DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VÉioging fllonnementsprijs. Distributie tan Levensmiddelen. ïïie u w j aars wen sch en. Centrale Eeuken. In Vroeger Dagen. Re. 304 Honderd en negentiende Jaargang 1917 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling p. 3 maanden 11.30, fr. p. post 11.50. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Br. fr. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij Herms. Coster iS Zn., Voordam G 9, Tel. 3. VRIJDAG 28 DECEMBER. FEUILRITOS. B NEDERLAND. SPIJSLIJST. De Duitschers hebben een krachtigen aan val gedaan aan het westelijk front, ten noord westen van Bezonvaux. 't Is de legermacht van den kroonprins, die daar opereert. Het bezoek, de vorige week door keizer Wilhelm aan zijn zoon gebracht en de woorden van lof, door hem gesproken tot de troepen en over de gevallen strijders, zullemwel tot de hernieuwde actie op dit deel van 't uitgestrek te front hebben medegewerkt. Uit de toen ge sproken woorden, dat „Duitschland den vrede zal brengen door met ijzeren vuist en blinkend zwaard de poorten in te slaan hij hen, die den vrede niet willen", zal immers wel mogen worden afgeleid, dat de centralen plannen hebben voor een nieuw offensief. Of het nu een poging heeft gegolden om Verdun; de door Duitschland zoo begeerde vesting, meer te naderen, blijkt uit dJe over dezen aan val gekomen officieele mededeelingen niet. Uit den opzet zou men wel opmaken, dat meer bedoeld is dan een gewone verkennings- ondernemiug. Wat er wel uit blijkt, is, dat de Duitschers er na sterke artillerie-voorberei ding in zijn geslaagd om de eerste Fransche loopgravenlinies te bereiken, maar dat zij daar geen vasten voet kregen. Van beide kanL ten wordt bericht, dat er gevangenen gemaakt zijn en dat de verliezen van den vijand zwaar waren. Van de overige deelen van het westelijke oorlogstooneel komen geen andere berichten dan van artillerie-actie. De ook daar gevalr len sneeuw schijnt belangrijke operaties te belemmeren. Op het Itaïiaansohe front blijft het geschut nog donderen, „levendig vemietigilngsvuur", zeggen de staf-communiqué's, „hield den gan- schen dag in de gevechts-sectoren aan," Ook de vliegmachines deden over en weer hun werk. Weenen en Berlijn berichten nog van afgeslagen zwakke aanvallen van de Italianen. Een vervolg-telegram uit Weenen over de rede van graaf Czemin bij de begonnen vre desonderhandelingen, gehouden in antwoord op de Russische beginselverklaring, deelt nog mede, dat Duitschland onder geen enkele om standigheid afstand zal willen doen van den eisch van teruggaaf van de in dezen1 oorlog door zijne vijanden in bezit genomen kolo niën. Het ontruimen van zulk door den vij and bezet gebied, geëischt door Rusland^ komt overeen met de Duitsche voornemens. Dat is dus een positieve verklaring, waarbij geen plaats is voor misvatting en zeker geen slag om den arm gehouden wordt, zooals dit, naar terecht wordt opgemerkt, is gebeurd bij de gisteren vermelde antwoorden op de Russische eischen. Enkele dezer toch kan men al dan niet bevredigend noemen, zooals b.v. de verklaring dat de vierbond geen volk van zijn zelfstandigheid wil berooven. De Russen hadden gesproken van 't in vollen omvang herstellen van dé in den oorlog verloren zelf standigheid. - Tusschen „in vollen omvang herstellen" en „niet berooven" is zeker nog wel eenig ver schil. Omtrent den burgeroorlog iin Rusland ko men nog geen berichten, die op een einde er van wijzen. Te Tomsk hebben met afwisse lend succes gevechten plaats gehad tusschen de troepen van het garnizoen en kozakken en militaire kadetten. Onder beschuldiging van tegen het „wettige gezag, dat door de repu bliek Oekraine ingesteld was", te hebben ge agiteerd, zijn de bevelhebber van het 4e leger (een vaandrig) en een vroegere maximalisti- Maas het vm 14) „Kom je ook?" vroeg Lamoma aan Rosa linde, terwijl1 zij samen liepen. „Neen, ik ben niet gevraagd", zei Rosa- lindie. „Ga met ons mee", zei Lamoma. „Als het een danspartij van juffrouw Teal is „Dat is het niet. Drie jongelui geven ze in het Trevider atelier. We kunnen je gemakke lijk meenemen". „Dan zal ik komen. Ik houd heel veel van dansen", zei Rosalinde. De kunstenaars van Menwinion wisten niet véél van de moeder en dochter,die zich op eens nergens vandaan in hun midden gevestigd hadden, en zij vroegen niet om meer te weten dan zijl zagen. Toen Rosalinde haar herfst- bezoek aan de Knoxen bracht, was er even gevraagd naar haar verwantschap met den sche leider te Kroonstadgearresteerd. Zij zullen voor een Oekrainsche rechtbank terecht staan. De Oekrainers hebben het hoofd kwartier van den staf van het elfde leger aan het Z. W. front bezet. De ontwapening van weerbarstige troepen ging gepaard met het in beslag nemen van een aantal kanonnen en van tienduizenden geweren. Voorts hebben zij het station Braila bezet eni het 48ste regi ment gardefuseliers ontwapend. Generaal Tsjerbatsjef deelt mede, dat hij, ingevolge van het besluit van de republiek Oekraine, het bevel heeft aanvaard overde troepen aan de Z.-W. en' Roemeensche fron ten, die het gebied van die republiek beveili gen. Uit deze berichten blijkt wel, dat de bolsje- wiki nog lang niet geheel de baas zijn in Rus land. De oppositie tegen hunne regeering is, ondanks strenge maatregelen, nog slechts weinig geluwd. Niet alleen de Oekrainers zijn het, die zich tegen Lenin c.s. verzetten. KORTE BERICHTEN. Naar dé Temps meldt, zijn lord Milner en lord Robert Cecil te Parijs aangekomen en hebben een onderhoud gehad met Clemen- ceau, Pichon en1 generaal F och. In Boekarest is reeds het cerate trans port van de uitgewisselde geïnterneerden uit Moldav'ë aangekomen. In het geheel ten ge tale van 1020. Volgens een Havas-bericht uit Athene heeft de Grieksche minister van Oorlog ver klaard, d'at de algemeene mobilisatie onmid dellijk na den terugkeer van Venizelos zal ge schieden. President Wilson heeft bekend ge maakt, dat hij te beginnen op heden het bezit en de leiding heeft aanvaard van alle spoor wegen in de Vereenigde Staten. i De vereeniging voor het bevaarbaar maken van de Ruhr is bezig plannen uit te werkm voor een groot ringkanaal in het Nederrijnsch-Westfaalsch industriegebied, dat de verschillende waterwegen met elkaar zal verbinden. Bij1 proclamatie beveelt de Russische regeering de oorlogs-industrie te staken. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat aan de Poelitaw-werken en de metaalfabrie- ken aldaar, de arbeiders, in totaal 38000 weiden ontslagen. Tweeduizend Duitschers hebben, na een strijd van 'drie dagen den Mkula-berg op Mozambique (Afrika) bezet. Zij namen den commandant en 25 andere Portugeezen ge vangen welke zij den volgenden dag in vrij heid stelden. Een iegerbevel van generaal Krylenko ontslaat de verlofgangers van de verplichting te keeren. De gemo- om naar het front biliseerden van de oude lichtingen moeten hun wapenen blijven dragen. NEDERLANDSCH SCHIP GEZONKEN. Volgens lieridht uilt Helsingfora heeft hrt Nederlandsche vaartuig Nederland, dat 18 dezer u;t Mariéhaven vertrokken is, schip breuk geleden en is het in de buuft van So- 'land gezonken. De equipage en de scheeps- Eapieren zijn gered en worden' naar Stock- olhi gezonden. Er bestaan een tjalk en een: aak van den naam Nederland die beide in Groningen thuis behooren. Van de tjalk is kapitein de heer Veling en van de aak, de heer H. Wil deman) THEE EN KOFFIE. De minister van landbouw heeft bepaald dat gedurende het tijdvak, aanvangende 1 Januari en eindigendie op 15 Januari 1918, door détaillisten' aan verbruikers zal mogen worden afgeleverd op bon no. 11 eener thee- en koffiekaart een half ons thee; op bon no. 12 1 ons koffie Gedurende het tijdvak aanvangende 16 beroemden schilder maar daar zij zelfs niet van hem gehoord had, werd er niet meer over gesproken-. Zij namen de twee dames op, om dat het vrienden van de Knoxen waren, ge makkelijk in de gewoonten van de kleine kolo nie kwamen en hielden van de gemakkelijke gastvrijheid en verschillende manieren om het leven te 'genieten. Mevrouw Cloudesby werd zelfs nog meer bewonderd dan haar dochter en voor een weduwe gehouden. Rosa- lindé had de dauwige frischhdd, den geluk kigen lach en den zin voor vermaak van haar jeugd. Zij was bekoorlijk. Maar zij ge leek niet veel op haar moeder en zooals de schilders met één blik zagen, ze was niet zoo mooi. Maar het leed had zulk een zware schauduw op mevrouw Cloudesby achterge laten, dat haar levenslust verdwenen en haar kleur verbleekt was. Jaren geleden had zij haar oogen uitgeweend, zij had haar hart gebroken en ziji had1 zich nooit hersteld. De zuivere lijnen van haar gelaat waren er, maar het licht was er uit verdwenen. Zij scheen meer toe te kijken dan zelf een rol te spelen en een afkeer te hebben' van de pretjes, waaraan zij ter wille van Rosalinde deelnam. Het leven op Menwinion was vol pretjes, omdat de mensehen, die daar woonden, ge- Jan uari en eindigende op 31 Januari 1918 zal door detaillisten, aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon no. 13 eener thee- en' koffiekaart een' half ons theeop bon no 14 een ons koffie. ZAADVOORZIENINO. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt De Rijkscommissie van Toezicht op de Ver eeniging „Zaad-Centrale" hield zich o. m. bezig met de vraag in hoeverre er van sommi ge zaden meer aanwezig was dan de binnen- landsche behoefte eisch en Welk kwantum van het in gecontroleerde contracteelt gewon nen zaad eventueel ten uitvoer zou kunnen worden toegelaten. In verband met het in werking treden der Ned. Uitvoermaatschappij heeft de commissie echter gemeend van een op den uitvoer ba- seerende beschikbaarstelling tegen matige prijzen en verdere daarmede samenhangende maatregelen ten aanzien der binnenlandsche zaadvoorziening te moeten afzien. Alleen liet spinaziezaad vormt in deze eene uitzonde ring. Ook bleef de rijkscommissie werkzaam ter beoordeeling van den aanvoer van zaden, waaraan hier te lande een tekort bestaat Voorts is de Rijkscommissie begonnen de exporteurslijst opnieuw aan een onderzoek en eene herziening te onderwerpen. OLIëN EN VETTEN. Naar gemeld wordt, zal binnenkort van regeeringSwege worden aangevangen met het opnemen der niet voor menschelijk ge bruik geschikt zijnde voorraden olieën en vetten, om ze door verschillende processen zooveel mogelijk voor de consumptie ge schikt te maken, ten einde in een dreigend te kort aan vet te kunnen voorzien. BINNENLAND. UIT INDIë. Overstroomingeu heb.-a belangrijke schade toegebracht aan den grooteu weg van Bata via naar Seraug, welke weg ove eenige hon derden meters vernield is. De weg tusschen Kasabilau en Tanara is over een lengte van drie mijten overstroomd. Door een grooten brand zijn in de Chi- iïeesche wijk te Jontiauak (Java) meer dan tweehonderd huizen vermeid. De schade be draagt omstreeks 1 millioen gulden en' er zijn 2000 lieden' dakloos. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Gisteren werd in het gebouw „Buiten lust" te Utrecht de twee-enrveertrgste algemeene vergadering gehouden van den Bond van Ne derlandsche Onderwijzers, onder voorzitter schap van des heer F. L. Ossendorp, uit Am sterdam. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat de Nederlandsche onderwijzer de grootste ontberingen gewoon is, daarvoor nebben staat en gemeente wel gezorgd. Spr. erkende den grondslag van üet wetje Marchant als principieel juist, hoewel het in de verste verte niet tegemoet kwam aan recht vaardige wenschen. Spr. gispte het sterk in de regeering, dat zij zelfs nog weigerde dit wetje aan de Koningin ter bekrachtiging voor te leggen. Spr. sprak met lof over de gemeentebestu ren, die baar salarisverordeningen hebben herzien en verbeterd, doch deed daarbij uit komen, dat in geen enkeie gemeente het sala ris is opgevoerd tot het peil, waarop het moest komen te staan. Uitvoerig stond spr. hierna stil bij de ei schen van den Bond in deze; ook het stand punt van den' Bond inzake het ambulantisme besprak spreker. Spr. bracht hulde aan de adeelingen Am sterdam en den Haag, die op dit gebied de emancipatie van den klasseonderwijzer zoo'n belangrijke schrede verder bracht. Spr. besprak hierop de wijziging van de Onderwijswet uitvoerig. Een ingrijpende re organisatie van het onderwijs moet tot stand komen. Spr. wees er met nadruk op, dat de Bond niet mag verslappen, maar dat de leden alles in het werk moeten stellen om het noodzake lijke en rechtvaardige van zijn eischen ingang k waren aan de drie hulppredikers in Shirley, altijd binnen en, buiten elkanders huis. De mannen en sommige van de vrouwen werkten den geheelen dag hard in hun ate liers, maar tegen etenstijd kwamen' zij bij el kander, sommigen, hier, anderen daar, aten soep, vlóesdi en taart met elkander en hadden daarna een van die zielverheffende gesprek ken, Waarvoor mijnheer Orchard, d'ie zestig jaar was, zei dat hij niemand gevonden had na zijn studententijd. Als iemand een, boek had>, dat hij mooi vond, ging het rdnd en de denkbeelden' er van leidden van den hemel door de werel naar de hel. Soms was het ge sprek technisch en alleen voor schilders be grijpelijk, maar gewoonlijk betrof 't die vraagstukken, welke ons allen raken, maar die zelden op den voorgrond1 treden. Waar schijnlijk veranderde niemand van meening, misschien' ging niemand iets wijzer weg, maar daarvoor kwamen ze ook niet samen en praatten met elkander. Zij waren vrienden aan' het einde van een dag van hard werken en' ziji vonden het prettig rond een turfvuur te ritten in gemakkelijke stoelen met een beet je, niet te veel licht, en een beetje, niet te veel zedelijke inspanning, lieten/ zich van een op- te doen vinden bij regeering en Kamer en bij het volk. De rede, meermalen door applaus onder broken, werd aan het slot warm toegejuicht. De secretaris deelde mede, dat het aantal afdeelingen thans 191 bedraagt, met 4705 mannelijke en 2587 vrouwelijke leden: Het le dental steeg in het afgeloopen jaar van 7034 tot 7292 leden. Een uitvoerige discussie over het al of niet aansluiten bij- het Nederlandsch Vakverbond, welke discussie voortduurde, volgde hierop. INT. ANTI- MIL IT AIR ISTI SCHE VER EENIGING. In den Haag hield bovengenoemde vereeni ging gedurende de Kerstdagen haar natio naal congres. Voorzitter de heer S. Citroen. Van de 50 afdeelingen waren 34 vertegen woordigd. Op den eereten dag werd o.m. behandeld agendapunten van huishoudelijben aard, als statutenwijziging, steun voor dienstweige raars, enz. In een motie werd geprotesteerd tegen de behandeling die dienstweigeraars in de gevangenissen ondergaan en tegen de re geling van den burgerlijken dienstplicht. In de commissie ter voorbereiding van een internationaal! congres werden benoemd de heeren Domela Nieuwenhuis, ds. Schenner- hom, Boon en da. de Ligt. Een landelijke meeting zal in de Pinkster dagen of te Leiden of te 'Utrecht worden ge houden. Tenslotte werd op voorstel van den heer Domela Nieuwenhuis geprotesteerd tegen de manier waarop men zich van Carl Minster heeft meester gemaakt. Gemengd nieuws. - HET SPOORWEGONGEVAL TE HOUTEN. Uitgebracht is thans het verslag van de commissie van onderzoek inzake genoemd spoorwegongeval, op 7 Juni 1917. De com missie oordeelt dat het ongeval nóch aan de sn elheid van den trein, nóch aan de samen - aan een hinderlijk voorwerp op den weg, samenstelling ervan, nóch aan het materiaal, nóch aan een hinderlijk voorwerp op den weg, maar aan een slag in het spoor moet worden toegeschreven. Met het oog op het groote belang van de zaak dringt de commissie er op aan, dat met betrekking tot de onderlinge verhouding der spoorbanen door middel van laschplaten, voorschriften worden ontworpen, die prac tised uitvoerbaar zijn, zoodat zij getrouwelijk kunnen worden nageleefd. Voorts meent zij,, dat het aanbeveling zal verdienen om bij spoorwegvermeuwing, be paaldelijk bij spoorwegverzwaring, zooveel mogelijk aaneengesloten baanvakken van nieuw spoor te voorzien en alzoo te vermij den, dat, zooals te Houten en ook te De Punt het geval was, baanvakken met lichter spoor tusschen die met vernieuwd zwaarder spoor blijven liggen. Het verdient h. i. aanbeveling de rijtuigen, waarin de Koningin met den spoorweg reist, in den regel als afzonderlijken trein te ver voeren en niet op te nemen in een langen sneltrein. Het verslag van het onderzoek, door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen ingesteld, zégt, dat dit onderzoek de oorzaak van het ongeval niet aan het licht heeft gebracht. DE GESTpLEN BRANDKAST. Men, herinnert zich de inbraak op Zater dag 17 November in een woning op het Fre- deriksplein te Amsterdam. Het dienstmeisje, dait op een steel was vastgebonden, werd la ter verdacht van medeplichtig te zijn, doch werd weer vrijgelaten. Sinds Woensdag is zij opnieuw gearresteerd. Er is gebleken dat zij niet minder dan een vijftall medeplichtigen heeft gehad, die reeds in handen van de po litie zijn en die grootemdecls reeds bekend hebben, dat zij in vereeniging en op aanspo ren van het dienstmeisje de inbraak gepleegd hebben. DIEFSTAL VAN EEN MITRAILLEUR. Een bij het station te IJmuiden wachtheb bende politieagent hield iemand aan, die op verdachte wijze een bijlzonder grooten zak pervlakkig tot een dieper gesprek drijven, als liet zoo viel, maar nooit opzettelijk, en bij in stinct voelend, dat de uitslag van zulk ver keer rust en' eensgezindheid moest zijn. Op deze mooie, kille lente-avonden gingen Daan en Rosalinde dikwijls samen naar bui ten, soms om naar slakken in den tuin te zien, soms als zij, dicht bij' de zee gegeten hadden, om een eindje langs de klip te gaan en te kijken naar de sterren in de lucht en de lichten, die op sterren op zee geleken. Er was geen ander meisje van Rosalindas leef tijd in Menwinion, maar Daan was één van verscheidene jonge, ongetrouwde mannen, die daar werkten. Zij zag echter niet veel van de anderen, en het had haar niet veel kunnen schelen, als Veonica Teal op hen allen beslag gelegd had. Het zou gemakkelijker geweest zijn, ook niet om Daan te geven, als zij hem minder gezien had, maar hij wilde het spel niet spelen, zooals zij trachtte het hem te laten doen. Hij nam iedere gelegenheid waar, om haar te ontmoeten, 'hij nam alle uitnoo- digingen aan, die zij deed, en had de meest doorzichtige redenen om in huis en tuin te komen en zoolang te blijven als hij kon. Toch sprak hij, niet van liefde tot haar, hij' zei dik wijls, dat hij 'n arm man was en bij 'n ge- Volgens besluit der Vereeniglngeu van Uitgevers van Dagbladen en andere Cou ranten zal, wegene de nog steeds toenemende Nijging der prijzen van alle benoodigA- heden voor ons bedrijf, de ABONNE MENTSPRIJS van deze Courant, met ingang van den le.JANUARI A.S. moeten worden gebracht op: per kwartaal ia de stad (1.65 botten ds stad f 1.90 week in d§ stad f 0.12v. In het nummer dat MAANDAG den 31sten DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van Nleuwjaarswenschen a 25 cents contant. DE DIRECTIE. Zij, dia zich met 1 Januari 1918 voor minstens 3 maanden wen schen te abonnearen, ontvangen de tot dien datum versehljnende nummers trans* en gratis. DE DIRECTIE. Gedurende de week van 30 December 1917 tot en met 5 Januari 1918 zal verkrijgbaar worden gesteld op Bon no. 16 75 gram Bak- en Braadvet Bon no. 17 250 gram Peulvruchten. Bon no. 18 50 gram Riist. Bon. no. 19 50 gram Gort. Bon no. 20 50 gram Havermout (voor zoover bij den win kelier voorradig). Bon no 21 50 gram Zeep. Bon no. 22 2 K.G. Aardappelen,. De bon voor de resteerende 2 K.G. Aard appelen zal nader worden bekend gemaakt. MELK. Voor goedkoope melk zijn geldig bons no. 6 C. tot en met 12 C. Alkmaar, 28 December 1917. WOENSDAG 2 JANUARI 1918: Aard appelen met Rapen. soep. NDERDAG 3 Januari 1918: Erwten- '"RIJDAG 4 Januari 1918: Aardappelen met spruitkool. ZATERDAG 5 Januari 1918: Aardappe len met wortelen en uien. MAANDAG 7 Januari 1918: Groenten- soep met vleesch. DINSDAG 8 Januari 1918: Aardappelen met zuurkool. Voor de spijtzen op Donderdag 3 Januari (Erwtensoep) zal distributiebon 17 en voor de Groentensoep op Maandag 7 Januari dis tributiebon 18 bij het inkoopen oer spijsbons worden ingevorderd. Voor de Aardappelge- reebten op de overige dagen moet telkens voor 2 porties 1 aardappelbon 22 of 23 worden ingewisseld, bovendien voor elke 4. porties of gedeelten daarvan 1 bon No. 16. De spijsbons moeten steeds 2 dagen te vo ren, met uitschakeling van Zon- en' Feestda gen, worden ingekocht; dus die voor Woens dag 2 Januari reeds Zaterdag 29 December 1917, De lokalen zijn voor het afhalen der spij zen en het inkoopen van bons geopend: dage lijks, behalve op Zon- en Feestdagen, van half twaalf tot half één. uur. De Administrateur, A. OSKAM. denkwaardige gelegenh#d zei hij, dat arm ei mannen niet konden tro&wen. „Maar toch doen rij het", zei Veronica Teal, die er bij was. „Zij trouwen iederen dag". „Zij moesten het niet doen", zei Daan. „Waarom niet?" „Zij kunnen hun' vrouwen niet geven, wat ziji noodiig hebben". „Laten, hun vrouwen -dan zelf verdienen, wat zij nood'ig hebben," zei Latnorna, „je praat als een huisvader van een zeventig jaar geleden, Daan." „Hij is erg ouderwetsch", zei Veronica, die een sigarette rookte en met haar beenen, die in vuurroode kousen staken, op een anderen stoel lag. Sommige van zijn beginselen waren mis schien ouderwetsch, maar rijn werk was het niet en Rosalinde wist thans, dat iedereen verwachtte dat zijn schilderijen dit jaar een succes zouden zijn. Daarbij" vond rij zijn denkbeelden gevoelig, evenals zijn mannelij ke, flinke trekken! en rijn grijze oogen. „Heel weinig vrouwen kunnen verdienen, wat zij zelf noodig hebben", zei zij. „Jij bent een uitzondering, Lamoma." W«rdt vervolgd. AARSCHE ODRANT. 1 i

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1