1 i iroi RUNDEREN NAAR DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. De Veehandel publiceert de volgende bij zonderheden van den uitvoer van runderen naar Duitschland ent Oosterijk. Uitgevoerd worden 2500 runderen, waar van ongeveer 1500 dragende (kalfstootende) koeien1 en 1000 melkgevende dieren, die min stens éénmaal gekalfd hebben. De koeien mo gen hoogstens 8 jaar oud zijn. Naar Engeland zijn ongeveer 1200 koeien geleverd. De leveranciers, die daarvan hun deel hebben geleverd, zullen nu eenzelfde kwantum voor dezen uitvoer kunnen aanbie den. De overige 1300 koeten zullen kunnen worden geleverd door eeni 90-tal exporteurs, waarvan de meerderheid door den Neder- landschen Bond van Veehandelaren als ex porteur werden voorgedragen. Door hen zal in evenredigheid met hun bedrijf kunnen worden geleverd. Uit den aard der zaak, zul len de grootste kwantums niet groot zijn, om dat er slechts weinig koeien uit zullen gaan. Voor den geheelen uitvoer is één Holland- sche Taxatie-commissie benoemd, die bestaat uit de heeren: 1. H. Noom te Marken-Binnen. 2. J. Weinhausen te Scharm-Heer (Lim burg). 3. N. Huysman (landbouwer) te Zoe- termeer Men ziet, dat déze commissie, die bestaat uit één binnenlandschen handelaar, één ex porteur en één veehouder, zeer deskundig is. Beroep op de taxatie is er dan ook niet. Een Dultsche commissie, waarvan o.a. leden zijn de heeren Arnolds eni Stettfeldt, neemt de runderen over. De betaling zal met een dhèjue onmiddel lijk aan de leveranciers gedaan worden. Ze krijgen een prijs volgens getaxeerde markt waarde. De „Deutsche Handelsstelle" be taalt bovendien nog distributiegeld, dat ten deele voor de N. U. M, is, en1 waarvan de on kosten der Rundveevereeniging zullen wor den bestreden. Wat dan nog overblijft ont vangen de leveranciers later als toeslag. Bij iedere overname zullen tegenwoordig zijn de heeren J. Turksma uit Leeuwarden en P. van- der Zijpp te Warns, die voor een goe de regeling zullen zdrg dragen. Waarschijnlijk zal de overname steeds 's morgens om 8 uur beginnen. De Duitsche oommissie zal in verband met de zeer hooge veeprijzen, goed moeten bfta len. De overname zal in Januari afloopeh. SCHEiEPV AARTBEWÉG ING. Gedurende de maand December 1917 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 96 schepen, tegen 261 schepen in December 1916 en 281 in 1914. Onderstaand sta-tistiekje geeft het aantal schepen in den loop van 1917 in den Nieu wen Waterweg aangekomen, evens over het jaar 1916 en 1914. Schepen Netto reg. ton. 1917 1570 1,337,897 1916 3185 3,282,979 1914 8213 9.987.583. BüNNftNLAMD. Gemengd nieuws. HET MODERNISME IN NOORD-HOLLAND. De heer G. A. de Ridder schrijft „Vrijz. Godsd. Wkbl. v. Amsterdam' in het over tnj echter in d-Hol landers Let modernisme in Noord-Holland. Aanleiding daartoe was de mededee- ling van dr. P. J. Kromsigt in een der laatste nummers van het „Predikbeurtenblad", dat hij1 3,50 beeft ontvangen ter vrije beschik king, waarvan hij 2,50 bestemde voor de Bijbelcolportage-vereeniging voor Noord- Hlolland „want", zoo voegt hij er aan toe, „wij doen waarlijk niet genoeg voor onze provincie 1 En dit is zeker wel de nobelste manier om het modernisme, dat in Nodrd-Holland zoo veel kwaad gedaan heeft, te bestrijden. De bij bel is de beste zendeling". De heer De Ridder noemt dit nogal matig uitgedrukt; „meestal heet het, dat 't moder nisme de zielen vergiftigt en vermoordt. Nu heeft het alleen maar zooveel kwaad gedaan." De schrijver had vroeger, toen hij nog niet modern was, het praatje over het door het modernisme vergiftigde, geestelijk doode Noord-Holland, geloofd. Toen hij aanraking kwam met dte Noord- boven het Y, bleken het menschen, die in me nig opzicht vele anderen tot voorbeeld kun nen strekkensober levend, arbeidzaam, de goede trouw in eere houdend. „Wat in zich zelf gekeerd, zich niet gemak kelijk aan iemand gevende maar met een gou den hart. Wat het zedelijk leven betreft: de geheel-onthouding heeft er grooten aanhang en gedwongen huwelijken komen er weinig voor. Noord-Holland kan op dit punt de ver met de zuiVerst-orthodoxe streken doorstaan. Wanneer we bijv. van Noord-Holland boven bet X eens even gaan naar de streek van het lieflijk Muiden be faamd om haar rechtzinnigheid en haar drinkgelagen dan schamen wij ons voor het moderne Noortt-Holland geenszins! Waarlijk, wanneer het zedelijk peil van een volksdeel óók afhangt van den godsdienst, die er gepredikt en beleden wordt, dan is het modemisme lang niet te verwerpen En als men het zielen-vergiftigen wil noemen, wan neer een bevolking op zoo vrij hoog zedelijk peil gebracht is, dan vreezen wij méér voor.... het tegengif. „Jawel, zoo voert men ons dan van recht- sommige minder orthodoxe Veluwe. Maargodsdien stig? En dair komt het toch maar op aan. Wij merken terloops op, dat godsdienst, die het zedelijk leven niet opheft, géén godsdienst is. Maar voortszou het nu werkelijk in herhaaldelijk op dorpen geweest van een paar honderd zielen, waar geregeld 70 en meer menschen te kerk komen. Hoeveel percent van de Amsterdanxsche Hervormde bevolking komt bij dr Kromsigt en zijne geestverwan ten ter kerk? Wij, hebben meer dan eens een modernen dorpspastoor op huisbezoek verge zeld en dan bleek ons bij die zoo moeilijk zich uitsprekende bevolking een eerlijk, warm godsdienstig gemoedsleven te bestaan, waar van we slechts dit zeggen willenonze groc- te stadspredikanten mochten willen, dat zij ook riiaar voor een tiende deel zoo vruchtbaar huisbezoek konden doen! Moeten wij nog wijzen op onze openlucht samenkomsten, waar duizenden, wier zielen dan door onze geestverwanten vergiftigd hee- ten, te zamen stroomen en waar een heel wat ernstiger en plechtiger geest neerscht ctan op de ortiiodoxe zenüings-„lcesten" bet geval pleegt te zijn? Wie, üie ze bezocht, heek niet een heerlijke henunenng bewaara aan onze groote samenkomsten in Heiioo! Thans wor- uen er meeruere kiemere in verschillende stre ken gehouden. Wij mochten er enkele keeren spreken en teikens weer werden we getroffen uoor den geloofsemst van die stoere Noora- tlonanasciie mannen en vrouwen! Een paar jaar- geleden preekten we op een snikheeten Julimorgen ut een lokaal op een gehucht, waar nog geen zelfstandige kerkgemeente be staat. doch een bondsafdeeling gevestigd is. Het oenauwde lokaal was geheel gevuld en onze oude psalmen en gezangen klonken er in volle kracht. En toen we daarna op een openluchtsamenkomst daar in de buurt moes ten optreden, vonden we daar een groote schare en daaronder waren er, die wij ook 's morgens onder ons gehoor hadden aange- wandelend in 't blakende zonlicht hadden af wandelend in het blakende zonlicht haden af gelegd. Zoo zijn de door bet modernisme vergiftigde zielenDat is dan het vele kwaad dat het modernisme in Noord-Holland ge daan heeft! „Laat nu de heer Kromsigt daar zijn papie ren of vleeschlijke zendelingen maar op los- sturenAan het een heeft men daar al even min behoefte ais aan het andere; bijbels heb ben zij in bet moderne Noord-Holland huis aan huis (zelfs in de Leidsche vertaling) en onze predikanten zorgen wel voor de rest. „Wij; zijn geneigd tot den heer Kromsigt en alle anderen die den mond vol hebben over het door het modemisme vergiftigde Noord- Holland, te zeggenvertoon ons hier de .wonderen, die gij dahr meent te kunnen ver richten. Amsterdam is n i e t door het moder nisme veipest, hier is, helaas, geen moderne dominéé; op een stuk of wat na zijn. ze alle 18-karaats. Wat moet hier 't godsdienstig eu kerkelijk leven dan wej bloeien! Van de 200.000 Hervormden komen er geen 10.000 in, de kerk. De fondsen teren weg als 6neeuw voor de zon. Halve analphabeten moet men tot ouderling of diaken benoemen, omdat an deren er voor bedankenIn de buurten, waar tientallen jaren lang de uiterste orthodoxie hoogtij vierde, op de Eilanden en in den Jor- daan, gaat 't met het godsdienstig leven berg afwaarts, gelijk snelvlietend water, zooals de heer Kromsigt het zelf éen paar jaar geleden schreef. En die kan het weten; immers hij is zeli wijkpredikant op de Eilanden geweest, maar hij deed precies als zijn ultra-rechtzinni ge collega's; zoo gauw ze de kans schoon zien, wippen ze naar een andere wijk over, in de oude orthodoxe wijken hebben ze geen boodschap meer. Alleen de veelgesmade En- gelberts houdt er, alle moeilijkheden ten spijt, stand en werkt er ook nu nog zegenrijk. „Nu zullen wij ntet zeggen, dat het enkel en alleen1 het wanbeleid der orthodoxie is, die het godsdienstig leven hier op zoo laag peil gebracht heeft. Heel het maatschappelijk le ven heeft er mee schuld aan. Maar de ortho doxie mag toch wet eens op deze dingen ge wezen: worden, wanneer zij zich niet ontziet, telkens >en telkens weer het modemisme te be lasteren en het voor te stellen alsof Noord- Holland daardoor in een geestelijke woeste nij zou zijn herschapen. „Lftat de heeren hier in Amsterdam hun eigen tuintje maar harken. De onzen zullen de „vergiftigde" Nöord-Hollandsehe zielen wel verzorgen I" SCHEUREN VAN GRASLAND. Het" blijkt, dat sommige landbouwers niet tot het scheuren van grasland overgaan, om dat zij vreezen, dat hetgeen zij op dat land zullen telen, in het geheel door de regecrlng in bezit zal worden genomen. In dit verband zij opgewerkt,'dat uit den aard der zaak voor de gewassen, geteeld op gescheurd grasland, geen uitzondering op ae algemeen te stellen regeling kan worden gemaakt. Aan de andere zijde zullen echter In geenem deele de op grasland geteelde gewassen bij die van het bouwland ten1 achter worden gesteld. Buitengewone omstandigheden voorbehou den, zullen voederbieten, koolrapen en paar- depeeni in ruime hoeveelheden aan de ver bouwers worden gelaten, terwijl, indien liet mogelijk is haver, gerst en andere veevoeders aan de verbouwers voor veevoeder te laten, ook zij1, die deze gewassen op gescheurd gras land hebben geteeld, daarvan zullen kunnen profiteeren. Den landbouwers in de veejjouderijstreken wordt derhalve nogmaals dringend aangera den onj tot het scheuren van grasland over te gaan. Zooals reeds eerder werd medege deeld, zal worden tegengegaan, dat in de b'ouwstreken meer veevoeder wordt verbouwd dan voor eigen behoefte noodig is, terwijl het geen nog te veel mocht worden verbouwd, voor de zandstreken zal worden bestemd In de veehouderijstreken zal men derhalve vooi de voeding van zijü vee op eigen verbouw zijn aangewezen. VERDUISTERING VAN BROOD KAARTEN EN BONS. Op het levensmiddelenbedrijf te Breda is naar de Tel. meldt, een belangrijke diefstal ontdekt. Een drietal bedienden zijn ontsla gen, verdacht van verschillende broodkaarten en bons ontvreemd te hebben;, en wel een 400 wit- en 2501 bruinbroodkaarten, welke resp. voor 25 ct. en 5 ct. verkocht werden aan ver schillende winkeliers. Ook een 3000 melkbons werden voor 8 ct. verkocht, 100 levensmid delenboekjes voor 25 ct., verder 'n 50-tal kof fie- en- theekaarten, alsmede petroleum- en bloembons. Voor de gemeente is dit natuur lijk een schadepost, alleen, aan melkbons on geveer 480. De justitie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. De grooteverteringen der jongelui "den laatsten tijd heeft tot ont dekking dezer diefstallen geleid. GRENSINCIDENT. In het gasthuis te Venlo is een1 Duitsch deserteur opgenomen met een bijna geheel weggeschoten hand. De man was bijna op Nederlandsch gebied geweest, toen een Duitsche grenswacht hem aanriep. Op d$ze sommatie nam hij de vlucht, waarop de schildwacht begon te schieten. De vluchte ling werd' aan zijn rechterhand getroffen. Zelfs op het neutrale grondgebied werd hem een1 kogel nagezonden. De militaire autori teiten zijn met de zaak in kennis gesteld. EEN ZWERVER. Te Watergraafsmeer heeft de politie Zater dagnacht in een tramhuisje een slapende jon gen aangetroffen. Op het politiegasthuis ver- Helde hij uit Utrecht te komen. Hij had een week te voren zijn ontslag gekregen van zijn patroon, -daar er geen werk meer was, maar -hij had dat tegen zijn ouders niet durven zeggen, daar zij anders, zooals hij1 zich uit drukte, „zoo te keer gingen tegen hem". 1 ij was des Maandags en volgende dagen van huis gegaan alsof hij naar zijn werk ging. 'Maar toen het Zaterdag werd en hij zijn loon 3.50 dus niet kon afdragen, wist hij geen raad. lij na het besluit om te gaan zwerven. De jongen is door de politie terug gebracht naar zijn ouders te Utrecht. PRINS HENDRIK TE ROTTERDAM. Maandag bracht prins Hendrik een niet- officieel bezoek aan de Rotterdamsche Lloyd, ten) einde de schepen in oogenschouw te ne men, die gereed liggen voor het vervoer van Engelsche gewonden naar Engeland en Duit sche krijgsgevangenen van Engeland naar Nederland. Z. H. werd ontvangen door de di recteuren en commissarissen der maatschap pij terwiil mede aanwezig waren de directeur van de Mpij. Zeeland te Vlissingen, bestuur- deren van de Afd. Rotterdam van het Roode Kruis en mr. Dresselhuijs, algemeen secreta^ ris van de Nederi. Vereeniging Het Roode Kruis. De Prins bezocht de stoomschepen „Sindo- ro", van de Rotterd. Lloyd, „Koningin Re gentes" en „Zeeland'V van de Mpij. Zee land; x i Morgen vertrekken- deze schepen naar En geland. Ook werd de loods Hollandia bezich tigd, waarin het Roode Kruis een noodhulp hospitaal heeft ingericht voor 800 bedden. Aan boord van de „Sindoro" werd de lunch gebruikt. In den namiddag bezocht de Prins, vergezeld van den burgemeester het in aanbouw zijnde nieuwe stadhuis en werden ten bureele van den architect de verschillen de plannen1 getoond. Om kwart over drie ging de prins naar 's-Gravenhage terug. EEN SMOKKELTRUC. Men schrijft aan de Tel. Het gcbourde onlangs aan onze Oostelijke grenzen. De ambtenaren hadden de wacht bij een landhuisje, waarvan de eigenaar bekend stond als smokkelaar, hoewel liij bij dat be drijf nooit was gesnapt. Maar nu zou hij' er toen aan gelooven. Den grenswachters was ter oore gekomen, dat een hoeveelheid goede ren ergens was opgeslagen om weggevoerd te worden. Maar ook de smokkelaars wisten, dat de wacht wakker was gemaakt en dat er bij het landhuisje werd gepost. De avond, waarop alles moest gebeuren, kwam. Im 't huisje brandde kaarslicht. Het was er niet erg rustig; man en vrouw hadden twist, die spoedig zoo hoog liep, dat ze elkaar in de haren vlogen en1 weldra drong een angstkreet van moord naar buiten. Nu was de maat vol, de grenswacht kwam onge vraagd te hulp en daarop was in huis gere kend. De weg naar de grenzen was nu vrij. De ruzie tusschen.man en vrouw was co- medje geweest en de handlangers hadden de goederen veilig in Duitschland gekregen. DUURTETOESLAG VOOR DIENSTBODEN. In een vergadering van de Vereeniging van Huispersoneel te Amsterdam is op grond van de overweging dat de loonen der dienstboden ondanks dat voor hen ook de allernoodzake lijkste uitgaven steeds grooter geworden zijn, vrijwel stationnair zijn gebleven, besloten er bij de werkgeefsters op aan te dringen, thans ook het loon der dienstboden te vcrhoogui, door het geven eener duurtetoesiag van 2 per maand als minimum. Ter toelichting van het verzoek wordt aan gevoerd De enorme prijsstijgingen hebben zich met alleen bepaald tot de levensmiddelen, doch ook andere benoodigdheden, als scnoenui, Kousen, japonnen en schorten zijn enorm in prijs gestegen. Daarbij komt, dat er van de werkkracht der dienstbode en hare bereidwil ligheid thans veel meer wordt geëischt, b.v. het koken in hooikisten en vuurcomforen enz. enz., is omslachtiger, waarbij door, liet brood tekort thans ook meermalen per dag warm eten moet worden klaargemaakt. Tevens wordt door den kolennood thans zeer veel met hout gestookt, wat voor de dienstbode een voortduund kachel aaümaken en brandstof aanbrengen is. Daarenboven het gemis, en zeer dikwijls een absoluut tekort aan schoonmaakmateriaal, waardoor zij zich steeds moet bekrimpen 'en behelpen. DE BOM OP MARKEN. Naar de Tel. vernam, heeft de burgemeester van Marken een aanklacht ingediend bij den officier van justitie tegen het dagblad „De Standaard", wegens een daarin voorkomend en voor hem z. i. beleedigend verslag over de laatste raadsvergadering eu de ontploffing, die tijdens de zitting in de raadszaal plaats had. De burgemeester acht zich hierdoor in zijn eer en goeden naam aangetast. VALSCHE ZILVERBONS. Den laatsten tijd zijn te 's-Gravenhage vele valsche zilverbons van een gulden in omloop, gemerkt serie M. W. No. 9470, en van een rijksdaalder van serie N. N. 20430, A. G. 5008, D. K. 16050, M. V. 20543, E. W. 2753, C. C. 08352 en H. P. 93786. MEER WERK VOOR HET HOOG .MILITAIR GERLCHTSHOF. Gedurende het jaar 1913 het jaar voor afgaande aan het mobilisatiejaar 1914 werden door het Hof geapprobeerd 919 von nissen, gewezen door de verschillende krijgs raden deed het Hof uitspraak, bij sententie, in 130 zaken, terwijl 40 beschikkingen wer den genomen op ingebrachte reclames over opgelegde disciplinaire straffen. In het jaar 1916, het derde jaar der mobili satie, werden 4895 vonnissen geapprobeerd, 803 sententies uitgesproken en 252 beschik- .vuigen op reclames genomen. Dach men in 1916 reeds het record te heb ben behaald, het jaar 1917 stelt alles in de schaduw; niet minder dan 8077 vonnissen werden geapprobeerd, 1338 sententies uitge sproken en 236 beschikkingen in reclameza ken genomen. UIT AKERSLOOT. Met ingang van 1 Januari a.s. is tot water molenaar van den Klaas Hoorn- en Kijfpolder benoemd de heer P. Hollenberg rzn. Met het invoeren van het rayonstelsel is de toestand voor de levering van meel aan de Oakkers veel slechter geworden dan voorheen, althans wat deze gemeente betrelt. Nu zijp er al dagen voorgekomen dat de bakkers geen meel hadden ontvangen, hoewel zij er reeds lang recht op hadden De regeeringsmachme werkt in dit geval veel te langzaam, en üe vraag is nu maarwanneer zal de regeling vlugger gaan? Schriftelijke en telegrSische verzoeken bleven onbeantwoord. UIT BERGEN. Voor Bergen was het heden een feestdag. Dr. Tb. van Pelt herdacht heden den dag, waarop hij zich vóór 25 jaar terug in de ge meente vestigde. Dat deze dag niet onopgemerkt voorbij zou gaan, begreep ieder die weet welke achting men in Bergen in alle gezinnen koestert voor den hoogst bekwamen, emstlgen, behulpza- men en vriendelijken medicus. Reeds vroeg wapperde van de woningen om d« Ruïne de driekleur. Om kwart over negen bracht het fanfare corps Dr. van Pelt aan zijn woning een sere nade. De leden van bet corps werden verzocht binnen te komen en aldaar vriendelijk ont haald. De heeren P. Blankendaal en C. Bogtman Az. spraken eenige woorden van waardee ring, wat door dr. v. Pelt ten zeerste op prijs werd gesteld, lal van bloemstukken, tele grammen eü felicitaties werden er des mor gens aan de woning van den jubilaris be zorgd. Des middags tusschen 3 en 5 uur hield Dr. van Pelt en zijn familie in de eetzaal van „De Rustende Jager" receptie. Een da mes-comité van 15 leden boocl den jubilaris namens de burgerij een door den kunstschil der Matthieu Wiegman vervaardigd album aan met de namen van een 600-tal huldigers Dit album, met perkamenten omslag en van een fraai titelblad voorzien, was een waar kunststuk. Mevrouw van ReenenVöLter, als voorzitter van bet comité bet woord voeren de, wees er op boe de dokter wel in de eerste plaats op intieme wijze met de vrouwen in aanraking komt. Spr. deed uitkomen, dat daarom de vrouwen het zich tot taak hadden gerekend dr. van Pelt als hoogst bekwaam medicus en verzachting brenger aan de lijden den, te huldigen. Namens het comité, dat de burgerij vertegenwoordigde, verzocht spr. dr. van Pelt eens na te gaan welke cadeaux hij wenschte te aanvaarden, daarbij latende uitkomen, dat de wenschen volstrekt niet laag gesteld behoefden te worden, aangezien het comité van de burgerij een belangrijk bedrag bijeen gebracht had. Dr. van Pelt dankte voor deze vriendelijk heid en gaf te kennen, dat hij ten behoeve van zijn praktijk gaarne iets zou opgeven. Namens het gemeentebestuur huldigde de burgemeester dr. van Pelt, den wensch uitern de, dat deze nog vele jaren voor Bergen be houden mocht blijven. Van de receptie werd een zeer druk gebruik gemaakt en dank zij de vriendelijkheid van mevrouw van Pelt en haar dochter, die een ieder uitnoodigden de overvloed van taartjes, wijn en thee niet te sparen, die door kellners werd rondgediend, heerschte er een gezellige en ongedwongen stemming. Tal van doktoren uit de omgeving verschenen mede op de re ceptie, waaraan ook door den commandant van het interneeringskamp, majoor ter Cock, en de officieren in groot tenue werd deelge nomen. Een deputatie van de schietvereenigkig, in v/elke vereeniging de jubilaris vroeger menig uurtje van ontspanning vond, doch welke liefhebberij de altijd werkzame dokter er door het steeds drukker worden van zijne praktijk tengevolge van den bloei van de ge meente, al lang aan heeft moeten geven, gaf eveneens van haar belangstelling blijk Het aantal burgers en burgeressen, dat op de receptie verscheen, was bijzonder groot. IJS. Nabij den Durgerdammer vuurtoren zitten sedert zondagnacht de stoombooten „Zwol le", „Lemmer", „Meppel JU" en „Groningen III" onbeweeglijk in het ijs vast. Wegens gebrek aan voedsel hebben een 20- tal passagiers met levensgevaar over het ijs de booten verlaten en langs den Durgerdam- merdijk en Strekdam Amsterdam bereikt. Een sleepboot van Gebrs. Goedkoop is ter assistentie aangekomen, maar kan de booten niet uit het ijs sleepen. AANVRAGE VAN REGEERING S- GOEDEREN. In opdracht van den minister van land bouw, Nijverheid en Handel zal de directie van het Rijks Distributiekantoor wekelijks een opgave publiceeren van de hoeveelheden aangevraagde regeeringsgoederen, de toege wezen lïóeveelheden en de uitvoering van de leveringsopdrachten.1 Voor verschillende artikelen wordt de ge heeld aangevraagde hoeveelheid' toegewezen, tenzij er redenen zijn om te veronderstellen dat de aanvragen in geen verhouding staan tot het redelijkerwijze te verwachten verbru'k in een leveringsperiode. Hiertoe behooren de artikelen: boter, kaas, eieren, groenten. Van andere artikelen, waarvan de omstan digheden een gemeentelijke rantsoeneering eischen, geschiedt de toewijzing in verhou ding tot het aantal inwoners per gemeente en wel voor bak- en braadvet 0.314 K.G., var- kensvleesch 0.4 K.G., gort 0.2 K.G., haver mout 0.075 K.G., zeep 0.250 K.G., aardap- len 16 K.G., peuvruchten 1 K.G., alles per oofd en per vier weken. Deze ranisoeneeringscijfers worden in bui tengewone omstandigheden of bij buitengewo ne behoefte zoo mogelijk vergroot. VAHKENSMESTERIJ IN DE BOSSCHEN. Men schrijft aan het Hbld. Men heeft in Duitschland in den afgeloo- pen zomer tienduizenden varkens de bosschen ingedreven in de hoop, dat de dieren daar vet zouden worden, door hun eigen kostje op te zoeken. De varkens bleven dag en nacht bui ten en ontvingen geregeld bij het gezocht voeder ook nog wat krachtvoeder. De „Allg. Fleischer-Ztg." schfjft echter nu ,dat de ge koesterde verwachtngen van deze woudweir den niet zijn vervud. •Het geheel «ndjrbrengen dezer dieren in de bosschen werktniet gunstig. Zelfs met het verstrekte krachrioeder gingen ze achteruit. Ook de vochtige boschlucht werkte nadeelig op hun gezondhodstoestand Nagenoeg van alle bosschen mesten de varkens ontijdig ge slacht worden vegens algemeen voorkomen de longziekten. In van de dieren, die tot het late najaar in ce bosschen bleven, was min stens .80 proceit eer achteruit dan vooruit gegaan in gewtht. UIT ^ARMENHUIZEN. Terwijl Zondagavond j.l. de bewoners deel namen aan eene feestelijke bijeenkomst, werd door opschuiviag van eén raam een onge- wenseht bezoet gebracht bij P. de G. alhier, en later 52,50 vermist. Ook bij den over buurman C. S. schijnt men pogingen in dien geest te hebben, gedaan, doch aaar zonder succes. KORTE BERICHTEN. Te Vlissingen is bijna 3000 gestolen aan bankpapier. De nummers van 'n gedeelte zijn bekend. Te Middelburg is een valsche zilverbon van een rijksdaalder in beslag genomen, zeer slecht nagemaakt en waarvan de strafbepa ling afwijking heeft met de echte. Tengevolge van een aanvaring is in de Merwede bij Gorinchem een stoomschip van de reederij J. V. A. v. d1. Schuyt gezonken geladen met stukgoederen. Opvarenden- ge red. Alweer is er te Hansweert een partij smokkelwaar gevonden in een voor België be stemd sclip. De schippersvrouw is gearres teerd. Vtmr de Engelsche krijgsgevangenen, die Zaterdag in ons land kwamen, is Zondag in de Engelsche kerk te den Haag een gods- denstocfaling gehouden een speciale „thank- givngs"-dienst. In den oosthoek van Groningen was de oogst van mangelwortelen en knollen in den laten lerfst niet bijzonder groot n.l. gemid deld '15.000 K.G. per hectare. De opbrengst was pi.m. 32.50 per 1000 K.G. dus ruim 145) per H.A. Ter bezuiniging op brandstoffen heb ben B. en W. van Amsterdam aan alle school besturen aldaar opgelegd de Kerstvacantie tot eu met 7 Jan. te laten doorgaan. De fabriek der Deventer Katoen-Mpij., die maandenlang stil moest liggen wegens gebrek aan brandstoffen en grondstoffen, kon Maandag weder werken, vermoedelijk voolloopig tot Maart. Te Tilburg, is een 15-jarig meisje, door dat zij verkeerd uitweek, door een motorfiets overreden en kort daarna aan 'de bekomen schedelbreuk overleden. De berijder der mo torfiets, een militair, beeft zich uit de voeten gemaakt. Te Zandvoort zijn wegens inbraak twee Amsterdammers aangehouden, van wie één zijne ouders ook nog 400 had ontstolen. De procedure tegen den gemeente-secre taris der gemeente Wamel heeft ten gevolge dat een instructie is geopend tegen twee sla gers in Leeuwen, die in bedoelde zaak als getuigen optraden en van de gepleegde valschheid in geschrifte financieel zouden bebben geprofiteerd. Een Duitsche tweedekker vloog Maan dag over Aardenburg en St. Kruis, Hij vloog zeer laag en werd uit St. Kruis bescho ten. De gewone rljksvoorjaarskeuring van hengsten zal dit jaar voor deze provincie worden gehouden op 22 Februari te Hoofd dorp. Donderdag worden op .de baan der Ijs- club Haarlem en Omstreken nationale ama- teurswedstrij'den gehouden in 'sclioonrijden om het kampioenschap van Nederland. Daarna een wedstrijd in schoonrljden voor Te IJzeritiijke is Maandagmiddag bij paren (dames) om den provinciën-prijs. de grens een Duitsche vliegmachine neerge komen. De inzit lenden, eer onderofficier en een adspiraut-ifficier, werden geïnterneerd, Te Midelburg is ingebroken in een mili tair pakhuis, waaruit vier zakken meel wer den ontvreemd. Tijdens afwezigheid der bewoners ie te 's-Gravenhage ingebroken in een perceel in de Obg-in-'t-Zeilstraat. Vermist wordt een kistje met 500 en' eert horloge. Een voor enkele jaren uit woesten grond ontgonnen boerderij te Frieschepalen, ge kost hebbende 8000, is thans verkocht voor de kapitale som van 55.000. De contributie van het ziekenfonds te Oosterend op Texel is met 50 pet. verhoogd, omdat de beide eraan verbonden artsen 50 pet. hoogere uitkeering, per lid wenschten. In December 191 was de opbrengst van de in de Rijksvhschhaüen te IJmuiden ver kochte visch slechts 425,090 tegen 2.161.047 in December 1916. Door de afd. Noord-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren is een commissie benoemd, die tot taak zal hebben gegevens te verzamelen en te verwerken ter voorbereiding eener krachtige salaris-actie op groote schaal der secretarie-ambtenaren in deze provincie. Te Aal ten nabij de grens Is eea 19- jarigen smokkelaar doodgeschoten. Gedurende het tijdvak 1 tot 15 Januari zal door detaillisten aan verbruikers nog thee enl koffie mogen worden afgeleverd; op bon no. 9 0.05 K.G. thee; op bon no. 26 0.05 K.G. koffie. Twee rijwieldieven te Voorschoten zijn veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. BUITENLAND. PASISENWEIGERING. Minister president Clemenceau heeft Maan dag in tegenwoordigheid van den heer Pi- chon (minister van buitenlandsche zaken) een afvaardiging ontvangen van de Kamergroep der geunifieerde socialisten, bestaande uit Albert Thomas, Hubert Ronger, Renaudel, Cachin en Jean Lofnguet, die hem om pas poorten kwam vra.Jen voor St. Petersburg, ten einde een afzonderlijken vrede van Rus land te verhinderen! of althans te bewerkstel ligen dat deze zoel min mogelijk schadelijk voor Frankrijk zal frijn. Clemenceau zeidi in zijn antwoord dat hij geenszins twijfelt aim de vaderlandsliefde der vertegenwoordigersdoch dat de toestand te i P 1 i I-1 s «asut-Dü. Ai-Ste.' h f fa-* T— 7

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2