m AA- is* 8ir f T/' Alkmaar. P?7 scheping van graan naar Neaeriana. Mr. H. L. Drucker, lid der Eerste Kamer, overleden te den Haag, oud 60 jaar. De Nederlandsche scheepvaart gedeeltelijk hersteld, de regeering geeft aan 5 schepen verlof naar Zuid-Amerika en aan twee om aaar Indië te vertrekken 10 Sept. Volgens mededeeling van den di recteur der S. S. heeft Duitschland den aan voer van kolen stopgezet. Het s.s „Hermina" van de firma de Poor ter te Rotterdam door twee Engelsche tor pedojagers opgebracht. 11 Sept. Van Duitsche zijde wordt ont kend dat de bedoeling is Nederland zonder kolen te laten zitten. Er worden nieuwe on derhandelingen gevoerd over kolenaanvoer. De Engelsche regeering verklaart zich be reid elke maand 100 A 200.000 ton kolen te leveren, als Nederland evenveel tonnen scheepsruimte voor de Belgische reliefcom- missie beschikbaar stelt. Te Den Haag r.-k. vredesbijeenkomst naar aanleiding van de vredesvoorstellen van den Paus. 12 Sept. Het kapitaal van 25 millioen gulden voor de N. V. tot expl. van hoogovens te Hoek van Holland geheel geplaatst. 15" Sept. Samensmelting van de Kon. Ned. Landbouwvereeniging en het Ned. Land- bouwcomité is tot stand gekomen. De gewone zitting der Staten-Generaal ge sloten. 16 Sept. De motorbeuger V.L. 214 Een dracht VII in de vrije zee tot zinken ge bracht door een Duitschen onderzeeër. 17 Sept. Wintertijd ingevoerd. Bij het afweren van vliegers der geallieer den boven België zijn een drietal Duitsche granaten op Nederlandsch grondgebied te rechtgekomen. Een Ned. schip getroffen, waarbij de schipper gewond werd. 18 Sept. Opening der zitting van de Sta ten-Generaal door minister Cort v. d. Lin den. Beperkte dienstregeling van de reizi gerstreinen in werking getreden. 17 en 18 Sept. Eerste R.-K. Midden standscongres te Utrecht. 19 Sept. De koningin benoemt tot voor zitter der Tweede Kamer den heer mr. D. Fock 21 Sept. Regeling vastgesteld omtrent de verstrekking van goedkoop schoeisel. 23 Sept. In verschillende plaatsen van ons land demonstraties voor de levensmidde lenvoorziening gehouden door de S. D. A. P 25 Sept. Engeland verklaart zich bereid ons land, onafhankelijk van de loopende on derhandelingen, 100.000 ton kolen te leve ren. Voorstellen tot grondwetsherziening door de Tweede Kamer aangenomen. Een Nederlandsche torpedoboot schiet in de Wielingen twee Duitsche vliegtuigen neer. Engelsch vliegtuig, dat in nood verkeerde, te •Nieuwediep aangebracht. 28 Sept. Brand in den toren der Nieuwe kerk te Den Haag, ontstaan bij loodgieters werkzaamheden. Het orgel ernstig Bescha digd 29 Sept. Duitsche vliegmachines geland bij Sneek en Sas van Gent en een Engelsche bij Zuidzande. Bij Oostburg een granaat terecht gekomen in een stuk land. Geen persoonlijke ongeluk ken. 1 Oct. De beeldhouwer Charles van Wijk te Den Haag overleden. Bij een luchtgevecht bommen gevallen op Sluis (Zeeland). Een paar huizen vernield. Geen persoonlijke ongelukken. Te St.-Maartensdijk (Z.) een Duitsche bal lon neergekomen. 2 Oct. Duitschland biedt verontBchuldi- S;ing aan voor het schenden van Neder- andsch grondgebied door vliegers, die bo ven N.-Brabant kwamen. 3 Oct. Gekozen tot lid van de Eerste Ka mer (vacature Drucker) de heer W. H. Vlie gen, s.-d., wethouder van Amsterdam. 6 Oct De regeering deelt mede, dat In beginsel met de Duitsche commissie overeen stemming is bereikt inzake kolenlevering en andere economische kwesties met Duitsch land. 8 Oct. Voor het gerechtshof Den Bosch vrijspraak gevraagd voor den heer J. C. Scnröder in de bekende zaak van de „Schur ken van Europa" in de Telegraaf. Den 15 Oct. sprak dit hof hem vrij. 8—11 Oct. Een groot aantal mijnen spoelt uit zee aan de Nederlandsche kust aan, voornamelijk aan de Zeeuwsche. De ontploffingen veroorzaken veel materieele schade, op N.-Beveland werd zelfs een huis je totaal vernield. 11 Oct. Telegrafische handelsgemeen schap tusschen Engeland en Nederland op last van de Britsche regeering verbroken we ens het door onze regeering toestaan van oorvoer van zand, grint en raetaalsplinters naar België uit Duitschland. Amerika maakt door weigering van bun kerkolen de scheepvaartverbinding van Ne derland met O.-lndië onmogelijk, ïraan naar Nederland. opgericht, die de kunst en 't amusementbe- voor 't algemeen staats- drijt Als medefacto belang beschouwt 22 Oct. De Engelsche regeering weigert elke vergunning voor export naar Nederland. 23 Oct. Te Den Haag wordt eer. congres gehouden ter herdenking van de kerkhervor ming. 27 Oct. Wetsontwerp ingediend tot het aangaan van een geldleening groot 500.000.000. 29 Oct. Dr. Kuyper wordt 80 jaar. 3 Nov. Bij de Tweede Kamer wetsontwer pen ingekomen tot het beschikbaarstellen van gelden voor levensmiddelen over het laatste kwartaal van 1917 en het eerste half jaar van 1918 tot een gezamenlijk bedrag van 170 millioen gulden. 5 Nov. Bij de Tweede Kamer is een wets voorstel ingekomen, strekkende om over het belastingjaar van 1 Mei 1918 tot 30 April 1919 op de aanslagen in de beide verdedi gingsbelastingen 150 opcenten te heffen, ten behoeve van de beschikbaarstelling van le vensmiddelen 8 Nov. Uit een vliegtuig een bom gewor pen op de gasfabriek te Axel. Een tweede bom is in de nabijheid van Hulst gevallen. Een drietal personen gewond. 12 Nov. De Scheveningsche zeillogger „Hdibertje" door 'n Duitschen onderzeeër in den grond geboord. Een scheepsjongen werd gedood. 15 Nov. Doorvoer zand en grint uit Duitschland naar België via Nederland stop gezet. Uitvaart van stoomtreilers verboden. Luitenant Thomson te Soesterberg met een vliegmachine gevallen. Hij werd ernstig ge wond, evenals de andere inzittende, korpo raal Theunissen. 17 Nov. .Het Duitsche prijsgerecht te Iamburg heeft het onrechtmatige erkend van het m den grond boren der „Berkel- stroom" en schadeloosstelling toegekend. Het Amsterdamsche motorschip „De Dol- lard" door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. Drie inan omgekomen. De loggers K. W. 85 en Jacoba, van Kat wijk en IJmuiden, in den grond geboord. Drie Nederlandsche visschersvaartuigen naar Harwich opgebracht. 17 Nov. Carbidontploffing in een motor schoener te Rotterdam, vier aooden en drie gewonden. Brand te Wijk bij Duurstede, drie kinderen omgekomen. 18 Nov. De heer H. Spiekman, s.-d. Ka merlid voor Rotterdam II, overleden. 18 Nov. Fransche tweedekker te Bergen op Zoom geland. 20 Nov. Vrachtprijzen voor bagage en expressgoed op de spoorwegen verdubbeld. 21 Nov. De Duitsche regeering kent voor de in den grond geboorde Nederlandsche schepen ,Blommersdijk" en Rijndijk scha deloosstelling toe, resp. 2.997.444 en 742.518. Verbod tot uitvaart voor de motorlog- gers opgeheven. Duitschland breidt het ver- perde gebied ter zee uit. 22 Nov. De stoomschepen „Nederland" en „Megres" getorpilleerd. Alle opvarenden gered. 23 Niov. De zeillogger „Katwijk 157" op gebracht naar Bremerhaven. 24 en 25 Nov. Zware storm. Marken en een deel van Monnikendam overstroomd. Eem, Merwede en Beneden-Waal buiten hunne oevers getreden. In verschillende plaatsen overstroomingen en storing in tele graaf- en telefoonverbindingen. Hier en daar menschen te water gewaaid en verdronken. 28 Nov. Het officieel onderzoek der scher ven, afkomstig van de bommen die op 8 No vember j.l. op Sas van Gent en Axel zijn geworpen, heeft aangetoond dat deze van Britsen maaksel moeten zijn geweest. 29 Nov. De Eerste Kamer neemt met 42 tegen 1 stem de voorstellen tot grondwetsher ziening aan. 30 Nov. De grondwetsherziening door de koningin bekrachtigd. De Engelsche regeering heeft schadever- Het stoffelijk overschot van koning Willem III overgezet in een brons metalen sar corhnag in den koninklijken grafkelder in de Nieuwe kerk te Delft. 15 Oct. Oprichtingsvergadering Export- centrale. Eerste wagons steenkool uit Duitschland aangekomen. Mata Hari (Margaretha Geertruide Zel- le, geboren te Leeuwarden) wegens spionna ge te Parijs gefusilleerd. 16 Oct. De minister publiceert maatrege len voor het vervoer te water, nu de spoor wegen mipder vrachtgoederen zullen vervoe ren. De voorloopige overeenkomst Inzake kolen- Rangoon en Ned. Indië sto In verband met een tegen 20 Oct. aange kondigde staking bij twee Tilburgsche fabri kanten, hebben ae overige patroons tegen 25 Oct. een algeheele uitsluiting aangekondigd 19 Oct. Het stoomschip „Parkhaven," thuis behoorend te Rotterdam, getorpilleerd door een Duitschen onderzeeër. Opvarenden gered. 18 Oct. De Tweede Kamer besluit dat de landbouwhoogeschool te Wageningen zal worden gevestigd. 20 Oct. De heer C. J. K. van Aalst, pre sident van de N. O. T., richt een open brief aan president Wilson over het vasthouden der Nederlandsche schepen in Amerika Te 's-Gravenhage een nieuwe staatspartij verder. 14 Dec. Eerste Kamer leening van 500 milinen aangenomen. 15 Dec. De uitsiuiting te Tilburg geëin digd. te Amsterdam opgericht een nieuwe staatspartij, de Economische Bond. 19 Dec. Vier bommen geworpen bij de suikerfabrieken te Sas van Gent. Geen scha de. 18 Dec. Te Heithuizen (L.) een Duitsche tweedekker neergekomen. De twee inzitten den geinterneerd. 21 Dec. Tot lid van de Tweede Kamer (vacature-H. Spiekman) in 't district Rotter dam II gekozen de heer A. B. de Zeeuw, soc.-dem. 22 Dec. Door onbekende vliegers 6 h 7 bommen of granaten op Goes geworpen. Geen dooden, doch één zeer ernstig gewonde. De Koningin heeft wederom honderddui zend gulden geschonken aan het Kon. Na tionaal Steuncomité Het eerste transport geïnterneerde Engel sche krijgsgevangenen is te Scheveningen aangekomen 13 Febr. De gemeenteraad wijzigt de ver ordening op de lichtbesparing en tarieven voor gas en electrisch licht, om te komen tot een noodzakelijke besparing van 35 pCt. 22 Maart. Tot ingenieur bij het gemeen telijk electriciteitsbedrijf wordt benoemd de heer H. L. Couturier, tijdelijk als zoodanig werkzaam. De raad neemt aan een voorstel van B. en W., waarbij aan de vereeniging Volkshuis vesting een voorschot wordt verleend van 320000 of zooveel minder als blijken zal voldoende te zijn voor den bouw van 93 werk manswoningen, en bovendien ter tegemoetko ming in hef vermoedelijk tekort op de exploi tatie een som van 1500 per jaar. Door den raad wordt een verordenin; vastgesteld tot beteugeling van het gebrui van tabak door kinderen en voorts een idem, waarbij het bezoeken van bioscopen aan kin deren wordt verboden zonder vergunning van den burgemeester. 29 Maart. De burgemeester deelt den raad mede, dat ingevolge raadsbesluit van den heer Klein 5.21.10 H.A. weiland is ge kocht voor 15500, ten dienste van de teelt van voedingsgewassen. Besloten wordt de ploeggelden voor de oorlogstuintjes voor re kening der gemeente te nemen. Tot schoolarts benoemd de heer dr. Pa- meiier. Aan B. en W. werdt door den raad een crediet verleend van 15000 tot het inrichten van een centrale keuken. De raad benoemt tot lid in de commissie tot wering van schoolverzuim den heer C. A de Braai, in de schattingscommissie voor de inkomstenbelasting den heer E. E. Stoel, in de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs den heer A. L. de Gelder. 24 Mei. Tot lid van het bestuur van het stads-ziekenhuis benoemd de heer Arntz. Aan de vereeniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" een voorschot verleend van goeding gegeven voor een man te Cadzand, die door een bom was getroffen. 1 Dec. Geschil tusschen de ministers Posthuma en Treub. Eerstgenoemde stelt den eisch dat de uitvoer van kaas zal wor den toegestaan. Witboek nopens de zand- en grintkwestie verschenen. 2 Dec. Hr. Ms. Tromp na 4 jaar afwe zigheid in de tropen te Den Helder terugge keerd. 1, 2 en 3 Dec. Zware stormen met sneeuw en hagel. Alom hoog water, in Bun schoten, Hoogland, Harlingen. Zwolle, Amersfoort en Rotterdam overstroomingen De Eem buiten hare oevers getreden. Groote vrees voor de Zuiderzeedijken. Marken over stroomd, eveneens het Kamper Eiland. Op Texel groote stormschade, bij Katwijk groote stukken duin weggeslagen. 5 Dec. Wegens den benzinenood het par ticuliere autoverkeer verboden. Ten aanzien van telegrammen voor den diamanthandel is. het telegrafisch verkeer met Engeland hersteld. De Staatsbegrooting in de Tweede Kamer nabij aangenomen 6 Dec. Twee bommen geworpen Sas van Gent. Geen schade. 7 Dec. Te Vlissingen een Duitsch water vliegtuig aangebracht, dat in ontredderden toestand was gevonden. De beide vliegers vrijgelaten. 8 Dec. Te Reuver (L.) een Duitsch vlieg tuig geland. De inzittenaen geinterneerd. De sleepbooten „Utrecht" en „Limburg" van het Bureau Wijsmuller te Rotterdam, resp. liggende te Bordeaux en Londonderry, door de Fransche en Engelsche regeeringen opgevorderd. 10 Dec. Het Ned. schip „Leda" bij de Engelsche kust op een mijn geloopen en zonken; 7 man vermist. 12 Dec. Minister Cort v. d. Linden deelt in de Tweede Kamer mede dat het conflict Posthuma—Treub op bevredigende wijze is opgelost. Afkondiging nieuwe grondwet. 13 Dec. Engelsch luchtschip geland tus schen Laren en Eemnes. Onder Sliedrecht een Engelsche vlieger aangetroffen, die bij het aanzetten van den motor, nadat de machine aan den grond was geraakt, daar uit was gevallen. Bij Poortugael vier Engelsche vliegers aangetroffen, die uit een luchtschip waren geslagen. Het schip ging met één vlieger 12000, ten einde die vereeniging in staat stellen een terrein aan den W op< De raad besluit tot het aangaan W. om de verordening op het o. 1. onderwijs te wijzigen cn van de Burgerschool een' vol ledige school voor m. u. 1. o. te maken. De raad besluit om voor ingezetenen met een inkomen tot 1200 in den a.s. winter cokes beschikbaar te stellen voor 1 per H.L. 9 Aug. De tijdelijke leeraren aan de Bur geravondschool en avondschool voor hand werkslieden krijgen een vaste aanstelling, uitgezonderd de heeren Aukes en Kohnert, die aan een tijdelijke aanstelling de voorkeur geven. Tot leerares in het Duitsch aan het gym nasium en de handelsscholen benoemd mei. O. Janssen, tot rector van het gymnasium de 'heer dr. C. Greebe te Gorinchem, tot leeraar in de wiskunde en wis- en natuurkun dige aardrijkskunde aan het gymnasium de heer C. de Bruijn, astron. docts. te Leiden,, tot tijdelijk leerares in geschiedenis en aard rijkskunde aan het gymnasium mej. G. Coops, lit. docts. te Baarn. In verband met het ingekomen adres d.d. 15 Mei 1.1. en het nader schrijven d.d. 17 Ju li 1.1. van den heer P. A. de Lange, in zake het in exploitatie brengen van terreinen voor handel en industrie, stellen B. en W. voor, dat eene commissie zal worden benoemd, ten einde de geopperde denkbeelden te onderzoe ken en ter zake te rapporteeren. Alzoo besloten. Het benoemen der leden dier commissie wordt aan B. en W. overgela ten. Aan B. en W. wordt een crediet verleend van 25000 voor het verstrekken aan on- en minvermogenden van sajet, klompen en melk tegen verlaagden prijs en tevens om zoo mo gelijk de rijst voor iedereen lager verkrijg baar te stellen. Burgemeester en Wethouders worden ge machtigd tot het doen maken van een spoor brug met tijdelijken onderbouw, overeen komstig het door den directeur der gemeente werken, bij schrijven van 4 Augustus inge zonden plan. (Totaal kosten 7046.75 waarvan voor den onderbouw pl.m. 4500). Op voorstel van de commissie van bij stand voor de gasfabriek stellen B. en W. voor aan hen een crediet te verlcenen van 4400, tot het toekennen van gratificatiën ad 2100 en 2300 aan de heeren de Kat en Van Deventer, oud-directeur en directeur der gasfabriek, wegens verleende buitenge wone diensten bij het bouwen van een nieuwe fabriek. Alzoo besloten. 4 Sept. De nieuwe raadsleden geïnstal leerd. Tot voorzitter van het scheidsgerecht gekozen de heer mr. W. Stap, tot pl.v.v. voorzitter de heer mr. P. A. Ófferstot leeraar aan het gymnasium de heer J. C Keijman. Na uitvoerig en soms scherp debat de aftredende wethouders herkozen, de heer de Wit met algemeene stemmen (één blan co); de heer Zaadnoordijk met elf stemmen (7 op mr. Sluis en 1 op den heer v. d. Bosch), ae heer Thomsen met 12 stemmen (6 op mr. Sluis en 1 op den heer v. d. Bosch). De herkozenen namen de benoeming weer aan. Tot leden van publieke werken worden her benoemd de heeren Ringers en v. d. Bosch en gekozen de heer Elfring; voor de plant soenen herkozen de heeren v. d. Bosch en- Ringers; in de gascommissie herkozen de heer de Lange en gekozen de heeren Elfring esterweg te omslag met nog 17000 te stellen een terrein aan den koopen. van een van 175.000 tegen een rente van hoogsïens 4 pCt. ter dekking van bui tengewone uitgaven. De hoofdelijke om verhoogd. 28 Juni. Op een voorstel van den heer A O. den Boesterd om van gemeentewege de wenschelijkheid, de mogelijkheid en het risico van den bouw van woningen van 300- 1000 te onderzoeken, wordt besloten het op de agenda te plaatsen voor een de volgende week te houden raadsveri De raad besluit tot verhuring van grond en water aan de N. V. Alkmaarsche export veiling van land- en tuinbouwproducten ten behoeve van de oprichting en exploitatie van een exi Besloten wordt de najaarsvecmarkt voortaan te houden op den eersten Dinsdag in Nov., aanvangende des middags 12 uur, en den daaropvolgenden Woensdag. De Zon- dagmarkt werd hiermede afgeschaft. Aangenomen wordt een verordening, waar bij de nachtarbeid van bakkers wordt verbo den. Toen dit besluit viel en de burgemeester den aanwezigen op de publieke tribune geluk wenschte, steeg een daverend hoera op. Aangenomen een voorstel waarbij herzien werd het besluit om aan de vereeniging voor Volkshuisvesting Alkmaar een voorschot te geven van 320.000, welk bedrag nu werd verhoogd tot 359.000. Aan het bouwplan werden nog drie winkelhuizen toei 5 Juli. De raad besluit van Alkm. Cre diet- en effcctenbank 175.000 te leenen te gen 4 pCt. Inzake het voorstel van den heer den Boes terd, in de vorige vergadering gedaan, wordt besloten een commissie te benoemen van 3 leden, waartoe ook niet-raadsleden kunnen behooren, Een nieuwe regeling voor het gebruik van gas en electriciteit aangenomen. De gasprijs verhoogd tot 10 cent, muntgas 11 cent. Besloten wordt tot den bouw van 30 één kamerwoningen, welke elk inclusief het bouw terrein zullen kosten 2833 (12 aan de Landdwarsstraat en 18 aan de Visschers- laan). De burgemeester deelt mede dat het distri butiebcdrijf over de eerste 5 maanden 26.223 heeft gekost. Besloten wordt het terrein van Volkshuls- vesting aan den Westerweg te doen ophoogen door den aannemer van de ophooging van de begraafplaats, 19 Juli. Het voorstel-Verkerk inzake den asprijs (beneden 1200 inkomen 6 cent en Westertioftot lid van de commissie voor de gemeenitereiniging gekozen de heer Wolzak; tot idem voor het ongevallen fonds herkozen de heer de Lange; tot idem voor het marktwezen gekozen de heer Lubbe tot idem van het distributiebureau de hr. mr. Sluis; tot idem voior de belastingzaken de heer J. de Lange C.Jz.tot idem voor de strafverordeningen de heeren de Lange en Lubbe. Aan de vereeniging voor volkshuisvesting Alkmaar wordt dA administratie opgedragen van de door de gemeente te stichten arbel derswoningen en worde verleend aan die ver' eemiging 'n voorschot van 110.000 voor den bouw van arbeiderswoningen, alsmede een voorschot in het vermoedelijk tekort op de exploitatie dier woningen tor een bedrag aan- evende het verschil tusschen de kosten wel verleend voor de kosten van distributie van schoeisel en sajet. De raad besluit tot aankoop van 3312 M3 tuingrond aan net Oudorperdijkje van den heer H. Vos voor 3500. Besloten wordt tot het aangaan van een kasgeldleening van 150.000 tegen 5 pCt. Aan de vereeniging voor Kindervoeding wordt 3000 subsidie toegestaan. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. om de regeling tot het gebruik van gas en electriciteit zóó te wijzigen, dat in bijzon dere gevallen een maximumverbruik door den directeur van het bedrijf in overleg met de gascommissie wordt toegestaan. 5 Juni. Bij enkele candidaatstelling her kozen als lid der Tweede Kamer voor het district Alkmaar, de heer jhr. mr. P. van Foreest, die deze benoeming aanneemt. 4 Juli. Uitslag verkiezing van 7 gemeen teraadsleden District 1 (drie plaatsen). Gekozen zijn de heeren J. H. Elfring en F. H. Ringers. Her stemming tusschen de heeren J. de Lange C.Jz. en Mr. A. J. M. Leesberg. District 2 (twee plaatsen) Herstemming tusschen de heeren Mr. A. Prins met C. J. Tjaden en J. Westerhof met J. de Wit Dz. District 3 (twee plaatsen). Gekozen de heer G- T. M. van den Bosch en herstem ming tusschen de heeren J. Westerhof en H. Wolzak Gz. 6 Juli. De S. D. A. P. en de kiesvereni ging Eensgezindheid sluiten voor de her stemming een compromis, tengevolge waar van de heer mr. Prins zich in district 2 .te rugtrekt. 12 Juli. Bij de herstemming voor vier le den van den Gemeenteraad werd gekozen de heer J. de Langs C.Jz. in district k In district 2 (twee plaatsen) werden geko zen de heeren J. Westerhof en J. de Wit Dz. In district 3 (één plaats) werd gekozen de heer H. Wolzak Gz. Door een abuis bij de telling in district III werd eerst de heer Westerhof verkozen ver klaard; daarna werd medegedeeld dat de beide candidaten evenveel hadden en de heer Wolzak dus verkozen was, als zijnde de oud ste in jaren. Ten slotte bleek de heer Wolzak één stem meer te hebben. 2 Oct. Bij de verkiezing voor gemachtig den in het kiescollege der lierv. kerk worden gekozen de vrijzinnige candidaten met 451 stemmen tegen 339 op de orthodoxe. 12 Nov. Bij de verkiezing van notabelen bij de herv. gem. gekozen twee vrijzinnigen. 29 Nov. De aftredende ouderlingen en diakenen bij de herv. gem. herkozen. In de vac.-v. d. Heijde gekozen de heer C. Dekker in de vac.-Molenaar de heer J. Rolff :e de stichting ervan in 1914 zou hebben medegebracht en de werkelijke kosten, mits het rijk een bijdrage verleent van 75 pCt. 4 Oct. Tot leeraar aan de burgeravond school en de avondschool voor hanmverkslie den benoemd de heer E. Harder te Heiloo; tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim de heer Dijkers; tot onderwij zeressen aan de zesde gemeenteschool de da mes van Houtum alhier en Noordeloos te Driehulzen Een raadscommissie benoemd ter bevorde ring van de samenwerking tusschen burger lijk armbestuur en armenraad. De jaarwedde van den directeur van het distributiebedrijf verhoogd tot 3000. Voorstel B. en W. tot verhooglug der sa larissen vau burgemeester, secretaris en ont vanger aangenomen, evenals een niéuw voorstel inzake de rantsoeneering van gas en electrischen stroom. 27 Oct. De heer E. E. Stoel bedankt als raadslid. 8 Nov. De heer Elfring houdt een inter pellatie naar aanleiding van de inbeslagne mingen van allerlei artikelen. Interpellatie van den heer Udo inzakt schooltijden in verband met den kolennood. Tot directeur der arbeidsbeurs benoemd de heer C. Dekker, ambtenaar 's rijks belas tingen Besloten tot het geven van bijslag op pe troleum. 15 Nov. Interpellatie van den heer Wes terhof inzake de woningnood. De aftrek van den hoofdelijken omslag in zake verzekeringen wordt gesteld van 5 op 10 pet. Besloten wordt tot het aangaan van een tijdelijke geldleening van 92500 als voor schot aan het electriciteitsbedrijf. 6 Dec. Bij den raad kwam heden o.a. in: Pz.( (beiden als ouderling). Yeraeuigingeu. I Jan. Hier ter stede is een vereeniging van Duitsche deserteurs opgericht, genaamd Teutonia, een paar dagen later omgedoopt in De Vrije Arbeiders. 10 Jan. Vereeniging van winkeliers in kruideniers- en, grutterswaren opgericht, ten doel hebbende de belangen dier handelaren bij de distributie te behartigen. II Jan. Exportveiling voor groenten en fruit voor Alkmaar en omstreken opgericht. 16 Jan. Afd. der vereen. „Landstorm 1910" opgericht, met het doel den druk dei- mobilisatie te verlichten. 29 Maart. Na een lezing van deji heer jhr. C. A. L. v. d. Wijck, secretaris van het hoofdbestuur der vereeniging Onze Vloot, wordt hier een afdeeling dier vereeniging op gericht. 22 Mei. De R.K. vereeniging Goed Wo nen bij kon. besluit toegelaten als vereeni ging uitsluitend werkzaam in het belang der Volkshuisvesting. 23 Mei. Christelijke schooldag gehouden in de Harmonie. 31 Mei. Aanbesteding van 96 woningen aan den Westerweg voor „Volkshuisvesting Alkmaar." Eén inschrijver, n.l. G. Bergs- hoeff te Alphen a. d. Rijn voor 450.000 mët en 426.000 zonder kelders. Het bestuur der vereeniging besloot 6 Juni d.a.v. voorloo- )ig van den bouw al te zien, nadat een nieuw aanbod van de heeren Oudt c.s. was verworpen. IQ Juni. De zangvereeniging Nieuw Le ven met mannenkoor Orpheus, die 3 Juni op een concours te Amsterdam een tweeden prijs B won, behaalt bij de voortzetting van den wedstrijd in de eerste afd. den eersten prijs (gouden med. en 200) en in den wedstrijd om de eereprijzen den eersten eereprijs, een verg. zllv. lauwerkrans. 15 Juni. De loodgieters- en fitters-pa- troonsvereenigiug en de Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond gaan een arbeidsovereen komst aan, gerekend te zijn ingegaan 1 Juni. 15 Juni. Huldiging van bestuijr en leden van „Nieuw Leven en Orpheus" voor hunne prestaties op den zangwedatrijd te Amster dam. 18 Juni „Nieuw Leven en Orpheus" door verschillende vereenigingen gehuldigd. De vereeniging „Alkmaars Belang opge richt. 24 Juni. De gymnastiekvereniging „De Halter" behaalt op de Gewestelijke uitvoe ring te Wormerveer twee tweede prijzen. 28 Juli. 50-jarig bestaan scherpschut- tersvereeniging. Op 30 Juli te Bergen met een schietwedstrijd herdacht. 14 Aug. De kegelclub „Koekoek II" be haalt op het internationaal kegelconcours te Amsterdam den negenden prijs; „Koekoek" den derden consolatieprijsde heer L. Boom een eereprijs en de heer A. Englander een vierden prijs, de heer J. Boom een tiendeü gasprijs (oeneden ïzuu inkomen o cent, i o uec. dij aen raaa kwam neaen o.a. in 7 1200—1600 acht cent, 1600—20Q0 een motie d.d. 15 November 1.1., van eene tien cent, 2000—2400 twaalf cent en daarboven 14 cent) wordt alléén gesteund door den heer den Boesterd en komt dus niet in stemming; een voorstel-Lubbe om tot 800 zes cent te laten betalen en verder tien cent, vond toen alleen steun bij den heer Ver kerk en kwam evenmin in stemming, waarop een voorstel-Udo om dezen gasprijs voor iederen gebruiker op 8)4 cent (muntgas 9)a cent) te bepalen, werd aangenomen met de stemmen van de heeren Cloeck, Leguit, de Lange, Meienbrink en Stoel tegen. Verworpen wordt een voorstel van B. en openbare protestvergadering, belegd door een drietal vereenigingen, inzake aen ket tinghandel en de inbeslagnemingen en aandringende om de in beslag genomen goederen tegen prijzen van vóór'den oorlog verkrijgbaar te stellen. Na eenige bespreking werd het daarin ge dane verzoek van de hand gewezen. Hét voorstel van B. en W. inzake toeken ning van duurtetoeslagen wordt aangeno men. De heer Cloeck wordt geacht tegen te hebben gestemd. Aan B. en W. wordt een blanco crediet Aug. De banketbakkersvereeniging be slist, dat concentratie in de banketbakkerijen onmogelijk is en men zich in die zaken aus aan elke brandstoffenrantsoeneering moet onderwerpen. 24 Aug. Teraardebestelling van den heer D. Kossen, secretaris van Alcmaria Victrix. 23 Sept. Het militaire muziekkorps be haalt te Utrecht den eersten prijs. 23 Sept. Vaandelonthulling afd. Alk maar, Alg. Ned. Metaalbewerkersbond. 28 Sept. Door het plaatselijk arbeidsse cretariaat en de vrije soc. vereeniging een Rev. Soc. comité opgericht. 14 richt. Nov. Zangkoor „Ontwaakt" opge- 1 Jan. Bloemendag ten bate van tuber- culeuse typografen. Opbrengst 184.77)4. di Ru fl«MeeDlcrHH<l. Yerklezkugen. Yaria.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 11