DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. In Vroeger Dagen. Nieuw jaarswenschen. No. 303 Honderd en negentiende Jaargang. 1017. DONDERDAG 27 DECEMBER FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs by vooruitbetaling per 8 maanden voor Alkmaar f L80, franco door hot ge heel® Rijk f L6Ö. Afzonderlijke m bewijsnummers 5 Cents. Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de X.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. NEDERLAND. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Met spanning worden de berichten uit Brest-Litowsk gevolgd. Gansch de wereld ziet verlangend uit naar den vrede, en men iis al dankbaar, als dat woord maar wordt ge doemd. Hoopvol stemmen de laatste 'berich ten van de vredesonderhandelingen zeker, nu zij vlot van stapel schijnen te loopen. Door den gevolmachtigde van de Donau-monarr chie, graai Czemin, is namens den vierbond een verklaring afgelegd in antwoord op de zes punten, die de Russische delegatie had voorgesteld tot basis voor de onderhandelin gen te nemen. Hij begon met te verklaren, dat de delegaties der verbondenen uitgaan van den duidelijk uitgesproken wensch van hunne regeeringen en volken om zoo spoedig moge lijk tot een algemeenen rechtvaardigen vrede te komen en. dat zij het eens zijn over het punt: onmiddellijk algemeene vrede zonder welddadige gebiedsverwervingen en zonder oorlogsschadeloosstellingea. Zij zijn bereid 'onverwijld een dergelijken vrede te onder schrijven. De heer Czemin stelde daarbij de voorwaarde, dat alle thans aan den oorlog deelnemende mogendheden zich binnen een behoorlijken termijn zonder uitzondering en zondar eenige reserve tot de nauwkeurigste inachtneming der alle volkomen op gelijke wijze bindende voorwaarden moeten ver plichten', wanneer de voorwaarden der Rusi- sische verklaring in vervulling zullen gaan. Ten aanzien van de door de Russische de legatie als onderhandelingsgrondslagen voor gestelde zes punten merkte hij het volgende op: Gewelddadige annexatie van gebieden, die tijdens den oorlog bezet zijn, ligt niet in het plan der verbonden regeeringen. Over de troepen in de op het oogenblik bezette gebie den wordt in het vredesverdrag een regeling getroffen, voor zoover niet over hft terugtrek ken op eenige plaatsen van te voren overeen stemming wordt bereikt Het ligt niet in het plan der verbondenen, één van de volkeren, die in dezen oorlog hun politieke zelfstandigheid verloren' hebben, van deze zelfstandigheid te berooven. De kwestie van de staatkundige onderhoo- righeid der nationale groepen, die geen staat kundige zelfstandigheid bezitten, kan1 volgens het standpunt der verbondenen niet intemati- naal geregeld, worden. Zij is in de gegeven gevallen door eiken staat met zijn volkeren zelfstandig langs constitutioneelen weg op te lossen. Insgelijks vormt, volgens de verklaringen1 der staatslieden van den vierbond de bescher ming van het recht der minderheden een1 we zenlijk bestanddeel van het constitutioneel zelfbestemnningsrecht der volkeren. De verbonden mogendheden hebben meer malen op de mogelijkheid gewezen, dat niet Maar hef Sngeteaft van JHUjvsAlbe® ttd&wfcfc 13) „Maar je kunt niet koken," zei Rosalinde. „Ik deed alles voor juffrouw Teal," hield 't meisje Vol. „Zij was heel tevroden over mij." „Wat at zij, dan vroeg mevrouw Clpudés- by. „Dat weet ik niet," zei Penei la. „Weet je dat niet! En je zei, dat je alles voor haar deed." „Juffrouw Teal at 's middags en: 's avonds in 't hotel. Ik zette thee vóór haar aan 't ont bijt en kookte haar eieren en als mijnheer Merivale kwam, hadden1 we ook ham. Hij ont beet altijd bij juffrouw Teal na het baden." Mevrouw Cloudesby was bezig een koek te maken en Rosalinde wreef het zilver op, zoo dat het onmogelijk was aan Penei la te ont snappen, maar zij trachtten haar herinnerin gen te sluiten door haar te zeggen, dat zij dadelijk de laarzen moest doen. Haar manie ren waren zoo lomp dat zij: soms lastig wa ren en moeder noen dóchter hadden gepro beerd, haar betere te leeren. Zij 'stond nu in de bijkeuken met een van Rosalinde's bemod- derde laarzen in haar hand en ging voort op een vriendschappelijke manier met haar te babbelen. „Vader zegt, als wij deden zooals juffrouw Teal, zou hij onze beenen breken," begon zij. alleen van vergoeding der oorlogskosten, maar ook van vergoeding der oorlogsschade wederkeerig kon worden afgezien. DiensvoT geus zoudlen door elke oorlogvoerende mo gendheid slechts de uitgaven voor haar in krijgsgevangenschap geraakte onderdanen, alsmede de in het eigen gebied door met het volkerenrecht strijdige gewelddaden aan de burgerlijke onderdanen van den tegenstandier toegebrachte schaden te vergoeden zijn. De door de Russische regeering voorgestel de stichting van een bijzonder fonds voor deze doeleinden zou eerst dan kunnen over wogen worden1, wanneer de andere oorlog voerenden binnen een zekeren termijn zich bij de vredesonderhandelingen aansluiten. Als men het bovenstaande leest, zou men zoo zeggen, dat een algemeene vrede zeer wel te sluiten zou zijn. Immers, de vraag over de zelfstandigheid van1 België, een zeer voor naam punt, is hiermede opgelost. Maar Elzas Lotharingen, waarvoor Frankrijk vecht en waarvan ook Engeland de teruggave eischt, zal daaromtrent overeenstemming kunnen worden verkregen?* En dan zijn er natuurlijk nog tal van andere kwesties, die oplossing vragen, b.'v. de economische oorlog, bij de bespreking waarvan zich nog allerlei verwik- keiingen kunnen voordoen, zoodat men goed zal doen daarmee rekening te houden bij de beoordeeling van de vredeskansen. Maar hoopvol zijn deze zeker! Gedurende de Kerstdagen is aan geen der fronten een belangrijke wijziging ingetreden, hoewel de artillerie op verschillende plaatsen in werkzaamheid toenam. De gevechten op het Italiaansche .front duurden Dinsdag nog voort. De Oostenrijksche staf deelt mede, dat daarbij thans in- 't geheel 9000 Italianen, on der wie 270 officieren, zijn gevangen genot- men. Uit de Italiaansche stafberiehten blijkt, dat er in deze gevechten hardnekkig is gestreden, soms man tegen man, maar dat de verdedigers tóch weer iets moesten prijsgeven. De toestand in Rusland is nog zóó, dat men eigenlijk niet weet wat er gebeurt. Vast staat wel, dat het tusschen de hoofdstad en Oekraine nog niet in het reine is, integendeel, de oorlog is reeds aan den: gang. Een bericht uit St. Petersburg meldt, dat generaal Komir loff's leger van 6000 man en 200 machinege weren door matrozen van de Zwarte Zeevloot en een Roolsch legioen is verslagen. De boe- ren-afgevaardigden en links-revolutionnairen hebben gedelegeerden van St. Petersburg naar Kief gezonden om het conflict met de Oekraine bij te leggen. De verkiezingen voor de constituante Bchij- nen in het vroegere tsarenrijk zoodanig te zijn afgeloopen, dat de maximalisten het aan durven1 een socialistisch coalitie-ministerie te „Je moet niet babbelen, Penella," zei me vrouw Cloudesby. „Ga door met je werk." Penella ging zwijgend voort met poetsen. maar zij dacht blijkbaar ook. Want toen zij een laars neerzette en een andere opnam, zei zij': „Vader is te streng. Juffrouw Teal heeft plezier, vooral als er maan is." „Het Is genoeg, Penella," zei mevrouw Cloudesby. Je moet tegen ons niet over juf frouw Teal praten." „Er wordt hier erg veel over haar gepraat," zei Penella wijs. ,.Ik ben1 eigenlijk blij, dat juffrouw Teal gisteren geen thee is komen drinken," zei me vrouw Cloudesby toen Penella weg was. „Ik ben benieuwd, hoe zij' zich vanmiddag tegenover u houden zal," zei RosaFnde. Want Daan had eenige menschefl dien middag op de thee gevraagd in zijn atelier en dé Cloudesby's gingen er heen. Zij waren er nog nooit in geweest. Hij had het zelf ge bouwd in een klein weiland achter Hendra Farm en woonde er nu al twee jaar. Daar voor was hij, verscheidene jaren in Parijs ge weest. Hij was nooit een leerling van de school te Penryn geweest, maar naar Men- w'nion gekomen, omdat hij Jasper Khox en zijn werk kende en graag in zijn buurt wilde zijn. Hij, was jonger dan Jasper Knox, maar hij was toch al tegen de dertig en had no, niet veel geluk gehad. Zijn collega-schi ders vonden dat het moest komen, maar geen van hen Kon zeggen, dat het zou komen, omdat alle sahndèrs gevallen weten van men- schen, die tot het eind van hun leven mooi werk geven, en1 toch nooit erkenning oogsten. vormen, waarin de soc.-revolutionnairen 7 ze tels zullen krijgen en 3 ministers zonder por tefeuille. FRANKRIJK. DE ZAAK CAILLAUX. Zelfs de tegenstanders van Caillaux, kun nen1 zich niet onttrekken aan den indruk, wel ke de verdedigingsrede van Caillaux gemaakt heeft. Anderhalf uur Lang. moet hij gespro ken hebben. Zelfs de Temps, .het blad dat den ex-premier zoo dikwijls aanviel, moet erken nen dat die rede diepen indruk maakte. Pijnlijk was het antwoord van den heer Clemenceau op de nauwkeurige uiteenzettin gen van Caillaux. „Als hooid der militaire justitie ben ik de eenige persoon, die niet net recht heeft Caillaux te beantwoorden." Links protesteerde hevig. In de middagzit ting werd de heer Clemenceau herhaaldelijk in de rede gevallen en door socialisten en radicalen buitengewoon scherp aangevallen. Kenaudel riep zelfs uit: „Wij socialisten stemmen voor opheffing dér immuniteit van Caillaux omdat dit het eenige middel is om uw verantwoordelijkheid, meneer Clemen ceau, spoediger vast te stellen." In zijn rede haalde de heer Caillaux de zaak Dreijfus aan, de ook vervolgd' werd door hardnekkigeni haat. Juist tegenover Cle menceau moest'deze vergelijking inslaan. Caillaux ontkende het hem ten laste gelegde. Ook wat zijn politiek betreft, verzekerde hij steeds zuiver patriotisch te hebben gsehan- deld. Aan heit slot van zijn rede verzocht hij zelf om opheffing der immuniteit, opdat er niets zou overblijven van de schandelijke be schuldigingen tegen hem geuit. KORTE BERICHTEN. De ondergrondsche spoorweg te Ko penhagen is gereed' gekomen en voor het ver keer geopend. De koste:, van aanleg hebben 4Y, millioeni gulden bedragen. In Bergen Noorwegen) zal deze maand' de eerste kabelspoorweg in Skandina- vië worden, geopend, en wel naar Floifjeld. Dagelijks zullen 6000 tot 7000 personen ver voerd1 kunnen worden. Te Dresden moeten de winkels voortaan om 5 uur sluiten. Winkels, waar levensmid delen worden verkocht, mogen twee uur lan ger openblijven. George Rodick. voormalig Duitsch consul op Honoloeloe, heeft bekend schuldig te zijn aan het aansporen tot revolutie in Indië. Hij werd tot 25.000 gulden boete ver oordeeld. De Diario Universel, het blad van Romanones klaagt over den: slechten econo- tnischen toestand van Spanje. Dit land, staat, zoo schrijft het blad, aan dien rand van een schrikbarende ramp. De Times verneemt uit St. Petersburg.' dat er een ontwerp in de maak is, dat alle leden der familie van den gewezen tsaar zal toestaan, overeenkomstig hun verzoek naar het buitenland te vert x'kicen. Te Kent (Engeland) heeft een ont ploffing plaats gehad in een fabriek van ont plofbare stoffen. Er is materieele schade aan gericht. Aan Sir John Jellicoe i3 als Eerste Zeelord ontslag verleend. Hij wordt opge volgd door Sir Rosslyn Wemyss. Sir Jelli coe verkreeg de waardigheid 'van peer van het Vereenigd Koninkrijk. Hij; scheen wat geld te hebben, maar men wist dat hij slecht bij kas was en het lie mmoeieli viel, behalve als hij Jets verkocht had, zi schildéramateriaal, zoowel als zijn brood en zijn kaas te betalen. Maar geldzorgen telden bij hem1 even weinig als bij vele anderen in de kolonie, en hoewel hij eenvoudig leefde, had hij wat hij noodig had eu betaalde hij, al; hij kon. Hij had juist drie kleine scheten aan een kooper verkocht, die de ateliers rond was ge weest, daarom was hij buitengewoon opge wekt en had hij een groote doos cliocolade en koekjes voor zijne visite gekocht. Toen mevrouw Cloudesby en Rosalinde bin nenkwamen, waren er reeds een twaalftal menschen, en Veronica Teal, nog in haar oranjekleurige blouse en bruinen rok, hielp Daan de thee zetten. Er waren niet veel stoe len in de kamer, maar er was een sofa, de zetel voor een model en de grond. Het ate lier was een werkplaats en probeerde niets anders te schijnen. Het bevatte niet van die elegante dingen, die Rosalinde. volgens de beschrijvingen van ateliers, dacht te vinden. Het scheen haar toe als een kale, sdiuurach- tige kamer met stapels doeken tegen de muresj en een groot aantal vuile penseelen, verven en lappen op een zij tafel en twee of drie mooie meubelstukken, die hier even weinig op hun plaats schenen als in een koestal. Mevrouw Orchard b.v. zat op een Lode- wijk XV vergulden stoel bekleed met bleek rose brokaat en ed theekopjes,stonden op een ingelegde tafel. Behalve Veronica kende mevrouw Cloudes by thans alle aanwezigen, en iedereen hield van haar. Daan kwam naar haar toe, toen De 23 mijnwerkers, die door instorting van de mijn Austria", bij Karbitz (Hanno ver) van de buitenwereld werden afgesloten, hebben allen den dood gevonden. Maandag hielden Engelsche vliegers een luchtraid op Mannheim. Een der ma chines werd genoodzaakt te dalen. In de stad ontstond brand. Veldmaarschalk von Hindenburg heeft den volgenden Kerstgroet afgekondigd „Gods zegen heeft in 1917 op onze wapenen gerust. Füj zal in1 1918 onze rechtvaardige zaak tot een goed einde brengen." De Atheensche rechtbank heeft lasj ge geven om van het ontroerend goed van de oud-ministers Skoeliedis en Lambros, res pect. 2% en 2 millioen gulden in beslag te nemen. Een Servische missie heeft in Noord- Amerika voet aan wal gezet en is daar harte lijk begroet. De Servische minister-president is op zijn doorreis naar Saloniki te Rome aange komen. Het regeeringsnersonel en de archie ven zullen naar Saloniki worden overge bracht. Uit Kief wordt gemeld, diat Ber Bo- ruchof, de bekende leider van de Joodsch- sociaal-democratische partij Poalei-Zion in Rusland, is overleden. Bij het referendum over dienstplicht in Australië te Melbourne, werd het voorstel tot dienstplicht met een meerderheid van bijna 200.000 stemmen verworpen. KAAS. De Nederlandsche Vereeniging van Kaas handelaren heeft den Minister van Landbouw verzocht dadelijk maatregelen te treffen, „waardoor producenten alleen aan ingeschre ven exporteurs kaas mogen verkoopen en de taillisten uitsluitend door bemiddeling der een trok pakhuizen voor het binnenland ge merkte kaas mogen verkoopen, daar thans de geheele distributie in de war is geloo- pea. DE KOLENAANVOER. Van bevoegde zijde is medegedeeld, dat vanuit Duitschland tot nu toe ruimschoots het bepaalde kwantum steenkool is geleverd, terwijl uit Engeland een niet onbelangrijke hoeveelheid werd aangevoerd. Gaat dit gere geld door, dan behoeven we, wat onze kolen- voorzieniüg betreft, voor dezen winter niet ongerust te zijn. BINNENLAND. KERRSTOONGRES DïjR S D A. P Maandagmorgen 10.45 uur werd het con gres hervat met een bespreking van die partij leiding. Amsterdam IX critiseerde de buitenland- sche voorlichting, door de partijleiding ge geven. Met name doelde spr. op de voorlich ting in „Het Volk" dóór den heeer Van der Goes. Aam de Russische revolutionnairen had een. broedergroet moeten worden gébracht. Voort critiseerde spr. een artikel van den heer Vliegen in de oude Groene, waarin ge zegd werd, dat de bolsjewiki het goede be oogen, doch het 'kwade zullen bereiken1. De heer Dijkgraaff, een der propagandis ten van de partij, critiseerde het niet aanwe zig zijn van verschillende kamerleden1 in de Kamer. De oorzaak van dit absent-zijn zit voor een deel in de samenkoppeling van func- zij met Rosalinde verscheen, sloot de deur, die zij op een ider gevonden hadden en zei, dat zijn partij nu voltallig was. „Dan zal ik thee schenken", zei Veronica en begon er mee. Zij scheen Rosalinde niet te zien. „Laat ik je aan mevrouw Cloudesby voor stellen," zei Daan. Hij trad de jonge dame in.haar weg naar mevrouw Orchard met een kopje, en zij moest hooren wat hij zei, en de nieuw aangekome- nen de hand geven. „Ik hoop, dat u het mij van gisteren verge ven heeft", zei zij openhartig tot Rosalinde. „O, zeker,' zei Rosalinde. „Wat deed ze gisteren?" fluisterde me vrouw Larch, toen Rosalinde naast haar op een Perzisch kleedje kwam zitten. „Heel gewoon voor haar," zei Rosalinde, HOOFDSTUK X. E>e drie schilderijen, die Daan eerst naar de tentoonstelling te Penryn en daarna naar de Academie zou zenden, waren in zijn atelier t ezien en op deze manier zag Rosalinde voor het eerst iets van zijn werk. Daar zij hoegenaamd niets van schilderen wist, boe zemden de onderwerpen haar meer belang in dan de behandeling vooral daar op alle het onderwerp iets geleek op Veronica Teal. Op een groot dioek was zij de middenfi guur van een groep, die in het volle zonlicht op dé rotsen' te Menwinion geschilderd was; op een ander stond zij in een kamer voor een groütem spiegel, verzonken in de beschouwing van haar eigen beeld; op het derde zat zij Volgens besluit der Vereosigingea van Uitgevers van Dagbladen en andere Cou ranten zal, wegens de nog steeds toenemende stijging der prijzen van alle benoodigd- heden voor ons bedrijf, de ABONNE MENTSPRIJS van deze Courant, met ingang van den le JANUARI A.S. moeten worden gebracht op: per kwartaal ia de stad f 1.65 buiten de stad f 1.90 week In de stad f0.121/, In het nummer dat MAANDAG den 31sten DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van Nieuwjaarswenschen a 25 cents a contant. DE DIRECTIE. Zij, die zich met 1 Januari 1913 voor minstens 3 maanden wen- schen te abonnearen, ontvangen de tot dien datum versahijnende nummers lranoe ea gratis. «DE DIRECTIE. ties, zooals die van burgemeester van Zaan dam in deze crisisdagen en Kamerlid. Spre ker diende een motie in, waarbij het congres aan partijbestuur en partijraad opdraagt om bij de komende candidaatstellingem van de candid'aten de verklaring te vragen, dat zij het kamerlid&chap ten volle kunnen waarne men. Bussum critiseerde de samenkoppeling van het wethouderschap eener groote gemeen te en het Tweede Kamerlidmaatschap en be pleitte verder het doen vervallen van de grens uit de huurcommissiewet. Hij steunde ten slotte de miotie-Dijkgraaff. Amsterdam IV bracht hulde aan de partij- k.diüg, in het bijzonder aan de redactie van „Het Volk" voör hare artikelen inzake de le vensmiddelen en de prijsstijging dér manu facturen, maar het buitenlandsch overzicht Jjan Van der Goes critiseerdë hij. Hulde bracht spr. aan de Kamerfractie, doch hij sloot zich tevens aan bij de mitie- herkeuring ue partijleiding betreft, déze was onvast bij de relletjes te Amsterdam. Daardoor is de leiding in verkeerde handen gekomen. "War me hulde bracht spreker aan het Scandina- yisch-Hollandsch comité, en aan den heer Troelstra voor zijne bemoeiingen in zake den vrede. in haar oranje blouse en bruinen rok prach tig te midden van roode varens. Zoodra Ro salinde het atelier binnentrad en deze drie schilderijen zag, begreep zij Veronica's ge drag van gistten en wat verdrietig besloot zij, dat Daan gehecht irwwst ziin aan zijn model. Het hinderde niet. Minder dan drie maanden geleden weende Rosalinde haar oogen uit, omdat "ony haar opgegeven had en ij t. dit nog adft die episode als aan iets gevoelen, omdat dat dwaas zou zijn. Zij wist nu, dat haar moeder gelijk had gehad en dat haar trots meer dan haar hart geleden had, omdat zi nooit voor een oogenblik gevoeld had, dat het leven zoneter Tony stof en asch zou zijn. Zü wilde dan ook niet om Daan ge voelen, zelfs ofschoon zijn oogen helderder werden, als hij haar zag en hij verward en teleurgesteld was, als haar oogen niet ant woordden. Veronica eal zat op de plaats van het mo dél met haar kopje thee in de hand en sprak over Daan's schilderijen in zeer technische temen. De andere schilders voegden zich er bij en vormden met haar een kleine groep voor de ezels. Zij spraken1 ook over de tentoon stelling te Penryn en over elkander ontmoeten in Londen aan de academie. Wat afgezon derd van hen zaten Mevrouw Cloudesby en Rosalinde met mevrouw Orchard over tui nieren te praten. Toen de theepartij afgeloo pen was en iedereen op hetzelfde oogenblik vond, dat het tijd was, om naar huis te gaan bleef Veronica achter om Daan te helpen met het; afwasschen. Maar toen de anderen heen gingen, riep ziji hen achterna, dat zijZaterdag allen op de danspartij zouden komen. Wordt vervolgd. COURANT. Haf 111A a f Kil Ua um. I. 1, li.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1