De omgeving. Noord-Holland. 2 Jan. Het gemeentelijk Distributiebureau treedt in werking; directeur is de lieer D. Schenk. 21 Jan. Na twee dagen vriezend weer rijdt men reeds op schaatsen op Oudegracht ep Singels. 28 Jan. 15-dorpentocht op schaatsen, uit geschreven door de Alkm. IJsclub, 151 deel nemers. 4 Febr. Tweestedentocht op schaatsen (AlkmaarPurmerend). uitgeschreven door de Alkmaarsche IJsclub, ongeveer 40 deel nemers. 9 Febr. Bloempjesdag voor het Onderoffi ciers-sanatoriumfonds. Opbrengst 404.85". 5 Maart. De hier geinterneerde Duitsche mijnenlegger, die later aan de Nedérlandsche regeering verkocht werd, is heden naar den Helder gebracht. 13 Maart. De Duitsche onderzeeër U. B. 30 hier binnengesleept en geinterneerd. -Door de drie heeren mrs. de Lange wordt een stuk grond gekocht aan den Bergerweg, dat, later met nog een paar H.A. vergroot, in tal van perceelen als volkstuintjes wordt uitgegeven. De opbrengst van de sanatorium-week der onderofficieren is 2405.8914 (bloempjes dag 249.6714, fancy-fair 1114.32, uit voering en schenkingen 1044.99). 21 April. Opbrengst verkoop Emma- bloem 435.41, tegen 558.2114 in 1916. 24 April. Het 50-jarig bestaan van het stedelijk muziekkorps herdacht met een ma tinee in den Hout. 4 Mei. Een concert ten bate van he fonds tot oprichting van een herstellingsoorc voor rijksambtenaren, brengt netto 206 op. 17 Mei. Tijdens de harddraverijen op het sportterrein aan de Nieuwpoortslaan mej. Bos door een op hol geslagen paard gedood 20 Mei. De voetbalclub „Alcmaria" wint voor de tweede maal den Alcmaria-beker en definitief den zilveren lauwertak van de Alk maarsche Courant. 28 Mei. De heer P. S. Dik Jr. alhier be haalt met snijwerk op een tentoonstelling te i den Haag een eersten prijs en een eereprijs van den minister van oorlog. In den Helder behaalde hij reeds eerder een eersten prijs. 17 Juni. Bloemendag ten bate van de Belgische oorlogsweezen; opbr. 273.4914. 23 Juni. Een aantal vróuwen, ontevreden over de weinige aardappelen die te krijgen zijn, houden een betooging. Een telegram ge zonden ahn den minister. 2 Juli. Bezoek aan Alkmaar van een 20- tal Belgische geinterueerden uit Harderwijk, als gasten van Alcmaria. 14 Juli Opening tentoonstelling ontwer pen Karenhuizen. 28 Juli. Aanbesteding veilinggebouw voor de N.V. groenten-exportveiling Alge meen Belang. 31 Juli. Vitesse van den heer N. Schermer- horn behaalt te Heiloo den 2en prijs en Do- brina W. van denzelfden den derden. 4 Aug. Het 1000-tons zeevrachtstoom- 'schip Victorie van de werf Nicolaas Witsen te water gelaten. Dit was het eerste dergelijke schip, op die wer gebouwd. Van dit te water- laten werd een film gemaakt, die in het Alk- maar's Bioscooptheater in de Langestraat vertoond is. 7 Aug. Vijftigjarig bestaan van den wijn handel Preijer aan den Voordam. 12 Aug. Dumas, van den heer N. Scher- merhorn, behaalt te Groningen een eersten prijs, Vitesse een derden. 15 Aug. Aanbesteding door de gemeente van 30 één-kamerwoningen (12 aan de 2e Landdwarsstraat en 18 aan de Visschers- laan). Laagste inschrijving voor perc. 2 56000 door de heeren Bakker en Karsten te Hoorn en voor perc. 1 35850 door de hee ren Smit en Hoogland te Beverwijk. Aan de ze vier heeren gegund. 18 Aug. De 22 ketels voor de centrale keuken geplaatst. 6 Sept. Bestuur tijd. arbeidsbeurs ontbon den. 7 en 8 Sept. Congres voor openbare ge zondheidsregeling, gehouden ten stadhuize. 17 Sept. Onderhandsche aanbesteding van den bouw van een vemisfabriek c.a. voor de N. V. Verwer en Co. Gegund aan de op één na laagste inschrijvers, de heeren Keulen en Bunnik te Amersfoort. 20 Sept. De eerste personen van gastoe- voer afgesneden wegens onvoldoende bezui niging. 22 Sept. De gastoevoer voor alle aange slotenen afgesneden van 2 tot 4 uur. 25 Sept. De gasfabriek breidt het aantal gaslooze uren uit: 14 en 'snachts 125 (Zaterdags 217). 27 Sept. De nachtelijke gasbeperking .weer opgeheven. 28 Sept. De commissie van onderzoek voor het in exploitatie brengen van terreinen voor Handel en industrie geinstalleerd. 1 Oct. De staking in de gaslevering op enkele uren overdag ingetrokken. 2 Oct. Van gemeentewege wordt, ter be sparing van brandstoffen, een proef genomen met het verstrekken van warm water. Den eersten dag 3000 liter verkocht. 3 Oct. 10-jarig bestaan afd. Alkmaar van den Bond voor Vrouwenkiesrecht. 9 Oct. Hooge waterstand (vooral in de Bergermeer). 10 Oct. Algemeene vergadering Evangeli sche Maatschappij. In een hier gehouden vergadering wordt een centrale kiesverëeniging der Liberale Unie in den rijkskieskring den Helder gecon stitueerd. 17 Oct. Na 35-jarigen dienst legft de heer L. Verhoeve zijne betrekking als concierge aan de le en 5e gemeenteschool neer. 16 Oct. In het café Hazes wordt een pro testvergadering gehouden door besturen van acht ziekenfondsen tegen het besluit der dok toren om geen ziekenbriefjes meer af te ge ven. Een commissie werd benoemd om met de dokters te confereeren. 19 Oct. Op de kaasmarkt aangevoerd 360.000 kilo, een hoeveelheid, die nog nooit eerder aanwezig was. De markt was eerst 's nachts tegen één uur afgeloopen. 23 Oct. Op de markt 1100 schapen aan gevoerd voor uitvoer naar Engeland. 22 Oct. De burgemeester installeerde ten stadhuize de commissie voor de distributie van sajet, wol, leer, klompen en schoenen. 25 Oct. Van hedeii af worden bij verschil lende personen voorraden in beslag geno men, in verband met de bepalingen der dis- tributiewet. 26 Oct. Wegens kolengebrek zou de gas toevoer om 9 uur hedenavond stop gezet wor den. 't-Liep echter goed af. Tijdig kwamen er nog een paar wagons kolen, genoeg voor twee dagen. 31 Oct. In de Groote kerk wordt in een godsdienstoefening de kerkhervorming her dacht door de herv., luth., doopsgez. en rem. gem.. Evang. Unie en Protestantenbond. Sprekers de heeren prof. v. Bakel van Am sterdam en ds. Vermeer van den Haag. 2 Nov. Betooging van vrouwen ter ver krijging van ruimere distributie van koffie en thee. 1 Nov. Benoemd tot directeur van het distributiebedrijf voor wol, sajet, klompen en schoeisel de heer Stikkel. 8 Nov. Opening Luther-tentoonstelling in de catechiseerkamer van de doopsgezinde kerk. Sluiting 12 Nov. 15 Nov. Groote protestvergadering tegen het opdrijven der prijzen van levensmidde len; ruim 1000 personen aanwezig. 10 Dec. Een collecte voor de uitgesloten Tilburgsche textielarbeiders brengt 250 op- De vereeniging voor Volkshuisvesting schrijft een prijsvraag uit voor het maken van een ontwerp van een woonhuis voor oude mannen en vrouwen. Personalia. 30 Dec. 1916. De heer E. van Broekhui zen, brigade-commandant-majoor der rijks velawacht, overleden in den ouderdom van 61 jaar. Denzelfden dag stierf zijne echtge- noote. 1 Jan. De heeren mr. A. Prins en mr. P, A. Offers herbenoemd als kantonrechter plaatsvervanger. De heer A. Ohlen, hoofd der school rijks opvoedingsgesticht, viert zijn 40-jarig jubilé. 8 Jan. Ds. W. Mackenzie, rem. pred., be roepen te Utrecht. Hij nam dit beroep aan 14 Jan. De heer J. Balder, die als bouw ondernemer zeer veel bijdroeg tot de uitbrei ding der stad, op 68-jarigen leeftijd overle den. 17 Jan. P. Dorreman, meesterknecht in het rijkskaaspakhuis, van de trap gevallen en daags daarna aan de gevolgen overleden. Mej. Schepper, oud-stadgenoote, kreeg, als lid van de Ned. ambulance te Parijs, de Me daille d'Honneur in zilver. 21 Jan. De heer K. Willig alhier behaalt het kampioenschap 2e klasse in biljarten. 25 Jan. Onze stadgenoote mej. M. Kaan behaalt te Zwolle het kampioenschap in schoonrijden op schaatsen. 13 Febr. Tot rijkshavenmeester bij het N. Hollandsch kanaal met ingang van 1 Mei benoemd de heer J. A. C. v. d. Velde te Mid- delharnis. 16 Febr. In de plaats van wijlen den heer A .Goede Dz. tot lid derschattingscommissie voor de rijksinkomstenbeiasting benoemd de heer A. Oudes, veiler en taxateur; in de va cature-F. H. Ringers werd benoemd de heer J. Ringers; bovendien werden nog als schat ters benoemd de heeren W. Th. Matthijsen en L. Room. 22 Febr. 25-jarig jubilé van den heer C. Vasbinder als seinhuiswachter bij de H. IJ. S. M. 2 Maart. De heer C. H. Heijen, machinist, 25 jaar in dienst bij de H. IJ. S. M. 22 Febr. De heer D. W. Hinse benoemd tot kassier bij het distributiebedrijf. 26 Febr. 25-jarig jubilé van den heer S. Ypmai als organist der St. Dominicuskerk en der Vrouwen- en Mannencongregatie. 2 Maart. De heer A. A. van Hedel, on derkapelmeester 5e reg. in# overleden. 9 Maart. In de plaats van wijlen den heer A. Goede Dz. is door den commissaris der koningin benoemd tot zetter voor 's rijks directe belastingen de heer^ W. M. H. Pels, 16 Maart. De heer P. Fellinga neemt in gang 1 April ontslag als marktmeester. Den 17 April werd tot zijn opvolger benoemd de heer P. v. d. Waal. 1 April. 25-jarig jubilé van den heer C. Blom als beambte aan de strafgevangenis. 10 April. 25-jarig jubilé van den lieer A. J. J. Kühne als koster der St. Dominicus kerk. 11 April. C. Tabemal te Hoofddorp (vroeger Alkmaar) viert zijn 25-jarig jubilé in diens#van de H. IJ. S. M. 25-jarige dienstvervulling van den heer C. Smit bij de maatschappij Alkmaar Packet. 12 April. Tot heemraad van het water schap Schermer benoemd de heer J. Blom Jr. te Alkmaar. 15 April. 25-jarig jubilé van den heer A. Klooster als pianostemmer bij de firma Yp- ma. 16 April. De heer S. Ypma, pianostem mer, muziekonderwijzer en organist der St. Dominicuskerk en Vrouwen- en Mannencon gregatie, plotseling overleden. 1 Mei. De heer G. J. Narold herdenkt Zijne 40-jarige werkzaamheid bij de firma de Lange en Zn. 25-jarige dienstbetrekking van den heer A. de Visser bij de firma G. Wentink. 21 Mei. De heer J. H. Jacobse benoemd tot administrateur der brandstoffencommis- sie. 23 Mei. De cadet H. D. van Meeteren, vrij plotseling overleden, wordt ter aarde be steld. 8 Juni. Mej. M. M. Assmann, leerares aan het gymnasium, cum laude bevorderd tot doctor in de oude letteren op proefschrift Meus et Animus (pars I). Tot archivaris der gemeente Alkmaar be noemd mej. C. E- C. Bruining, tot adjunct-ar chivaris ds. H. Makkink. 24 Juni. Mr. W. v. d. Kaay, oud-minister van justitie, oud-medewerker der Alkm. Crt 60 jaar geleden gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschap. 15 Juli. 25-jarig jubilé van den heer H J. Vonk als penningmeester van het badhuis van het Witte Kruis en van den heer A. Stok kink als badmeester. 16 Juli. De heer T. van der Velde, adj. directeur van de strafgevangenis, viert zijn 25-jarig jubilé als ambtenaar. 27 Juli. Tot predikant bij de rem. geref. gemeente beroepen de heer W. J. Wegerif te Oude Wetering; deze nam dit beroep 5 Aug. aan. 6 Sept. De heer Jansen van Jorksveld 25 jaar in dienst bij den heer D. Balder Dz. 7 Sept. De heer mr. N. H. de Lange over leden in den ouderdom van ruim 93 jaar. 10 Sept. Tot kapelaan H. Dominicus be noemd de heer pater fr. J. Ph. J. Welter O.P. 12 Sept. 'De heer O. Ripping herbenoemd als burgemeester. 15 Sept. De 24-jarige Th. de Moei bij het rangeeren te Castricum.door een locomotief overreden en gedood. 1 Oct. De heer P. S. Dik viert zijn 25-ja- rig jubilé in dienst der posterijen. 40-jarig jubilé van den heer J. Cock als leeraar, eerst aan de militaire academie te Breda en daarna aan de Cadettenschool. 2 Oct. 50-jarige dienstbetrekking van den heer J. H. Wessels bij de firma Conijn. 6 Oct. 25-jarig jubilé bij de H. IJ. S. M. van den heer A. Harryvan, machinist. 12 Oct. De heer N. K. Bettink, hoofdcon ducteur, viert zijn 25-jarig jubilé bij. de H. IJ. S. M. 4 Oct. De heer mr. Th. J. P. Gouverne overleden. 7 Oct. Intrede van ds. Wegerif bij de rem. gemeente; bevestiging door ds. Macken zie van Utrecht. 25 Oct. Mej. C. de Lange, zuster in het stedelijk ziekenhuis, bij de verpleging van roodvonk-patiëntjes door die ziekte aangetast en na drie dagen overleden. 15 Nov. Tot analyst aan de gasfabriek benoemd de heer L. M. van der Valk te den Haag. 21 Nov. Het is heden 40 jaar geleden, dat de sergeant-majoor-administrateur H. J Kuijmans in dienst trad te Kampen. 3 Dec. De heer H. J. Ruijgh, commies le klas bij de H. IJ. S. M., 25 jaar in dienst dier maatschappij. 21 Nov. De heer Reeling Brouwer be noemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen hier ter stede. Met ingang van 1 Jan. 1918 benoemd tot adj.-administrateur bij het distributiebedrijf de heer C. Venneker. 4 Dec. 50-jarig jubilé van den heer B. W. Pallemans aan de Waag. Den 7 Dec. werd dit feit herdacht aan de Waag. 26 Nov. Door het bestuur van de Open bare Leeszaal wordt in een openbare ver gadering dier vereeniging den vertrekkenden secretaris, den heer A. A. van Rijnbach, ge huldigd. 14 Dec. De heer E. C. H. Chr. Bruins, hoofdredacteur der Alkm. Crt., in den ouder dom van 37 jaren overleden. De teraarde bestelling had 17 Dec. plaats fe Heiloo. 24 Dec. 50-jarig jubilé van den heer I. Stoppelsteen in dienst van den heer N. Ma- see. 4 Jan. Door den Westerstorm aan Noord- Hollands kust spoelen vele mijnen aan, tus schen Egmond aan Zee en IJmuiden 19. Bij] de herv. gemeente te St. Pancras als predikant beroepen ds. J. M. Lammers te Rhenen. 16 Febr. De heer W. J. Bruul te Wieringen heeft zijn benoeming tot gemeente-secretaris van Heiloo aangenomen. Vrijz.-dem. kiesvereeniging te Heiloo opge richt met aanvankelijk 23 leden. De heer J. Nagelhout benoemd tot burge meester van Oude Niedorp. Tien dagen later had de installatie plaats. 1 Maart. Het bouwen van 12 arbeiderswo ningen voor rekening der gemeente Bergen opgedragen aan de heeren Huizinga en Berk houwer aldaar. 2 Maart. De heer D. G lijnis neemt ontslag als wethouder van Oterleek. De heer Ditmars, hoofd der school te Q root-Scherm er, viert zijn 40-jarig jubilé als zoodanig. 13 Maart. In de plaats van den heer D. Glijnis, die als zoodanig had bedankt, tot wethouder te Oterleek benoemd de heer P. Vader. Den gemeente-secretaris werd op diens verzoek om gezondheidsredenen met in gang van 1 Juni eervol ontslag verleend. Om dezelfde reden heeft de heer Brak ontslag ge vraagd als burgemeester. De heer Schermer hom bedankte wegens vertrek als raadslid. 16 Maart. Bij enkele candidaatstelling tot lid van den gemeenteraad van Limmen geko zen de heer J. Volkering Tz. 25 Maart. Te Bergen een R. K. kiesveree niging opgericht onder den naam „Dr. Schaepman". 27 Maart. De heer D. Stammes verkozen tot lid van den gemeenteraad van St. Pancras. 3 April. De raad van Egmond aan Zee neemt een motie aan van _den heer Snoeks, waarbij den minister wordt verzocht het ver blijf der buitenlandsche kinderen in die ge meente te verkorten en den toevoer van ande ren stop te zetten. 5 April. De burgemeester van Bergen be dankt als secretaris dier gemeente. De heer Maschmeijer neemt om gezondheidsredenen ontslag als lid van den raad-van Bergen. 7 April. De gemeenteraad van Oude Nie dorp geeft den gemeente-secretaris, den heer J. D. Lodder, ongevraagd ontslag op grond van gebleken ongeschiktheid en onvoldoende kennis. De laatste Belgische kinderen uit Egmond aan Zee vertrokken. Tot kapelaan te Heiloo benoemd de heer ri., Ulleman. 10 April. Beroepen bij de herv. gemeente te Broek op Langendijk ds. Stehouwer te Nijega en Elahuizen. Hij heeft het beroep aangenomen. De heer Hansen bedankt wegens vertrek als raadslid en wethouder van Oudkarspd. Visscherijschool te Egmond aan Zee opge richt. 23 April. Benoemd tot gemeente-secretaris van Warmenhuizen de heer H. G. Rijs, van Schoten. 1 Mei. Tot lid van den gemeenteraad van Oudkarspel gekozen de heer M. Zut (r.-k.) 4 Mei. De heer B. H. Gorter gekozen tot lid van den raad van Bergen. 5 Mei. De heer J. W. C. Kroon vraagt wegens het steeds drukker worden van het notarisambt, ingang 1 Juni eervol ontslag als burgemeester van Zuid-Scharwoude. 16 Mei. In een buitengewone raadsverga dering van Schoorl deelt de heer Peeck, bur gemeester, mede, dat zijn familie 100 jaar het burgemeestersambt bekleedde. 26 Mei. Burgemeester Brak neemt als zoo danig afscheid van den raad van Oterleek. De heer Glijnis deelt dien raad mee, dat hij >ij een volgende verkiezing niet meer in aan merking wenscht te komen. 30 Mei. - Tot wethouder van Oudkarspel vacature-Hansen) benoemd de heer J. van Exter. 2 Juni. In spoedeischende vergadering be sluit de gemeenteraad van Schoorl begroo ting te vragen voor aanleg van electrisch licht in de gemeente, nog vóór den winter uit te voeren. 9 Juni. Benoemd tot burgemeester van Oterleek de heer jhr. E. W. J. de Beijer, bur gemeester van Callantsoog. Te Koedijk de coöp. in- en verkoopvereeni- ging „Koedijk" opgericht. 11 juni. De gemeenteraad van Schoorl be sluit tot aanleg van een electrisch net in de gemeente. 14 Juni. Aan den Kennemerstraatweg een kraan geplaatst voor de watervoorziening van de aldaar wonende ingezetenen van Hei loo. In een vergadering van de vier Langedijker gemeenten wordt besloten tot electrificatie. 16 Juni. Voor Langedijk en omstreken wordt opgericht een schippersvereeniging om een goede regeling te verkrijgen in het vrachtverkeer. De heer S. Brak, oud-burgemeester van Oterleek, plotseling te Amsterdam overleden. 19 Juni. Tot gemeente-secretaris van Ber gen benoemd de heer G. Taapken te Beesd. Feestelijke opening exportveiling „St. Wil- lebrordus" te Heiloo. 27 Juni. De raad van Akersloot besluit van de kermisdagen den Zondag en Woens dag te laten vervallen. 3 Juli. Raadsverkiezing te Oterleek. Geko zen de heeren Dekker, Govers en Vader. 4 Juli. Tot raadsleden te St. Panicras ge kozen de heeren D. Kloosterboer en J. Schuit. Herstemming tusschen de heeren H. Nol en J.' Slijker. Tot raadsleden te Zuid-Scharwoude geko zen de heeren Kostelijk en Zeeman, herstem ming tusschen de heeren C. Kramer en C. de Jong. Tot burgemeester van Zuid-Scharwoude benoemd jhr. A. H. L. van Spengler. 5 Juli. Installatie van jhr. E. W. J. de Beijer als burgemeester van Oterleek. Hij wordt tevens benoemd tot secretaris en amb tenaar van den burgerlijken stand. Tot raadsleden te Heiloo verkozen de hee ren J. J. Vahl, Jn. Sengers en P. van 't Veer. 1 ot leden van den raad van Oudorp geko zen de heeren C. Kramer en D. Rood. 9 Juli. Tot gemeente-secretaris te Oude- Niedorp benoemd de heer J. Nagelhout, bur gemeester. Te Akersloot herkozen tot raadsleden de heeren de Groot, J. Kraakman en A. Teeling; te Heerhugowaard de heeren Jb. Blom en Jb. Met en gekozen de heeren P. Blauw en1 P. Borst. 10 Juli. Te Broek op Langendijk een chr.- hist. kiesvereeniging opgericht. Te Zuid-Scharwoude tot raadslid gekozen de heer C. Kramer Gz. (r.-k.), te St. Pancras de heer J. Slijker. 12 Juli. Eerste uitvoering openluchtspel „Joseph in Dothan" te Bergen. 16 Juli. Installatie van den heer jhr. van Spengler als burgemeester van Zuid-Schar woude. Z. D. H. de Bisschop komt te Heiloo en draagt, den volgenden dag in de Kapel een H. Mis op. De raad van St. Pancras besluit tot electri ficatie. 18 Juli. De heer W. Kooiman 25 jaar burgemeester van Koedijk. 31 Juli. Tot lid van den raad van Scher merhom gekozen de heer P. Blokker, als zijnde ouder dan de heer E. Voerman (aftr.), die evenveel stemmen had. 1 Aug. De benoeming tot gemeente-secre taris van Oterleek van den burgemeester ko ninklijk goedgekeurd. 5 Aug. De heer J. Vader, gemeente-ont vanger te Koedijk en penningmeester van de banne Koedijk, in den ouderdom van 59 jaar overleden. 13 Aug. De raad van St. Pancras besluit voor 67.500 deel te nemen in de gasfabriek aan den Langendijk. 14 Aug. Ds. Schermerhom te Nieuwe Nie dorp. viert zijn 25-jarig ambtsjubilé. Het beroep naar Drempt van ds. Teriet te Koedijk wordt door het classicaal bestuur van Zutphen niet goedgekeurd, omdat hij had ge preekt in strijd met het Syn. Regl. op de va caturen. Nadat een nieuwe nominatie werd opgemaakt, is ds. Teriet opnieuw te Drempt beroepen. 16 Aug. 25-jarig priester-jubilé van den heer P. Nieman, pastoor te Schoorl. 21 Aug. De gemeenteraad van Heiloo stelt een verordening vast op het verbod van bak- kers-nachtarbeid. Tot gemeente-ontvanger te Koedijk be noemd de heer Jb. Boldewijn. 26 Aug. Laatste opvoering te Bergen van „Joseph in Dothan-". 28 Aug. De heer G. E. A. van Hall 25 jaar raadslid van Egmond aan Zee. 6 Sept. De heer Habicht 20 jaar kellner in „de Rustende Jager" te Bergen. 11 Sept. Tot burgemeester van Callantsoog benoemd de heer D J. Lovink. 12 Sept. De heer Th. J. Stikkel te Broek Oj> Langendijk viert zijn 25-jarig jubilé bij' de De heer P. van Hoorn krijgt op zijn ver zoek eervol ontslag als hoofdonderwijzer te Bergen, ingang 1 Febr. 1918. 28 Sept. De raad van Heiloo neemt een voorstel aan tot uitbreiding der electrische verlichting. De heer K. Blankensteijn, tot voor kort ambtenaar ter secretarie te Heiloo, als bur gemeester van Vlieland geinstalleerd. Het voormalig hotel „de la Promenade" voor afbraak verkocht. 29 Sept. Uitbreiding losplaats „Het Stet" te Akersloot klaar gekomen. De Alkmaar Packet legt nu voor het eerst daar aan. De burgemeester van Wieringerwaard, de heer K. Koster, neemt als zoodanig afscheid van den gemeenteraad. - 2 Oct. Te Koedijk een volkskiesvereeniging opgericht. 4 Oct. Tot raadslid te Koedijk verkozen de heer Jn. Dekker Gz. 14 Oct. Benoemd tot pastoor te 'Heerh-u- fowaard de WelEerw. heer C. F. J. M. de Leulder. 22 Oct. Pastoor van Delft te Bergen op verzoek eervol als zoodanig ontslagen. Tot opvolger werd benoemd 0e heer E. P. Renga. 24 Oct. Tot burgemeester van Wieringer waard benoemd de heer C. Haringhuizen, se cretaris dier gemeente. 26 Oct. De gemeenteraad van Bergen be sluit tot inrichting, van een centrale keuken. 16 Nov. Te Rustenburg belangrijke verga dering inzake sluisbouw aldaar. 23 Nov. Voor het eerst electrisch licht te Akersloot. 30 Nov. Tot raadslid van Oterleek geko zen de heer P. Dekker. 4 Dec. Inwerkingtreding der centrale keu ken te Bergen. 13 Jan. Door een Ned, sleepboot wordt te IJmuiden binnengebracht de in een gevecht met Engelschen beschadigde Duitsche onder zeeër V 69, aan boord waarvan acht dooden- en 14 gewonden zich bevonden, benevens een aantal niet gewonden. 24 Jan. Vrouwenopfocht te Amsterdam wegens duurte en schaarschte van levensmid delen en brandstoffen. Dergelijke optochten hadden na dezen datum in verschillende an dere steden plaats. Opheffing staking stoomvisscherijbedrijf te IJmuiden.- 25 Jan. Opheffing schippersactie te Am sterdam. 12 Febr. De Duitsche onderzeeër V 69, vrij gelaten, keert naar D-uitschland terug. 21 Febr. Tot lid der Prov. Staten in het district Purmerend gekozen de heer D Kooi man. 3 April. Tot lid der Tweede Kamer voor het district Amsterdam IV verkozen de heer prof. mr. J. A. van Hamel (u.-l.) en tot lid der Staten voor dat district de heer A. As- scher (u.-l.) 19 Apr. De IJmuider stoomtreiler „Viscb- Jan" op een mijn geioopen en met man en muis vergaan. 20 Apr. De beugsloep M A 146 „Arie" op 16 mijlen van Egmond aan Zee door een Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht. 4 Mei. De treiler „Koningin Emma" SCH 417, die naar Duitschland zou worden opge bracht, met een prijsbemanning (1 onderoffi cier) bij Terschelling gestrand. Het schip werd vlot gesleept en de onderofficier geïn terneerd. 19 Mei. De motorschoener „Annette" op 40 mijlen ten westen van IJmuiden tot zinken gebracht. Opvarenden gered. 20 Mei. Het eerste Duitsche schip sinds 1 Aug. 1914 komt te IJmuiden binnen. 22 Mei. Tot lid der Tweede Kamer voor het district den Helder verkozen de heer P. J. Oud (v.-d.) 3 Juni. Plechtige installatie van den heer A. S. Onderwijzer als opperrabbijn. 14 Juni. De heer jhr. mr. H. Gevers neemt ontslag als lid- van de Prov. Staten voor het district Alkmaar. De aftredende leden der Eerste Kamer door de Prov. Staten herkozen. 30 Juni. Groote brand in de oliefabrieken „De Liefde" te Wormerveer; 5 pakhuizen af gebrand, schade 70.000. Aardappelen-relletjes te Amsterdam, die zich den 2, 3, 4 en 5 Juli herhaalden, echter in veel ernstiger mate. Politie en militairen moesten handelend optreden. Soldaten wei gerden op de menigte te schieten. Totaal 10 dooden. 24-uurs-staking in het hovenbedrijf, aan de Hembrug en bij bouwwerken. Militairen uit Haarlem en cavallerie uit Venlo gerequireerd. 13 Juli. Apothekersstaking te Amsterdam geëindigd. 16 Juli. Ter hoogte van Egmond, onge veer vier mijlen uit de kust, zijn Duitsche koopvaardijschepen aangevallen door onge veer 20 Engelsche oorlogsschepen. Twee vrachtbooten liepen op het strand, vijf wer den door de Engelschen opgebracht. De Ne- derlandsche kruiser „Kortenaer" verscheen met eenige torpedobooten al spoedig. Later kwam ook de Egmondsche reddingboot. Een aantal schipbreukelingen vond onderdak bij de kustwacht. Drie dooden werden gevon den-. Den 19 Juli te Bergen aan Zee een lijk aangespoeld, vermoedelijk van nog een slachtoffer. 23 Juli. Duitsche kolenboot „Nordeney" pl.m. 2 mijl uit de kust van Texel getorpü-, leerd. Van de opvarenden één gedood, de an deren gered door Nederlandsche torpedobot Het wrak te Helder binnengesleept. 27 Juli. Bewesten Texel twee Nederland sche schepen, „Batavier 11" en „Zeemeeuw", indertijd door Duitschers naar Zeebrugge op gebracht en nu op weg naar, Duitscüiand, üoor een Engelschen onderzeeër aangehou den, die echter op*de nadering van een Neder landsche torpedoboot weer verdween. De „Batavier II" werd naar Nieuwediep gesleept. De „Zeemeeuw" zonk. 3 Aug. Het stoomschip „Noordam" van de Holland-Amerika-lijn is nabij Texel op een mijn geioopen. De passagiers zijn gered. Het schip is voor den Waterweg aangekomen. 14 Aug. E>e visschersschepen „Een" en „Bertha Elisabeth" te IJmuiden worden als verloren beschouwd, omdat er sinds eenigen, tijd niets van werd vernomen21 menschen omgekomen. De Ootober-Zondagmarkt te Purmerend af geschaft. 16 Sept. Het 75-jarig bestaan der Ned. Vereen, tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken te Amsterdam herdacht. 3 Oct. De heer W. H. Vliegen, wethouder van Amsterdam, gekozen tot lid der Eerste Kamer. 6 Oct. De regeering doet mededeelingen over de besprekingen met Engeland inzake het oorlogsgebeuren bij Bergen aan Zee op 16 Juli. De prijs verklaarde Duitsche sche pen zullen voor het Britsche prijsgerecht ko men. De Engelsche regeering biedt veront schuldiging aan voor de beschieting over twee Duitsche schepen- (Renate Leonhardt en Lavinia). Nederland vraagt antwoord op het protest wegens het vallen van projectielen op Nederlandsch gebied bij bedoelden aanval 8 Oct. Mijn-ontploffing te Zandvooit; schade pl.m. 30.000. 6 Nov. Tot wethouder te Hoorn benoemd de heer M. Stam. 12 Nov. Te Amsterdam openbare vergade ring Rev. Soc. Com. tegen burgerlijken dienst plicht. Spreker o. a. Domela Nieuwenhuis en ds. Schermerhom. 29 Nov. In een te Enkhuizen gehouden vergadering van de vereeniging voor Water- schapsbelangen en verkeerswegen- is een mo tie aangenomen, waarin de wenschelijkheid van droogmaking der Zuiderzee wordt uitge sproken.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 12