en de bondswedstrijden die voor het kooiende seizoen zijn vastgesteld, o. a. wordt een nationale wedstrijd voor amateurs voor het provinciale kampioenschap voor Noord-Holland door de IJsclub te Nieuwe Niedorp gehouden. Tot slot een lijst van bij den bond aangesloten clubs, voor welker wed strijden men1 als donateur mag uitkomen. DISTRIBUTIE VOOR ZIEKEN TE AMSTERDAM. In de hoofdstad is de vorige week, n 1. op Maandag 17 December 1.1., in werking getre den een Geneeskundig Bureau voor Distribu tie, dat oorspronkelijk bedoeld was voor disr tributie van brandstof voor zieken, maar dalt zich ook op verzoek van den wethouder be last heeft met de afdeeling „voedingsmiddelen voor zieken". Het bureau is gevestigd in een perceel aan de gemeente toebehoorend, Kei zersgracht 591. Door de instelling van dit Bureau worden de geneeskundigen ontheven van het bestormd worden en geven of weige ren1 van aftesten aan hun patiënten Wenscht een patiënt extra brandstof of voedingsmid delen, dan heeft hij zich te wenden met zijn aanvrage tot dit Bureau, zonder attest van zijn dokter. Op het Bureau wordt nagegaan, of de aanvrage reden van bestaan heeft en daaraan al dan niet gevolg moet worden ge geven. Bij de beoordeeling der aanvragen, kan de toewijzingscommissie, die bestaat uit drie geneesheeren, waarvan de eerste secreta ris van den geneeskundigen lering, Cv H de iona. het hoofd is, gebruik maken van inlich tingen, aan den huisdokter te vragen, die ech ter volstrekt geheim blijven, en voorts zelf onderzoek laten doen door middel van een drietal controleerende geneesheeren, de col legae Drenth, Hiebendiaal en Sturkop, die voor dit doel aangesteld zijn. Wordt afv ij zend op een verzoek beschikt, dan kan de be handelende geneesheer bij het Bureau verzet aanteekenen. Op deze wijze is zooveel mogelijk een einde gemaakt aan de tot nu toe bestaande onaan genaamheden, die voor de dokters voort vloeiden ui't het geven van bons voor brand stoffen en voedingsmiddelen aan hun patiën ten. (Ned. Tijdschr. v. Geneesk.) CACAOPRIJS. De volgende maximumprijzen zijn vastge steld voor den kleinhandel: cacaopoeder door winkeliers los uitgewogen2,per pond, 40 cent per ons; idem in origineele verpakking van den fabrikant: 4.40 per ki lo, 2.25 per pond, 1.15 per half pond, 60 cent per 1/4 pond, 50 cent per ons. BOMMEN OP ZEELAND. Zaterdagavond kwart voor elf zijn door een vlieger van onbekende nationaliteit bom men op Goes geworpen. Een zestal bommen kwamen neer. 1 luizen en een kade werden ge deeltelijk vernield, terwijl honderden ruiten sprongen. Twee personen zijn gewond, waar onder één ernstig. UIT AKERSLOOT. Zondagmiddag traden in café Kuitwaard als sprekers voor de Prot. Kiesvereeniging op de heeren W. van Diesen, lid der Prov. Staten in N. H. en J. H. Steggerda, van Wij- denes, propagandist der L. U. De heer van 't Hof, voorzitter der kiesver eeniging, heette de aanwezigen welkom en verleende 't eerst 't woord aan den heer Steggerda. Op onderhoudende wijze zette de spreker uiteen, dat 't allereerst noodig was, nu de gewijzigde kieswet in 1918 in werking treedt en de evenredige vertegenwoordiging wordt toegepast, dat de linkerpartijen schou der aan schouaer zullen staan, om zooveel mogelijk zetels in de Tweede Kamer voor links te winnen. Spr. betoogde op verschillende gronden dat samenwerking met de vrijz.-democr. wel mogelijk was, temeer daar verbrokkeling der stemmen hiervan het gevolg zou wezen van niet-samengaan, terwijl de reChtsche partijen zouden profiteeren van die verdeeling. te dit het geval, dan vreesde spreker voor de schoolwetgeving. Daarom drongspreker er sterk op aan bij de aanwezigen,'zich aan te sluiten bij de Unie-liberale partij De volgende spreker was van meening, en dit was reeds in de algemeene vergadering den vrijz. democraten bekend gemaakt, dat samenwerking niet mogelijk was omdat in de uiterst rechtsche liberale groep nog te veel conservatieven zitting hebben, waar men toch niet op aan kan. SprelSr meende dat de con servatieven eerst uit de liberale fractie moes ten, en dat dan best de democraten dier par tij tot de vrijz democraten konden overgaan. Bij het debat verklaarde de heer Stegger da dat nimmer kon worden bewezen of een liberaal overhelde naar het conservatisme of naar den democrattechen kant; ook niet door stemmingen of het vervullen van spreekbeur ten, want 't is wel eens een geven en nemen. Na repliek van den heer van Diesen werd door den voprzitter dank gebracht aan beide sprekers voor hunne leerzame rede en de ver gadering gesloten. Dinsdag, le Kerstdag, zal de gods dienstoefening in de herv. kerk worden opge luisterd door een dameskoor onder leiding van den heer de Boer, organist; evenzoo den 2en Kerstdag wanneer het Kerstfeest voor de kinderen wordt gehouden. UIT WIERINGERWAARD. Bij de j.l. Zaterdag gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad, vacature- K. Koster, werden 171 stemmen uitgebracht, van welke twee van onwaarde. De heer H. Koster Kz. verkreeg 97 en de heer J. E. Vos 72 stemmen, zoodat eerstgenoemde is geko zen. UIT VEENHUIZEN. Vrijdag j.l. heeft de heer H. Brands, die hier gedurende een achttal jaren als hoofd der school werkzaam is geweest, afscheid van zijn leerlingen genomen. Door de jongejuf frouw A. Biersteker werd hem met eenige toe passelijke woorden een fraaie leuningstoel aangeboden. Met leedwezen zien wij den heer Brands vertrekken en wij hopen, dat het hem in Huisduinen wel moge gaan. UIT OTERLF.EK. Zondagavond, 23 Decembei, werd door de tooneelvereeniging „Eendracht maakt macht" van Stompetoren, in de zaal van den lieer A. v. Ham, alhier, opgevoerd het too- neelspel van Inte Onsman „Het Licht in den nacht." Het stuk werd goed vertolkt en maakte op het zeer talrijke publiek een diepen indruk. Een woord van dank aan „Eendracht maakt macht" voor datgene wat zij vooral met het oog op de lage entreeprijzen, velen heeft doen genieten. Alzoo kan zij met voldoening op dezen avond terugzien. Een gezellig bal stoof de avond. KORTE BERICHTEN. Tot burgemeester van Graft en de Rijp is van af 8 Januari bij kon. besluit benoemd de heer P. A. Rotnijn Tot burgemeester van Hoogwoud is van af 9 Januari, benoemd de heer J. Breebaart, secretaris dier gemeente. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 15 schepen. In hetzelfde tijdvak van 1916 kwamen binnen 67 schepen. In 1914: 58 schepen. Bo nNo. 6 der rijkspe troleum-d'istribu- tiekaart zal van 31 December eot en met 15 Januari geldig zijn voor 2 liter petroleum. Te Nieuw-Amsterdam (Dr.) geraakte een arbeider onder een valland pak turfstrooisel en weid onmiddellijk gedood. Te Venlo is een conducteur van de S S. gearresteerd wegens smokkelen. Hij zou dat, naar men meent reeds gcruimen tijd gedaan hebben, terwijl hij andere smokkelaars aan bracht. Tusschen Nuland Giffen en Rosmalen is een schooljongen onder de afsluitboomen doorgekropen en dor een juist passeerenden trein verreden Bepaald is, dat gemobiliseerde gemeen teraadsleden bijzonder verlof zullen kunnen bekomen voor be! bijwonen dér raad1'.verne deringen. Van de tusschen 9 en 15 December ge- p i c uliCC'Ci c boLtr mag ob pet worden uitge- rus gtvurg van een gescuil met ue uistriem-eomm.csie ie Lu*n»nzca, CD. beweert, nat ie ürootebroek de distributie van brand stoffen veel te wenschen overloot. De rechtbank te Middelburg heeft op nieuw met 30 dagen verlengd den termijn van gevangehouding van den cargadoor B. S. uit Vlissingen, verdacht van spronmage. Op het brandstoffen-dtetributiebureau te Heerenveen kwam het tusschen den directeur en een ingezetene tot een vechtpartij- De laat ste heeft nu een aanklacht tegen den directeur ingediend wegens mishandeling. In het kamp te Udén zijn twee kindertjes opgenomen, die te Eindhoven door hunne ou ders (Belgische woonwagenliedien) uit bede len gezonden waren, waarna die ouders zich met den wagen uit de voeten maakten. Ga&rijzen te Bussurn: tot 1000 inko men 9cent, voor elke 600 hooger 2 cent meer, boven 4000 de kortprijs. Electrische stroom 27 cent per K. W. U. De zeilloggers „Hielke" en „Elisabeth'' uit Ijmutden, zijn nog steeds niet terugge keerd, terwijl ook geen bericht van opbren gen naar eene Duitemandscne naven werd ontvangen. Men gelooft dus, dat beide vaar tuigen als verongelukt moeten worden be schouwd. Mevr. K., aan den Kaïnpersingel te Haarlem is in aanraking gekomen met vuur uit de kacheL Zij is in brand geraakt en be kwam zulke ernstige verwondingen, dat zij in het Diaconessenhuis overleed. Uit de cantine van de cavalerie-kazerne te Haarlem is 90 ontvreemd. Vermoedelijk hebben de daders zich laten insluiten. Een 17-jarig meisje is bij het schaatsen rijden op den vijver in het Wilhelminapark te Breda verdronken. geland voor verschillende bestemming hier te Het aantal telegrammen uit en over En- lande neemt in de laatste iagen toe. UIT SCHOORL. Wegens de koude zal de Kerstfeestviering voor de Zondagsschoolleerlingen en catechi- j santen en belangstellenden in de zaal bij 1 Timmerman worden gegeven en wordt de godsdienstige gemeente-avond in de Schoor- ler kerk daardoor tot nader uitgesteld. NAAR DE GRENS GELOKT. ■Het staat thans vast, dat Carl Minster, de redacteur van het blad „Der Kampf", dat te Amsterdam1 wordt uitgegeven, zich in Duitsdrland ia arrest bevindt. Volgens getuigenverklaringen ia het vol gende gebeurd Minster kwam te Kerkrade aan, om een brief van Haase in ontvangst te nemen. Hij1 werd opgewacht door een jonge vrouw, met wie hij wandelde in de richting der grens om de brief te halen. Daar staat een schutting met een opening er in. Er te bovendien eea Hollandsdie vlag ge plaatst èn door de opening in de schutting kan men een Duitsch schilderhuisje zien Al deze aanwijzingen, dat hij- aan de grens was, schijnen Minster ontgaan te zijn. Al pratende met de vrouw, wandelde hij voort, g;ng door de opening in de schutting heen, en werd plotseling, aldus op Duitsch gebied gekomen, omstrengeld door een persoon, die blijkbaar aditer de schut- ting gewacht had en door eenige andere per sonen, die zich verdekt hadden opgesteld. Men heeft hier met een vooraf gemaakt com plot te doen Het partijbestuur der S. D. P. heeft zich gewend tot de regeering om dezen over de grens gesleepten partijgenoot te doen opei- schen Ook het Amerikaansche consulaat (Minster is eenige jaren in Amerika geweest en liet zich daar naturaliseeren) en 't Spaansche, dat de belangen der Amerikanen in Duitsch land waarneemt, zijn op de hoogte gebracht. IJS EN IJSSPORT. Bij een te Joure gehouden hardrijderij wa ren 29 deelnemers. O. Ooodijk was winnaar Op hem volgden J. Baarda, P. Peereboom en L. Loepjes Ook het vorige jaar werd de eerste prijs door Goodijk gewonnen. De snel ste rit is gedaan door Baarda in 16 secon- den. De Bussumervaart ligt geheel dicht. De beurtschippers op Amsterdam hebben den dienst nog vrij geregeld kunnen onderhou den. Het kost den motorschuiten vaak veel moeite door 't ijs te komen. Het kanaal Almelo-Nordhom is geheel dichtgevroren en wordt op sommige plaatsen reeds bereden. Ook het kanaal Almelo Zwolle is voor de scheepvaart gestremd. In een aantal plaatsen zijn de ijsbanen ge opend. Te Groningen is een hardrijderij van vrouwen gehouden en een hardrijderij van mannen om 140, 75, 40 en 2b. Acht Friesche rijders weigerden na de eerste rit verdere deelname, als de aan de lijst toege voegde 7 rijders niet werden uitgesloten. Het bestuur gaf evenwel niet toe. Prijswinnaars Slager (Wolvega), Dijkhuis (Winschoten), H. Groenewold (Eelde) en E. Lindeboom (Drachten). Het havenvuur te Edam is gebluscht we gens het ijs. In den IJsel voor Kampen is drijfijs. De driemastschoener „August Marie" vertrok Zaterdag nog naar zee, maar keerde eenige uren later weer terug. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. No. 16634 5000. Ns. 19076 en 8751 1000. No. 9397 400. Ns. 4526 en 20701 200. Ns. 4119, 20391, 6388, 8060/4043, 16379, 18487, 6068 en 8723 100. IWCHZO'NDEN STUKKÏN. BERGENS BELANG. Met verwondering lazen wij in het raads- verslag, dat dé adressen van „Bergen's Be lang" aan den raad niet in behandeling kon den'duinen, omdat zij niet op zegel waren. Juist de nieuwe Zegelwet heeft verzoek schriften aan den raad vrijgesteld van zegel. Voor „Bergen's Belang", C. B. VREDESPOGINGEN VAN SERVIc. BERLIJN, 24 Dec. liet „Berliner Taige- bA.x uit Bcxa: Ér véfsdhiuaiae kringen gaat 't gerucht, daft in Servische kolonie de meeuing bestaat, dat Montene gro en Servië geaneeusc-iappeiijk met Kus- laud, aan de centrale mogendheden vredes onderhandelingen hadden aangeboden. De rransehe regeering beeft het voorstel van Servië aan Montenegro afgekeurd en heeft de Servische koerier een pas naar St. Pe tersburg geweigerd. VERVOER RELIEF-COMIT AMSTERDAM, 24 Dec. (V. D.) Wan neer het vervoer te water door "den vorst niet meer mogelijk is, zullen de goederen voor de Belgische Rdiefcommissie, die am deis per scheepsgelegenheden worden ver zonden, van Rotterdam per extra-trein via KozendaalEssen vervoerd worden. VERDRONKEN. LEIDEN, 24 Dec. Gistermiddag is in den zoeterwoudersingei brj hét schaatsen rijden verdronken de 10-jarige A. C. De student van ue Indische Post, C. R., alhier, die hem wilde redden, kwam eveneens om het leven. DE DRIE ENGELSCHE TORPEDO JAGERS. HOEK VAN HOLLAND, 24 Dec. Uit ingekomen betrouwbare inlichtingen blijkt, üat net bericht, ais zouden arte nngelscne torpedojagers in oen afgeloopen nacht door een Uuitsche onderzeeer zijn getorpil leerd, naar alle waarschijnlijkheid onjuist is. Slechts één Britsche torpedojager is ge zonken en ver moedelijk niet door een tor pedoschot, maar door het stooten op een mijn. Alle kenteekenen wijzen hierop. De verongelukte torpedojager maakte deel uit van een Britsche flttielje, die een con vooi, dat hedenmorgen den Waterweg bin- nenstoomde, begeleidde. Men vermoedt, dat de torpedojager tem gevolge van den dikken mist op een mijn is geloopen. Het is dus niet onmogelijk, dat de be manning van den torpedojager door andere begeleidende Britsche strijdkrachten is op gepikt. Ter zake kundigen achten torpill.ee- ring zelfs geheel buitengesloten, omdat dan zeker schepen van het convooi het slacht offer van den duikbootaanval zouden zijn geworden. 9TAD3NI1UWS BENOEMING VAN EEN LEERAAR AAN DE HDOGERE HANDELS SCHOOL EN DE HANDELSAVOND SCHOOL. B. en W. stellen voor: a. met ingang van 1 Januari 1918 te benoemen tot leeraar aan de hoogere handelsschool alhier (voor het geven van 3 uur handelsgeschiedenis) den heer Dr. A. J. M. H. Schillings, alhierb. met ingang van denzelfden datum te benoemen tot leer aar aan de handelsavondschool voor handels- en kantoorbedienden alhier (voor het geven van 1 uur lezen en 2 uur stijl) denzelfde. JAARWEDDEN BURGEMEESTER, SECRETARIS EN ONTVANGER. In zijne vergadering van, 4 October besloot de raad de jaarwedden van den .burgemees ter, den secretaris en den ontvanger voor eene verhooging aan Gedeputeerde Staten voor te dragen, waarop berecht ontvangen werd, dat de bedoelde jaarwedden tusschentijds niet meer worden verhoogd, Wijl bij genoemd col lege een herziening der jaarwedden van alle burgemeesters, secretarissen en ontvangers In de provincie in overweging was. Thaii£ is van de Gedeputeerde Staten een schrijven ontvangen, ten geleide van een af druk hunner circulaire aan de besturen der gemeenten met 600 tot 15000 zielen, waaruit blijkt, dat naar het oordeel van genoemd col lege, ook de betrekkelijke jaarwedden in deze gemeente opnieuw geregeld behooren te wor den. „De bedragen zullen zoodanig behoo ren te worden verhoogd" zeggen de Gede puteerde Staten „dat zij In redelijke ver houding komen te staan tot de jaarwedden, die door ons voor dé bovenbedoelde gemeen ten als minima zijn aangenomen." Aan het oordeel wordt thans overgelaten oi zij ook voor deze gemeente een stelsel van periodieke verhoogingen gewenscht acht. In dit geval zullen dezelfde perioden moeten worden aangenomen, die voor de gemeenten van 600-15000 zielen zijn vastgesteld. Lettende zooveel mogelijk op het raadsbe sluit van. 4 October, alsmede op de aanwij zingen van de Gedeputeerde Staten, ten aan zien van de in acht te nemen perioden en de ;eëischte verhoudigen, geven B. en W. den laad in ovrweging dat besluit in te trekken en aan de Gedeputeerde Staten te verzoeken de jaarwedden te willen regelen als volgt: die van den burgemeester op een minimum van1 4200 met 2 periodieke verhoogingen om de zes jaren, telkens van 150.tot een maximum van 5000; die van den secretaris op een minimum van 3700,met vier periodieke verhoogingen omde 3 jaren, telkens van 150.tot een maximum van 4300; die van den ontvanger op een minimum van 2900.met vier periodieke verhoogingen om de 3 jaren, telkens van 150.tot een maximum van 3500, JUBILEUM I. STOPPELSTEEN Heden herdacht de heer I Stoppelsteen den dag, waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad bij de firma C. Slegtkamp, zadelmaker en be hanger alhier. Dat deze voor hem zeldzame dag niet on opgemerkt voorbij ging, liet zich begrijpen. Hedenmiddag nield de kranige jubilaris ten huize van zijn patroon, den heer N Ma- sée, receptie, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Allereerst werd de heer Stoppelsteen toege sproken door zijn patroon, die er aan herin nerde hoe hij vóór 37 jaar in de zaak kwam en toen den jubilaris als leermeester kreeg. De oude patroon werd in de zaak door den zoon opgevolgd waarna spr. de zaak over nam, welke hij nu al 14 jaar drijft. Van harte hoopte hij,, mede namens zijn vrouw, dat een goede gezondheid den jubila ris nog vele jaren in staat zou stellen op de zelfde wijze samen te werken. Als blijk van waardeering overhandigde spr. den hew Stoppelsteen een gouden horloge met inscrip. Een deputatie van het Nut, bestaande uit de heeren A. de Lange en J. A. Verkuijl, was mede aanwezig. De heer Verkuijl vereerde dien jubilaris met het Nuts-diploma, zich verheugende over het zeldzame feest en zijn vreugde er over mp. sprekende, dat hier zoo'n goede verhouclin» tusschen werknemer en werkgever gecoat teerd kon worden. De jubilaris was zichtbaar aangedaan. Van zijn mede-arbeiders ontving de heer —nelsteen mede een cadeau, terwijl ver- ,ende geschenken waren ingekomen vaa de cli'ëntèle, wel een bewijs, dat de jubilaris ook bij de cliëntèle gaarne gezien is. Aan de zaak zijn dan ook reeds cliënten wairfail succes behaald. De Kamer nam met uier- DIE JAHRESZEITEN. Op initiatief en onder leiding van den hm Joh. Kuiper, alhier, zal op Maandag 11 Ft bruari 1918 door een gemengd koor van circa 100 dames en heeren, het kunstuk van Joseph Haydn „die Jahreszeiten" worden gegeven. Als solisten1 zullen medewerken: Mevrouw B. Keeman v.d. Hel te Rotterdam, sojnaan, de heer Jos. Holthaus te Rotterdam, tenor, en de heer Frits Bolsius te Schijndel, bas, ter wijl de klavierbegeleiding in handen zal zijn van mejuffrouw Gertrude Blom, alhier. WIJZINGEN IN DE ONTWERP- GE MlEENTE-BEG ROOTING. B. en W. bieden den raad aan een nota van wijzigingen, aan te brengen in de ont werp-gerneente-begrooting voor het dienst, jaar 1918. De ontvangsten worden in totaal hierdoor 207000 hooger, waarbij gerekend is een leeniDg van kasgeld ad 200000. De huur van landerijen wordt 62.50 lager. De uitgaven worden 240.614 meer, waar onder begrepen is de aflossing van kaslee- ningen ad 200000, zoodat nog te dekken blijft op de gewone middelen een tekort vaa 33676.50. In de bijgevoegde toelichting zeggen B, em W., dat het hun voorkomt dat dit Hort behoort te worden gedékt door een verhoo ging van den hoofdelijken omslag en eventu eel een uitkeering door het electrisch bedrijf Voorts deeleu B. en. W. mede, d'at door hei geen duurtetoeslag is uitgekeerd aar ambte naren, wier inkomen uit de gemeentelijke be-l trekking blijlft beneden 300,ambtenap ren en werklieden, wegens vervulling van mi litaire plichten onder de wapenen, indien door toekenning van een vergoeding wegeni kostwinnerschap in het onderhoud van gezin nen en verwanten wordt voorzien, of aan los se werklieden, wier loonen geregeld worden naar vraag en aanbod of naar den plaat» lijken loonstandaard „HET VRIJE TOONEEL." Gedurende de beide Kerstdagen zal boven genoemd gezelschap, onder directie van den lieer B. C. Loevens, in' dé Harmonie twee too- neelvoorstellingen geven van het drama van Victor Ido „De laatste eer." Het stuk, dat in Indië speelt heeft een boeienden inhoud en typisch Indische decom Louis de Vries heeft op zijn kunstreis in In dië ook „De laatste eer" op zijn repertoitt gehad. En het stuk heeft ingeslagen; voot volle zalen werd gespeeld en een goede peri verkregen. Het Soerabajasch Handelsblad schrijft o. „Het is een zeer goed Indisch zedenspel, !ii knap stuk werk. Het Soerabajnasch Nieuwsblad vindt dat de auteur prachtig den Indischen toon heeft getroffen, terwijl het Handelsblad van Batavia bij de afscheids- voorstelling schreef dat het stuk bij het pu bliek hetzelfde warme succes had als bij de première. Door het Vrije Tooneel zijn kosten noch moeite gespaard om aan de eischen die a.w de vertolking van het drama gesteld worden te kunnen voldoen. KANTOOR PROVINCIAAL ELECTR1C1TEITSBEDRIJF. Naar wij vernemen heeft het Provinciaal Electrisch Bedrijf het pand aan de I.angeitr van wijlen Mr. Boelmans ter Spill aange kocht om er een kantoor voor het Prov. Elec Bedrijf In te vestigen. m. een BURGERLIJKE STAND. OEBOREN: 20 Dec. Johannes Cornelia, z. v. Pieter JOI hannes van Wijngaarden en Johan na Alida Segaar 23 Dec. Qerardus Jan, z.v. Hendrik Tammer «r Anna Koeman. OVERLEDEN: 23 Dec. Gnetje Keesman, gehuwd met Otto 23 Dec. Orietje Keesman, gehwud met Otto Bolweg 52 jaar. Willem Koop man t>6 jaar. Naar het Zweedsch van Bert Sanders. Ik lei den revolver voor mij op de teftj neer, schoof aan, en begon mijn laatsten brief te schrijven. Hij was gericht aan de wereld li 't algemeen1 en bevatte slechts de mededeeliï van mijn besluit. Al mijn pogingen om* betrekking haddén schipbreuk geleden, hetce nog, eindigde de laatste akte van het dranui en kon het scherm binnen enkele minuten zakken Toen ik klaar was met mijn brief, dééd lh het licht uit en nam den revolverMijn hand beefde niet in het minste, een eigenaardig rust was over mij gekomen. Goed beschouw is het moeielijker te leven dan te sterven; waarom zou ik eigenlijk angst hebben voor den korten overgang tusschen den strijd en dén vrede? Mijn vinger had reeds den haan.gezom, toen ik plotseling een schaduw tegen oei1 muur ontdekte, i iet was mij' onverklaarbaar, hoe die schaduw daar kwam. De revolver gleed mij uit de hand en tegelijkertijd stie» iemand met dé hand langs mijn schouder. 1» •keerde mij om en in het onzekere licht van de electrische straatlantaarn voor mijn raam zag ik het gezichtje van een jong meisje. Het was een nobel, mooi gezicht, dat eo uitdrukking van medelijden en goedheid uit drukte; ik raakte zoo zeer onder den indruk De g.'. n.ut i ij i va.u zonder

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2