DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. J. Heitkönig 1 GROOTE PRUIMING Honderd en negentiende Jaargang. 1917. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.30, franco door het ge- keelo Rijk f L50. Afzonderlijke en bewijsnummers 6 Cents. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. ZATERDAG 29 DECEMBER. UTRECHT Damstraat NEDERLAND. Kamer van Koophandel, VERGADERING m den gemeenteraad ran Alkmaar, NO 305 D" nammar baataat ult 2 blaalan. Telefoonnummer 3. Ia de Fransche Kamer heeft minister Pi- chon gesproken over de oorlogsdoeleinden. Hij scheen het nauwelijks noodig te achten er het woord over te voeren, immers zij waren al herhaaldelijk door de ministers blootgelegd. Hij1 vatte ze als volgt samenEerst overwin nen om de wereld vrede, recht en broeder schap te geven, teruggave der provincies, wel ke ons met geweld zijn ontrukt, aanhechting van Elzas-Lotharingen, waarborgen voor een duurzamen vrede door overeenkomsten, 'n all- gemeene organisatie in een volkerenbond. Ge- eischt wordt niet alleen onafhankelijkheid van Servië en België, maar ook voor Polen. On der teekenen van bijval zei de heer Pichon, dat de kwestie Elzas-Lotharingen niet alleen een Fransche, maar een wereldkwestie is, en het symbool van het recht. Er zijn trouwens voegde hij er aan toe nog wel andere kwesties dan die van Elzas-Lotharingen, maar naar gelang deze in Franschen of Duit- schen geest worden opgelost, zal worden be slist of er al of niet een hernieuwd Europa duurzamer voor de volkeren zal zijn. Uit deze mededeelingen blijkt geen groote genegenheid om aan de vredesbesprekingen deel te nemen. Engelsche bladen als Daily Telegraph, Daily Chronicle en Times doen moeite om den oorlogswil ex in te houden1. Ziji vertrou wen de voorwaarden der centralen niet, noe men ze algemeenheden en gelooven in geen duurzamen vrede vóór het militairisme is verslagen. Ook in Amerika hebben de door de middenmogendheden te Rrest-Litowsk ge noemde algemeene vredesvoorwaarden twijfel gewekt aangaande hare oprechtheid. Men houdt ook daar vast aan teruggave van Elzas- Lotharingen en legt den nadruk op de opvat tingen omtrent garanties met betrekking tot het herstel van andere door de Duitschers be zette gebieden. Duitsche bladen hebben begrepen, dat het met den algemeenen vrede nog zoo vlot niet zal gaan, als zij eigenlijk wel' verondersteld hebben. Wel achten zij de berichten uit Brest- Litowsk voor de kansen op vrede zeer verbliji- dend en noemen zij de onderhandelingen van de allergrootste beteekenis, maar voegt de Frankf. Ztg. er aan toe „wij hebben reeds vele teleurstellingen ondervonden, daarom mogen wij niet te vroeg juichen." De Köln. 'Ztg. dreigt: „Wil zij (de entente) dien (den vrede) niet, dan zal Duitschland door zijn zwaard den vrede afdwingen". Intusschen, de geallieerden hebben nog niet met „neen" geantwoord op de aangebo den gelegenheid om aan de vredesonderhan delingen deel te nemen, en zoolang dat nog niet is gebeurd, is er kans dat zij nog daarin zullen toestemmen. ,Zij zullen zich nog eenige dagen kunnen bedenken de termijn van tien dagen om gelegenheid te geven tot deelname aan de besprekingen verstrijkt 4 Ja nuari. Al willen dan de geallieerden ook niet meedoen, dan zullen toch de onderhandelin gen tusschen Rusland en den vierbond wor den voortgezet en zeer waarschijnlijk met gunstig resultaat. De overweging, dat de centralen dan een grootere kracht kunnen ont wikkelen aan het westelijk front en verschil lende benoodigdheden zullen kunnen betrek ken uit het vroegere tsarenrijk, kan misschien de entente nog aanleiding geven om deel te nemen aan de besprekingen. Eén ding is zeker: als de entente thans een vrede door overeenstemming niet wil, zul len de centralen weer sterk staan tegenover hunne eigen volken en zullen zij kunnen) zeg gen, dat het niet hunne schuld is, dat aan den oorlog nog geen einde is gekomen. Militair nieuws is er niet. Aan den ooste lijken Maasoever en in Lotharingen bij Lune- ville hebben de kanonnen hun eentonigen dreun gezongen, maar infanterie-aanvallen hadden niet plaats, uitgezonderd eenige ver- kenningsaanvallenplaatselijke acties alzoo. KORTE BERICHTEN. Op het Amerikaansche consulaat te Odessa zijn bommen geworpen. Groote scha de werd aangericht. Uit Charbin wordt gemeldt, dat daar gevochten' is tusschen Chineescfre en nutxima- listische troepen. De Russen gaven zich over en zijn ontwapend en opgesloten. De Chinees- sche troepen vormen nu het garnizoen. Woensdagmorgen is het te Rome sterk gaan sneeuwen, hetgeen in jaren niet voorge komen is. Volgens telegramen uit Lissabon wer den de vroegere oresidemt van den senaat Barroto en kolonel Pereira, die beid'en inder tijd minister van Oorlog geweest zijn, gear resteerd. Een Russisch koopvaardijschip, met een bemanning van Bolsjewiki aan boord is door de Amerikaansche regeering geïnter neerd. Op bevel der generaal, commandant in de Marken, is de ^Deutsche Zeilung", het bekende Alduitsche orgaan, voor den tijd van dirie dagen verboden; meldt de „Voss. Ztg." Veldmaarschalk Joffre heeft zich offi cieel candidaat gesteld voor de ^Académie Franfaisé". Deze antwoordde er trotsch op te zullen zijn, den overwinnaar van de Mame in haar midden te ontvangen. Dé Fransche Kamer keurde de houding der regeering jegens Rusland goed. Uit St. Petersburg wordt gemeld' dat de regeering niet in staat is de hoofdstad langer te proviandeeren. Het geheele verkeer met de rijke provincies is verbroken1. Plun derende soldaten maken het spoorwegtrans port onveilig. Niaar Wolff aan de Lok. Anz. ont leent, werden im September 1917 32.860 per sonen in Berlijn bedeeld, tegen 36.207 in 1916, en 9846 kinderen door de stad ver- pleegid tegen 11,462 in September 1916. Volgens hét laatste MftcRUe Ameri- Jcaansche rapport bedragende totale leger macht en marine der Unie meer dan 2 mil- lioen man. Op de lijn Piaskl—St. Petersburg is een trein ontspoord, er zijn ongeveer 80 doo- den en1 30 gewonden. Dames- en Kindermantels Qostuums, Rokken, Blouses Amsterdam kwam eerstens aan de orde het voorstel van iiet Hoofdbestuur inzake tijdelijke onderwij zers. Het luidt: De Bond van Nederlandsche Onderwijzers, kennis genomen, hebbende van het rapport van het Hoofdbestuur inzake tijdelijke leer krachten, draagt de afdceüugen op er voor te ijveren: lo. dat de bezoldiging van tijdelijke leerkrachten gelijk wordt aan die der vaste leerkrachten; 2o. dat in geval van vacatures zoo spoedig mogelijk door een vaste aanstel ling wordt voorzien; 3o. dat de gemeentebe sturen, waar dit mogelijk is, vaste onderwiL zers zullen aanstellen, ter voorziening in de tijdelijke vacatures. Het voorstel werd aangenomen. Het 4e lid, dat de opleiding van onderwijzers beperkt zal worden, werd teruggenomen. Het volgende Hoofdbestuursvoorstel luidt: De Bond van Nederlandsche Onderwijzers, kennis genomen hebbende van het rapport van het Hoofdbestuur, inzake de algemeene volksschool, draagt de afdeelingen op er in de gemeenten, die tot him ressort behooren voor te ijveren, dat bepalingen zullen worden vastgesteld volgens welke de ouders, onaf hankelijk van hun finantieele omstandigheden de volkomen vrije keuze moeten' hebben In de soort der schooi, waarheen zij hunne kinde ren zullen zenden, 't Voorstel werd aangeno men, na de opmerking, dat het rapport inzake de algemeene vakschool niet veel bijzonders was. Het voorstel van het I loofdbestuurDe wet worde in dien zin gewijzigd, le dat alle za ken, welke in art. 21 thans zijn opgedragen aan hét hoofd der school, geregeld worden door het -personeel dier school, of door een vergadering van afgevaardigden dier perso- neelen van meer scholen2e dat het personeel va nelke school de regeling van de zaken, be doeld bij het eerste lid van het vorige artikel, vaststelt in daartoe te Beleggen schoolverga deringen, die toeganke.1 k zijn voor de be trokken leden van het Rijks- én Gemeentelijk PRIJZE NV AN VEEVOEDER. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: In de maand September werden de prijzen van verschillende veevoederartikelen belangd lijk verlaagd, ten einde daardoor tegemoet te komen aan de grief der landbouwers, dat zij, in verhouding tot de voedingswaarde, meer moesten betalen voor het veevoeder dat hun werd gedistribueerd, dan zij ontvingen voor de granen en peulvruchten die bij hen in bezit werden genomen. Intusschen werden in de laatste maanden aan de landbouwers slechts lijnkoeken gedis tribueerd. Het gevolg daarvan was, dat het grootendeels de houders van bedrijjspaarden en niet landbouwers waren, die van de goed kope prijzen profiteerden, en voor hen gold niet de overweging, die tot de prijsverlaging in September had geleid. Bovendien zijn sindsdien de prijzen, waarvoor granen en peulvruchten in bezit zijn genomen, met 1 per 100 K.G. verhoogd. De regeeringscommissarissen hadden der halve iedere maand aanzienlijke berliezen te boeken, terwijl het' motief voor de lagere veevoederprijzen geheel wae vsrvallen. Daar om zijn de prijzen van veevoeder thans weer verhoogd en gebracht op 20 per 100 K.G. voor maïs, haver, erwten- en boonenpiksel en voergerst, op 25 voor kanariezaad, voer- boonen en voererwten en op 28 voor Ame rikaansche lijnkoeken. Voorts regeeringsvoer- meel 18, zemelen, grind en gries, zoowel gemengd als ongemengd, 15, gersfafval 14 en haverafval 12. BINNENLAND. BOND VAN NiED. ONDERWIJZERS In de avondzitting van Donderdag heeft de algemeene vergadering van den Bond van Nedl. Onderwijzers verworpen het voorstel tot aansluiting bij' het Ned. Verbond van Vak- vereenigingen. Er waren 107 stemmen vóór en 122 tegen In de Vrijdag voortgezette vergadering Schooltoezicht, benevens door B. ,en W.3e dat het personeel uit zijn midden voor een bes- paalden tijd een voorzitter en .secretaris kiest, van welke de eerste wordt belast met de ad ministratie der school, het toezicht op de na leving der door de schoolvergadering geno men besluiten, en de afdoening der dagelijk- sche zaken4e dat op scholen met minder dan drie leerkrachten de onderwijzer die het langst aan de school verbonden is, belast wordt met de functies, aan den voorzitter op gedragen, werd na verwerping van een amen dement Rotterdam, aangenomen. Hierna werd besloten dat vakoederwijze- ressen en onderwijzers aan speciale scholen groepen kunnen vormen. Na eenige bespreking werd onder langdu rig applaus met 175 stemmen vóór en 59 te gen het voorstel van de afd. den Haag aange nomen om in 1<}18 een gesalarieerd bestuur der met een aanvangsalris van 2500 aan te stellen. Dit besluit zal door era referendum bekrachtigd worden De begrooting voor 1918, totaal 45350, werd goedgekeurd. Utrecht werd wederom als plaats voor de volgende vergadering aangewezen. Het voorstel van het Hoofdtoestuur, om de actie voor de afschaffing van het ambulantis- me niet afhankelijk te stellen van het aanstel len van reserve-onderwijzers, werd aangeno men, Aangenomen werd het voorstel om te agee- ren voor een wijziging van de lager onder wijswet, opdat, voor de vervulling van een mandaat in een der vertegenwoordigde licha men, geen toestemming meer noodig is en een onderwijzer tevens lid van den gemeente raad kan worden. Gemengd niettW9. HET ROTTERDAMISOHE STADSHUIS. Over het Rotterdamsche stadshuis waar over zooveel te doen is geweest, sprak de bur gemeester in de laatste zitting de volgende woordCn, waaruit blijkt, dat de Rotterdam sche burgerij, ook in dezen tijd, wat met haar raadhuis op heeft. Het jaar dat ten einde loopt is een donker jaar in het bijzonder voor Rotterdam, maar als een) lichtstraal mogen wij' toch be schouwen de waarlijk indrukwekkende ontboe zeming van burgerzin en liefde voor de stad., welke tot uiting is gekomen in de vele schen ingen voor het nieuwe stadhuis, waarvan na genoeg iedere agenda uwer vergadering mei ding kon maken. Toen ik op 4 Juli 1912 mededeeling deed van het geschenk van den heer C. J. Pluy- gers, dat toen' het eerste was dat ons uit oe burgerijl bereikte, zeidC ik, dat wanneer dit voorbeeld door anderen gevolgd werd, het nieuwe stadhuis zoude worden een monuméht van burgerzin. Ik had-mij niet durven voor stellen dat deze hoop op zoo schitterende wij ze zou worden vervuld. Met de Koningin-Moeder vooaan is ons uit alle rangen en standen offervaardigheic getoond, door particulieren en door vereeni- gingen van allerlei aard, vereenigingen uit handel en1 verkeer, uit den middenstand, bouwkundige- en buurtvereenigingendoor geslachten wier naam hier sindls lange jaren met eere genoemd wordt en door mannen, die behooren tot de steunpilaren van het bedrijfs leven van later en tijd; door de rijksten in de stad', maar ook door de allerarmsten, de kin deren in de weeshuizen. Na al deze schen kingen; waarvan ik m\j zal veroorloven een volledige samenrattiing tot 1 Januari as. te doen opnemen in de verzameling van ge drukte stukken, mogen burgemeester en wet houders heden de aanvaarding voorstellen, van een' geschenk, door 's Raads nestor aan de gemeente aangeboden namens leden en ouddeden van den gemeenteraad een ge schenk, dat zeker door de burgerij in zeer hooge mate zal worden gewaardeerd, niet in de laatste plaats daarom, omdat onder hen, die er toe bijgedragen hebben, geen enkele richting ontbreekt. Een nieuw bewijs dat deze bouw niet is de zaak van één persoon of één klase, maar de zaak 'der burgers al te saam een symbool van eenheid. Een bijzondere sympathieke zijde van deze offervaardigheid is bovendien dat het niet lang zal duren of getuigd zal kunnen worden, dat nagenoeg al wat in den bouw den aard van tooi of opsmuk draagt, al wat zou kun nen worden aangemerkt als te zweemen naar weelde al wat zou kunnen doen twijfelen aan de in dezen tijd gepaste beperking en een voud dat dit alles door particulieren wordt liekostigd; en dat, al moet de stichting van het onontbeerlijk noodige centrale bestuurs- en kantoorgebouw uit de belastingpenningen worden bestreden, de verfraaiing en de ver siering daarvan en een groot deel van de in richting ons is toegekomen door de vrijgevig heid van burgers. (Algemeene instemming in den Raad). Het voorstel werd aangenomen. Het aangenomen voorstel bevat tevens de financieele regeling voor deze zaak Verschillende sprekers voerden hierna het woord over het denkbeeld of de Bond al of niet moest ageeren dat het onderwijs rijks zaak werd. De voorstanders betoogden de wenschelijk heid daarvan, omdat men dan moest komen tot een' salarisregeling in de wet en de schrie le gemeenten dan de leerkrachten niet meer met de minimum konden afscheepen. De tegenstanders wezen er op dat het Rijk ook alles behalve een beste betaler is. Het goede dat bereikt is heeft men nog te danken aan gemeentebesturen. Zij oordeelden dat de onderwijzer zijn bewegingsvrijheid dan nog meer zal verlie zen, daar allen dan afhankelijk worden van eenige thoogere ambtenaren. L>l voorz. waarschuwde de vergadering om zakelijk en nuditer na te denken. De re; geering is zoo hard als een muur. De mi nister wil 1 Yi millioeni voor de onderwijzers geven, terwijl de gemeenten te samen dit jaar vele millioenen gaven. Met groote meerderheid werd het voorstel „Onderwijs rijkszaak" verworpen. Aangenomen werd voor verhoogde minima in de wet te ageeren. Het voorstel Kennemerland om een' onder zoek in te stellen naar de zorg in de gemeen ten voor de M. U. L. O. en de L. O. scholen werd aangenomen. Nog deelde de voorzitter mede dat het hoofdbestuur in de gehouden voorvergade ring gemachtigd werd maatregelen te nemen om de opleiding van onderwijzer te beperken. EEN KRANKZINNIGE. Een krankzinnige uit het gesticht Duin en Bosch te Castricuin, die verlof had gekregen zijn ouders in Amsterdam te bezoeken, diaar men meende dat zijn toestand zich er wel toe leende, kreeg 's nachts een aanval van waanzin en loste eenige revolverschoten op zijn. vader. De politie wist hem door het schie ten met los kruit vrees aan te jagen en zoo te kunnen overmannen. Hij: werd naar het Bui tengasthuis vervoerd. PUNTDICHTJES UIT DE HAAG9CHE POST. Het Probleem opgelost. Geen' stoom voor het verwarmen meer Eén ding blijft maar te hopen, 'Dat strakjes door gebrek aan smeer, De treinen warm gaan loopen. Te veel Versterkt. „Mijn hart wordt zwakker, dokter; 'k Heb 't dikwijls al bemerkt." „Ja, man dat komt omdat ge Zoo vaak uw hart versterkt." VERGADERING der op WOENSDAG 2 JANUARI 1918, des avonds HALF NEGEM, op het Stadhuis. De Secretaris, Mr. J. VERDAM. op Donderdag Januari 1018. 's namiddags f uur. Punten van behandeling: 1. Vaststelling der notulen van de vorige veigadèring. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming leeraar Gymnasium en Han delsscholen. (Bijlagen nrs. 195 en 200). 3. Ontslag en benoeming lid schattingsr comm rijksinkomstebelasting. (Bijlage no. 202). 4. Idem tot het verleenen van reductie op den gasprijs (Bijlage nrs. 192 en 204). Idem betreffende jaarwedden Burg Secr. en Ontvanger (Bijlage no. 199). Veideeling van den Raad in: afdeelingen benoeming van commissiën. (Bijlage no. 201). 7. Voorstel inzake meterhuur. (Bijlage no. 203). 8. Iedem inzake de tijdelijke geldleening ad 92500. (Bijlage no. 205). 9. Behandelen van het 2de Suppl. Kohier 10. 11. 12. 13. 14. hondenbelasting 1917. (Bijlage no. 194). Idem rekening .1916 Kamer v. Kooph. en Fabr. (Bijlagp no. 191). Idem Suppl. begrooting en rek. Electr. bedrijf en Gasfabriek 1916. (Bijlagen nrs. 190 en 193). Mem begrootingen, dienst 1918, Gem. Slachthuis, Plantsoenen, Stadszieken huis. Distributiebedrijf, Gem.-reiniging, Stadsapotheek, Gasfabriek, Electr. be drijf. (Bijlagen nrs. 153, 196, 162, 172, 173, 175, 176, 197, 198). Idem gem.-begrooting, dienst 1918. Idem van het 2de Suppl. kohier hoofd, omslag 1917. „Nieuw Amsterdam" Nieuw-York verlaten. iNiets hadden de Nederlanders ongedaan gelaten om het vertrek naar het vaderland te uespoedigen. Een commissie was benoemd om siappen te doen bij de Amerikaansche re gering, om op een spoedig vertrek naar Ne derland aan te sturetl. Wat dan ok eindelijk gebeurde. t ijdens de ramp te Halifax lag het schip in de haven aldaar. Door den hevigen luchtdruk der ontploffingen, werd de glazen koepel der eetzaal ingedrukt, wat een kleine paniek teo gevolge had. Nog eenige andere schade werd veroor zaak. De „Nieuw Amsterdam" lag op 2 mijl afstand van het ontplofte munitieschip en dankte haar behoud, doordat ze in een bin nenhaven lag en door een heuvel was ge scheiden van de plaats waar de ramp plaats had. De verschrikkelijke uitwerking dei ploffing was Den 16en en na een voorspoedigen reis, Nederland be- DE „NIEUW AMSTERDAM". Zoo is dan eindelijk de „Nieuw Amster dam" na lang in Amerika te zijn vastgehou den, te Rotterdam binnengevallen. Onder de 450 passagiers waren vele Indische verlofganr gers en oud-gasten, die maanden onderweg zijn geweest. De eersten van hen kwamen begin Augustus te Nieuw-York aan en bij den dag groeide het aantal der „gestrande'' Nederlanders. Eerst was het plan met „de Rijndam" te vertrekken, doch na weken vergeefsch wach ten, werd den 24sten November, met de er ont- oed te zien. ber werd Halifax verlaten spoed reikt. Een Engelsche hulpkruiser heeft het schip bij de Faroë-eilanden nog aangehou, den, doch het kon, na vertooning der scheeps papieren, ongestoord zijn weg vervolgen. UIT HARENCARSPEL. Donderdagavond vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig wegens ziekte de heeren Zut en Hoogland. Bij de laatste kasopname bij den gemeente ontvanger bleek overeenkomstig de boeken in kas te zijn 2562,93. Hierna deed de voorzitter mededeelingen betreffende de stichting van een noodbriket- tenfabriek op zeer bescheiden voet. Toezeg ging is gedaan, dat de briketten hier mogen blijven. Dat B. en' W. de vrijheid hebben genomen eigenmachtig op te treden, vond de raad goed. De voorzitter deelde mede, dat de gemeen- tewoming, laatst bewoond door Komen, ge sloopt ïs en de afbraak is verkocht voor 50. Van de vereeniging tot verpleging van christelijke krankzinnigen was bericht inge komen, dat ze zich genoodzaakt ziet de ver- plegingskosten weer met 10 pet. te verhoo- gen- Van de gasfabriek te Warmenhuizen was bericht ingekomen, dat de gasprijs tot op 27 en 28 cents is verhoogd en dat de beperking is opgeheven, omdat voor de koolboeten 50.000 bub Meter is toegestaan. De heer Doekes wees op den verhoogden gasprijs, omdat 't bedrijf niet toekan. Volgens verordening hebben ze alleen recht de gas- prijizeni te verhoogen wanneer de kolenprijzen het noodig maken. De voorzitter merkte op, dat het toch bil lijk is dat men er mede voor zorgt, dlat het bedrijf zich bedruipen kan. ALRMAARSCH YAN

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1