Nederland. steM van dp genomen roaatrsgelen, den wa penstilstand betreffende n7 Nov fa? "i-'m.- ''(iRgi«rhg documen ten worden "ppubiieeprd tusKc'iPii Bertijn en Petrograd is een draadlooss verbindincr tot stand gekomen. 2Q Nov Dmtsehland ®n Oostenrijk-Hon- garije gaan in op het voorstel van de Rus sische Maximalisten om onderhandelingen te openen overseen wapenstilstand en alge- meene vrede. 30 Nov. De militaire vertegenwoordigers van de Entente bij het Russische hoofdkwar tier protesteeren tegen het verbreken van het Londensche verdrag. 1 Dec. De Rijksdag neemt een crediet ont werp van 15 milliard aan; alleen de onafh. soc. stemden tegen. Bij de verkiezingen voor de Constituante te Petrograd behaalden de Maximalisten 424.014 stemmen, de kadetten 247.414 en de soc. revolutionairen 152.257 stemmen. 2 Dec. Russische en Duitsche onderhan delaren komen bijeen te Brest Litowsk, het Duitsche hoofdkwartier. 3 Dec. Op het midden en het zuidelijk ge deelte van het Russische front i9 de wapen stilstand afgekondigd. De Duitsche troepen in Duitsch Oost-Afri ka hebben zich teruggetrokken op Portu- geesch gebied, zoodat de laatste Duitsche kolonie in handen van de En tentets 4 Dec. Volgens een officieele mededeeling van de Russische Maximalistische regeering heeft het hoofdkwartier met den staf zich overgegeven. m Krytenko is op 3 Dec. als opperbevelheb ber in het hoofdkwartier aangekomende ex- generalissimus Doechonin is door soldaten vermoord, naar aanleiding van de ontvluch ting van generaal Kornilof. 4 Dec. De opperbevelhebber der Russisch- Roemeensche troepen tusschen Dniester en Zwarte zee stelt voor onderhandelingen te openen over een wapenstilstand, waarop de centralen ingaan. Tot Nederlandsch gezant te Washington benoemd mr. AugqptFhilips te Amsterdam. De Entente verbreekt alle militaire econo mische en financieele betrekkingen met de tegenwoordige Russische machthebbers. 6 Dec. De officieele wapenstilstand tus schen Duitschland, Oostenrijk-Hongarije. Turkije en Bulgarije eenerzijds en Rusland anderzijds is op het Russisch Aziatisch front vastgesteld op 7 Dec. 12 uur. gedurende 10 dagen, in welken tijd onderhandeld zal worden over een langeren wapenstilstand Ook de Roemeensche opperbevelhebber heeft voorgesteld onderhandelingen te ope nen. Het op 4 Dec. door de O. H. troepen her vatte offensief op het plateau du Sétti Com muni wordt voortgezet na de verovering van het Melettamassiefde Italianen verliezen 15000 gevangenen. Het door ae Engelschen bij Kamerijk on langs veroverde terrein is door de Duitschers voor een groot deel heroverd. Bevestigd wordt dat Siberië zich onafhan kelijk heeft verklaard onder president Gote- pin, die zijn regeering te Omsk heeft geves tigd. 7 Dec. Amerika verklaart O.-H. den oorlog. Hei Lagerhuis neemt in derde lezing het ontwerp aan tot hervorming van het kies recht, waarbij het kiesrecht wordt verleend aan alle mannen van 21 jaar en aan alle soldaten en matrozen van 19 jaar: vrouwen krijgen het kiesrecht op hun 30ste jaar. De Engelschen bezetten in Palestina 1 lel- bron. Tengevolge van de ontploffing van een munitieschip lu de haven van Halifax wordt een groot deel dier atad verwoest; 2000 dóo- den. 9 Dec. De Engelschen veroveren Jeruza lem op de Turken. 13 Dec. Te Brest-Lltowsk zijn de onder handelingen begonnen over een definitieven wapenstilstand. Cuba verklaart O.-H. den oorlog. 14 Dec. De hetman der kozakken-gene raal Kaledln Is door de Bolsjewikkitroepen verslagen en gevangen genomen, evenals ge neraal Potofsky. 15 öec. Tusschen de Centralen en Rus land wordt een definitieve wapenstilstand ge sloten voor vier weken, ingaande 17 Dec. 12 uur, 16 Dec De Russische volkscommissaris sen spreken de- scheiding tusschen kerk en staat uit en leggen beslag op de bezittingen In de doode hand. 21 Dec. Kalidin en de militaire Kozak ken-regeering hebben afstand gedaan ten be hoeve van een volksregeering der Ookraine. 22 Dec. De Fransche Kamer heeft met 407 tegen 2 stemmen de parlementaire on schendbaarheid van ex-minister Cailliaux opgeheven 23T)cc. De centralen veroveren den Col del Rosso en den Monte Val Bella en nemen 9000 Italianen gevangen. 23 Dec. Tijdens mistig weer drie Engelsche torpedojagers voor de biederlandsche kust getorpilleerd of 'op mijnen geioopen. Dertien officieren en honderd schepelingen zijn daar bij omgekomen. 27 Dec. Luchtgevecht boven Treviso de Italianen en Engelschen halen acht Duitsche vliegtuigen neer. 28 Dec. Wilson trekt de leiding van alle spoorwegen in Amerika tot zich. Aankomst van het St. Nieuw-Amsterdam te Rotterdam met eenige honderden te Nieuw- York gestrande Nederlanders. 1 Jan. Om het reizigersvervoer in verband met steenkoolnood te beperken, worden bij de spoor- en verschillende tramwegen de rei zigers-tarieven met 20 pet. verhoogd 4 Jan. Voor de 4 pets. staats leen ing van 125 millioen gulden wordt ingeschreven tot een totaal bedrag van 1-43.019.500. Uit verschillende streken des lands komen berichten, dat de rivieren buiten lvunne oevers zijn getreden. Groote uitgestrektheden land zijn overstroomd. 8 Jan. Wegens gebrek aan steenkolen heb ben alle spoorlijnen en vele stoomtrams hun ne dienstregelingen met 25 pot. ingekrompen. De oudste dienstdoende predikant bij de herv. kerk, ds. G. Boer te Ermelo, in den ou derdom van 87 jaar overleden. 10 Jan. Jhr. J. W. van Nispen tot Seve- naer, Kamerlid voor Rhenen, hoofdredacteur van de Residentiebode, in den ouderdom van 55 jaar overleden. 11 Jan. De heer mr. H. Goeman Borgestus, voorzitter der Tweede Kanier, 70 jaar gewor den tiet Ned„ stoomschip ,.Leda" bij vergissing door een Duitschen onderzeeër 'getroiien. 17 Jan. 50-jarig tooneeljubiieum mevr. Mann- Bouwmeester. 18 Jan. Mr. H. Goeman Borgesius, sedert 40 jaren lid -der Staten-üeneraai, te denHaag overleden. Tijdens zijne ziekte stieri zijne echtgenoote, die ook reeds eenige dagen ziek was. 21 Jan. De vorst valt in. Na één dag en één nacht vorst loopt men reeds op verscniliende plaatsen over het ijs. De strenge kou hield drie weken aan, zoodat overal het ijs ver trouwd was. De groote rivieren lagen dicht, op verschillende plaatsen waren wegen over het ijs gebaand, waar langs inenschen, paarden eu wagens gingen en ook vervoer plaats hadi, iets wat m tal van jaren niet gebeurde. 21 jan. rriesciie elfstedentocht op schaat sen,, gesplitst in wedstrijd en tocht; resp. 42 en 108 deelnemers. Van den wedstrijd werd winner C. J. J. tie Koning te Leur bij Breda, in y uur 53 min. */s sec. Wedstrijd om het kampioenschap op schaat sen, te Veendam. Winnaar J. H. Bakker te Ruischerbrug, 5000 meter in 10 min. 34 sec. 31 Jan, Afkondiging van den verscherpten onderzeeërsoonog door Duiisciiuuru. k rebr. De naar zee vertrokken visschersn vaartuigen worden teruggeroepen. Het uitva ren der groote schepen wordt verboden. Het stoomschip „Epsilon", van de Vracht vaartmaatschappij Bothnia, teAmsterdam, ge zonken. De „Gamma" van die maatschappij genorptheerdopvarenden van betde schepen gered. 3 Febr. In verhand met de schaarschte van steenkolen wordt door minister Posthuma aangedrongen op uiterste bezuiniging op gas en electriciteit. Steeds gxooter wordt bet aantal scholen en openbare gebouwen, die geheel ol gedeeltelijk wegens kolengebrek worden gesloten, 5 Febr. De algcmecne broodrantsoeueering treedt in werking, 400 grant per persoon per dag. 0 Febr. De Ned. regeering doet stappen bij de Duitsche overheid betredende het in den grond boren van de „Gamma". 8 Febr. Het IJmuider visschersvaartuig Derika" door een Duitschen onderzeeër tot zittken gebracht. Opvarenden gered. 9 Febr. De zeill'ogger Sch. 235 „Marianne" vernietigd. Volk gered. 11 Febr. Dooi ingevallen. Nederlandsch witboek verschenen. 17 Febr. Oudminister S. van Houten viert zijn 80sten verjaardag. 17 Febr. „Batavier II" door bet Duitsche prijsgerecht terecht opgebracht verklaard. De geldswaarden van de „Prins Hendrik" ver beurd verklaard. 20 Febr. De „Oostmarsum" en de „Trom penberg met een lading kolen voor Engel sche rekening, getorpilleerd. Opvarenden ge red. 21 Febr. De heer mr. A. van Gijn neemt ontslag als minister van financiën. De aanlei ding was een mieeningsverschil over de crisis uitgaven in den ministerraad. Opvolger wordt de oud-minister van financiën mr. M. W. F. Treub. De stoomschepen „Driebergen en „Am- bon" getorpilleerd. Een bij Domburg gestrande Duitsche duik boot te Vlissingen binnengebracht. 22 Febr. Zeven Nederlandsche schepen getorpilleerd: Noorderdijk, Zaandijk, Jacatra, i landoeng, Eauland, Gaaaterland en Menado. Bemanningen gered. Twee der scheptu had den legeeringsgiaau aan boord. 24 Febr. liet Groninger tjalkschip Maria Adriana in bet Kanaal getorpilleerd. Opva renden gered. 2 Maart. Door de moeilijkheden in den aanvoer van broodgraan neemt de minister maatregelen tot bezuiniging van het graan- verbruik. De samenstelling van het brood wordt gewijzigd. De schoenei „Albcrdina" getorpilleerd. 5 Maart. Felle kou valt in. Groote brand- atoffennood en gebrek aan petroleum. Staatsraad mr. U. H. Huber, oud-Kamerlid, in den ouderdom van 74 jaar in duu Haag -Overleden. Maart. De Engelsche bewapende koop vaarder „Princess Mclita" woiut in de haven van Rotterdam niet toegelaten. Nadat liet ge ilet schut over noord was geworpen, mocht schip binnenvaren. 9 Maart. Het 80-millloen-ontwerp door de 1 weede Kamer aangenomen. 11 Maart. Het stoomschip „Ares" van de Ned. lnd. Tankstoombootmaatschappij te den 1 laag, getorpilleerd. 14 Maart. Het llaagsdie gerechtshof ver oordeelt de heer J. C. Schroder, hoofdredac teur van de 1 elegraal, tot 3 maanden gevan- gudissuai, wegens liet schrijven in dat blad van een siuk, waanu voorkwam de uitdruk king: „in 't cemruui van Europa bevindt zich ecu troep gewetealooze schurken, die dezen ounog veiourzaakt hebben". liet stoomschip „La Campine", van de Ameiiean PetiOicum-Compauy, te Rotterdam, ,u ue Noordzee getorpilleerd. 15 .Maart. Ketelontploffing aan boord van het paniiserdekschip „Gelderland" te Vlissin gen; 4 dooden, elf gewonden. Daags na de ramp bracht de Koningin den gewonden een bezoek. 19 Maart. In de als veilig aangegeven rou te wordt door een Duitschen onderzeeër een rcliefschip getorpilleerd, waarbij een Neder lander om liet leven kwam. 23 Maart. De „Amstelstroom" van de 1 lol l. Stoomboot-Maatschappij getorpilleerd. 28 Maart. De minister van landbouw maakt bekend, dat de broodkaarten voortaan 9 da gen in plaats van een week moeten dpren. 31 Maart. Het tankschip „Hestia" in den grond -geboord, 13 man, waarvah 6 Neder landers," verdronken. I April Bezoek van een deputatie van het Indië Weerbaar aan ons land. 7 April Nederlandsch Witboek versche nen, waarin behandeld worden de gevallen van de geïnterneerde onderzeeërs en net ge wapende Engelsche stoomschip „Melita". 8 en 9 April. Paaschcongres S D. A. P te Arnhem 16 April. Zomertijd ingevoerd. 22 April Mr W. H de Beaufort viert zijn 40-jarig lidmaatschap van de Tweede Kamer 24 April Het stoomschip „Minister Tak van Poortvliet" zonder wcarr-chuwiito getor pilleerd. i 26 April. De Eerste Kamer neemt het 80- millioen-ontwerp aan. 28 April'. Te Vlissingen aangekomen de bemanning van het kofschip „Elisabeth", dat door een Duitschen onderzeeër tot zinken was gebracht. 30 April. Zes bommen uit een vliegtuig geworpen op Zierikzee, waardoor ongeveer 250 huizen gedeeltelijk vernield werden en 12 instorten. Drie menschen gedood. 2 Mei. De stoomtreiler „Westland IJ. M. 152" in de vrije vaargeul door een Duitschen onderzeeër tot zinken, gebracht. De tjalk „Noordzee", op weg van Rotter dam naar Havre, met bussen melk, tot zinken gebracht. 7 Mei. De stoombeugels VL 199 en VL 195 en de logger VL 98 door Duitschers tot zinken gebracht. De VLaardinger en IJmui der visschersvloten worden wegens het onder- zteërsgevaar opgelegd. 5 Mei. Het stoomschip „Neptunus" nabij het Noordhinder lichtschip getorpilleerd. De opvarenden gered. 10 Mei. De spoorwegmaatschappijen publl- eeeren maatregelen om het reizigersverkeer vooral gedurende Juli, Augustus em Septem ber te beperken. De heer Bosboom afgetreden als minister van oorlog, na aanneming van een motie- Marchant m de Tweede Kamer inzake het oi> der de wapenen roepen van de landstormjaar- klasse 19Ö8 vóór de militielichting 1918. De motorschoener „Gruno", uit Rotterdam, door een Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht. Opvarenden gered. 11 Mei. De Duits-ohe gezant te den Haag meldt, dat de op Zierikzee geworpen bommen niet van een Duitsch vliegtuig afkomstig zijn. 12 Mei. Een Engelsch vliegtuig te Cad- zand gelandde twee inzittende officieren ge ïnterneerd. Onder Nieuwvliet kwam een Fransche tweedekker, bemand met twee Cana- deezen, neer. Ook deze werden geïnterneerd. 14 Mei. De Duitsche regeering betuigt haar leedwezen met het in den grond boren van den treiler „Geertruida SCH. 103" op 5 Juli 1916, die berustte op een verkeerde mee ning van den onderzeeërscommandant, en verklaart zich bereid de scliia'de te vergoeden. Idem idem in betrekking tot de aan het stoomschip „Leda" toegebrachte schade. 15 Mei. De Engelsche regeering ontkent, dat de bommen op Zierikzee geworpen zijn door een Engelschen vlieger. De minister van marine wordt met het in- teremair geheer van het departement van oor log belast. Door de Tweede Kamer aangenomen het wetsvoorstel-Marchant tot verhooging der minimum-onderwijzers-salarissen. De schoener „Boreas" getorpilleerd. Opva renden gered! 16 Mei. Dr. Cuypers, de grootste bouw meester van Nederland, wordt 90 jaar. 17 Mei. De visschersschepen M. A. 45 en M. A. 166 door een Duitschen onderzeeër in den grond geboordde opvarenden van beide schepen gered. 18 Mei. Het stoomschip „Friso" in den grond geboord. Door een onderzeeër zonder vlag getorpilleerd het zeilschip „Henderika Jonaima". Volk gered. De stoomschepen „Veenbergen" en1 „Kii- bergen" door Engeland gerequireerd, evenals de „Vechtstroom" van de Maatschappij Oce an. 24 Mei. De „Batavier VI" door het prijs gerecht te 1 lamburg vrijgegeven. De Katwijker zeil loggers, die oplegden, maar na vorming van een onderlinge verzeke ring door de reeders aldaar, weer uitvoeren, hebben opnieuw de vaart opgegeven in ver band met de moeilijkheden fix den afzet van viadi. Groote brand in de Drentsche venen. Twin tig menschen omgekomen, 109 huizen ver brand en 40 millioen kilo turf. De brand ont stond door vonken uit een baggermachine Den 23sten Mei gingen de Koningin en Prins Hendrikthet terrein van den brand bezichti gen. Bluschmateriaal uit den Haag gerequi reerd. Door een hevige regenbui werd in den nacht van 23 op 24 Mei de brand gedeeltelijk geblusdit. Op tal van punten woedde de Brand nog vele dagen. 23 Mei. De minister van landbouw requi- reeit 22 schepen om graan uit Amerika te halen. Dc tjalk „Voorwaarts", met hout op weg van Zweden naar Rotterdam, tot zinken ge bracht. 24 Mei. De zittingen der Staten-üeneraai gesloten. Duitschland biedt schadevergoeding aan voor de vernietiging van den stoomtreiler Derika 1JM 265 en den zeillogger Marianne SCH 235. Onthulling te den Haag van een gedenktee- ken voor Jan Ligthart. 25 Mei, H. m! dc Koningin geeft 10000 voor dc bij den veenbrand in Drenthe getrol ten personen- De schepen „Bcrniss" en „Elve" van de krompen De zeetjalk „Spesmea" door een Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht Opvarenden te Hellevoetsluis aangekomen. 27 Juli. Een zeer smalle vrije vaargeul in de Noordzee vastgesteld. 28 Juli. Tal van Scheveningsche vi*. schersschepen (vermoedelijk tien) door Duit sche onderzeeërs tot zinken gebracht naar de opvarenden mededeelden, binnen het ze vrije gebied. 30 Juli. Te Oostburg landt een Duitsrho tweedekker. ne 31 Juli. Het stoomschip „Vrede," dat ge- firma van Es te Rc/tteidam getorpilleerd. Op varenden gered. 28 Mei. Het stoomschip „Westland", uit Rotterdam, in den Thecmsmond op een mijn geioopen en gezonken, zes opvarenden ge wond. 29 Mei. De heer jhr. mr. A. F. de Savor- nin Lobman, minister van staat, lid dier Tweede Kamer, wordt 80 jaar. De Holl. Stoombootmaatschappij besluit de vaart op Engeland voort te zetten met Engel sche schepen, omdat deze, begeleid door En gelsche torpedojagers, minder gevaar loopen door onderzeeërs te worden aangevallen dan de neutrale schepen. De stoomtreiler Simon Hoek van Holland 2, die den 30en April is uitgevaren en -waar van niets meer werd vernomen, wordt als verloren beschouwd; 12 man omgekomen. Duitschland betuigt zijn leedwezen over het feit dat in den nacht van 7 op 8 Mei een Zeppelin boven Deventer is geweest. Een Duitsch watervliegtuig op Walcheren gedaald. Inzittende geïnterneerd. 30 Mei. Betuiging van leedwezen ontvan gen van Duitschland met het per ongeluk doodschieten van een Nederlandschen soldaat door Duitschers, die wilden verhinderen1 dat Belgen de grens overschreden. 31 'Mei. De schepen „Antenor" en „Elde" van de maa.schapp Ocean door Engeland in beslag genomen De opvarenden te Hoek van HV'and aangekomen. Huldiging te den Haag van jhr de Savor- rrin Lobman. Onthulling van een borstbeeld. 2 Juni. Ge iNeaerianuscne regeeriug sie.r 12UOO ton graan ter oescnikkiug van tie „Commission for kclict" voor c-elgie en iNcorü-Erankrijk, terug te geven zo ju ra ue schepen oer commissie nier zijn aangenomen. u |un,;. unnu.aaaistc.iuig -tuua iweeue Kamer, in au cusinuta net ameueuue nu uei- kozea. 1 junu bpoorwegaerauiemein Lussen eu bcnancwijJt eu Eiouien; van ue zj gewouutu niemand zwaar gexweisi. Ue ivonnigni, le- lugKeerenü van een ïinspectieiocnt uu uen boscn, Oieel gespaard. 1U Juni. Hei Kotterdainscne stoomschip J torpilleerd heette, blijkt nog gezien' te "zijnde „Eemüijkgeladen met regeeringsgraan, bij Gravesend op het oogenblik dat zij zou ziin ae büetiandseiianüen getorpineera. ttemun- gezonken in de Noordzee, nrng gered. Medegedeeld wordt, dat de invoer van ko- 12 Juni. Het Groninger scnoenersclup len uit Duitschland belangrijk zal veimincje. „Gorneiia" m het Kanaal getorpilleerd; op- ren varenden gered. 14 Juni. Jhr. mr. de Jonge benoemd tot minister van oorlog. Verbod van petroleumverkoop opgeneven met ingang van 2 Juli. 14 en 15 Juni. Wegens de grondwetsher ziening, verkiezingen voor de Staten-Gene- raal. Alle aftredenden op één na herkozen. 21 Juni. Staking ir de Zuid-Limburgsche mijnen; ongeveer 90 pot. van de mijnwerkers heeft den1 arbeid neergelegd. 22 Juni. De togger ijmuiden 302 door een Duitschen onderzeeër tot zinkeu ge- braent. 2ó Juni. De Nederlandsche en de Dunsche regeering worden net eens over de vergoe ding inzake de op 22 Februari getorpilleerde zeven Nederlandsche schepen. 27 Juni. Het Nederlandsche stoomschip „t tnveisum op een unja gemupea, o iNeüer- .«uiueio utngcKomea. 2ö juni. ue Koningin opent de ouitenge- waue zitting der staten-üeneraai. Nieuwe circulaire van den minister over gasoezuimging. 30 juni. De Engelsche regeering breidt de gevaarlijke zone in de Noordzee uit. 2 Juli. De mijnwerkersstaking geëindigd Mr. D. Fock benoemd tot voorzitter der 1 wëede Kamer. De Engelsche regeering verklaart zich be reid een nieuw onderzoek in te stellen naar het werpen van bommen op Zierikzee. 4 Juli. Wegens het beperken van de vrije vaargeul in de Noordzee door Engeland wordt het uitvaren der schepen uiit onze ha vens verboden. Heit Nederlandsche stoomschip „Amstel- and varende in Engelsche dienst, getorpil leeru; bemanning behouden. Het stoomschip „Bestevaer," op weg van .onden naar Rotterdam, getorpilleerd? Van de 18 opvarenden' 10 gered. 6 Juli. Interpellaties in de Tweede Kamer over de uitvoer-politiek der regeering en de ongeregeldheden in Amsterdam, door de heeren Rutgers en v. d. Tempel. Betooging op het Haagsche Binnenhof door het Rev. Comité tegen den oorlog en zijne gevolgen, als protest tegen den aard- appelnood en het gebeurde te Amsterdam. 7. Juli. De Vlaardingsche visschersvaar- tuigen „Thor" en „Proefneming" tot zinken gebracht door een Duitschen onderzeeër. Opvarenden in Engeland geland. 7 en 8 Juli. Nachtvorsten in Friesland, Groningen en Drente. a 9 Jufi. Johannes van den Boom te Voort- bommen neergegooid. Geen groote luizen (Geld.) wordt 100 jaar. x,.., r.<„L 10 Juli. Het partijbestuur van de S. D. A. P. waarschuwt in een manifest de arbeiders klasse tegen De Telegraaf en De Tribune en de S. D. P. De opvarenden van twee MaasBluische loggers (M. A. 16 en M. A 66), uie den 6 Juli door een Duitschen onderzeeër in de zoogenaamde vrije vaargeul tot zinken wer den gebracht, te Ijmuiden aan wal gebracht. 11 Juli. De Nederl. zeetjalk Roelfina door een Duitsche duikboot naar Zeebrugge opge bracht. 12 Juli. Het s.b. „Petrus Paulus" brengt te Ijmuiden 4 opvarenden van de Elisabeth IJ.M. 181, van wie 3 ongedeerd en 1 zwaar gewond en het lijk van den schipper van dit visschersvaartuig, dat den 11 Juli op een mijn liep en zonk. Zes man worden nog ver mist. Het Ned. zeilschip „Agida," op weg naar Havre, door Duitsche torpedobooten opge bracht naar Zeebrugge. 14 Juli. Het rijkskolendistributiebureau stelt een rantsoeneering vast voor huisbrand. De regeering neemt voorzorgen voor den bo tervoorraad In den aanstaanden winter. 16 Juli. Het motorschip „Timor" door eói Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht, Opvarenden gered, 18 Juli. Het Britsche besluit omtrent de gevaarlijke zóne wordt in zooverre opge schort dat de vaart door de vrije geul in de Noordzee mogelijk blijft. De Engelsche regeering erkent, dat Brit sche vliegtuigen de bommen op Zierikzee lie ten vallen. 19 Juli. 50-jarlg bestaan van het Ned. Roode Kruis. 22 Juli. Het stoomschip „Breda," met aardappelèn voor Engeland geladen, door Duitschers tot zinken gebracht; opvarenden gered. 23 Juli. De motorschoener „Sirra,' thui§ behoorend te Rotterdam, op weg naar Ame rika getorpilleerd. Opvarenden gered. 23 Juli. Het stoomschip „Gelderland," met steenkool op weg van tonelen naar Rot terdam, naar Zeebrugge opgebracht. Duitschland beperkt den kolenuitvoer naar Nederland. 30 Juli. Te Oostburg landt een Duitsche tweedekker. 24 Juli. Twee kleine Nederlandsche sche pen, de „Nereus" en de „Vrede," zijn tot zin ken gebracht. De minister van landbouw heeft maxi mumprijzen vastgesteld voor producten van den oogst 1917. Bij enkele candidaatstelling als lid der Tweede Kamer voor het district Zutphen (va- cature-Lieftinck) gekozen mr. J. van Gilse (u.-l.), kantonrechter te Steenwijk. 25 Juli. De schoener Janna" en de sleepboot „Oostzee" getorpilleerd. Opvaren den gered. 26 Juli. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp op de export centrale aangenomen De koningin inspecteert de in West-Noord- Brabant gelegerde troepen Wegens de kolenschaar9chte de dienst op de lijnen der H. IJ. S. M. wederom inge- De nood-boschwet door de Tweede Kamer aangenomen. 1 Aug. De Duitsche regeering betuigt haar leedwezen over de onrechtmatige op brenging van den stoomtreiler „Koningin Emma" Sch. 417 en biedt schadevergoeding j 3 Aug De minister van landbouw maakt een distributieregeling voor schoeisel en sa jet openbaar. Op grond van het onderzoek der internati onale commissie van zeeofficieren inzake de geinterneerde Duitsche duikbooten, heeft dë v Nederlandsche regeering beslist, dat de U B. 6 zal geinterneerd blijven en de U. B. 30 zal worden vrijgelaten. 4 Aug. Uitvoer van boter en aardappelen verboden. Distributie van benzine aan particuliere! 1 opgeschort, van petroleum verlaagd van 50 op 40 pCt. Op Ameland Duitsch watervliegtuig p. land en geinterneerd. Ongeregeldheden te Rotterdam, veroor- I zapkt door bootwerkers, aan wie de nooduit- I keering geweigerd werd. 7 Aug. Op Texel Duitsch vliegtuig p. land en geinterneerd. De „Batavier II" en de „Zeemeeuw" wor den ter beschikking gesteld van de Neder landsche rechthebbenden. De Internationale commissie van onder zoek inzake het torpilleeren van Nederland sche schepen beslist dat de Amstddijk inï vrije vaargeul is tot zinken gebracht. 8 Aug. De Rijkskolendistributie heeft een turfregeling vastgesteld. 9 Aug. De minister van landbouw steil een bureau in dat het publiek zal voorlichten over regeeringsmaatregelen inzake de nood zakelijke levensbehoeften. 11 Aug. Tot voorzitter van de Liberale Unie is gekozen prof. mr. J. E. Heeres, tot I secretaris de heer P. Otto. 12 Aug. Tusschen Oostburg en Schoon- dijke is een Duitsche tweedekker gedaald. De inzittende vliegers zijn geinterneerd. De commandant van het veldleger verbiedt de uitgifte van het Eindhovensch Dagblad I tot en met 20 Aug., naar aanleiding van een artikel over het optreden van Duitsche on- I derzeeërs tegen Nederlandsche visschen- i vaartuigen. Den 17 Aug. werd dit besluit op geheven. 17 Aug. Duitsche vliegtuigen boven Zeeuwsch-Vlaanderen en Sittard. 18 Aug. Op het eiland Schouwen drie I schade, geen ongelukken. Bij Blijham en Beerta (Gr.) een Duitsch vliegtuig gedaald.. In ver schillende plaatsen nam men vliegtuigen waar. 20 Aug. In een gevecht tusschen twee Engelsche en twee Duitsche torpedobooten, welke laatste het Nederlandsche stoomschip ..Leonora" hadden aangehouden, zijn ae Duitsche oorlogsvaartuigen in den grond geboord. Het Nederlandsche schip is naar Londen gebracht. 23 Aug. Nabij Elburg een Duitsche vliegmachine geland. De bestuurder geïnter neerd. De regeering geeft toestemming voor den proef uit voer van rundvleesch. Het Duitsche s.s. „Renata Leonhardt" bij de Noorderhaaks getorpilleerd en gezon ken. Bemanning gered. 25 Aug. Er zijn weder vreemde vliegtui gen boven Zeeuwsch-Vlaanderen geweest, die Bommen hebben geworpen, welke teredit kwamen nabij Cadzand en Aarden burg. De regeeriug heeft onzen gezant te Berlijn verzocht bij de Duitsëne regeering met den meesten nadruk te protesteeren tegen dc zeer ernstige schendingen van het Nederlandsch gebied op 18 Aug. door Duitsche vliegtui gen. 27 Aug. De minister van landbouw doet alle inlandsche zaden van den oogst 1917 ln beslag nemen. De minister verlengt den geldigheidsduur der broodkaarten tot elf dagen. Op verschillende spoor- en tramlijnen wor den wegens kolennood goederentreinen op geheven. 28 Aug. Duitschland erkent dat Duitsche vliegers bommen hebben laten vallen op Ooeree en op Renesse. 29 Aug. Duitsch vliegtuig te Vallermond (Dr.) geland. De nood-boschwet door de Eerste Kamer aangenomen. 30 Aug. De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp oetreffende de export-centrale met 24 tegen 4 stemmen goedgekeurd. 30 Aug. Minister Posthuma neemt de thee en koffie in de distributie op. J De schilder Theo van Hoytema te Den Haag overleden. 31 Aug. Het wetsontwerp tot verhoogtag van de minima der onderwijzersjaarweaden door de Eerste Kamer aangenomen. Deze wet Is echter niet door de koningin bekrach tigd, daar minister Cort v. d. Linden een an dere regeling voorstelt, die ongeveer de helft zal kosten. Op een vergadering van tien Bond van Ned. Onderwijzers te Utrecht is daartegen heftig geprotesteerd. Graanuitvoer naar Nederland door Ame rika geweigerd. 3 Sept. In verband met de verlenging van de broodkaarten worden hier en daar brood- looze dagen ingevoerd. 5 Sept. De tooneelspeler Louis Bouw meester wordt 75 jaar. Middenstandscongres te Oroningen. 6 Sept. De Nederlandsche gezant w Washington wendt pogingen aan om wijzi ging te verkrijgen van de beslissing van den Amerikaanschen Uitvoerraad in zake de ver- imillpprH hppffp hliikt nncr arp-zien

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 10