lelegmuumm van kedea. Db vooïïjtte* BebctwMs hwrop de vergadering tot 8 uur. Ter vergadering werd nog een schrijven aan de raadsleden rondgezonden, over de prijsverhooging der electriciteitseenheden, waaruit wij het volgende mededeelen: Op de begrooting van het Gem.-electrici- teitsbedrijf voor het jaar 1918 is geraamd, dat 3,90.000 K.W.U. zullen worden verkocht voor verlichting- en kracht (enkel en dubbel tarief) verbruik te zamen. Splitst men dit geraamde verbruik volgens de gegevens van 1917, dan vindt men dat hiervan komen: 227.000 K.W.U. alleen voor licht. 126.000 K.W.U. voor dubbeltarief krachtver- bruik. 37.000 K.W.U. voor kleinkracht verbruik. Gaat men nu over tot tarief-verhooging, dan zal het raadzaam zijn, om een minder te verwachten verbruik aan te nemen, b.v.: 200.000 K.W.U. voor verlichting. 100.000 K.W.U. voor dubbeltarief. 35.000 K.W.U. voor klein krachtverbruik. Aangenomen dus dat de prijs zal worden voor lichtverbruik 25 ct., inplaats van 20 ct. per K.W.U, voor dubbeltariefverbruikers 7 en1 25 cent., inplaats van 5 en 20 cent per K.W.U. Voor kleinkrachtverbruikers 12 H ct. In plaats van 10 ct. per K.W.U. en1 dat, wanneer het geraamde verbruik van deze categoriën zal zijn, zooals boven is becijferd, dan zullen de ontvangsten voor stroomverkoop zijn: 200.000 K.W.U. k f 0.25 per KW.U 50.000; 100.000 K.W.U a 0.07 per K. W.U. 7.000; 35.000 K.W.U. h 012 per K.W.U. 4.375. Totaal 61.375. Dit bedrag is dus rond 11.000.— hoo- ger dan hetgeen in de begrooting voor 1918 geraamd is, en zou dus met die geraamde w'nst groot 10.647.50 aan de gemeente kunnen worden uitgekeerd, zoodat ae uitkee- ring door het G.E.B. aan de gemeentekas in ronde cijfers totaal ƒ21.000.— zou kunnen bedragen. Wat nu de bijbetaling door de gemeente aan degenen die geen hoog^r weistandsgrens hebben dan 1200.— 's jaars, kan het vol gende in het midden worden bebracht. Gelijk te stellen zijn in de praktijk 1 Liter petroleum, 2 iM3. gas, en 1 K.W.U. 1 Liter "petroleum, aangenomen op 25 cent, zou dus de gasveibruiker 12 Y, cent per M3. moeten betalen en de electric' teitsverbruiker 16H per K.W.U, Billijk komt het echter voor, een bepaling in het leven te' roepen, dat de electriciteit-Ver- bruiker, wiens inkomen minder dan 1200 per jaar bedraagt 0.20 per K.W.U. zooals voorheen blijft betalen, terwijl dan de gemeen te dö*verhooging van 5 cent voor haar reke ning neemt. Ter completeering nog het volgende voor klein; en middenkrachtverbruikers. Een bezitter van een 1 P.K. gasmotor zal, wanneer de gasprijs per M3. gesteld wordt op 16 cent, per uur dezelfde kosten aan ener gie hebben als een bezitter van een 1 P.K. electromotor wanneer de K.W.U. 16 cent kost (het voorstel ia 12J4 cent per K.W.U.). Een bezitter van een 4 P.K. gasmotor zal, wanneer de gasprijs op 16 cent per M3. ge steld wordt, dezelfde kosten hebben aan ener gie als een bezitter van een 4 P.K. electro motor wanneer de prijs 12 ct. per K.W.U. bedraagt, (het voorstel is 7 cent per K.W.U.). Hieruit volgt dus, al wordt het tarief vol gens ons voorstel verhoogd, dat de electric!- ïeit-veibruiker toch nog bevoorrecht is boven den gasverbruiker. In de avondvergadering kwamen de voor atellen tot verhooging van den electrischen stroom allereerst in bespreking. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering waren afwezig de heeren Bak, Sluis en Westerhof. De voorzitter stelde allereerst de'ver- hooging van het stroomtarief voor het elec trisch bedrijf aan de orde. De men&chen bene den 1200 inkomen blijven volgens, het voor gestelde het oude tarief betalen. De heer Verkerk apst het advies van de commissie van de lichtbedrijven. De voorzitter zegt. dat het met het oog op den beperkten tijd wat onvoorbereid in den raad kwam. De heer Cloeck zegt, dat de commissie het voorstel niet behandelde, omdat het er van harte niet mee mede kon gaan. Er is geen rede dat tarief te verhoogen. Met dat bedrijf maakt men reeds winst. Uit ervaring betwij felt spr. dat door de verhooging een bespa ring van 13 pet, bereikt wordt. Dat er op liet krachtverbruik 26 pet. zal worden bespaard1, kan de burgemeester ook zelf niet gelooven. De 6 pet. besparing op het klein kracht-ver bruik zal daardoor evenmin bereikt worden. De argumenteering gaat zoolang de meter- huur Bestaat, niet op. De groot-verbruiker komt er met het voorstel weer het best af, omdat men met deze contracten heeft. In Amsterdam beweerde wethouder de Vries, dat 1 kub. Meter gas gelijk is aan 1 L. petroleum en 1 kub. M. gas ip gelijk aan 2 K.W.U., dat is dus iets anders dan de voor zitter berekent. Devoorzitter zegt, dat hij voor dit voorstel geen steun kon vinden bij de com missie. Zijn schatting voor het verminderde verbruik si een greep in den blinde, maar de heer Cloeck moet oak met veron derstellingen komen. Wanneer de direc teur van ae gasfabriek en de ingenieur van 't electrisch bedrijf spr. de opgave verstrekten, dan heeft spr. er geen reden voor daaraan te twijfelen. Men mag het gasbedrijf niet druk ken door het electrisch bedrijf. Het gasdebiet gaat sterk achteruit en mén mag de electrische eenheid niet onevenredig lager geven dan de gaseeniheid. Het la allereerst de bedoeling om aan het bedrag te komen. De heer Cloeck heeft de schatting niet willen aanvechten, maar meent, dat wethou der de Vries ook maar zoo niet waf zegt. Wanneer het voorster gedaan wordt om aan het bedrag te komen, dat men «iet op andere wijze kan verkrijgen, spr. wil wel erkennen, dat de H. O. in Alkmaar gespannen is, dan zal spr. er vóór stemmen. De voorzitter zegt nog, dat het gas in Amsterdam van andere samenstelling is. Men moet nu.eenmaal geld verkrijgen en spr. is in gewone tijden voor de vrije concurren tie, maar op deze wijze zou 'n ieder aanslui ting bij het electrisch net wenschen. De heer G o v e r s heeft niets tegen het winst maken uit hef electrisch bedrijf, maar meent, dat men inconsequent handelde, daar iuen uij ne'i gas aigumemeerue, aai geicvuu moet woraen tegeu kostprijs. De XQQIzitter beantwoordde aai nea üovers. De lieer h Ur mg zegt, uat ae commissie Vaii oijstanu geen uieiisi geweigcia nau. Sj^. acut ziui eenter met geroepen een veinouuuig te scaeppen tussineu uen guspnjs en uen eiectncitettsprijs. ije vraag is. wij, neuoen te itort op ae gemeenLeoegroiing en is er een öe- ürijl waar winst uit genaaid san woraen. opr. neat ais raaosud tegen net voorstel geen bezwaar, met net oog op net tekort van de ge meentebegroting, maar ais commissielid weet Mj met wat hij, doen moet. Den beer Lubbe komt het noodzakelijk voor-, om behalve de drie punten van den heer Udo, ter verhooging van de inkomsten, ook uit de bedrijven een flinken winst te ha len. Spr. ziet geen andere kans om de tekorten te dekken en meent, dat er ook niets tegen is. De financiën maken het noodig. De heeren Sluis, Bak en Westerhof versche nen inmiddels ter vergadering. De heer L u b b e betoogt verder dat het een daad is van verstandelijke politiek om1 het voorstel van den voorzitter aan te nemen. Men kan het later nog wel weer herzien. De voorzitter gaat met den heer Lub- be accoord, dat de tarieven reeds herhaalde lijk zijn herziem maar dit geldt alleen voor het gasbedrijf.» Spr. vindt iets antipathieks in het systeem van progressie en voelt meer voor een rantsoeneeriugsaysteem. De tarieven vap het electrisch bedrijf zijn evenwel nimmer her zien en het is niet onbillijk dit nu te doen. De1 heer Elfring gaf de zaak volkomen juist weer. De heer Verkerk meent, dat men als men geld noodig heeft, dit uit den boofdelij- ken omslag moet halen, maar niet op een zakkenrollersmanier. De groote bedrijven als de scheepswerven en ijzerfabriek, die groote winsten maken, zullen niet meer be hoeven te betalen. De gedachte winst zal uit den middenstand gehaald worden. Spr. zal tegen het voorstel stemmen, omdat het niet aangaat zoolang men winst maakt uit een be drijf, de tarieven te verhoogen. De heer v. d. Bosch meent, dat wanneer een bedrijf levert voor een prijs waarvoor' men nergens kan koopen, dat dan wel winst voor de gemeente genomen mag worden uit de bedrijven. De lichtgebruikers in- Alkmaar staan er bij aanneming van het voorstel niet slecht voor. Altijd zal men nog wel iets kun nen-bezuinigen, Gehoord de argumentatie van den heer Udo, oordeelt spr. het een zaak van financieel beleid om het voorstel aan te nemen. De heer L u b b e is het niet met den heer Verkerk eens, dat verhooging en progressieve betaling een verkapte H. O. is. Maar zoolang bet rijk geen middel aan de hand deed om ae inkomsten te verhoogen, meent spr. dat het gewenscht is, uit de bedrijven winst te halen. De heer Udo meent, dat het halen van winsten uit bedrijven een slechte manier van belastingheffing is, omdat daarbij, geen reke ning met de draagkracht gehouden kan wor den. Het is evenwel een noodmaatregel en spr. meent, dat daar, waar de directe heffin- gen tekort schieten, een bedrijf waar het tij den kan wel winst mag maken. Bij het gas bedrijf ging het om een verlies te dekken en om toen nog een bedrag in rekening te bren gen voor een verkapte winst, ging niet aan. Hier staat de zaak zoo, dat we met een abso luut normalen prijs 21000 winst kunnen maken, dus -11000 meer als tot nog toe. Spr. zal daarom, al heeft hij er wat tegen, noodgedwongen vóór het voorstel stemmen. De heer W e at e r h o f had uit het betoog van den heer Udo een andere conclusie ver wacht. Naarmate de belastingen meer naar draagkracht worden geheven, naar die mate wordt winst uit bedrijven impopulalrder. Het verbruik is soms door noodzaak bij de mid denstand het grootst. In deze tijden, nu elke cent bij de middenstanders ook weegt en de K'js af niet laag is, zal spr, er niet voor zijn. electrisphe verlichting zal daardoor nog duurder worden als de gasverlichting. Spr. berekent dit op grond van de door B. en W. verstrekte staat, waarin staat dat 2 kub. M. gas gelijk zijn aan 1 V, K.W.U. Spr. is 't met den heer Verkerk eens, als het moet, dan maar den H. O. verhoogd, men heft dan in ieder geval naar draagkracht De heer Cloeck zegt, dat de electrici- tettsverbruikeis het gat in de gemeentekas moeten stoppen. Het gaat niet aan, om van de-middenstanders een zuivere winst te ne men van 25 pet., terwijl men de groote afne mers met rust laat, ornaat er met hen een con tract bestaat. De heer Udo meent? dat er in de gegeven berekening een fout moet schuilen, aangezien anders de heer Westerhof gelijk heeft, dat het electrisch licht duurder zal worden als gas. Devoorzitter zegt, dat er geen fout is. Spr. wijst er op, dat het electriciteitsgebruik toch goedkoper zal Ölijven, Het is economi scher te gebruiken. De heer Udo acht het noodig de zaak nu nog niet te beslissen. De argumentatie -van den heer Westerhof maakte op hem een ge weldigen indruk. De heer d e W i t is er voor, op grond van de opmerking van den heer Westerhof, dat B. en W. hun voorstel voorloopig intrekken. De voorzitter hoopt, dat de heeren dan straks geen bezwaar zullen hebben om den hoofdelijken omslag te verhoogen met 10.000. De heer E 1 f r i n g wil de zaak eerst in de commissie bespreken. De voorzitter zegt, dat het voorstel van de agenda wordt afgevoerd. Het was niet zijn schuld, dat het voorstel niet vooraf in de commissie besproken was. De begrooting van het electrisch bedrijf werd hierop zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Besloten wordt om de winst van 1918, groot 10.000, voor de gemeentebegrooting te bestemmen. De algemeene beschouwen wórden hierna voortgezet. De heer Ringers zegt, het lid te zijn, dat in de sectie de begrooting als staande in het teeken van zijn tijd kwalificeerde. Spr. meent, dat de brandweer in Alkmaar aan alle eischen moet voldoen. Alkmaar heeft zijn brandkranen, die aan de eischen voldoen, maar er was ook besloten, dat de leden van de brandweer zouden worden aangesloten aan het telefoonnet en de alarmschei en dat besluit is maar gedeeltelijk uitgevoerd. Spr. wijst er op, boe noodig het is, dat zoo spoe- ig mogelijk daarin verandering komt. De mo torspuit noemt spreker goed geregeld, maar het is ook noodig dat de mannen van de spui ten op de waterleiding spoedig aangesloten worden, om opgeroepen te kunnen worden. De heer de Wit zegt, dat de geheele brandweer staat in het teeken van algeheele verandering. De heer Elfring kan niet erkennen dat elke wenst op een artikel een soort belasting is. Men moet als criterium aannemen, wat een particulier bedrijf zou nemen om een fatsoen lijke winst te maken. Zonder op bepaalde be drijven critiek uit «te oefenen, meent spr., dat het systeem van afschrijving te veel in ver band is gebracht ma het systheem van aflos sing. Spr. verwijst naar het ingezonden stuk van den heer Keesom, dat ook zijn meening, die spr. reeds vroeger uitte, weergeeft. Om slijtage afhankelijk te stellen van de aflos sing, is uit den booze. Het geeft bij' annuiL teitsleeningen bovendien aanleiding tot groo te moeilijkheden. Stel, dat men een bedrijf heeft met een gewone leening, dat men met een annuiteitsleening wijzigt, dan zou de slij- tageberekening ook gewijzigd moeten wor den. Men moet de slijtage bepalen volgens den verbruiksduur. Bij het electriciteitsbedrijf doet men dit reeds. De gemeente-rekening moet nu een geheel ander beeld geven dan de begrooting. Spr weet dat men wat den vorm betreft, door de provincie is gebonden, doch acht het gewenscht bij de provincie op den begrootingsvorm aan te dringen. Het stich ten van uitbreidingsfondsen oordeelt spr. voor gémeenten niet zoo noodzakelijk. Ook is het gewenscht de afschrijvingen de eerste ja ren geringer te stellen. Spr. zag gaarne dat in principe werd aangenomen, om de slijtage lyet afhankelijk te stellen van de afschrijvin gen. Uitvoerig betoogt spr. nog dat het geen verkapte belasting is als een gemeente uit een bedrijf winst trekt, mits de gemeente maar blijft beneden een particulier bedrijf. Spr. stelt voor om voor de gasfabriek, die nu maar op 1/6 van zijn capaciteit werkt, afne mers te zoeken. Gas en electriciteit kunnen als goede vrienden naast elkander optrekken. Spr. wil elk voorstel om het gas naar buiten te leveren, in de hand werken. Spr. kan niet sympathieseeren met de ma nier waarop men v&n bovenaf de distribu tiebedrijven inricht, maar dit doet er niet toe. Spr. zag gaarne dat ingeval men een bepaal de inrichting wenscht, dat men met nauw keurig omschreven voorstellen komt en niet zegt „vindt de raad 't goed dat er een markt meester, een directeur enz. wordt benoemd." De voordracht voor een directeur van het marktwezen is thans, dank zij spr., ingetrok ken. Spr. is ook van meening, dat de distributie niet volgens de beste methode wordt uitge voerd. Spr. neemt, dat de directeuren niet kwalijk, maar ziet men de sloffer menschen voor de deuren op ongelegen' tijden, dan moet dit wel de indruk geven van bedeeling. Betere lokaliteiten zijn noodig. Een in- en uitgang is in de eerste plaats wel noodig. Spr. is over tuigd, dat men met een goede regeling de menschen vele gangen naar de distributie kan besparen. Evenals de heer Westerhof hoorde spr. ook dat de mienschen aan het distributiebureau voor schoenen, sajet, enz. op dezelfde dag 2 maal werden opgeroepen. Spr. gelooft dat men dit met eenig overleg wel kan voorkomen. Het bouwen van een speciale schouwburgzaal heeft spr. sympathie ook niet. Alkmaar is voor het poseeren van die dingen niet ge schikt. Een fatsoenlijke gehoorzaal heeft men echter wel noodig. Spr. weet niet welke be stemming het terrein voor de oude gasfabriek heeft en vraagt of het niet mogelijk is daar een gehoorzaal te stichten, waar men tevens kantoren kan onderbrengen, voor haven- en handelszaken. De exploitatie kan dan uit de huur gedekt worden van de bovenkantoren. Een congierge kan dan voor de centrale verwarming van het geheel zorgen. Spr. is er niet voor om te bepalen dat bezoeken van sollicitanten bij raadsleden niet gewenscht zijn. Spr. vreest, wanneer dat een gewoonte zal worden, misbruikt, 't Rondgaan mag voor de betreffende onaangenaam zijn. maar spr. vreest dat dan sollicitanten die handig zijn toch wel een weg voor misbruiken zullen weten. De heer Lubbe meent, dat de bedrijven In deze moeilijke tijden elkander wel kunnen helpen. In Amersfoort stelde men een bedrijfkas in en spr. gevoelt daar voor Alkmaar ook veel voor. Men kan*dan veel rente sparen. De voorzitter spijt het, dat de heer Lubbe dit ter sprake brengt, 't Maakt de in druk dat hij den tijd vergeten Is, dat hij zelf wethouder was. Alle bedrijven storten bij den ontvanger en er ligt geen cent renteloos. De heer Lubbe wijst op het slachthuis. De heer d e W it zegt dat de reserve van het slachthuis belegd is en dat er nooit meer in kas is als een 1000.—. De heer Elfring zegt, dat de bedrijven gecombiseerde kassen hebben. Eén bij het be drijf en één bij den ontvanger. In gewone bedrijven heeft men dit niet, maar voor een gemeente is dit wel gewenscht. De voprzitter zegt nog dat den ont vanger wanneer hij één groote kas heeft, de gelden met goedvinden van B. en W., bij de kassiers deponeert. De heer uovers zegt dat het voor de ge meente van groot belang is om een groote doorvaart te krijgen' bij de Zes Wielen. Spr. vreest dat men daarmede niet kan wachten op de plannen van de West-Friesche Kanaalver- eeniging, aangezien die plannen nog wel aren zullen vragen, ai had spr. daarvoor veel of. Het verschil van het peil van het Scher mer- en Raaksmaatboezem zal wel een be zwaar blijven. Spr. meent dat door die sluis bouw te Rustenburg voor de gemeente veel verloren zal gaan en gaf in overweging de zaak nog eens ernstig onder de oogen te zien. De voorzitter zal zich nog een» tot de West-Friesche Kanaalvereeniging wenden. De heer de Wit gelooft, dat de kanali satie bij de West-Friesche Kanaalvereeniging nu wel in goede handen Is. Ziji zal wel de be langen van de geheele Prov. voorstaan. De val van het water tusschen Schermer- en Raaksmaatboeren is gering. "V Spr. wil rustig afwachten. De voorzitter meent dat er geen be zwaar kan zijn om zich in goede vorm nog eens tot de vereeniging te wenden. De heer d e W it zegt dat de copimissie de Lange, waarvan spr. voorzitter is, reede ean onderhoud zal hebben met de secretaris van de Kanaalvereeniging. De heer Go vers zegt dat het verschil in de val zoo groot is, vooral voor vele betrok ken kleine polders, dat met de plannen van de West-Friesche Kanaalvereeniging nog wel zooveel gemoeid zijn, dat het jongste raads lid, de verwezenlijking wel niet zal beleven. Spr. is voor het bouwen van een groote sluis aan de Zes Wielen, om te voorkomen, dat, door te Rustenburg te bouwen sluis het ver keer, dat men graag over Alkmaar behoudt, weg trekt. Worden de plannen van de Ka naalvereeniging werkelijkheid dan zal de nieuwe sluis wel oud zijn en weggebroken kunnen worden. De heer Cloeck zegt dat 40 pet. van de opgeroepenen zich eerst aanmelden voor de bon voor schoeisel, sajet en klompen. Zelfs nu komen er nog te laat komers. De klachten zijn de schuld van het publiek en niet van het bedrijf. Spr. wijst op de inge zonden stukken. „Zou het niet anders kun nen" en meent dat de schrijver zich later in bochten moest wringen om zijn beweringen goed te praten. Spr. te er voor om de klachten te laten onderteekenen, dan komen er van de 10 klagers geen 2 terug. Dat er verbeterd moet worden, daarvan is men overtuigd en daarom is er getracht een. tweede kracht te krijgen wat niet gelukte en daarom heeft men nu 'n tijdelijke kracht en kunnen nu de men schen ae bons in eens ontvangen. De opge roepenen kunnen in de aangegeven tijd gehol- pen^worden. Per dag zijn er 200 opgeroepen, doordat het publiek de couranten niet goed las en zich niet op tijd had opgegeven, zijn er gemiddeld' per dag 623 bons afgegeven. Spr. betreurt het dat de menschen in de kou moeten,' staan, maar als men op tijd zich had opgegeven dan. was dit niet noodig ge weest. Spr. geeft de heer Westerhof in overweging om 'n los gerucht niet zoo maar te verbreiden, want dan komt daardoor bedrijf in miscre- diet. Spr. gaat hierop over tot het bespreken van hetgeen hij op de tentoonstelling voor administratieve inrichtingen zag. De doorbraak wil spr. ook masbeeren en het pakhuis van den heer Zaadnoordijk ein delijk eens afbreken. Op het spoediger ver schijnen van het gemeenteverslag dringt spr. aan. Aan de hand1 van de artikelen van wijlen den heer Bruins dringt spr. op 'functie-ver deeling hij de wethouders aan. Een vaste lijn in het financieel beheer is noodig. Dat de fjnanciën er nog zoo gunstig voorstaan is geen gevolg van het volgen van een vaste lijn. Spr. meent dat indien gr een wethouder van financiën was geweest, de M. U. L. O. school met zoo maar van de baan geraakt was. Die zou geweten hebben, wat spr. thans weet, n.l. dat in tal van plaatsen de M. U. L. O. scho len: bloeien, waar handelsschólen zijn. De voorzitter is van meening, dat de M.U.L.O.-school viel, omdat vele raadsleden en wethouder Thomsen geïnfluenseerd war ren door den heer A. Versteege, directeur van de Handelsschool, die meende, dit zoo te moeten dóen. Al was er een wethouder van financiën geweest, dan zou dit toch evengoed gebeurd zijn. De heer v. d. Bosch meent, dat men niet voldoende overtuigd is van de noodzakelijk heid van het behoud van de schoonheid van de stad en toch is dit van ontzaggelijke waar de. Het boekje van Dr. Brokhaus daarover las spr. met genoegen Alkmaar moet worden een woonstad. Bij, de laatste verkiezing ver spreidde men nog een biljet, waarin betoogd werd, dat een rechtsche man zooveel voor het raadhuis over had. Op die manier voed? men het publiek verkeerd op. Hetzelfde geschied de met de bewering over de plannen van Volkshuisvesting, waarbij betoogd werd, dat het een arbeider piet kan schelen of hij in een doode.straat woont of in een mooie aan trekkelijk gemaakte arbeiderswoning. Ook spr. gevoelt veel voor zaken door den heer» westerhof genoemd. Het is waar, dat goed ekozen sociale maatregelen opvoedend wer en, maar niet alleen de materieele verzor ging brengt de menschen die men moet hebben. Het groote middel is, dat de men schen worden opgevoed als goede brave godsdienstige menschen. Een betrekkelijk somber leven wordt nog gelukkig door gons- dienst en liefde. Spr. ziet dikwijls met eer- te ed op tegen den schamelen arme, die zijn lot draagt met trusting, de plaats die God in de maatschappij toekomt, mag daarom niet wor den vergeten. Van gemeentewege kan daarom er voor gewaakt worden, dat de toekomstige ouders met door verkeerde bioscoopvertoo- mngen worden bedorven. Spr. bespreekt de film „Mogen wij zwijgen" en zegt, ook niet te mogen zwijgen; meermalen worden, erge- liiike reclamepiateu voor films opgehangen wij hebben hier wel eenig toezicht, doch het 'komt spr. voor, dat dit niet voldoende is. Spr. geeft in overweging een commissie uit alle richtingen voor deze materie te benoe men. Met den heer Udo ts spr. het niet een», dat de opcenten óp het personeel verhoogd moe ten worden. Hij, die wat meer uitgeeft en daardoor het algemeen wat laat verdienen, wordt dan nog eens extra gedrukt. Met een verhooging van de belasting op de publieke vermakelijkheden kan spreker zich, evenals met progressieve schoolgeldheffing, wel ver eenigen. Voor verhooging van de havengel den is spr. eveneens. 1 'De voorzitter zegt geen bezwaren te hebben indien de raad meent een commissie van beoordeeling van films enz. te moeten benoemen. De heer v. d. Bosch zegt namens raads- leden van links en rechts te hebben gespro ken. Spr gelooft, dat dit in vele gevallen den ondernemers o<?k ten goede z$l komen. De heer dé Wit zegt, dat de door den heer v. d. Bosch gewenschte schoonheids commissie óp zich heeft laten wachten, omdat de commissie van publieke werken de zaak wenschte uit te stellen, met het oog op de koude in de vergaderzaal, toen de kwestie in de vergadering ter sprake kwam. Van de 1100 gemeehten zijn er nog maar 5 die een schoonheidscommissie hebben Alkmaar is dus nog geenszins achterlijk. Spr. wil de zaak eerst in de commissie ernstig behande- 'en, op grond van het verslag van de maat schappij van bouwkunst Het sloopen van het pakhuisje van den heer Zaadnoordijk in de doorbraak, vindt spr. nu voorloopig min der gewenscht, omdat verondersteld mag worth», dut de hssr Aaatteoonfijk atjo pos- ceel met deze dure tijden niet zal verbetexen, waardoor de doordraait na sJoopmg van net pakhuisje minder fraai aai worden ais as ai is. Devooraitter zegt nog, dat de heer Zaadnoordijit net paküuis nflun voor 46, in de maand, en W. oordeelen het daarom nu met gewenscht bet maar te sloopen. Spr. wit het laten zitten tot normale tijden- De heer Cloeck zegt, dat net overbekend is, dat de lieer z-aadnooraija perceeten op den Dijk aankocht, dus zich wei zal redden met zijn paknui&ruimte. Wanneer men de muien ais reclamevakken verhuurt, dan zal men met minder ontvangen als het pakhuiB nu op brengt. De heer V e r k e r k. betoogt waarom hij van een verkapte belasting sprak. Den heer Cloeck ver-zekerde hij, in tegenstelling met hetgeen de heer Cloeck beweerde, dat ook hij het distributielokaal voor schoenen, klompen en sajet absoluut onvoldoende achtte. De heer Cloeck stemde dit toen ook aan spr. toe en het verheugt spreker, dat dit kantoor daar zal worden opgeheven. Spr. zegt waarom hij voorstelde om de bezoeken van sollicitanten af te schaffen. Spr. weet niet boe hij de men schen moet ontvangen, als regel gaat men toch af op de stukken. Spr. stelt de volgende motie: „De raad van oordeel dat het gewenscht is dat sollicitanten naar gemeenteoetrekkingen de leden van den raad niet meer zullen be zoeken, gaat over tot de orde van den dag." Spr. betoogt verder de noodzakelijkheid van het aanbrengen van een electrische noodver lichting. Spr. V rbaast zich er over dat er geen meer ongelukken hebben plaats gehad, tengevolge van de duisternis, door liet ge mis van verlichting. De kosten van een elec trische noodverlichting bespaart men spoe dig door de kolen, die electriciteit minder eischt dan gasverlichting. Devoorzitter zegt dat dit zijn bezwa ren heeft omdat men daardoor materiaal ont trekt voor aansluitingen. Spr. besprak reeds de straatverlichting op hoeken van straten in de commissie en zal daarop bij den directeur nog eens aandrin gen. Spr. is overtuigd dat het dan spoedig in orde zal komen. Wat de motie van den heer Verkerk betreft spr. meent, dat deze kwestie niet door een mo tie uitgemaakt kan worden, dergelijke beslui ten moeten door den raad unaniem genomen worden. Re sollicitanten zouden %nders de raadsleden die er tegen stemden wel op moe ten zoeken. Met het oog op het late uuï (het was 11 uur geworden) sluit spr. de avondvergade ring om de raad Vrij dag om 1 uur weer bij een te roepen. Spr. hoopt dat dan de alge meene beschouwingen beëindigd zullen wor den. OEKRAÏNE EN DE VREDESONDERHANDELINGEN. BREST-LITOWSK, 4 Jan. (Niet officieel). Op den len Januari-is de uit 4 personen bestaande Oekrainsche delegatie aangeko men, die allen volmacht van de Radia heb ben ontvangen. Nu Oekraine een staat wordt, is haar roeping zoo spoedig moge lijk 'n democratischen vrede te sluiten. Het zal moeieliik zijn haar daarvan af te bren gen. Eerst bij het sluiten van den vrede be gint de ontwikkeling van de Oekraine als vrije staat. De afgevaardigden hoopten in overeenstemming met de Russische gedele geerden te kunnen optreden. DE DUITSCHE RIJKSDAO EN DE VREDESONDERHANDELINGEN. BERLIJN, 4 Jan. In de hoofdcommissie in den Rijksdag verklaarde de onder-staats secretaris over de voorgeschiedenis van de vredesonderhandelingen, dat de Russen het zelfbestemmingsrecht der natie» verlang den en zich bereid verklaarden de zelfstan digheid van Finland goed te keuren, waa neer Finland het zelfbestemmingsrecht wenscht. Bij het debat verklaarde een Cenfrumr afgevaardigde, dat het doel moest zijn, niet alleen tot overeenstemming te komen, maar een duurzamen vrede te bereiken. Een soc.- dem. afgevaardigde verklaarde, dat het in t belang van het rijk was, het beginsel van het zelfbestemmingsrecht te erkennen. LONDEN', 4 Jan. Reuter meldt uit St. Petersburg: De maximalistische regeering heeft aan de centrale mogendheden voorge steld de besprekingen' te Stockholm voort te zetten. Voorts deelde zij mede dat zij het in de beide eerste artikelen betreffende de bezette gebieden weigert te aanvaarden. ERKENNING RUSSISCHE REOEERINO. LONDEN, 4 Jan. De Uaily Chronicle en de Dailv News dringen aan op erken ning van de bolsjewiki-regeering door de geallieerden. LONDEN, 4 Dec. De Daily Chronicle zegt, dat de geallieerden met het oog op de ontwikkeling der onderhandelingen tus schen Rusland en de Centralen althans de facto de regeering van Lenin /uilen moe ten erkennen. Het blad verneemt dat Bin nenkort een uiteenzetting van de politiek der geallieerden aan Rusland zal worden gezonden en dat deze politiek naar verluidt een- democratisch karakter zal dragen'. Ook de Russische zaakgelastigde te Lon den, de heer Lit Vinof, zal de facto wor den erkend. De Engelsche gezant te St. Petersburg, de heer Buchanan, word't waarschijnlijk ver vangen door een gezant, die weer sym- patiseert met de denkbeelden van het revo- lutionnalre Rusland. De Times meldt, dat de heer Buchanan wegens zijn slechten gezondheidstoestand verlof heeft gekregen zijn post te verlaten. Het is niet waarschijnlijk, dat terstond een opvolger zal worden benoemd, maar ala de gebeurtenissen het handhaven van een ge- zantschapspost te St. Petersburg wenscne- lijk maken, zal er een zaakgelastigde en geen gezant worden benoemd. 's GRAVENHAGE, 4 Jan. Een drietal vereenigingen van kaashandelaren, respec tievelijk gevestigd te Gouda, Alkmaar en Leeuwarden, heeft tot den minister va» li- Ié A A <*PT?T T7FN

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2