fi I rv D 'n dan liever zien, dat dé gem* ">e ?,flnd'Pelh»>ud»ter waa. Er was dan aak rH»* w p^weVem Ais man had binnen mHfespreVen, zou ten eerste de fabriek ui?' cjsfcryne?i.'" va ar m nu staat De voorzitter deelde hierna mede, dat de kohieren van schoolgeld over het 3e kwartaal, goedgekeurd zijn teruggekomen. Gedurende October is 8033 kub. Meter gas verbruikt Verder waren ingekomen de verslagen van de gasfabriek, welke bij de leden zullen circu- leeren. Van Ged. Staten was goedgekeurd terug gekomen het besluit tot verhooging presen tiegelden leden van den raadi. Op een verzoek van den- burgemeester van Oudkarspel om een electrischen kabel te mo gen leggen door een klein gedeelte dezer ge meente, werd gunstig beschikt. Ingekomen was verder een verzoek van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten, om adhaesie op een door genoemde vereeni ging te zenden adres aan aen minister, met verzoek: heit gemeentebelastinggebied uit te breidenhet vervoer en de verpleging van ar me krankzinnigen voor rijksrekening te ne men en de salarissen voor burgemeesters en secretarissen voor de helft door het rijk te doen betalen. Besloten werd adhaesie te betuigen. In verband met de begrooting voor 1918 was door Ged. Staten medegedeeld, dat daar bij! de begrooting voor de distributie moest worden overgelegd. Verder werd verzocht een kleine redactiewijziging aan te brengen en ook de balans te wijzigen. De gevraagde begrooting voor de distribu tie is reeds verzond en, de redactiewijziging zal worden aangebracht en betreffende de ba lans heeft de secretaris medegedeeld van een ander gevoelen te zijn. Uit ae missive van Ged. Staten betreffende salarieering burgemeesters enz. bleek dat de ze gemeente met 2899 zielen tot de 3e klasse behoort en geen termen aanwezig werden ge acht eed hoogere klasse te nemen. Hierdoor zal het salaris van den burgemeester met 8 dienstjaren worden bepaald op 1450, voor den secretaris met 17 dienstjaren op 1500 en voor den ontvanger met 17 dienstjaren op 800, De raad kon zich met die regeling vereeni gen. In verband met de circulaire van Ged. Sta ten werd de salarisrcgeling voor het onder wijzend personeel als volgt vastgesteldVoor het hoofd der school tot 2 dienstjaren 1100, en vervolgens 6 verhoogingen elk van 100, waardoor na 13 dienstjaren het maximum sa laris groot 1700 bereikt wordt. Voor den onderwijzer een aanvangssalaris groot 700 met 6 verhoogingen van 100, waardoor na 13 dienstjaren het maximum salaris groot 1300 beareikt is. Het geven van herhalingsonderwijs 1 per lesuur (was 60 cents). Hoofdacte 200 en vergoeding huishuur 100,-. De heer Dekker vond het beter, om de ver goeding van huishuur op 25-jarigen leeftijd te verleenen t Na eenige bespreking Werd daartoe beslo ten. Ook was nog ingekomen een adres van het onderwijzend personeel, wat ook door B. en W. onder de oogen gezien, is. B. en W. meenen echter, dat niet verier kan worden gegaan en dat de regeling zooals ze nu aangenomen is, gezien kan worden. Verder werden de volgende verhoogingen van salaris toegekend: Den gemeente-veldwachter van 575 op 725, de verloskundige van 325 op 425, en vóór de schoonhouder van het raadhuis van 74 op 100. In verband met deze en meerdere verhoog de uitgaven werd besloten te verzoeken het maximum bedrag H. O. van 15000 op 25000 te mogen brengen. Als armvoogd werd de heer W. Zut met al- gemeene stemmen herkoeen. Bij de rondvraag vroeg de heer Dekker of het niet mogelijk was voor de annate men- sclien goedkoopere brandstoffen beschikbaar te stellen Besloten werd deze zaak in ernstige over weging te nemen co een conferentie te hou den, waarbij het armbestuur aanwezig is. Hierna sloot de voorzitter de laatste zit ting ia dit jaar, den heeren in 't algemeen dank zeggende voor de medewerking n aan gename samenwerking, hopende spoedig een voltalligen raad) in gezondheid' bijeen te mo gen zien. UIT KOEDIJK. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagmorgen om 10 uur voltallig. Ged. S dei' kasgeldleening tot 30 Juni 1918, en het besluit om het presentiegeld voor léden van den raad op 3,te bepalen. Van den heer Hartog was een dankbetuir ging ingekomen voor zijn benoeming als on- Uit het Fransch door Crozère. Toen ik de betrekking van kassier in de grossierszaak van meneer Pomme verkregen had, gaf ik blijk van zooveel ijver, dat ik al heel gauw de tevredenheid van mijn chef ver diende. Ik was voor ééne maand op proef aangesteld, maar ik was vast overtuigd dat 'j mij wel' voor goed bij1 zich zou houden Eiken morgen liet meneer Pomme verschil' lende kranten, die nieuws over de wedrennen behelsden, bij zich brengen, welke hij haastig doorvloog. Ik keek stiekum naar hem en lette op hoe hij enkele plaatsen met blauw potlood aanstreepte. Verscheidene keeren per week verdween me neer Pomme gedurende enkele uren in den namiddag; pas tegen zes uur placht hij terug te komen, soms met een stralend gezicht wat hem er toe bracht grapjes met het perso neel te verkoopen, doch soms ook heel som ber, zoodat een ieder hem uit den weg ging. Óp zekeren dag sprak hij mij aan „Interesseert u zien heelemaal niet voor de races meneer Brac?" „Heelemaal niet, antwoordde ik oprecht; ik ben er zelfs nog nooit geweest." „Maar, jonge vriend, sprak meneer Pomme opnieuw met een licht accent van verwijt in z(jn «tem, „u dient toch gelpngstelling te voe- Van de verloskundige, mej. Dekker, te St. P-iaeras, was een dankbetuiging ingekomen voor de haar toegekende subskneveriiooging. OnVreat de gemeente-rekening was van Ged. Staten een bemerking ingekomen, dat de gewone inkomsten niet zijn 30526, omdat daar 10089,30 buitengewone ontvangsten bij is. De rekening zal in dien zin gewijzigd worden. Uit de circulaire van Ged. Staten betref fende salarieering burgemeesters, secretaris sen en ontvangers, bleek, dat deze gemeente behoort tot de tweede klasse en dat geen ter men gevonden worocn, de gemeente in een hoogere klasse onder te brengen. Hierdoor zal het salaris van den burge meester-secretaris met 25 dienstjaren komen op 2200, waar afgaat 200 voor vrije wo ning, de ontvanger zonder dienstjaren ont vangt 500 salaris. De voorzitter was het met de meenmg van Ged. Staten niet eens. Spreker meende, dat de uitgestrektheid van grondgebied hier wel degelijk als motief kon gelden. Een gedeelte dezer gemeente met 658 personen ligt geheel van de gemeente geïsoleerd. Dit is ruim 4/« van de bevolking. De heer Beets merkte op, dat dit een toe lichting alleen van den voorzitter is. Spreker vond als wethouder geen vrijmoedigheid een voorstel in deze te doen. Zijn vraag of dit meerdere werkzaamheden met 'zich brengt, bleef toen onbeantwoord. Ged. Staten weten wel, hoe de gemeente ligt. Hij kon niet denken, dat htt meer werk geeft. Verder merkte de heer Beets op, dat de voorzitter toch vrij blijft er zelf over te schrijven. De voorzitter: Zeker, doch hier is 't de vraag of de raad zich niet de aangegeven kLassificeering kan vereenigen. Hierop werd bevestigend geantwoord. De voorzitter gaf den raad nog in overwe ging er bij Ged. Staten op aan te dringen, dat van de salarissen de helft door het rijk wordt vergoed. De heer Beets zou nog wel verder willen gaan en er rijksambtenaren van maken, doch daar zuLlen ze wel niet op ingaan. Ingekomen was een adres van de Volkakiea- vereeniging om voor hen die een inkomen hebben beneden 900 of met kinderen tot 1200 goedkoope brandstof en levensmidde len beschikbaar te stellen. De heer Slotemaker meende, dat dit al ge beurde, waarop werd geantwoord, dat dit wei gebeurt als algemieene maatregel. De heer Beets vond het noodzakelijk, dat althans voor de noodlijdenden iets werd ge daan. Hij had in gedachten de gemeente nage gaan en meende nu dat er ongeveer 110 per sonen voor in aanmerking zullen kunnen ko men. Als basis is dan genomen een inkomen van 800 en 50 voor elk kind. Als aan hen gedurende 4 maanden elke maand 1 mud ko len wordt verstrekt, kost dit de gemeente 1056 extra. Gedurende 13 weken elke week 50 cents reductie op 1 pond boter, zou in dien tijd 715 kosten. Bovendien had hij in gedachten nagegaan, wat b.v. een gezin met 6 kinderen aan de noodzakelijkste levens behoeften noodig heeft en kwam dan tot 12,94. Na eenige discussie werd besloten het voor- stel-Beets voorl'oopig voor 2 maanden (De cember en Januari) te aanvaarden. De heeren Beets, Spaan en Slotemaker waren voor 4 maanden. Besloten werd, dat de raad in zijn geheel deze zaak zal uitvoeren. De tijdelijke onderwijzeres, mej. M. van Dijk, die reeds 2 jaar als zoodanig dienst doet, vroeg om haar salaris, dat 600 is, te verhoogen. B. en W. stelden voor liet op 700 te brengen. De heer Stam wilde het op 750 bepalen. Dit werd aangenomen. De heer Spaan zei, dat er kans bestaat, dat de heer Mettes April uit den militairen dienst komt. Up voorstel van de commissie werd beslo ten den prijs van het electrisch licht van 28 op 35 ets. per K.W.U te brengen; voor kracht o(> 30 centi, en voor verwarming op 15 cents. Een en ander ingaande 1 November 1917. De heer Beets stelde voor, deze 7 cents niet op de armste gezinnen te verhalen. Dit werd met 1 stem vóór verworpen. De huishuur van het huisje, bewoond door Ruiter, werd verhoogd van 1,op 1,50. Goedgevonden werd, den aanslag van mej. de wed. G. Blom tot op de helft te verminde ren. Bij de rondvraag zei de heer Dekker, dat door de jeugd enkele lantaarns steeds worden uitgeschopt. De politie den. De lieer Slotemaker vroeg of er nog niet eens een schuit turf komt. De lieer Beets: We doen ons best, ook voor briketten Wel komt er toezegging, doch geen brandstof. Op voorstel van den heer v. d. Woude werd besloten,' het grasgewas van lanen en wegen aan het zuideinde te verpachten. politie zal nu een oogje in 't zeil hou- Hiertffl sloot de vrror/ttter de v*r; dering met dank vdor de medewerking in het afge- loopen jaar en in de hoop, allen het volgend jaar ia gezondheid te mogen weerzien. UIT ZUIDSCHARWOUDF.. Gisteravond; vergaderde de afd. Langcn- dijk der Ned. Ver. tot Afsch. van Alcolh. Dranken. Getracht zal worden in overleg met andere aan den Langendijk gevestigdé ont- houd'ersvereendgingen om op 12 Januari as. een feestavond te houden. Eveneens zal op deze wijze getracht worden uit nuttigheids standpunt dfe beperking graanverbruik bij' de alcoholindustrie te belichten. Als candiaaat voor de N'. H. P. C. werd de heer A. Nouën gesteld. Hierna sluiting. UIT-OUDE NIEDORP. Vrijdagmiddag j.l. bracht notaris De Boer de boerenwoning met 6.16.40 H.A. wei- en bouwland, liggende in de Leije polder, eigen dom van den heer G. Liefhebber, in publieke veiling, met den volgende uitslag: Perceelen 14, groot 1.400.00 H.A., werd gekocht door D. Ursem ea. voor 5325.00. Perceelen 610, groot 1.35.50 H.A., werd ekocht door den heer J. de Boer Klz. te -H.-Waard, voor 5020. Perceelen 1114 en 21 en 22 samen groot 1.43.00 H.A., door dien heer C. Trompetter, voor 2505. Perceelen 15—20 groot 1.91.10 H.A. door de heer D. Kriller en G. L;efhebber, voor 4177.50. Totaal 16787.50. UIT ST. PA'NCRAS. De alhier bestaande meisjes-vereeniging Dorcas heeft in deze koude dagen een zeer nuttig werk verricht. Zij heeft n.l. aan 27 huisgezinnen niet minder dan 83 flinke klee- dingstukken uitgered^ waarmee de begiftig den zeer zeker hoogst ingenomen waren. UIT OUDOKP. Voor het te Amsterdam gehouden Mercu- rius-examen in' de Nederlandsche handelscor respondentie is geslaagd de heer J. O. Nap alhier. UIT HEERHUOOWAARD. De raad dezer gemeente vergaderde Dom derdagniildag 2 uur. Afwezig wegens familie omstandigheden de heer Overtoom. Van Ged. Staten waren goedgekeurd terug ontvangen de rekening over 1916, de begroo ting voor 1918 en de 3de suppletoire begroo ting voor 1917. Wegens vertrek werd aan den heer A. Co lijn 8 maanden afschrijving ver leend op den H. O. Hierna kwam in behandeling de circulaire van Ged. Staten, betreffende sakrieêrtng van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Daaruit biteek, dat deze gemeente met 4001 zielen in de 5de klasse is geplaatst Door de regeling komt het salaris voor den burgemeester-secretaris met 6 dienstjaren op 3400, voor den ontvanger met 24 dienstja ren op 1200. De uitgaven worden hierdoor 1600 hoo- ger. Menig woord werd over dit punt gewis seld, doch het eind was dat allen zich met het voorstel van Ged. Staten kunnen vereenigen. Als armvoogd werd herbenoemd de neer P. Bakker. Als leden in de commissie van bijstand voor het electrisch bedrijf werden herkozen de heeren Jb. Blom en' J. Does, en in plaats van den heer Jb. Met werd gekozen de heer A. Boa. Als leden in de commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen voor district I en II de heer D. Pijper, voor district III de heer C. N. Schaar en voor district IV de heer O. Smit Az. Ooedgevonden werd een bedrag van 150 te betalen uit den post van onvoorziene uit gaven. Hierna sluiting. DE ECONOMISCHE BESPREKINGEN. Van de heeren, die le Londen de Neder landsche belangen bij de Britsdie en de tijde lijk in Engeland vertoevende Amerikaansthe autoriteiten zijn gaan bepleiten, worden jhr. inr. Snouck Hurgronje, referendaris bij het departement van bultenlandsehe zaken, en de heer Broekertia, directeur van het Landbouw Export-Bureau, eerstdaags hier te lande terug verwacht. De heer Valstar, directeur van de N.O.T., die ook deelnam aan de besprekingen en de heer Joost van Vollenhoven, die na zijn te rugkeer uit Amerika naar Londen vertrok in verband met bovenbedoelde besprekingen, zouden nog eenigen tijd in Engeland blijven. LEEDWEZEN BETUIGD. E)e Britsche Regeering heeft haar leed wezen aan de Nederlandsche betuigd over de schending van ons grondgebied op 2 Oc tober j.l., toen Britsche vliegtuigen zich boven Breskens bewogen. CARL iMINSTER. Naar vernomen wordt heeft de Ntederland- sche Regeering aan de Duitsche verzocht len voor de verbetering van het paardenras in Frankrijk. Voelt u daar dan heelemaal niets voor?" Ik kon op dteze vraag alleen maar met een verlegen lachje en een onhandig beweginkje antwoorden, die mijn meening over dit ge- Daarbij merkte ik op, dat ook de verschil lende bedienden rondom in hunne vrije oogen- blikken kranten kochten, waarin dc races uit voerig besproken werden, waaruit ik de ge volgtrekking maakte, dat dit zeker gewenscht was. en waarmee men de tevredenheid1 van den chei verdienen kon. Ik volgde daarom hun voorbeeld op, vloog de begeerde mededeel in- gen met veel belangstelling door en besloot, voor zoover mij dit mogelijk was, mij te in teresseeren voor de verbetering van het paar denras In Frankrijk. De laatste van ae maand was een Zondag ik at tijdig en ondernam daarop de wandeling naar Auteuil, waar de rennen zouden plaats vinden. De aénbllk van al die druk-prateiid.c, koortsachtige, opgewonden of temeer-gedruk- te belanghebbenden wond mij inderdaad on. Ik voelde weliswaar, dat deze omgeving, 111 plaats van mij zeer te emotioneeren, mij, nuchter, kalm temperament, eerder onsympa thiek werd, zoodat ik bij mezelf zeials me neer Pomme op een kassier gerbkeud heeft, met wien hij zich nu en dan over wedrennen en paardenrassen wenscht te onderhouden, dan heeft hij mis gerekend, want dit is de eer ste, maar ook de laatste keer dat ik mij in dit roezige gewirwar begeven heb. Doch niettemin wilde ik er niet heelemaal voor niets geweest zijn; ik zette daarom op goed geluk vijf francs op een paard. Ik kreei er 147 francs voor terug. Verheugd stak I mijn verdienste in mijn zak en wandelde daar op met kalme passen naar den ingang terug; plotseling meneer Pomme en diens echtge- noote vóór me ziende. Hij verbleekte even. toen hij mij opeens zagik vond het beleefd om ook van kleur te verschieten. Hij reikte mij opgewekt de hand en zei zoetsappig: „Kleine grappenmaker, die u bent! Ja, ja, dal had ik wel gedacht dat u zich interessee ren zoudt voor de verbetering van het paar denras. U is er juist een soort man voor." „Het is de allereerste keer, dat ik ,.Goed, goed, dat gaat mij verder ook niet aan. U kunt mooi mijn vrouw even gezel- scliap houden, terwijl ik eens even zie, hoe de zaken staan, het is reeds laat Het ongeluk wilde, dat meneer Pomme een aardig sommetje zette op een paard, dat ver- gmn Batatnege'.wi CM Minster te ne men' in afw ".chting van het resultaat var het doer dte Nederlandsche jnstttte ingestelde on derzet/ naar de vraag, of de inhechtenis neming var dien persoon inderdaad, 700a is beweerd wordt, met schending van Neder- landsch grondgebeid is ten uitvoer gelegd. EEN HARDHANDIGE BURGE MEESTER. Tegen den burgemeester van Giessendam is een; klacht ingediend wegens zijn optreden tegen een dame, na afloop van een vergade ring van de afd. van den Bond voorVrouwen- kiesrecht in genoemd dorp. De Dorische Ct. deelt daarover het volgende mee: De burge meester is geen voorstander van vrouwen kiesrecht in genoemd dorp. De Dordtsche Ct. wordten tot na tienen te vergaderen. Men was dan ook genoodzaakt de vergadering vóór tien uur te sluiten. Toen nu de spreekster, me- juffr. Staas uit Amsterdam met twee be stuursleden der afdeeling de vergadering ver liet, stond de veldwachter op zijn post, maar ook liep er nog iemand, die ae dames toe riep: „je moest thuis zitten werken, in plaats van oproer te maken." Eén der dames, die een weinig hardhoorend is, verstond den man niet eni liep' naar hem toe. Het was de heer W. Laurense, burgemeester van Giessendam. De dame vroeg hem beleefd, wat hij zeide, waarop zijn Edelachtb. haar toeschreeuwde: „Je moet thuis zitten werken". Tegelijk gaf hij haar een duw, zoodat ze bijna omviel. Dezelfde burgmeester heeft pas een geld boete gehad, wegens mishandeling van een soldaat. KORTE BERICHTEN. Gistermorgen, werdén te Amsterdam op het Wee&perplein twee karren met brood, of schoon gesioien, totaal leeggehaald. De dienstbode van den handelaar in platina, den heer Langendijk aan het Frede- riksplein tc Amsterdam, heeft volledig haar medeplichtigheid aan aen daar gepleegden diefstal bekend. Op 26 dezer zijn aan de Veelading te Amsterdam 240 liter melk ontvreemd. Dr. De Vries Reilingh te Groningen zal de benoeming tot hoogleeraar aan dc universiteit te Gent aannemen. Donderdagavond is een 25-jarige dame door dé Gooische stoomtram te Blaricum overreden en gedood'. Namens de koningin zal op het graf van den heer Visser, die bij den vliegeraan val op Goes is omgekomen, een krans worden neergelegd. Een heer, die te Rotterdam met een ge laden jachtgeweer, door de gladheid op straat uitgleed, kreeg de volle lading in de linker kaak en werd ernstig gewond. Iemand uit Bussum, werd wegens het doen van valsche aangifte en het opzettelijk overleggen van valsche boeken ter ontduiking der oorlogswinstbelasting tot 3 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Onder Koewacht vlak bijl de grenzen werd door kommiezen een partij bruine boo- nen gevonden van 600 K.G., blijkbaar ge reed gezet om de grenzen over te gaan. Van* de smokkelaars geert spoor. Te Voorthuizen' (Geld.) Is wegens wo ningnood een gezin, bestaande uit man, vrouw en elf kindéren, negen maanden in het arrestantenlokaal gehuisvest geweest. Deze week heeft het een' andere woning betrokken. Bij een vechtpartij in een' herberg zijn te Uffelte (Dr.) de kastelin, diens vrouw en zoontje vrij ernstig gewond met een mes. De hoofddader is bekend. Te Steenwijkerwold is een daar werk zame geïnterneerde Belg ernstig met een mes toegetakeld. Een der drie verdachten heeft bekend. Het raadhuis te Markea staat nog steeds onder militaire bewaking. Het onder zoek inzake de ontploffing moet niets heb ben opgeleverd. Eilandbewoners meenen, dat de ontploffing is veroorzaakt door den burge meester. Gisteravond brak in een amoniakfabriek te Weesp brand uit, doordat de vlam in een pot met toer sloeg. Het schaftlokaal benevens het zuiveringslkaal brandde uit. Bij den ramp te Halifax is aan boord van dje Noorsche Reliefboot „Imo" dé Neder lander J. C. Kersenboom, scheepstimmerman, woonachtig te Rotterdam, omgekomen. Vier kleermakers- en naaistersbonden te Amsterdam hebben den minister gevraagd om vaststelling van maximumprijzen voor naaigaren en -zijde. Zij meenen aat de prijzen vooral door dea tusschenhandel kunstmatig worden opgedreven. De prijs van paardenbrood voor de De- cember-distributie is bepaald op 18,25 per 100 K.G., exclusief zak. Uit een goudsmidswinkel in het Noord einde te den riaag is voor ongeveer 10.000 aan gouden en andere sieraden gestolen. De bestolene was tegen inbraak verzekerd. Te Middelnamis zijn, niettegenstaande as tegen in iddelnamis versterking van het politiekorps Donderdag nacht weer en viertal schuren door brand vernield. loor en neg erger werd dit, orndai zijn vrouw hem geraden had te wedden op het winnende paard tc hij toch zijn eigen wil ge volgd had. Dat gaf aanleiding tot een hevige kibbelarij tussohen de twee eentgenooten, wat voor mij als toehoorder hoogst onaangenaam was. Om weer den vrede te hei-stellen eu om mij tegelijkertijd stevig van le gunst te ver zekeren van mijn lieer patroon, verzocht ik beiden mij Vt genoegen te willen doen mijn V n oij aarzelden geruimen tijd, doch eindelijk ua: gasten te willen het avondeten. Zij men zij de invitatie aan ca hoorde ik duide lijk, dat de heer Pomme zijn vrouw influister de: „Wij krijgen op die manier toch een kleine vergoeding voor ons geleden verlies." Ik nam hen mee naar een 1ste klas hotel en bestelde champagne; van een bloemenmeisje kocht ik een bouquot rozen voor mevrouw en het menu stelde ik met de meeste zorg op. Toen de kellner mij de nota bracht, zag ik meer dan zestig francs genoteerd. Het echt paar scheen verbaasd over mijn rijkdom en over de nonchalante wijze, waarop ik er mee omging. Ik was vast besloten om van bet gewonnen geld zoo min mogelijk naar huis mee te ne men dat scheen mij ae beste politiek toe. Ik inviteerde mijn gasten nog voor het thé- ?redtkbfttrtpn SCHE RMIE RHO RN. Ned. Herv. KWk Dec10 uur, Ds Oru^t te Ondom. 31 Dec., geen dienst. I Jan., Geen dienst Geref. Kerk, 9,30 ,uur, Preeklezea. 31 rw 6,30 uur, Preeklezen. I Jan.. Geen1 dienst. BROEK OP LANGENDIJK, Herv. kerk 30 Dec., 9.30 en 2.30 uur, Ds. Stêh<mwer 31 Dec., 6,30 uur, Ds. Stehouwer. 1 Nn 9,30 uur, Ds. Stehouwer. Geref. kerk, 30 Dec. 9.30 uur, Leesdientf 6.30 uur, Ds. de Graaf. Chr. Geref. kerk, 30 Dec., 9.30 en 2.30 uur Ds. de Bruin. 31 Dec 6.30 uur, Ds. de Bruin' 1 Jan., 9.30 uur, Ds. de Bruin. Doopsgez. kerk, 30 Dec., geen dienst 31 iDec, 6.30 uur, Ds. de Jong. CENTRAAL BROODKANTOOï De Minister van Landbouw heeft aW aangewezen als plaatsvervangend liet van Centraal Broodkantoor, vertegenwoordigen^ den Bond van Banket- en Sp»?culaasfabrik®i ten in Nederland, den heer J. P. Coelingh Az, te Deventer. TaltfrABtnuNi ram hedci. NATIONAAL STEUNCOMITé. DEN» HAAG, 29 Dec. De Koningin heeft wederom 100.000 geschonken aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Van dit bedrag is 30.000 bestemd tot leniging der nooden van Nederlanders die in het buitenland wonen en 70.000 om te voor. zien in behoeften aan kleeding van hier li lande gevestigde Nederlander» die daan voor in aanmerking komen. ST4D3MIE&UW3 VERFRAAIING TOEGANGSWEO TOT DE STAD. De heeren G. Th. van den Bosch en F. H. Ringers, leden van den raad en als zooi danig in hunne kwaliteit van leden der commi van bijstand voor publieke werken, zoomedi al» leden der commissie van het plantsoenh» drijf, van oordeel dat de toegangsweg van het Stationsplein naar de stad door de Spoor straat aanmerkelijk verfraaid zoude werden, wanneer deze voorzien werd van trottoir» van bazaltine-tegels ter breedte van minsten» 2.50 Meter, zoomede door eene spaarzan* beplanting van dezen door sierboomen (kroonbootnen) op afstanden van pl.m. 12 M., doen daartoe het voorstel aan den raad. In de toelichting zeggen zij Dat de entree van onze stad, helaas, niet is wat zij behoorde te zijn, is zeker aller over tuiging. Ter gelegenheid van de bespreking van plannen tot verbetering van het Stationsplein, werd door dfe Commissie van het Plantsoen- bedrijf, bestaande uit de voorstellers en den heer Stoel, voorgesteld de Spoorstraat te be planten met sierboomen^, nadat er nieuwe trottoirs zouden zijn aangebracht. Ook de Commissie van P W., bestaande uit de voorstellers en den heer Leguit, deelde die meening en werd daarin bevestigd nadat ter plaatse de toestand was opgenomen. Tot hunne verwondering moesten zij edi tor vernemen, dat B. en W. bezwaar make» deze verbetering aan te brenger., ten minsii wat betreft de boombeplanting. Het bezwaar was, dat deze beplanting belemmerend voor het verkeer zoude zijn. Zij deelen dit be zwaar niet, evenmin als de heeren Stoel en Leguit. De Spoorstraat ia 10 Meter breed. Wanneer van deze breedte 5 M: wordt afgenomen voor trottoirs ten dienste van het verkeer voor voetgangers, dan blijft er voor rijtuigverkeer een beschikbare breedte van 5 M., die alle»- zins voldoende mag worden geacht. Dl Hoogstraat een der meeat begane straten meet bij den ingang aan de Langcstraal slectjis 3.53 M. én aan dt zijde v.ni de Qe> dempte Nieuwesloot 4.68 M. De Schouten- straat i» slechts 4.80 M. breed. De Hoog straat map, van weerszijden worden be reden en in dezelve fs een druk verkeer van rijtui- en en van voetganger»; opgemerkt wordt, at in de opgegeven maten van g-moonde straten de goten zijn opgenomen, zoodat de practi»die breedte voor het rijituigverkeer n minstens 20 c.M minder is. Hieruit volu dat een breedte van 5 'M. voor rijituigverkeer in de Spoorstraat alleszins voldoende i». Trottoirs van 2.50 M. breedte bieden vol doende ruimte voor drie voetgangers, uaatt elkander gaande, zelfs wanneer er plaatl voor een boompje afgaat. ater en nam billets voor de mooiste plaatsen. Ik dacht bij mezelf, toen de voorstelling uai einde liep: al» de chef nu niet tevreden ii over zijn ondergeschikte, dan moet hij wel een zeldzaam lastig mensch zijn I Toen meneer Pomme den volgenden mor gen zijn neus in ons kantoor stak, zag ik di rect dat hij heel slecht gehumeurd wa». Hij vond het niet een» de moeite waard nog be hoorlijk „goeieu morgen" te zeggen. Ik zag hoe hij zijn geldlade opentrok en voorzichtig het geld natelde. Ik dacht dat zijn humeurig heid stellig samenhing met bijzonder hoof) rekeningen, die nog te betalen vielen. Eindelijk keerde hij zich tot mij, legde dt enkele goudstukken die mijn maandelijksd tractement uitmaakten, op mijn lessenaar ea zei: „Ik was met uw werk zeer tevreden, meneer Brac. U is een goede bediende, een zeer goe de bediende, inderdaad, en daarom spijt het me zeer dat ik van u moet scheiden." „Wat wilt u daarmee zeggen, meneer Pom me?", vroeg ik onthutst. „U wedt bij de races, meneer Brac, wat Ik wilde weten heb ik nu in werkelijkheid aan schouwd." „Maar meneer Pomme," riep Lk opgewon den uit, „U i» toch degene geweest, die mij die richting hebt uitgedreven, ik „Het is mijn gewoonte", viel hij mij koel in de rede, „om mijn kassiers aan die proef tc onderwerpen; als zij haar weerstaan, de» te beter, doen ze dit niet, welnu, dan kan ik er niet» aan doen. Het valt nooit te berekenen, hoe ver de passie, in dit gegeven geval, ue speelwoede iemand kan verleiden. Dergelijke kas»iers kan ik niet gebruiken Ik ben bang, voor menschen die zich, evenal# ik, voor de verbetering van het Franuche paardeuraa 10- tere»seeren. Adieu m nn« uina trnoi Y\\r/»t-fi i 11 rr\ /laf uimiuvi im. ww »wv* i bt»VU UiV'^Ul uwwuvw* - - - ge wichtige probleem voldoende toelichtten. Het kwam mij voor, dat meneer Pomme door deze onverantwoordelijke onverschilligheid mijner zijds al heel weinig gesticht was, wat mij een onbehagelijke gewaarwording gaf. I1JE 1 nis»

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2