fi JNecrologi© Tan Noord-Holland. Mcdadtslingsi ui kt DisirlbiliiMSf. KOFFIK en THEE. Tel©gF»mnaen van fco*fe ptgpoa vetart naar steeds mééf bwoé Ecffie, aaar sigaretten en wftftfffi1 '■&>i a? r v v^anteo gpi!- ft waren ver- Tip-r! -1,_ i, (,r Vüli1 (Je jpvgn 4-#r$,.-.ar v.u dan in Oy2r v~t «it^a dijt'sij in feet vij- .kSg U4 M.#ia gefead, liepen hunne mcemrgsa zeer uiteen, de èen vond het slecht, de ander meende dat het zoo erg niet was. Maar over de behandeling waren allen (het eens, die was véél te streng. Bij de minste overtreding kregen ze arrest en als ze er wat tegen inbrachten, werd dp straf nog zwaar der. De meesten, althans de onderofficieren en soldaten hadden op het land gewerkt. Op vallend was het dat de Duitsche officier, die ook in de visitatiezaal aanwezig was, met verschillenden der krijgsgevangenen een ge moedelijk afscheidswoordje sprak. Bij ver trek bedankte kolonel Gibbs, de leiier der groep, den burgemeester voor de prettige ont-' vangst. v Onder gejuich en het zingen van „It is a long way, to Tipperary" vertrok de trein. Den 2 Januari zal een transport van 600 man zwaargewonden en zieke burgers aan komen te Rozendaal, 3 Januari komen weer ongewonden te Venlo, waar vervolgens gere geld nog meer transporten zullen arriveeren. Om o uur kwam het gezelschap 'te Sche ven ingen aan, Onder het groota aantal belangstellenden bevonden zich o.a. generaal-majoor Onnen, verschillende geinterneerde Engelsche offi cieren en- een twintigtal geinterneerde matro zen. Door een groote schare menschen, luide toegejuicht, gingen de krijgsgevangenen naar het Oranje hotel. De legaties van Rus land, Roemenië, Brazilië, Frankrijk, Cuba, Amerika, Griekenland, België, Servië en de gedelegeerde van het Roode Kruis 'te Genève hadden bloemstukken gezonden. Aanwezig waren hier de gezanten van En geland, Rusland. Roemenië, Italië, Brazilië, Chili, Griekenland, Frankrijk, Japan en Cu ba, benevens de militaire attachés dezer lan den in uniform. De Belgische militaire com missie was vertegenwoordigd door een viertal officieren onder leiding van den generaal- majoor Dorsin, terwijl ook prins de Ligne, zaakgelastigde van België, aanwezig was. Ook de burgemeester van s Gravenhage en verschillende ambtenaren van het departe ment van buitenlandsche zaken waren aan wezig. Toen alle krijgsgevangenen onder luid hoera in de groote zaal aanwezig wareil, nam Sir Hanbury-Williams, generaal-ma joor, director of British prisoners of War departement, het woord. Hij las een telegram van le koninklijke familie van Engeland waarin zij hare hartelijke groeten brengt aan de krijgsgevangenen bij de aankomst in Hol land, waar zijl door de vriendelijke bemoeie nissen van de Nederlandsche regeering een welkom tehuis hebben gevonden. Hierna las hij nog een telegram voor van lord Balfour en sir Edward Carson. Na elk telegram werd een luid hoera aangeheven. Generaal-majoor Onnen, chef van den dienst van, de geinterneerde krijgsgevangenen in Nederland, hield in de Engelsühe taal de volgende redet^H Generaal! U zijt zoo vriendelijk geweest eenige woorden van waardeering te richten tot de Nederlandsche regeering. Niamens dé regeering verzoek ik u haar oprechten dank voor uwe vriendelijkheid te aanvaarden. De Nederlandsche regeering heeft het als den plicht van een neutralen staat beschouwd de ellende, door den oorlog geschapen, zooveel mogelijk te-verzachten. Daarom heeft zij niet Persoonlijk wensch ik u te zeggen, gene raal, dat ik hoop dat gij steeds, indieti dit noodig is, den weg zult vinden naar mijn bureau, waar ik mijn best zal doen uw land genooten te helpen, die ik hartelijk verwel kom in naam der Nederlandsche regeering. Na generaal-majoor Onnen nam de Engej- sche gezant het woord, namens de Britscffe kolonie te 's Gravenhage. De Italiaansche gezant, hertog De Cavel- lo, deken van het corps diplomatique te 's-Oravenhagè, sprak namens de entente-ge- zanten, waarna generaaj Hanbury Williams een woord van dank sprak voor allen die aan deze welkomstplechtigheid hadden deelgeno men. In 't bijzonder bracht hij een woord van hulde aan de Hollandsche dames, die zoo be langeloos hun medewerking hadden aange boden. Hierna werden de krijgsgevangenen ont' haald op ververschingen welke ze in drie jaren niet meer gegeten hadden zooals som migen vertelden. De mannen werden daarop onthaald op een speciaal voor deze gelegen heid bereid diner. AANVULLINÖS-WITTEBROOD- KAARTEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald dat de gemeentebestu ren op aanvrage van een gezinshoofd voor elk kind beneden één jaar tot zijn gezin behoo- rend, voor elk broodkaartentijdvak een- aan- vullings-wittebroodkaart kunnen verstrekken, ontdaan van 400 gram aan bons en dat op alle bons van 'n aanvullings-wittebroodkaart regeeringsbloem zal kunnen worden verstrekt, met dien verstande, dat inplaats van 200 gram brood 125 gram bloem zal kunnen worden verkregen1. bloem, mee! en rogge hebben overtreden, procesverbaal wordt opgemaakt, en de over treders aan de Centrale Brood-Commissie ter "dsiyitiüg worden voorgedragen, bij- de voor- T-pstpirip 6traf te adviseer® inzake de vast- stetüüg v" feet bedrag in geld, tegen beia- ncr vyarwtj uitsluiting door den betrok ken bokker kan worden, voorkomen. Dit be drag ware vast te stellen, naar verhouding van grootte en omzet van het be'drijf van den geverbaliseerden bakker. HET VERVOER VAN AARDAPPELEN. Gezien het feit, dat verschillende rechter lijke collegen ontkennen dat de minister aan de distributiewet of, a nade wet van 1 Sept. 1917 het recht kan ontleenen en het vervoer van aardappelen zonder meer te verbieden en daarom verschillende personen, aan wien vervoer ten laste was gelegd, hebben ontsla gen van rechtsvervolging, heeft de heer Kos ter, lid der Tweede Kamer, den minister ge vraagd welke maatregelen deze heeft geno men of zal nemen teneinde te voorkomen dat allerzijds het vervoer van aardappelen onge straft zal geschieden. De minister van landbouw heeft hierop het volgende geantwoord. Van de rechterlijke uitspraken, wélke de rechtsgeldigheid ontkennen van vervoerver- böden is e rij gedopend door een vonnis der Haagsche Rechtbank, dd. 26 November 1917. De aandrang door den minister onverwijld uitgeoefend om van dit vonnis hooger beroep aan te teekenen, is overbodig gebleken, aan gezien de Offcier van Justitie inmiddels daar toe reeds was overgegaan. In hooger beroep is in deze zaak nog geen uitspraak gedaan. De betrekelijke vonnissen laten ruimte voor de vraag of het gevonden bezwaar, ge steld het wordt inhoogere instanties juist be vonden, uitsluitend den worm raakt waarin de vervoerverboden plegen te worden gego ten. In dit geval zoude met een herziening der desbetreffende beschikkingen kunnen wor den volstaan; is het bezwaar von materieelen aard. dan wordt een wetswijziging onvermij delijk. liet heeft aanvankelijk in de bedoeling van den Minister gelegen de uitspraak op voren bedoeld hooger beroep af te wachten in de hoop, dienaangaande zekerheid te verkrij gen. Nu inmidedls meer rechtbanken het I laagsche voorbeeld volgen en er ook officie ren van Justitie zijn ide bezwaar maken, tot vervolging over te gaan op grond van de be staande vervoerverboden, heeft de Minister het geraden geacht een beschikking te nemen, door welke alle thans van kracht zijnde ver voerverboden zoodanig geredigeerd worden, dat zij, althans wat den vorm betreft, geen ge legenheid meer geven tot eene interpretatie, die zeer groote belangen ernstig schaadt. In verband met den erfist dier belangen overweegt de Minister daarnaast of het zeker heidshalve toch niet gewenscht is tot wets wijziging over te gaan. BINNENLAND. Gemengd nieuws. BOETE EN PLAATS VAN UIT SLUITING. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft de volgende circulaire aan de ge meentebesturen gericht: Ik heb de eer u onder verwijzing naar art. 20 sub 3 der distributieregeling voor brood enz. te verzoeken in de gevallen waarin tegen bakkers, die de distributieregeling van brood, UIT SCHAGEN. Vergaaering van den raad dezer gemeente op 29 Dec. De voorzitter deelde mede, dat een rapport is ingekomen, met de mededeeling, dat wegens de verkregen gasbesparing, aan winkels en caies een eenigszius ruimer ver bruik kan worden toegestaan. Aan winkels werd vergund tot 10 uur, aan café's tot 11 uur licht te mogen branden. Ingekomen waren adressen van de veld wachters, de gemeente-werklieden, en de ar beiders aau de gasfabriek om verhoogmg van jaarwedde of weekloon. Op deze adressen werd afwijzend beschikt. Besloten werd den toestag der veldwachters op 2 en die der verschil lende werklieden op 3 per Week te brengen, nut behoud van den kindertoeslag. Een vooistei van B. en W., o mde tractemen- tcn van den gemeente-opzichter met 150 en dat van den directeur der gasfabriek met 200 te verhoogen, werd verworpen. De meerder heid was er echter wel vOor te vinden dezen heeren een toeslag te verieenen. Daarover zal later nader worden besloten. Naar aanleiding der missive van Ged. Sta ten werd het tractement van den burgemeester van 1400 op J 1800, van den secretaris van 1350 op 1200, van den ontvanger van 700 op 900 gebracht. Voor dienstjaren, elders doorgebracht, wtnschte de raad geene verhooging te geven. De heer P.,Trapman bracht den sluisbouw te Rustenburg ter sprake. De uitwaterings sluis aldaar op den Schermerboezem is voor de scheepvaart onbruikbaar. Plannen bestaan thans om eene goede verbinding tusschen Schei nierboezem en Westfriesland te verkrijg gen. Een commissie, bestaande uit de heeren P. Trapman, P. Meurs en J. Koster, zal r gaan in hoeverre deze verbetering van i vloed zal zijn op de waterwegen in de Scha- ger- en Niedorper Koggen. UIT BERGEN. Mej. Th. H. C. Maschmeijer slaagde Za terdag te Groningen voor het M. O. examen Transch acte B. KORTE BERICHTEN. In een niet voor de pers toegankelijke vergadering van de Ned. Harddraverijver- eeniging is volgens het Hbl. gesproken over deliquidatie dier vereeniging. 'n Besluit werd niet genomen wegens onvoldoende opkomst. Een kerstcollecte heeft in de R. K. Kerk te Bussum 3680 opgebracht. Een Duftscher, die valsche zilverbons van een rijksdaalder had gemaakt, is door de Amhemsche rechtbank veroordeeld tot 134 jaar gev.straf. De eisch was 4 jaar. Geplaagd door gewetenswroeging heeft zich bij de politie te Harderwijk een man aan gemeld, die zei, voor 6 a 7 jaar te Dordrecht een 19-jarigyineisje te hebben vermoord. Hij was toen naar Duitschland gevlucht en nu sinds 2 34 jaar in ons land terug. De man is naar Dordrecht overgebarcht. Te Diepenheim wordt de Oudejaars- godsdienstoefening in de herv. kerk des na middags gehouden, omdat kaarsen en petro leum ontbreken. In de boterproduotie van 16 tot 22 Dec. zullen voor 70 pCt. certificaten van uitvoer kunnen worden verleend. Op het perron te Doetinchem is een hoofdmachinist van de H.IJ S.M. door een trein overreden en gedood. De broodkaart van het 37ste tijdvak loopt van 1 tot en met 11 Januari. Bons van deze broodkaart zijn reeds op heden geldig. Bij een zeer groot aanbod van hakhout iri de Z.Ohoek van Fries'-nd wc dr- ver zend hooge prijzen besteed, soms 100 pCt. boven die van verleden jaar Het verbod van aflevering en vervoer van ongeschild eikenhout is opgeheven, niet echter voor het vervoer van hout in het alge meen; deje beschikking blijft ongewijgife van kracht De commissie van advies tot het tege- is odor den minister van landbouw, nijver- gaan van den kettinghandel in manufasturen heid en handel geïnstalleerd en heeft haar werkzaamheden aangevangen. Het Stbl, no. 706 bevat de wet van den 15en dezer, houdende bepalingen tot bescher ming van mollen en kikvorschen. De Schiedamsche paardentram zal he den voor het laatst rijden. De geldigheidsduur van bons no. 9 en 26 der koffie- en theekaart is verlengd tot 15 Jan. Bovendien zal tusschen 1 en 15 Jan. worden verstrekt: op bon 11 een half ons thee en op bon 12 een ons koffie. Aan de Sumatrakade te Amsterdam is een schuit met 40 ton briketten gekanteld, zoodat de ladipg te water gleed. Er vielen geen persoonlijke ongelukken voor. Tegen iemand te Amsterdam, die te recht stond onder beschuldiging 24 dozijn messen te hebben gekocht van jongens, terwijl iiij wist of weien Kon, dat zij die hadden ge- stcien, is 214 jaar gev.straf geëischt. Te Lposduinen zijn een paar dieven be trapt, juist'toen zij op het perron stonden met hun buit, geladen op een kar, waarvoor een paard gespannen, weg te rijden. Zij vlucht ten en lieten den heelen boe/1 in den steek. Als eigenaar van wagen en paard heeft zich aangemeld iemand uit Den Haag, die gelijkt op een der personen die ontvluchtte. Wegens totaal gebrek aan brandstoffen is de R. K. Schooi te Rijsenburg voor onbe- paaiden tijd gesloten. Vrijdagnacht is in de kazerne te Muiden de militaire kas feestolen. Ongeveer 400 wordt vermist. Het vermoeden bestaat, dat de schuldige onder de manschappen schuilt. De dienst van de paardentram Enkhui- zenHoorn, die met ingang van 1 Jan. zou worden stopgezet, zal na genoemden datum nog een maand lang worden vervuld. Te Loosduinen werden Zaterdagmorgen met mi liaire eer begraven twee lijken van En gelsche matrozen, vermoedelijk afkomstig van een -der Britsche torpedojagers, die voor de Nederlandsche kust werden vernietigd. Het Lichtschip Doggersbank Noord is thans vervangen door het reserve lichtschip. HET GEBEURDE OP MARKEN. Het gemeentehuis op Marken is weer ont zegeld. Tegen Zaterdag was weer eej raads vergadering bijeengeroepen, maar zij is niet doorgegaan, omdat behalve de burgemeester slechts de beide wethouders aanwezig waren. Op last der justitie zet de rijksveldwacht het onderzoek naar de onploffing voort. TEGEN DE HOOGE HOOIPRIJZEN1 De minister van landbouw enz. brengt ter algemeene kennis, dat maatregelen in voor bereiding zijn om de opdrijving der pacht prijzen der gras- et hooilanden, alsook de prijzen van het hooi tegen te gaan. De aard dezer maatregelen zal binnen enkele weken worden bekend gemaakt. Bij deze maatregelen zal geen rekening worden gehouden met hooge pachtprijzen die intusschen mochten worden besteed. Aan belanghebbenden wordt ernstig aan geraden aan deze bekendmaking de volle aandacht te schenken. SCHATKISTPAPIER. Bij kon. b fuit is de minister van financiën gemachtigd tot de uitgifte van schatkistbil jetten én schatkistpromessen tot ech geza menlijk bedrag van 50.000.000, des noo dig met ingang van 1 Januari 1918. De rente der uit te geven schatkistbiljetten wordt, zoolang daaromtrent niets anders is beschikt, bepaald op 4 Yt pCt. in het jaar. KALENDERS. Het Electro-Techüisch Bureau Van der Laan en Stam, alhier, geeft twee mooi uitge- voprde kalenders uit. I:en kunstkalender, be staande uit drie bladen, met reproducties van schilderijen van bekende oude meesters; Jan Steen, Pieter de Hoogh en Dusart. Op het schild van den anderen kalender een geschil derd meisjeskopje, naar een van de bekende teeken ingen van Olga F. Heese. De Provinciale Noord Brabantsche en 's Hertogenbossche courant geeft zijn abon- nee's een aardig zakalmanakje, waarin o.a. een uittreksel postwet, telegrammendienst enz. Tevens een wandkalender voor 1918, met extract Postwet. 6 Jan. Op 82-iarigen leeftijd te Amsterdam overleden prof. H. P. O. Quack, oud-hoog leeraar aan de universiteiten te Utrecht en te Amsterdam, directeur der Ned. Bank, schrij ver van „De Socialisten" en „Herinneringen" en tal van tijdschrift-artikelen ais redacteur van „De Gids". Te Haarlem overleden de heer A. van Ros- sum, directeur van de suikerfabriek „Hol land" te Halfweg, oud-voorzitter van de Maatschappij van Nijverheid. 8 Jan. Mr. N. P. van den Berg, oud-presi dent der Nederlandsche Bank, te Amsterdam, overleden, 85 jaar oud. 1 Maart. Prof. mr. G. A. van Hamel, oud- hoogleeraar aan de universiteit te Amster dam, lid der Tweede Kamer voor Amsterdam IV, in de hoofdstad overleden. 27 Maart. De secretaris van den Alg. Ned. Typ. Bond, de heer P. Hols, te Amsterdam overleden. Den 17 October werd op zijn graf een monument onthuld. 4 Juni. Te Amsterdam overleden de heer P. E Tegelberg, oud-directeur der Maat schappij „Nederland", mede-bestuurder der Amsterdamsche Droogdokmaatschappij en verschillende andere maatschappijen en ver- eenigingen. 7 Juli. Te Haarlem in den ouderdom van 82 jaar overleden de heer F. Lieftinck, lid der Tweede Kamer voor het.district Zutfen. °0 JvV De Ver Willem Saai directeur van de beroemde zangvereeniging Jacob Kv?.st". Wognum, overleden. 28 Juli De beer prof. Woltjer, lid der Eerste Kamer, te Amsterdam overleden. 22 Aug De Nederlandsche schilder Mat- thijs Maris te Londen overleden. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen: le de leveranciers van thee- en koffie aan detaillisten zullen in het tijdvak van 1 tot en met 27 Januari 1918 aan detaillisten mogen afleveren en wel op 'n hun door een detaillist over te leggen Bon No. 7 eener thee- en koffiekaart 0 05 K.G. thee. Bon Nö. 10 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. koffie. Bon Nö. 9 eener thee- en' koffiekaart 0.05 K.G. thee. Bon No. 26 eener thee- en' koffiekaart 0.1 Kfö. koffie, geldende deze hoeveelheid als voorziening in de behoeiten van dea detaillist voor de gehee- le maand. 2e. Gedurende het tijdvak aanvangende 1 Januari en eindigende 15 Jan. 1918 zal door detaillisten aan'verbruikers mogen wor den afgeleverd op Bon No. 11 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. thee. Bon No. 12 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. koffie. 3e. Gedurende het tijdvak aanvangende 16 Januari en eindigende 31 Jan. 1918 zal door detaillisten aan verbruikers mogen wor den afgeleverd op: Bon No. 13 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. thee. Bon No. 14 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. koffie. 4e. Bons No. 11 en 13 voor thee en Nos. 12 en 14 voor koffie, door detaillisten aan verbruikers in ontvangst genomen, kunnen door den betreffenden detaillist dadelijk aan zijn leverancier worden afgegeven. Na der zal worden bekend gemaakt, welke hoe veelheden de leverancier op deze bons na 31 Januari 1918 zal mogen afleveren aan den detaillist. Alkmaar, 31 Dec. 19i7. werkeloos allereerst te moeten verstagg geworden sigarenmakers en de schildek Gemeentewerken stelde Vrijdag en vatpr dag een 7Q ynrstwerkloozen aan het sneeuw opru.meo, door het vriezen konvjit echter niet gebeuren, ueQ® Het is zeer te hopen, dat. er spoedig ander weer komt, opdat velen weer werk kunnen vinden, Wanneer dit niet het geval ft® zal het steuncomité in het komende iaar'met, hebben uit te keeren dan in 1916 toen li aan werkloozen slechts f 4291.99 beWaf uit te betalen. snoeide AANGEHOUDEN. Door de politie is aangehouden een zekere R. Tegen hem zal proces-verbaal worden on gemaakt ter zake van diefstal van verschil lende goederen. BOEKHOUDEN L. O. AKTE U. Te 's Gravenhage slaagde voor bovenstaan de akte de heer W. J. de Zeeuw, alhier (ÖD. geleid door den heer I. Prins Az.) GESLAAGD. De heer G. B C. Vasbinder alhier is ge. slaagd voor 't Mercurius-examen boekhouden Voor het examen in de beginselen der han delskennis is o.m. geslaagd de heer W de Zeeuw alhier. J. ALGEMEEN AFD. ZIEKENFONDS, Zaterdagavond werd een buitengewone al gemeene vergadering gehouden van het Al gemeen Afdeelings Ziekenfonds Alkmaar n Omstreken. Deze vergadering was hoofdzakelijk bs legd om besprekingen te houden ten einde de wekelijksche bijdragen der Verzekerden meer in overeenstemming te brengen met de te- VREDESONDERHANDELINGEN'. BERLIJN, 31 Dec. Von Kühlmann heeft medegedeéld dat in de 2J anuari te.houden bijeenkomst van de commissie tot den Bondsraad voor de buitenlandsche aange legenheden zal worden beraadslaagd over de vredesonderhandelingen. FINLAND EN RUSLAND. BERLIJN, 31 Dec. (V.D.) De Niord. Allg. Ztg. deelt mede dat een deputatie van Finland te Berlijn is aangekomen om te trachten de erkenning van de onafhan kelijkheid van Finland door Duitschland te verkrijgen. De rijkskanselier, die de depu tatie ontving, verklaarde echter, dat, of schoon Duitschland zeer groote belang stelling had voor het streven van Finland, dit land eerst met Rusland tot overeen stemming zal moeten zijn gekomen. De*rijks kanselier meende dat deze overeenkomst zeer gemakkelijk tot stand kan komen, daar Trotz te Brest Lltowsk heeft laten ver klaren dat Rusland Finland geheel te gemoet wil komen als het zich tot de Rus sische regeering wendt. BESSARABlë. LONDEN, 31 Dec. De Times meldt uit Petrograd dat in Besarabië de Molda- vische republiek is afgekondigd, die deel wil uitmaken van den Russischen federalen bond. TOESTAND IN RUSLAND. LONDEN, 31 Dec. Uit Peking wordt gemeld dat bij de gevechten in Irkoetsk de Fransche consul en 2 andere Fransche on derdanen door soldaten der Roode Garde zijn vermoord. Irkoetsk staat in brand. On der de bevolking heerscfat hongersnood. De maximalisten hebben versterking ont vangen uit Krasnoborsk. NnDimi.AffD. STOOMSCHIP VERGAAN. AMSTERDAM, 31 Dec. Het Hbl. méldt: Uit Londen wordt geseind dat het s.s. Pe regrine, Zaterdag uit den Nieuwen water weg in convooi naar Londen vertrokken, in den nacht van Zaterdag op Zondag bij stormweer op Longsend wrak geslagen en in tweeën gebroken is. Al'le 56 pasagiers, alsmede 32 man der equipage werden met moeite gered. genwoordige prijsstijging van geneesmidde len, verbandmiddelen, brillen, breukbanden enz., -■ -- beid. enz., welke bijna allen in prijs zijn verduf Aangezien uan H.H. Oeneeskundigen en Apothekers het hun bij reglement vastgesteld minimum honorarium over 1917 niet is uit- betaald kunnen worden, meende het bestuur, dat slechts contributie-verhooging hierin korl voorzien en had het bestuur een voorstel in gediend om de wekelijksche bijdragen als volgt te regelen De wekelijksche bijdragen bedragen 15 et. per persoon van 16 jaar of ouder; 5 cent per kind, met dien verstande, dat voor alle kinderen beneden 16 jaar van één gezin niet meer dan 15 cent wordt betaald. De vergadering, samengesteld uit Verte genwoordigers der Verzekerden, Geneeskun digen en Apothekers, was algemeen van meening, dat een verhooging der wekelijk sche bijdragen noodzakelijk was. Toch vond het voorgestelde plan geen algemeene instem ming, o.a. ook bij de apotheekhoudénd ge neeskundigen, die meenden, dat met de door voering van deze verhooging de gezinnen met veel kinderen te zwaar werden getroffen. Een voorstel om brillen, breukbanden enz. niet meer van fondswege te verstrekken, doch de kosten daarvan te doen dragen door hei die deze ir geen steun die deze instrumenten noodig hadden, vom Naar aanleiding der besprekingen wijzig de het bestuur daarop zijn voorstel en werd met op een na algemeene stemmen (eei) blanco) besloten met ingang van 7 Januan de wekelijksche bijdragen te brengen op 15 cent per persoon van 16 jaar of ouder, ter wijl de bijdragen der kinderen ongewijzigd bleef. Besloten werd deze verhooging tot de eerst volgende gewone algemeene vergadering in Maart 1919 van kraClit te doen zijn, om dan te zien hoe verder te handelen. De bedoeling is, om, indien de omstandig heden zulks toelaten, de contributie weer op 1234 cent terug te brengen. Nog werd besloten het staangeld der fles- schen en potten van 3 tot 10 cent te verhoo- gen. DE WERELDREVUE. In verband met de voortdurende stijging der prijzen van papier, materialen en loonen zal de prijs van de geïllustreerde Wereldre vue voortaan gebracht worden op 60 cents per kwartaal voor buiten de stad en op 52 H STADSNIEUWS WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen in de gemeente neemt door de vorst en andere oorzaken zeer toe. Ingevolge de oproeping van 'het Steunco- N-H mité meldden zich Vrijdagmiddag ten stad- huize een 134 crisi'swerkloozen aan, doch het aantal is in werkelijkheid veel grooter, aan gezien het Steuncomité in opdracht van het Nationaal Steuncomité zich slechts met de crisiswerkloozen kan bezig houden en niet met hen die door de vorst werkloos zijn ge worden. Uit den aard der zaak is het moeielijk te bepalen wie al en wie niet crisiswerkloos is, maar het steuncomité meent daaronder thans cents voor in de stad (per week 4 ceut) INGEKOMEN PERSONEN. Zwart, O. R db., Fnidsen 82, Egmond aan Zee. N. Bet, R.K., db., Steijnstraat 31, Bergen. M. van Zandvoort-Meijer, geen, z„ Snaarmanslaan 18, Velsen. M. wichers, NH., z„ Emmastraat 60, Z -Laren, T. W. Veldman, geen, leerl. R.-tuinb.- wsdliool, Paiiglop 13, Loosduinen. F, Jongebloed, O.K., slager, Koningsweg 39, St. Pancras. A Molenaar, N.H., z., Nlieuwstraat 1, BBroek op Langendijk. J. S. Keijser, D.G., z„ Prins Hendrikstraat 50, Texel. G. H. Hoijtink, N.H., klerk H.IJ.S.M., Kanaalkade 11, Schiedam. 0. C. Hout, R.K., kinderjuffr.. Tuinstraat 33, Schoterland. H. Iiennink, E.L., sigaren maker, Oudegracht 171, Amsterdam. D. van Wonderen R.K., db., Nassaulaan 51, Bergen. »Wed. H. J. Over, H.A., huil' houdster, Ged. Baansloot 13, Bussum. - G. Duin-Rasch, R.K., z., Drebbelstraat 10, Wieringen. I N. Moeijes, N.H., db, Stuartstraat 92, Wormerveer. *J Bos man, N.H., kantoorbed., L. Oudorp 31a, Rotterdam. D. Molenaar, N.H., z.. Oude gracht 151, Texel. P. J. Schoon. R.K, z., Nieuwlandersingel 23, Duitschland. P. J. Gordenu, N 11., z., Bote.rstraat 7, Den I laag. Wed. Verhagen geen, huishoud ster, Klein Nieuwland1 37, Barsingerhom. A. Pels, E.L., db., Verdronkenoord 44, Amsterdam. H. Bakker, N.H., bankwer ker, Fnidsen 29, BeBesd. *C. Brouwer, N.H., koopman, Scharloo 8, Bergen. D. Ivangh, N.H., db., Snaarmanslaan 40, Ber gen. F. W. C. van Mierlo, R.K., z., Ach terstraat 37, Pannerden. E. M. Jimmiuk, db., le Tuindwarsstraat 9, Zeist. A R RO ND 19SE MiE NTSR ECHTB ANK. Zitting van Vrijdag 28 December. DIEFSTAL DOOR EEN DUITSCH DESERTEUR. Het aannemen van een Duitsch deserteur als bediende is den kleermaker en manuiactu- rier Johannes Qroot van Warmenliuizen al heel slecht bekomen. Hij had in den loop van het jaar als knecht in dienst genomen tien jeugdigen „Schneider" Adolf Ferdinand W„ - -I geaarzeld de gastvrijheid van haar land aan te bieden aan uw dappere landgenooten, die zoolang van faun tehuis en allen, die zij lief hebben, zijn weg geweest. Er ligt nog een strook water tusschen hen en hun land. Toch zullen zij zich aan deze kust reeds wat dich ter bij huis gevoelen. De Nederlandsche re geering hoopt dat haar gasten, die zooeven zijn aangekomen, zich hier thuis zullen ge voelen en van feeze opwekkende omgeving zullen genieten. ju... ixcct ix. Cuottxboait. La der Iweede KaïLei vooi het district Lnkuuucu, overicdv.il. ni id

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 2