Honderd en Negentiende Jaargang. Maandag 31 Dec. Buitenland. 1 Jan. Engeland, Frankrijk en Rusland overhandigen Griekenland een nota met nieuwe eischen; Italië biedt een afzonderlij ke nota aan. re; Ge Britsche regeering stelt de Iersche spoorwegen onder controle, zoodat daarmede alle spoorwegen in Groot-Brittannië onder regeeringstoezicht staan. In Frankrijk treden de nieuwe belas tingwetten in werking, welke 12 millioen fr. moeten opbrengen. 5 Jan. Keizer Wilhelm reikt aan leger en vloot een legerorder uit, waarin hij den strijr: tot het uiterste aankondigt. Braïia in Walachije wordt door de Centralen genomen. 8 Jan. De Centralen nemen de vesting Tossani aan de Sereth; 3910 man worden gevangen genomen. 9 Jan. De Entente stelt Griekenland een ultimatum van 48 uur. Het Engelsche slagschip ,?Comwalles" wordt in de Middellandsche zee in den grond geboord. De Russische minister-president Trepof treedt af en wordt opgevolgd door prins Go- litzin. Het Spaansche kabinet-Romanones treedt af, doch behoudt het vertrouwen van den koning. 10 Jan. Griekenland aanvaardt het ulti matum van de Entente. 11 Jan. De Turken uit Chinai verdreven. Het Italiaansche oorlogsschip „Rigena Margherita" op twee mijnen geloopen en ge zonken. 16 Jan. De zitting van den voorloopigen Poolschen Staatsraad te Warschau ge opend. 17 Jan. Italië benoemt een levensmid delendictator. De Fransche regeering stelt een minimum loontarief vast voor Parijs en omgeving en stelt tevens een stelsel van verplichte arbi trage in Bij weigering zullen de fabrieken onder Staatsbeheer worden gesteld. 22 Januari. Duitsche samenzweerders te San-Francisco veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf en 10000 dollar boete. 24 Jan. De Ned. schepen „Solland" en de „Jeta" gezonken. 25 Jan. Het congres der Engelsche arbei derspartij verklaart zich tegen een algemee- ne soc. conferentie. 28 Jan. De Russen behalen een succes bij Kimpoeloeng en den Gouden Bistrytza. 29 Jan. Te Athene is in tegenwoordig heid van de gezanten der geallieerden een plechtig saluut gebracht aan de vlaggen der geallieerden. 31 Jan. Duitschland kondigt den ver scherpten onderzeeërs-oorlog op 1 Februari af. De Engelsche minister van koloniën ver klaart dat geen der veroverde Duitsche kolo niën ooit weer onder Duitsch bestuur zal ko men. 3e Febr. Amerika breekt de diplomatieke betrekkingen met Duitschland af. 5 Febr. De Amerikaansche ambassadeur te Berlijn vraagt zijn paspoorten. 6 Febr. Brazilië zendt een protest-nota aan Duitschland. 7 Febr. De Amerikaansche senaat keur de met 78 tegen 5 stemmen de verbreking der diplomatieke betrekkingen met Duitschland goed. 8 Febr. Het Engelsche stoomschip „Cali- fornio", met 240 menschen aan boord, zon der waarschuwing getorpilleerd. 10 Febr. De Amerikaansche gezant Gerard vertrekt uit Berlijn. 12 Febr. Het Engelsche 'Lagerhuis keurt een credietaanvrage van 500 mill, pond st. goed. 13 Febr. Het stoomschip „Afric" van de White Star Line gezonken. i 14 Febr. Het Engelsche ministerie van handel zal gedurende den oorlog alle kolen mijnen in het Vereenigd Koninkrijk in bezit nemen 15 Febr. De Chineesche gezant te Berlijn overhandigt een protest tegen den verscherp ten onderzeeërsoorlog. De Frederik VIII met Bernstorff en zijn staf aan boord, vertrekt uit Nieuw-York. 16 Febr. De Duitschers dringen in Cham pagne over een breedte van 2600 M. en een diepte van 800 Mr de vijandelijke linies, ten zuiden van Ripont, binnen. 17 Febr. De Engelschen behalen voor deden aan de Ancre en in Mesopotamië. Spanje antwoordt in een protestnota op de Duitsche blokkade-nota. 19 Febr. Het Fransche ontwerp tot her keuring van de vóór den oorlog afgekeurden wordt door den senaat aangenomen en tot wet verheven. 20 Febr. De Nederlandsche schepen „Ootmarsum" en „Trompenberg" getorpil leerd. 21 Febr. Het Nederlandsche s.s. „Drie bergen" getorpilleerd. 22 Febr. Zevpn Nederlandsche schepen bij de Scilly's getorpilleerd. 23 Febr. De Rijksdag staat een crediet toe van 15 millard. 24 Febr. De Engelschen bezetten aan het Ancre-front het dorp Serre. De Turken erkennen hun échec aan de Tigres. 26 Febr. De Engelschen bezetten op het Ancre-front verschillende dorpen en bereiken den zoom van Puisieux, Le Bargsee en Irles. De Engelschen bezetten Koet el Amara. De Duitschers torpilleeren de Amerikaan sche pakketboot „Laconia" zonder waar schuwing. 28 Febr. De Duitsche regeering is bereid tot tegemoetkoming in het verlies der zeven Ned. schepen, door beschikbaarstelling van Duitsche schepen tijdens den oorlog. Duitsche intriges ontmaskerd om Japan en Mexico tegen Amerika op te zetten. 3 Maart. De Rijkskanselier bespreekt met een deputatie van den „Raad voor Vlaande ren" de bestuurlijke scheiding in België. 6 Maart. Het bewapende Engelsche s.s. „Princess Melita" moet na inneming van water en proviand, weer uit den Waterweg naar Engeland terugkeeren. Het schip keer de 'savonds na verwijdering van affuit en kanon terug en stoomde op naar Rotterdam. 11 Maart. Bagdad door de Engelschen genomen. 12 Maart. Het Chineesche Huis van Ver tegenwoordigers keurt het afbreken van de betrekkingen met Duitschland goed. 14 Maart. Het Amerikaansche s.s. „Al- couquin," geladen met levensmiddelen, vol gens gebruik, zonder waarschuwing getor pilleerd. De Chineesche regeering neemt de Duit sche handelsschepen te Shanghai in bezit. De deportatie van Belgen naar Duitsch land voorloopig op bevel van den keizer ge staakt. Het Ned. s.s. „La Campire" getorpilleerd 16 Maart. Revolutie te Petrograd. De regeering gevangen gezet, de Tsaar treedt af; grootvorst Michael Alexandrowitsj (broeder van den Tsaar) wordt tot regent be noemd; een nationaal kabinet van Doemale- den aanvaardt de regeering. 17 Maart. Grootvorst Michael verklaart de regecring te aanvaarden indien het volk dit wenscht. 18 Maart. De Franschen en Engelschen bezetten Peronne en Noyon. Op het Kaukasische front trekken de Rus sen Wan binnen. 18 Maart. Drie Amerikaansche schepen in den grond geboord. 19 Maart. De dreigende spoorwegstaking in Amerika voorkomen, doordat het hoogge rechtshof de grondwettigheid van de acht- urenwet erkent. De „Danton" wordt getorpilleerd. 20 Maart. Een moordaanslag op minis ter Kerensky te Petrograd mislukt. Het Amerikaansche tankschip „Healdton" bij Terschelling getorpilleerd. 21 Maart. De voorloopige regeering te Petrograd kondigt de algemeene politieke amnestie af. De Tsaar en de Tsaritza worden te Tsars- koje Selo als gevangenen onder bewaking ge steld. 22 Maart. De Duitsche hulpkruiser „Mö- we" keert van een tweede kruistocht in den Atlantischen Oceaan terug. 23 Maart. Amerika erkent de nieuwe Russische regeering. Keizer Wilhelm brengt dank aan de lei ders van den Duitschen terugtocht op het westelijk front. Het Ned. s.s. „Amstelstroom" getorpil leerd. 24 Maart. Grootvorst Nicolaas in Rus land, door de voorloopige regeering van zijn ambt van opperbevelhebber ontheven. Twee buitenforten van La Fère door de Franschen veroverd. 25 Maart. Opzettelijke verwoestingen in Frankrijk, door de terugtrekkende Duitschers gepubliceerd. De Chineesche gezant te Berlijn vraagt zijn passen. 27 Maart. De Duitschers torpilleeren zonder waarschuwing het hospitaalschip >„Asturias." 29 Maart. De beide soc.-dem. fracties stemmen in den Rijksdag tegen de begroo ting. 30 Maart. De Engelschen bezetten ver schillende dorpen en winnen terrein in de buurt van Hendicourt. In Palestina behalen de Engelschen bij Gaza de algeheele overwinning. 31 Maart. De voorloopige regeering in Rusland schaft de doodstraf af. 2 April. De Engelschen veroveren vier dorpen in de buurt van St. Quentin. 3 April. De Amerikaansche stoomboot „Azlec" getorpilleerd. De Engelschen bezetten twee dorpen en het Roussoy-bosch. 3 April. De resolutie van de Amerikaan sche regeering aangaande den staat van oor log met Duitschland wordt in beide huizen ingediend en aangenomen. De Franschen nemen Vaunetzy, de Engel schen Metz en Couture ten N.W. van Epe- roy. 5 April. De Engelschen veroveren de dorpen Roussoy, BasseeBoulogne en L'Empine. 6 April. De Amerikaansche senaat staat een eerste oorlogscrediet van 100 millioen dollars toe. 7 April. Staat van oorlog tusschen Cuba en Duitschland ingetreden. 8 April. De Engelschen maken groote vorderingen in de buurt van Atrecht. Oostenrijk-Hongarije en Bulgarije verbre ken de betrekkingen met Amerika. Cuba verklaart Duitschland dén oorlog. 10 April. Brazilië. Argentinië en Costa Rico sluiten zich bij ae houding van Ameri ka aan. 13 April. De Engelschen nemen in de buurt van Atrecht opnieuw verschillende dorpen en naderen in zuid-oostelijke richting de stad op 7 mijlen afstand. 14 April. De Oostenrijk-Hongaarsche re geering doet Rusland vredesvoorstellen. De Engelschen veroveren Lens. 16 April. De Ned. delegatie bij het Intern. Soc. Bureau besluit naar Stockholm te gaan in verband met de vredesstroomingen. 19 April. De Duitsche Bondsraad keurt de opheffing van de Jezuïtenwet goed. 29 April. Koning Karl kondigt uitbrei ding van het kiesrecht voor Hongarije^aan 3 Mei. Soldaten in Rusland eischen Mil- joekofs ontslag. 4 Mei. De Franschen veroveren Craonne. 8 Mei. President Wilson krijgt bevoegd heid de uitvoer naar bepaalde landen te ver bieden. 9 Mei. De diplomatieke betrekkingen tus schen Liberia en Duitschland afgebroken. 14 Mei. De Engelschen bezetten het ge- heele dorp Roenx. De Russische minister van oorlog, Goets- hof, is afgetreden. 15 Mei. De Russische generaals Broessi- lof en Goerko vragen ontslag. 16 Mei. De Russische minister van Bui- tenlandsche Zaken, Miljoekof, treedt af en wordt vervangen door Terestsjenko; Ke- rinsky wordt minister van oorlog en marine. 17 Mei. De Engelschen bezetten geheel Bullicourt. Honduras breekt de diplomatieke betrek kingen met Duitschland af. 19 Mei. Dr. Adler, die den ractionairen mi nister Strürgk doodde, te Weenen ter dood veroordeeld. Nicaragua verbreekt de betrekkingen met Duitschland. 22 Mei. De Zweedsche schepen „Kester- land," „Viken" en „Aspem" getorpilleerd. 29 Mei. Na een tweedaagsch debat be sluit het Fransche soc. congres tot deelne ming aan de soc.-dem. vredesconferentie te Stockholm. 1 Juni. In de groote fabrieken te Petro grad breekt een staking uit. Het comité van arbeiders en soldaten te Kroonstad neemt de vesting in bezit en wei gert de voorloopige regeering te erkennen. 5 Juni. In Portugal hebben hevige hon geroproeren plaats. De Russische opperbevelhebber Alexjef neemt ontslag en wordt opgevolgd door ge neraal Broessilof. 5 Juni. Het stoomschip „Yarra" getor pilleerd. 7 Juni. Het plaatselijk comité te Kroon stad verklaart zich bereid het gezag der voorloopige regeering te erkennen. Ondanks dat de keizer beloofde dat de de portaties van Belgen zouden worden stopge zet, vinden de deportaties nog voortdurend plaats. 8 Juni. De Engelschen veroveren Messi- nes, Wijtschaete en andere plaatsen over een front van 9 mijlen en maken 5000 krijgsge vangenen. 10 Juni. Het Russische Boeren-congres verklaart zich voor een vrede „zonder verne derende annexaties en oorlogsschattingen." 12 Juni. Koning Constantijn van Grie kenland doet afstand van den troon ten be hoeve van zijn tweeden zoon Alexander. 15 Juni. De Raad van Arbeiders en Sol daten in Rusland verwerpt de deelneming aan de conferentie der socialisten uit de En tentelanden. 19 Juni. Het Engelsche Lagerhuis neemt met 385 tegen 55 stemmen het vrouwenkies recht in beginsel aan. 20 Juni. De Russische Raad van Solda ten- en Arbeiders-afgevaardigden besluit tot hervatting van het offensief. 25 Juni. Venizelos vormt in Griekenland een nieuw ministerie. 27 Juni. De soc. besprekingen te Stock holm geëindigd. Het gecompromiteerde lid van den Zwit- serschen Bondsraad opgevolgd door het lid van den Nationalen Raad Gustave Ador. 29 Juni. Griekenland verbreekt de betrek kingen met Duitschland. I Juli. Het Chineesche Keizerrijk hersteld onder Ibsoean-Toeng. 5 Juli. De republikeinen en de koningsge- zinden in China raken slaags met elkander. Te Nanking wordt een voorloopige regee ring ingesteld. 8 Juli. De Keizer treedt in China weer af. 9 Juli. Kroonraad te Berlijn onder voor zitterschap van den Keizer, in verband met de binnen- en buitenlandschen politieken toe stand. 10 Juli. De Russen veroveren Halitsj. De Engelschen worden over den IJser ge worpen. II Juli. De democratische republiek in China hersteld, onder presidium van Ting- Koeo-Sjang. 12 Juli. De Russen veroveren Kaloetsj. De algemeene soc. vredesconferentie zal tegen 15 Aug. te Stockholm bijeengeroepen worden. 13 Juli. De Rijksdag wordt verdaagd, de Rijkskanselierscrisis is het beslissende sta dium ingetreden. 14 Juli. Aan Von Bethmann Hollweg is ontslag verleend. Dr. Michaelis wordt zijn opvolger. 16 Juli. De Finschehanddag besluit met groote meerderheid Finland zelfstandig te verklaren. Het Amerikaansche stoomschip „Grave" in den grond geboord. - 17 Juli. E>e koning van Engeland schaft voor zich en zijn geslacht de Duitsche titels af. Op het oostelijk front ontruimen de Russen Kaloetsj. 18 Juli. De Maximalisten in Rusland strij den om de macht in handen van de arbeiders en soldaten te brengen. 19 Juli. Na een redevoering van den nieu wen Rijkskanselier dr. Michaëls in den Rijks dag. wordt de bekende gemeenschappelijke vreaesresolutie, waarin de Rijksdag zich te gen annexatie verklaart, met 214 tegen 116 stemmen en 17 onthoudingen aangenomen. 19 Juli. Kardinaal Mercier richt tot den Duitschen gouverneur-generaal een krachtig protest tegen de door de Duitschers gedecre teerde bestuurlijke scheiding in België. 20 Juli. De Duitsche Rijksdag neemt in derde lezing de crediet-voorstellen van 15 milliard aan; alleen de onafhankelijke soda listen stemden tegen. In Rusland neemt de minister van juslitie Pereverzof ontslag in verband met de ont hullingen over Lenin en Korlowsky, die be schuldigd worden agenten van Duitschland te zijn. De centrale troepen beginnen een voor- waartsche beweging aan beide zijden van de Dn jester. Siam verklaart in staat van oorlog te zijn met Duitschland en Oostenrijk. De senaat in Amerika staat 640 millioen dollar toe voor den vliegdienst. 21 Juli. In Galicië bereiken de Duitsche troepen over 40 K.M. breedte den straatweg Zloczow-Tamopol en overschrijden aan bei de zijden de Jezierna. 24 Juli. Het Engelsche Lagerhuis keurt een credietaanvrage van L. 150 millioen goed. 25 Juli. De Duitschers bezetten Tarnopol, de Oostenrijkers Stanislau. 27 Juli. De Russen ontruimen Tsjemö- witsj. 31 Juli. Tusschen den Dnjester en de Proeth nemen de centrale troepen de plaat sen Werenezanka en Smatijn. In Vlaanderen trekken zoowel de Fran schen als de Engelschen over den IJser. De Engelschen nemen de dorpen Labasseville en Steenstraete, de Franschen veroveren Bix- schoote. De Engelschen veroverden meerdere dorpen. lAug. Generaal Broessilof neemt ont slag en wordt opgevolgd door generaal Kor nilof. 2 Aug. Tusschen den Dnjester en den Proeth bezetten de centrale legers verschil lende plaatsen. De Russen wijken naar het oosten terug. 3 Aug. Oostenrijksche troepen bezetten Tsjeraowitsj. 4 Aug. Li Yoean Hoeng weigert het pre sidentschap van China opnieuw te aanvaar den. Teng-Koeo-Tsjang neemt het op zich. 6 Aug. Het Int. soc. congres te Stock holm uitgesteld tot 9 Sept. Kerensky benoemd tot Russisch minister- president, tevens minister van oorlog en ma rine. Hij vormt een coalitie-ministerie. 9 Aug. De Engelsche Zeelieden- en Sto kershond verklaart te weigeren eventueele ge delegeerden naar Stockholm te vervoeren. 10 Aug. De Britsche Arbeiderspartij be sluit met 1846000 tegen 550000 stemmen afgevaardigden naar Stockholm te zenden. 11 Aug. De Engelsche minister Hender son treedt af. 12 Aug. Bonar Law deelt in het Engel sche Lagerhuis mede, dat Amerika, Frank rijk, Italië en Engeland besloten hebben geen passen voor Stockholm te geven. Barnes volgt Henderson op. 12 Aug. Kroonstad door 20000 soldaten en matrozen, die de Bolsjewiki goed gezind zijn, bezet. Zij hebben een groot deel van de Oostzeevloot in bezit. De regeering belegert de stad. 14 Aug. De Paus doet bemiddelingspo gingen op den grondslag, geen annexaties en geen schadeloosstellingen. 14 Aug. De oorlogstoestand tusschen Duitschland en China treedt in. 15 Aug. De Russische regeering deelt mede passen voor Stockholm te zullen ge ven. In den afgeloopen nacht werd de Tsaar en zijn familie naar Tobolsk, Siberië, gebracht. 16 Aug. De Engelschen bezetten Lange- marek. 17 Aug. .Conferentie te Londen van ge allieerde en neutrale zeelieden om de hou ding tegenover de Duitsche zeelieden na den oorlog te bespreken. 19 Aug. Aan het Isonzofront breekt een Italiaansch offensief uit. 20 Aug. De Britsche mijnwerkersbond be sluit terug te komen op het besluit om afge vaardigden naar Stockholm te zenden. 20 Aug. De Franschen gaan bij Verdun tot den infanterieaanval over en winnen ter rein. 21 Aug. Met 1234000 tegen 1131000 be sluit het congres der Britsche arbeiderspartij wederom naar Stockholm te gaan. De Duitsche Rijkskanselier zegt in de cen trale commissie van den Rijksdag de pause lijke vredesnota sympathiek gezind te zijn. Keizer Wilhelm houdt in Vlaanderen een, redevoering voor de troepen, waarin hij be toogt dat Engeland ten koste van alles ver slagen moet worden. 25 Aug. De Italianen bezetten de Monte Santo. 28 Aug. In het antwoord van Amerika op de nota van den Paus wordt verklaard, dat er geen grond is om over te gaan tot bespre kingen over vrede, daar de Duitschers hun voorwaarden niet hebben bekend gemaakt. 31 Aug. Duitschland en Oostenrijk be sluiten het geheele onverdeelde Poolsche hulpkorps aan het front te gebruiken. 2 Sept. Duitsche korpsen zijn ten Z. O. van Riga over de Duna getrokken. 3 Sept. De Duitschers bezetten Riga. 4 Sept. Het vakvereenigingscongres te Blackpool verklaarde met 2849000 tegen 91000 stemmen, dat op dit oogenblik de con ferentie te Stockholm geen succes kan heb ben. 5 Sept. De Russen trekken over de Lijf- landsche Aa terug; de Duitschers bezetten de vesting Dünamünde. 5 Sept. De Duitsche Rijkskanselier legt verklaringen af over het Soechonilinof-pro- ces. 8 Sept. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken publiceert officieele stukken, waaruit blijkt dat een Zweedsche legatie in Argentinië optreedt als geheim agent tusschen den Duitschen zaakgelastig de te Buenos Aires en het Duitsche departe ment van buitenlandsche zaken en aanwij zingen doet om Argentijnsche schepen te tor pilleeren. 9 Sept. De Russische terugtocht in Lijf land kwam tot staan. 10 Sept. De afgezette generalissimus Kor- nilof rukt op Petrograd aan. 11 Sept. China verklaart Oostenrijk den oorlog. I 12 Sept. De Duitsche gezant te Beunos Aires krijgt zijn paspoort. De Russische voorloopige regeering be noemt Kerensky tot generalissimus met Alexsjef als chef van den staf. 14 Sept. Generaal Kaledin in Rusland ge arresteerd. 16 Sept. De Russische regeering kondigt den republikeinschen staatsvorm af met een oorlogskablnct van 5 personen onder leiding van den premier. 17 Sept. Het comité van de Stockholmer conferentie geeft een manifest uit over de mislukte conferentie door de passenweige ring. De Amerikaansche Exportraad beperkt aanzienlijk den uitvoer. 18 Sept. Costa Rica verbreekt de betrek kingen met Duitschland De Fransche premier Painlevé legt een regeeringsverklaring af en noemt als vredes- eisch o.a. desannexatie van Elzas-Lotharin- gen 20 Sept. De Argentijnsche senaat neemt een voorstel aan tot verbreking der diploma tieke betrekkingen met Duitschland De Zweedsche regeering protesteert inza ke het optreden van den Duitschen gezant Luxburg. 21 Sept. Duitschland en Oostenrijk ant woorden op de nota van den Paus. 22 Sept. De Duitschers bezetten Jacob stadt. Argentinië heeft een ultimatum aan Duitschland gezonden. 23 Sept. De Duitsche regeering geeft Ar gentinië voldoening; graaf Luxburg were gedesavoueerd. - 26 Sept. Een nieuw Engelsch offensie:: wordt in Vlaanderen ingezet. De voormalige minister van oorlog, Soe- chomlinof, tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld. 28 Sept. In de centrale commissie van den Rijksdag verklaart de kanselier niet over de oorlogsdoeleinden te kunnen spreken. I Oct. De Engelschen bezetten Ramadie aan de Euphraat en nemen de bezetting ge vangen. 3 October. Bij Kon. proclamatie wordt bepaald dat vanaf 8 October de uitvoer van alle goederen uit Engeland naar Skandina- vië en Nederland zal zijn verboden. 4 Oct. De Engelschen winnen belangrijk terrein bij Yperen. 6 Oct. Het Grieksche leger mobiliseert. 7 Oct. De Duitsche onderzeeër „U 93", te Cadix geinterneerd, ontsnapt. 8 Oct. De atitonome regeering van de Oekrane heeft het bestuur over het land aanvaard. 9 Oct. In den Duitschen Rijksdag ver klaart von Kühlmann dat Duitschland nooit over Elzas Lotharingen zal onderhandelen en dat België geen onoverkomelijk bezwaar voor den vrede behoeft te zijn. De Franschen en Engelschen winnen aan het Vlaamsche front zooveel terrein, dat zij thans onmiddellijk het Houthulsterbosch be dreigen. 10 Oct. Peru breekt de betrekkingen met Duitschland af. II Oct. Asquith bespreekt de jongste re de van von Kühlmann en zegt dat Engeland Frankrijk terzijde zal blijven staan in de El zas Lotharinger kwestie. Uragay verbreekt de betrekkingen met Duitschland. Amerika zet door weigering van bunker kolen onze scheepvaartverbinding met Indië stop. 16 Oct. Oesel in handen van de Duit schers. 18 Oct. De Duitschers bezetten het eiland Mohn. 20 Oct. In Frankrijk worden na een aan val op Engeland 5 Zeppelins neergeschoten. 21 Oct. Het Russische voorparlement ge opend; de Maximalisten weigeren medewer king. Het eiland Dojoe door de Duitschers be zet. 22 Oct. De Franschen en Engelschen zet ten zich na een geslaagden aanval bij Ype ren vast in het Houthulsterbosch. 24 »Oct. Duitsche en Oostenrijksche troe pen vallen aan op het Italiaansche front bij Flitsch, Tolmein en op de hoogvlakte van Bainsizza; zij nemen de voorste loopgraven en breken door in het bekken van Flitsch-Tol- mein. 26 Oct. Wegens het torpilleeren van het stoomschip Macao" kondigt Brazilië den staat van oorlog met Duitsfchland af en neemt de Duitsche" schepen in beslag. De Duitschers trekken op het Aisnefront terug over het Oisne-Aisnekanaal. De Italianen ontruimen het Bainsizza- Plateau, in Augustus door hen veroverd. 27 Oct. Het tweede Italiaansche leger is aan het Isonzo-front verslagen. 28 Oct. Het geheele Isonzofront valt; de Duitsch-Oostenrijksche legers dalen af in de Venetiaansche laagvlakte; 100000 Italianen zijn gevangen genomen en 700 kanonnen buitgemaakt. 31 Oct. Het grootste gedeelte van den Ita- liaanschen rechtervleugel aan den Beneden- Fagliamento geeft zich over, waardoor het aantal gevangenen tot 180000 stijgt. 31 Oct. China draagt Engeland 9 vijan delijke schepen (30000 ton) over ten gebrui- ke van de geallieerden. 1 Nov. De Engelschen bezetten Beersheba ten oosten van Gaza. 5 Nov. Duitsch-Oostenrijksche legers for- ceeren den overgang aan de Middeu-Taglia- mento en maken 6000 gevangenen. 6 Nov. De Engelschen veroveren Pas- scheadaele. 7 Nóv. Gewapende Maximalisten bezet ten in Petrograd verschillende belangrijke bureaux. 8 Nov. De Russische regeering (behalve Kerensky, die ontsnapte) gevangen genomen. Lenin eischt onmiddellijiken wapenstilstand en vrede; de troepen van den Sovjet verove ren het winterpaleis. 9 Nov. De afgevaardigden van de Russi sche Oostzeevloot en de legercommissies#be- sluiten zich bij de Sovjet en het revolutionair comité te Petrograd aan te sluiten. 10 Növ. Kerensky, Kaledin en Kornilof doen troepen tegen Petrograd oprukken. De Duitsch-O.-H. troepen nemen Asiago en staan voor de Piave. 13 Nov. Nadat Zondag 11 Nov. te Pe trograd een staatsgreep van de kadetten om de macht in handen te krijgen, was mislukt, traden de troepen van de Maximalisten in den nacht van 11 op 12 Nov., en den 12den Nov. op tegen de troepen van Kerensky en Kornilof, welke ten zuiden van Petrograd volkomen worden verslagen. 16 Nov. De Maximalisten bezetten Oabs- jona en nemen Kerensky's staf gevangen. 17 Nov. De Japansche minister van fi nanciën verklaart, dat het volstrekt onmoge lijk is troepen naar Europa te zenden. De Italianen blijven krachtig tegenstand bicden aan den vijand, die tracht op te drin gen tusschen Piave en Brenta en poogt den overgang over de beneden-Piave te forcccren. 19 Nov. In het Lagerhuis geeft Lloyd George een nadere uiteenzetting van de in stelling van een oppersten raaa door de ge allieerden, welke bevrediging wekt. 20 Nov. De Engelschen winnen aanzien lijk terrein tusschen de straatwegen van Ba- Paume en Péronne naar Kamerijk; waarbij wordt aangevallen zonder artillerie-voorbe reiding. Het kabinet Clemenceau krijgt een motie van vertrouwen met 418 tegen 65 stemmen. 21 Nov. De Maximalistische regeering belast den opperbevelhebber dpn vijand een wapenstilstand voor te stellen ter opening van de vredesbesprekingen. Met 22 Nov. breidt Duitschland het ver sperde zeegebied uit rondom Engeland en in de Middellandsche zee en legt een sperge bied om de Azoren; de vrije strook voor de Nederlandsche kust wordt aanmerkelijk ver kleind. 24 Nov. De Russische opperbevelhebber Doechonin weigert het bevel van den Raad van commissarissen op te volgen om een voorstel tot wapenstilstand aan den vijand te doen; hij wordt afgezet en opgevolgd door den vaandrig Grylevko. 25 Nov. De Maximalistische commissaris voor buitenlandsche zaken, Trotzky, heeft de gezanten der neutrale landen in kennis ge- *06. 1»17. nhe kul 1917.

Alkmaarsche Courant | 1917 | | pagina 9