DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Sajet Wol, Klompen tf Schoeisel. No. 306 Honderd en negentiende Jaargang. 1917. 31 DECEMBER. Wees stil. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f L30, franco door het ge heel© llijk f 1.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. MAANDAG Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. niet verschijnen. Distributie De invordering van distri butiebon 16 welke voor deze week was opgebruikt, kan voor de resteerende dagen achterwege blijven. NEDERLAND. Dit nummer bestaat utt 8 bladen. Prijs der gewone Advertentiën Hora fugit. De tijd spoedt voort. Zonne wijzers en oude kerkklokken dragen dikwijls dat opschrift. Wiji lezen het ook boven aan ons Alkmaarsch waaggebouw. Welhaast heeft de wijzer van het uurwerk het beschikte getal zijner ommegangen volbracht en zal de twaalfde klokslag wegsterven over de straten van onze oude stad, over Kennemerland, over de plaatsen, waar menschen worstelen en strijden. Dat is een oogenblik van gewijde ernst, een oogenblik, dat ons dringend uit- noodigt om even stil te zijn, stil om te den ken, om te danken, om te wachten. Om te denken. Wie zou het ook kunnen na laten? We zijn van gedachten overvol. Het jaar bracht velerlei. Wij stippen aan. Het wordt stil om ons 'heem en stil in ons hart. Wat bracht het leven Ach, niet veel schoons. Voor de vierde maal sluiten wij een jaarkring af met de herinnering aan oorlogsleed. Wij hebben gezongen van vrede op aarde. Het ge- druisch der slagvelden is voortgegaan. Wat is er veel geledenWat is er niet omgegaan in het hart der moeder, toen haar zoon ge wond' werd. Ze wilde hem verplegen; haar laatste moederplicht!!! Het mocht niet zijn. Een voorbeeld uit millioenen. O, vreeselijke Oudejaarsavond En niet alleen op het slagveld maakte de dood zijni slachtoffers. Het lied van den wee moed ruischt zoovelen door de ziel om wat zij aan den dood verloren. Ieder uur van den dag, iedere minuut, iedere seconde blaast er een mensch zijn laatsten adem uit. „De doodt, die spaert noch soete jeught Noch gemeliken ouderdom. Siji maeckt den mond des reednaars stom, En siet geleerdheid aan noch deugbt," zoo zingt onze vaderlandsche dichter. Zullen wijl namen noemen? Namen onder de ridders, gestorven op het veld van eer, namen onder de helden en heldinnen, die hun leven lieten? Namen, misschien uit onze allernaaste omgeving, jong of oud, uit den kring, waarin wij werken, onder degenen, die hebben bijgedragen tot onze kennis, tot de verrijking van onze gedachtenwereld, tot onze zedelijke vorming, namen van hen, aan wié wiji ons nauw verbonden gevoelen? Wij zwijgen stil en-mjjkneren. Er blinkt een traan in ons oog en de stem stokt. Hebt gijl tegenslag ondervonden, een plot- t-i inge kentering in uw geluk? Hebt gij ont roerd gestaan bij een ramp, die een ander trof, een ander, die nochtans geen vreemde voor u was? Nu zit stil neder. Laat uw wee moedige gedachten gaan. Ge kunt immers niet anders. Daar zijt ge mensch voor Alweer een klacht? Houdt het dan van avond niet op? Het moet ons van het hart. Wij zijn tekortgeschoten, jegens de onzen, je gens den plicht. Of meent ge, dat uw zon- denregister blank is gebleven Het zijn maar gedachten, maar geen gedachten zonder grond. Ge zijt teleurgesteld, niet in uzelf, in een, op wien gij .huizen hebt gebouwd. Ook dat geeft te d'enken Stil wordt niet bitter. Hebt jij nooit iemand bedroefd? Steldet gij nooit een mensch teleur? Zoo brengt deze avond ons gedachten van droefheid, gedachten aan Kain's broeder moord, aan een pijnlijk verlies, een onaange name verrassing, een tekort, een schuld, schuld van anderen, eigen schuld. Maar ook blijde gedachten wellicht. Daar werden nooden gelenigd. De beurzen ontsloten zich wijder bij' de stijgende levensbehoeften. Zaden van vrede en gerechtigheid werden uitgestrooid. Zij zullen vrucht dragen te hunner tijd. Voor slagen tot vergelijk werden gedaan, afgewe zen ook maar ze werden dan toch gedaan. Daar zijn vredesklanken vernomen. Uit goede voornemens moet een betere toekomst groeien. Niet alleen de weg naar de hel is ermee ge plaveid. Goede gedachte is moeder, is troos tende engel, is altijd leidster ten leven ge weest. Zij bracht een glimlach om de lippen, die beginnen' te profeteeren1 Ook blijde gedachten dus? Ja. Hier het weerzien van een vriend, een bloedverwant. Daar het winnen van een menschenhart. Ginds een nieuwe werkkring, die tot zegen strekt. Een herstelde kranke. Droeve gedachten met blijde gedachten aan het einde van 1917. Welke zullen overwegen? Zal de ziel tot kalmte komen? Zullen wij in de stilte van dezen Oude jaarsavond niet alleen denken, maar ook danken? Zal er een psalm op onze lippen zijn? Hulton, bisschop van Durham, reed' eens over het gebergte in den omtrek zijner woon plaats. Plotseling liet bijl stilhouden en kniel de neder ter zijde van den weg. Daar had hij als knaap een koe geweid. Hoe dikwijls was hij genoodzaakt om de koe te doen opstaan ten einde zijn voeten te verwarmen op de plek, waar zij gelegen had! Nu was hij bis schop van een rijk bisdom, maar hij vergat nooit te danken, als hij kwam voorbij de plaats, die hem eens zoo arm had gezien. Zulke plaatsen zijn er in ons aller leven. Zelfs, al trekt er een schaduw overheen, zij zijn er. In weerwil van oorlog, ziekte, dood, zonde, smart van allerlei aard. Ze brengen ons altijd hooger. Ze maken ons altijd beter. Zij leeren ons het grübeln af. Zij bewaren ons voor overspanning. Zij herstellen onze veerkracht. Ik had eens een gesprek met mijn schoen maker. Hij was overspannen geweest. Hij was gaan grübeln over de dingen van het le ven. Toen was hij naar den dokter geloopen. En wat zei de dokter? „Man, ik kan je beter maken, als je wilt." ,Wat moet ik dan willen, dokter?" Die schreef hem een levensregel voor, heel eenvoudig. Hij bracht wat orde in zijn werk en met wat orde zijn gekomen de blijdere gedachten. Van dat oogenblik leerde hij een dankaltaar in zijn leven op te richten. Hij liet zijn sombere gedachten varen. Toen kwam de vrede pver zijn ziel, de dankbaar heid. Eenvoudig. Gelukkig! Dat kan ook in óns leven. Vragen, waar wij niet uitkomen ze zijn er. Zij openen ons afgronden..Wij storten in die afgronden niet. Wij gaan veilig, rustig, hoofd omhoog endanken. Wij geven ons over en wer ken voort Oorlog rondom vrede, blijde vrede van binnen. Ziekte ons ziekbed heeft een zegen. Zorgen zij groeien ons niet over het hoofd. Weemoedig verlies er wast een levens winst in ons hart. Onze dooden glimlachen ons toe. De stervensure, zij komt wij genieten het leven, leven het leven, danken ervoor en.wachten. Wachten, predikt ons 4e Oudejaarsavond. Wachten, dat is geduldig zijn. Wachten, dat is weten: „Iedere ellendeling is een heiligdom." Het rijk van gerechtigheid en liefde zal komen. Niet op eenmaal, als een bliksemstraal niet. Door rustig werken al leen. Door volhardend strijden alleen voor het recht, in liefde, wachtend, als het tijd van wachten is. Dan spreekt de stilte in ons hart. De stilte, de nijvere, de werkzame stilte, de gezegende. Zij arbeidt in de schijnbaar doode takken. Nu is het winter. Het zal lente worden. De stilte, zij zegent de levenden en leert ons den levenden zegen brengen, ook ons eigen levend, worstelend hart. De stilte, zij predikt: Carpe diem, als een andere Horatius. De dag is vluchtig. Grijp hem bij zijn kleed. De bloem is vluchtig. Adem haar geuren in. En er is iets, dat blijft in al de onrust van komen en gaan, van blij en droef, van licht- en schaduwspel. Zeker, het leven is een spel, maar het is een spel van diepen en gewijden ernst. In het voortvluch tige leven is iets, dat stand houdt, als er stilte is in ons hart. Want zij is de liefde en de liefde blijft. Blijve zij met ons al de dagen onzes le vens. Wees dan kalm en goed, gezegend en ten zegen, steeds gereed envol vertrouwen. Laat de stilte spreken tot uw ziel. Luister. Nu geen woorden meer enkel aanbid- I ding enkel denken, danken, wachten. Het overige volgt van zelf. De stilte van Sylvesteravond zij met ons allen, de heilige. Stil danr. Stil Toch nog vrede ih het oude jaar! De Bul- gaarsche minister-president heeft het Zater dag in het Sobranja medegedeeld: „de oor log tusschen Bulgarije en Rusland is geëin digd." Hij deelde mede, dat de door de Rus sische delegatie op 27 Dec. voorgestelde prin cipes waren aanvaard, waarbij bepaald werd, dat de status quo ante bellum (d.i. de handelsverdragen, de consulaire overeen komsten en andere) wordt hersteld. Onder levendige toejuichingen werd de mededee- ling aangehoord. Opmerkelijk is zeker wel, dat alleen sprake is van vredesluiting tusschen Bulgarije en Rusland en dat de andere leden van den vierbond er nog niet in worden genoemd. Men mag er echter vrij zeker op rekenen, dat spoedig over de heele linie aan het oostelijk front de oorlog officieel beëindigd wordt. En in het Westen? Helaas, de verwachtingen daaromtrent zijn minder hoopvol. Wel blijkt de stem van een paar Engelsche bladen, die van geen vrede willen weten eer de overwinning is bevoch ten, niet die der regeering te zijn, maar of zij bereid zal zijn aan de bespreking te Brest- Litowsk deel te nemen, is nog niet erg waar schijnlijk. De invloedrijke Manch. Guardian betoogde dat men in verantwoordelijke En gelsche kringen geneigd was de vredesvoor waarden der centralen als een ernstige po ging te beschouwen om tot vrede te komen, maar men zal hieruit toch wel niet anders mogen concludeeren, dan dat de onverzoenlij ke oorlogsgeest onder den indruk der alge- meene vredesbesprekingen een weinig meer plaats begint te maken voor qen bereid-zijn tot een vrede door overleg. Als nu deze ge neigdheid maar tot uiting komt vóór 4 Ja nuari 1 De Engelsche socialisten zijn in een con gres bijeen geweest en hebben gesproken over de oorlogsdoeleinden. Een memoran dum van de meestgematigde groep onder leiding van den oud-minister Henderson werd ten slotte aangenomen, waannee het be- slujjt genomen is om den oorlog vol te hou den, totdat bepaalde doeleinden zijn bereikt: het herstel van België met schadeloosstelling, regeling van de toekomst der nationaliteiten, territoriale wijzigingen, in gemeenschappelijk overleg en in overeenstemming met het natio naliteitenbeginsel. Een brief van minister Lloyd George, waarin deze wees op de onbaatzuchtigheid der Engelsche oorlogsdoeleinden en het be staan van het vooropgestelde besluit om den oorlog door te zetten tot de overwinning tout-court loochende, werd zonder eenig tee- ken van instemming voorgelezen. Zal het congres ook bij zijne houding blij ven, als in den loop van Januari het voorstel tot legeruitbreiding in het Lagerhuis in be handeling komt? Legeruitbreiding wil men ook in Frankrijk. Met overgroote meerderheid is na een rede van den minister-president Clemenceau (425 tegen 73) besloten tot oproeping van de lich ting 1919. Er werd daarbij gezegd dat Duitschland diezelfde lichting reeds gedeel telijk heeft opgeroepen en dat met het oog op den te verwachten strijd het effectief der troe pen niet mocht worden verminderd. Te verwachten strijd. Wijst daarop de aan wezigheid van keizer Wilhelm in België in den loop der vorige week en duidt daarop ook de bedrijvigheid inzake troepenbewegingen in België, waarvan Havas melding maakt^ Er wordt bij geseind, dat men in Parijs een aan val verwacht als indertijd bij Yperen en Ver dun en dat alle maatregelen zijn genomen om den stormloop te breken, zelfs al kost de eerste schok eenige kilometers terrein. De voorloopige besprekingen te Brest-Li- towsk zijn geëindigd, de delegaties zijn huis waarts gegaan, om de onderhandelingen op 4 Januari weer te hervatten, hetzij dan mèt of zonder vertegenwoordigers der entente. De grondslag voor een overeenkomst is bij de voorloopige besprekingen geschapen. Be halve politieke kwesties werden ook nog rechtskwesties en economische vraagstukken, onder voorbehoud van bevoegde machtiging, op bevredigende wijze geregeld. In de eerste plaats werd een overeenkomst over het herstellen van de door den oorlog verbroken „vertragszustande" tot stand ge bracht. Verder werd overeengekomen, dat, onder juridisch en economisch toezicht, het eene land door het andere land niet slechter behandeld zal worden dan welk derde land ook. De oorlogswet zal opgeheven worden. Degenen, die door deze oorlogswet geleden hebben, zullen schadevergoeding krijgen. In verdere bepalingen wordt de voor de oorlogskosten en oorlogsschade opgestelde regeling nader bepaald. Men kwam eveneens tot een overeenkomst betreffende de staatsburgers, die schade ge leden hebben buiten het oorlogsgebied. Over de wederkeerige krijgsgevangenen en burgerlijke geinterneerden werd een principi- eele overeenkomst tot stand gebracht. Van de verschillende gevechtsterreinen is geen belangrijk nieuws gekomen. Kanonades, vliegersacties en een enkele aanval der Duit- schers op het Engelsche front bij Marcoing, waar zij eenige loopgraven namen en vol gens het Duitsche legerbericht eenige hon derden gevangenen maakten. KORTE BERICHTEN. t— De republiek Cuba heeft den oorlogs toestand met OostenrijkrHongarije afgekon digd. riï De Russische ex-premier Ooremykin is met zijn echtgenoote en zwager op zijn land goed in den Kaukasus vermoord. In Turkestan heeft zich een autonome regeering gevormd. De Bolsjewiki publiceeren een geheim verdrag tusschen Rusland en Japan, dat, zooals beweerd wordt, gericht zou zijn tegen Engeland en diens invloed in China. De legers der maximalisten en van de Oekraine, voorzien van artillerie en vliegtui gen. staan naar gemeld wordt bij Charkoff tegenover elkaar, gereed om de vij andelij kheiden te openen. Oeneraal Rrylenko deelde mede, dat uit documenten betreffende artillerie-voorbe reidingen blijikt, dat Kerenski een campagne voor 1918 voorbereidde en niet vóór' einde van genoemd jaar aan vrede dacht. Officieel wordt dogr de Britsche Ad miraliteit gemeld, dat in den nacht van 22 op 23 December drie Engelsche torpedojagers voor de Nederlandsche kust, bij mistig weer, zijn vernietigd. Er zijn 13 officieren en 100 man omgekomen. De Fransche oorlogsleening, die onder zeer ongunstige omstandigheden was uitge schreven, bracht 37 M millioen gulden meer op, dan die van 1916. De regeering der Ver. Staten houdt alle Russische schepen aan. Schepen die op weg zijn naar Wladiwowstok moeten naar Japan terugkeeren. De Fransche Kamer heeft met 425 te gen 73 stemmen het wetsontwerp aangeno men, waarbij de -lichting 1919 onder de wa pens geróepen wordt. Aan de Fransche regeering is door de Kamer bevoegdheid verleend, de geheele Fransche koopvaardijvloot op te vorderen. Minister Venezilos is naar Rome ver trokken, waar hij verscheidene dagen zal verblijven. De strafkamer van Straatsburg ver oordeelde koopman Osterman, een liol- landsch onderdaan, wegens woekerwinst bij het verkoopen van drijfriemen tot een geld boete van 6000 gulden. Minister Czernin vertrok uit Brest Li- towsk naar Weenen. De heer Cailiaux heeft mr. Demange tot zijn advokaat gekozen. Demange heeft in dertijd te Rfennes Dreyfus verdedigd. De stad Ouatetnala is door een aard beving voor een groot deel verwoest. Er zijn tal van slachtoffers. Vele duizenden zijn dak loos. Bijt den Britsche luchtaanval op Mana ge kri he'm vielen twee dooden en zijn 12 personen di. Hoofdzakelijk onder de Fransche ■ifgsgevangenen. Het Fransche legerbestuur heeft het afdrukken van weerberichten in de Fransche pers verboden. Door de Turksche regeering is in de Kamer een voorstel ingediend betreffende de invoering van een' oorlogswinstbelasting. De N.V. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen, voorh. Jonker en Zoon te Am sterdam, zal den 3en Januari worden stopge zet wegens gebrek aan kolen. Een paar hon derd werklieden zullen moeten worden ont slagen. Wegen9 Nieuwjaarsdag zal deze Gourant Dinsdag Da Directeur voor de Distributie naakt kekend, dat a Woensdag 3 Januari 1918 aal worden doorgegaan met het afgeven van BONS VOOR SAJIT, GOEDKOOPE KLOMPEN EN SCHOENEN en wel aan hen die geen belasting betalen en hen. die in de Gemeente-belasting zijn aangeslagen naar een inkomen tot f 1000 (8e Masse). Op vertoon van legitimatiekaact kan war den afgegeven: SAJÏT1 bon, lijnde 1 K.G. sajet. KLOMPEN1 paar mans, 1 paar vrouwen, I paar ondermans of 2 paar kinderen. SCHOENENde helft van het aantal gezinsleden. Aanvragers voor kinderen-bon9 worden aangeraden vooral de nummers dar schoenen of maten der klompen op te geven, daar de kaarten niet geruild kunnen worden. De bons worden afgegeven Legitimatie nummers: 95015800 Woensdag 2 Jan. 1012 uur. 5801—en daarboven Donderdag 3 Jan. 10—12 uur. Voor Separatie (zolen en hakken) voor dezelfde nummers 's namiddags van 24 uur. Op Vrijdag 4 Jan. 1918 zal werden be gonnen met het afgeven van bons aan hen die in de gemeente-belasting zijn aaiga- slagen buren f 1000 töt f 1550.(8e tot lëe klasse). Voor hen geldt hetzelfde als bovenstaande. Legitimatie-nummer 11300 Vrijdag 4 Jan. 1012unr. 15017-3000 Zaterdag 5 Jan. 10—12 uur. 3001—4500 Maandag 7 Jan. 1012 uur. 4501 en daarenboven Dinsdag 8 Jan. 10 12 uur. Voor reparatie (zolen en hakken) voor dezelfde nummers 's namiddags van 2—4 nur. Verder wordt medegedeeld dat voor per sonen, die niet in staat waren bons te halen en hen die te laat waren, gelegenheid bestaat om deze bons alsnog te halen en wel van 9 tot en met 12 Jan. 1918 's morgen» 10—12 voor sajet, klompen en schoenen eu 's na middags 24 voor reparatie. Alkmaar, 31 Dee. 1917. De Directeur v. d. distributie, J. M. STIKKEL. De Administrateur, A. OSKAM. ENIOELSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Zaterdagmorgen kwam te Venlo de Duit sche trein aan, welke het eerste transport En gelsche krijgsgevangenen aanbracht, die voor den verderen duur van den oorlog in ons land zullen verblijven. Het transport bestond uit 37 officieren en 184 onderofficieren, allen ongewond en minstens 18 maanden in ge vangenschap en werd begeleid door een Duitsch officier met eenige onderofficieren en soldaten. Aan het station Venlo waren aanwezig de commandant van het garni zoen Venlo, majoor Van Linden Tol met den luitenant-adjudant Amhrosius, en verschillen de officieren van het garnizoen; voorts kapi tein Lucardie, aan wien het commando was opgedragen van den trein, welke de Engel- sohen verder het land in zou voeren; luite nant Rueb van den intemeeringsdienst en de officier van gezondheid 2e klasse dr. F. H. van Loon. Een dertigtal Vemlosche jonge dames stond onder leiding van den burgemeester gereed om koffie, brood en versnaperingen te ver schaffen. Na aankomst van den trein 9telden de Engelschen zich onder comando van den Duitschen luitenant, die het transport over droeg aan kapitein Lucardie. In de visitatiezaal werden broodjes en koffie rondgereikt. Er werd gelachen en ge praat en getoost met de koppen dampende vaa

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 1