DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Sajet, Wol, Slompen 4 Schoeisel. Nieuwjaars wenscheu. 1917 24 DECEMBER. No. 302 Honderd en negentiende Jaargang Abonnsmentspriis bij Yooraitbetaling p. 3 maanden f 1.30, Ir. p. post f 1.50. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnimte IA1NDAÖ Br. fr. N.V. Boek- en HandelsdrnkkerlilHerms. Coster d Zn., Yoordam G 9, Tel. 3. Distribute ïmmmmt In het nummv dat MAANDAG den 31sten DEOEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van Nieuwjaarswenschen a 23 cents a contant. DE DIRECTIE. Zij, dis zich met 1 Januari 1918 voor «initens 3 maanden wen- 6chsn te abonnesren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers frano* en gratis. DE DIRECTIE. van De Directeur maakt bekend, dat a.9. Donderdag 27 Dec. 1917 wederom zal wor den doorgegaan met het afgeven van bons voor Sajet, Klompen, en Schoenen, voor hen, die geen belasting betalen en hen, die in de gemeentebelasting zijn aangeslagen naar een inkomen tot 1000,(8e klasse) en wei op de navolgende dagen en uren: No. 4801-5000 Donderdag 27 Dec. 10-12 uur No. 5001-5250 Vrijdag 28 Dec. 10-12 uur. No. 5251-5500 Zaterdag 29! Dec. 10-12 uur. Aan dezelfde personen kunnen 'snamid- dags bonk voor reparatie zolen en hakken ver strekt worden, van 2-4 uur. Telaatkomers kunnen voor zoover de tijd dit toelaat alleen 's namiddags geholpen wor den. De Directeur v. d. Distributie, J. M. STIKKEL. Alkmaar, 22 Dec. 1917. BINNENLAND. Gemengd nieuws. UIT HEILOO. Vergadering van den Raad der gemeente Heilioo op Vrijdag 21 December 1917, namid dags 2 uur. Alle leden zijn tegenwoordig. Na opening worden de notulen gelezen- en goedgekeurd. De Voorz. deelt mede dat door heeren Ged. Staten zijn goedgekeurd de verordening op de heffing van lages twee besluiten tot het aangaan van geldleeningen, een supp. ko hier, de begrooting voor 19-18 terwijl de feke- ning over 1916 is vastgesteld. Van den Minister van Landbouw is mede- deeling ontvangen dat geen term-en worden gevonden de petroleum op te nemen onder de z.g.n. regeeringsartikelen en dus het Rijk geen gedeelte draagt van de kosten van dis tributie van dat artikel tegen verminderde prijs. De heer F. Brouwer deelt mede zijn benoe ming als schatter voor de Rijksinkomstenbe lasting aan te nemen en Mevr. Suk dat zij hare benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het handwerkonderwijs aanneemt. Van den heer J. Visser is een dankbetui ging ontvangen voor de hem toegekende sa- larisverhooging. Kasopname bij den gemeente-ontvanger heeft plaats gehad; ;n kas bevonden 2555.60%. Deze mededeelingeo worden voor kennis geving aangenomen. De Voorzitter biedt aan een overzicht van de ontvangsten en uitgaven van het distri butiebedrijf over de eerste drie kwartalen van 1917; dit overzicht zal bij de leden circu- leeren. Aan den R. K. landr en tuinbouwbond te Lirnmen wordt een subsidie van 10.00 ver leend als bijdrage in de kosten van een te houden tuihbouwcursus. Gedeputeerde Staten gaven in overweging een wijziging aan te brengen in de verorde ning tot heffing van schoolgeld voor lager onderwijs, zooals die in de vorige vergade ring is vastgesteld, in hoofdizaak betreffende om de gepaling wie als on- of minvermogend zal worden besqhouwd niet aan» B. en W. over te laten, maar vast te leggen in de ver ordening. B. en W. stelden voor te bepalen, dat ais 'onvermogend zullen worden beschouwd' zij, dlie niet of voor ten hoogste 100 belastbaar inkomen in den hoofdelijken omslag zijn aan geslagen en als minvermogend zij, dvt van 100 tot 300 belastbaar inkomen hebben: De heer Vabl zou de grens voor minvermo genden iets hooger willen stellen, b.v. op j 500. De heer van 't Veer zou daarvoor 400 paald willen zien-, esloten werd de grens op 400 te stellen. De in de vorige vergadering benoemde commissie heeft een rapport over verbetering der wegen ingezonden, welk rapport werd voorgelezen. Na de ontvangst van dat rapport is door B. en W. een uittreksel darauit ver zonden aan de 3 Tuinbouwvereenigingen en aan de afd van de Hollandsche Maatschappij van- Landbouw alhier, met verzoek hunne wenscheu ten opzichte van de wegmverbete- ring kenbaar te willen maken; antwoord is gevraagd vóór 1 Januaride antwoorden zijn nog niet ingekomen. De voorzitter bracht een woorl van dank aan de commissie voor haar moeite en uitge breid rapport en deelde verder mede, dat B. en W. zich naar aanleiding van het rapport hebben gewend tot de directie van de H. IJ. S. M., om bestrating van een gedeelte van het stationsplein te verkrijgen, welk verzoek door den voorzitter persoonlijk is toegelicht. Hoe wel nog geen antwoord is ingekomen, heeft de voorzitter alle hoop dat aan het verzoek zal worden voldaan. De heer Vahl vestigde in t bijzonder de aandacht op dat gedeelte van- het rapport, handelende ovei1 opruiming van wallen naast de wegen, dat toen acht spreker een hoofd voorwaarde voor het verkrijgen van goede wegen. Spr. vroeg naar het oordeel van B. en W. in dJat opzicht. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. van gelijk gevoelen zijn als de commissie en aan dit punt alle aandacht zullen- schenken. Ook ae heeren Sengers en van 't Veer acht ten het opruimen van de wallen een eerste eisch. De heer Vahl gaf voorts in overweging om bij de wegen welke zich daartoe leenen, be planting aan te brengen. De voorzitter zeide toe, dat daarmede ter zijner tijd rekening zal worden gehouden. De heer Sengers beval gebruik van keislag voor beharding aan. De heer Swart onderstreepte dat; de kosten bij aankoop zijn wel hoog, maar op den duur is keislag z. i. goedko-oper. De heer van 't Veer vroeg inlichtingen over het plaatsen van hekken, wanneer wallen langs de wegen opgeruimd worden; sommige hekken staan te veel naar den weg. De voorzitter zeide, dat die plaatsing ge woonlijk gecontroleerd wordt; er zal de noodige aandacht aan worden geschonken. De heer Sengers zou gaarne zien, dat ver beteringen als nu aan den Westerweg plaats hebben, in 't vervolg worden aanbesteed; daarvan verwachtte spreker goedkooper ai vlugger werk. De voorzitter antwoordde, dat het de be doeling is, om de thans voorgenomen verbete ring aan te besteden. Hiermede werden de besprekingen gesloten en zullen de nadere voorstellen van B. en W. worden afgewacht. In verband met de opdracht in de vorige geheime zitting ontvangen, hebben B. en W. aangekocht het terrein van „de la Promena de" voor een som van 12000. De raad nam thans het besluit tot dien aan koop en bestemde het terrein voorloopig als bouwterrein. Voor aankoop, overdracht en verdere kosten werd een geldleening aange gaan groot 14000, af te lossen in jaarlijk- sche termijnen van 150 p-lus hetgeen de ver koop varj bouwterreinen opbreng. Een suppletoire beg-rooting op een en an der betrekking hebgende werd goedgekeurd-. Op zijn verzöek werd aan G. Modder met ingang van 1 Januari a».s. eervol ontslag ver leend als doodgraver. Een instructie voor dien doodgraver werd vastgesteld. Als belooning voor den te benoemen titularis werd bepaald vrije woning met tuin. Voor deze betrekking zijn 3 collicitatiën in gekomen B. en W. hebben een alphabetische aanbeveling ingezonden, waarop voorkomen-: R. Brouwer en P. van Maarleveld. Brouwer verkreeg 2 stemmen, van Maarleveld 3, zoo- dat laatstgenoemde is benoemd. Im verband met de vaststelling van de reke ning over 1916 werd besloten tot opheffing van de borgstelling van den eervol ontslagen ontvanger L. van den Aardweg. De bewoners van de Boekelermeer verzoen- ten den weg naar de Boekelermeer ober te nemen en te verbeteren; adressanten zijn ge negen 200 in de kosten bij te dragen. Deze weg is eigendom van Jhr. van Foreest, die in overneming door de gemeente zou bewilli gen. Het verzoek werd door vele neringdoen den gesteund. B. en W. adviseerden, niet tot overname te besluiten, doch wel te bevorderen, dat de weg verbeterd wordt door het toekennen van •een bijdrage in de kosten dier verbetering ten bedrage van 50 pet. met een maximum van 500. De voorzitter zeide de kosten van verbete ring te ramen op ongeveer 1000. De heer van 4 Veer achtte het wel wat vaarlijk om voor particuliere wegen subsi te verleenen zoolang er nog gemeentewegen zijn, welke op verbetering wachten, zooals b v. de Paulusdijk. De heer Bakker merkte op, dat de weg naar de Boekelermeer niet is te vergelijken m|t den Paulusdijk; de laatste is meer een landweg. Spr. vond alle aanleiding dat de gemeente in deze helpt. De heeren Sengers en Vahl achtten ook steun van gemeentewege gewenscht. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Ingekomen zijn adi^ssen van bewoners van Zevenhuizerlaan en den Rijksstraatweg, om aansluiting aan het electrisch net. Naar aanleiding van een advies van de Commissie van Bijstand stelden B. en W. voor niet tot verdere uitbreiding van het net over te gaan. Door de uitbreidingen wordt het net langzamerhand gebrekkig; het iis te voorzien dat moeilijkheden zullen ontstaan met de garantiën, de garan-tiën worden te hoog en de materialen zijn moeilijk te krijgen. De heer Vahl vroeg inlichtingen omtrent een geval dat iemand een garantie had gewei gerd en toch aansluiting had gekregen. Door de Commissie van Bijstand werd me degedeeld, dat zulk een geval haar niet be kend is; er zal een onderzoek naar worden ingesteld. Overeenkomstig het advies van B. en W. werd besloten niet tot verdere uitbreidingen over te gaan. -> Wegens de hooge koleprljzen brengt het Provinciaal Bedrijf meer m rekening voor ge leverde stroomwat dat de vorige maand on geveer 1 cent per K. W. U., thans bedraagt dat bijna 6 cent. Het is daarom noodig de stroomprijs opnieuw te venhoogen. B. en W. stelden voor een tijdelijke verhóoging van 40 pet. toe te passen. De heer Vahl gaf in overweging om voor alle aansluitingen een minimum bedrag vast te stellen dat per jaar voor stroom betaald moet worden; thans zullen er heel wat per- ceelen zijn waar het bedrijf schade bij lijdt. Als maatstaf ware b.v. te nemen de huur waarde van de perceelen, dan zou de maatre gel vöor de kleine burgers niet bezwarend zijn, omdat de huurwaarde hunner perceelen laag is. De garanties zouden dan kunnen ver vallen. De heer van 't Veer gevoelde er niet veel voor de menschen, die bezuinigen willen, de gelegenheid daartoe te benemener is bo vendien niet veel aanleiding voor, omdat het bedrijf zich best kan bedruipen. De heer Maas Geesteranus merkt op, dat het een nieuw idee is en door de commissie kan worden behandeld; er is thans echter haast bij de zaak en daarom is svreker er voor thans te besluiten tot de voorgestelde verhooging. Het voorstel van B. en W. werd' aangeno men. Het denkbeeld van den heer Vahl zal nader worden behandeld. De heer Vahl vroeg voorts waarom het net in andere richting is uitgebreid, terwijl de be woners van Zevenhuizerlaan al eerder om aansluiting gevraagd hadden. De heer Maas Geesteranus antwoordde, dat bedoelde uitbreiding behoorde bij de uit breiding Zevenhuizen. De heer Sengers vroeg of er nog materiaal was om Zevenhuizerlaan aan te sluiten-, waarop de heer Maas Geesteranus ontken nend antwoordde. Thans kwam in behandeling een schrijven van Ged. Staten omtrent de jaarwedden van ourgemeester, secretaris en ontvanger. B. en W. stelden voor Ged. Staten in over weging te geven deze gemeente te rangschik ken in de vierde klasse en de dienstjaren door den secretaris in gelijke betrekking elders doorgebracht, bij de berekening van diens jaarwedde mede te tellen. De jaarwedden zou den dan wórden: voor den burgemeester 1900, voor den secretaris 1800 en voor deri ontvanger 700. De raad kon zich met dat voorstel vereeni gen. De heer Vahl stelde in verband met deze nerziening voor ook de jaarwedden van de wethouders te verhoogen; reeds jaren geleden was het salaris reeds hetzelfde als thans. Na bespreking werd besloten aan heeren Ged. Staten in overweging te geven de jaar wedden van de wethouders te bepalen op 1 80 per jaar. In verband met deze herzieningen achtten B. en W. het billijk, dat nu ook de .jaarwed den van heji onderwijzend personeel met in- garfg van 1 Januari 1918 worden herzien en stelden voor daartoe te besluiten. Ln een vol gende vergadering zal dan een uitgewerkt voorstel worden aangeboden. Dit voorstel werd aangenomen. Betreffende het besluit, genomen in de vo rige vergadering, omtrent het verstrekken van petroleum voor 0,25 per liter aan personen die een inkomen hebben beneden 900, had den B. en W. een berekening gemaakt, waar uit bleek, dat 153 personen daarvoor in de termen zullen vallen-. Niet bepaald was ech ter voor welken tijd de toeslag zou worden gegeven. B. en W. stelden voor, dat die toe-' slag gegeven wordt tot 1 Mei a.s. Voorts zou den B. en W. bepaald willen zien-, dat aan personen die hooger inkomen- dan 900 heb ben, doch door bizondere omstandigheden daarvoor in le termen vallen, toeslag kon wordien verleend, terwijl omgekeerd aan per sonen met minder inkomen de toeslag niet verleend zou behoeven te worden wanneer bi zondere omstandigheden daartoe aanleiding geven, een en ander ter beoordeeling eener commissie of door B. en W. De heer van 't Veer wilde de toeslag verlee nen sedert de vorige vergadering; de ingeze tenen hebben daarop gerekend. Het voorstel van B. en W. werd goedge keurd; de toeslag zal geacht worden1 te zijn ingegaan sedert de vorige vergadering. Ter voorziening in de behoefte aan kas geld voor het distributiebedrijf gedurende 1918 werd besloten tot het aangaan van een tijdelijke geldleening groot 10.000. De voorzitter bood thans een plan voor De voorzitter bood thans aan een plan voor een te maken waterdeg van Heiloo,naar het Noordhollandsch Kanaal. Die vaan is geprojecteerd van af den Bullaan tot nabij brug 33 langs het Kanaal. Het ligt in het voornemen langs de vaart een weg te maken. Op verzoek van B. en W. heeft de heer Mann te Petten zich met het maken van het ontwerp belast; een uitvoerige toelichting van den heer Mann werd voorgelezen, waarin dte groote voordeden, welke een goede waterweg voor deze gemeente zouden hebben, worden uiteengezet. Het was niet de bedoeling dat het plan thans werd behandeld; daarvoor was het nog met voldoende voorbereid. Ter zijner tijd zal de heer Mann worden ukgenooüigd deze zaak in een vergadering van den raad nauer te behandelen en uiteen te-zetten. Bij de rondvraag informeerde de heer van 'i Veer, of, zooais indertijd was besloten, turf aanwezig is voor personen die niet in de ge legenheid zijn geweest zelf een voorraad op te doen. De voorzitter beantwoordde die vraag be vestigend. De heer Swart vroeg inlichtingen waarom in sommige deelen van de gemeente voor 14 dajen blauwe aardappelen beschikbaar zijn gësteid en in andere deelen voor 4 weken-. De voorzitter zegde hieromtrent een onder zoek toe. De heer Vahl zeide opgemerkt te hebben, dat de taluds van het nieuwe kerkhof niet met graszoden zijn belegd; bij droogte kan verstuiving van het zand plaats hebben, het geen beduidende kosten kan veroorzaken. Spr. gaf in overweging daarin spoedig te voorzien. De heer Maas' Geesteranus antwoordde, dat aan de Heidemaatschappij is opgedragen een bestek voor beplanting te maken-; de ta luds zullen dan ook beplant worden. Voorts had de heer Koel in overweging gegeven haardasch en der-gelijke op die taluds te bren gen dat bevorderde het groeien van gras en was een goed middel tegen verstuiving. Daartoe zal worden overgegaan. De heer Mulder vroeg naar de ascheidng van het kerkhof met het naastgelegen perceel. De voorzitter antwoordde, dat daar een haag zal geplant worden. Niemand meer het woord verlangende, sloot de voorzitter de open-bare vergadering met den wensch, dat alle leden in het komend jaar in goede gezondheid weder aanwezig zuilen zijn en even prettig zal worden samen gewerkt als in den thans bijna afgeloopen jaarkring en dat door intrede van den vrede 'de wereld en deze gemeente in gunstiger om standigheden moge komen. Hierna ging de raad in- geheime zitting. UIT HENSBROEK. In verband met de ministerieele bepalingen aangaande den verbouw van verschillende gewassen, is in deze gemeente een teeltcom missie benoemd, bestaande uit de heeren1 Jac. Groot Jzn., K. Mooij en D. Schaak, voor Hensbroek, en J. Voortbuizen en Apel, voor de Wogmeer. De boerenplaats „Jonas in den wal- visch" met weiland, groot bijna 12 H.A., ei genaar de heer P. Schiuijt, heet bij publieken verkoop opgebracht 49.494. Koojer van het huis de heer W. Klaver te Rustenburg; lan derijen: verschillende koo-pers. UIT OUDKARSPEL. Zondagmorgen is de 70-jarige A. K. in de vaargeul- bij het „Waardje" door het ijs ge zakt en verdronken. UIT SINT PANCRAS. v Alhier is een kiesvereeniging opgericht op chrisjelijk-historischen grondslag, onder den naam: „God met Nederland en Oranje", met aanvankelijk 66 leden. De heeren T. Kloosterboer, Jn. Bakker en D. Leijen werden gekozen resp. tot voorzit ter, secretaris en penningmeester. KORTE BERICHTEN. Een procuratiehouder der firma Snhaed't- ler en Co. in tabak te Rotterdam in de bij R. Mees en Zoonen aan de Zuidblaak aldaar een cèhque van 19.125. Vóór de man het ge bouw verlaten had, was het geld hem ont rold. Een soldaat van het garnizoen te Assen is zóó op het ijs gevallen, dat men voor zijn leven vreest. Een smaldeel oorlogsschepen, grooten- deels torpedobooten, kruiste Zaterdag voor de kust van Vlieland, eenige watervliegtuigen gingen Oostwaarts voorbij. STADSNIEUWS. „DE NIEUWE MENSCH" In een vergadering van de afd. Alkmaar en Omstreken der „Middaghoogte", Vrijdag avond gehouden in „de Unie", trad mevr. i jaden-Van der Vlies (Enka) op met het on derwerp „De nieuwe mensch" De vergadering werd geleid door ds. Mak kink, die bij de opening mededeelde, dat in deze eerste openbare vergadering der afdee- ling dr. Frederik van Eeden zou spreken over „De nieuwe mefisch", doch door omstandig heden was verhinderd. Na veel moeite was het gelukt mevr. Tjaden gereid te vinden oved hetzelfde onderwerp te spreken-, alleen had deze het in zooverre gewijzigd, dat ze er een vraagteeken achter had geplaatst. Daarna gaf hij het woord aan de spreek ster. Deze zei vooraf, dat ze met volkomen eer biediging van de gevoelens van dr. van Ee den zich veroorloofd had zijn-onderwerp te behandelen; doch dat ze er door het plaatsen van een vraagteeken er een probleemstelling van had gemaakt, waarin in zekeren zin haar antwoord lag opgesloten. De nieuwe mensch is ook feitelijk een probleem, en was het in alle tijden. Den nieuwen mensch heeft men in alle eeuwen verwacht, en dat met vaak aandoenlij ke standvastigheid; de eerste Christenen ver wachtten hem zie de Openbaring maar ook Rousseau, Ellen Key de mannen der Renaissance. Bij de wegbereiders der Fran sdie revolutie, evenzeer als bij de nihilisten, de baanbrekers der huidige Russische revo lutie, de nieuwere dichters zooals mevr. Ro land Holst, Adema van Scheltema en anderen vinden wij dat verlangen naar den nieuwen, mensch. t Niet in alle tijden en bij alle rassen vindt men dat verlangen naar dat gelooven in de komst van den nieuwen mensch even sterk De Orieken met hun aesthetische beschaving kenden het heimwee naar den nieuwen tnensch niet, evenmin de vrije Germanen en later de Calvinisten. In onzen tijd, wij leven, om met mevr. Ro land Holst te zeggen, in de kentering der tij den, ontwaakt het verlangen naar den nieu wen mensch alom. Spr. schetste daarna, hoe onze tiid zich kenmerkt door de worsteling van het kapita lisme, dat zijn einde nabij voelt gekomen'. De kentering der tijden doet haar invloed gevoe len in de verhoudingen van- menschen tot menschen, van overheid tot burgers. Onze tijd is groot van machtig worstelen en schoon, als de schoonheid van een- schip, dat op de golven zijn ondergang tegemoet gaat Ln het verlangén naar den nieuwen mensch raken de uitersten elkaar, men vindt het bij- de achterlijken zoowel als bij de pioniers; bij de groote figuren van de voorbijgaande peri ode en die van het toekomstig geloof. Spr. gaf daarna aan, hoe hei geslacht vóór ons leefde uit de evolutieleer. Het woord van Lessing dat het zoeken naar de waarheid te verkiezen was goven- het vinden, deed op geld, 't nieuwe intellectueel ethische mensch- ïdeaal had zijn aantrekkingskracht vooral vor de jongeren. Het is het materialisme, dat oorzaak is dat voor den oudere de Beurs, voor de jongeren- het voetbalveld heden het leven stempelt. Naast dat intellectueel ethische staat het aesthetisch ethische van anderen, van vele so cialisten-. Het socialisme kan op twee wijzen worden aanvaard, n.l. als consequentie van een le vensleer en als levensleer zelf. Voor de Chris ten-socialisten is het de consequentie van- het Christendom. Daartegenover- staat het weten schappelijk socialisme der Marxisten, het his- toriscii meterialisme. Dat dit dm nieuwen mensch verwacht, spreekt van zelf, maar ze delijke verheffing acht het niet noodig, alleen» vulling met sociale kennis, die geven zal re- volutionnair begrip, klassenbewustzijn en so lidariteit. Door dm klassenstrijd zegt men, zal de nieuwe mensch gewis komen. Bij an deren de socialistische profeten er dichtere, spreekt meer het heimwee naar broederschap, het verlangen naar dm toekomenden mensch. Uit verschalende gedichten van mevr. Roland Holst (Feest der gedachtenis) en- Adema van bcheltema (Meilied) toonde spreekster dit aan. Naast deze beide typen, het 1ste het intel lectueel ethische, dat verlossing zoekt langs dm weg der kennis en het 2e, dat verlossing verwacht door de socialistische broederschap, staan verschillende variatiën, als van Niet- sche, die den Übermensch verwacht, den krachtmenseh, m van Ellen Key, die in dub belen zin de geboorte van den nieuwen mensch verwacht uit de ieuwe vrouw. Wat zullen wij, als Christen-socialist, tot deze dingen zeggen1? Na eerst aangegevm te hebben, dat naar spreeksters opvatting het Christendom culmineert in deze twee kenmer ken: 1ste de aanvaarding van een zelfbewust God m 2de de aanvaarding van de realiteit der zonde, die verlossing en wedergeboorte noodzakelijk maakt, zegt zij, dat de Christen socialist niet gelooft in dm nieuwen mensch, maar wel in een anderen mensch. Wij zijp, zeg spr.; niet evolutiannair, maar revolution- nair, wij geloovm aan nieuwe menschen, niet aan „den nieuwen mensch", m dat is het be slissende verschil met de anderen. Verlossing van het oude is alleen mogelijk door wedergeboorte. Ons is, zoo ging zij voort, onwetenschappelijkheid verweten, en het moderne denken aanvaardt niet God als Schepper m Vader. Men weert Hem a, omdat mm Mem siet had gevonden, mm had Hem. niet noodig. Het moderne denken leert ons de menschelijke in plaats van de Goddelijke sou- vereiniteit. De moderne mensch heet het af hankelijkheidsgevoel verloren. In zijp nederlaag heeft echter dit moderne denken zijn vruchten gedragen. Men is er door tot de erkenning gekomen, dat zooals Emile Dubois Reymond zegt: mm dingen, waarvan mm weinig verstaat, verklaart door dingen, die mm in het geheel niet verstaat. Onze wetten, zegt men, passen bij die hui dige wereldconstellatie, andere wetten weten wij niet m zoo komt in 't moderne denken meer plaats vóór Goci. De oude lappen zijn door de moderne wetenschap het Christen dom afgerukt en zoo staat het weer ongerept -met zijn eisch van deemoed en schuldgesef. Tm slotte toondespreekster aan, dat alleen ■de Christen, die zich zondaar voelt, iets van het goddelijk ideaal geschouwd kan hebben. Het nieuwe menschttype wijzen wij- af, zei de zij, op grond van ons Christelijk pessimis me. De nieuwe mmsch tot heden als ideaal gesteld, was de zelfzoeker, doch wij moetm allm worden theocentrisch, Godzoekendm door Zijne genade. Met dit evangelie van alle eeuwen komt het Christendom ook tot onze eeuw. Met een gedicht van Albert Verwey besloot spreekster. Daar niemand vragen had te dom, sloot de voorzitter na een korte pauze de vergadering, die tamelijk goed bezocht was, met een woord van dank. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 5